teso Parateam kampioen voor eigen publiek Wind deert titelstrijd amper TEXELSE COURANT Agenda Weinig animo viswedstrijd Wat ik zeggen wou. Politie heeft schijt aan spelende jeugd De feiten over een kraak(je) Weekendarts Touwtrekken tijdens Hoornder donderdag Opleiding in kunstgeschiedenis Callanetics Nieuw seizoen gymsenioren Menvereniging houdt dorpentocht Cursus keramische vormgeving Omgeslagen zeiler zwemt naar strand DINSDAG 29 AUGUSTUS 1995 Dinsdag 29 augustus In Cinema Texel draaien de vol gende films: 14.00 uur Caspar, 16.00 uur Flodder 3, 19.00 en 21.30 uur Conga In zwembad Molenkoog wordt vanaf 18.00 tot 20.00 uur de tweede dag van de zwemvier- daagse gehouden. Thema: varen. Organist Dyo Wassink en mez zosopraan Els Kal verzorgen in de NH kerk van Den Burg een zomeravondconcert, aanvang 20.15 uur. Op de wielerbaan aan de Em- malaan wordt een criterium ge houden. De jeugd start om 18.15 uur, de senioren om 19.00 uur. In Klif 12 te Den Hoorn treden Lebbis en Jansen op met het programma „Lange halen, gauw thuis". Aanvang 21.00 uur. Van 19.00 tot 20.00 uur is bi bliotheekavond (Ned en Duits) in De Schuilhut in De Koog. Woensdag 30 augustus In Cinema Texel draaien dezelf de films als gisteren. De bibliotheek van de Schuilhut is van 19.00 tot 20.00 uur geopend. Donderdag 31 augustus In Cinema Texel draait om 19.00 uur Free Willy II en om 21.30 uur Congo. Bij heldere sterrenhemel is van af 22.00 uur de Volkssterren wacht geopend. Terrein EcoMare, entree f 5,-. De derde dag van de zwemvier- daagse is in zwembad Molen koog van 18.00 tot 20.00 uur. Thema is dit keer: lopen. Om 14.00 uur start bij De Schuilhut achter de NH kerk van De Koog een historische route en kerkentocht o.l.v. een ervaren gids. In Den Hoorn begint om 18.30 uur de voetbalderby ZDH-De Koog. In de NH kerk van De Koog is vanaf 20.00 uur een zang expressie avond o.l.v. Lennerd Oosthoek. Deelname gratis. De Schuilhutbibliotheek is van 19.00 tot 20.00 uur geopend. Vrijdag 1 september In het stadhuis van Den Helder is om 09.45 uur een openbare vergadering van de hoofdinge landen van Waterschap Hol lands Kroon. In Cinema Texel draaien dezelf de films als gisteren. Het Tropical Sea Festival van De Koog begint om 20.00 uur met een straatoptreden van de Zuid Amerikaanse showgroep Os Malandros. Om 21.30 uur barst op de Nikadel een vuur werkshow los. Tot en met zon dag zijn in bijna alle natte horecazaken live optredens. Passepartouts ƒ35,- of dag kaarten ƒ25,- zijn verkrijgbaar bij de verkoopwagen in de Dorpsstraat ter hoogte van Las Vegas. Het slot van de zwemvierdaag- se staat tussen 18.00 en 20.00 uur in Molenkoog in het teken van fietsen. In De Cocksdorp start om 17.30 uur een wadexcursie. In formatie en aanmelding bij EcoMare. De wielrenclub houdt een crite rium op de baan aan de Emma- laan. Jeugd aanvang 18.15, senioren 19.00 uur. Zaterdag 2 september Om 09.00 uur start de insc ving voor het Texels kampjn schap catamaranzeilen bij 33. De briefing is om 10.00 bij het clubgebouw van CK In Cinema Texel draait 14.00 uur Caspar, om 16.0( 19.00 uur Free Willy en 21.30 uur Congo. In De Koog is de tweede au van het Tropical Sea Festiv Hoogwater te Oudescl Di. 29 1114 en 23.® Wo. 30 11.54 en 23.21 Do. 31 12.15 en 23 Vr. 1 12.44 en Za. 2 0.25 en 13.1! Zo. 3 1.20 en 14.2(1 Ma. 4 2.40 en 15.5< Di. 5 4.20 en 17.3( Aan het strand is het ongeveer uur eerder hoog water. De zon 3 september op om 6.52 en gay, der om 20.23 u. 2 september^ kwartier, 3 september doodtij. Extra afvaarten: Vrijdag 1 sept.: 09.35-16 uur. (De afvaarten van 10.0: 13.35 uur zijn alleen voor voer van gevaarlijke stoffen. Zaterdag 2 sept.: 09.35-16 uur. Verwachting wachttijden: Vrijdag 1 sept. 10.00-14.00 ca. half uur. Den Helder: geen. Voor de meest actuele matie: TC Nieuwslijn, ttl 904 904 01. cap niet. Zo kun je al meteen de eerste punten pakken. Helaas zit op het WK in Frankrijk de deur rechts, zodat we nog een stuk of veertig sprongen moeten maken om dat te oefenen." Slechts twee vissers meldden zich bij Paal 17 voor de eerste wedstrijd na de zomerstop. Cor Huisman was de enige die iets ving,a van 21 cm. Hij werd dus wi Wegens de grote hoeveelhe wier en ander groen op N vervalt de wedstrijd van 3s ber. De najaarsvergadering september om 19.30 uur Skiltje gaat wel door. Dinsdagmiddag 15 augustus zak ten wij met onze kinderen neer in het zand van paal 12. Het was er waarschijnlijk vanwege het frisse zeewindje zeer rustig. We zaten bij een zwinnetje waar onze kinde ren, samen met nog zo'n 15 ande re, speelden in het warme, schone en ondiepe water. Dan verschijnen er twee loom om zich heen kijkende paarden met daarop twee dito kijkende agen ten. Je vraagt je onbewust af wat Helaas ben ik genoodzaakt te rea geren op een klein artikel dat op 11 augustus op de voorpagina van de TC te lezen was. Het betrof het bij zonder slordige journalistieke pro- dukt over een gekraakte gokkast in Panorama. De fouten en de feiten: 1. het be trof een zogenaamde behendig heidsautomaat (videospelletje „Puckman" voor de insiders) en geen gokkast. Het is wrang te moeten constateren dat onze be wuste keuze om geen gokkast in onze herbergen te plaatsen op de ze wijze door de pers gehonoreerd meent te moeten worden; 2. de opbrengst bedroeg op dat mo ment geen ƒ1000,- doch enkele honderden guldens minder (ƒ732,- om precies te zijn); 3. de „buit" is inderdaad na verhoor overgedra gen aan een medewerker van de NJHC-Texel, niet aan de eigenaar (dat is de stichting Nederlandse Jeugd Herberg Centrale NJHC, gevestigd te Amsterdam) en zeker niet aan de jeugdherbergvader, de ze is namelijk al tientallen jaren ge leden „gestorven..." Anne J. van der Velde bedrijfsleider NJHC-Texel PS. Ook de redaktie van Kabel krant Texel mag zich aangespro ken voelen. naschrift redactie: De gegevens voor dergelijke stuk jes krijgt de pers van een speciale politiewoordvoerder. We verzinnen ze niet zelf. Ook voor ons is het erg vervelend als feiten foutief worden doorgegeven. die agenten nou, afgezien van wat vrouwelijk schoon, op dat strand te zoeken hebben. En dan te paard. Overigens zitten de heren er luchtig bij in open overhemdje en zonder cap op het hoofd. Dit werk bevalt ze zichtbaar beter dan het controleren van snelheidsover- tredens en dronken weggebruikers of het oplossen van vernielingen, inbraken en diefstallen. Maar dan komt het. Beide agenten besluiten dwars door het zwin met spelende kinderen te rijden en niet langs de rustige waterlijn. Hierbij worden kinderen rakelings (op ca. Zi meter) gepasseerd. Iedereen (behalve deze agenten kennelijk) weet dat zowel paarden als kinde ren onberekenbaar zijn en dus ge makkelijk van elkaar kunnen schrikken, met alle (overbodige) ri sico's van dien. Gelukkig gaat het goed. Ze zijn de meeste kinderen gepas seerd en lopen midden in het zwin. Dan recht een der paarden zij rug, tilt z'n staart omhoog en schijt een lange straal halfzachte drollen in 't zwin die zich als een olievlek op het water verspreiden. Dan is de maat vol en vragen we de agenten waar ze mee bezig zijn. Ze kijken ons aan, halen hun schouders op en lopen door. Waarschijnlijk hadden we het be ter aan de paarden kunnen vragen. Ze lopen nog zo'n 50 mete en als ze dan echt niemam zien om een veilig gevoel te gen, keren ze om. Mijn neemt de kans waar hen gedrag aan te spreken. I agent (de „schijter") me haar probeert te luisteren, m andere, een jongere macho nieuwe generatie, mompe oudere collega iets toe, neen arrogante blik aan en beider hun paarden doorlopen. Als strandbezoeker ga je een aantal dingen zitten ah zoals: - wat moet de politie te p& een rustig, bewaakt strand, - waarom geldt het ruiten niet voor de politie, - waarom stuurt iemand zijn door een groep spelende en door een zwin, als er ruimte is, - waarom luistert een naar een vraag van een bun waarom geeft hij haar antwoord? Eén vraag heeft zichzelf opj waarom de heren geen cap gen. Dat zou gesuggereerd ben dat er iets te bescherm? Familie M.P. B Hippolylu Zondagmiddag 27 augustus, lek ker weer om te wandelen in het bos met de hond en mijn dochter van vijf jaar. We spelen verstop pertje. Plotseling gilt ze vanuit de bosjes „mam, ik word geprikt!". Het kind zit onder de wespen. Ik probeer de gemene prikkers van haar af te halen, maar ze blijven aanvallen. Kleertjes uit en daar zie je al vier wespen op dat kleine lijfje die haar gemeen aan het steken zijn. Je probeert kalm te blijven, maar met zo'n hysterisch kind valt dat niet mee. We zetten het op een lopen en ra ken van de wespen verlost. Daar na zoeken we zo snel mogelijk een arts op. Mijn dochter is nog nooit door een wesp gestoken, dus je weet niet of ze allergisch is. Bij de eerste de beste arts hing een bord je met wie er weekenddienst had, dus daar meteen op af. Bij de arts aangekomen was mijn dochter al redelijk gekalmeerd, maar ze had wel acht steken op gelopen. Bij de vrouw van de arts, die ons binnenliet, kon ik mijn ver haal kwijt. We mochten in de wachtkamer plaatsnemen hoefden maar even te wacli. de dokter kwam. Gelukkig hele opluchting. Krijg ik me daar een preek eerst had moeten bellen en1 ook spreekuur heeft en oo visites moet afleggen tusse Allemaal heel begrijpelijk maar daar sta je toch niet I op zo'n moment. Je wilt 9* zo snel mogelijk naar iern® er verstand van heeft. Ne gaat toch eerst naar huisten te bellen of je misschien komen? M'n dochtertje is er g gekomen. Ze kreeg pilletjes keurig driemaal daags innee de zwellingen zijn uitgeblev advies van de arts om we" band op de zere plekken te Dus al met al mogen we hej niet mopperen. De medisd handeling was prima, dus voor dank. Maar menselijk! had het wel even anders 91 dacht ik zo! J. Lrf L.' De CocU De touwtrekwedstrijden van de laatste Hoomder donderdag brachten negen teams in de strijd, 't Horntje maakte zijn faam op dit gebied weer waar en werd on geslagen kampioen. De mannen van 't Horntje en de P.H.-polder kunnen op een rijke tra ditie bogen. Coach Jos Berbee was dit zich terdege bewust en had z'n team goed voorbereid. Geen groter eer, dan van 't Horntje winnen, was een goede stimulans voor zijn team. In twee poules werd tot het uiterste gestreden. De tomeloze inzet werd door het vele publiek ten zeerste gewaar deerd en iedereen genoot van een sportieve avond vol strijd. Na de poulewedstrijden, die minstens op even pittige wijze werden onderbroken door „The Shakin' Legends", kon speaker Martin Trap zijn enthousiasme kwijt in de finalewedstrijden. Het team van Sint Donatus, dat de he le avond lankmoedig spelers had uitgeleend aan het incomplete team van De Bolder, zag ditzelfde team op de valreep passeren en moest genoegen nemen met de laatste plaats. De badmeester teams van coach Kees Bertrand werden vierde en achtste. De finale tussen 't Horntje en fir ma De Wit werd een waardige af sluiting van het toernooi. Na een minuten lange strijd besliste 't Horntje, onder luid gejuich van zijn vele supporters, de wedstrijd in zijn voordeel. Eindstand: 1 't Horntje; 2. Firma De Wit; 3. Firma Goënga, 4. Paal 9; 5. Garage Dros; 6. Firma Texgro; 7. De Bolder; 8 Badmeesters; 9- St. Donatus. Het Open Leercentrum houdt een cursus kunstgeschiedenis. De cur sus is een eerste kennismaking met de kunst gemaakt in de perio de van 1800 tot nu. Tijdens de les sen wordt veel gebruik gemaakt van dia's en videobanden, want kunst moet je zien. Alle stromin gen uit deze periode komen aan bod, o.a. neo-classicisme, impres sionisme, Jugendstil, expressio- nfsme, kubisme enz. De cursus valt in twee blokken van tien weken uiteen: blok I, de 19e eeuw van 5 oktober t/m 7 de cember en blok II, de 20ste eeuw, van 11 januari t/m 14 maart, leder blok wordt afgesloten met een ex cursie. De opleiding wordt gegeven in d'Ouwe Ulo op donderdagavond van 19.45-22.00 uur. Inschrijven en inlichtingen: do. 31 augustus en 7 september in d'Ou we Ulo van 19.00-21.00 uur (tel. 10233). Donderdagavond 7 september start Manda Bergsma, fysiothera peute, weer een cursus callanetics van tien lessen van 19.00 tot 20.00 uur in Den Hoorn. Ook start een cursus op vrijdagmorgen on der schooltijd en bij veel belang stelling ook op woensdagavond. Een les begint met een ruètige warming up, waarbij veel rek- oefeningen, daarna gerichte calla- neticsoefeningen voor de buikspieren, bilspieren rug- en beenspieren, aan het eind weer rustige oefeningen. De les is zoda nig ingedeeld, dat men zonder spierpijn en vermoeidheid weer naar huis gaat. Door de oefenin gen en controle wordt de li chaamshouding sterk verbeterd, waardoor rugklachten, verzakkin gen of andere klachten veroor zaakt door een slechte houding kunnen verminderen. Inlichtingen en opgave bij Manda Bergsma, tel.19708. Zeiler Hans Stoter en zijn gehavende bootje bij het reddingboothuis. Voor de tweede achtereenvolgen de maal is het „Texelse" para team Hi Ten nationaal kampioen formatiespringen geworden. Net als vorig jaar gebeurde dat voor eigen publiek, bij het Paracentrum Texel, waar het viertal Willeke van Leeuwen, Rob Maas, Paul Hof stee en Ernst Woerlee bijna elk weekend traint. Met een gemid delde van ruim dertien punten wisten ze hun eigen Nederlands record van vorig jaar royaal te ver beteren. De harde wind en de bewolking waren achteraf geen spelbreker tij dens het Nederlands Kampioen- De Stichting Welzijn Ouderen Texel houdt al vele jaren activitei ten in het kader van „Sportiever-55+-actiever". Eén ervan is de gym voor senioren. De ze gaan weer een nieuw winter seizoen in: De Koog: woensdagmiddag 5 september om 13.30 uur in de Lubertischool; Oudeschild: woensdagmiddag 5 september om 14.45 uur in 't Skiltje; Den Burg: donderdagmid dag 6 september om 14.30 uur in De Ferrever; Den Hoorn: dinsdag middag 11 september om 14.00 uur in De Waldhoorn. Nieuwe deelnemers zijn welkom. Gymnastiek voor senioren heeft zich de laatste jaren ontwikkeld tot een gevarieerde activiteit, waaraan iedereen kan meedoen. Inlichtingen bij Henk Snijders, pro jectleider SWOT, tel. 12696. schap. Weliswaar vielen hierdoor enkele wedstrijddagen uit, maar op de andere dagen werd in alle vier disciplines het vereiste mini mum aantal sprongen afgewerkt. In het slotweekend konden zelfs alle tien sprongen per onderdeel worden uitgevoerd. Bij het precisiespringen toonde de 55-jarige Ad Oerlemans uit Dron- ten zich de beste. Oerlemans liet zien over een uitstekende conditie te beschikken, want hij was op de racefiets naar Texel gekomen. Het freestyle springen („schoondui- ken") was een prooi voor een pro fessioneel team uit Teuge. Het spectaculaire stapelen werd ge wonnen door een team uit Hooge- veen. Vroeger ging de winst op dit onderdeel steevast naar een Texels team, maar die luchtacro baten zetten twee jaar geleden een punt achter het wedstrijdspringen. Menvereniging „Tussen Wad en Duin" houdt zondag een dorpen- tocht voor degenen die niet mee zijn naar het Nederlands kam pioenschap ringsteken in Breda. De laatste tocht van het seizoen krijgt een feestelijke afsluiting. De start is om 11.00 uur bij de par keerterrein van de voormalige Aankoopcentrale. Liefhebbers moeten zich vóór vrijdagavond 20.00 uur opgeven bij Lies Eel- man, tel. 12746. De kosten zijn ƒ5,- voor volwassen en voor kin deren tot acht jaar ƒ3,-. Toch viel er een Texels succes te noteren, al woont geen der leden van het winnende team Hi Ten op het eiland. Van Leeuwen en Maas komen uit Den Helder, Hofstee uit Odijk (Utr.) en Woerlee uit Heemstede. Slechts hun camera man Martin van de Brakel kan zich Texelaar noemen, evenals invaller Iwan Spilker, die zaterdag Ernst Woerlee verving. Ondanks de reisafstand kiest het viertal, dat sinds twee jaar met el kaar een team vormt, voor Texel als thuisbasis. „Texel had voor ons de beste deal", verklaren Willeke en Paul. Het team ontvangt trai- ningskorting. Per dag kunnen ze acht sprongen maken (één sprong per uur). Daarnaast werkt hun co ach, de Zuidafrikaan Solly Willi ams, bij het Paracentrum. Geen sponsor Alle kosten samen (reis, coach en ƒ45,- per sprong) maken het para chutespringen tot een dure hobby. Hi Ten heeft geen sponsor, terwijl veel buitenlandse teams zich over het geld geen zorgen hoeven ma ken. Die kunnen zich professioneel met de sport bezig houden, waar door het verschil met de interna tionale top (nog) groot is. Hoe groot het gat is, blijkt over twee weken tijdens het WK in Gap (Fra.). „Als we wereldkampioen willen worden moeten we gemid deld 21 punten per sprong sco ren." Deur links Hi Ten had de afgelopen twee jaar nóg een reden om op Texel te trai nen: het NK. „Een thuiswedstrijd is een voordeel." Hoezo, het maakt toch niet uit waar je in de lucht hangt? „Het is wèl van be lang uit welk vliegtuig je springt. In dit Texelse vliegtuig zit de deur links, net als in Florida, waar we 's winters drie weken trainen. Meestal zit de deur rechts. Dat be tekent dat veel andere teams hun eerste figuur precies andersom -in spiegelbeeld- moeten maken dan gebruikelijk. Wij hebben die handi- Begin september start de Ooster- ender keramiste Ellen de Vries weer met cursussen op het eiland van keramiek. De opleidingen worden gegeven in de voormalige school, Oost 90 in Oost, aan de rand van Drijver's Vogelweid de Bol. Ellen de Vries genoot haar oplei ding bij Crejat. Gedurende vijf jaar bekwaamde zij zich daar in allerlei facetten van beeldende vorming. De eerdere cursussen op Texel le verden veel enthousiaste reacties op. In juli werd een expositie ge houden met werk van de cur sisten, die ondanks de perifere ligging van Oost veel bekijks trok. De cursist wordt in tien lessen ver trouwd gemaakt met het mate riaal (klei en verschillende glazuren), de technieken en de mogelijkheden daarvan voor het zelfstandig (ook thuis) maken van werkstukken. In kleine groepen kan kennis ge maakt worden met keramiek. Het gaat niet om een cursus potten bakken, maar om het beeldend vormgeven naar eigen idee. Gestreefd wordt naar cursusgroe pen met een omvang van ten hoogste acht personen. De lestij den kunnen enigszins worden aangepast aan de mogelijkheden van de cursisten. In principe beslaat een les één dagdeel, dat wil zeggen een ochtend, een mid dag of een avond. De kosten zullen voor tien lessen ƒ220,- bedragen. Daarbij zijn het benodigde materiaal (o.a. klei en glazuren) en stookkosten inbe grepen. Inlichtingen: Ellen de Vries, tel. 18057 (na 18.00 uur). Het winnende parateam Hi Ten na hun laatste sprong zater dag. V.l.n.r. cameraman Martin v.d. Brakel. Willeke van Leeuwen. Rob Maas. Paul Hofstee en Iwan Spilker (vervanger van Ernst Woerlee). (Foto Frans Hopman) Reddingboot Beursplein 5 rukte zaterdagmiddag uit voor een zeiler in nood. De kustwacht zag hoe de zeiler, Hans Stoter uit Offenbach (Dui.), met zijn kleine polyester boot nabij de vuurtoren in proble men was gekomen. Hij kreeg ma- teriaalpech en belandde in zee. Stoter besloot het bootje te laten drijven en zelf naar de kant te zwemmen. De kustwacht waar schuwde de reddingboot. Die hoefde de Duitser niet aan boord te nemen, omdat hij er inderdaad in geslaagd was het strand bij paal 33 te bereiken. Wel achterhaalden de redders het Dootje en namen het op sleeptouw mee terug. Bij het reddingboothuis kon Stoter zijn gehavende eigendom weer in ontvangst nemen. Een dag eerder kwam de redding boot in actie om een onderzoeker van het wad op te pikken. Kust wacht Eierland had van onder- zoeksvaartuig Phoca het verzoek gekregen naar de man uit te kij ken. Hij was vanuit zijn observatie post lopend op weg naar de kust, maar zou wel eens door het snel opkomende hoog water kunnen worden verrast. De reddingboot onderschepte hem op een zand plaat. De onderzoeker meende dat hij het wel alleen zou hebben ge red, maar liet zich toch naar de wal brengen. IFoto Dirk Kuiter)

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 2