Dorsen onder ideale eersomstandigheden 1Landbouw socijfers: meer uto's, minder aanhangers 49 weer als euw naar zee Continuing story Drankrijder KORT Texels Vader Abraham niet naar Texel Jan Winnubst wint golfwedstrijd Texelse markt Zuidemaronde start met 'n schot hagel Gevleugeld concert TEXELSE p coURANT Vuurtoren op TV Vechtpartijtje Voorrang genomen Plakkerig spoor deel Dorpsstraat Volleybalteams eilandcompetitie Urker vissers met kotter op vakantie je hoge temperaturen, veel „de aanwezige wind, rijpten isiaad- en graanpercelen op snel af- Hierdoor kon vrij >in het seizoen met de oogst m begonnen. Er kwam op el regenwater wat de zaad je ten goede kwam. Op aten van boven de 200 kg per ha. waren geen zeld- heid- nog maar een kleine op- le zomergerst is geoogst, de eerste korrelopbrengsten .gen. Opbrengsten boven de ig per ha komen voor. Naar hting zal dit voor Texel niet middelde opbrengst worden, oor zijn er teveel verschillen nd en zaaitijd. tvintertarwepercelen zijn er ijke kleur- en korrelgrootte- vllen. Sommige percelen zijn is bespuitingen tegen afrij- !«kten aangetast door schimmels. De hete dagen m het wintertarwe-gewas te sten afrijpen met als gevolg graankorrels. Ondanks de- ndicap worden redelijke kor- rengsten verwacht, maar rs zullen naar verwachting it blijven. isrwachting zullen de zo- mepercelen evenals in 1994 jbere korrelopbrengst geven, was is minder geschikt voor dan zomergerst. Wanneer tarwe niet in februari ge- kan worden (en zo was het 1995), zal de korrelop- it altijd lager uitvallen dan omergerst dat beter tegen aaien kan. Gemiddeld geno- ijn de kosten van zomertar- ger dan van zomergerst met r.olg dat het netto rende- tan zomertarwe op Texel ge ld over meerdere tegen zal ate in het weekend 14.268 over. Vorig jaar waren dat er I Bij de caravans is de stij- echts licht: 855 tegen 770 I. De aanhangers vertonen II een daling van 200. Ideed zich enige wachttijd dl uur tot een uur) voor op Den Helder bleven 's och- snkele auto's staan. Dat ge- zaterdag weer. Zondag ichop Texel rond 19.00 uur wachttijd voor, maar langer n uur duurde dat niet. den. Anders is het gesteld met de latere pootaardappelrassen, con sumptieaardappelen en de aardap pelen voor de verwerkende industrie die te snel „slijten". Als oorzaak hiervan kunnen worden genoemd de droogte van de laatste weken en het vrij algemeen optreden van de verwelkings- ziekteschimmel. Het aardappel loof sterft te snel af, met als ge volg dat de produktie stopt. Op enkele percelen worden soms rotte knollen gevonden. Dit komt door zuurstofgebrek na een hevige regenbui. De grond rondom de aardappelknollen is verzadigd ge raakt met water met zuurstofte kort als gevolg. De aardappelknollen zijn als het ware gestikt en overgegaan in rot. Door het warme weer steekt de Rhizoctonia-schimmel de kop op. Op de knollen komen zwarte lak- druppeltjes voor. Het beste is dan om de aardappelen zo snel moge lijk te rooien en droog te bewaren. De hitte van de laatste week heeft er bij meerdere aardappelrassen voor gezorgd dat de kiemrust is verbroken. Dit betekent dat de knollen zeer snel bij een onjuiste bewaring hun eerste kiemen zullen laten zien. Te vroeg kiemen van de aardappelen houdt in dat er ge wichtsverlies optreedt. Suikerbieten Dat het water op meerdere perce- len opraakt, is te zien doordat ze overdag „slapen". Duidelijk blijkt dat op de diepbewerkte percelen, mits er geen storende laag onder de bouwvoor en geen vrijlevende aaltjes aanwezig zijn, er minder bieten zijn te zien die water tekort hebben. De bieten zitten met hun penwortel bij het grondwater en zullen ook bij aanhoudend droog weer nog geen krimp geven. Voor de teelt van suikerbieten is het noodzakelijk dat de schieters uit de percelen worden gehaald. Dit om te voorkomen dat wilde opslagplanten later voor grote overlast zorgen. De voorbeelden Aardappelen trengst van de vroege poot- [ipelrassen lijkt goed te wor- eeft afgelopen weekend Wat ik zeggen wou... uto's vervoerd dan vorig »aar minder aanhangwa- (et saldo vreemde auto's Ij zaterdag 10.499. iter TX 49 van de firma B. Zn uit Den Burg heeft ondige opknapbeurt onder- Sisterochtend zette het ge- wde schip voor het eerst wis vanuit Oudeschild naar Stonden op de Noordzee. pswerf Visser in Den Helder 9 de kotter in de afgelopen eil eken o.a. van een nieuwe dii 'Pk Stork motor en een nieu- g. „Het was een ver- no lelijke hap", aldus eigenaar se «wig. Volgens hem is geko- M »r renovatie van het twaalf tide schip, omdat nieuw- te duur zou uitvallen. „Ho- tedden de jongens het er ten poosje mee." De werkgroep die een bedrijfsplan moet opstellen voor een gezonde exploitatie van het tropisch zwem paradijs Calluna staat voor een on mogelijke opgaaf. Zoals de heer Sangers uit Den Burg -en vele an deren voor hem- terecht opmerkt was het vanaf het begin af aan duidelijk dat een pretentieus pro ject als Calluna was gedoemd op een financieel debacle uit te lopen. Alleen bij de gemeente Texel was die duidelijkheid even niet aanwe zig en zij liet zich in de euforie van het moment verleiden tot een bij na renteloze lening van twee mil joen gulden. Het plan van de werkgroep, waarin ook twee gemeenteambtenaren zitting hebben, om een gecombi neerd zwemabonnement aan te bieden voor Calluna en Molenkoog kan dan ook alleen maar worden gezien als een eerste aanzet tot een steeds verdergaande integra tie tussen beide zwemgelegenhe- den. De volgende stappen in deze belangenverstrengeling zullen zijn: het uitwisselen van personeel, het opstellen van een gezamenlijke onderhoudsbegroting en energie rekening. Tenslotte weet niemand meer wat nu ten laste van wie komt en wordt het een koud kunstje om een deel van de Calluna-lasten op Molenkoog af te wentelen. Het den hun schepen naast elkaar af in de haven van Oudeschild en ver kenden het eiland per fiets en huurauto. De Urkers waren opge togen over de gastvrijheid en wa ren onder indruk van de organisa tie in de Texelse vissershaven. Zo lang de eigen vloot niet in de knel komt, is er in Oudeschild plaats voor gastvaartuigen en dat is in andere havens wel eens anders geregeld. Het tweede schip van rechts op de foto van Bert Koning is de voormalige TX 79 (van Krij- nen) die nu onder Urker vlag vaart. Een 30-jarige man uit Steenwijk die onder invloed van alcohol ver keerde, vloog in de nacht van vrij dag op zaterdag met zijn auto uit de bocht. Dat gebeurde op de Vuurtorenweg in de bocht ter hoogte van de Molenlaan bij De Cocksdorp. De bestuurder en een inzittende kwamen met de schrik vrij, maar de auto was total loss. De politie nam een ademtest af, waaruit bleek dat de Steenwijker ruim het dubbele had gedronken van wat is toegestaan. De politie gaf de man een bekeuring en nam zijn rijbewijs in. Frustratie? Of vernielzucht de oorzaak vormde of frustratie we gens een gebrek aan succes voor zijn of haar favoriet, kon niet wor den achterhaald. Maar tijdens of na de autocross schopte een on verlaat een enorme deuk in de auto van een 21-jarige man uit Den Burg. De schade was onge veer ƒ2000,-. De auto stond op het parkeerterrein nabij het crossterrein. Bijen. De politie kreeg donder dag aan het einde van de middag bericht van een passant dat op een windscherm op het strand van paal 28 een grote bijenzwerm was neergestreken. De eigenaars hadden zich van schrik uit de voe ten gemaakt. Een imker werd in geschakeld om de bijen op te halen. Het Hollands Festival dat zaterdag in Den Burg wordt gehouden, moet het stellen zonder Vader Abraham. De veteraan van het Ne derlandstalige lied zegde vorige week af. Als vervanger is de Vo- lendamse zangeres Maribelle ge contracteerd. Vroeger zong zij in het Volendams Operakoor, maar sinds vier jaar is ze op de solotoer. Maribelle is evenals o.a. Sugar Lee Hooper, Bertus Staigerpaip, Frans Lies, Kees Klaassen en De Klap band te zien op het grote podium op de Groeneplaats. De maandelijkse wedstrijd van Golfclub Texel werd zondagmid dag afgewikkeld op het terrein van de Golfschcol op De Krim. Op de provisorische 9-holes baan had Jan Winnubst sr. van de 24 deel nemers het beste zicht op de lijn die de bal 18 keer moest volgen van de afslag naar de hole. Zijn pitches, chips en putts mond den uit in de zeer verdienstelijke score van 61 punten, berekend volgens het Stableford-systeem. Nieuwkomer Edwin Lievestro werd tweede met 56 punten en Jan Kikkert deed van zich spreken met 54 punten. Hij incasseerde de derde prijs. In Vakantiecentrum De Krim wordt maandag 14 en 21 augustus van 17.00 tot 22.00 uur een kleine Texelse markt gehouden. Er is een mengeling van verschillende marktlui en er zijn verschillende oud-Hollandse spelen. De band Monkeys Revival luistert de avond op. Een dag voor zijn 79e verjaardag stond Kees Zuidema al in het mid delpunt der belangstelling. Om de haverklap loste hij zaterdagavond in de zonnige Kikkertstraat het startschot voor groepjes deelne mers aan de naar hem vernoemde wielerronde. De harde knallen met het geleen de jachtgeweer maakten veel in druk. „Daar hou ik van", aldus Zuidema. Enkele jaren geleden ge bruikte hij het startpistool van de wielervereniging, maar dat maak te naar de zin van Zuidema te wei nig geluid. Vandaar dat hij maar weer op een geweer overschakel de. Met echte jachtpatronen schoot hij de de fietsers op weg. „Waar de hagel blijft? Ik mik op de Rogsloot. Hopelijk zit er niet iemand te vissen..." De traditionele starts gaven een extra feestelijk tintje aan deze 31e Ronde van Zuidema, die door een groot aantal toeschouwers werd bezocht en in „Durp" voor veel ge zelligheid zorgde. Totaal versche nen precies honderd deelnemers, waarvan een klein aantal leuk ver kleed, aan de start. Uitslagen Meisjes t/m 7 jaar: 1 Marissja Lakeman; 2.Kim Zuidema; 3.Sanne Sieprath Jon gens t/m 7: 1.Edwin Boon, 2.Bas Gerrit sen; 3 David Stark. Meisjes 8 t/m 12 met versnelling: I.EIIie Drost; 2-Saskia van der Beek; 3.Wendy van der Beek. Meisjes 8-12; I.Eva van der Linde; 2.Marieke Gae- remijn; 3.Barbara Dubbelt. Trapauto's: 1.David Stark; 2.Michiel Stark, 3.Dennis Koster Jongens 8 t/m 12 met versnelling: 1.Dennis Laan; 2.Thomas Haars; 3.Erik Giezen Jongens 8-12: Stefan van 't Noordende; 2.Mark Klaassen; 3.Bart Boon Dames: 1 .Vicky Maas; 2.lngrid Laan; 3.Corrie de Boer Heren met versnel ling: I.Kay Uwe Reck; 2.Jan van Elburg, 3.Martin Laan Heren zonder versnelling: 1.Niels den Braven; 2.Leen den Braven, 3.Erik Hooyschuur. Een select gezelschap van circa zestig liefhebbers was zaterdag avond in de Ned. Hervormde kerk van Den Burg in de ban van de Duitse pianist Rainer Gepp. Met zijn concert opende Gepp de con certserie „Texelse vleugels" die deze zomer in de kerk plaatsvindt. Voor zijn hoogstaande spel was opperste concentratie vereist; de toehoorders bleven daarom muisstil maar beloonden de be gaafde musicus aan het eind van de ten gehore gebrachte composi ties telkens met een ovationeel ap plaus. Centraal stonden werken van de componist Frederic Chopin. „Texelse vleugels" is een initiatief van Ferdinand Fleiter uit Erfstadt- Liblar, die behalve organist ook een fervent bezoeker van Texel is. In samenwerking met de VVV Texel en de Texelse Muziek- en Dansschool en financieel gesteund door een aantal Texelse bedrijven en organisaties stelde Fleiter een serie van vier concer ten samen. Speciaal hiervoor werd een vleugel van een gerenom meerd merk naar het eiland ge haald. Komende zondag is de beurt aan Tiny Wirtz, ook uit Duitsland. Zij speelt stukken van Mozart, Schumann en Chopin. Het concert begint om 20.30 uur. Vechtpartijtje. De politie moest in de nacht van vrijdag op zater dag in actie komen om de gemoe deren te sussen bij een vechtpartijtje aan de Nikadel in De Koog. De lichamelijke schade bleef beperkt tot een dikke lip voor één van de vechtersbazen. (Foto Frans Hopman) Rainer Gepp gedreven aan het werk tijdens het openingsconcert van de serie ..Texelse vleugels". DINSDAG 8 AUGUSTUS 1995 (Foto Frans Hopman) Vanavond om 22.15 uur zijn in het Veronicaprogramma Plaza (Ned.2) beelden te zien van de Texelse vuurtoren. Vorige week hebben medewerkers van John de Mol Producties vuurtorenwachter Piet Stam geïnterviewd over zijn werk. Pangl Kees Zuidema geeft het startschot voor een groep meisjes tijdens ..zijn" wielerronde. vriendelijk is, maar toch een spoor nalaat. Door de hitte trok de dun ne olie diep in de straatstenen. Ondanks een snelle schoonmaa kactie, bleven er olieresten achter. „Er zit niets anders op dan die van zelf te laten slijten", aldus Warner Scheurs van gemeentewerken. Er zal nog een vertegenwoordiger worden gevraagd naar een beter oplosmiddel. Politiemensen waren in de vroege zaterdagochtend snel ter plaatse om een vechtpartijtje op de hoek Nikadel-Badweg de kop in te druk ken. Een groepje Limburgers had om onduidelijke redenen mot ge kregen met jongens uit Spijkenis- se. De vijftien querulanten werden vermanend toegesproken en ver volgens vrijgelaten. Eén van hen moest zich met een wond onder het rechteroog laten behandelen door een arts van de Medische Post. en buiten opgeknapte TX 49 maandagochtend bij het verlaten van de Oudeschilder haven. onvermijdelijk gevolg daarvan zal zijn dat de prijs voor een kaartje Molenkoog omhoog gaat. En zo worden de Calluna-tekorten via de achterdeur weer bij de Texelse be volking opgehaald en zakt de ge meente steeds verder weg in het moeras dat Calluna heet. Till next episode. J.A. Does, Oosterend. Een 22-jarige automobilist, die vanaf de Keesomlaan de Wester- weg wilde oprijden, verzuimde zondag rond het middaguur voor rang te verlenen aan een 35-jarige man uit Vorden. Die reed op de Pontweg in de richting van 't Horntje. Als gevolg van de aanrij ding ontstond aan beide auto's forse schëde. De auto van de toe rist uit Vorden werd aan de voor kant flink gedeukt, het voertuig van de veroorzaker liep lakschade en een kromme achteras op. Lekkage veegwagen: Een lekkage aan de gemeentelijke veegwagen, waarbij hydraulische olie is vrijgekomen, heeft ervoor gezorgd dat in de Dorpsstraat van De Koog tussen de Kaapstraat en de Badweg een plakkerige laag zit. Medewerkers van de gemeen te hebben geprobeerd deze te verwijderen, maar dat is tot nu toe niet gelukt. Bij het innemen van nieuw water ontdekte de chauffeur van de veegwagen vorige week dat één van de bezemsystemen niet goed functioneerde. Daardoor was een nevel van hydraulische olie vrijge komen, die weliswaar milieu- Nieuwe teams voor de eilandcom petitie volleybal, die half septem ber van start gaat, kunnen zich nog aanmelden bij de organisatie. Deelname kost f275,- per team. Teams die niet meer willen mee doen, moeten zich afmelden. In formatie: Willem van de Kamer, tel. 15194. (Foto Bert Koning) zijn er van op Texel. Als de schie ters dan toch worden geruimd, is het wellicht ook mogelijk het nog teveel aanwezige onkruid wordt vernietigd. Naast een beter gezicht zal dit handwerk worden beloond met een betere suikeropbrengst en een lager tarrapercentage. Andere gewassen Het is al vele jaren terug dat er werd gesproken over de goede teeltmogelijkheden van winter bloemkool op Texel. Naast een ak kerbouwer in Eierland pakt Timmerman in de P.H. Polder deze mogelijkheid op. De laatste jaren zijn er drie winterbloemkooltelers bijgekomen. Gezien hetgeen in de jaren zeventig werd voorspeld, komt er nu een doorbraak. Meerdere akkerbouwers pakken de teelt van winterbloemkool op. Zo zal in de herfst van dit jaar plusminus 40 ha bloemkool staan. Deels voor eigen rekening en deels op contract. Hiermee worden de specifieke teeltmogelijkheden van Texel opgepakt. Dat er mogelijkhe den liggen, is al gebleken uit de teelt van witlofwortelen, broccoli en wortelen. Kwalitatief gezien blijken deze nieuwe gewassen hoog te scoren bij de afnemers. Ongetwijfeld zijn er nog andere gewassen die op Texel goed willen groeien, mits ze worden verbouwd door ondernemers die er zelf ver trouwen in hebben. Melkvee Het grasland op Texel heeft erg lang zijn groene kleur weten te be houden, maar de laatste dagen gaat er steeds meer gras verdor ren. Dit heeft ook gevolgen voor de melkproduktie. Algemeen daal de de melkgift per melkkoe. De dieren vraten overdag weinig, maar hielden zich in hoofdzaak op rond de waterbak. Bijvoeren van kwalitatief goed wintervoer in de stal kan er toe bijdragen dat de melkproduktie redelijk blijft. Voorts is het van groot belang dat de melkkoeien de gehele dag de beschikking hebben over voldoen de schoon drinkwater. Water uit sloten en/of poelen kan soms aan de gewenste kwaliteitsvoorwaar de voldoen. Ook voor jongvee, schapen en lammeren is voldoen de schoon water nodig. Met je kotter op vakantie. Dat de den vier vissers uit Urk die afgelo pen week met vrouw en kinderen op Texel te gast waren. Ze meer-

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 7