euw cursusaanbod Welzijnsstichting Weer kuilkransen in De Mars gevonden l ngelsen dankbaar i/oor onderhoud eeverkennersgraf Toeristen vrijdag massaal naar huis Bouw gaat gewoon door Geknipg</ Wielertijdrit Texels kampioenschap catamaranzeilen Reddingsboei kado voor nabestaanden TEXELSE f COURANT Zwemdiploma's nabestaanden luisteren bij het graf naar een direen die na een zonnige •eer zin heeft om in zijn of nje tijd een cursus te vol- eeft de Welzijnsstichting uw cursusaanbod. Er star- uwe opleidingen en enkele nde worden wegens suc- ihiald. m vóór maandag 25 sep- kan door het aanmeldings- rr in te vullen en op te «aar de Welzijnsstichting, 143, 1790 AC Den Burg. bij de administratie in is d'Ouwe ULO, hoek snd/Wilhelminalaan kan er informatie via telefoon intercursus voor beginners cursus wordt aandacht aan verkenning van de Sr en randapparatuur aan ■'d van het tekstverwer- agramma W.P.5.1. De vol- onderwerpen komen aan ««making, computer, dis toetsenbord, bestandsbe- SCII-tabel. Er is nog plaats ««aantal cursisten. r«dag Van 19.30 tot 22.00 "vang 3 oktober a.s. Do- Wigman, kosten f200,- tesen. 'cursus theater deze cursus maken kinde- 'eneen toneelstuk, waarbij ecten aan bod komen: ral- delen, kleding bedenken, decor maken en natuur den. De voorstelling ont- uit improvisatie. De 'achten zijn erop gericht iten-spelenderwijs kennis daken met verschillende •en theater. Dat het er ze- om gaat de fantasie te le- *>uiken en de uitings- hs vergroten, spreekt voor Nerdag van 15.45 tot 7 aanvang 5 oktober a.s. Anneke Berghuis, kosten dor 12 lessen urt- huidverzorging *"'0 cursus is voor ieder- hcer wil weten over de verzorging van de huid. „Hoe maak ik mijn huis schoon?" „Wan neer gebruik ik een masker?" enz. Tijdens deze cursus komt aan bod: dag- en nachtverzorging, dag- en uitgaans make up en het gebruik van eigen make-up spullen. Tijd: Woensdag van 20.00 tot 22.00 uur, aanvang 11 oktober a.s. Docente: Juul Swarthoff, kosten f60,- voor 5 lessen, exclusief ma teriaal. eigentijdse bloemsierkunst Bij deze nieuwe bloemschikcursus staat zelfexpressie centraal. De bedoeling is om met materialen vanuit de natuur en de eigen tuin een gekozen thema naar eigen ge voel uit te beelden. Bij deze vorm van bloemschikken gaat het om de juiste combinatie tussen kleur, vorm, gevoel en plezier. Tijd: Dinsdag van 13.30 tot 15.30 uur, aanvang 3 oktober a.s. Do cente: Trudy Grootjen, kosten f80,- voor 8 lessen, excl. ma teriaal. tekenen en schilderen voor be ginners Een cursus voor iedereen die graag onder deskundige begelei ding bezig wil zijn met tekenen en schilderen: d.m.v. concrete op drachten kan de cursist zijn eigen vaardigheden verder ontwikkelen. Het thema van de cursus is wer ken in zwart/wit: potlood, houts kool, inkt en verf. Het is een cursus voor beginners waarin al lerlei onderwerpen aan bod komen. Tijd: Dinsdag van 20.00 tot 22.00 uur, aanvang 3 oktober a.s. Do cente: Lenie van 't Noordende, kosten f 10,- voor 8 lessen inclusief materiaal. origami voor beginners Origami is een Japanse papier- vouwkunst. Al vanaf de eerste cursus worden mooie dingen ge maakt. In het begin zijn de model len eenvoudig, later in de cursus krijgt de cursist te maken met driedimensionale voorwerpen, zo als doosjes en bollen (kubusada- ma's). Tijd: Dinsdag van 9.30 tot 11.30 uur, aanvang 3 oktober a.s. Do cente: Marrigje Bamard, kosten f135,- voor 10 lessen inclusief ma teriaal. origami voor gevorderden (voor heen „tussencursus") Tijd: Maandag van 20.00 tot 22.00 uur, aanvang 2 oktober a.s. Docente: Marrigje Barnard, kosten f135,- voor 10 lessen inclusief ma teriaal. origami voor kinderen Deze origamicursus is voor kinde ren van 8 tot 12 jaar. Gewerkt wordt uit een zgn. kinderkoffertje, dat veel papier en ander materiaal bevat, leder kind krijgt zijn eigen koffertje waar zijn of haar naam op komt te staan. Na het volgen van de cursus krijgt ieder kind een diploma. Tijd: Maandag van 15.45 tot 17.15 uur, aanvang 2 oktober a.s. Do cente: Marrigje Barnard, kosten AANMELDINGSFORMULIER cursussen najaar 1995 NAAM: ADRES: POSTCODE: WOONPLAATS: CURSUS: DATUM: HANDTEKENING Dit formulier voor maandag 25 september 1995 sturen aan: Wel zijnsstichting, Postbus 143, 1790 AC Den Burg of afgeven in dorpshuis d'Ouwe ULO, hoek Schilderend/Wilhelminalaan te en Burg. Voor overige informatie: tel.: 15582. N.B.: De cursussen kunnen alleen doorgaan als er voldoende deel nemers zijn. f130,- voor 10 lessen inclusief ma teriaal. origami jeugdcursus* Deze origamicursus is voor kinde ren van 12 tot 14 jaar (brugklas 2e klas). Het is een cursus met modellen speciaal geschikt voor deze leeftijd. Er zijn modellen die bewegen, om mee te spelen en om oorbellen van te maken. Tij dens de cursus leer je o.a. ook je eigen kaarten te maken en model letjes te vouwen om in je agenda te plakken. Voor informatie over de origami- cursussen kunt u contact opne men met Marrigje Barnard, tel. 15034 cursus beveiliging Deze cursus heeft als doel te leren uw eigen woning of (klein) bedrijf zelf afdoende te beveiligen tegen inbraak, (winkel)diefstal, brand, overval, paniek enz. Aan bod ko men o.a. bouwkundig beveiligen, electronisch beveiligen en brand beveiliging. Tijd: maandag van 20.00 tot 2.00 uur, aanvag 9 oktober 1995. Do cent: Hans Zijm, kosten f50,- voor 4 lessen. Bij de voormalige Pencentrale is vrijdag een wielertijdrit gehou den. De animo bij de jeugd was gering, maar de senioren maak ten dat goed. Slechts vier jeugdrenners deden mee aan de tijdrit. Zij legden 16 ki lometer af. Robert Jan Appel was met 31.43 minuten de snelste, ge volgd door Erwin Goënga in 34.11. Achttien senioren waagden zich aan 32 kilometer. Jan Zijm finishte in 50.45 minuten. Loek van Vliet liet de chronometer op 51.03 stop pen. Hans van der Sloot en Lex Noyon volgden in het klassement. Komend weekend houdt de Cocksdorper Kustzeilvereniging weer de wedstrijden om het Texels kampioenschap. Deelname staat open voor alle Texelse catamaran zeilers. De inschrijving is vanaf 9.00 uur in het clubhuis van CKZ. Briefing om 10.00 uur. De verkleuringen in de grond kunnen door de palen van een hut zijn ontstaan. IFoto ArchiefI Tijdens werkzaamheden in De Mars zijn opnieuw sporen gevon den van historische waarde. Het betreft zogenaamde „kuilkran sen" die waarschijnlijk uit de Ij zertijd (800 vóór tot 300 na Chr.) stammen. Jan Jaap Waverijn, die vlakbij het gebied woont waar wordt ge bouwd, is bijzonder geïnteres seerd in de historische resten. Hij ontdekte de verkleuringen in de grond in de omgeving van de Jan Ayesloot, achter het industrieter rein. Waverijn waarschuwde het echtpaar Van Noort. „Zij weten er veel meer van af dan ik." De kuilkransen worden geken merkt door kringen met een zwar te kern en een lichtgekleurde rand. De kleurringen staan in een cirkel van zo'n vijf meter, op een meter van elkaar. „Dat wijst op een hut, maar er is ook gedacht aan een soort begraafplaats", aldus Wa verijn. Hanny van Noort heeft foto's ge maakt van de kringen. Er zijn dui delijk drie aparte cirkels te zien, waarvan twee erg dicht bij elkaar liggen. Daarnaast zijn er andere sporen, vermoedelijk betreft dat een afwateringssysteem. Nog niet eerder zijn twee kringen zo dicht bij elkaar aangetroffen. Grond monsters zijn dit keer niet geno men. Dat kan ook niet meer, want de bouwwerkzaamheden gaan ge woon door. „Ook wel logisch, hoe- wel er zo wel een stukje historie Diploma A: 1. Renske van Raaphorst; 2. Marcel Zegers; 3. Kim Alkema, 4. Esther Dorst; 5. Jan Markus Vlaming; 6. Fleur Anne Souverein; 7. Hendrik Tromp; 8. Le on Daalder; 9. Lisette Bonne; 10. Silvia Eelman; 11. Marissja Margreet Lakeman; 12. Silve Schoorl; 13. Jesse van Heer waarden, 14 Nick Rutten; 15. Jorina Ma- rije Hooyschuur; 16. Lilian Vriezema; 17. Merijn de Steur; 18. Roy Hin; 19 Martine Timmer. Diploma B: 1. Tirsa Venneman, 2. Leon Schoorl, 3. Joyce Daalder; 4. Sanne Plaatsman; 5. Arjan Kager; 6 Soraja De- miri; 7. Eva Bruin. van Texel verloren gaat", vindt Waverijn. Van eerder gevonden kringen zijn lakprofielen gemaakt, die bij EcoMare liggen. Eerder zijn dergelijke kringen ge vonden bij de bouw van de Noord wester en andere delen van De Mars, dichterbij het centrum van Den Burg. Omdat toen ook moest worden doorgebouwd, is geen uit gebreid onderzoek gedaan naar de herkomst. Wel is toen vastgesteld dat de krans uit de Noordwester uit de Romeinse tijd (rond het jaar nul) stamt en die uit De Mars uit de Bronstijd (700 tot 1000 voor Chr.). Kampvuurtjes. Op Texel zijn ze uit den boze, zo staat ook te lezen in de Veronica gids. Het knipsel werd ons opgestuurd door oud-Texelaar Olivier Schilling. Oc leukste plek voor de beachparty is i een bruisende badplaats. Kun je eer sfeervoller decor bedenken dan de ver I lichte skyline van Katwi|k of het Kur I haus in Schevmgen? Elke badplaats heeft wel z'n eigen voorwaarden voor een strandfeest. Zo is zelfs het kleinste barbecue-vuurtie streng verboden in De Koog (Texel): er ligt daar namelijk nog munitie op het strand! Er is ook iets te zeggen voor een stuk|e strand tussen twee badplaatsen m. Omdat daar geen (of weinig) mensen wonen is de kans dat je overlast veroorzaakt minder groot. Want dat is een regel die aan elke vergunning vastzit: niemand mag last I hebben van jouw feest. Diploma B: 1. Sophie van Schaik; 2. Ruben Duïnker; 3. Stefan Bremer; 4. Ruben van Vliet; 5. Jolanda van Strien; 6. Naomi Tromp; 7. Saskia Kooger; 8. Natasja Witte; 9. Niels Boom; 10. Danny Hopman; 11. Tessa Hopman; 12. Katinka Eelman; 13. Barbara Eelman; 14 Chris Verveer; 15. Romke Milder; 16. Hanneke Visser; 17. Myrna Flier; 18 Maarten Platte; 19. Wim Ridderinkhof, 20. Benjamin Eickhoff; 21. Thijs Albert Jan Saman Keijser; 22. Gerrit U. Arnout; 23. Maarten W Kulk; 24. Pieter Cupido. De veertien Engelse nabestaan den kregen zaterdag een bijzon der geschenk. Uit handen van Texelaar Jan Zwan ontving Pe ter Scurry, de aan het noodlot ontsnapte zeeverkenner, een reddingsboei met SOS-lan- taarn. De overhandiging was een initiatief van organisator Nick Slijderink sr., die Zwan had gevraagd bij de herdenking aanwezig te zijn. Zwan had de boei in 1950 op het strand ge vonden, kort nadat daar de spiegel van de vergane zeilboot „Wangle III" was aangespoeld. Vinder van het brokstuk was Zwans toenmalige buurman Rein Smit. Die durfde het aan vankelijk niet bij de gemeente aan te geven, uit angst een be keuring te krijgen wegens jutte- rij. Zwan, die in de krant over de ramp had gelezen, haalde hem echter over. Korte tijd later vond Zwan op hetzelfde stuk strand de boei. Die was echter afkomstig van een Duits schip. Toch was er voldoende over eenkomst met de andere vondst om de boei zaterdag aan de Engelsen te geven. Scurry had grote waardering voor het gebaar. Hij verzekerde de aanwezigen dat het aanden ken een plaats in het hoofd kwartier van de First Mortlake Seascouts zal krijgen. De in 1950 gevonden spiegel -die la ter een brand overleefde- be vindt zich daar ook nog. DINSDAG 29 AUGUSTUS 1995 In zwembad Moelnkoog zijn exa mens voor de diploma's A en B af genomen. De geslaagden zijn: Diploma A: 1. Simon van der Zee; 2. Joe- ren Bergman; 3. Noortje Duin; 4. Ilse Pastoor; 5. Ruud van Boven; 6. Pieter Pe pijn Kooiman, 7. Lynn van der Wel; 8 Nick Schagen; 9. Roxan Zegers; 10. Inge Ver meulen; 11. Werner Veltkamp; 12. Arjan van der Star; 13. Martine Ipenburg; 14. Ni cole van Beek; 15. Vibeke Brugge; 16. Ab- di Wendels; 17. Roël Beyert; 18. Anne Mattner, 19. Michiel Kuip; 20. Bart Loos; 21. Lauri Brons; 22. Sacha Kleerebezem; 23 Zoé Nadieh Reidmg; 24. Iris Barhorst; 25. Bart Tezienus Schreurs. uniforrr^ was samen met zijn zoon Philip naar Texel gekomen. Bijzon der was ook de aanwezigheid van de weduwe van John Weeden, in het gezelschap van haar dochter Brenda en haar zoons Christopher en James met vrouwen en kinde ren. Verder gaven John Whyte, een neef van de omgekomen Peter Whyte, en Tom en John Town- drow, broers van Bill Towndrow, acte de presence. De meesten ble ken elkaar slechts vaag te kennen. Velen wonen niet meer in Mortla ke, maar zijn over het hele land uit- gezworven. Een zoon van Weeden woont tegenwoordig in Frankrijk. De omvang van het gezelschap verraste de Texelse organisatie. „Er kwam één auto méér dan we hadden verwacht", aldus Dirk de Haas van Scouting Texel. Als gast heer verving hij Nick Slijderink sr., die wegens ziekte niet vanuit zijn woonplaats Houten naar Texel kon komen. Slijderink onderhield de contacten met de Engelsen en was ook de organisator van de herdenking, die een onderdeel was van de viering van het 50-jarig bestaan van Scouting Texel. Onder indruk De anderen toonden zich uitste kende vervangers. De dag telde vele hartelijke ontmoetingen en mooie momenten. Soms'vloeiden tranen bij de herinneringen aan de overledenen, maar er werd ook veel samen gelachen. De Engelsen toonden zich opgetogen over het gastvrije onthaal. Naast de her denking stonden ondermeer een rondrit over Texel, maaltijden en koffiebijeenkomsten op het pro gramma. Omgekeerd kwamen de Texelaars, bijna allemaal van een jongere ge neratie, onder indruk van de ge beurtenis van 45 jaar geleden. Dirk de Haas: „We hielden het graf bij, verder stonden we er niet zo bij stil. Maar door dit bezoek ga je het toch met andere ogen bekijken." Herdenking Hoogtepunt van het bezoek was de plechtige herdenking. Die be gon in de Doopsgezinde kerk van Den Burg, waar op 15 november 1950 de rouwdienst had plaatsge vonden. De korte dienst van zater dagmiddag vertoonde een aantal parallellen. Dominee L. Knipscheer gebruikte dezelfde bijbeltekst als de Engelse predikant Dye in 1950 en organist P. Krayma speelde net als toen „Mein junges Leben". „Bij de vreugde van het halve eeuw feest is een herdenking op zijn plaats", sprak Knipscheer. „Het is een teken van levende verbonden heid met hen die we missen en niet kunnen vergeten." Vervolgens verplaatste het gezel schap zich naar de algemene be graafplaats voor een plechtigheid bij het graf. Carlo Bakker van Scouting Texel las een gedicht voor en riep de namen af van de tien omgekomen zeeverkenners. Jeugdleden legden telkens een bloemstuk neer. Ook wethouder N. Eelman-van 't Veer eerde de omgekomen Engelse jongens na mens de gemeente Texel met een bloemstuk. rg Texel is onderscheiden I zilveren „With Thanks" Scouting Engeland. De l,[S werden op deze wijze voor het jarenlang onder van het graf van Engelse tonners, die in 1950 met ilscheepje waren vergaan. ge tien opvarenden spoel- op de Nederlandse kust. op de algemene begraaf- - gen Burg een gezamen- if werd ingericht. Veertien uanden waren zaterdag en jop Texel voor een herden- jge werd zaterdagavond tij- sn diner in het Scouting- in Den Burg overhandigd •ter Scurry, die destijds op itste moment niet met de reis meeging. „Ik was en had net een baantje, rs niet mogelijk om vrij te zodat in mijn plaats een meeging", vertelde Scurry, en ik deelnemen aan een ander kamp. Daar kregen we het bericht van de vermissing te ho ren." De zwarte dag was 19 augustus 1950. De zeilboot „Wangle III" met aan boord tien zeeverkenners van de First Mortlake Seascouts was plotseling spoorloos. De scouts, jongens van 15 tot 20 jaar, waren bezig aan een expeditie op het Kanaal, als onderdeel van een jaarlijks zeilkamp. Hun aanvoerder was de 34-jarige John Weeden, die in de tweede wereldoorlog zijn sporen had verdiend. „He was a character", schetst Scurry. Kroonjuwelen Weeden was niet alleen een held in Mortlake, een plaats zestien mijl ten westen van Londen, maar in heel Engeland. Als officier op tor- pedoboten van de Royal Navy in het Kanaal overleefde hij op soms wonderbaarlijke wijze enkele aan slagen. „Soms dacht hij, nu ben ik er geweest, maar tóch wist hij zich steeds te redden. Dat hij vijf jaar na de oorlog, juist in het Ka naal, alsnog aan zijn eind kwam, is extra triest", zegt Scurry. Een an der opmerkelijk detail is dat Wee den in het begin van de oorlog commandant was op het schip dat de Nederlandse kroonjuwelen naar Engeland overbracht. „En nu heeft hij zijn graf op Nederlandse bodem..." Volgens Scurry had Weeden de zeilboot, type „Whaler" en eigen lijk een reddingssloep van de Royal Navy, geregeld om voor de zeever kenners uit Mortlake de kosten zo laag mogelijk te houden. Zoekactie Na het bekend worden van de ver- missing is door de Royal Navy een uitgebreide zoekactie op touw ge zet. Tot hun spijt konden Scurry en de andere achtergebleven scouts daarbij niet helpen. „Het was te ver weg en het ontbrak ons aan de middelen." De „Wangle III" leek in het niets verdwenen, totdat de lichamen van zes scouts aanspoelden: twee op Texel, één op Terschelling en drie in de Duitse bocht. Van het schip zelf werd slechts de spiegel teruggevonden; het brokstuk spoelde aan op de Texelse kust. Over de reden van de ramp tast men in het duister. Mogelijk is de zeilboot op een mijn gelopen, maar dat is nooit aangetoond. Scurry, gekleed in scouting- „Das Boot ist vol", verwees een politieman vrijdag Duitse automo bilisten naar het fietspad langs de Pontweg om zich in de lange rij wachtenden te scharen. Het ein de van de schoolvakanties van noord-Nederland en die van Nord- RheinWestfalen was vrijdagmor gen het sein voor veel vakantie gangers te vertrekken. Het saldo vreemde auto's dat donderdag nog 7.015 bedroeg, daalde zon dag tot 5.147. De rust op het eiland keert langzaam terug. Hoewel de Molengat vrijdagmor gen vanaf 9.35 uur werd ingezet, reikte de rij wachtende auto's zelfs even tot voorbij de Redoute. „Dat lijkt een heel stuk, maar is hooguit een wachttijd van twee uur", re kende Teso-woordvoerder Jan Bloem voor. Inzet van beide veer boten betekent dat zo'n vierhon derd auto's per uur werden over gezet, waarmee al gauw een wachtrij van een kilometer is ge moeid. De politie was er als de kip pen bij om het verkeer voor de Carlo Bakker. IFoto Frans Hopman) veerboot dat vanuit de richting Den Burg naderde naar het fietspad te dirigeren. Vanaf het Molwerk probeerden anderen een sluipweggetje te vinden. Iets waar Bloem eigenhandig een stokje voor stak. „Mevrouw, als u met de boot mee wilt, zult u achter moe ten aansluiten", verwees hij de rei zigers naar de Pontweg. Teso vervoerde vanaf donderdag tot en met zondag totaal 8.552 auto's naar Den Helder. Ondanks dat is het saldo vreemde auto's (5.147) tóch nog hoger dan vorig jaar (4.051). Er vertrokken name lijk niet alleen gasten. In Den Hel der ontving Teso 6.095 auto's, toch altijd nog bijna 500 méér dan vorig jaar.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 7