Cjrocn Twartxjexeh in het harL, Reinigingstarieven volgend jaar omlaag i Onverwachte erfenis onderwerp tv-uitzending Speurtocht leverde 86 familieleden op J. N TVO: bewijs van slecht beheer In '97 groot onderhoud voor de Kompasschool Zaterdag a.s. OPEN HUIS t Zie pagina 6 ummer Groen Zwart Hebben ze die drank rijder nog gepakt? 06 904 904 01 veente wil klant an zich binden telier verjaagt vee inbrekers ^\orszel Chapeau Texel strijdt tegen weigering vervoervergoeding Echtpaar kweekt reuzezonnebloem Actie voor eilandsituatie GL niet eens met standpunt college automobiliteit Badgast getroffen door vlieger Ook andere sloten in Oudeschild uitgebaggerd VERDER IN DIT in Medische post sluit druk seizoen af 2 Wr Woningbouw Den Hoorn valt verkeerd in dorp 4 »r Grondverzet gestart in Lange Damvallei 4 s» Brandweercommandant wil meer vrouwen 5 ïn Winst voor ZDH en verlies voor Texel '94 7 w Zwemvierdaagse Molenkoog 7 Nu kan het wel... PLUS/KLUS DOE HET ZELF MARKT Van der Vis lNIEUWSLIJN 06-904 904 01 RICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11011 VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1995 -a Langevold en de Rooy b.v., tel. (02220) 62600. -isnties/abonnementen/bezorglng tel. 62600 fax 14111 'tijtel. 62620, fax 14111. indringende gevallen 06-52 78 49 62. (rtie bulten werktijd Frans Hopman, iVVitteplein 27, Den Burg, telefoon 15472. mJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. LOSSE NUMMERS ƒ1,45. even de krant bellen Kies I w*»r nieuw n 2 voor vport. 3 voor de j^enüj. 4 voor hel weer Ik TC-Nieuwslijn, altijd hel laaLvtt nieuws emeente verwacht in 1996 de tarieven voor de inza- igvan afval flink te kunnen verlagen. De aanscherping |t verband met de meevaller van f470.000,- op het rei- gsbudget van 1994. ,,Een bewijs van slecht beheer", sert TVO, dat eerder dit jaar vergeefs aandrong op ta- ierlaging. Het bestuur adviseerde haar leden toen met ihove in zee te gaan. Die opereert 10 tot 35 procent i de prijzen van de gemeente. Door de tariefverlaging acht het college het bedrijfsleven aan zich te binden. lelijk heeft het college de in- van de eigen portemonnee tkend toen we in januari aan «jerhandelingstafel zaten", TVO-voorzitter Ko Vinke imeente. „We hebben er ivoor gepleit de afdekkings- ar Harry Wuis van hotel i heeft dinsdagavond per twee inbrekers op de gejaagd. wen uur zag een voorbij dat een jongeman één van dtrappen afdaalde met een rp onder zijn arm dat was in een laken. Beneden Kn meisje op hem te wach- getuige vloog naar binnen rm te slaan. Ogenblikkelijk Wuis naar buiten, waar de lan net de onderste trede trap had bereikt. Van schrik de twee het op een lopen, kketje achterlatend. Er bleek evisie in te zitten, afkomstig van de hotelkamers. De en het meisje konden niet worden achterhaald. Vol et wat magere signalement de twee ongeveer 18 jaar )e man had een normaal en zwart krullend haar. De ame had lang, roodblond sproeten in het gezicht. een prijs zou bestaan 'en onderneming die het 'open jaar verreweg het «i de publiciteit is ge it dan gaat die ongetwij- laar het Greenside- te in De Koog. Zij halen fen ook bijna wekelijks de De ruzie met de ge le over de uitleg van het nmingsplan en de '■ergunning staat hierin 'el- Ook op menig ver- klspartijtje wordt er left over ,/Je Hoed" leid: het gebouw hoort lelemaal niet, die toren ei nou juist wel op en 1 er ook lekker etenDe "sk van een van de dideprojec tont wikke- let het complex door Hefde voor Texel tot iS gekomen, doet nog esselaar in onbedaar- elach uitbarsten. En nu te verdorie niet in de leider voor congressen <1 hun verontwaardiging 'l' Onze eilandpromo- knen alweer een nieuwe wj aan en dan wil je niet greenside toekijken, deze keer geen ,fiha- "oor de VVV... I Horszei kosten in één keer af schrijven en dat heeft nooit gekund. En nu in eens wél. Hier zit een onfrisse smaak aan." De gemeente houdt vol dat de meevaller toen nog niet bekend was, omdat de afrekening van de Huisvuilcentrale niet binnen was. Die kwam pas in maart, toen de onderhandelingen al waren stuk gelopen. Tussenverslagen gaven wegens de seizoensinvloed vol gens de rekenaars geen afdoende zekerheid. Datzelfde geldt voor de kosten van het oud papier, die ook zijn mee gevallen. „Het reinigingsrecht is een kwestie van plussen en min nen", aldus ambtenaar Piet Moree. Onderhandelingen De onderhandelingen tussen TVO en de gemeente liepen met name vast over de vraag welkëanname- gewicht moest worden gehan teerd. Tot dusver ging het college ervan uit dat een kuub restafval 160 kg bevat. TVO vond dit te hoog en drong erop aan de tarie ven op 125 kilogram te baseren (dezelfde hoeveelheid waarvan Ta- tenhove uitgaat). Het financiële voordeel voor de bedrijven zou cir ca 15 procent belopen. Mocht achteraf blijken dat 125 ki lo te weinig was dan moest de ge meente de bedrijven achteraf een rekening te sturen, zo stelde TVO voor. Het college ging hiermee niet akkoord. Niet op vooruitlopen „We wilden niet op eventuele meevallers vooruitlopen en beta len een voordeel liever achteraf te rug", aldus wethouder Poster (financiën), die de kritiek van TVO niet terecht vindt. „Op deze ma nier blijft het geld in hetzelfde cir cuit." Het overschot dat hij vorige week bekend maakte is deels te danken aan de hogere marktprijs van het oud papier. Terwijl de gemeente enkele jaren geleden nog geld moest toebetalen aan de afne mers, tellen die nu grif dertig cent neer voor het ingezamelde oud pa pier. Daardoor hoeft de gemeente vanaf juni vorig jaar geen garantie prijs van vijf cent meer aan de ver enigingen uit te keren. De prijsverhoging wordt deels ver oorzaakt door een eendrachtige opstelling van de verschillende Ne derlandsegemeenten, waardoor de machtspositie van de papier- Lees verder pagina 5 De weigering van de minister van een extra vervoersvergoeding voor studenten op Waddeneilan den, is Texel in het verkeerde keel gat geschoten. De gemeente heeft een beroepschrift aan de rechtbank gestuurd. Omdat de veerboten naar de Wad deneilanden niet onder het open baar vervoer vallen, moesten eilandstudenten bij de invoering van de OV-jaarkaart de kosten daarvan zelf dragen. Die situatie was niet eerlijk, dus besloot de mi nister van onderwijs een aanvul lende vergoeding voor deze jongeren te geven. Deze werd be kend onder de naam „Waddens nip". De regeling werd opgenomen in de Wet op de studiefinanciering. In de tekst staat letterlijk dat de minister met de eilandgemeenten een overeenkomst sluit over de aanvullende voorziening. De regels rond gebruik van de OV- jaarkaart zijn inmiddels aangepast, wat een verslechtering van de si tuatie voor eilandstudenten tot ge volg heeft. Gekozen kan worden uit twee kaarten, maar met geen van beide is het mogelijk tijdig de boot te bereiken. Over compensa tie van deze verslechtering viel met de minister niet te praten. De gemeente betoogt dat volgens de wet sprake is van een overeen komst, waardoor een eenzijdige verslechtering aanleiding zou moeten zijn om de aanvullende re geling gezamenlijk tegen het licht te houden. Het aantoonbare na deel voor de Waddenstudenten wordt volgens Texel door de minis ter ontkend, zonder dat hij daar een motivatie voor geeft. Een zomer van uitersten. Zo ook in de tuin van Gerard en Martha Eelman van Pomo na, waar de zonnebloemen tot goothoogte groeien. „Ze zijn precies vier meter en vij fenvijftig centimeter", houdt de tuinier zijn meetlat ernaast. „Wel hoog, maar geen record", meldt de Dienst Landbouwvoorlich ting in Hoorn. Volgens de tuinbouwspecialist zijn zon nebloemen gek op warmte, waarmee de extreme groei deels is verklaard. „Maar de geitemest die mijn man heeft ondergespit heeft 't hem gedaan", wijst de tuin dersvrouw op de Afrikaant- jes, die tot haar middel reiken. Die planten we te gen de aaltjes. Spuiten doen we hier namelijk niet hè. In onze tuin geen kunstmest en bestrijdingsmiddelen." Op de foto poseren Gerard en Martha Eelman in hun kwekerij. IFoto Gerard Timmerman) Velen hebben er wel eens van gedroomd: onverwacht een leuk bedrag erven van een al lang vergeten rijke oom in Amerika. Dat zoiets wel aens echt gebeurt, wordt lachend bevestigd door Albert van der Schans (81) uit Den Burg, die vroeger in de Kerkesteeg in Oudeschild woonde. Hem viel enige tijd geleden een bedrag van f19.000,- in de schoot. Dat geld kwam niet van een Amerikaanse oom, maar van de dames Trijntje Maamke en Hermina (Mientje) Stada uit Amsterdam, die beide in 1991 overleden en f800.000,- na lieten. Omdat er geen testament was, moesten de rech thebbende familieleden van de dames worden opgespoord, zodat het geld volgens de wettelijke regels onder hen kon worden verdeeld. gekend, wekte het grote verbazing dat er zoveel te verdelen was. De twee ongehuwde zusters leefden zeer sober en hadden nooit enig blijk van rijkdom gegeven. Vooral Oudeschilders weten daarvan mee te praten, want in Oudeschild had den de dames een tweede woning De Kompasschool komt in 1997 in aanmerking voor ingrijpend on derhoud en aanpassing. In dat jaar wordt de betaling daarvan echter gedecentraliseerd van het rijk naar de gemeente. Gemeente Texel gaat Den Haag er in een brief op wijzen dat de kosten die de eilandsituatie met zich mee brengt extra geld vergen. Het rijk heeft onderhoudsregels voor scholen via 40- en 60-jarige cycli. De Kompasschool is ge- Groen Links vindt het maar niets dat het college van b en w auto mobilisten op het eiland geen be perkingen wil opleggen. Dat fietsen en wandelen wordt gesti muleerd kan wel de goedkeuring van de partij wegdragen, zo schrijft raadslid Jaap Vlaming aan het college. De automobiliteit kwam onlangs aan de orde via een verzoek van Tien voor Texel. Deze instantie pleitte voor het afschaffen van de ANWB-Texelroute. Het college is daar tegen. Vlaming is bang dat de gemeente het fietsen alleen stimuleert door meer paden aan te leggen. „Fiet sers worden van de weg gehaald. Daardoor krijgen auto's nog meer ruimte." De VVV is ook tegen het afschaf fen van de Texelroute. Die zou vooral in een behoefte voorzien voor gehandicapte bezoekers van het eiland. Groen Links noemt dit „meedoen met het spelletje mee liften met gehandicapten". Vla ming: „Met enige inventiviteit kan de VVV een aparte folder uitbren gen voor de betreffende doel groep." Een Duitse badgast is dinsdag bij Paal 17 getroffen door een bestuurbare vlieger. Hij dacht dat hij buiten het bereik van het ge vaarte liep, maar toen de vlieger naar beneden dook werd de man in zijn gezicht geraakt. Dat veroor zaakte een flinke kras en de man viel. De vliegenier verontschuldig de zich en liep weg. Vliegeren met dergelijke objecten is officieel verboden op bewaakte strandgedeelten. (De Ruyterstraat 101, nu bewoond door de familie C. Bruin), waar ze elk jaar de vakantie doorbrachten. Dat had te maken met het feit dat een deel van hun familiewortels in dat dorp lag. In de dorpskrant „Tusse Oost en West" schreef amateur-historicus Jaap Bakker onlangs dat de uit Oudeschild afkomstige Hermina Koopman tegen het eind van de vorige eeuw verhuisde naar Den Helder, daar de oorspronkelijk van Terschelling afkomstige koopvaar- dijofficier Jan Stada ontmoette, met hem trouwde en naar Amster dam verhuisde. Daar werden twee Lees verder pagina 5 De Amsterdamse notaris liet die speurtocht uitvoeren door de in genealogie bedreven Kees Hoo- gerheide uit De Koog, die er acht maanden mee bezig was. In juni 1993 kon hij een lijstje overleggen met namen en adressen van 86 potentiële erfgenamen, waarvan twaalf op Texel. Alleen de naaste erfgenamen kenden de dames Stada. De anderen hadden nog nooit van hen gehoord. Onder degenen die ze wèl hebben De kleuterleidsters Mientje (links) en Trijntje Stede. bouwd in 1957, dus is aan de beurt. Het aanmelden van de school is een zuiver formele zaak. Dergelijk onderhoud aan school gebouwen wordt in '97 gedecen traliseerd naar de gemeenten. Een advies-instantie bekijkt momen teel volgens welke punten de fi nanciële vergoeding moet worden vastgesteld. Gemeente Texel is erg geschrok ken van een bericht dat in een vak blad is verschenen over dit onderwerp. Daarin staat namelijk dat bij het vaststellen van de ver goeding, geen rekening wordt ge houden met bodemgesteldheid en bouwkosten. Op Texel zijn de on- derhoudslasten echter aanwijs baar hoger door de eilandsituatie. In een brief zal de minister hierop worden gewezen. In het verleden werd altijd wel rekening gehouden met de speciale situatie. Dat ge beurde onlangs nog bij OBS De Bruinvis in Oudeschild. Aangezien de minister al heeft aangegeven aandacht te schenken aan relatief dure, kleine scholen in kleinere ge meenten, heeft Texel goede hoop op een positieve afloop. Op verzoek van omwonenden is onlangs een sloot in Oudeschild, bij de De Wittstraat, uitgebag gerd. Stankoverlast was de re den. De gemeente wil volgende week ook andere sloten in de buurt aanpakken. Ongeveer eens in de tien jaar moe ten sloten worden uitgeschept om te voorkomen dat vergane blade ren een verstoppende baggerlaag vormen. Rond de Oudeschilder ijs baan zijn meerdere sloten die voor zo'n onderhoudsbeurt in aanmer king komen. De ijsbaan bestaat uit kleigrond, waar alleen bij goed weer met zware machinerie op kan worden gewerkt. Nu is dus de tijd om het baggerwerk uit te voeren. Om deze reden worden de raadsleden van de commissie voor financieel, economisch en tech nisch beleid per brief gevraagd ak koord te gaan met deze werkzaamheden, die hooguit ƒ20.000,- kosten. Als wordt ge wacht tot de volgende vergade ring is het weer misschien omgeslagen. Archief. Het gemeente-archief wordt opgeruimd. Een deel oude staatsbladen wordt vernietigd. Een collectie veterinaire en juridi sche werken, die nooit wordt ge bruikt, wordt aan de bibliotheek geschonken. (ADVERTENTIE) i' .1 i'i '1 Redactioneel commentaar Zie je wel. Met Tatenhove op de hielen, kunnen de reinigingsrech ten ineens wèl omlaag. Een con clusie die op straat al snel viel te beluisteren. Nu de kosten van de reiniging blij ken mee te vallen, vraagt iedereen zich af hoe het zover heeft kunnen komen dat de vuilophalers van Ta tenhove en de gemeente elkaar nu in de wielen rijden. Tatenhove treft geen blaam. De ondernemer on derkende de dreiging van de vastewal en sprong in het gapen de gat. Een gat in de markt dat achteraf wel eens minder groot kan zijn dan verwacht. Intussen breekt menig Texelse on dernemer zich het hoofd welke keus hij moet maken. Tatenhove is natuurlijk (iets) goedkoper, maar daarmee ondermijnen de overlo pers" het rendement van de ge meentelijke huisvuildienst. Inkomstenverlies voor de gemeen te werkt op den duur lastenverho ging in de hand. Het was allemaal niet nodig ge weest als TVO en de gemeente el kaar aan de onderhandelingstafel hadden gevonden. Dat zelfs geen compromis was te vinden, mag de onderhandelaars in deze principe kwestie best wel worden aange rekend. Het doel van TVO mag dan wel bereikt zijn, het heeft er alle schijn van dat dit over de rug van Taten hove is gegaan. Misschien moeten de partijen maar weer opnieuw aan de onderhandelingstafel, om verdere schade te beperken. En ditmaal graag wat minder koppig. (ADVERTENTIE) TEXELSE 2lCOURANT i faf UgrL Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: en de (ADVERTENTIE) Bel de TC Nieuwslijn en je weet alles. Nieuws, sport, agenda, TESO- gegevens, hoogwatertijden en het Texelse weer Alles op één lijn. Even de krant bellen dus Altijd direkt bereikbaar, zelfs vanaf je vakantie-adres. Het "Texels Dagblad" met het nieuwste nieuws voor ca. I,- per minuut.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 1