Piet Postma hoorde absolute stilte otganzenman terug uit Siberië Getuigen gezocht van poging tot doodslag TEXELSE y couRANT Rupsbanden umahelikopter Test-case ZDH Jan Dirksoord Texelse vleugels op herhaling Onder invloed Jï ene (Jen \taimyra Piet Postma is geweest. Ruim 200 dia's heeft Piet Postma van zijn Siberië-reis. IFoto Tessa de Graatt) VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1995 ijl iedereen drie weken lang pufte van de hitte, liep Piet ^3 rond in een dikke winterjas. De „ganzenman" van isbosbeheer bevond zich in Siberië. Hij was zijn rot en achterna gereisd. ezoek aan de broedplaatsen rotganzen in Siberië was jng gekoesterde wens van ie, Toen een groep Russi- ganzendeskundigen in het ar op Texel was, liet hij dat send blijken. Kort daarna (ij gebeld door Bart Ebbinge el Instituut voor Bos- en Na- nderzoek. Die is al vijf jaar ien bij een ganzenonder- lat het IBN-DLO, samen met ssen, in het Taimyrgebied Het speelt zich met name af kust van Siberië, in de jan Nova Zembla. Eén van igen is of er wel genoeg m de broedgebieden is, nu «zenpopulatie toeneemt, stma was bijzonder verguld 'Uitnodiging en kon die aan- toen ook Staatsbosbeheer chter zijn plan schaarde en dienstreis van maakte. Veel vliegen a vroege zondagmorgen be- i vertrok hij met de vrouw van één der biologen vanaf Schip hol. Via Helsinki ging de reis naar Sint Petersburg waar nog andere expeditieleden werden opge wacht. De volgende dag wachtte hen een vliegtocht van zo'n acht uur naar Dickson, een noordelijk plaatsje aan de kust. Daar ging het Aeroflot-toestel niet verder. „De rest van het gebied is alleen per helikopter bereikbaar", legt Post ma uit. In dichte mist werd het laatste tra ject van de reis gemaakt. Een plaatselijke vissers/jagersvrouw vloog mee. Hoewel het voor de passagiers volstrekt onduidelijk was waar ze waren, werden ze door de piloot feilloos op de juiste plaats afgezet. „Echt in the middle of nowhere." In het uitgestrekte, ruige gebied wonen zo'n dertig mensen, vrijwel in complete afzondering. Ze leven van de jacht en de visvangst. Soms gaan ze naar Dickson om vis te verkopen of huiden van poolvossen. Dat gebeurt meestal per heli, maar soms per sneeuw scooter. Dat is het enige vervoer middel waar je daar wat aan hebt. „Ik heb ook wel van die rupsvoer tuigen gezien die hier in het leger worden gebruikt. „Wisegot" noe men ze die. Die trekken diepe spo ren en maken een hels lawaai. Maar je komt er wel een eind mee in de drassige toendra." Altijd licht In de monding van de Piassinadel- ta, bij de Lidiabaai, heeft de expe ditie een basiskamp ingericht. „Daar moet je je niet teveel van voorstellen", lacht Postma. Vijf rommelige containers bieden slaap- en kookgelegenheid. De Russen maken gebruik van twee andere hutjes en een Joerta, een soort koepeltent. Na de hartelijke begroeting door de expeditieleden die er al vanaf begin juni waren, werd de reis voortgezet naar Troy noy, een eiland kleiner dan Ter schelling voor de kust. „Weer een reis van zo'n 250 kilometer. Moe? Ach, dat heb je niet zo in de gaten. Je bent vol van alle indrukken en je moet niet vergeten dat het daar rraumateam (VOLG VAN PAGINA 1 iuurder van de Opel Astra jwel ongedeerd, wat waar in te danken is aan de air- bij de botsing in werking Hij zou anders zeker met old tegen of door de voor gegaan. uto's werden onherstelbaar digd. Experiment iel was de helikopter ihjlp nog niet eerder in ac- kwam wel voor dat een of zieke met een marine- ter van het eiland werd ge- maar daarbij ging het er =nd om de betrokkene zo ogelijk in het ziekenhuis te Het helikopter trauma- wkt volgens een ander uit- unt: het zo snel mogelijk an de vereiste medische Wing ter plaatse. Een ge teerde arts en verpleger, ^durend paraat zijn, laten de helikopter naar het 'Ier brengen en voeren in- uit die levensreddend kun- De afvoer van de patiënt "ziekenhuis hoeft niet per- helikopter te gebeuren, al was dat woensdag op Texel wel het geval. Experiment Het systeem functioneert sinds 1 mei j.l. als experiment dat totaal 15 maanden duurt. Er is een on derzoek aan gekoppeld dat in op dracht van de Ziekenfondsraad wordt uitgevoerd door de Stich ting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid in samenwer king met het Centrum voor Ge- zondheidszorgbeleid en Recht van de Rotterdamse Erasmusuniversi- teit. De helikopter wordt betaald door de ANWB en het verbond van verzekeraars. De arts en ver pleegkundigen zijn beschikbaar gesteld door het VU-ziekenhuis en de GGD van Amsterdam. De fi nanciële betrokkenheid van de verzekeraars heeft te maken met de verwachting dat snelle hulpver lening aan gewonden tot minder uitkeringen leidt. Onderzoek heeft uitgewezen dat door snelle hulp van een traumateam de overle vingskansen flink worden vergroot terwijl ook de revalidatie van slachtoffers sneller kan gebeuren. Directe hulp door een chi rurg/anesthesist kan het aantal dodelijke slachtoffers met 30% verminderen. In het buitenland is veel positieve ervaring opgedaan met helikoptertraumateams. Eigenlijk geldt het systeem dat on langs in navolging van Duitsland in het leven is geroepen alleen voor het gebied dat binnen een straal van vijftig kilometer van Amster dam ligt. Nader is echter bepaald dat ook Texel eronder valt. Het toeval wil dat de Texelse brandweer naar aanleiding van dat laatste juist deze week op de hoogte was gesteld van het systeem. Menigeen dacht daarom aan een oefening, toen woensdag avond om precies zes uur (het ge bruikelijke tijdstip van proefalarm) de melding kwam dat een slacht offer uit een in de sloot gereden auto moest worden gehaald. Het was echter bittere ernst. De beslissing of een helikopter moet worden ingezet wordt geno men aan de hand van regels die in een protocol zijn vastgelegd. Alle instanties die bij hulpverlening zijn betrokken, zijn daarvan op de hoogte. Ook zijn instructies ver spreid om de helikopterlanding veilig te laten verlopen. De centra le meldpost in Den Helder roept de helikopter op, in dit geval op grond van het gegeven dat het om een slachtoffer ging dat in een auto te water was geraakt. Mochten de genen die eerste hulp verlenen vaststellen dat een helikopter niet nodig is, dan wordt hij terugge roepen. i het traumateam pleegt overleg met zijn Texelse collega Willem Vos **'pleegkundige van het team doet hetzelfde met ambulance-chauffeur pverlener Ben Jas. Foto's Harry do Graat) De voetballers van ZDH staan voor een belangrijke testcase. De afge lopen weken werden de graszoden uit de grond getraind, iets wat on getwijfeld heeft te maken met de enorme selectie die trainer Henk Knol tot zijn beschikking heeft. Maar liefst 19 spelers komen in aanmerking voor het eerste elftal. Mogelijk dat Knol na de oefen wedstrijd van zondag al tot de eer ste schifting komt. De aanhangers van ZDH kunnen zondag daarom een pittig duel tegemoet zien. Te meer daar ook tegenstander CEC uit Emmen, uitkomend in de 4e klasse KNVB, de nodige capacitei ten heeft. De aanvang van de wedstrijd is overigens verschoven. Het eerste fluitsignaal klinkt zon dag om 12.00 uur. zomer is en dus 24 uur per dag licht." Chaos In Sterlikowa, waar kanoetendes- kundige Theunis Piersma ook is geweest, werd een tankstop ge houden. Dit weerstation maakte een desolate indruk. „Er staan sta pels lege olievaten en er ligt overal rotzooi. Naar Westerse begrippen zijn deze stations, die je door het hele gebied hebt, echt een chaos. Ik stond de eerste keer met mijn ogen te knipperen", vertelt Postma. Voor de Russen is dergelijk afval een probleem. Begraven kan met, want in de zomer ontdooit slechts de bovenste halve meter grond. De rest blijft keihard. Afvoeren zou teveel kosten met zich meebren gen. Dus blijft rommel liggen tot het ooit vanzelf in elkaar dondert. Een groot contrast met de impo nerende natuur die zich vlak bui ten zo'n post over honderden kilometers uitstrekt. Naar huis Na een tocht boven de in zee drij vende ijsschotsen landde de heli midden in de nacht bij helder dag licht op Troynoy. De bezoekers troffen drie bijzonder blije, maar stomverbaasde Russen aan. „Ze zaten al drie maanden op een heli te wachten, maar waren niet inge licht wanneer die precies kwam." Eén van de drie gunde zich nauwe lijks de tijd om de begroeting mee te maken. Hij verdween schielijk met de heli. „Ik vroeg waarom. Bleek dat sommige van die man nen al twee jaar niet thuis waren geweest! Ik wist niet wat ik hoorde, maar voor Russische be grippen was dat heel normaal", vertelt Postma. Van de veertig Siberische weersta tions worden, wegens bezuinigin gen, 27 gesloten. De dertien blijven functioneren tot de gasolie op is. Een troosteloze toestand, vindt Postma. „Perestrojka heeft ook zijn keerzijde, dat heb ik wel gemerkt. Alle zekerheden zijn voor deze mensen weggevallen." Het bemannen van de afgelegen weerstations en andere baantjes in de noordelijke streken waren voorheen in Rusland gewilde ob jecten. Die leverde namelijk een flink salaris op. Nu blijkt het een valkuil. Postma: „Die Russen in Troynoy zaten er vroeger met acht i, brandweer en politie dragen het met draden en slangen op de hulpapparatuur aangesloten slachtoffer over man. Ze hadden een kok, een on derhoudsmonteur en konden in ploegendiensten draaien. Nu doen ze het met z'n drieën. Ze hoopten dat, tegen de tijd dat de gasolie op raakt, er een ijsbreker in de buurt zou zijn om ze op te pikken, maar zelfs dét was niet zeker." Schietles Voordat Postma de eerste tocht naar de broedplaatsen meemaak te, werd schietles gegeven. Het eiland wordt namelijk ook be woond door zo'n 25 ijsberen die als bijzonder gevaarlijk bekend staan. „Toen wij er waren zaten we nog rondom in het ijs. Daar houden die beesten zich dan op, op jacht naar zeehonden, die in enorme hoeveelheden langs de kust leven. Maar als dat ijs smelt trekken ze zich steeds meer en steeds hongeriger terug. Die Rus sen gingen zelfs niet van het ene naar het andere gebouw zonder karabijn op hun nek...." Postma, die een jachtvergunning heeft, kon goed overweg met het schietwapen en werd gelijk ver oordeeld om er de resterende vijf Een overzichtskaart van het gebied waar VERVOLG VAN PAGINA 1 verklaart mevrouw Van Orden. Overigens kunnen de nieuwe be woners wèl de hulp inschakelen van het Kruiswerk, Thuiszorg en andere instanties. De bijdrage aan de basis-zorggarantie blijft echter verplicht. Aanvullend Volgens mevrouw Van Orden is er een onderscheid gemaakt tussen oude en nieuwe bewoners, omdat de eerstgenoemde groep nog nooit via de huur voor zorg heeft moeten betalen. „Voor hen veran dert er al voldoende." De basis-zorggarantie betekent dus dat bewoners kunnen terug vallen op de Gollards. Nadat de eerste verzorging is verleend, kun nen afspraken worden gemaakt over de verdere opvang. „De orga nisatie hiervan is nog in ontwikke ling", aldus mevrouw Van Orden. „We zijn al een jaar of twee in ge sprek met Thuiszorg en Kruis werk. Ons doel is samenwerking, zodat goed en efficiënt zorg kan worden geboden. Aanvullend aan elkaar zijn, daar gaat het om." Briefwisseling Algemeen manager zorg mevrouw E. Mons van de Stichting Kruis werk Kop van Noordholland in Den Helder geeft een andere uitleg. „We voeren wel besprekingen, maar niet over Jan Dirksoord." Zij stuurde in februari j.l. een brief naar de Woningstichting met het verzoek voor een gesprek. Direc teur H. Wendrich antwoordde geen behoefte te hebben aan een onderhoud, omdat de Woning- bouwstichting al zaken deed met de Stichting Samen Eén/Gollards. Kruiswerk ondernam geen verdere actie. „We kunnen niemand dwin gen om ons erbij te betrekken. Maar ik vraag me af of de toekom stige bewoners voldoende op de hoogte zullen zijn van de mogelijk heden op het gebied van zorg. Mensen hebben als gevolg van de AWBZ (Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten) recht op thuiszorg, gezinszorg en kruiswerk." Mevrouw Mons wijst op een paar voorbeelden van samenwerking op het vasteland. Zo zijn in Mid- denmeer en Callantsoog woon zorgcomplexen van de grond ge komen, waarbij de bewoners ge bruik kunnen maken van de diensten van kruiswerk, gezins zorg en het verzorgingshuis. Zelf kiezen „Ouderen moeten zelf kunnen kie zen waar ze hun zorg vandaan ha len", stelt voorzitter W. de Vries-Panthus van de ANBO, afde ling Texel. Van de verplichte bijdra ge aan de basis-zorggarantie van de Gollards is ze niet op de hoogte. „Maar als het zo is, past dat niet in het tegenwoordige ouderenbe leid." Vandaag komt het ANBO-bestuur bijeen om de kwestie te bespre ken. Waarschijnlijk zal het vervol gens naar voren worden gebracht in de werkgroep die zich naar aan leiding van het PlO-project bezig houdt met de ouderenzorg op Texel. De ANBO zal daarbij zeker aandringen op samenwerking om tot een optimale regeling voor de toekomstige bewoners te komen. Erna Eelman-van der Kooi kaartte het geval dinsdagavond aan tij dens de rondvraag van de raads vergadering. Burgemeester W. van Rappard deed geen toezeggingen over de aanpak ervan. Directeur H. Wendrich van de Wo- ningbouwstichting was in verband met vakantie niet bereikbaar voor commentaar. dagen mee rond te sjouwen. Dat viel niet mee. „Doordat de boven laag is ontdooid, maar nog niet op gedroogd, sjok je tot je enkels door de kauwgomachtige prut. Daardoor konden we per dag maar zo'n kilometer of twaalf afleggen. Ik weet zeker dat ik daar wel een paar kilo ben afgevallen." Levende ijsberen heeft hij niet gezien. Wel dode en verse voetsporen. De hoogste temperatuur die hij er meemaakt was 1,6 graad boven nul. Geringd Op Troynoy zijn zo'n 200 ganzen nesten gevonden. „Wat ze er zoe ken is me een raadsel. Er wordt daar gesproken van Arctic Desert. Er is hoofdzakelijk steen met wat mos en een paar grasjes ertus sen." Eieren werden gemeten en gewogen. Vijftien ganzen werden geringd met speciale gekleurde ringen. Piet Postma verheugt zich nu al op het najaar op Texel. „Hartstikke spannend of we deze dieren terug zien in het Nederland se Waddengebied." Vanuit het basiskamp werden de rest van zijn verblijf tochten onder nomen naar eilandjes voor de kust. „Ze hebben enkele nesten op weegschalen, die verbonden zijn met computers in een schuil hut. Zo kan het gewicht de hele broedperiode in de gaten worden gehouden." De onderzoekers proberen uit te vinden waarom de ganzen de voorkeur geven aan de kale eiland jes. Waarschijnlijk heeft de veilig heid ermee te maken. Op het vaste land worden ze heviger be dreigd, onder andere door vossen en uilen. Meeuwen komen echter ook op de eilandjes voor en die vergrijpen zich ook wel aan de eie ren en de jonge ganzen. „Er zijn nog zoveel vragen. Je hebt bij voorbeeld eens in de drie jaar een explosie van lemmingen. Dat is een muisachtig dier dat zich in één seizoen wel vier keer kan voort planten, terwijl de jongen dan óók alweer kroost produceren. Uit sporen konden we opmaken dat het echt om miljoenen moet gaan, waardoor de hele toendra veran dert in een bewegend tapijt. Het kan ook erg plaatselijk zijn: op de ene plek sterft het ervan en een paar kilometer verder zitten ze niet. De cyclus zorgt voor een opleving van vossen, uilen en an dere rovers. Maar zou de gan- zenstand daar ook verband mee houden?" Kameraden Van de expeditie in Siberië zijn fil mopnamen gemaakt door Musch Tinbergen. Waarschijnlijk wordt de documentaire ook uitgezonden op de televisie. Zij zijn ook de ma kers van de film „Ganzenpro- blemen". Tijdens zijn bezoek raakte Piet Postma er steeds meer van over tuigd dat het Texelse ganzenreser- vaat op Hoeve Zeeburg een belangrijke schakel vormt voor de diersoort. Hij vond het moeilijk om aan het eind van de drie weken de thuisreis te aanvaarden. „Het voelt alsof je je kameraden in de steek laat. De saamhorigheid was groot." Hij kan zich goed voorstec" len dat dat ook anders had ge kund. „Ik heb het bijzonder getroffen met het weer. Het is drie weken goed geweest, hoewel de temperaturen slechts zelden bo ven de vijftien graden uitkwamen. De streek is berucht om de snel wisselende omstandigheden. Storm en mist komen zó op. En dan zit je met veel mensen opeen gepakt in een kleine ruimte." De overweldigende uitgestrekt heid van de natuur heeft diepe in druk op hem gemaakt. „Dat immense niets. Het gaat kilome ters en kilometers door. Ik heb ab solute stilte gehoord. Geen schepen, geen vliegtuigen, niets. Wat is het hier dan een hérrie. Als je terugvliegt kom je over al die rui ge gebieden. En dan kom je boven Nederland: alles even recht en strak ingedeeld, met een bossie hier en een struikje daar..." De politie is op zoek naar mensen die gezien hebben dat een 22-jarige vrouw uit Oosthuizen koelbloedig inreed op een politie man. Die moest daardoor aan de kant springen, waarbij hij zich vrij- ernstig verwondde. Het incident deed zich voor op de Elemert. maandag rond 12.00 uur. De vrouw is inmiddels gearresteerd. De politieman schreef in de buurt van het busstation bonnen uit, toen hij werd gepasseerd door een Tiny Wirtz speelt in de N.H. kerk te Den Burg werken van Mozart, Schumann en Chopin. Dit is het tweede concert in de serie „Texel se vleugels". Voor deze serie is speciaal een Bösendorfer concert vleugel van de overkant gehaald. Tiny Wirtz studeerde bij Hans An- wander in Keulen en Marguerite Long in Parijs. Sinds 1972 leidt zij een „Master Class" aan de Staat- liche Hochschule für Musik te Keulen. Het concert begint om 20.30 uur; de kerk is vanaf 20.00 uur geo pend. Kaarten kosten ƒ15,00 per persoon (op vertoon van de Pas 65+ ƒ12,50). De serie bestaat verder uit optredens van Gerrit Zit- terbart op woensdag 16 augustus en Herbert Drechsel op zaterdag 19 augustus. man en een vrouw die richting hun auto liepen. Zij trokken de parkeer bon vanachter de ruitewissers vandaan en prikten de bekeuring demonstratief op de antenne van de politieauto. De agent liep daar op op hen toa De twee stapten echter in hun auto, deden de por tieren op slot en reden achteruit weg. Daar stond inmiddels de poli tieman, die een stopteken gaf. Dat werd genegeerd, waarna de man een noodsprong moest maken, om niet te worden aangereden. Daarbij liep hij twee diepe snijwon- den op aan zijn handen, die moesten worden gehecht. Resul taat is dat de politieman voorlopig thuis moet blijven. De vrouw, die de auto bestuurde, werd later in de middag elders op het eiland aangehouden. Zij wordt beschuldigd van poging tot doodslag, danwel het aanbrengen van zwaar lichamelijk letsel. Getui gen worden verzocht zich in ver binding te stellen met de politie in Den Burg: tel. 22188. Twee weggebruikers met een te hoog alcoholpromillage in hun bloed liepen in de nacht van dins dag op woensdag tegen de lamp. Dat gebeurde in beide gevallen in De Koog. Even na middernacht kreeg een 39-jarige automobilist uit Den Burg een procesverbaal, omdat hij twee maal méér had ge dronken dan is toegestaan. Korte tijd later werd een 21-jarige Utrechter op een scooter betrapt.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 7