Tweeduizend baby's voor vogelspin Jong geluk in Calluna EAgenda 11 Ringsteekprijs voor jarige Zijm Nostalgierit Brand in schuur in kiem gesmoord ZDH-training Veel deelname tennistoernooi in Cocksdorp Veel animo voor Bloembollendag Basta zmukh Tvpéjs< üvzlfijt.' hojty ja #xarwaa ja fcsffa da fesfc (püarCLÊtroiüfJaivs ^lar. T®t qauiO1- BlmeivWlLeU Tassal l Ouder wu Msedex 4cu"te(j 4401VFP TEXELSE^» COURANT TiytSs ciow1995 -itujfc Moeder en heer kroost. De kleine, lichte bolletjes bij heer poten zijn de kleine vogelspinnetjes. Er tussenin is de witte cocon met het gastje nog net te zien. r"" G""" „Beschuit met muisjes? Nee, daar hebben we nog geen tijd voor gehad." Trots staan Paul Poth en Kitty Michels van Reptielenhuis De Oliemeulen bij een bak met honderden krioelende baby vogelspinnen. Het is drie jaar geleden dat zij voor het laatst een dergelijke geboorte hebben meege maakt. Voor de foto wordt moeder er even bij gezet. Het kroost kan worden bewonderd op de expositie die nog tot 24 augustus in het Partycentrum Calluna is te zien. De kleintjes behoren tot de soort Brachypelma albopilosa oftewel de krulhaarvogelspin. En waarom ze zo heten is aan het moederdier duidelijk te zien. Het blonde haar op haar poten lijkt een permanent je te hebben ondergaan. Zo'n drie maanden geleden kreeg zij, met hulp van de mensen van het reptielenhuis, in haar bak be zoek van een mannetje. Binnen tien minuten voltrok zich de geslachtsdaad, waarbij de kaken van de dame met een pincet in de gaten werden gehouden, om te voorkomen dat ze haar lief despartner schade zou toebren gen. Het mannetje heeft om die reden ook twee haakjes aan de voorpoten. Omdat het in de natuur toch nog wel eens mis gaat en de De jarige Willy Zijm heeft donder dag in De Cocksdorp de extra ringsteekprijs in de wacht ge sleept. De ringsteekcommissie, die het tienjarig jubileum viert, viel zelf ook in de prijzen. De Cocksdorper ondernemersvereni ging lieten hun felicitaties aan de organisatie namelijk vergezeld gaan van een financieel presentje. Dit zal worden besteed aan nieu we communicatie-apparatuur. De wedstrijd in het hoge noorden werd druk bezocht. Joop en Joke Noom waren het best op dreef. De tweede prijs was voor Henk Spigt jr. en Corinne Brussaard. Biem Trap en Bianca Schraag werden derde. In het klassement gaat Rein Eelman echter nog steeds aan de leiding, gevolgd door Frans Bakker en Willem Reuvers. Donderdag wordt opnieuw gestre den, ditmaal in Den Hoorn. Omdat de ondernemersvereniging het evenement meer in de dorpskern wil halen is een nieuwe route vast gesteld. Rijders stellen zich op op de Kleiweg. Verder is het traject Westerweg-Kerkstraat- Goëngaplein-Diek. Daar wordt gestoken. Vandaar dat omwonen den worden verzocht vanaf 18.00 uur de straat autovrij te houden. De aanvang van de wedstrijd is 19.00 uur. Zaterdag houdt menvereniging „Tussen Wad en Duin" de jaarlijk se nostalgierit. Dit jaar worden de bewoners van Starkenburgh en de Bakkerstich ting in de gelegenheid gesteld met de fraaie aanspanningen van de menvereniging een gezellige rit te maken langs diverse mooie plekjes. Om 13.30 uur worden de bewo ners van beide bejaardenflats met paard en wagen opgehaald. Hal verwege de rit wordt een kof- fiestop gehouden en om ongeveer 18.00 uur wordt iedereen weer thuisgebracht. Indien de weersomstandigheden het met toelaten wordt de rit ver zet naar zaterdag 26 augusus a.s. eigenaars het mannetje nog met willen missen, werd voor de zeker heid een oogje in het zeil ge houden. Cocon Het sperma wordt door het vrouwtje bewaard tot ze toe is aan bevruchting. Toen het vrouwtjes- dier niet zo lang na de paring van spinrag een cocon maakte, was duidelijk dat het eerste deel van de voortplanting was gelukt. „Maar het zegt nog niets. Soms verdro gen de eitjes of, als het te vochtig is, verrotten ze", vertelt Poth. Het vrouwtje is een zorgzame moeder. Ze draagt de cocon mee tussen haar voorste poten en de „tasters". Als ze zichzelf wil was sen legt ze 'm heel even neer, maar verder laat ze hem geen mi nuut uit haar gezichtsveld. „Nou ja, symbolisch dan, want vo gelspinnen zien erg slecht, al heb ben ze achtogen. Ze zitten op het voorlijf en zien eruit als twee klei ne puntjes. Daarom denken veel mensen dat ze twee ogen heb ben", legt Kitty Michels uit. Bijterig Tot het moment van uitkomen eet de moeder niet. Ze is bijzonder waakzaam en daardoor ook agres siever. Poth: „We hebben haar zo veel mogelijk met rust gelaten. Het is normaal geen bijterige soort, maar we hebben haar niet opgepakt om haar met te versto ren." De „zwangere" spin werd wel meegenomen naar Texel. „Ze was al acht weken heen, dan is de kans dat er alsnog iets mis gaat bijzonder klein." De krulhaarvogelspin draagt zes tot twaalf weken. Na elf weken maakte de moeder zondagavond een gaatje in de cocon en kropen de eerste piepkleine gele spinnet jes eruit. „Tellen? Nou, dat zal niet meevallen", lacht Kitty. „Volgens de boeken kunnen er tweeduizend eitjes in een cocon." Ze werd door een bezoeker geattendeerd op de geboorte. Blote handen De kleine spinnetjes, die af en toe weer in de cocon kruipen om be schutting te zoeken, worden nor maal door het moederdier zorgvuldig bewaakt. Omdat er in de expositiebak geen gevaar dreigt van andere spinnen of hage dissen, is moeder overgebracht naar een aparte bak. „Voor de ze kerheid hebben we haar maar niet met blote handen opgepakt. Ze gedroeg zich rustig, maar voor het zelfde geld wil ze haar jongen ver dedigen en bijt ze." Hoewel de gif tigheid per soort verschilt, is een vogelspinnebeet niet dodelijk. „Je kunt het vergelijken met een wespesteek. De complicaties ont staan door de shock die mensen oplopen als ze door zo'n groot ha rig dier worden aangevallen." Te koop De jonge dieren, die in de cocon al twee keer zijn verveld, zorgen zelf voor natuurlijke selectie. De zwakste exemplaren worden op gegeten door hun broertjes en zusjes. Zo blijven uiteindelijk vijftig tot honderd sterke krulhaar- vogelspinnen over, die door hun oppassers over aparte bakken worden verdeeld. Met fruitvliegjes en kleine krekels worden ze opge kweekt. Paul Poth: „Twee drie exemplaren houden we zelf voor in de expositie. De rest wordt ver kocht." Dus mensen die, na het bezoeken van de tentoonstelling wel wat zien in een bijzonder huis dier, om de visite te imponeren kunnen zich melden? „Nee", zegt Poth stellig. „Alleen échte liefheb bers komen in aanmerking. Wij zijn bijzonder selectief. Het moet wel iemand zijn die erdoor is gefasci neerd en er ook meer van weet, zodat ze goed worden verzorgd." Vogelspinnen zijn beschermd en mogen niet zomaar worden ver handeld. Het Reptielenhuis, onder gebracht in een stichting, kan papieren afgeven waaruit blijkt dat het om eigen kweek gaat, waar- In de bollenschuur van Jaap en Maarten Boon aan de Stuifweg in polder Het Noorden brak zondag middag rond half vijf brand uit. Ongeveer 500 bollenzakken, een paar dekzeilen en enkele lege jer rycans gingen daarbij verloren. Door de brandende goederen snel Dinsdag 8 augustus In Cinema Texel draait om 16.00 en 19.30 uur „Casper" en om 21.30 uur Flodder. III". De wielervereniging houdt een criterium op het parcours bij Den Burg. Start jeugd om 18.15 uur; senioren 19.00 uur. De gemeenteraad komt om 19.30 uur in openbare vergade ring bijeen. Rechtstreeks uit zending door Radio Texel. In de Hervormde kerk van De Waal wordt een concert gege ven door Arnoud Rosdorff (pia no) en Maureen Janzen (viool); 20.15 uur. In theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn wordt vanaf 21.00 uur opgetreden door Frank van Pamelen en Stand up Comedy. Entree f19,50 (vriendenprijs f17,-). Woensdag 9 augustus In Cinema Texel draait om 14.00, 16.00 en 19.30 uur „Casper" en om 21.30 uur „Flodder III". Bij paal 28 wordt een strand- loop gehouden. Inschrijven vanaf 19.00 uur; start 19.30 In de R.K. kerk van De Koog wordt een Duitstalige mis op gedragen. Donderdag 10 augustus In Cinema Texel draait om 14.00, 16.00 en 19.30 uur „Casper" en om 21.30 uur „Flodder III". Een Hogebergexcursie in het kader van het Thijssejaar gaat om 14.00 uur van start bij de begraafplaats van de Georgiërs. Bij De Schuilhut in De Koog be gint om 14.00 uur een kerken- tocht voor automobilisten en mensen die met hen meeliften. Een ringsteekwedstrijd meetel lend in de Texel-competitie be gint om 19.00 uur in Den Hoorn. Het IVN houdt een plantenex- cursie in de Slufter, aanvang 19.30 uur. Deelname staat open voor iedereen; verzamelen bij de betonnen trap. In de Hervormde kerk van De Koog wordt een dia-avond over Texel gegeven met toelichting in het Duits; 20.00 uur. Vrijdag 11 augustus In Cinema Texel draait om 14.00, 16.00 en 19.30 uur „Casper" en om 21.30 uur „Flodder III". De Wielervereniging Texel houdt een criterium op het par cours bij Den Burg. Start jeugd 18.15 uur; senioren 19.00 uur. In de R.K. kerk van De koog wordt een Duitstalige mis op gedragen; 19.30 uur. De ZDH-crossloop over diverse afstanden gaat om 19.30 uur van start bij kantine De Spil in Den Hoorn. Zaterdag 12 augustus Om 11.00 uur begint de laatste rommeltjesmarkt in Oosterend. Vanaf 9.00 uur kindervlooien markt; vanaf 10.00 uur verkoop van gebakken vis. In Cinema Texel draait om 14.00. 16.00 en 19.30 uur „Casper" en om 21.30 uur „Flodder III". Menvereniging „Tussen Wad en Duin" maakt een „nostalgierit" met ouderen. Ze worden om, 13.30 uur afgehaald bij Star kenburgh, de Gollards en de Bakkerstichting en zijn 18.00 uur weer terug. Op de Groeneplaats en in de café's van Den Burg wordt het Hollands festival gehouden. Op de Groeneplaats (16.00 tot 18.00 en van 20.00 tot 22.00 uur) gratis. Na 22.00 uur in di verse café's, te bezoeken met passepartout van f 15,-. In de R.K. kerk van De Cocks dorp wordt een Duitstalige mis opgedragen; 19.30 uur. Zondag 13 augustus Een Duitstalige mis wordt op gedragen om 9.00 uur in de R.K. kerk van Den Hoorn en om 11.00 uur in de R.K. kerk van De Koog. Om 9.30 uur gaat de tocht van de windsurfclub naar Vt (en terug) van start. Duitstalige evangelische J wordt om 11.30 uur gehoj in de Hervormde kerk van Koog. Bij en op het strand Wests wordt een Aqua Survival gehouden, georganiseerd de atletiekvereniging. |nsc ven in het paviljoen vanatj uur. Start |eugd 10.15 uur wone loop); overige lopers 10.30 uur. In de R.K. kerk van De wordt begint om 19.30 uui internationale oecumenii zomeravonddienst. Met n$ werking van Pf. A. Herms mensen van het bisdom Ess Bram Guiljam, Excelsior, Mj Trap (tenor) en Hans de G# (orgel). ATTENTIE: de overige evi menten zijn vermeld in 'de kantiekrant, die gelijk mti Texelse Courant is versprei Hoogwater te Oudesch 6.20 en 19.00 7.35 en 20.05 8.34 en 21.35 9.34 en 22. 10.25 en 23.25 11.26 en 24.00 11.54 en 0.36 en 12.24 Aan het strand is het ongeveer ee uur eerder hoog water De zonb 13 augustus op om 6 17 en 93310 der om 21.08 u. 10 augustus volt maan; 12 augustus springtij. naar buiten te slepen, kon erger worden voorkomen. Jaap Boon zag de vlammen bij de houten wand van zijn schuur opkruipen, maar door te blussen met emmers water breidde het vuur zich niet uit. De brandweer die even later arri veerde, beperkte zich tot nablus sen en controle. Een duidelijke oorzaak werd niet gevonden; mo gelijk is de brand het gevolg van laswerk elders in de schuur. Brandweerman Rikus Kloosterhuis richt de waterstraal op de smeulende bollenzakken. iFoto Frans HopmanI door zij wel vogelspinnen mogen verkopen. Een exemplaar van on geveer een jaar oud kost zo'n f 20,-. Groeien Vogelspinnen blijven doorgroeien tot hun dood. Na een jaar hebben ze ongeveer de helft tot een derde van hun maximale grootte bereikt. Het groeien gaat gepaard met ver velling, ze barsten bijna letterlijk uit hun vel. Mannelijke exemplaren worden ongeveer 6 7 jaar, vrouwtjes wel 25. Op vierjarige leeftijd zijn ze „volwassen" te noemen. Babybadje De expositie, die sinds de opening nog meer is verfraaid, trekt veel mensen. „Ondanks het warme weer hebben we hier dagelijks zo'n 200 300 bezoekers", ver telt Paul Poth. De meest gestelde vragen zijn handig in een folder gezet. Verder komt het publiek nu helemaal in de sfeer door oerwoud-achtergrondgeluiden. De boosaardige varaan is veranderd in een mak lammetje sinds hij een babybadje met water in zijn hok heeft gekregen. De reusachtige python heeft plaatsgemaakt voor jonge leguanen. „Hij had last van zijn darmen en is daarom terugge bracht naar ons thuishonk in Til burg", zegt Kitty. „Hoe je dat merkt? Nou, het was geen pretje om zijn bak schoon te maken met dat gesis vlak achter je...." ZDH heeft de training hervat. Alle senioren zijn welkom op dinsdaga vonden vanaf 19.00 uur om te oefenen onder leiding van de nieu we trainer Henk Knol. Zondag a.s. staat een oefenwedstrijd op het programma. Op het eigen, met de nieuwe pomp besproeide veld aan de Witteweg bij Den Hoorn treden de Zwaluwen om 14.00 uur aan tegen het hooggeplaatste CEC uit Emmen. Op 24 en 31 augustus komt ZDH voor de Noordholland- beker in actie tegen SV De Koog. Beide wedstrijden zijn op het ZDH-veld. De tennisbanen van het Eierlandse Huis in De Cocksdorp zijn afgelo pen tijd druk bezet geweest. Voor het jaarlijkse recreatietoernooi hadden zich weer veel deelnemers gemeld. Deelnemers die verloren waren niet gelijk uitgespeeld. Er werd namelijk ook nog een verlie zersronde gehouden. De uitslagen: Dames dubbel: 1. Jannie Zutphen-Joke Le- roux, 2. Els Ooyevaar-Ria Zoetelief. Heren dubbel: 1. Hans Boswijk-Hans Geus, 2 Gerrit Kamp-Fetze de Haan. Gemengd dubbel: I.Hans Boswijk-Anneke Boswijk, 2. Chris Stolk-Coby van der Linde. Gemengd dubbel 35+: 1 Nico Ooyevaar- Els Ooyevaar, 2. Henk Maas-Corrie den Braven. Heren enkel: I.Hans Boswijk, 2. Koen van Bommel. Dames enkel: 1. Ria Zoetelief, 2. Corrie den Braven. Theo Koolman (links) helpt bezoekers bollen uitzoeken tijdens de open dag. De belangstelling voor de Nationa le Bollendag was op Texel uitste kend. Honderden nieuwsgierigen bezochten zaterdag de open dag bij de bloembollenbedrijven van de gebroeders GeertHan en Jos Timmer in de PH-polder en de fa milie Kooiman aan de Pelikaan- weg. Volgens bollenkweker Theo Kooiman was de goede animo te danken aan het mooie fietsweer en de goede voorpubliciteit. Bij de gebroeders Timmer kregen de bezoekers een levensechte de monstratie van het verwerken van krokussen. De bollen werden na pellen, sorteren en tellen in de schuur klaargemaakt voor verzen ding naar de veiling. Het drukst was het bij Kooimans bedrijf „De Razende Bol". Onder de bezoekers bevonden zich opval lend veel Texelaars. Zij konden zien hoe narcissen en stinklelies voor de veiling werden klaargemaakt. Daarnaast had Kooiman een deel van zijn verzameling antiek bouwmachines en -attribute toongesteld. Te zien war? een tulpenteller, ouderwets teer, een zeef gemaakt vs derhuid (gered van de mei* en een kraaienverjager die w op carbid. Het bedrijf deed zaken, want velen kochte zakje bollen voor ze weeri fiets stapten. (ADVERTENTIE Groeien uit Oosterend, Texel. Peperstraat DINSDAG 8 AUGUSTUS 1995 T

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 2