Opweg naar eeuwwisseling met Maori's in Nieuw-Zeeland Groente-afdeling De Vlier groter Triathlonteam tweede in Anna Paulowna Pech ondermijnt Arco's Olympische kwalificatie TEXELSE^ COURANT Voetbalprogramma Jaarvergadering dorpscommissie IJzer- of magnesiumgebrek spelbreker Strenders even zonder slager Bedrijvig^ Jazzballet Badplaats De i vanuit de luc *<- DINSDAG 29 AUGUSTUS 1995 Alle schepen achter je verbranden, met twee Maori-mannen in een oude autobus door de wereld reizen en in 1999 Oude jaarsavond vieren op het meest oostelijke punt van Nieuw- Zeeland ter begroeting van de nieuwe eeuw... Dat is het plan van Guus Kombrink (43) uit Oosterend, die deze op merkelijke onderneming ziet als het begin van een totaal ander leven. Kombrink heeft iets met Nieuw- Zeeland en in het bijzonder met de Maori-bevolking aldaar, sinds ze vorig jaar een bezoek bracht aan het land. Dat gebeurde in een tu multueuze fase van haar leven. Haar huwelijk was na zestien jaar op de klippen gelopen waardoor ze heel veel dingen totaal niet meer zag zitten. Met vriendin Wil- ma trok ze naar haar in Auckland wonende zus. In het keurige stadsmilieu voelde zich echter niet thuis, wel bij de Maori's, de oorspronkelijke bewo ners van het land. Zij vormen een minderheid die door de blanken met de nek wordt aangekeken we gens hun kwalijke reputatie wat betreft drank, drugs en geweld. Guus had echter meer oog voor de andere kanten van de Maori's: hun verbondenheid met de natuur, hun liefde voor alles wat leeft, hun trots op het eigene en hun geringe belangstelling voor materiële wel vaart. Eerst terug Dat deed meer dan eens de vonk overspringen en Guus en Wilma werden ondanks hun blanke huid opgenomen in de Maori- gemeenschap „Zo fantastisch. Ik wilde niet meer terug maar mijn visum liep wel af. Door met iemand te trouwen, zou ik kunnen blijven en die mogelijkheid is me telkens aan de hand gedaan. Part ners waren er genoeg. Een helder ziende oude Maori zei echter dat ik eerst terug moest naar de plaats vanwaar ik was gekomen, terug naar Texel dus". Weggestuurd Het bekostigen van die reisactivi teit was geen probleem. De wo ning Spykdorp die na de echtscheiding werd verkocht, had voldoende opgebracht. Daardoor was het ook mogelijk dat Guus Kombrink kort na haar terugkeer ook twee Maori-vrienden liet over komen: Bryce en Bruce Mikaere, neven. Samen met hen bewoonde ze een caravan, die een paar maanden stond op het erf van aspergekweker Bert Keijser in On- geren. Dat verliep niet probleem loos. Andere kampeerders namen met stijgende ontzetting kennis van het ongereglementeerde le ventje van een vrouw met twee kerels, er kwamen klachten over nachtelijk lawaai en drugsgebruik en sommigen wisten zelfs te mel den dat het drietal zich bij nacht en ontij bezig hield met angstaan jagende rituelen. Kampeerboer Bert stelde vast dat er voldoende van waar was om Guus en het Maori-duo op staande voet van zijn erf te sturen. Het drietal kam peert nu in Gorkum, maar logeer de de afgelopen dagen bij Guus' zuster Lot in Oudeschild in ver band met het afhandelen van aller lei zaken. De grote reis moet binnen enkele weken van start gaan. Guus heeft inmiddels zeker heid gekregen dat ze kan blijven rekenen op haar WAO-uitkering. Er zijn echter extra inkomsten nodig om de reis, die mogelijk jaren in beslag zal nemen, te bekostigen. Guus wil daarom haar belevenis sen en impressies op papier zetten en is op zoek naar een krant die ze wil publiceren. Zonodig kan er heel sober worden geleefd. „We kun nen desnoods leven van viskop- pen. Die heb ik in Nieuw-Zeeland bij de Maori's leren eten" Er moet nog veel worden gere geld, zoals de inentingen. En de bus waarmee de reis wordt ge maakt, moet ook nog worden ge vonden en gekocht. Via welke route het drietal ten lange leste in Nieuw-Zeeland terecht zal komen, staat ook nog niet vast. Het hoeft niet via de kortste weg. Mogelijk worden onder andere Rusland, Griekenland, China en Australië aangedaan. Het maakt allemaal niet zo veel uit. Gevoel Guus zegt dat ze de hele onderne ming meer met gevoel dan met verstand bekijkt. „Ik heb intuïtief leren leven en ik ben a- materialistisch, ongeremd en meer natuurlijk geworden. In een maat schappij die met allerlei regeltjes een bepaald gedrag van je eist, voel ik me niet meer thuis". Het zal geen verbazing wekken dat sommige mensen daarbij vraagtekens zetten, zoals haar in Zaltbommel wonende moeder die met verdriet kennis heeft geno men van de omslag in het leven van haar dochter. Mogelijk zal het haar troosten dat Guus in elk geval voldoende geld achter de hand houdt om een vliegticket te kopen als het toch mis zou lopen. Het meest oostelijke punt van Nieuw-Zeeland is de eerste plek ter wereld waar straks het jaar 2000 begint. Daar wil Guus met haar Maori's de eeuwwisseling vieren, als onderstreping en hoog tepunt van het proces waarmee zij afrekende met het verleden en nieuwe ongewisse wegen durfde in te slaan. Geïnspireerd door de Maori's bij wie zij zich opgenomen voelt. Guus Kombrinkgeflankeerd door Maori-vrienden Bruce en Bryce Mikaere. IFoto Harry de Greal) Texelse triatleten zijn door hun enthousiasme en grote saamho righeid een bekende verschijning bij diverse triathlonevenementen. Met vijf teams en twee deelne mers aan de kwart-triathlon was het eiland in Anna Paulowna goed vertegenwoordigd. Het team van Jeroen Fietjé, Jordy Vinke en Joost Brouwer pakte de tweede plaats. Voor het „kwartje" in Anna Pau lowna hadden zich ingeschreven Rien Brouwer en Erna Kuip. Zij moesten het opnemen tegen 170 andere triatleten. Beide Texelse tri atleten kwamen na één kilometer zwemmen bijna gelijktijdig uit het water van het Oude Veer. Met hun zwemtijd van 17 min. en 15 sec. behoorden ze tot de 25 snelsten. Het fietsonderdeel leidde de deel nemers langs lange polderwegen. Hoewel er een stevige wind stond, waren de omstandigheden niet ongunstig. Rien Brouwer wist zich met zijn fietstijd van 1 uur en 10 min. te handhaven rond de 25e plaats. Erna Kuip noteerde een tijd van 1 uur en 15 min. en daarmee behoorde ze bij de beste dames. Bij het afsluitende looponderdeel begonnen voor Rien Brouwer de moeilijkheden. Normaal gesproken weet hij de 10 km hardlopen onder de 40 min. af te leggen. Zijn tijd van even boven de 42 min. was dan ook een lichte tegenvaller. Zijn eindtijd van 2.12.54 uur mag dan iets beneden zijn kunnen zijn, maar was toch nog genoeg voor een plaats bij de eerste veertig. Van Erna Kuip is bekend dat het lo pen niet haar favoriete onderdeel is. Door studie heeft zij dit jaar weinig kunnen trainen. Anna Pau lowna was dan ook haar eerste „kwartje" dit jaar. Met een eindtijd van 2.27.20 uur kan zij dit tevre den zijn. Volgend jaar zullen wij ze ker meer van haar horen. Zaterdag 2 september: Texel A1-W.meer A1 15.00 u. Texel B1-Hollandia TBI 13.30 u. Wiron B1-De Koog B1 14.00 u. Hollandia TB2-Texel B2 14.30 u. WGW C2-Texel Cl 12.45 u. Texel C3-HRC C1 13.30 u. Texel C2-Vesdo C2 15.00 u. JVC D2-Texel D1 10.30 u. Texel D2-JVC D4 10.30 u. Meisjes: Duiranders-Texel 13.30 u. Zondag 3 september: Oosterend-Flevo 12.00 u. Wiron-ZDH 14.00 u. De Koog-Zuidermeer 14.30 u. Texel 2-Grasshoppers 2 12.00 u. De Koog 2-Kaagvogels 312.00 u. VZV 5-Texel 3 12.45 u. Texel 4-Call.oog 4 14.00 u. Dames: Texel-Zouaven 2 14.00 u. Pupillen: O'end F1-De Koog F1 10.00 u. Texel'94 F2-SVC F1 10.00 u. ZDH F1 -Texel'94 F3 10.00 u. Texel'94 F1 vrij ZDH E1-Texel'94 E3 II.OOu. Texel'94 E1-SVC E1 11.00u. Texel'94 E2-De Koog E211.00 u. O'end E1-O'end E2 11.00u. De Koog E1-Texel'94 E411.00 u. Texel'94 D3-De Koog D112.00 u. O'end D1-Texel'94 D4 12.00 u. ZDH D1-SVC Dl 12.00 u. Trio-estafette Vijf Texelse teams hadden zich in geschreven voor de trio-estafette. In estafettevorm moesten de drie leden van een team de kwart- triathlon afleggen. Voor dit onder deel hadden zich in totaal maar liefst 70 teams ingeschreven. Als één van de kanshebber voor de eindoverwinning werd in het pro grammaboekje het Texelse team, bestaande uit Jeroen Fietjé (zwemmen), Jordy Vinke (fietsen) en Joost Brouwer (hardlopen), ge noemd. De opening van het team was spectaculair. Jeroen Fietjé, die op Texel stage loopt, liet zien dat hij jeugdkampioen lan- geafstand zwemmen van Neder land is geweest. In 12 min. en 5 sec. raffelde hij het 1 km lange zwemtraject af. Met bijna twee minuten voorsprong op de volgen de zwemmer stapte hij als eerste uit het water. Jordy Vinke wist de ze eerste plaats vast te houden. Ondanks dat hij meer dan 40 km per uur fietste en daarmee de tweede fietstijd neerzette, was de voorsprong van het team tot een halve minuut geslonken. De hard loper Joost Brouwer wist dat de concurrentie op dit onderdeel De Stichting Dorpscommissie Ei- erland houdt maandag 11 septem ber om 20.00 uur een openbare jaarvergadering in het Eierlandse Huis. Voor het jaarlijkse overleg met b en w kunnen door toehoor ders punten worden aangevoerd. De agenda voor de bijeenkomst Jigt vanaf maandag in het Eierland se Huis ter inzage en hangt aan het mededelingenbord van de Ga- rantmarkt. Eén van de punten is de bestuursverkiezing. Trudie van Heerwaarden treedt af en is niet herkiesbaar. Siem Dijkshoorn en Kees Hooijschuur zijn wel her kiesbaar. groot was. Hoewel Brouwer zich volledig gaf en een fantastische looptijd van 32 min over de 10 km realiseerde, moest hij na 6 km lo pen de regionale topper Freddy Nijstan voorbij laten gaan. Brou wer gaf alles om bij te blijven, maar moest toezien dat Nijstad een vijftiental seconden bij hem wegliep. Het Texelse team eindig de in een tijd van 1.46 uur op een goede tweede plaats waarmee het veel indruk maakte De andere teams wisten zich pri ma te handhaven in het grote deel nemersveld. Opmerkelijk was hier de verschijning van Mariska Koen- ders (zwemmen) en Simon Appel (wielrennen). Eén week na de uit puttingsslag in Almere waren ze al weer voldoende hersteld om een team te vormen met Gert Pansier (hardlopen). Voor een groot aantal Texelse triat leten was het „kwartje" Anna Paulowna de afsluiting van het tri- athlonseizoen. Naast de goede prestaties is het grote winstpunt dat de Texelse triatleten door hun enthousiasme op een postitieve wijze indruk hebben gemaakt tij dens de wedstrijden. Wheeler Arco de Graaf zit in een dip. Pogingen van de Texelse at leet zich te kwalificeren voor de Olympische Spelen in Atlanta zijn vorige weekend mislukt. „Het leek nergens op", stelt hij zelf vast. Arco vermoedt dat hij door overmatige inspanning aan ijzer- of magnesiumgebrek lijdt. In af wachting van een bloedonder zoek houdt hij voorlopig rust. Atlanta halen is een vurige wens van de Texelaar. Om door debond voor Nederland te worden uitge zonden, moet hij op z'n minst aan de baanlimieten voor de 5000 me ter, de 1500 meter en de 800 me ter hebben voldaan. In Zwitserland stelde hij vorig weekend zijn sche ma voor de 1500 meter minimaal op de noodzakelijke 3 minuut 15. Hoewel hij als vijfde eindigde in 3 minuut 21, was dat niet genoeg. „Daar merkte ik al dat er iets aan de hand was. Ik reed vér onder m'n kunnen." Echte problemen deden zich pas voor op de vijf kilo meter. „Toen klapte ik na vijf ron den in elkaar." In het Belgische Koning Boudewijn Stadion (voormalige Heizelstadi- on) ondervond Arco nog meer te genslag. „Ik werd op een halve ronde gereden, terwijl ik normaal nog over heb voor de eindsprint. Niet om aan te zien." Rust Voorlopig pas op de plaats dus voor Arco. Voor een echte sport man valt dat niet mee. „Ach, je merkt het in het dagelijks leven niet. De klap komt pas als je een zware inspanning levert. Een ech te sporterskwaal." Wegens zijn tegenvallende condi tie heeft Arco wedstrijden voor „Groente is mijn hobby", glundert Frans Timmer van De Vlier. De na- tuurwinkel is onlangs uitgebreid, waardoor de groente- en fruitaf- deling veel beter tot zijn recht komt. De presentatie doet het hem. De Vlier draait als een trein. De naastgelegen schoenmakerij ging dicht. Timmer aarzelde geen seconde. „Huisbaas" Mantje zag het ook wel zitten en verhuurde de ruimte aan De Vlier. „Het was oor spronkelijk ook één pand, dus erg moeilijk om het erbij te trekken was het niet", vertelt Timmer. De behoefte aan extra ruimte was groot. In het jaar dat De Vlier op Oosterend zit tijdelijk zonder sla ger. Een héél gemis, vooral als je op de dorpsslager bent aangewe zen, zoals veel Strenders op leef tijd. Slager Jaap Dros en echt genote Marie Louise beseffen dat, maar zien geen andere uit weg. Door een samenloop van omstandigheden is de personele bezetting van het bedrijf dras tisch gedaald en moet de vesti ging in Oosterend even dicht. „We kunnen er ook niets aan doen. We hebben het hele seizoen gewerkt als een paard, van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat, ze ven dagen in de week", verontschuldigt de ondernemers vrouw zich. Door uiteenlopende oorzaken, waaraan zezelf geen schuld hebben, moesten enkele medewerkers midden in het hoog seizoen worden gemist. De extra inzet die nodig was om de klan tenkring èn de vele toeristen van vleeswaren te voorzien, hebben inmiddels hun tol geëist. Slager Jaap Dros moet met flinke rug klachten tijdelijk het bed houden. „Om te voorkomen dat ik er zelf ook aan onderdoor ga, hebben we uit voorzorg de zaak in Oosterend gesloten. Een moeilijke beslissing, maar we kunnen niet anders. Met deze bezetting kunnen we op twee plekken niet de gebruikelijke kwaliteit leveren", aldus mevrouw Dros. De sluiting is volgens haar van tij delijke aard. „Als iedereen er weer is, gaan we ook in Oosterend weer open." Om de vaste klanten in Oosterend in de tussentijd van vleeswaren te voorzien, worden die op verzoek gratis thuisbe zorgd. „Het enige wat Oosteren- ders moeten doen is hun bestelling tijdig doorbellen naar Den Burg." komende week in Duitsland afge zegd. Over twee weken worden in Emmen de Nederlandse kampi oenschappen gehouden. „Ik hoop dan weer mee te kunnen doen." Hij laat dit volledig afhangen van het advies van zijn sportarts. Arco heeft één troost. In mei kwa lificeerde hij zich al voor de mara thon. De atleet heeft tot volgend jaar mei de kans zich op de overige afstanden waar te maken. de huidige lokatie zit is de explosief gestegen. „We i ons assortiment lang niet Zeg dat er tachtig soorten g waren, dan konden wij er' neerzetten. Alles kwam in( soms werden stapels omw pen." Volgens Timmer is de pres van het koopwaar erg be( „Zien is kopen. Maar vooral en groente vergen ruimte het een beetje leuk uitstal In Nederland zijn zo'n driehr natuurwinkels die vergel zijn met De Vlier. Door tij, voor een groothandel is l vertrouwd met de branche middeld is groente en fruit cent van de omzet. Bij ons 35 procent. Ja, daar ben i een beetje trots op" De Vlier heeft bijna elke dar koopwaar. „Het werkt, mits goed uitziet en betaalbaar» sen willen best een dubbt een kwartje méér betalen geen gulden", vertelt Tïmm ook een afdeling in de kamp van Loodsmansduin met tl ren vult. Hij gaat er elke da om deze te verzorgen. De cliëntèle van De Vlier b voor 70 procent uit Texelaar dat verheugt Timmer. „Da goede basis voor de winter.' restaurants kopen bij hemi In de toekomst kan De Vli meer uitbreiden. Slechts et van de voormalige schoen is in gebruik. „We bouwer zaam op, anders is de inve te groot." Timmer is bezig n halen van zijn drogisterijpr Een hoek met homeopatis neesmiddelen lijkt hem t Op woensdag 6 septemb ten bij voldoende belang jazzballetlessen in Den Hot Manda Bergsma. Een les één uur en begint warming-up op muziek, soefeningen en buikspier gen, het laatste half uurv gedanst. Inlichtingen en bij Manda Bergsma, tel. 19 Het toeristisch centrum va is -zeker in het hoogseim altijd De Koog. De badplaat vooral 's avonds als de druk bevolkt zijn, men nog kopen doet of uit eten gi het kwik tot tropische stijgt, is natuurlijk het sir grote trekpleister. De gasten op Texels grootst ping, Kogerstrand, beleefd duinen de mooiste kampei sinds jaren. Op deze luchtl enige weken geleden van toestel van Tessel Air weu men, is verder te zien hoe o ling van het „tussengebie de Nikadel steeds meer t krijgt. ifoio nu

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 4