Interview Huisjes zonder sterren en toch gasten in overvloed Wat ik wou... Russisch vaartuig bleef op afstand =- Mensen Een jaar Ian voor half gel de Texelse Coura Studenter abonnemei De Texelse Cours houdt de band in stao Guurtje Bakker-Zuidewind verhuurt al 65 jaar Raadsvergadering Vuurtorenwachter doet verslag voor Radio Noordholland Jonge en oude deelnemers in vruchteloos naar lichaam Goede plaats in criterium Zwolle Triathlonsporte naar Vlieland TEXELSE C0URANT Hebzucht verpest mooie plek Molenkoog niet kapot laten gaan Kerkekamer Skil weer als nieuw Een goed begin... Hoornder cross Kustwacht zoekt Geen subsidie voor boekje luchtfoto's Als je de drommen toeristen ziet die het eiland nu bevolken, besef je nauwelijks dat het wel eens anders is geweest. „In de dertiger jaren gingen de verhuurders in De Koog dagelijks naar de bushalte om te kijken of er nog nieuwe badgasten waren aangekomen", herinnert verhuurster Guurtje Bakker- Zuidewind (87) uit Den Burg zich. Ze viert deze zomer haar 65ste seizoen als logiesverstrekker. Het was Teso die in de dertiger ja ren besefte dat het toerisme best yvat kon betekenen voor de Texel se economie Onder het motto „de trekker van vandaag is de toerist van morgen", nam de veerdienst in 1931 de boerderij Panorama op de Hogeberg over om daar een jeugdherberg te beginnen. Voor het beheer werd het kersverse echtpaar Cornelis en Guurtje Bakker-Zuidewind aangetrokken. De reizigers wisten Panorma goed te vinden. De boerderij was nog nauwelijks ingericht of de eerste gasten stonden al voor de deur. Het beheer was vooral een taak van de vrouw des huizes. „Mijn man deed er nog een bollenbedrijf bij. En in de zomer wil dat nogal wat drukte geven. Aanpakken ge blazen dus. Er waren dagen dat ik voor 90 gasten kookte." De inkomsten hielden toch niet over. „Het eerste seizoen kregen we f500,-, maar het volgende deed Teso daar nog f100,- vanaf." Goede zin De verhuur ging door tot het begin van de oorlog, toen Panorama door de Duitsers werd gevorderd. Daarna begonnen ze een pension in Den Burg. In 1950 namen de Bakkers de overstap naar De Koog, waar ze hotel Lyda, het hui dige Gouwe Boltje overnamen. Het hotel was niet zo groot, maar had enkele woonhuizen als depen dance. „Het was 's zomers een drukke tijd. Ik kookte voor dik zestig man. Wel heel leuk altijd. Mensen die op vakantie zijn, heb ben vaak een goede zin." In de zestiger jaren belandden ze bij toeval in de huisjesverhuur. „Bij De Schans was toen een zwemve reniging, die een kleedruimte had laten bouwen. Toen de club ter ziele ging kwam het schuurtje te koop Guurtje stelde voor het on derkomen geschikt te maken voor de verhuur aan toeristen. Toen haar man een aanrecht en bedden had geïnstalleerd, werd het zomer huis in z'n geheel verplaatst naar het Reuverslandje in De Dennen, het terrein dat nu De Luwe hoek heet. „Maar toen was het er nog niet zo beschut. We kochten het als een stuk arme bollengrond. De bomen hebben we er zelf geplant." Sterren Toen de verhuur rendeerde kwa men er meer huisjes. Het waren sobere optrekjes, maar de eisen die men stelde aan de accommo datie waren toen veel lager. Er was geen electriciteit en stromend water. De gasten waren tevreden met gaslicht en een waterpomp op de gootsteen. Stromend water, electriciteit en een (niet inpandigelbadruimte zijn er inmiddels. De vijf huisjes die ze destijds lieten bouwen zijn nog na genoeg hetzelfde. Het ontbreken van inpandig sanitair was voor de VVV destijds reden haar huisjes niet in de classificatie op te ne men. „En dat terwijl ik vanaf het begin lid ben geweest. Ach, ik mag dan wel geen sterren hebben, gasten in overvloed", wijst ze op haar overvolle reserveringslijst. Romantisch „Buiten het seizoen krijgen we steeds meer weekendgangers en midwekers. Sommigen komen al veertig jaar. Ik heb ze zelfs alweer Jeugdherberg Panorama op de Hogeberg zag er in 1931, toen Guurtje Bakker- Zuidewind het met haar man beheerde, héél anders uit. Dinsdag a.s. vergadert de ge meenteraad in het raadhuis in Den Burg, aanvang 19.30 uur. De ver gadering is openbaar en wordt rechtstreeks door Radio Texel uit gezonden. De agenda is als volgt: 1. Opening 2. Vaststelling volgorde stemming. 3. Vaststelling besluitenlijst raads vergadering de dato 11 juli 1995. 4. Voorbereidingsbesluiten ten be hoeve van de bouwplannen van: a. ING-Nederland voor het realise ren van een bank aan de Groene- plaats te Den Burg; b. de heer Eelman voor de uitbrei ding van een snackkiosk aan de Nattevlakweg; c. Zweefvliegclub Texel voor de bouw van een hangar op het vlieg veld Texel; d. gemeente Texel voor de recon structie van de kruising Pontweg/ Vuurtorenwachter Piet Stam verruilt zijn werk bij de kust wacht tijdelijk voor dat van vliegende verslaggever. Op Radio Noordholland is de Cocksdorper van dinsdag tot en met vrijdag tussen 12.00 en 13.00 uur te beluisteren in het programma „Middagedi tie". De gelegenheidsreporter wordt dagelijks met een radio wagen en een technicus op pad gestuurd, maar weet te voren niet welke opdracht hem te wachten staat. De eni ge zekerheid is dat het Texelse onderwerpen zijn. De makers hebben de gewoonte promi nente Noordhollanders voor de microfoon te halen. Imca Marina en Frans van Dus- schoten gingen Stam vóór. Omdat hij als vuurtorenwach ter „aan de andere kant" van het nieuws zit, kozen de pro grammamakers voor de Texe laar. De reddingboct, een vliegtuig van de kustwacht en een surveillance wagen hebben maandagavond vruchteloos gezocht naar een li chaam, dat volgens een zwemmer bij paal 28 in zee dreef. Zijn melding kwam om 20.00 uur binnen bij de kustwacht, die direct alarm sloeg. Toen het te donker werd om nog op resultaat te mo gen hopen, werd het zoeken gestaakt. Er werd zelfs geen ach tergebleven kleding op het strand gevonden. Wielrenner Wobbe van den Kie- boom uit De Waal kijkt met vol doening terug op het woensdag gehouden criterium in Zwolle. De A-amateur/licentiehouder wist daar de 19e plaats te bereiken in een veld van 100 sterke amateurs. Emmalaan/Hoornderwejj, 5. Diverse investeringsvooifa voor 1995 van D.S.W. Oej 6. Wijziging nota strandbeh* -exploitatie. 7. Lening noodslachtplaats 8. Overzicht post onvoorzien, uitgaven. 9. Vervallen. 10. Bol-jaarverslag. 11. a. Ingekomen stukken. b. Mededelingen. c. Beantwoording vragen, 12. Rondvraag. 13. Sluiting. De uit verschillende agenda- voortvloeiende besluiten te ging van de begroting hgge, een ieder ter inzage (gem huis, kamer 003) en zijn elg, verkrijgbaar. De niet toegezonden stukkt gen op de gebruikelijke wij; de raadsleden ter inzage - Achttien sporters zijn i naar Vlieland afgereisd voo name aan de kwart-triathlo snelste Texelaar eindigde fy Eelman op de zestiende pta grid van Lubek was de s vrouw. Van de recreanter Rien Brouwer het snelste.) digde op de vierde plaats. Veel deelnemers verloren het zwemmen, waar het e chaotisch toe ging. Het bred zwom via een soort trechte het keerpunt, waar het eem gedrang was. Beterverliepl het fietsen, waar de meest! laars goed in het ritma kw Problemen deden zich vooi! hardlopen. Vooral de hitte s; de lopers parten. In het wed veld eindigde Norbert Eeta een tijd van 1.59.47. Ingridi: bek deed er 2.07.39 over. 0 Brouwer volgde in 2.15.56e tascha van der Vis in 2.17i Bij de recreanten legde Riet wer de afstanden af in 2.08! de achtste plaats volgde I Honingh in 2.12.00. Derde laar Tony van der Vis deeds vijf minuten langer over. In de dokterspraktijk Vandi Hoekstra in De Cocksdorp menteel een arts van Texe komst werkzaam. Hel Jacqueline Dros (33), dit)! merarts" is aangenomen o toeristische drukte in de ma juli en augustus op te vanje 28 juni j.l. behaalde zij hetdi basisarts aan de medische teit van de Universiteit var sterdam. De doctoranda wl verder leren voor huisarts, gaat ter overbrugging eers jaar aan de slag als arts-ass in het Gemini-ziekenhuis i Helder. - (ADVERTENTIEI TEXE LS E^COURA I/I..O Jittl. iu brl IhirL B Aan de overkant wonen en stais maar toch op de hoogte blijven t je eiland? Lezen wat je oude spi duppie presteert en wat ze ales uithalen in je geboortedorp? Meeleven met oud-klasgenoten 1 gaan trouwen of een kindje heft gekregen? Weten wat er de kor» weekends te beleven valt? Meepi ten over branden, ongelukken, p tiek en ander nieuws? Dat kan allemaal met een op de Texelse Courant. Jongens en meisjes die aan de kant wonen en studeren, kunnea ook in dit studiejaar 1995-1996 a speciale korting van 50 procent t het abonnementsgeld krijgen. Je hoeft alleen maar een schooft klaring te overleggen en uiterlijk vóór 1 oktober a.s. te reagere Ook degenen die afgelopen schooljaar de Texelse Courah ontvingen en hun studenten abonnement willen verlenjd moeten dit vóór 1 oktober regelen. Informatie: aan de LenR-balie Parkstraat 10, telefoon 62600 Het blijkt dat niet iedereen chagrij nig en zelfzuchtig is. En wederom, zo hoort het. Mensen, bedankt voor het goede begin van onze va kantie. Antoine, Walter, Martin, Jeroen en Walter, Zaandam. bineerd abonnement van 125 gul den voor beide baden slaat natuurlijk nergens op. Want we beginnen met 125 gulden en dat wordt natuurlijk meer en meer. Denk verdorie toch eens na. Er is toch geen normaal gezin dat dit gaat betalen, laat staan kón beta len. De meeste gezinnen bestaan volgens mij nog steeds uit meer dere personen, dus tel uit je winst. Laten we er met z'n allen voor zor gen dat Molenkoog kan blijven be staan en laten we Molenkoog niet kapot gaan door Calluna te red den. Want dat gebeurt, let maar op. W. Sangers, Den Burg. VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1995 0 Logiesverstrekker Guurtje Bakker-Zuidewii veringen. van de tweede generatie. Het is het plekje hè. Zo romantisch. De mensen die bij mij komen, hoeven niet zo luxe, maar houden wel van privacy. Bij mij staan zes huisjes op een hectare. Nou, moet je tegen woordig die nieuwe bungalowpar ken eens zien. Ze staan bovenop elkaar. En déér betalen ze wel f1500 gulden per week voor. Mijn gasten reken ik f450,-" Haar ver zoek om een reserveringslijst met sobere accommodatie op mooie plekjes werd niet ingewilligd door de VVV, dat zich aan de regels van het classificatie-systeem houdt. Overigens heeft ze wel een bunga low op de Luwe Hoek die in de classificatie is opgenomen. „Dat is te danken aan Rob en Lydia Blok, sinds enige tijd mijn firman- beperkt zich nu tot de telefonische reser- (Foto Gerard Timmerman) ten. Moet je kijken wat een luxe villa. We kregen er zelfs vijf ster ren voor." Geen tijd „Ach, ik ben op een leeftijd dat je over de opvolging moet nadenken. Kinderen heb ik niet, daar heb ik nooit tijd voor gehad, maar dit is een prima oplossing. Ik ben ze heel dankbaar. Lydia doet de admi nistratie, en Rob is handig." De gastvrouw mag dan bijna 88 zijn en slecht ter been, voor haar is dat geen reden de reservering van de acht huisjes en een caravan af te stoten. Met de telefoon binnen handbereik regelt ze thuis haar zaakjes. „Ze beginnen nu alweer voor de herfstvakant te bellen. Je ziet het, ik leef voor de verhuur." Brieven van lezers Buiten \erant\voordelijkheid van de redactie Alweer een aantal jaren geleden viel het besluit dat een kavel grcnd in de Herenstraat te Den Hcprn, tct dan tce gebruikt voer volkstuintjes, bouwrijp gemaakt zou worden voor woningen. Er werden plannen en tekeningen in gediend, welke zeer kritisch beke ken werden. Aangepaste garages aan het Hoge Achterom; het is tenslotte beschermd dorpsge zicht. Een pand iets verder van de straat, zodat het huis iets hoger zou komen te liggen en het uit zicht aan de achterzijde mooier werd? Het plan maakte geen kans, de loodshuisjes liggen er immers schuin tegenover. Vooral daarom waren de gestelde eisen heel streng. Een derde van de grond werd ver kocht. Er kwam een type huis op, waarvan je denkt als je er voor staat: „Stond dit er nou altijd al?" Maar toen werd ook het andere deel van de grond verkocht, aan mensen die op Texel waren geko men en een huis in De Koog had den gekocht, maar wegens de grote zomerdrukte dóór dolgraag in Den Hoorn wilden wonen. De man, werkzaam als bouwkundig tekenaar op het Gemeentehuis, zou zelf zijn huis tekenen en bou wen. De verwachtingen waren hoog gestemd; dat kon wat moois worden. Maar het werd helemaal niet mooi! Eerst verscheen aan het Achterom een gigantische dubbe le garage (waarvan de helft be woond wordt), toen een woonhuis en nu weer een huis met twee kappen. En alles is veel te hoog, veel te groot en lelijk. Deze man is een bouwmaniak. Vergeten zijn Knoppenbuurt en beschermd dorpsgezicht. Hoe komt zo iemand aan een vergunning? Er worden schampiere grappen over gemaakt. Hij is een soort projec tontwikkelaar, zegt men. Geachte bestuurders van ons eiland, ga er eens langs en geef uw mening. Een kopie van deze brief gaat naar Tien voor Texel. De ze bouw kan niet ongedaan ge maakt worden, maar de geruchten gaan dat de man elders op het eiland weer iets anders heeft ge kocht. Den Hoorn viel toch wat tegen... Nel Rommets Den Hoorn De kerkekamer in het Zeemans kerkje in Oudeschild is weer als nieuw. De ruimte waarin do predi kant zich kan terugtrekken was in de loop der jaren in het ongerede geraakt. Na een grondigerestau- ratie mag de kamer weer worden gezien. Dat kan zondag tijdens een feestelijke dienst in de Her vormde kerk die om 11.00 uur wordt gehouden. Aannemer Tebo startte een week of zes geleden met de werkzaam heden in de ruimte. Om de ambts drager wat meer armslag te geven werd een wand in de kamer iets verplaatst, zodat de ruimte iets groter werd. Verder werd het aan recht vernieuwd. De restauratie van het monumentale kerkje werd betaald uit giften van donateurs, uit subsidie en door zelfwerk zaamheid van de gemeenschap. Bij deze willen we de VVV Texel en vooral de beheerders van de nood- camping bij Den Burg complimen teren. Na twee uur zoeken naar een camping gingen we met te genzin naar de noodcamping. Maar wat een tegenvaller leek, werd één grote meevaller. Aardige mensen, soepele regelingen en geen geouwehoer. Zo hoort het. Onder benauwde omstandighe den hebben 111 lopers vrijdag avond deelgenomen aan de vierde crossloop van Den Hoorn. De opvallendste deelnemer was professor Kees de Jager. De oud- Texelaar telt inmiddels 74 lentes, maar ondanks de hitte en het lastige duinparcours, vormde het lopen van vier kilometer nauwe lijks een probleem voor hem. Een andere opmerkelijke verschij ning was een 8-jarig jochie, dat eigenlijk ruimschoots jong genoeg was om mee te mogen lopen in de miniloop over één kilometer. He laas vergat hij zijn deelnemers- kaartje in te leveren, zodat de organisatie hem niet kon opnemen in het klassement. De loop over acht kilometer bij de mannen werd evenals de voor gaande keren gewonnen door Joost Brouwer. De Oosterender was iets langzamer dan vorige week, maar zijn tijd van 28.28 mi nuten mocht er desondanks we zen. Dorpsgenote Natascha van der Vis was eveneens snel. Over 8 kilometer deed zij slechts 36.04 minuten. Toon Moelands werd winnaar bij de veteranen. Uitslagen: 4 km jeugd: 1.Robert Bakker, 15.11 minu ten; 4 km mannen: I.Ruud Moelands, 13.55; 4 km vrouwen: I.Lida Bakker, 19.55; 8 km mannen: 1.Joost Brouwer, 28.28; 8 km veteranen. I.Toon Moelands, 31.18; 8 km vrouwen: 1.Natascha v/d Vis, 36.04. Het fonds Kunst en Cultuur van de gemeente draagt niet lukraak bij aan elke uitgave die over Texel ver schijnt, Dat ondervond Zweef- vliegclub Texel, dat naast een gemeentelijke bijdrage voor het boekje met luchtfoto's van Texel grijpt. De commissie Kunst en Cul tuur constateert dat het boekje in feite is bedoeld om de nieuwe hangar te financieren. De commis sie meent dat het gemeentelijk fonds daarvoor niet is bedoeld. Verder zou het iets moeten toe voegen aan de Texelse historie. Het boekje is te koop voor 714,95. Het ruim 100 meter lange Russi sche onderzoeksschip „Professor Logachef" deed gisteren Texel aan, opweg van Sint Petersburg naar Kreta. Omdat het zes meter diep steekt, kon het de NIOZ- haven niet binnenlopen en ging op ruime afstand op de rede voor anker. Het schip maakte de stop om van diverse universiteiten af komstige materialen, die nodig zijn voor geologisch onderzoek in de Middellandse Zee, aan boord te nemen. Het NIOZ zorgde voor transport met het bootje Griend. Daarmee brachten ook de studenten die zich op de Logachef bevinden, la ter in de middag een bezoek aan het Texelse instituut. Met het Russische schip wordt een onderzoekprogramma uitge voerd onder het motto „Training through Research", dat wordt be taald door Unesco. Naast Russi sche zijn ook studenten van andere landen erbij betrokken. In het verleden hebben ook NIOZ- mensen wel aan boord van de Lo gachef gewerkt. Op deze reis zul len moddervulkanen in het Middellandse zee-bekken worden onderzocht. De Logachef is speciaal ontwor pen voor dergelijk geologisch on derzoek. Aan boord bevinden zich onder meer imposante kranen waarmee instrumenten op de zee bodem worden neergelaten en waarmee bodemmonsters worden genomen. De foto toont de ach tersteven van het schip, waar zich een installatie bevindt die met be hulp van sonar het zeebodempro fiel in kaart brengt. (Foto Rikus Kloosterhuis) Teen Calluna wprd gebcuwd, was het al tct de ondergang gedoemd. Een nieuw tropisch zwembad op Texel, dat was het helemaal dacht men. Alleen de pech was dat Texel een eiland is en dat de toeristen voor zon, zee en strand komen, in combinatie met genieten van de natuur. De Texelaar geniet 's zo mers ook met volle teugen en te vens geniet men van ons aller Molenkoog. We gaan wel dagelijks naar het zwembad in de buiten lucht, maar niet 's winters in de warme chloorlucht. De afgelopen enquête die wij in de bus kregen is weer één van die dingen waar men niet bij nage dacht heeft. Wie doet er zoiets nu in godsnaam middenin de bouw vak en dan moet men hem nog voor 27 juli inleveren ook. Weet de heer Wortel soms niet dat Texe laars ook op vakantie gaan, zelfs uit de werkgroep Calluna- Molenkoog? Het slimme idee voor een gecom-

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 6