Cjroen rwartsJexeU in het hart. loodwoningen voor iewoners Dirksoord N BELANGRIJK! financiering plan ligt moeilijk foeneplaats eindelijk levendig ummer HAVENFEESTENKRANT Wat is er zaterdag te doen op Texel? 06 904 904 01 iJrage in huur ar basiszorg" Waar blijven de kwallen tam VERDER IN DIT Landelijke primeur voor TC Nieuwslijn Baldadigheid Drenkeling gered na massaal zoeken Sr Dit weekend Strenderpop 2 Kanttekeningen bij Holllands Festival 5 Is Texel te duur? 6 Wt Laatste stenen 6 w Scouting: jamboree en herdenking 7 Kluis Tesoboot gekraakt Dode gevonden Rugpatiënt van strand gehaald Wilt u nog adverteren in de van 15 september a.s., dan s.v.p. uiterlijk vrijdag a.s. uw advertentie inleveren bij de balie van de Texelse Courant Aanrijding ^NIEUWSLIJN 06-904 904 01 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11008 DINSDAG 15 AUGUSTUS 1995 Langeveld en de Rooy b.v, tel. (02220) 62600. Jrtenties/abonnementen/bezorging tel. 62600, fax 14111. ^ietel 62620, fax 14111 indringende gevallen 06-52 78 49 62. ,tii buiten werktijd Harry de Graaf, jianweg 75, De Koog, telefoon 17266. IflJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. LOSSE NUMMERS H,45. even de krant bellen Kies I voor nieuws. 2 voor sport. 3 voor de agenda. 4 voor hei weer De TC-Nleuwslijn, altijd het laatste nieuws ende week neemt een aantal bewoners van het Jan oord in Den Burg hun intrek in noodwoningen. In twee Hen betreft het een tijdelijke verhuizing naar elders in vijk en een vijftal krijgt onderdak achter het VVV- oor. Hun huidige woningen worden gesloopt. Totaal binnenkort zeventien bejaardenhuisjes tegen de vlak- n plaats te maken voor twee complexen van in totaal ppartementen. :men in de financiering van «uwe Jan Dirksoord leiden gelijk toe dat moet worden ïigd op de toekomstige wo- i. Het ziet er naar uit dat de [eis per woning slechts I gulden subsidie uitkeert in van de begrote tien mille, bijdrage is bedoeld als sti- ■s voor het opzetten van izorgcomplexen" (wozo- «aardoor ouderen langer rndig kunnen wonen, als de provincie er zó wei- ar over heeft, moet je je af- i of het nog wel zin het am aan alle voorwaarden i« wozoko te voldoen", al- ncteur Hans Wendrich van rangbouwstichting Texel. jwbouw bestaat uit twee tomend jaar komt de eerste an 36 huurwoningen ge- bewoners van het «de Jan Dirksoord dragen id verplicht bij aan zorg verzorgingshuis Gollards, lat betreft uitsluitend een ikket. Dat stelt directeur V/endrich van de Woning- jchting Texel in een reactie artikel dat in de vorige krant lit onderwerp verscheen, th was vorige week nog akantie. Het basispakket roa. uit aansluiting op een isteem, directe hulp na "ig en gebruikmaking van [feiten in de Gollards. Erna Eelman zei het I te vinden dat bewoners i betalen voor een service tók, maar dan kosteloos, Kruiswerk kunnen ontvan- ïgens Wendrich is het ech- bgisch dat bij een lorgcomplex" (het nieuwe teoord) in eerste instantie «erking met een nabijgele- trzorgingshuis wordt ge reed. Deze zijn verdeeld over twee blokken, die qua ontwerp doen denken aan het seniorencomplex aan de Gasthuisstraat. Zeventien huisjes op de hoek Jonkerstraat - Willem van Beierenstraat moeten voor de nieuwbouw wijken. Met de sloop wordt weldra begonnen. De bouw start in oktober a.s. en de oplevering is voor de zomer van 1996. Meteen daarna volgt de sloop van de overige huisjes en de bouw van nog twee appartemen tencomplexen (32 woningen er bij). Daarvan worden er vijftien verkocht. Eerst zouden er zeven tien te koop komen, maar dat aan tal is bij nader inzien met twee stuks teruggebracht. De op brengst wordt gebruikt voor de fi nanciering van de vier nieuwe appartementencomplexen. Huurprijs Volgens directeur Wendrich zou de huur van de nieuwe woningen in de vrije sector f1.000,- f1.100,- bedragen. De Woningbouwstich- ting wil echter een maandbedrag van circa f675,- vragen. Dat is be duidend meer dan de huidige huurprijs, maar daar staat een aanmerkelijke kwaliteitsverbete ring tegenover. Om de huren op een aanvaardbaar niveau te houden, mag de bouw niet te duur uitpakken. Naast de verkoop van de vijftien nieuwe woningen maakt de Woning- bouwstichting ondermeer gebruik van eigen geld. Gerekend was ook op een bijdrage van de provincie, maar die lijkt nu tegen te vallen. Dat kan betekenen dat concessies Zwemmers en baders hebben de ze zomer geen last van kwallen. Normaal is dat deze dieren in gro ten getale voor de kust verschij nen als de wind oostelijk is, maar de afgelopen weken worden nau welijks kwallen waargenomen. Bioloog Bouwe Kuipers van het Nl- OZ heeft er geen verklaring voor maar is niet verbaasd. De aanwe zigheid van kwallen is van zeer veel factoren afhankelijk en is sterk wisselend. Het is haast zeker dat kwallen momenteel in andère delen van de Noordzee wel mas saal voorkomen. „Onlangs was ik in Denemarken en daar lag het strand vol". Overigens is de angst die veel mensen hebben voor kwallen meestal ongegrond. De meest aan onze kust waargenomen soort (de bloemkoolkwal of paddestoel kwal) is niet tot steken in staat en die kun je dus rustig in je handen pakken. De veel minder voorko mende oorkwal en kampaskwal steken wel, maar ernstig is het meestal niet. Echt oppassen moet je alleen voor de haarkwal die met zijn soms meterslange neteldra- den steken kan uitdelen zonder zelf te worden gezien. Haarkwal- len komen dicht onder de kust m;, w Ten onrechte gevreesd: de paddestoel kwal Of bloemkoolkwal. Foto Harry da Graaf weinig voor. Er zijn echter wel eens invasies, waarbij er velen te gelijk aanspoelen. De vormeloze haardossen zijn echter makkelijk van andere soorten te onderschei den. Volgens Kuipers is warm wa ter het beste middel tegen kwallebeet. Dus het gestoken li chaamsdelen onder een zo heet mogelijke douche of waterstraal houden. Het gif uit de netelcellen is namelijk een eiwit dat bij tempe raturen rond de 42 graden stolt en dan onschadelijk wordt. Warm water is ook probaat bij een steek van de Pieterman. 'ibaar zweepte Sugar Lee Hooper zaterdag het publiek op de Groeneplaats op. idjes bleven in de lucht en de kelen werden schor geschreeuwd. Ondanks de tgend Engelstalige hits was ze toch een daverend hoogtepunt voor het eerste 'ds Festival. moeten worden gedaan aan de kwaliteit. Om als woon zorgcomplex te worden aange merkt, moet het plan aan tal van eisen voldoen („seniorenlabel"). Eventueel zal daar nu op een aan tal punten van worden afgeweken. „We zullen nogmaals met aanne mer en architect om tafel moe ten", aldus Wendrich. Volgens hem vallen de bouw kosten door alle aanpassingen voor het seniorenlabel f16.000,- per woning hoger uit dan bij de ap partementen aan de Gast huisstraat. „Als de provincie er dan maar een paar duizend gulden voor over heeft om die aanpassin- Toen redacteur Joop Rommets van de TC Nieuwslijn vrijdagmid dag om zeven minuten over half twee bij het Kustwachtcentrum in IJmuiden informeerde naar een zoekactie op de Noordzee, belde hij op het juiste moment. Amper een minuut daarvoor was de ge zochte drenkeling gevonden. „Hot news" dus en als eerste journalist in Nederland kreeg Rommets de gegevens doorgespeeld. Meteen maakte hij er een bericht van, zo dat nieuwsgierig», bellers het nieuwtje al enkele minuten later via de telefoon konden vernemen. Bij de zoektocht waren de Texelse reddingboot Beursplein 5 en de Koger wipperploeg betrokken. gen door te voeren, is dat natuur lijk niet aantrekkelijk. De provincie draait met het terugschroeven van de subsidie het eigen beleid de nek om." Voor zeven van de zeventien te slopen woningen is een noodwo ning het alternatief. De overige tien stonden voor de helft al leeg. Voor de resterende huurders, deels jongeren, werd vervangende woonruimte gevonden. Wendrich is positief over het begrip en de medewerking van de huidige be woners. „Zij stellen zich heel coö peratief op en verdienen een dikke pluim. Het is voor hen moeilijk dat ze nu hun woningen uit moeten." Een 16-jarige jongen uit Boskoop is afgelopen nacht opgepakt door de politie. Bewakers van CSU had den gezien dat hij op de Brink de ruitewisser van een auto vernielde. Hij kreeg een bon en moest de schade vergoeden. IFoto Tessa de GraaffI Een ware armada - waaronder de Texelse reddingboten - en enkele vliegtuigjes hebben vrijdag uren lang op de Noordzee gezocht naar een drenkeling. De man, een 52-jarige Filipijn. was de avond ervoor voor het laatst gezien op de „Fischland", de Duitse vis sersboot waarop hij voer. Na bijna zes uur zoeken werd de man door het douaneschip „Cor Boersma" uit zee opgevist, op zo'n 15 mijl uit de Noordhollandse kust. Met slechts lichte onderkoelings- verschijnselen werd hij ,per heli kopter overgevlogen naar marine vliegveld De Kooy. Vandaar ging het richting Gemini-ziekenhuis in Den Helder. De Filipijn herstelde snel. Omdat de toedracht in nevelen is gehuld, onderzoekt de waterpoli- tie momenteel hoe en waarom de man overboord is geraakt. Don derdagavond om zeven uur werd hij door collega's nog gezien. Daarna niet meer. Toen de Filipijn de volgende ochtend om acht uur nog niet was gesignaleerd, werd zijn hut opengebroken. Daar lag hij niet. De boot, die op weg was naar Duitsland, bevond zich op dat moment ter hoogte van Terschel ling. Daarop werd de kustwacht in IJmuiden gealarmeerd. Met vele vaartuigen en twee vliegtuigjes werd een zoekactie gestart, die zich uitstrekte van Noordwijk tot Vlieland. Ook de Texelse kust wacht, reddingboot de Beursplein 5 en de wipperploeg uit De Koog waren bij de actie betrokken. Om 13.40 uur werd de man uiteindelijk gevonden, gehuld in een overle- vingspak. Een aantal bewoners van Jan Dirksoord gaat een jaartje in deze noodwoningen achter het VVV-kantoor wonen. iFoto Frans Hopman) Uit een kluis op de TESO-boot „Schulpengat" werd in de nacht van zondag op maandag een gro te som geld gehaald. Het geld bestond uit de ver diensten van de verkoop aan de buffetten. De politie, die een on derzoek heeft ingesteld, is voor alsnog voorzichtig met het vrijgeven van gegevens. Het gaat in ieder wel om een bedrag met veel nullen, aldus een woord voerder. Natuursteen gestolen. Van een inrit langs de Waalderweg ver dween in de nacht van zaterdag op zondag een palet met na tuursteen. Het gewicht was zo groot, dat de buit met een auto moet zijn weggehaald. De politie heeft de zaak in onderzoek. Eén van de twee auto's die in de sloot terecht kwam. IFoto Tessa da Graaff) In het woongedeelte van een bol lenschuur bij Oosterend werd zondagochtend om negen uur het stoffelijk overschot van een 22-jarige man uit Engeland aan getroffen. Vrijwel zeker is overmatig alcohol gebruik de doodsoorzaak. Ver moed wordt dat hij niet lang buiten bewustzijn heeft verkeerd voordat hij stierf. De familie is in middels op de hoogte gebracht. Een Amsterdamse toerist kreeg zaterdag op het strand van De Koog zoveel last van zijn rug, dat hij zich nauwelijks meer kon be wegen. Via de reddingsbrigade werd om hulp gevraagd, waarop de KNRM-wipperploeg in actie kwam. Met de truck werd hij toen van het strand gehaald. Dergelijke hulp is sinds enige tijd officieel geregeld. Probleem is dat een gewone ziekenauto vastloopt op het strand, zodat men daar voor het vervoer van gewonden en zieken afhankelijk is van politie of strandexploitanten die over een 4-wiel aangedFeven voertuig be schikken. Omdat daarop niet bij voorbaat kan worden gerekend, is afgesproken met de KNRM dat in zulke gevallen een beroep op de truck van de wipperploeg kan worden gedaan. De truck is daar toe aangepast, zodat een bran card kan worden vervoerd en in de wagen bevindt zich een mobilo foon, zodat met de op het strandslag wachtende gewone ziekenauto kan worden gecommu niceerd. De truck is dit jaar al vijf keer voor een dergelijke opdracht in actie geweest. (ADVERTENTIE) Bij een aanrijding op de Schilder- weg belandden vrijdagmiddag twee auto's in de sloot. Dat ge beurde toen een 43-jarige Ooste- render met zijn oude truck linksaf wilde slaan, richting Doolhof. Hoe wel de man volgens eigen zeggen richting aangaf, werd hij op het zelfde moment achterop gereden door een 22-jarige automobilist uit De Cocksdorp, die de oldtimer links wilde passeren. Er moest een takelwagen aan te pas komen om beide auto's op het droge te hel pen. De Oosterender kreeg voor een periode van 2Vi uur een rijver bod opgelegd, omdat hij een wei nig teveel had gedronken. (ADVERTENTIE) Bel de TC Nieuwslijn en je.weet alles: Agenda, nieuws, sport, TESO- gegevens, hoogwatertijden en het Texelse weer. Alles op één lijn. Even de krant bellen dus. Altijd direkt bereikbaar, zelfs vanaf je vakantie-adres Het 'Texels Dagblad* met het nieuwste nieuws voor ca. Iper minuut

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 1