Crossers sparen zelfs de jury wagen niet... De vakantieklant door de vakantiekrant Sportieve revanche Helleman en Uitgeest TEXELSE COURANT ft Snelle Krimloop door hard strand UN Drankrijder Wieleramateurs rijden toptijd Blok van der Velden in de bibliotheek Texelse hardlopers stellen zege veilig Rabo: weer hoog in top tien geldautomaten Vandalisme „V Waarom stapt de vakantieklant wèl bij naa binnen? Adverteren, is de reden. De gratis vakantiekrant het medium. Verschijnt elke vrijdag t/m 1 september. Inleveren advertenties voor de vakantiekrant van 18 augustus: tot en met 11 augustus a.s. DINSDAG 8 AUGUSTUS 1995 Met gebroken achteras belandt de wagen van Edwin Keijzer in de sloot.,. Zelfs de jurywagen raakte in de strijd betrokken tijdens de autocross van zondagmiddag. Met een enorme klap ramde de formule 7bolide van Peter van der Vis (nummer 13!) de bus aan de rechtervoorzijde. Gelukkig stond daar niemand, maar de juryleden binnenin werden flink door elkaar ge schud. Jacqueline Kooiman kon slechts strompelend verder en Karin Witte-Polman moest haar geblesseerde linkeronder arm door de EHBO in een mitella laten hijsen. leman zondag vol goede moed weer achter het stuur kroop. Spe ciaal voor zijn plaaggeest had hij zijn wagen voorzien van de uitda gende tekst Who the fuck is Jacco". Ditmaal kruisten hun paden elkaar niet. Gieles werd al in de eerste bocht van de eerste manche door drie rivalen te grazen genomen, waarna hij het voor de rest van de middag kon vergeten. Helleman daarentegen drong door tot de fi nale. Brutaal nam hij een paar keer de springschans, waarmee hij een stuk van het parcours afsneed en zich aan de leiding nestelde. Zelfs toen de zege hem amper nog kon ontgaan, riskeerde de jonge cou reur een kapotte auto door steeds maar weer de schans te nemen. Die pech bleef hem bespaard, zo dat hij dikverdiend als eerste door de finish ging. Buiging Een nieuw gezicht op het erepodi um in de rodeoklasse was dat van Wilfred Vendel, die een knappe tweede plaats behaalde. De win- Het spraakmakende incident was één van de sensationele momen ten van de drukbezochte tweede en laatste Texelse cross van 1995. Een waardige afsluiting van het seizoen, want een flink aantal deelnemers sloeg over de kop of belandde in de sloot en de finales waren spannend. Win naars waren Peet Boersen (for mule 1), Piet Scholtanus (formule 2), Bert Uitgeest (standaardklas se) en Dimitri Helleman (rodeo). Volgens goede crosstraditie liep het dus weer niet ernstig af, maar het incident met de jurybus toon de aan dat aan de veiligheid rond de baan van het grootste belang is. De snelheden liggen -vooral in de formule 1 en 2- zó hoog dat on bestuurbaar geraakte wagens daadwerkelijk worden gelanceerd. Van der Vis sloeg niet over de kop, maar raakte op het rechte eind van de baan en vloog over de au tobanden dwars door een hek werk tegen de bus. Notabene had de organisatie voor deze cross extra maatregelen ge nomen ter bescherming van het publiek op de dijk, maar men werd nu zelf het slachtoffer... Het pu bliek moest hoger op de dijk zit ten, zodat auto's die over de sloot heen zouden schieten niet tussen de toeschouwers belanden. Om toch alle bezoekers een goede plaats te kunnen bieden, had de MAB-club een stuk dijk erbij ge huurd. Totaal kwamen zondag 3.400 liefhebbers een kijkje ne men, een aantal waarmee de orga nisatie dolblij was. Plaaggeest De sportieve revanche van rodeo rijder Dimitri Helleman trok even eens de aandacht. Drie weken terug, in de eerste cross, was hij ongenadig hard over de kop gesla gen na een manoeuvre van „stuntman" Jacco Gieles. Helle man kroop dizzy uit zijn voertuig en gaf zelfs een beetje bloed op. Van de dokter mocht hij een week niet varen. Echte crossers laten zich echter niet kennen, zodat Hel- Vorige keer de schlemiel, nu de winnaar: Dimitri Helleman. naar van de julicross, Jan Zijm, fi nishte als derde. Dat gebeurde in een geleende wagen, omdat zijn eigen auto de pijp aan Maarten had gegeven. In de finale zorgde Edwin Keijzer voor stuntwerk. Veiligheid gaat boven alles. Baancommissarissen zwaaien met de gele vlag terwijl Jasper Braam uit zijn gekantelde wagen klimt. Minne Goënga bevestigde zijn goed vorm tijdens de Krimloop, die vorige week werd gekenmerkt door een vlak en hard strand. De Texelaar zegevierde zowel op de 8 kilometer (in 30.33), als zondag in de Aqua Run op de 6 kilometer. Door het opkomende tij en de flin ke bries bij Westerslag, moesten de Aqua-runners zwemmen en kopje onder om het traject in zee af te leggen. Door het harde zand bij paal 28 werden snelle tijden gelopen. De stevige wind speelde enkele deel nemers parten. Anderen liepen op blote voeten, maar dat bleek geen goede keus. Menig achillespees bleek niet bestand tegen de harde ondergrond. Bij de jongens tot en met 12 jaar was Jordi Sijtzel (5.11 min) uit Al- mere zijn broertje Danny (5.14 min) net voor. Derde werd Jaap Bruggink uit Groningen in 5.19 min De prestatie van de 8-jarige Mar- tijn Kooiman uit De Koog viel op. Hij finishte in 6.46 min. Zijn zusje Dominique moest genoegen ne men met de vierde plaats. Ze werd in de sprint geklopt door Jolanda Zijderlaan uit Schoonhoven (5.35 min). Tweede werd Sandra Hof man uit Nijverdal in 5.20 min en weer eerste en zelfs sneller dan de eerste jongen, werd Nienke Eilan der in 5.08 min. De vier kilometer was voor Timo Schöpp uit Dudweiler in 17.31 min. Coen Zoon zet zijn opgaande lijn door en kwam als tweede over de streep in 17.58 min. De 8 kilo meter gaf een bekend beeld te zien Minne Goënga als eerste en tweede Jan Zijm in 31.56 min en Pierre Bonnet, met net een warme maaltijd achter de kiezen, derde in 32.22 min. De laatste strandloop is op woens dag 9 augustus bij Paal 28. De start is om 19.30 uur. Branding De vierde Aqua Run, met opko mend tij en een bries die een flinke branding veroorzaakten, gaf een mooie strijd te zien tegen de ele menten. leder loper was op zich zelf aangewezen en in het water was het zwemmen of verzuipen. Dit tot groot vermaak van het aan wezige publiek. Ramon Noorlan- der schudde al zijn concurrenten van zich af en overbrugde de 1400 meter in 6.06 min. Dominique Kooiman werd tweede in 6.27 min. De 4500 meter was een overwinning voor Coen Zoon en weer kon Vincent Wanschers (25.08 min) uit Lelystad hem niet grijpen. Marcel Keijzer werd mooi Toen hij op de derde plaats lag, brak zijn achteras. Op spectaculai re wijze sloeg zijn wagen over de kop en belandde in de sloot. Nadat hij uit de auto was gekropen, maakte Keijzer een buiging naar het publiek, dat hem met een ap plaus beloonde. Duel Ook Bert Uitgeest, één van de top pers in de standaardklasse, nam revanche. Vorige keer greep hij in de finale naast de overwinning, toen in winnende positie een wiel afbrak. Uitgeest wilde zich dat niet nóg een keer laten gebeuren en had de afgelopen weken flink genvesteerd in nieuwe onderde len. Zijn greep naar de macht lukte nu wél. In een rechtstreeks duel versloeg hij zijn grote concurrent Hans Arnout. Uitgeest reed de he le finale aan kop, maar toch bleef het tot de laatste meters spannend. In het begin van de finale had het duo nog gevaar te duchten van Jan Jacob de Jong. Die was on danks zeer sterk rijden al in twee manches uitgevallen. Ook ditmaal haalde hij het einde niet. Gelegen op de derde plaats gleed hij in de sloot. Niels Leyen, die normaliter in de achterhoede vertoeft, sprong een gat in de lucht want hij werd nu derde. Marcel Kooger trok op een andere manier de aandacht. Toen hij in de voorronden tot tweemaal toe in de sloot voor het publiek op de dijk belandde, riep speaker Martin Trap: „Moet je nou alwéér een zoen van je vrouw?" Ronderecord Piet Scholtanus was weer onge naakbaar in de formule 2. In één van de manches moest hij de snel le Peter Betsema en de uitstekend sturende René Witte eenmaal voor zich dulden. Maar in de finale stond op de Witte Tornado geen enkele maat. Hij wist zelfs zijn eigen ronderecord met twee se conden scherper te stellen. Schol tanus presteerde het om het 600 meter lange rondje in slechts 22 seconden af te leggen. Met een gemiddelde snelheid van zo'n 90 km/u en pieken van ruim 130 km/u raffelde hij de manches af. Niels Huisman bewees dat hij een kandidaat-winnaar voor de toe komst is met een uitstekende tweede plaats in de finale. Hans Veeger eindigde als derde. De prijswinnaars maakten na elke finale een ereronde op de open wagen van MAB-voorzitter Henri van Maldegem. Hitti van de standaardklasse: v.l.n.r. Hans Arnout. Bert Uitgeest en Niels Leyen. cross op zijn naam schreef, zijn wagen in de finale met pech aan de kant zetten. Zuidewind bleek tot zijn verbazing 's avonds bij de prijsuitreiking wel winnaar van het totaalklassement, dat over de eer ste en tweede cross werd op gemaakt. Meer spektakel Dirk Barends, die de hele dag goed presteerde, moest tandenknar send toezien hoe zijn auto hem in de finale in de steek liet. Martijn de Veij rukte op naar de tweede plaats en tot veler verrassing legde opa Nico Blonk beslag op de derde plaats. De routinier fungeerde drie weken geleden als baancommis saris wegens een pijnlijke rug, maar voelde zich nu fit genoeg om weer te crossen. De formule 1 bracht ditmaal méér spektakel, omdat het hele deelne mersveld in één keer de baan op werd gestuurd in plaats van in twee groepen. Hierdoor was het drukker in de baan en was de kans op gooi- en smijtwerk groter. In één van de manches doken zelfs drie zware wagens in de sloot en was een herstart nodig. Gaaf De afvalrace resulteerde -zoals was te verwachten- in een puin hoop. Tientallen liefhebbers ver schenen in de baan om nog één keer alles aan vellen te rijden. Sommige coureurs leenden hun wagen uit aan hun monteur of een kennis. Garagehouder (en baan commissaris) Henk Schraag kroop in de auto van zijn medewerker ^aul Dijt, die hoofdschuddend toe zag hoe zijn baas ondersteboven op de schans belandde. Ingrid van de Wetering hield het drie rondjes vol in de auto van Jan Bloem. „Gaaf, het gaat bloedhard. Eng? Nee, je hebt geen tijd om daarover na te denken", zei ze. Haar race eindigde in de strobalen. Strobalen De finale van de grote mannen ra ce, de formule 1, verliep drama tisch voor favoriet Klaas Pieter Zuidewind. Die ging tot halverwe ge aan de leiding, maar reed zijn wagen vast in de strobalen. Hij slaagde er nog wel in om los te ko men, maar had toen al bijna een ronde achterstand op zijn oor spronkelijke achtervolger, Peet Boersen. Die reed superieur naar de zege en ook dèt betekende een revanche. In juli moest Boersen, die vorig jaar augustus ook al de ..Als hij op de kant is gekropen maakt Keijzer een buiging voor het publiek. Jan Jacob de Jong, die inde daardklasse telkens met pe< viel, omzeilde ditmaal hindernissen. Hij won de ah' en dat was pure gerechtigh Het was inmiddels kwart ove tijd voor gebakken vis en b het rennerskwartier en een feest met prijsuitreiking in dj Vier rijdersvrouwen meiddei met opvallende t-shirts. 0 voorkant stond „Who the is..." en op de achterkant de van hun man of vriend. „We hebben ze al zo'n tij meer thuis gezien. De afge maanden waren ze voortd met hun crosswagen b klaren de dames. Lachend: nu is het ónze tijd. Wij wille zelfde bedrag dat de mam hun auto's hebben gestop wel eens besteden. Omtev len of zo..." Tekst en Frans H: Formule 1: 1 Peter Boersen; 2.Mj Veij; 3.Nico Blonk; 4.Klaas JaU 5.Klaas Pieter Zuidewind; 6.Si*sPi Porto. Overall (le en 2e cross): Ula ter Zuidewind. Formule 2: I.Piet Scholtanus; Huisman; 3.Hans Veeger; 4.ArieH 5.Jeroen Visser; 6.Paul Witte 1 Piet Scholtanus. Standaardklasse: 1 Bert Uitgeest Arnout; 3.Niels Leyen; 4 Nico mond; 5.Rob Slik; 6.Rick Grisnigt "I.Hans Arnout. Rodeo: 1.Dimitri Helleman; 2.Wilf? del; 3.Jan Zijm; 4.Marco Zuil 5.Silvan Hoep; 6 Jeroen Takes. I I.Jan Zijm. Afvalrace: I.Jan Jacob de Jong. derde in 26.53 min. Piet Bakelaar en Jaap van Vooren lopen als ve teranen zo hun wedstrijdje mee en zij bewezen dat de Aqua-run ook voor de wat oudere atleten goed is te doen. Ze finishten in resp. 28.01 min en 31.08 min. Op de 6 kilome ter vierde Minne Goënga zijn vier de zege op rij in 30.18 min. Stefan van Bussel uit Beek en Donk werd tweede in 33.02 min. De laatste Aqua Run is zondag 13 augustus bij Westerslag. De start van de jeugd is 10.15 uur en van de anderen 10.30 uur. Zijn buitenissige rijstijl werd een 22-jarige Duitse automobilist noodlottig, toen hij in de nacht van donderdag op vrijdag rond half drie de aandacht trok van surveil lerende politie. Op de Nikadel in De Koog werd hij tot stoppen ge dwongen. Een ademanalyse wees uit dat de man een promillage al cohol van 1,3 in zijn bloed had, waar 0,5 is toegestaan. Zijn rijbe wijs werd ingenomen. Dat wordt altijd gedaan bij automobilisten die méér dan 1,2 promille in hun bloed hebben. De Duitser zal nu een re geling moeten treffen met justitie, om zijn auto terug te kunnen rijden naar de Heimat. Een team van wieleramateurs on der aanvoering van de Texelse wielrenner Wobbe van den Kie- boom heeft vrijdagavond een snel heidsrecord gevestigd. Tijdens een ploegentijdrit met start en finish bij de voormalige PEN-centrale raf felden zij de 32 km af met een ge middelde snelheid van 44,7 km per uur. Als tweede eindigde een Texelse ploeg met de routiniers Jan Zijm, Loek van Vliet, Bram Bruin en Paul van Arnhem. Zij gaven 31/2 minuut toe op de winnaars, die een eind tijd van 43 minuten en 7 seconden noteerden. Zijm c.s. eindigden in 46.39. Een jeugdploeg van Wieler vereniging Texel deed het uitste kend met de derde plaats in 47.18. Het team van Tatenhove liet zien in goede vorm te zijn voor de strijd om de bedrijfsbokaal die op 9 sep- Tweeëntwintig tekeningen van de in 1980 overleden schilder Ad Blok van der Velden zijn te zien in de Texelse bibliotheek. De werken geven een beeld van het eiland vóór de grote ruilverkaveling. Ze komen uit een collectie van tach tig werken die Blok in 1967 schonk aan de gemeente. Blok van der Velden, die in 1913 werd geboren in Dordrecht, woon de vanaf 1940 op Texel. Behalve tekeningen en olieverfschilderijen maakte hij aquarellen van Texel, Frankrijk en Italië. De laatste jaren van zijn leven woonde en werkte hij in Italië. In het kader van het Thijssejaar is het aardig om te zien hoe het eiland eruit zag in de tijd van Thijs- se. De tentoonstelling is tot 1 no vember te zien tijdens de openingsuren van de bibliotheek. tember a.s. tijdens de tijdrit Oudeschild-De Cocksdorp v.v. kan worden veroverd. Aangevuld met Wim Piet Eelman en een toerist kwam het drietal van Tatenhove uit op 47.50. Een Texelse triath- lonploeg werd vijfde in 49.41, ge volgd door PTT Post (50.06), De Kottervissers (50.12) en Vissers Bouwbedrijf (50.51). De jeugdleden Erwin Goënga en Robert Jan Appel reden een kop peltijdrit over 16 km, die zij afleg den in 31.17. Hoewel deze zomer nog twee maal een crossloop bij Den Hoorn wordt gehouden, zijn nu al twee eindwinnaars bekend. Joost Brouwer uit Oosterend werd eer ste in de categorie heren 8 km en Robert Bakker uit De Koog greep de overwinning bij de jeugd (4 km). Vrijdagavond wisten ze alle bei weer als eerste over de finish te gaan. Robert Bakker won de 4 km in 15 min 17 sec en Joost Brouwer vol tooide de 8 km in 27.42, bijna een minuut sneller dan zijn tijd van vo rige week. Het parcoursrecord blijft -uiteraard- in handen van de marathontopper German Silva uit Mexico. Kees Jan de Jager won de 4 km voor senioren-heren en Erika Meyer uit Duitsland was op die af stand de beste dame. Op de 8 km was de Duitse Edeltraud Kramer de snelste vrouw in 42.00. Nico Vergouw was de beste veteraan in 32.27. Er kwamen 115 lopers aan de start. Dankzij het goede weer lagen de tijden over het algemeen hoger dan gemiddeld. Dat merkte ook Jaap van Vooren, één der trouwe deelnemers. Voor het eerst in vijf jaar voltooide hij de 4 km binnen de 20 minuten. De Texelse Rabobank zit weer in de top tien van landelijk meest ge bruikte geldautomaten. Ten op zichte van vorig jaar is het aantal transacties in juli met acht pro cent gestegen. Volgens directeur Leo Timmers heeft een grotere bekendheid en vertrouwdheid met de apparatuur daarmee te maken. Het is in het hoogseizoen zo druk bij de Rabo-geldautomaat, dat er plannen bestaan om er een twee de automaat bij te maken. Tim mers: „We hebben het daar in de ledenvergadering al even over ge had. Misschien is het te combine ren met nieuwe ontwikkelingen. Die „Chipcard" zit er ook aan te komen." Het gebruik van pinautomaten in winkels is nog veel stormachtiger gegroeid. Het aantal transs deze categorie is verdub® Rabobank hoopt dat bin» internationale afspraken i afgerond, zodat ook buiten bezoekers van het eiland va service in winkels gebruik I maken. Twee auto's die in de Dorp in De Koog geparkeerd st werden in de nacht van a op zondag doelwit van lisme. Van het eerste vo eigendom van een 24-jaria rist uitVenhuizen, werden s tewisser en de antenne veil In de voorruit was boven® grote barst aangebracht. Df re auto liep deuken in de mff op en verbogen ruitewisse zowel de voor- als de achti De 22-jarige eigenaar uit I karspel raamde de scha f1000,-, evenveel als die s andere auto. (AOVERTENTIE)

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 6