Vuurlopen kan ook zonder training l/lini-rotonde TEXELSE y couRANT Texelse veteranen in tv-programma 3edrijvigA$%/ wisselvergunning Iruining Nikadel Internationale zomeravonddienst Fietsen gepikt ,angs de weg Reactie smede bedoeld om fietsers elljge oversteek te verschaf- nsar weer zijn het de auto's jorrang hebben. Alles staat m dienst van de auto's. En jiwijl de Nederlandse Fiet sersbond IENFB) aardige ro- 5 heeft ontworpen waarbij is wil voorrang hebben." jpeentelijke aanduiding dat m een mini-rotonde gaat- 5e Groot misleidend. „Deze je is in z'n totaal stukken jan die aan de Ruigendijk. 3ag me af of een ver- dein van dergelijke omvang j het eiland thuishoort." Om onde aan te leggen, moet de ente ruim een half hectare aankopen. Het kruispunt er dus heel anders uit te De Werkgroep Landschaps- eeft nog geen standpunt in nen. VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1995 Volgens Frederici is het verschil met de Ruigendijk niet zo groot. „De rotonde heeft dezelfde door snede, alleen heeft deze vier op en afritten. Aan de binnenkant komt net zo'n botsrand van klin kers. Het middenterrein wordt be plant en tussenstroken worden groen." Zorgen heeft De Groot ook over de financiering. Weliswaar is de ver wachting dat bij een vlotte aanleg het rijk de helft van de totale in vestering (1,25 miljoen gulden! be taalt, dan moet de gemeente toch nog de andere 625 duizend gulden ophoesten. Het college heeft hier van drie ton gereserveerd. „Ik zou wel eens willen weten waar de rest vandaan moet komen. Nu de welzijnssector in de begroting flink wordt gekort, vraag ik me af of hier wel goede keuzes worden gemaakt." De Groot voelt zich door het colle ge tot een overhaast besluit ge dwongen. „De rotonde is niet eens in de commissie FET bespro ken. Het mislopen van een subsi die is voor mij geen argument nu ineens akkoord te gaan. Ik zal te gen het voorbereidingsbesluit stemmen." Veiliger Wat Texels Belang doet is nog niet duidelijk. De kritische signalen zijn in ieder geval niet voorbijgegaan aan fractievoorzitter Dick Drijver, die na bestudering van het ont werp nog een slag om de arm houdt. „Het is inderdaad niet niks. Onze partij beraadt zich er nog over." Het CDA liet zich onlangs al kritisch uit over de rotonde. Dat is niet nodig bij Groen Links. Peter Bakker liet al eerder blijken voorstander van de rotonde te zijn. „Verkeerslichten zijn geen ver- keersveiligheidsvoorziening, maar hebben een regulerende fuctie Als iedereen de rotonde op ge paste wijze passeert wordt het een stuk veiliger. Het alternatief is een oversteekplaats met weinig aantrekkelijke stoplichten en bre de uitvoegstroken. Die voorziening zal qua omvang niet kleiner zijn dan de'rotonde" Jl^Pad "na/aan rnderweg Op blote voeten over gloeiende houtskool lopen en geen brand wonden krijgen. Hoe is dat moge lijk? Antwoord op die vraag werd vrijdagavond gegeven in dorps huis De Hof in De Koog, waar vuurlopers informatie verschaften over het ritueel. Aansluitend ga ven ze een demonstratie op het weilandje aan de Nikadel en stel den het publiek in de gelegenheid hun voorbeeld te volgen. De demonstratie was een initiatief van Opduin-kok Jan Wolter Tim merman, die beoefenaar is van al ternatieve, op bevordering van het zelfbewustzijn gerichte thera pieën. Mogelijk omdat er te weinig bekendheid aan was gegeven, liep het niet storm, zodat zich in het dorpshuis slechts 15 belangstel lenden meldden. Arend van Riet schoten („Dit is de kleinste club die ik ooit voor me heb gehad") legde onder meer uit dat vuurlo pen bij andere culturen al duizen den jaren wordt beoefend, onder andere bij de bosjesmannen van de Kalahari-woestijn in Zuid- Afrika. Volgens Van Rietschoten kunnen mensen de hitte van het vuur verdragen zonder brandwon den op te lopen door hun eigen energie te mobiliseren. Die energie („noem") kan door trainingen wor den opgevoerd. „Als je noem even groot is als de noem van het vuur, dan kun je er over lopen". De angst die mensen voelen alvorens over de hete houtskool te lopen is normaal en zelfs gewenst. Het is noodzakelijk voor het overwinnen van het vuur en voor het leveren van piekprestaties in het alge meen. Door het vuurlopen zelf wordt de noem verder opgebouwd en het aanwakkeren ervan gebeurt ook door ritmisch slaan op trom men. Dit alles draagt bij aan het geestelijke groeiproces van de mens. Van Rietschotens collega Leo Gompen ging met zijn publiek oefeningen doen om de noem op het vereiste peil te brengen. Intussen was op het weitje aan de Nikadel een houtvuur gemaakt. Toen dit bijna was uitgebrand werd de nog gloeiende houtskool zorgvuldig met en hark gespreid, zodat en enkele meters lange baan ontstond. Rietschoten en zijn geestverwanten liepen hier schijn baar moeiteloos overheen en dit voorbeeld werd al spoedig door hun leerlingen gevolgd, nadat ze geruime tijd armzwaaiend, stap pend en blazend hun noem had den opgevoerd. Het ging probleemloos. De mensen voelden wel iets maar van verbranding was geen sprake. Het was wel belang rijk om rustig te stappen en niet te rennen. Want als gloeiende houts kooldeeltjes worden opgeworpen kunnen ze op de bovenkant van de voet of tegen de benen komen en dan ontstaan wel degelijk verbran dingen. De vuurlopers legden uit dat een enkele keer toch wel eens kleine verbrandingen ontstaan aan de voetzolen en noemden deze „kus jes van het vuur". Ze ontstaan bij voorkeur op plaatsen waar meridi anen in de huid uitkomen en daar vallen dan weer de nodige conclu sies uit te trekken wat betreft de toestand van bepaalde organen el ders in het lichaam. Enkele omstanders meenden dat het allemaal minder mystiek is dan het lijkt. Volgens hen kan iedereen vuurlopen die enige voorzorgen in acht neemt. Van die paar stappen op de hete houtskool verbrandt de dikke voetzool, die direct daarop weer contact maakt met het koele gras, niet zo gauw. Texelaars als De Texelaars Nico Coot en Harry de Graaf zijn te zien in de driedeli ge documentaire serie ,,De Vete raan" die via het commerciële station Euro 7 wordt uitge zonden. Het tweetal is aan het woord in de derde aflevering (over de Nieuw Guinea-kwestie) die twee keer wordt uitgezonden: op zaterdag 26 en zondag 27 augustus tussen 15.00 en 16.00 uur. Het station Euro 7 (dat tussen 7.00 en 17.00 uur dagtelevisie brengt met merendeels documen taire en educatieve onderwerpen zonder soaps, dramaseries of quizzen) zit ook op de Texelse ka bel: kanaal 56+, 755.00 Mhz. Het voorkeuze tv-kanaal is meestal 31. De andere afleveringen van het programma (Over de politionele acties en over het KNIL) worden uitgezonden op 12, 19 en 20 augustus van 15.00 tot 16.00 uur en op 13 augustus van 13.00 tot 14 uur. ifop/y ontwerp van de mini-rotonde op de kruising Hoornderweg/Pontweg/Emmalaan. tderlandsche Bank heeft ^bedrijf L.S. Bruining aan adel in De Koog een ver- ig verleend voor het wissel- Sinds de invoering van top de Wisselkantoren per uri j.l zijn aan het wisselen leemde valuta, verzilveren beques en geld opnemen met bank- of giropasjes strenge voorwaarden gesteld. Het Koger bedrijf voldoet daar nu aan. De nieuwe wet is ingevoerd omdat wisselkantoren vaak gebruikt wor den voor het witwassen van grote bedragen door criminelen. Op Texel gaat het echter voornamelijk om toeristen die kleine bedragen wisselen of opnemen. Toch moet aan dezelfde wettelijke eisen wor den voldaan. Met ondersteuning van B&B Ac countants uit Den Burg heeft de firma Bruining de vereiste proce dure doorlopen. Na een uitgebrei de correspondentie met De Nederlandsche Bank werd half juli goedkeuring verleend. Het bedrijf aan de Nikadel heeft, ten behoeve van een duidelijke administratie die los staat van de verhuuractivi- teiten, nieuwe kassa's moeten in stalleren. Geld wisselen is tijdens het seizoen zeven dagen per week mogelijk. Onlangs kreeg ook het wisselkan toor van de firma Van der Linde uit De Cocksdorp een vergunning. Zonder een blaartje op te lopen, stappen de vuurlopers over de gloeiende houtskool. (Foto Harry de Graaf) Frits Agter, Jaap Jager en Bram Guiljam bewezen dat ze het ook kunnen, al hadden ze aan de voor afgaande training niet meege daan. Blijkbaar hebben zij van nature al voldoende noem... Zondag 13 augustus is er weer een internationale oecumenische zomeravonddienst in De Koog. Toeristen en Texelaars van alle ge zindten zijn welkom om 19.30 uur in de RK kerk. Na afloop is er een kopje koffie in De Schuilhut. Elke zomer wordt in De Koog een internationale kerkdienst gehou den; één in de maand juli en één in augustus. Deze diensten zijn spe ciaal voor de gasten van het eiland, maar ook belangstellende eilandgenofen kunnen plaatsne men. De eerste dienst was dit sei zoen op 16 juli. Bram Guiljam, toeristenpastor van de gezamenlijke Texelse kerken, zal de volgende dienst voorberei den met pfarrer Axel Hermann uit Duisburg, die hier al vele zomers meewerkt. Ook leden van het RK team van het bisdom Essen, die vanuit een stacaravan op Ko- gerstrand op het eiland opereren, verlenen hun medewerking. Leden van fanfare Excelsior uit Oosterend dragen muzikaal een steentje bij, evenals organist Hans de Goede, die verder de gemeen tezang zal begeleiden. Ook tenor Marius Trap zal zijn opwachting maken. Bezoekers ontvangen bij aanvang een tweetalige liturgie, zodat men de dienst samen kan beleven en kan meezingen. De fiets blijft een gewild attribuut. De afgelopen dagen werden er op nieuw verschillende gestolen. Een brutale diefstal vond plaats in Den Hoorn. Uit een schuur aan het La ge Achterom werd tussen vrijdag en dinsdag een paarse kinderfiets weggenomen, ter waarde van on- geveer f200,-. Aangifte werd ge daan door een 41-jarige Hoornder. Maandag werd een 49-jarige Oosterender het slachtoffer. Toen de man om 18.00 uur zijn fiets op zocht, die hij om 14.30 aan de Genteweg had gestald, was deze weg. De bruine herenfiets was vijf jaar oud en ongeveer honderd gul den waard. In De Cocksdorp werd de twee- wieler van een 22-jarige Groninger ontvreemd. De tamelijk nieuwe vouwfiets moet tussen 10.00 en 18.00 uur zijn weggenomen van de Roggeslootweg. De nieuw- waarde was ƒ840,-. Tussen maandag en woensdag werd een bruine damesfiets ont vreemd van het Achterom in Den Burg. De 54-jarige eigenares had de fiets op slot gezet. Dat mocht niet baten. wel eens lastig, soms strelend en ik elk geval tam. Ik bedoel de reacties ïn stukjes. Hoewel, stuk maar gerust stukken, ik ben lang van stof. De s moeten er even voor zitten. Echte Texelaars zit- Sreag, Pieter van Cuvck fat al, maar het barst op 'and tegenwoordig van de k'echte Texelaars, die snel tndy van hot naar her ren- hebben geen tijd voor n9e epistels. Mijn hoofdfe il" zegt dan ook telkens 1bondiger moet zijn, maar ft niet. Ik bewonder mijn 5a Horzel, die elke week 9 kwijt kan in niet meer f5 regels. Ik zou het niet an. Dat heeft natuurlijk te "met mijn goede imborst: j ket volk élles geven wat i'S- Ik krijg er gelukkig ook voor terug: die leerzame *s. aanleiding van het stuk "ïn zere knie ben ik in k's door een tiental men- denaderd, die een ■Wratie hebben ondergaan knnen hebben in die rich- hadden nuttige advie- en verwijzingen naar édelen, artsen en zieken- De een zwoer bij dokter *"1 Den Helder, die in een uurtje een perfecte kij- s'aiie uitvoert en daarvan H een videoreportage die je na afloop mee- «■•Arideren ontraadden dat ^'ïgste en verwezen naar r gen oorden. Op het strand van Den Hoorn rende een blote vrouw op me af (moet kunnen op Texel) die een goed adresje wist. Weer anderen zeiden dat ik er in elk geval niet in moet la ten snijden, omdat het vanzelf wel overgaat. En Wim Mets van de gelijknamige drogisterij be treurde dat ik mijn bandage bij de apotheek had gehaald en vond dat ik alsnog naar zijn dochter Jolanda moest gaan (ik verstond eerst Jomanda) die een speciale opleiding heeft ge noten in het aanpassen van dergelijke verbanden. Zelfs kon Jolanda een verband leveren in dezelfde kleur als mijn benen, dus bruin. Ik ben daarop niet ingegaan want mijn witte bandage is in tussen vanzelf al bruin gewor den. Gewoon door wassen achterwege te laten. Wat is het leven toch eenvoudig als je niet telkens in actie komt. Verbluffend qua aantal waren de reacties op het verhaal over het Krim-inele paviljoen. Dat le verde niet alleen telefoontjes en aanhoudingen op straat op, maar ook brieven en ansicht kaarten, zelfs uit Overijssel. Fanmail! Ik vond dat verhaal zelf niet zo sterk, maar blijkbaar was het uit het hart gegrepen van velen. Mijn vermoeden dat er een vrij algemeen onbeha gen bestaat over de recente grootschalige recreatieve ont wikkelingen op Texel is in elk geval volop bevestigd. Dat on behagen berust in menig geval overigens op afgunst en oud zeer. Menigeen die nu de initia tieven in Texels hoge Noorder. betreurt, had die initiatieven eigenlijk zelf willen nemen. Maar nu kan het niet meer, want de bedden zijn op. Er waren ook mensen boos over dat stuk. Waarom moest ik meneer Warnaar zo plagen? Hij heeft zóveel goed gedaan voor de economie van Texel. Het lijkt wel of iedereen die tegenwoor dig zijn kop boven het gras uit steekt, afgemaaid moet worden. Eigenlijk héél gemeen om dat onder het mom van een grapje te doen. Dat Warnaar er ook nog op had gereageerd met een ingezonden stuk, vonden ze maar niks. Hij hoorde bóven zoiets te staan. Die bezorgd heid is onterecht. Ik weet zeker dat Warnaar hartelijk om het stukje heeft gelachen. Dat is hem trouwens geraden ook. De reacties op sommige stuk jes sudderen lang door. Nog minstens eens keer per week word .ik benaderd door mensen die problemen hebben met hun beerput, het Hoogheemraad schap Uitwaterende Sluizen of beide. Dit naar aanleiding van het verslag van het juridische gevecht dat ik moest leveren om van een verontreinigings heffing af te komen, die ten on rechte was opgelegd. Ik heb daar nog iets over te melden. Hoewel het Amster damse Gerechtshof al maan den geleden de verheugende uitspraak had gedaan, had ik het geld nog steeds niet terug. Het ging om f225,- plus f75,- griffiekosten. Dus totaal f300,-. Een hoop geld, ik kan er weken uitbundig van leven als ik een beetje wegblijf uit de Twaalf Balcken en verder alles bij de Aldi haal. Dus maar eens naar Edam ge beld, want daar zitten die Hoge Heemraden. Na drie keer door verbinden, kreeg ik te horen dat de man die ervan wist op va kantie was, de maandag daar op terug zou zijn en dan contact zou opnemen. Maar ik hoorde niks, dus nog eens ge beld. Het was makkelijk dat ik niet telkens het hele verhaal hoefde te vertellen, want dat is bij de mannen en vrouwen van het Hoogheemraadschap genoeg zaam bekend. Het Langs de Weg-verhaal „Poep" heeft na melijk ook in het personeels blad van U.S. gestaan. Ongevraagd overgenomen. Ik had op grond van de Wet op het Auteursrecht een flink be drag kunnen claimen, maar dat wilde ik het Hoogheemraad schap niet aandoen. Ze hebben al genoeg van me te lijden ge had. Het is nu tijd voor groot moedigheid. Maar die f300,- plus griffierecht moest terug. Dat ging dus moeizaam, want ook mijn tweede telefoontje leverde niets op. Bij de derde keer kreeg ik al na twee maal doorverbin den een aardige man aan de lijn, die zich uitputte in excuses. Mijn „geval" was even blijven liggen en ze hadden even moe ten zoeken naar de gerechtelij ke uitspraak. Het zou nu goedkomen. Ja, ze kenden mijn gironummer al. Ik moest nog wél een paar weken - sorry- sorry! - geduld hebben, want hun geautomatiseerde restitu tiesysteem liet pas in de twee de week van augustus betaling toe. Ik begon de indruk te krij gen dat ze bij Uitwaterende Sluizen erg krap zitten. Maar wat bleek donderdag toen ik mijn periodieke afschrift van de Rabo-bank kreeg? Het geld was er al. Zelfs meer dan waarop ik had gerekend, want ze hadden er drie jaar rente bij geteld, zodat het totaal op f385,30 kwam. Hoi-hoi-hoi! Achter de affaire is nu definitief een punt gezet, na drie jaar en zes maanden. Positieve reacties op stukjes hoor je meestal binnen een paar dagen. Mensen die er min der gecharmeerd van zijn, laten zich niet horen, of uiten hun misnoegen tegen anderen. De verrader slaapt nooit op Texel, zodat je misnoegen verneemt uit de tweede of derde hand, soms maanden later. Zo hoorde ik nog maar kort geleden dat ik vorig jaar een hetze voerde te gen Doopsgezinden en dat sommige Doopsgezinden daar knap gepikeerd over waren. Inderdaad, meer dan eens heb ik geschreven dat Doopsgezin den niet deugen. Een journalist heeft tenslotte een waarschu wende functie. Ik heb zelfs eens een verhaal van die strek king voorgedragen voor de Doopsgezinde Zusterkring in de Vermaning in Den Burg, dus in het hol van de leeuw. Ik lette scherp op de gezichten van de dames, maar ze vermaakten zich prima en na afloop gaven ze een vorstelijke bijdrage voor mijn Papoea-fonds. Dus ik dacht: niets aan de hand. Na tuurlijk niet, het was toch over duidelijk dat ik met dit soort onzin juist spot met mensen die van godsdienst, ras, plaats van herkomst of geaardheid een punt maken? Als ik werkelijk gemeend op papier zou zetten dat Doopsgezinden niet deu gen, zou ik het doodslaan niet waard zijn. Maar er zijn blijkbaar toch men sen bij wie het verkeerd over komt, die het letterlijk nemen of het gewoon vervelend vinden dat je het telkens weer schrijft. Ik hoop met hen ooit eens di rect contact te hebben. Nu moest ik het vernemen via een Doopsgezinde doctorandus en een iets minder Doopsgezinde intereurverzorger. Die zeiden er zelf geen problemen mee te hebben, maar wilden me toch waarschuwen. Om te weten waar de grenzen liggen, moet je ze af en toe overschrijden. Met dit zelfbe dachte spreekwoord sus ik mijn geweten als ik kennelijk weer eens te ver ben gegaan in mijn ontboezemingen. Een paar maanden geleden droeg ik enkele verhalen voor na afloop van de jaarvergade ring van de IJsclub Oost in de openbare school van Ooster end. Eén ervan ging over vloe ken, een kwalijke gewoonte, waaraan vooral Oudeschilders zich schuldig maken. Het is daar Jezus voor en Christus na, hoewel de meeste Oudeschil ders zich niet zoveel gelegen la ten liggen aan de Heer der Heerscharen. Ik noemde een serie voorbeelden van vloeken en varianten daarop, natuurlijk om de lachers op mijn hand te krijgen, maar ook om duidelijk te maken dat dit gevloek ner gens op slaat en dus beter ach terwege gelaten kan worden. Ik besefte wel degelijk dat dit ge voelig zou kunnen liggen in dit overwegend reformatorische gezelschap, maar er werd har telijk gelachen. Een van de toe hoorders, lidmaat van een rechtzinnig Christelijke geloofs gemeenschap in Oosterend, liep echter demonstratief weg. De volgende dag vonden ze van hem een briefje dat hij op een vuilcontainer vlak bij de school had bevestigd. Daarin getuigde hij van zijn afschuw van de le zing, waarin de Heilige Naam van God meermalen was mis bruikt. Dat zijn intentie eigenlijk dezelfde was dan de mijne, was aan hem voorbij gegaan. Tenslotte een reactie op het jongste stuk „Zere Knie" waar in ik vertelde dat ik nog altijd nachtmerries heb als gevolg van een jeugdtrauma, ontstaan in 1954 toen ik door mede scholieren van het voetbalveld werd getrapt. Er stond: „Ik word dan krijsend wakker, ba dend in het zweet onder mijn 4 seizoenen Texeler dekbed". Zo dacht ik wat sluikreclame te maken voor mijn neef Dick Graaf van de door concurrentie geteisterde Texeler-fabriek. Dat was niet handig, want een van de belangrijkste positieve eigenschappen van die Texeler- dekbedden is nu juist dat ze transpiratievocht wonderlijk snel opnemen, zo kreeg ik van een verongelijkte Texeler- gebruikster te horen. Baden in het zweet onder een Texeler- dekbed is dus per definitie on mogelijk. Dat weet ik uit eigen ervaring heel best, de opmerking was dan ook niet letterlijk bedoeld, het was bij wijze van spreken. Zoals baden in je eigen zweet in letterlijke zin altijd onmogelijk is. Want daar is minstens veer tig liter zweet voor nodig. Dat produceert geen mens en zéker geen Texelaar. Nu maar bidden dat Dick ook deze slag te boven komt. Het gebeurt dus telkens dat mensen dingen letterlijk nemen die als grap zijn bedoeld. Ook het omgekeerde komt voor. Blijkbaar heeft niet iedereen voldoende realiteitsbesef om de ernst van de luim te onder scheiden. Omdat het niet leuk is om onschuldige mensen erin te laten lopen, herinner ik nog even aan de sterren waarmee ik aan het slot van elke aflevering het onzingehalte aangeef. Goed opletten! Als er niets staat, is het allemaal waar en betrekkelijk serieus. Eén ster betekent dat het met één korrel zout moet worden geno men, maar het waarheidsgehal te is dan nog altijd ruim 94%. Twee sterren betekenen twee korrels zout, drie sterren drie, etcetera. Het maxi mum is vijf korrels en dan is het totale kolder. Wie nu na het lezen toch nog boos wordt, verwijs ik naar de stichting korrel-atie. Harry.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 7