Cjrocn ^wartsj~exeh in het harL, ÏÏNS verstevigt kop iierlandse strekdam Stroming vormt diepe geul Rolstoelpad naar nieuwe uitkijkpost Horsmeertjes Blijft liet vandaag droog op Texel. in dit JNummer 06 904 904 01 ,1ME1JWSUJN 06-904 904 01 VERDER AT 9i Texelse para's naar WK in Frankrijk 2 9) Publiekstrekkers voor blues gecontracteerd 3 9Texelse met Maori's nieuwe eeuw in 4 9) Arco zit in een dip 4 s+ Ook Wilmink voor samengaan kerken 5 SM Weer resten oude bewoners Texel gevonden 7 Prikactie met flycatcher Tesselhuus; deze week de laatste lootjes? age na botsing et drie auto's Zwemmer overlijdt aan hartaanval De Koog in teken twaalfde Tropical Boekenwurmen RICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11012 DINSDAG 29 AUGUSTUS 1995 paLangeveld en de Rooy b.v„ tel. (02220) 62600. rtjnties/abonnementen/bezorging tel. 62600, fax 14111. tel 62620, fax 14111 i dringende gevallen 06-52 78 49 62. £tje buiten werktijd Gerard Timmerman, x*val IT Den Burg, telefoon 14687. hunt dinsdags en VRIJDAGS. LOSSE NUMMERS n,45. even de krant bellen Kies I m>r nicuv. v, 2 wmr vp»m. 3 4 vuur Itci weer IX- I C-\icuw\lijn, altijd hel laalsti nu-i sen gaan op de muziek van batucadagroep heupwiegend door de straten van de badplaats. Passé Partouts ƒ35,- zijn in de bouw keet in de Dorpsstraat te koop. Voor meer informatie: zie de va kantiekrant. -'J*. (ADVERTENTIE) Bel de TC Nieuwslijn en je weet alles; Het Texelse weer. nieuws, sport, agenda. TESO-gegevens en hoogwatertijden. Alles op één lijn. Even de krant bellen dus. Altijd direkt bereikbaar, zelfs vanaf je vakantie-adres. Het "Texels Dagblad' met het nieuwste nieuws voor ca 1.- per minuut Medewerkers van De Vries en Van der Wiel leggen de laatste hand aan het invalidenpad dat naar de nieuwe uitkijkpost bij de Horsmeertjes leidt (Foto Gerard Timmerman) toegangspad aangelegd. Verderop wordt een deel van de graskeien in het tracee omgedraaid, zodat de rolstoelen er kunnen rijden. Het toegangspad wordt zodanig aangelegd, dat de bestaande na tuur zo min mogelijk worden aan getast. Bedoeling is dat wordt voldaan aan de eis van Rijkswa terstaat, om het geheel stuifvrij op te leveren. Als de werkzaamheden volgens plan verlopen opent burgemeester Van Rappard dinsdag 21 septem ber om 16.15 uur de nieuwe uit kijkpost. Minder validen die hierbij aanwezig willen zijn,kunnen con tact opnemen met Hannes Milder van de stichting NET (tel. 12944) magnetron van f750,-. Loten zijn nu nog verkrijgbaar bij diverse winkels en andere bedrij ven op Texel en bij de administra tie van het Tesselhuus: De Boer bemiddeling. Dorpsstraat 179, te lefoon 27171. oming rond de strekdam in li blijkt dermate sterk dat jterstaat maatregelen treft hop van de dam te verstevi- Het tempo waarin het leewater de geul heeft uit en blijkt hoger dan werd tomen. Om afbrokkeling punt te voorkomen wordt iOOO ton extra materiaal in stort. Door deze operatie de dam waarschijnlijk ton- urder dan de geraamde 13 niljoen gulden. m zorgt ervoor dat de Toming in plaats van langs tand, buiten de dam om geleid. De verdieping die buitenzijde ontstaat, sluit Sjor RWS is voorzien aan op I die eind mei is gebaggerd, it aan het uiteinde van de wdt weliswaar niet dieper ven meter beneden de wa al (twee keer de water de zeebodem aan de kop 300 meter lange dam loopt isr af dan gedacht, ring van één op drie is voor :t sein zich over maatrege- eraden. Nu de helling ruim Iwee bedraagt, staat voor Kt dat versteviging nodig snd is de situatie volgens t. „Uit peilingen blijkt dat rt die we eerder stortten hun plaats liggen." Eigenlijk vindt RWS het hogere tempo waarin de geul wordt aan gevreten niet zo erg. „Nu is de aannemer er toch nog en kan het werk in één moeite worden mee genomen." Als extra materiaal gebruikt RWS 2000 ton slakken met een door snee van 30 tot 140 milimeter en 2800 ton breuksteen in een sorte ring van 60 tot 300 kilogram. „We hebben voor deze opbouw geko- Vrijdag is de trekking van de grote verloting ten bate van het Tessel huus. Op dit moment zijn nog lo ten te koop. Het bestuur hoopt dat ze de komende dagen nog aan de man zullen worden gebracht want de opbrengst van de verlo ting is dringend noodzakelijk voor een reeks aanpassingen en ver nieuwingen. zen omdat die een afdoende be scherming biedt. Extra zinkstuk- ken zou ook een mogelijkheid zijn geweest, maar dat stuit op prakti sche problemen. Materiaal daar voor was niet beschikbaar en de parkeerplaats zou weer ontruimd moeten worden." De slakken die nu worden gebruikt waren nog voorradig, de stenen moeten uit Duitsland worden aan gevoerd. In de 12,5 jaar dat het Tesselhuus intensief wordt gebruikt, is het no dige versleten en verouderd. Door de opknapbeurt zullen de gehandi capte gasten zich nog meer thuis voelen en zich nog vrijer kunnen bewegen. Hoofdprijs van de verloting is een computer met toebehoren ter waarde van f4.875,-. Tweede prijs een Teso-aandeel van nominaal f25,- oftewel een marktwaarde van omstreeks f3500,-. Derde prijs een reis van een week naar Praag (f1500,-) en de vierde prijs een (kruising Waalderstraat- iweg bij Den Burg was thtend gedeeltelijk geblok- ■a een aanrijding, waarbij «ito's waren betrokken. Ier inzittenden raakte ge- Alle bestuurders waren ITS. Sing werd omstreeks half maakt door een 82-jarige iDe Waal die uit de richting woonplaats over de Waal leed. Toen hij linksaf wilde tl Waalderstraat in, zag hij ajenligger, bestuurd door 5-jarige Oosterender, over •ld. De twee auto's botsten ikaar, maar ook een andere eop het kruispunt wachtte, ieraakt. De bestuurder van «to, een 22-jarige inwoner "Burg, had de wagen juist kregen van een garagebe- idat zijn eigen auto een dring moest ondergaan. De aan de geleende auto viel war beide andere auto's vermoedelijk total loss. De moesten worden wegge- Oe brandweer, die was op- voor eventuele slacht- r'ft zorgde dat de weg werd 'geveegd. Het slachtoffer werd nog geruime tijd op het strand gereanimeerd, maar de hulp mocht niet meer baten. Een 59-jarige Duitser uit Franken- tal is zaterdagmiddag tijdens een duik in zee tussen paal 19 en 20 (De Koog) aan de gevolgen van een hartaanval overleden. Pas eni ge tijd later werd zijn vermissing bekend en begonnen de strandbe- wakers van de Texelse reddings brigade een zoekactie. Het lichaam werd spoedig gevonden, maar reanimatie mocht niet meer baten. Om tien voor vijf meldde een Duit se vrouw in paniek bij de strandki- osk van Burgman dat ze haar man kwijt was. Hij had de camping ver laten voor zijn dagelijkse tien mi nuten zwemmen in zee, maar was al drie kwartier weg. Meteen stuurde de Texelse reddingsbriga de patrouilles op pad, die langs de waterlijn naar de man gingen speuren. Na tien minuten, juist toen een andere patrouille samen met de vrouw naar de camping zou gaan om te zien of ze elkaar niet toevallig waren misgelopen, kwam het bericht dat het lichaam van de man in de branding was ontdekt. Enkele strandwachten die een vrij- gezellenfuif hielden en toevallig op het strand aanwezig waren, brach ten het lichaam op het'droge en begonnen met de eerste levens reddende handelingen. Intensief werd geprobeerd de man met kunstmatige beademing en hart massage tot leven te wekken, la- (Foto Frans Hopman) ter ook door het ambulanceperso neel dat met de wippertruck ter plaatse was gebracht. Kort na half zes werden, nadat een Texelse huisarts de dood had geconsta teerd, de pogingen gestaakt. Lijnreddingen Voor de reddingsbrigade was deze gebeurtenis een nare afsluiting van een geslaagde week. Donder dag was de ploeg bij paal 20 nog succesvol met drie lijnreddingen binnen twintig minuten. Achter eenvolgens kwamen een stel kin deren en twee mannen in de problemen toen zij in een mui te recht kwamen. De strandwachten hadden de verraderlijke stroming in de gaten en traden snel op. Eer der op de dag hadden ze toevallig nog een lijnredding geoefend met kinderen van de Thijsseschool, die 's ochtends een bezoek brachten aan de reddingsbrigade. Onaangekondigd heeft de lucht macht vorige week een controle actie met de „flycatcher" gehou den. Op 200 vliegbewegingen werden tien overtredingen ge constateerd. De flycatcher staat bij het monu ment langs de dijk van De Cocks- dorp. De prikactie is op de Nederlandse vliegbasis niet be kend gemaakt. Zelfs de zeskoppi- ge bemanning van de post werd pas kort tevoren ingelicht, om de steekproef zo eerlijk mogelijk te houden. De straaljagerpiloten die op de Vliehors oefenen maken gebruik van vastgestelde routes. Iedere af wijking, hoe miniem ook, wordt door de flycatcher geregistreerd. De betreffende piloot staat een re primande te wachten. Volgens een woordvoerder gaat het slechts om overschijdingen van enkele tiental len meters. ,,Er zijn geen excessen geconstateerd." Op de Vliehors is vorige week ge oefend door Belgen, Duitsers, Brit ten en Nederlanders. Niet te zeggen is of de overtredingen door piloten van verschillende nationali teiten zijn gemaakt, of door men sen van één vliegbasis. De klachten over de oefenende straal jagers vallen de laatste maanden mee. Maar er zijn dan ook geen 500 ponders gegooid. „Toen er even pauze was kwam zelfs iemand bij de flycatcher vragen wanneer ze weer begonnen", lacht de woordvoerder. De Horsmeertjes zijn een geliefd recreatiegebeid, zowel voor Texe laars als toeristen. Wandelaars kunnen in redelijke vrijheid een rondgang maken. De uitkijkpost aan het eind van de verharde weg is echter niet hoog genoeg om van het hele gebied te kunnen genie ten. Bovendien ligt het duin ver weg en is het nauwelijks begaan baar voor minder validen. Natuur De opzet van de uitkijkpost is der mate ruim (5,5 bij 3 meter), dat er negen rolstoelen naast elkaar kun nen staan, zodat groepsexcursies mogelijk zijn. Het 140 meter lange toegangspad (een mengsel van schelpen en cement) heeft een helling van 1 op 20, waardoor rolstoelers er op eigen kracht kun nen komen. Verder zijn er zes rust plaatsen, waar de rolstoelers elkaar ook kunnen passeren. Van af de Mokweg wordt een nieuw De stichting NET kreeg toestem ming van terreinbeheerder Staats bosbeheer (en eigenaar De Domeinen) om een hoog duin bij de toegang tot de meertjes als uit kijkpost in gebruik te nemen. De nol rechts van het weggetje was al in trek bij vogelwachters, die er in het voorjaar de rosse grutto's op wachten. Gaandeweg wisten re- "obi beschadigde auto's werden per tekelwagen afgevoerd. De derde auto is inmiddels in de berm gezet. (Foto Frans Hopmani De bands Los Bucaneros, Fruta Bomba, Kalimba, After Midnight, Negus a Nagast en The Darling- tons creëren een exotisch sfeertje met rhumba's, merengues, sam ba's en cha-cha-cha's. Ook de zo genaamde zwarte muziek is vertegenwoordigd. De bands Soul- mens's Party en Soul Conference spelen gepassioneerde blues en souls. De dansgroep Os Malan- dros, die vrijdagavond om 20.00 uur een straatoptreden geeft, zorgt voor een waar tropisch ka rakter. Deze exotische danseres- Aan alles komt een eind. Zo ook aan de vakantie van zo'n 850 leerlingen van OSG De Hogeberg. Na een zomer vol vrijheid nemen ze morgen weer plaats in de schoolban ken. Iets minder ontspannen verliep de zomer voor OSG- medewerkers Marja van Ros malen en Jan Veenendaal. Ze zijn druk in touw geweest om in de OSG-gymzaal ruim 17.000 leerboeken klaar te leggen. Een secuur karwei om voor elke leerling het juiste boekenpakket te sorteren. Het tweetal was er bij elkaar drie weken mee bezig. Technisch medewerker Veenendaal drukt de leerlingen op het hart zuinig om te springen met de dure lesboeken, die vier jaar meemoeten. Het boeken fonds vertegenwoordigt vol gens hem zo'n anderhalf miljoen gulden. Wie de boe ken aan het eind van het schooljaar verfomfraait inle vert, kan rekenen op een fikse boete. Zijn advies: een degelij ke boekentas en een kaft om het boek. Foto Gerard Timmerman) Bij de Horsmeertjes werkt aanne- creanten het duin ook te vinden, mer De Vries Van de Wiel aan bewijst een paadje, een nieuwe uitkijkpost die behal ve over de meertjes uitzicht biedt Voor de aanleg stelde de gemeen- over de hele zuidkant van Texel, te ƒ16.050,- beschikbaar uit het Initiatiefnemer Stichting Natuu- fonds toeristische infrastructuur, rexcursies Texel (NET) heeft bij De provincie subsidieert tot maxi- gemeente en provincie geld los- maal ƒ15.500,-, uit de verordening gekregen om de uitkijkpost toe- Recreatief Medegebruik. De aan- gankelijk te maken voor minder leg gaat in overleg met GS, die als validen. De stichting nodigt deze voorwaarde stelt dat de uitkijk- groep uit aanwezig te zijn bij de post toegangélijk is voor minder opening op 21 september. validen. De zomer mag dan op z'n retour zijn. De Koog verkeert komend weekend nog in exotische sferen. Begeleidt door de zonnige klan ken van diverse tropical bands wordt vrijdagavond om 21.30 uur een groots vuurwerk ontstoken, waarmee het twaalfde Tropical Sea Festival wordt geopend.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 1