,Man van de klok" pat nu uit varen... folwassenenonderwijs )egint nieuw seizoen Mariniers actief in Engeland en Haïti ominee Wilmink feestelijk uitgeluid ercentrum peilt behoefte aan cursussen Laatste loodjes Jan Dirksoord Mensen TEXELSE^ COURANT Jezus laat zich niet vangen tussen kerkmuren" Zegen wethouder voor zoon van wethouder Dirk en Eddy Pool tweede op NK Nacra Badmintonseizoen Cursus jazzdans in Oosterend Cursus Nederlands voor beginners DINSDAG 29 AUGUSTUS 1995 isemble Geuko Haikens uit de grond van zijn hart. Humor De dominee stond tevens klaar voor ouderen en zieken. Namens de kerkeraad van de Gereformeer de kerk van Den Burg dankte voor zitter Marie Oosterhof de predi kant voor zijn inzet in de begintijd, toen Den Burg zonder dominee zat. „Vooral voor de mensen met verdriet heb je toen veel bete kend." Gemeentelid Corry Timmer greep de gelegenheid aan voor een per- In zijn afscheidsdienst heeft do minee Han Wilmink opgeroepen om het proces van samengaan tussen de Gereformeerde en Her vormde kerk in Oosterend voort te zetten. „Jezus laat zich niet vangen tussen kerkmuren", aldus de predikant. „Mensen hebben de neiging om zich alleen in hun kerk happy te voelen. Maar er zijn zoveel wezen lijke dingen waarop je elkaar kunt ontmoeten", zegt Wilmink desge vraagd. Hij hoopt vooral voor de jongere generatie dat beide kerken over enige jaren één zijn. „Maar je soonlijk afscheidswoord namens haarzelf en haar man Wim. „De openingszin 'Namens God mag ik jullie begroeten' was geen lege kreet. Bij jou kregen we het gevoel dat je echt iets doorgaf", sprak ze tot Wilmink. Ook roemde ze de hu mor van Wilmink, waarvan ook tij dens de afscheidsdienst veel te merken was. Mooie woorden waren er voorts van Ineke van der Vis, die nauw met Wlmink samenwerkte in het „Samen op Weg"-proces. Zij dankte Wilmink voor zijn grote in zet in de afgelopen jaren. jen stijlvolle dienst en gezellige maaltijd heeft Han Wil- zondag afscheid genomen als dominee van de Gem eerde kerk van Oosterend. In een volle kerk kreeg de kant, die ruim vijf jaar op Texel werkte, veel lof toege- fi Hij werd omschreven als een „mens met een warm Zelf riep Wilmink op om elkaar liefdevol te blijven ien en het geloof niet te verliezen. iijge minpuntje dat in menig raak naar voren kwam, was Wilmink de neiging had op het laatste nippertje te ien. De olijke dominee gaf tan zelfkennis, want tijdens imenzijn na afloop in dorps- te Bijenkorf gaf hij een klok jchenk aan de kerkgemeen- letviel best mee hoor", ver- je kostersvrouw Lia Trap „Je was nooit écht te nk vertrekt morgen met zijn naar zijn volgende stand- Zuidlaren, waar hij op 10 nber zijn intrede doet. In lend wordt hij opgevolgd .iglle Vonk uit Zwolle. Vilmink (35) laat een goede achter in Oosterend. Als end predikant heeft hij de pen vijf jaar veel tot stand jit c.q. in gang gezet, zo bleek uit de woorden van de spre kers. Bovenal werd hij geprezen om zijn medemenselijkheid en zijn optreden buiten de dienst. „Hij durfde de koe bij de horens te vat ten. Ook bij de jongeren kwam hij goed over, al daalde het kerkbe zoek. Maar dat is nu eenmaal de tendens. Wilmink heeft zijn uiter ste best gedaan om dat te door breken", aldus voorzitter Biem Vlaming van de Gereformeerde kerkeraad van Oosterend. Wilmink stimuleerde jongeren om mee te helpen met de „Kenya- actie". Zelf stak hij ook de handen uit de mouwen bij de bouw van een school in het Afrikaanse land. Daarnaast trok hij zich het lot aan van Texelse jongeren die hun toe vlucht in drugs hebben gezocht. „Bedankt voor je grote steun daar bij. Tof! We vinden het allemaal jammer dat je Texel gaat verlaten en zullen je missen", aldus spreker gaf een sfeervol tintje aan de dienst. V.l.n.r. Marius Trap. Biem Vla- Jan Daane en Rob Manse. Foto Frons Hopman) gende cursussen (2 uur per week) worden gevolgd: Engels (alleen examenjaar), Nederlands, Spaans, Frans, Duits en Biologie. Verder worden de cursussen Textiele Werkvormen, Kunstgeschiedenis en Staatsinrichting weer aangebo den, die elk tien weken duren (2 uur per week). Voor beginners zijn er de cursus sen Lezen en schrijven, Engels/Ne derlands, Administratieve vaardigheden en rekenen/budget teren (2 uur tot 1 dagdeel per week). Herintreding Opnieuw is er dit jaar een voorbe reiding op beroepen in de detail handel, speciaal gericht op hen die volwassene die weer gaat &eft zijn/haar reden om dit De één wil weer werken !>een beroepsgerichte cur- ander gaat het om het ver- fvan de algemene ontwikke- anderstaligen is het be- dat ze zich kunnen redden K Nederlands en in de Ne- b cultuur. Om tegemoet ^naan al deze wensen is er Open Leercentrum een sanbod ontwikkeld voor fende groepen en op ver- niveaus. hellenden kunnen infor- "winnen op de inschrijfa- 'op de donderdagen 31 en 7 september, van tot 21.00 uur in de Ou- 1 Öe docenten zitten daar 91 het een en ander te ver der hun vak, het les- de kosten, de en natuurlijk willen «cursisten inschrijven. De Bruidegom Oep Schilling tekent de huwel woon ambtenaar burgerlijke stand Nel Eeli Wethouder Nel Eelman (welzijn), onlangs benoemd tot buitenge woon ambtenaar van de burgerlij ke stand, voltrok vrijdag haar eerste huwelijk. Op zichzelf niet zo bijzonder, ware het niet dat de bruidegom de zoon was van haar collega-wethouder Daan Schilling ksakte onder toeziend oog van buitenge - I an. (Foto Gorord Timmormon Iruimtelijke ordening). Apetrots hoorde hij hoe zijn collega de ze gen uitsprak over het huwelijk tus sen Mathilde de Vrieze en zijn zoon Oep Schilling. Als proefko nijn voor de debuterende ambte naar van de burgerlijke stand, toonde het bruidspaar zich tevre den over het verloop van de plech tigheid. „Als het ons net zo goed afgaat als jou de speech, komt het wel goed." tor wethouder Nel Eelman aangekondigde bezuinigin- ip het volwassenenonderwijs zijn waarschijnlijk niet ivloed op het nieuwe leerjaar dat in september van gaat. Degenen die het volgen van een cursus steeds lartje uitstellen (dat zijn er velen) doen er echter goed ui nu al in te schrijven voor de cursus van hun belang- ig. Het is namelijk niet zeker of het Open Leercentrum over een paar jaar nog wel de vakken van hun keuze anbieden. Op 31 augustus en 7 september zijn er in- avonden. wn Leercentrum vindt het ijk at er op Texel goede Izijdige algemeen vormen- fiemogelijkheden zijn voor kenen. Dat is goed voor de nlijke ontwikkeling van de kn, maar ook voor het be ien -want er zijn ook be- erichte cursussen. Om de te verstevigen gaat het eercentrum dit jaar de boer bedrijven wordt gevraagd tcholingswensen voor per- 'ij hebben en welke cursus past. lessen beginnen in de eerste week van september. In een ad vertentie in de Texelse Courant zijn of worden deze avonden aan gekondigd. Op Mavo-niveau kunnen de vol- Pastor Piet Kolkman, spreker na mens het Texels Theologen Con vent, zorgde voor een vrolijke noot. „Goede wijn behoeft geen krans", zo karakteriseerde hij Wil mink met een verwijzing naar diens kennis van wijnen. „Maar er hoort ook een sigaartje bij", kni poogde de liefhebber Kolkman. Hij dankte Wilmink voor zijn hartelijke en spontane collegialiteit, maar gaf hem ook een advies: „Zorg dat je geen schaap met vijf poten pro beert te zijn, want dat red je niet." Mevrouw J. Bergsma-Plantinga, voorzitter van de kerkeraad van Zuidlaren, toonde zich blij met de komst van een jonge dominee. „Maar ik wil wel graag op tijd be ginnen!" De heer Hugo H. Slager uit Amsterdam voerde net als bij Wilminks intrede op 17 juni 1990 het woord. Slager leerde Wilmink kennen toen die hem als werkstu dent bij het Joods Maatschappe lijk Werk in de huishouding hielp. „Toen maakte hij al een goede in druk. Han heeft hart, oog en oor voor wat speelt in deze wereld." Wilmink greep de kans een per- mag het niet opdringen. Deze si tuatie is historisch zo gegroeid en je moet ook respect hebben voor het verleden." Aanleiding voor het „Samen Op Weg"-proces is het kleiner worden van beide kerkge meenten. Hierdoor zal het waar schijnlijk moeilijk worden er elk een eigen predikant op na te hou den. Onlangs verscheen in het kontaktblad van de Gereformeer de kerken op Texel een voorstel over de mogelijke toekomstige si tuatie. Elders in Nederland zijn di verse gemeenten al samengevoegd. Volgens Wilmink verloopt het pro ces in Oosterend best goed. „Je moet er niet teveel over vergade ren, maar dóen. Dat gebeurt ook: er zijn gezamenlijke diensten en andere activiteiten. Zo wen je van zelf aan het idee en aan elkaar." Han Wilmink tijdens de gezamenlijke maaltijd na afloop van de afscheidsdienst. De ver trekkende predikant houdt van een goed glas wijn en een maaltje vis. ifoto Frons Hopman) soonlijk stempel te drukken op zijn afscheid. Dat bleek o.a. uit de keu ze van de liederen en het thema van de preek. Wilmink had geko zen voor één van zijn favoriete bij belfiguren, de profeet Elia, die door de woestijn doolt en het niet meer ziet zitten. Totdat hij een nieuwe opdracht van God krijgt en er weer met frisse moed tegenaan gaat. Wlmink trok hieruit een pa rallel met zijn kerkgemeente in Oosterend. Hij hield de gelovigen voor om elkaar met alledaagse dingen te helpen en naar de bron (God, liefde) terug te keren als ze hun hoop dreigen te verliezen. „De dominee is ook maar een mens. Ook ik baalde wel eens. Maar op zulke momenten moet je terug gaan naar de basis." Een bijzondere inbreng tijdens de dienst (op orgel begeleid door Eli- as Hordijk) kwam van een zangen semble bestaande uit Freek Jan Daane, Rob Manse, Marius Trap en Biem Vlaming Gzn. Uit het reper toire van de zanggroep A Capabel, waarvan de vier deel uitmaken, brachten zij eerst een „spiritual" ten gehore en vervolgens twee toepasselijke afscheidsliederen: „Sailing" en „Farewell". Een hoogtepunt was de overhan diging van het afscheidskado van de Gereformeerde kerk Oosterend, bestaande uit twee door Corry Timmer geschilderde aquarellen. Ook het gezellig samenzijn na af loop was volgens de wens van Wilmink. Na een kop koffie in het kerkelijk centrum stond er in De Bijenkorf een maaltijd klaar met brood, vis en wijn. Vooral de enor me hoeveelheid versgebakken vis (Wlmink leerde in Oosterend slip- pies eten) lieten de gasten zich goed smaken. Tussendoor waren er diverse optredens, van o.a. de kindernevendienst en de kerke raad. Uiteraard mocht een variant op „Berend Botje" niet ontbreken. Woensdag gaat Han Wlmink met zijn vrouw Elly (die ook in de hulde werd betrokken) en dochtertjes Li- anne en Christa „uit varen". Maar in tegenstelling tot Berend Botje zal Wlmink wel „weerom" komen. „Want", zo zei hij, „naar Texel gaan was de beste stap die ik had kunnen zetten. Ik had wel eens het gevoel persoonlijk tekort te schieten. Maar ik heb steeds ge probeerd het beste uit mezelf te geven en ben dankbaar voor de kans die ik hier heb gekregen. Be dankt luu." weer willen intreden op de ar beidsmarkt (5 dagdelen per week). En natuurlijk Nederlands voor anderstaligen, met dit jaar ex tra een cursus Uitspraak van het Nederlands voor anderstaligen. Voorts de cursus Nederlandse taal en algemene ontwikkeling, waarin cursisten gezamenlijk, in een rustig tempo, lagere schoolkennis ophalen, werken aan studievaar digheden aan de hand van zelfge kozen onderwerpen en kennismaken met verschillende mavo-vakken. Deze 2-jarige cur sus omvat twee dagdelen per week. Geen talenknobbel Een deel van de bootcompagnie van de Joost Dourleinkazerne is gisteren vertrokken naar Enge land. Het is niet de eerste keer dat deze tocht wordt gemaakt, maar het is wel voor het eerst dat zes landingsboten van het type Mark 3 tegelijk gaan. In Engeland zal met de Royal Marines een oefen programma worden afgewerkt. om het vervoer van de Nederland se VN-macht tussen deze dorpen te verzorgen. Er is wel een weg, maar die is slecht begaanbaar en voert over een hoge berg. Onder beestachtige omstandighe den zijn Dirk en Eddy Pool op Mui- derzand tweede geworden tijdens de Nederlandse kampioenschap pen Nacra. Het tweetal voer op een 6.0. Omdat ze de voorge schreven 150 kilo samen niet haal den, moest een kilo dood gewicht mee. „Maar dat was eigenlijk te weinig", vertelt Dirk Pool. „Zon dag zijn maar twee manches geva ren, waarvan de laatste eindigde in windkracht 7 met boten op de dijk. Zelfs de reddingboot kwam in problemen." Vader en zoon stonden na drie pointregatta's bovenaan, maar konden deze plaats door de harde wind niet handhaven. Voor badmintonvereniging Texel start maandag 4 september het nieuwe seizoen. Om 19.00 uur worden in sporthal Ons Genoegen de wekelijkse trainingen hervat, die duren tot 22.00 uur. De avon den staan open voor iedereen van af 14 jaar. In de loop van het seizoen wordt een onderlinge bad- mintoncompetitie gehouden. Vanaf dinsdag 5 september begint ook in Oosterend het dansseizoen weer. Dan start Klarina Combé met nieuwe cursussen voor begin ners en gevorderden. Nieuw dit jaar is een serie lessen „bewegen op muziek", speciaal voor niet meer zo heel jonge deelnemers. In die lessen wordt aandacht besteed aan houding en beweging en worden spiergroepen behan deld die in het dagelijks leven vaak in de vergetelheid raken. Daar naast worden ook ontspannings oefeningen aangeleerd. Ook oude ren zijn welkom deze lessen te vol gen. Voor inlichtingen en aan melding: 18617. Maandag 4 september gaat bij het Open Leercentrum opnieuw een cursus Nederlands van start. De cursus is bedoeld voor mensen die graag beter willen lezen schrijven. Volwassenen die bijna vergeten kennis weer willen ophalen of door welke oorzaak dan ook nooit goed Nederlands hebben leren le zen en schrijven. De bijeenkomsten vinden plaats in d'Ouwe Ulo; de kosten bedragen ƒ110,-. Belangstellenden kunnen contact opnemen met Siem Zijm (11741) of Mijkje Uittenbogaard (14203) of zich laten inschrijven op donderdag 31 augustus tussen 19.00 en 21.00 uur in d'Ouwe Ulo. Tijdens de tweejarige cursus Mavo Nederlands wordt de leerstof aan geboden in 7 blokken van ca. 8 weken 2 uur per week). Deze blokken zijn: grammatica, spelling, poëzie, gerichte schrijfopdrach ten, lezen van romans, kritisch le zen en examentraining. Elk blok wordt afgesloten met een toets. Het is ook mogelijk voor een of en kele blokken in te schrijven. De cij fers behouden hun geldigheid. Bij het leren van vreemde talen is het interessant ook iets te weten te komen van de cultuur van het land. Ook aan spreekvaardigheid en het schrijven van brieven wordt extra aandacht geschonken, naast natuurlijk het normale examenpro gramma. Een „talenknobbel" is niet perse nodig, wel enthousias me en doorzettingsvermogen: er moet wel gerekend worden op enig huiswerk. Ook de leerstof van Biologie is in blokken, modules verdeeld. Cel- bouw, voortplanting en erfelijk heid, plantkunde, mens en milieu komen in het eerste jaar aan de or de. In het tweede jaar voeding en vertering, bloed en bloedsomloop en als laatste blok zintuigen, hormoon- en zenuwstelstel. Martin Bakker uit Den Burg heeft zijn doctoraal examen in de schei kunde aan de Universiteit van Am sterdam gehaald. De bio-organi- sche chemie als afstudeerrichting heeft hij met goed gevolg weten te volbrengen. Inmiddels is hij begon nen met zijn promotieonderzoek aan de TU in Delft. Het onderwerp van het onderzoek is toepassingen van metallo-enzymen in niet- natuurlijke reacties. De bootcompagnie van De Mok maakt deel uit van het 539 As sault Squadron en hoopt zich in vijf dagen bij dit onderdeel in Ply mouth te kunnen voegen. Voor de kust van Hampshire wordt een se rie oefeningen afgewerkt, gevolgd door een week amfibische- en crosstrainingen in de omgeving van Plymouth. Later volgt, bij goed weer, een verplaatsing naar een oefengebied in de omgeving van Milford Haven. Via de kust van Cornwall gaan de Texelse mari niers naar Instow, waar een spe ciaal testcentrum voor landings troepen is. In vier dagen wordt een amfibische training gevolgd, waar bij onder andere het gebruik van zware bergingsvoertuigen wordt beproefd. Via Plymouth, Guernsey, Cher bourg, Le Havre, Boulogne en Oostende wordt de thuisreis naar Texel aanvaard. De verwachting is dat de mannen van de Joost Dour leinkazerne op 5 oktober te rugkeren. De reis naar Engeland wordt de laatste trip voor kapitein Maarten Post als commandant van het Texelse onderdeel. Na drie jaar ver ruilt hij het eiland voor Doorn, waar hij stafofficier logistiek bij het eerste marininiersbataljon wordt. Tijdens Sail in Amsterdam zijn on langs de drie witgespoten lan dingsboten van het type Mark 2 ingeladen in een vrachtschip voor de reis naar Haïti. De bemanning, onder leiding van de Texelse luite nant Albert Jo Kortenhoeven, is woensdag per vliegtuig naar Port au Prince vertrokken. Per fax is ge meld dat de boten heelhuids zijn aangekomen. Gisteren hebben ze de eerste trip van Port au Prince naar Jacmel gemaakt. De Texelse eenheid wordt speciaal ingezet Luid gekraak weerklinkt tussen de lege huisjes. Dakpannen worden op een kar gestapeld. De wind giert weemoedig. Toch heeft de sloop van 34 woningen in Jan Dirksoord niets droevigs. Veel Texe laars komen langs voor een kijkje, een praatje en misschien een plankje van hun gading. Vandaag gaat de kraan van firma Tatenho- ve erin voor het grote werk. Voor het eind van het jaar wordt gestart met de bouw van het complex, dat 68 woningen zal bevat- t&D. (Foto Tesse de Graoff)

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5