Nachtje mee met politie ij the heat of the night... lomers Spfe Bedrijf Tekst en foto's Harry de Graaf TEXELSE^ couRANT aanrijding, het „opbrengen" van illegaal geplaatste laerauto's, het wegsturen van automobilisten die par- ilaatsen voor invaliden bezet houden, ordehandhaving al sluitingsuur in De Koog, vruchteloos zoeken naar brand bij Calluna en de aanhouding en insluiting van jiugsverkopers, waarvan er één letterlijk in zijn broek van angst. r dat allemaal bekeken, toen ik van zaterdag op zon- „eereed met de politiepatrouille. Een verslag van een bete nacht. bureau In Nederland met een paar- destal. Politieruiter Kuijt vindt het een voorrecht om op het zomerse Texel dienst te draaien. „Lekker vrij, een leuk publiek en er is altijd wat te beleven". Met vriendin en hond kampeert hij op De Luwe Boshoek. Met de huisvestings wensen van de gedetacheerde be- redenen wordt rekening gehouden. Wendy Bronsdijk gaf de voorkeur aan een door de poli tie betaalde kamer in hotel Op- duin. Dat doet denken aan smijten met belastinggeld en daarom moet ik erbij zetten dat het om gurde meer dan ik had ge- tn het ontbrak niet aan De politie had het dit nog niet zo druk gehad, tevoren natuurlijk niet te ellen. De ene nacht is er jan de hand; de volgende heeft de politie handen te- mdat er van alles tegelijk t. Wat ik meemaakte, zegt wer de ..gemiddelde" sei- acht op Texel. Behelpen negen zaterdagavond kbij het bureau in Den Burg ü<t door de avondploeg, die opdagen in een VW-Vento. iider Herke Zeilstra veront- igt zich. Gewoonlijk rijdt hij latere en snellere Mitsubis- ook in mul zand op het vooruit komt, maar die wa- sat wegens een defect in de gif lord bevindt zich ook Geke een van de gedetacheer- Een drama is het niet. De betrok kenen kennen elkaar en zullen zor gen dat alles netjes wordt afgewikkeld. Het is een leerzaam ongelukje Bij de familie Tromp was een kinder feestje en Margriet zou even gauw naar Den Burg rijden om een video op te halen. Achteruitrijdend bij het verlaten van het erf zag ze de inmiddels gestopte auto van Smidt te laat. Foutje Het wekt eni ge verbazing als uit de politieauto- in de zomer het Texels ook de verslaggever tevoorschijn «sterken. De mobilofoon komt. Komt het nou allemaal in de itand by. Vanaf de meldka- krant? De mensen zullen straks Alkmaar waar alle verzoe- denken dat die Trompen vreselijke politiehulp binnenkomen, brokkenmakers zijn. Geen naam we worden opgeroepen en toenaam, hè? Ik beloof niks. Heel vaak is het be richting veerhaven om te ter om de namen wèl te vermei- i drukte bij de boot naar den. Dat voorkomt veel geklets en irodt afgewikkeld. Halver- verkeerde veronderstellingen. En ïekt het bord „Loof de zo erg is het niet, zeker niet in dit van Jan en Paula Brouwer geval. Een puur menselijk foutje icht. Het heeft de plaats dat iedereen vroeg of laat maakt, van „Ons eiland voor Martin zelf had achteraf best ge- dat vorige week werd wild dat de krant in het bericht over zijn ongeluk zijn naam wel had vermeld. Het zou hem veel uit leg hebben bespaard. Het is toch eigenlijk gek dat de plaatselijke krant geen antwoord geeft op de vraag die iedereen stelt: wie is het? Als het om een zedendelict of ander misdrijf gaat, is daar wat voor te zeggen, maar bij huis- tuin en keukenongelukjes niet. De offi ciële politievoorlichters zijn echter voor die opvatting ongevoelig en geven slechts leeftijd en woon plaats. een contract voor een speciale prijs gaat. Paardenknechtje De 11-jarige Ruud Brunnekreef uit Goor komt binnenlopen, die hier met zijn ouders op vakantie is. Hij is gek paarden en komt ze nu elke dag voeren. Kuijt geeft instructies mondelinge toelichting nodig maakt. Later op de avond worden zo diverse campers benaderd. Op een parkeerplaats aan het Bolwerk in Oudeschild staan er maar liefst zes, bijna allemaal Italianen. Het is in dit geval wel zo praktisch om niet in elke wagen tekst en uitleg te geven, maar ze allemaal tegelijk naar de noodcamping te begelei den. „Follow me", blijkt door iedereen te worden begrepen. Zo voeren we even later een opvallen de nachtelijke colonne aan. De CSU-beveiligingsman die op dat moment het toezicht op de nood- camping waarneemt en via de meldkamer is gewaarschuwd, wordt er helemaal nerveus van. „Hoe moet dat nou? Ik spreek he lemaal geen Italiaans!". Later blijkt dat het allemaal is goedgekomen. Hoewel, een der Italianen was woedend toen hij voor het over nachten moest betalen. „Voor dat geld kun je in Italië in een hotel zitten!". Invaliden Het opsporen van illegaal staande campers heeft geen hoge priori teit. Het gebeurt alleen als er geen dringender zaken zijn. Scherper en meer wordt opgetre den tegen (valide) automobilisten die hun wagen zetten op een par keerplaats voor invaliden. Willem- sen kan er op de parkeerplaats van Kogerstrand direct vier noteren. Als ze er langer dan vier uur staan worden ze weggesleept, waarvoor f225,- plus f100,- boete moet wor- uur,geren uuen tegenover co ogivers irmksl en Henk willems hun beklag over gewelddadigheid, die ze ondervonden In een dancing met honderden jongelui, die con- Ruzietjes in en bij cafés komen re- verseren met hetzelfde volume dat gelmatig voor. Een van de politie- len niet meer is terugge- Aanrijding „zonder" 10 laat de meldkamer zich Een aanrijding „zonder" wordt zonder lichamelijk het kruispunt Hallerweg- weg. Met gezwinde spoed dus snel ter plaatse. Het zijn gebeurd voor de boer- juwelier Martin Tromp, maar net hersteld van een dat hem een paar weken op de Schilderweg bij de rkwam. Deze keer is zijn .fargriet bij het verlaten erf gebotst tegen de Opel S van Walter Smidt, die slopt om voorrang te ge- ander verkeer. Deuken weer. De hoogzwangere an Smidt is erg geschrok- ar herstelt snel. Dat is niet pl met de Manta. Een ach- met belendend plaatwerk tukeld. Jammer. De fraaie anta met zwart dak is 19 t dus bijna een oldtimer, iis niet van nieuw onder- i, want de eigenaar heeft hobby van gemaakt om perfecte staat te houden. Beredenen In het politiebureau aan de Brink in De Koog wordt koffiepauze ge houden en stap ik over van de avond- naar de nachtdienst. Er gaan nu drie auto's de weg op. Rond de tafel wordt gepraat over strategie en aandachtspunten. Aanwezig zijn ook mensen van het bewakingsbedrijf CSU, die nauw met de politie samenwerken en Klaas Kuijt en Wendy Bronsdijk, die straks te paard surveilleren in Dorpsstraat en omgeving. Op de achtergrond is het gehinnik van de ongeduldige paarden te horen. Het Koger bureau is het enige politie- Een Italiaanse kampeerautomobllist wordt gewekt en near een legale staanplaats op de noodcamping varwezen. Rashandelaars wordt geboeid en afgevoerd. en even later staat de jongen op de binnenplaats een pak hooi con- sumptiegereed te maken. Als het om openbare orde gaat, zijn paarden heel effectief, leder een heeft er ontzag voor en doet graag een paar stapjes terug Ons optreden werkt dé- escalerend!" zegt Kuijt in keurig politiejargon. De avond tevoren is een der paarden helaas ziek ge worden op straat. Het dier ging door de benen met symptomen die deden denken aan koliek. De veearts is erbij geweest en nu kan hij de weg weer op. Campers 22.50 uur. De nachtdienst gaat van start. Ik zit nu in de auto met Henk Willemsen en gedetacheer de Ed Balvers. Aanvankelijk zijn er weinig meldingen, zodat besloten wordt op te treden tegen campers die ongetwijfeld weer illegaal staan op parkeerplaatsen. Bij de Muijweg en op het parkeerterrein bij de vuurtoren is het een paar keer raak. De Italiaanse bewoners worden door Balvers en Willems uit de slaap gewekt: „Bonne sera, bonne notte. Polizia!" Het is een probleempje dat de Italianen nau welijks iets anders spreken dan hun moedertaal en - al of niet gespeeld - niet snappen dat ze fout zitten. Willems probeert het in zijn beste Frans en waarachtig, de man in kwestie en de inmiddels ook wakker geworden overige in- liggenden, begrijpen dat ze weg moeten. De speciale folder, ge maakt in samenwerking met de Recron, komt nu goed van pas. In zes talen wordt uitleg gegeven en wordt met een landkaartje verwe zen naar campings waar de kam peerauto's wèl welkom zijn. („Come saprete, in olanda non e permesso pernottare con un cam per al di fuori delle aree all 'uopo destinate. Anche in Texel la polizia vi mandera in un campeggio"). Omdat alle gewone campings vol zitten, moeten ze naar de nood camping. Maar over die noodcam ping wordt in de folder niet gerept, een onvolkomenheid die extra den betaald. Een der betrokken chauffeurs komt aanlopen als Wil lemsen en Balvers staan te schrij ven. De jongen is nogal boos. „Ik sta er net vijf minuten. Ik moest al leen wat spullen halen!". Hij krijgt genade, onder voorwaarde dat hij direct vertrekt en zijn wagen op de Nikadel zet. Tot dusver is het rustig geweest, maar volgens rechercheur Aad Blom die we even later in het dorp scentrum spreken, kan dat snel veranderen. De nacht tevoren is er een vechtpartij geweest op het kruispunt Badweg-Dorpsstraat. Die bleef min of meer onbeslecht, zodat er een vervolg op zou kun nen komen. De sfeer is een beetje broeierig. De opvallende aanwe zigheid van politie te voet en te paard moet preventief werken. Sluitingsuur Om drie uur veroorzaakt het slui ten van de cafés en disco's een explosie van drukte. Binnen tien minuten staat de Dorpsstraat vol nodig was om de muziek te over stemmen in de tent waar ze zich hebben vermaakt. Ze zijn bijna al lemaal aangeschoten tot straalbe zopen en leggen in die hoedanigheid een grote vrijmoe digheid aan de dag jegens de ern stig surveillerende politiemensen en bewakers. Veel gelal. Als de be redenen in beeld komen, wordt ge zongen in koor: „Er staat een péééêrd op de gang...". Als de rui ters dicht naderen, verstomt het gezang en wordt er ruimte ge maakt. Meisjes willen de paarden aaien. Dat vertedert de bijbehoren de jongens en de dé-escalatie is in volle gang. Sommige cafébezoekers hebben hun dorst die avond blijkbaar niet kunnen lessen, want ze lopen op straat nog uit blikjes bier te drin ken. Mag niet volgens de APV (Al gemene politie Verordening). Willemsen houdt hen staande en laat hen de blikjes omkeren. Vier jongens staan op een rij te pissen tegen de gevel van De Ou we Skool, nota bene op nog geen twee meter afstand van het open bare toilet dat hier is neergezet om deze onfrisse gewoonte te helpen inperken. Willemsen en Balvers wachten geduldig tot de gulpen weer dicht zijn en luisteren naar de excuses. Ja, ze zagen dat toilet wel, maar de nood was hoog en er kan er maar één tegelijk in. Boven dien moet je een gulden betalen voor dat toilet, en dat is toch zon de geld? Willemsen reageert cy nisch op dat laatste. „Ze zuipen op zo'n avond voor tientallen guldens bier en dan zou die ene gulden er niet af kunnen....". Bierglas Een jonge toerist die de avond in discotheek De Metro heeft door gebracht komt luidruchtig zijn be klag doen. Hij toont bloedspatten op zijn kleding en zegt dat hij ruzie heeft gehad met een Texelaar die sloeg met een kapot bierglas. „En de mensen van dat bedrijf deden er niets aan. Daar moeten jullie eens tegen optreden!" Als ik later navraag doe en de andere partij ontmoet, blijkt het een jongen uit Oudeschild te zijn die volgens eigen verklaring nadrukkelijk werd uitgedaagd. Zelf heeft hij aan het treffen meer letsel overgehouden dan het „slachtoffer": snijwonden in meerdere vingers. Uit een der sneden kwam volgens hem een pulserend straaltje bloed. Blijkbaar een slagader geraakt. Bij de medi sche post in De Koog kon hij op dit uur niet terecht zodat hij met de taxi naar de dokter in De Cocks- dorp moest om gehecht en ver bonden te worden. mensen vertelt dat er opvallend vaak Texelaars bij betrokken zijn Omstreeks dezelfde tijd komt de Metro opnieuw in de aandacht. Vijf op de binnenplaats geparkeer de auto's van personeel zijn door iemand toegetakeld, met als ge volg deuken, krassen, sterren in de ruiten en een kromme ruitenwis ser. Een der gedupieerden is Jan Veldman, die beweert dat hij om 3.10 uur de politie heeft gebeld. De meldkamer beloofde actie maar volgens Veldman kwam er niemand. Ook twee volgende tele foontjes hadden geen resultaat. Toen er om 4.20 niemand was ge weest, ging Veldman naar het poli tiebureau. Daar zaten de manschappen net aan de koffie, wat hem in grote woede deed ont vlammen. Daér hadden ze dus wel tijd voor! Willemsen zegt dat wel degelijk op het eerste telefoontje is gereageerd, al was er dan met de eigenaars van de beschadigde auto's nog geen contact geweest. Ze zouden worden opgeroepen alsnog aangifte te doen. Verborgen brand Er is die nacht ook nog brand. Te gen twee uur komt de melding dat het bos bij Calluna in lichterlaaie staat. Bij het oprijden van het par keerterrein bij het zwemparadijs is echter geen rook, vuur of stank waar te nemen. Ook tijdens een rondje Schumakersweg, Bosrand- weg, Pelikaanweg-Rontweg is aan het bewuste bosjjerceel niets te zien. We houden het op een valse melding en gaan terug naar het dorpscentrum. Later blijkt dat er wel degelijk brand is geweest achter Calluna. Een groot speelwerktuig, voorstel lende een ossewagen die ooit door de jeugd van het Westermann- kamp van rondhout is gemaakt, is in vlammen opgegaan. Mogelijk aangestoken door mensen die rond het object een feestje heb ben gehad. Nachtwaker Kees Kooiman van Euroase Texel (we mogen niet schrijven „Turkse Tent", want zo heet dit vakantie centrum al lang niet meer), zag het vuur en sloeg alarm. De be wuste plek in het park met zijn dichte bebossing en doolhof van paden en weggetjes was moeilijk te vinden zodat ook de brandweer moest worden begeleid. Het vuur was was snel gedoofd. Het bos zelf en de lage begroeiing op het terrein bleven gespaard. Dealer De portofoon laat zich horen. We moeten met spoed naar het strand bij de Badweg om een drugsdealer te pakken. Jan van der Star en Kees Als het sluitingsuur nadert gaan politieruiters Klaas Kuijt en Wendy Bronsdijk de straat op. Burgman, die elke nacht de huis jes, paviljoens en andere opstallen tussen paal 19 en 21 in de gaten houden, hebben een jongen be trapt die een strandhuisje heeft opengebroken. Van der Star „Hij zat nog in dat huisje toen ik hem ontdekte. Hij had de boel gefor ceerd, een paar honderd gulden schade. Ik probeerde hem binnen te houden door mijn voet tegen de deur te zetten en seinde met mijn zaklantaarn naar Kees om te hel pen. Maar die kerel wist uit te bre ken en ging er vandoor. We gingen er achteraan en werkten hem te gen de grond. Waar het ons om ging was dat de schade wordt be taald, de politie laten we er net zo lief buiten. Maar toen we zagen dat hij maar vijf gulden bij zich had en dat in zijn rugzak hasj zat, heb ben we toch maar gebeld". De aanhouding door de twee par ticuliere strandbewakers ging niet zachtzinnig in zijn werk en leidt mogelijk nog tot een aanklacht wegens mishandeling. De jongen blijkt de 19-jange Amsterdammer Ferdinand L. te zijn. Hij beklaagt zich over volgens hem onnodig trappen en schoppen en heeft let terlijk in zijn broek gescheten van angst toen hij te grazen werd ge nomen. Dat is te ruiken als hij in de auto wordt meegenomen naar het politiebureau voor verhoor en in sluiting. Uit de inhoud van de rug zak blijkt dat Ferdinand inderdaad in drugs handelt. Een tiental zakjes met hasj, een beetje weed en een paar weegapparaatjes. De totale hoeveelheid is niet indrukwek kend. In Amsterdam zou de politie er waarschijnlijk niets aan doen, maar Texel is Amsterdam niet. Besloten wordt de knaap, die ver klaart dat hij die dag slechts voor een paar tientjes heeft verkocht, in te sluiten voor de rest van de nacht. Hij kan dan met de boot van 7.05 uur richting vasteland. Het is een heel gedoe. Voor zo'n insluiting moet de man namelijk eerst worden voorgeleid voor de hulpofficier van justitie, in dit geval Herke Zeilstra die daartoe uit zijn bed wordt gebeld. Nog twee Zeilstra kan nog even blijven want om half vier laat een oplettende burger weten dat op de Badweg bij de hoek Ruyslaan op straat wordt gedeald. Het zou om pillen gaan. Een minuut later zijn we ter plekke. Het wordt een heterdaadje. Na een korte achtervolging wor den twee jongens uit Utrecht en Vianen in de boeien geslagen, ge fouilleerd en naar het bureau ge bracht voor verhoor en insluiting volgens de bekende procedure De hoeveelheid drugs die ze bij zich hebben, stelt weinig voor: enkele tientallen grammen weed. Pillen worden niet gevonden. Als bij het doorzoeken van de auto van de twee duidelijk wordt, dat zich ook daar geen drugs in bevinden, wordt besloten tot vrijlating. Politie en bewakers zijn niet overal tegelijk. Als de surveillance wordt gericht op het centrum, kunnen rotzooischoppers elders hun slag slaan. Dat blijkt als een bewaker komt melden dat aan de Ruyslaan een geparkeerde auto (Citroen 2CV) op zijn kant is gezet, met plaatschade als gevolg. Door er een duw tegen de geven kan hij weer op de wielen worden gezet, maar mogelijk ontstaat door zo'n smak nog meer schade Niet aan komen dus tot er extra hulp is. Van de daders ontbreekt elk spoor. Willems balt zijn vuisten. „Geef je alle aandacht aan de Dorpsstraat hier en dan gebeurt het déér.J". DINSDAG 8 AUGUSTUS 1995

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5