oeristen melden ch met tekebeet PI II Gtmpü I [Wm Kamperen bij bio-boer Pechvogels onderdak bij buren op camping Ti 3 caraoon 1 IJ TEXELSE^ COURANT il(te van Lyme is mogelijk gevolg Texel: laagste lasten Noordkop f. Zwemwater goed Mooie verschrikker Overvoer stijgt sterker dan autovervoer «Ijl' ran vrachtaut°'s nam [bib. MRG IK.BLB.BLP," irl 11 Evenementen aan banden Fjordenpaarden in de prijzen Na volledig afbranden tent: Zwembad op zoek naar tweewielers Blikschade bij aanrijding Kt&M VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1995 j medische post in De Koog r zjch dagelijks drie tot vier indie zijn gebeten door een Sommigen van hen verto- ji eerste symptomen van de van Lyme": een rode rond de wond, jeuk en pijn- bnltjes. Deze worden zicht- ;ussen drie en dertig dagen beet. Met antibiotica valt de ed te bestrijden, mits '6r op tijd bij is. Als men de binnen 24 uur uit de huid Iran besmetting zelfs wor- rtorkomen. zijn mijten, kleine spinachti- ertjes met acht poten, die yoeden met bloed van zoog- n |n Nederland komen een of tien soorten voor, die ral parasiteren op bepaalde zoals vleermuizen, duiven rorzwaluwen. Via die dieren ze terecht in struiken en a' waar ze wachten tot een ijkt slachtoffer langskomt op zich laten vallen. De teek zich dan met de kop in de en zuigt zich vol. In de Dennen dactie van deze krant werd j door een vakantiegangster rrenveen, wier dochter door nek was gebeten. Het ge zonder dat het kind er erg I, tijdens een fietstocht van Burg naar De Koog via de zn. De vrouw vermoedt dat tk zich vanuit eikenstruweel laten vallen. Pas 's avonds [douchen werd de teek ont- jn meteen verwijderd. De was geschrokken, omdat «mis van haar door een ver waarloosde tekebeet de ziekte van Lyme heeft opgelopen. De man vertoont nu verlammingsver schijnselen en is inmiddels af gekeurd. Nadat wij het bericht meldden via de TC Nieuwslijn volgde nóg een reactie. Een belster uit Doorwerth vertelde jarenlang hinder te heb ben ondervonden van een teke beet. Ze had last van o.a. hoofdpijn, irritatie van gewrichten en de huid en zelfs een hartinfec- tie. Pas na raadpleging van diverse specialisten werd duidelijk dat haar klachten verband hielden met de ziekte van Lyme. Sinds twee jaar krijgt ze antibiotica en voelt zich langzaam weer beter worden. Amerika De ziekte werd medio jaren zeven tig voor het eerst herkend in de Amerikaanse plaats Lyme in de staat Connecticut. Onderzoek toonde in 1982 aan dat de ziekte wordt veroorzaakt door een schroefvormige bacterie, de burg dorferi, die wordt overgebracht tij dens de beet van een teek. Het is trouwens geen echte beet: een teek hecht zich aan de huid, zon der dat men een beet voelt. De ziekte kent drie fasen. Eerst ontstaat een zich uitbreidende ro de vlek rond de beet. Dat gebeurt meestal binnen drie weken en vrij wel nooit later dan drie maanden. Het centrum kan verbleken waar door een rode ring overblijft. Soms treden tevens koorts, hoofdpijn en een algemeen malaisegevoel op. Na de infectie kan de bacterie zich via de bloedbaan verspreiden. In fase twee komen hartritmestoor nissen en aandoeningen van het zenuwstelsel en gewrichten voor. Als de klachten chronisch zijn en er blijvende beschadigingen optre den, wordt fase drie bereikt. Ver schijnselen zijn o.a. oogaandoeningen, maag- en darmklachten en gezwollen lymfe klieren. Elke fase laat zich meestal met succes behandelen. Geen paniek Paniek na een tekebeet is niet no dig. Gemiddeld is in Nederla' 17% van de teken drager van de burgerdorferi-bacterie. Bovendien veroorzaakt een besmette teek niet altijd een infectie. Als men wel wordt besmet, volgt niet auto matisch de ziekte van Lyme, om dat mensen ook antistoffen kunnen vormen. Het beste is om zichzelf na een wandeling of fietstocht door bos of duin te con troleren en de teek met een pincet van de huid te trekken. De kans op besmetting is dan vrijwel nihil. Meer informatie staat in de brochure „Wat u moet weten van tekebeten en van Lyme- ziekte". Deze is te bestellen f5.- per stuk (incl. verzendkosten) bij de Stichting Sa menwerkende Artsen en Adviesorganisa ties in de Gezondheidszorg (SAAG), Postbus 160, 1540 AB Koog aan de Zaan, tel. 075-6158473. Uit onderzoek door de Kamer van Koophandel en Fabrieken is geble ken dat Texel de gemeente met de laagste vaste lasten is in de kop van Noordholland. Het gaat om onroerendzaakbelasting, de riool rechten, de reinigingsrechten en de waterschapslasten. Voor een zo gunstig mogelijke ver gelijking gaan de onderzoekers uit van een voorbeeldwoning en een voorbeeldbedrijf. De totale lasten druk is voor Texel respectievelijk ƒ960,40 en ƒ1.874,40. Ter verge lijking: de hoogst voorkomende bedragen zijn ƒ1.614,- en ƒ4.095,-. Een gemiddelde wordt niet ge noemd. Bij de afzonderlijke gemeentelijke belastingen zijn de onroerend zaakbelasting (OZB) voor zowel de woning als het bedrijf het laagst. De rioolrechten zitten in de mid denmoot, evenals de reinigings rechten. De KvK merkt op dat Texel de OZB vooral laag kan hou den dankzij de inkomsten uit de toeristenbelasting. De gemeente bestrijdt dit. „Weliswaar zijn de in komsten niet te ontkennen, het toerisme brengt ook de nodige uit gaven met zich mee." 'luispincet tussen duim en wijsvinger en druk het open. utshet "open"pincet over de kop van de teekzo dicht mogelijk iAe huid. ut het pincet langzaam sluiten rond de kop. Let erop dat het volge- t/i<n lijf niet tussen het pincet komt. tui het dichte pincet een kleine slag links- en rechtsom, waardoor 'teek gedeeltelijk los komt en trek de teek van de huid. De kwaliteit van het Noordzeewa ter aan de Texelse kust is nog steeds goed, zo blijkt uit metingen door Rijkswaterstaat. Bij proefne mingen in juli scoorde het zwem water in alle opzichten goed. De temperatuur steeg van 15 tot 19 graden. Wie op bouwland in de buurt van een eendenkooi schadelij ke vogels wil verjagen, mag niet schieten. Een vogelver schrikker is dan een alterna tief. Jachtbeheerder Leo Daalder zette in het land ach ter „Hunsingo" in Eierland echter niet de bekende latten en lappenpop neer, maar maakte er iets moois van. Al lerminst afschrikwekkend voor mensen, hopelijk wel voor houtduiven, die anders in het graszaad veel schade aan richten. (Foto Harry de Graad **kwerker Gerard du Porto stuurt fietsers in een zijgang van het autodok. de afgelopen maand iin een^eden vervoerd te- 10 442 in juli 1994. Een toe- d"s van 0,73%. Het van personenauto's nam ™n 90-397 tot 91.649 ofte- 1,38%. 2,71%. De opleggers, bus- favans en aanhangwagens resP- 1'86' L65, 6,53 In de eerste zeven maanden van dit jaar vervoerde Teso 415.209 personenauto's, tegen 406.388 over dezelfde periode vorig jaar, dus een toename van 2.17%. Tweewielers Regelmatig publiceert Teso ver voerscijfers die betrekking hebben personenauto's, vrachtauto's, opleggers, bussen, caravans en aanhangwagens. Gegevens over passagiers en tweewielers zijn daar niet bij, maar kunnen wel worden achterhaald. Zo liet Teso desgevraagd weten dat het aantal vervoerde fietsen in de eerste ze ven maanden van dit jaar 80.484 bedroeg tegen 76.766 in dezelfde (Foto Frans Hopman) periode van 1994, een toename van 4,84%. Het fietsvervoer groeit dus sterker dan het autover voer. Met name in deze tijd van het jaar worden dagelijks massa's fietsen overgezet, veelal van dag toeristen. De rijwielen worden meestal in de zijgangen van het benedendek gezet en auto's moe ten dan wijken. Overigens was het rijwielvervoer in juli 1% minder dan in juli vorig jaar. Het vervoer van motoren was in de afgelopen zeven maanden 2,35% meer dan in dezelfde periode vorig jaar. In ju li was er (ondanks het fraaie weer dat uitnodigt tot motorrijden) een daling van 6,5% in vergelijking met juli 1994. ..HET AhMTRI EVEWIENTEN HOET VERMINDEREN EN "DRRROM WORDEN DE RQRDSVERGRDERlNGEN VOORTF)RN EENS IN DE ,a DRIE MRONDEN GtHOODEft MBRt? MENEER DE..EIH... BLR...B MÜM 2USTER n'miauuiliU.imgviu.mO Cc [UT Tvri-r SCHEELT EEN hoop ONNODIG LRWRRl j i .1' HEEE GOED WDNT DRN KOHNEN UA 0N6 ZELF OOK WEER EENS VER5fflPft Naast het erfkamperen op gewo ne boerderijen dat in de aandacht wordt gebracht door organisaties als de Stichting Vrije Recreatie, kun je tegenwoordig je tent of ca ravan ook neerzetten op biolo gisch dynamische en daarmee te vergelijken biologische boerderij en. De overkoepelende organisa tie daarvoor is het European Centre for Eco Agro Tourism (ECEAT), die ook de belangen be hartigt van biologische boerderij en waar rondleidingen worden gegeven. Op Texel zijn twee be drijven bij de ECEAT aangesloten: het biologisch dynamisch land bouwbedrijf Sint Donatus en schapenboerderij De Noordkroon. Beide bedrijven zijn vermeld in een speciale gids, die zijn weg vindt via het „natuurcircuit". Zowel de kampeeractiviteit als de rondlei dingen worden van veel belang geacht voor de promotie van het natuurvriendelijk produceren van agrarische produkten. Volgens de ECEAT-gids voldoen de uitgezoch te boerderijen wat betreft natuur en milieuvriendelijkheid aan crite ria zoals: geen gebruik van kunst mest of pesticiden, zorg voor karakteristieke landschapsele menten rondom het bedrijf, be schikbaarheid van milieuvriendelijk en regionaal ge produceerd voedsel, zuinigheid bij het gebruik van energie, geschei den inzameling van afval. e.d. De deelnemende boerderijen hante ren uniforme tarieven, die door de ECEAT worden gepubliceerd en weinig verschillen van het gemid delde tarief dat in Nederland voor kamperen op de boerderij moet worden betaald. Acht is genoeg Landelijk zijn maximaal 15 kam peerplaatsen per bedrijf toege staan, conform de kampeerwet. Volgens de ECEAT-gids biedt Sint Donatus ook 15 plaatsen, tien voor tenten en vijf voor caravans. Dat dit een fout is omdat op Texel niet meer dan acht kampeerplaat sen worden toegelaten, wordt be vestigd door Mark van Rijsselberghe. „Acht kampeer plaatsen is het maximum. We zou den er niet eens méér willen".. Naast de kampeermogelijkheden biedt Donatus ook een „zeer luxe" appartement voor zes personen, dat wordt verhuurd voor f300,- tot f1150,- per week, afhankelijk van het jaargetij. In de ECEAT-gids wordt onder andere verwezen naar de winkel en de tea-room op het bedrijf, waar men terecht kan voor koffie, thee en gebak en voor produkten als kaas, wijn, groen ten, zuivel, vlees, bonbons en zelfs „biologische picknickmanden". Volgens dezelfde gids worden op schapenboerderij De Noordkroon bij Den Burg dagelijks rondleidin gen gegeven door boer of boerin, met uitleg over verzorging van de schapen. Kosten f5,- per volwas sene. In maart en april kun je een bevalling meemaken. „Als de gele vlag wappert, is een schaap aan het lammen". Texelse fjordenpaarden zijn volop in de prijzen gevallen tijdens stam boekkeuringen in Hoenderloo. Een hengstveulen van M. Kikkert (Westergeest) werd uitgeroepen tot veulenkampioen en een 2-jarige merrie van dezelfde eige naar werd jeugdkampioen. Een merrie van S. Terpstra uit Den Burg werd in de categorie 7 t/m 12-jarige merries kampioen en werd zelfs uitgeroepen tot dag kampioen. Kikkert scoorde ook goed met diverse 1- en 2-jarige rui nen, waarvan er één tot kampioen werd gekozen. Een modelmerrie, gefokt door Kikkert en in eigen dom van Terpstra, werd eveneens kampioen. Voor de keuringen was een zeer grote publieke belang stelling. De jaarlijkse zwemvierdaagse, die eind augustus van start gaat, staat ditmaal in het teken van ver voer. Maandag 28 augustus gaat het om vliegen, dinsdag 29 om va ren, donderdag 31 om lopen en vrijdag 1 september om fietsen. Voor de laatste categorie doet het team van zwembad Molenkoog een oproep. Wie in het bezit is van een bijzondere tweewieler, of er een in elkaar denkt te kunnen zet ten, wordt gevraagd dit zo snel mogelijk te melden bij de kassa van het zwembad (tel. 13373). Onder de mooiste ontwerpen wordt een prijs verloot. Een aanrijding op de kruising Font weg-Westerweg tussen twee personenauto's heeft woensdag avond niet méér ellende gegeven dan de nodige blikschade. Een 30-jarige inwoner uit Oudeschild reed rond 20.30 uur vanaf de Westerweg de Pontweg op. Daar bij lette hij niet goed op, want op hetzelfde moment naderde vanuit de richting 't Horntje een 32-jarige Hoornder. Een aanrijding kon toen niet meer worden voorkomen. Terwijl ze zich op het strand ver maakten, brandde de tent van een 32-jarige vrouw en 27-jarige man uit Oosterwolde (Fr.) woens dagmiddag geheel af. Andere gasten van camping Kogerstrand boden het ontredderde stel spon taan onderdak aan, wat dankbaar werd aanvaard. Voor zowel brandweer als politie is de oorzaak van de brand een vraagteken. Omstreeks twintig minuten voor vier stond de tent in lichterlaaie. De brandweer was snel ter plaatse, maar toen was er al niets meer te redden. Bluswerk was nog wel nodig, mede wegens een brandende gasfles. Ook moest worden voorkomen dat het vuur zich zou uitbreiden naar het omliggende, gortdroge duinterrein. Omstanders, campingmedewer kers en Staatsbosbeheer probeer den met vuurzwepen de schade te beperken. Brandweerlieden spit ten een greppel om het vuur te stoppen. Deze maatregelen had den succes. Het Friese stel arriveerde vlak na het blussen van de brand. Waar hun tent had gestaan, resteerde een zwartgeblakerde plek van zo'n 50 vierkante meter. De spullen die in de tent stonden waren allemaal in de vlammen verloren gegaan. Kogerstrand-beheerder Gerrit Ver hoeven zorgde voor eerste opvang en bood de pechvogels een com pleet ingericht appartement elders op het terrein aan, dat bestemd is voor noodgevallen. Ook diverse buren op de camping boden hulp aan. Van deze laatste mogelijkheid maakten de Friezen gebruik. Be halve badkleding hadden ze alleen een korte broek, shirt en jurkje bij zich, maar gezien de tropische temperaturen konden ze het daar mee redden. Zo kreeg een mooie vakantie een bruuske wending. Na omzwervin gen in België en langs de Neder landse kust waren de twee kampeerders maandag op Texel gearriveerd. Op de duincamping in De Koog troffen ze „het paradijs". Ook na de brand toonden ze zich tevreden over de goede opvang en zeiden nog deze zomer graag te rug te keren. Gisterochtend ver trokken ze met hun eigen auto naar huis. De autosleuteltjes wa ren door campingmedewerkers uit de as gevist. Gaslamp. Ook gaslampen kun je niet onbeheerd achterlaten. Een 20-jarige man uit Herkenbosch deed het in de nacht van woens dag op donderdag tóch op een camping in De Koog. Omdat de lamp heet was en moest afkoelen, zette hij het ding buiten zijn tent. De volgende ochtend was de lamp weg. - vvT'."- Omstanders staren naar de zwartgeblakerde plek waar de tent stond. (Foto Frans Hopman)

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5