At TV? Kiosk Turf veld mag beetje uitbreiden een dure rotonde op ruising Hoornderweg )e Zalm haalt twee hepen van zandbank Vrouw raadslid grijpt in czacnoon 'RANT De vakantieklant door de vakantiekrant 1(1 Texels TEXELSE COURANT laad niet blij met ING op Sroeneplaats iciaal-cultureel arprogramma Plaatschade itbank: te hard n oorzaak van lelijk ongeval Voetbal of fiets? Derde fase Mars spoedig bouwrijp HIER LELDKE DEUGNIET, DIT ZAL DE LEREN UDN LIEVE DlKKIE DICK HIET UIT TE LRTEN P-RATEN Hulp van het thuisfront Geen verbranding van ruigte? Frans Bakker wint thuiswedstrijd Toch bijdrage voor beter schoolplein Afscheidsdienst voor ds. Fibbe - Aanrijding SVO-trainingen beginnen weer BW Waarom stapt de vakantieklant wèl bij naar binnen? Adverteren is de reden. De gratis vakantiekrant het medium. Verschijnt elke vrijdag t/m 1 september. Inleveren advertenties voor de vakantiekrant van 25 augustus: tot en met 18 augustus a.s. VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1995 niks de smeekbede van Peter er (Groen Links) om niet over js in discussie te gaan, wijd- t merendeel van de gemeen- j langdurig uit over een sing voor de kruising Hoorn- eg/Pontweg. Dat die plaats irlijk is en dat er iets moet jr0n staat vast. Dat de voor- jde grote rotonde niet door- ook: de raad haalde een pdoor dat plan. el Texels Belang in commis- band nog vóór de rotonde was, uitte woordvoerder Dick Drij ver dinsdagavond zijn twijfels. De kosten 1,25 miljoen vielen hem tegen. „Ook met subsidie van het rijk blijft er nog 7,5 ton voor de ge meente over. Onaanvaardbaar veel", aldus Drijver, die ook bij het plan op zich kanttekeningen plaatste. CDA, VVD en PvdA zien het meest in verkeerslichten. Jan Koolhof vond een dure rotonde niet te verkopen aan de bevolking, na de hevige bezuinigingen die on langs zijn aangekondigd. Erna Eel- man merkte op dat de Texelse vervoerders de rotonde een onza lig plan vinden. „We moeten niet met een kanon op een mug schie ten", zei Dirk Terpstra. De gemeente heeft drie ton gere serveerd om iets aan de gevaarlij ke kruising te doen. Pieter de Groot (D66) is van mening dat voor dat bedrag best een oplos sing kan worden gevonden. Hij schaarde zich achter Peter Bakker, die opriep om de oplossing voor de kruising in een speciale verga dering te bespreken. „Ik heb be grepen dat Texel 13.000 verkeersdeskundigen heeft en even zovele milieu-inspecteurs, dus dat kan nog een interessante avond worden..." iel het nieuwe kantoorpand ordt gezien als de broodno- ttrfraaiing die de Groene- nodig heeft, ging de mteraad dinsdag akkoord ekomst van de ING-bank op sats van het oude VVV- olhof van het CDA vroeg of b verbouwing van de vlakbij n Rabobank die eraan zit te dezelfde architect in de jn worden genomen, zodat iheel in ieder geval visueel op elkaar wordt afgestemd. augustus tot 1 september bet gemeentehuis het nieu- ciaal-cultureel jaarprogram- i visie. Betrokken vereni- en instellingen kunnen op itwerp reageren. Zij kunnen if de laatste maal profiteren ;emeentelijke investerings- es. Door bezuinigingen zal Seem per 1 januari a.s. op- bestaan. Volgend jaar int daarom geen sociaal- tl jaarprogramma meer. Burgemeester Van Rappard vond het een aardige suggestie, maar vermoedde dat de concurrenten zich liever uiterlijk van elkaar wil len onderscheiden. Jaap Vlaming (Groen Links) vindt dat door de komst van de tweede bank het centrum van Den Burg „knisperig droog" wordt. „Ban ken? Prima, als je erop kan zitten. Een terras lijkt me beter." Hij kreeg bijval van de PvdA. Van Rappard wees erop dat de leegstaande panden lang te koop hebben gestaan, zonder dat zich gegadig den meldden. Over uitbreiding van terras bestaan afspraken met de exploitant van De Lindeboom. Hoewel de Witteweg-Klif in Den Hoorn al jaren geen voorrangsweg meer is, gebeuren er op de krui sing met de Rommelpot nog regel matig (bijna-longelukken. De macht der gewoonte is vaak de oorzaak. Dat zal waarschijnlijk niet het geval zijn geweest bij de aanrij ding die dinsdagavond ontstond, toen een 43-jarige Duitser Den Hoorn wilde binnenrijden. Daarbij gaf hij geen voorrang aan een 39-jarige vrouw uit De Kiel, die vanuit de richting van camping Loodsmansduin kwam. De met een matige snelheid rijdende voer tuigen botsten vervolgens op el kaar. Lichte plaatschade was het gevolg. prige Texelaar is door de ik in Alkmaar schuldig aan het veroorzaken wrkeersongeval op 4 april Aij de 7-jarige Mike Mög- De Koog om het leven Ie man mag een jaar niet #i moet een boete van betalen. tbank ging niet in op het 'van de advocaat van de .mr. R. Knol uit Alkmaar, igtekens had geplaatst bij Leid die de technische re- had berekend. Volgens lerzoek had de Texelaar mi- I2I km per uur gereden, slechts 80 kmis toege- Volgens de rechtbank staat sast dat de man met een te hoge snelheid heeft gereden en daardoor de aanrijding niet kon voorkomen. De rechtbank stelt in het vonnis dat het een zeer ernstig feit be treft, maar heeft rekening gehou den met de omstandigheden. Ook telde mee dat de man niet als no toire hardrijder bekend staat bij justitie. De rechtbank heeft in het vonnis aandacht voor het grote leed dat is toegebracht aan de ouders van het overleden kind. Het vonnis wijkt een beetje af van de eis van officier van justitie mr. E. Visser, tijdens de zitting twee weken geleden. De officier had ook nog, mede gezien de voor beeldfunctie van de Texelaar die politieman van beroep is, een voorwaardelijke celstraf van drie maanden geëist. De nu opgelegde rijontzegging geldt voor een jaar, inclusief de afgelopen maanden waarin de man zijn rijbewijs heeft moeten inleveren. Een fiets wordt vrij algemeen be schouwd als een voorwerp waar mee je je alleen - of desnoods met z'n tweeën - verplaatst. Dat reali seerden twee groepen jongeren zich in de nacht van woensdag op donderdag wat laat. Om 3.30 uur zagen surveillerende politiemen sen in de Dorpsstraat in De Koog dat vier jongens tegelijkertijd op één fiets reden. Toen de fiets het begaf, zetten de „schurken" het op een lopen. Een 18-jarige jongen uit De Hoef - de enige die de poli tie in de kraag wist te vatten - moest toegeven dat hun stunt toch niet zo geslaagd was. De ei genares van de fiets, een 20-jarige vrouw uit Aken, kreeg daarop van hem 250 gulden in handen gedrukt. Nog niet opgespoord werd de eigenaar van een fiets die door vier andere jongens werd gebruikt om mee te voetballen. Dat gebeur de een uurtje later in de Epelaan. Ook dit rijwiel kon daar niet tegen: de achter- en voorlamp sneuvel den, evenals de bel en een jasbe- schermer. De CSU-beveiligingsdienst betrapte de „voetballers" en droeg hen over aan de politie. De vier uit Vor- den betuigden hun spijt en betaal den ƒ100,-. De beschadigde fiets staat op het politiebureau te wachten op de rechtmatige eige naar. Donderdag gaat de eerste schop de grond in voor de volgende uit breiding van woonwijk De Mars. In deze derde fase komen er tot het jaar 2000 116 huizen bij: 36 huur- en 80 koopwoningen. Voordat medio oktober met de bouw van de eerste woningen wordt begonnen, moet het terrein bouwrijp worden gemaakt. Onder meer gaan riolering en nutsvoor zieningen de grond in. B en w hebben deze week toestemming gegeven om de bouwstraat in het verlengde van het Paelwerck aan te leggen. Projectontwikkelaar MO Projekt BV (Momberg) zal het plan stapsgewijs realiseren. Makelaardij Eelman Van Heer waarden heeft tot dusver achttien woningen definitief verkocht. De ze kopers hebben een voordeeltje behaald: zij hoefden slechts 6% overdrachtsbelasting te betalen, terwijl er 171/2% moet worden be taald vanaf het moment dat met het bouwrijp maken wordt begon nen. Niet alle verkochte woningen worden meteen gebouwd. Som mige kopers hebben alvast een huis gekocht op een gunstige lo- katie maar moeten daar nog een tijdje op wachten. Het brandje dat dinsdagmiddag achter het Texaco-benzinepomp langs de Postweg woedde, deed zich aanvankelijk aanzien als een gewoneruigteverbranding. Toen omwonenden begonnen te klagen over stankoverlast en de politie vond dat de rookontwikkeling ge vaarlijk begon te worden voor het verkeer, werd de brandweer inge schakeld. Die bestreed de brand in een mum van tijd. Eén van de eigenaren van de grond, een 27-jarige agrariër, ver klaarde dat hij noch iemand van zijn personeel de brand had aan gestoken. Zijn bewering leek plau sibel, aangezien ook enkele van zijn eigen regels bloembollen in vlammen opgingen. Gisteravond is de voorlaatste wedstrijd voor het kampioen schap ringsteken gewonnen door het koppel Frans Bakker-Christa Kamminga. In Den Hoorn bleven ze de baas over Wil en Anneke Siebeling. De wedstrijd werd gehouden op Diek en kende een sfeervolle en tourage. Totaal verschenen 23 aanspanningen aan de start. Gerard en Els du Porto legden na barrage beslag op de derde plaats. Willem Goënga uit Den Hoorn werd voor zijn nieuwe marathon wagen beloond met een prijs voor het origineelste geheel. Openbare basisschool De Bruin vis in Oudeschild krijgt wellicht een vergoeding van ƒ15.000,- van de gemeente. Dat bedrag is afge lopen winter door de ouder- en medezeggenschapsraad uitgege ven voor de aanleg van drainage en de verbetering van het terrein rond het nieuwe schoolgebouw. Tijdens de natte herfst bleek dat de afwatering van het terrein zeer te wensen overliet. Voor de nood zakelijke extra werkzaamheden was geen geld meer, omdat het krediet voor de bouw al helemaal was gebruikt. De ouders zijn toen op eigen initiatief, dus zonder toe zegging van de gemeente, tot ac tie overgegaan. Gerard Weijers (Texels Belang! heeft hierover vra gen gesteld in de gemeenteraad. B en w willen nu alsnog over de brug komen. De raad moet zich er nog over uitspreken. rn, de reddingboot uit De moest dinsdag aan het be nde middag in actie komen «e schepen van „De Bol- bevrijden. Eerst liep een tjalk uit Stavoren op de bat, ongeveer drie kiloma nen de haven van Oude- Tot grote ontzetting van loppige bemanning van het je voer de garnalenkotter tich bij een reddingpoging jtns ook vast. 'één ontving de kustwacht van de havenmeester dat wit vastzat op De Bollen, h boord louter leken-zeelui. geerden tamelijk panieke tjalk was op weg van Ou deschild naar Den Oever. De gealarmeerde whipperploeg uit De Koog reed De Zalm daarop per truck dwars over het eiland, om de boot in Oudeschild te water te la ten. Op de plek des onheils was de TX 10 van Alfons Boom inmiddels al gearriveerd. Die bleek echter ook vast te zitten, met zo'n hon derd gasten aan boord. Tijdens een manoeuvre om het Friese scheepje aan te lijnen, had de vrij harde wind de kotter op de zand bank gezet. Ondanks de zware motor bleek het niet mogelijk zelf los te komen. Schipper Hans Bakker van De Zalm en zijn mannen bleken echter niet voor één gat te vangen. Door voorzichtig met de rubberboot te gen de boeg van de TX 10 te du wen, werd deze langzaam met de kop in de wind gestuurd. Toen dat gelukt was, bleek het vervolg van de reddingoperatie een fluitje van een cent en met de aangelijnde tjalk in z'n kielzog, stoomde de TX 10 op richting Oudeschild. In de havenmond leek het alsnog mis te gaan. De vrijwel onbestuur bare tjalk - later bleek het roer ern stig beschadigd - zwalkte achter de kotter aan en dreigde de steiger aan de zuidkant te rammen. Ook op dat moment toonde de beman ning van De Zalm zich goed bere kend op haar taak, want de reddingboot werd tussen de tjalk en het bootje gestuurd, waarna het veerkrachtige rubber de klap opving. Dit tot opluchting van Ou deschilder Bert Koning, die op de zelfde steiger foto's stond te nemen. De Zalm nam het vervol gens over van de TX 10 en meerde De Smient veilig af in de jachtha ven. Vijf jaar en één dag na zijn aantre den op Texel neemt Nederlands Hervormd predikant H.K. (Hans) Fibbe afscheid. De dienst is op zondag 20 augustus in de Ned. Hervormde kerk van Oudeschild en begint om 14.00 uur. Na af loop is er in dorpshuis 't Skiltje gelegenheid tot handen schudden en het houden van toespraken. De in Rotterdam geboren en geto gen Fibbe was op Texel dominee van de „Waddencombinatie", be staande uit de hervormde ge meenten Oosterend, Oudeschild en De Cocksdorp. In maart j.l. nam hij het beroep aan van de NH ge meente in Twello (Overijssel). Op 17 september a.s. wordt hij aldaar bevestigd. Wie zijn opvolger op Texel wordt is nog niet bekend. Voorlopig neemt dominee H.R. Betting uit Den Hoorn zijn taken waar. - ;:l.; Woensdag a.s. is de finale op de Groeneplaats in Den Burg, aan vang 19.00 uur. De rijders moeten opstellen bij Garage Kaczor en moeten uiterlijk 18.45 uur klaarstaan. De route is Elemert, Pieter van Cuyckstraat, Mo lenstraat, Zwaanstraat, Groene plaats. Na afloop slotavond in De Lindeboom. Een 48-jarige automobiliste uit Den Burg verzuimde woensdag middag op de Oorsprongweg voorrang te geven aan een 21-jarige dorpsgenote die met haar brommer op de Postweg reed. Een aanrijding was het ge volg. De bromfietster klaagde over pijn in haar been en liet zich onder doktersbehandeling stellen. De verwondingen bleken evenwel mee te vallen. Haar brommer ver toonde lakschade, de voorzijde van de auto werd eveneens licht beschadigd. Ingaand dinsdag aanstaande be ginnen weer de trainingen van de senioren van SV Oosterend. De spelers worden om 19.30 uur verwacht. Hilariteit. Burgemeester Van Rappard verwelkomde zoals ge bruikelijk aan het begin van de raadsvergadering de luisteraars van Radio Texel. De toevoeging „en de vele toeristen die hier uiter aard naar luisteren" wekte veel gelach op. Vuilscheiding. Jaap Vlaming van Groen Links stelde voor voort aan bij grote manifestaties ver schillende vuilcontainers neer te zetten, zodat aan afvalscheiding kan worden gedaan. „Dat geeft het schone imago van Texel weer een zetje." Snelheid. Verschillende raadsle den klaagden dinsdag over hardrij ders op het eiland, onder andere ook taxi's. Burgemeester Van Rap pard wees erop dat het aantal controles fors is gestegen en be loofde dat deze tendens zal wor den voortgezet. Verloting. Bij de verloting die ZDH hield op de Hoornder Donder dag zijn enkele prijsjes blijven lig gen. Het gaat om de lotnummers: 977, 700, 437, 7, 952, 576, 689, 474 en 636. De prijzen zijn af te halen bij het proeflokaaltje van Gerrit Coevert in de Herenstraat. Landbouwdag. De organisatie van de Hoornder Landbouwdag krijgt van de gemeente een finan ciële bijdrage van ƒ500,-. Voor de laatste keer, want b en w willen al le evenementen gelijk behandelen en zullen daarom het verzoek vol gend jaar niet meer inwilligen. Tent opengebroken. Toen ze donderdagochtend terugkeerde op de Koger camping waar ze logeer de, ontdekte een 20-jarige vrouw uit Alkmaar dat haar tent was opengebroken. Ze miste een tas met kleding, ter waarde van ruim ƒ600,-. Aan de buitenkant van het tentdoek was eierstruif gesmeerd. Ruit ingegooid. De eigenaar van een pand aan de Badweg ontdekte woensdagochtend dat een ruit was ingegooid. Binnen vond de 37-jarige Arnhemmer, behalve veel glas, een fles wodka. Die was leeg. Diefstal fiets. Van de strandop gang naar paal 19 werd in de nacht van woensdag op donder dag een herensportfiets ont vreemd. De fiets was niet erg nieuw, maar tamelijk luxe uitge voerd. De 39-jarige eigenares uit De Koog schatte de waarde op 300,-. Een lesje ruimtelijke ordening van de burgemeester, interrupties over en weer en de vrouw van een raadslid die zich vanaf de publieke tribune met de vergadering be moeit. Ingrediënten voor een slapstick tijdens de raadsvergade ring dinsdagavond. Het ging alle maal om de uitbreiding van kiosk Het Turfveld. Dat de kiosk uitbreiding behoeft, was voor alle raadsleden wel dui delijk. Maar de voorgestelde ver groting tot 125 m2 ging de meesten te ver. Alleen Groen Links en Texels Belang hadden daar geen bezwaren tegen. De kiosk beslaat nu 50 vierkante meter. D66 wilde niet verder gaan dan een vergroting met 22,5 m2, Erna Eelman van de VVD vond 25 vierkante meter nog wel toelaat baar. Temeer daar de maximale maat daarmee op 75 m2 komt, hetzelfde als voor strandkiosken geldt. Het CDA ging nog verder: een uitbreiding met 50 m2. Trouwpak „De mogelijkheid voor een ruime uitbreiding wordt geboden, maar of die ook wordt ingevuld is een tweede. Maar als je de gelegen heid nu niet biedt, kom je er vaak na een paar jaar achter dat de maximaal mogelijke uitbreiding volgens het bestemmingsplan toch te klein is", onderwees bur gemeester Van Rappard. Hij verge leek de problematiek met een trouwpak. „Velen komen na enke le jaren tot de ontdekking dat ze daar niet meer inpassen." Wet houder Poster merkte tussen neus en lippen op dat zijn trouwpak hem nog steeds uitstekend zit.... m2 te nemen en over het uitbrei dingsplan in commissieverband te praten. „U kunt daar dan nog aller lei uitspraken over doen in het ka der van de artikel 19 procedure. Dat recht heeft u." Dick Drijver van Texels Belang wil de niet weer wachten. Hij hamer de erop dat uitbreiding noodzakelijk is om de ondernemer een redelijk inkomen te garande ren. Dat leverde hem een spervuur van kritiek op. „Als we dét voort aan als criterium moeten meewe gen, hebben we alle financiële gegevens van ondernemers no dig", waarschuwde Erna Eelman. Pieter de Groot (D66I voegde Drij ver cynisch toe dat hij nog wel wat horeca-ondernemers wist in De Koog die niet zo lekker draaien. „Ik verwacht in de toekomst van u een warme houding tegenover hun uitbreidingsplannen...." Terwijl Drijver sputterend tegen gas probeerde te geven volgden de interrupties elkaar in een hoog tempo op Mevrouw Drijver meng de zich vanaf de publieke tribune in de strijd. Zij riep dat de belagers haar man moesten laten uitpraten. Dét werd burgemeester Van Rap pard te gortig. De hamer kwam er niet aan te pas, maar wel enige stemverheffing. Omdat Groen Links en Texels Be lang samen een meerderheid vormden kreeg de burgemeester zijn zin en werd het voorberei- dingsbesluit aangenomen. De uit eindelijke uitbreidingsplannen zullen in commissieverband onge twijfeld opnieuw de gemoederen doen oplaaien. (ADVERTENTIE) moment: de TX 10 lijnt de tielk aan en zal even later zelf ook op de Nadat het toch nog mis teek te gaan. wordt de aangelijnde Smient veilig de haven van '")e burgemeester pleitte ervoor IFoto Tony van Oervronl Oudeschild binnengetrokken. iFore Bert Koningl het VOOrbereidingSbeSluit tOt 125

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5