kb#S. m teso mi k. 1 Speciale cursussen licht gehandicapten Schilder Jan Jacob Bruin exposeert binnenwereld Iian ik Iiroll vandaag veilig geloven? Agenda -;Ê' TEXELSE^ couRANT The Dubliners terug op Texel Voorbereiding op administratie of winkelwerk r< - Kankerbestrijding jWEUWSUJW 06-904 904 01 Samen praten over demente ouderen 13493- Maartenhuis laat werkplaatsen zien Bewust bewegen Wie zingt mee in grootkoor Noordholland? Stijldansen Buureti V DINSDAG 5 SEPTEMBER 1995 Ze zijn al eens geweest en ze ko men terug: the Dubliners. De ra zend populaire Ierse folkband speelt donderdag 12 oktober van af 19.30 uur in Vakantiecentrum De Krim. In de twee weken dat ze in Neder land verblijven doen The Dubliners Texel aan. Het Paviljoen van De Krim is één van de dertien theaters waar wordt opgetreden. De samenstelling van de groep heeft in de loop der jaren enige wijzigingen ondergaan, maar hun muziek niet. Al ruim dertig jaar wordt unplugged een avondvul lend programma geboden. Suc cesnummers als „The Wild Rover", „Seven Drunken Nights", „Whiskey in the Jar" en „The Irish Rover" zullen zeker ten gehore worden gebracht. The Dubliners die Sinead O'Con- ner en U2 tot hun fans mogen re kenen en ook met hen hebben samengewerkt, laten in hun hartstochtelijke muziek eeuwen Ierse geschiedenis doorklinken. Ze weten overal de sfeer van een ge zellige pub te creëren. Ronnie Drew, die een indrukwekkende ba riton heeft, is de vaderfiguur van de band. Entreebewijzen voor dit optreden Vrouwen die (weer) aan de slag willen, kunnen zich inschrijven voor een cursus oriëntatie op ad ministratieve beroepen en werken in een winkel. De cursus is be doeld voor vrouwen die willen we ten of werken in een administratief beroep of winkel iets voor hen is, maar niet weten wat hun mogelijkheden zijn. De lessen bestaan daarom voor een belangrijk deel uit een theore tische en praktische kennisma king. Daarnaast wordt aandacht besteed aan de kennis en de vaar digheid, nodig om een opleiding in deze sector te kunnen volgen. Vakken die aan de orde komen zijn: Nederlands, studievaardigheden; Engels, gericht op spreekvaar digheid; Duits, gericht op spreekvaar digheid; Typen en tekstverwerken; Rekenvaardigheden. Bij voldoende deelname start de opleiding half september en duurt tot eind mei. De cursus bestaat uit drie (eerste halfjaar) of vier (twee de half jaar) ochtenden en een avond; de studiebelasting zal in clusief huiswerk 20 uur per week bedragen. Tijdens de schoolvakan ties worden geen lessen gegeven. Donderdag 7 september is er om 19.30 uur een voorlichtingsavond in d'Ouwe Ulo. Meer informatie is verkrijgbaar bij Mijkje Uittenboo- gaard 14203/10233 of Siem Zijm 11741/10233. kosten 745,- en zijn momenteel verkrijgbaar bij De Krim, de WV, Nauta CD, The Music Store, Café De Zwaan, In den Grooten Slock en De Twaalf Balcken. Bij aankoop wordt tien procent korting gege ven op een entreebewijs voor het Bluesfestival, dat aansluitend in het weekend wordt gehouden. Aan de zaal kosten de kaarten voor The Dubliners 7 50,-. De Krim heeft tevens een voorde lig verblijfsarrangement tijdens de ze muzikale periode. Voor meer informatie en voor telefonisch bestellen van kaarten: 16666. ■VtA f Collectanten van de Nederlandse Kankerbestrijding gaan vanaf maandag 11 september de deur langs. De afdeling Texel wijst op het vele goede werk dat door de organisatie is verricht, zoals op te levisie is te zien op 10 september om 21.30 uur op Nederland 2. Vo rig jaar bracht de collecte 13,4 mil joen gulden op. Dit jaar hopen de vrijwilligers 15 miljoen op te halen. Ze rekenen erop dat ook toeristen een duit in het zakje doen. Ook komend winterseizoen kun nen (licht) verstandelijk gehandi capten meedoen aan diverse cursussen. Het aanbod is zó ge varieerd. dat er voor een ieder wel iets bij zit om de vrije tijd leuk en zinvol te besteden. Nieuw is de cursus theater maken onder lei ding van Anneke Berghuis. Van belang is ook de cursus voor men sen die zelfstandig(er) willen wo nen. Voor meer informatie: March Heijnen, tel. 02220-14185 (don derdag), of 14852 (op andere da gen en bij geen gehoor). Voorbereiding op zelfstandig(er) wonen Voor mensen die zelfstandigler willen wonen, maar nog niet alle vaardigheden onder de knie heb ben, wordt door het „Open Leer centrum" een cursus gegeven. De lessen zijn bedoeld voor mensen die op de meldingslijst staan van Begeleid Wonen en voor bewoners van een gezinsvervangend tehuis, van wie verwacht wordt dat zij kunnen doorstromen naar een zelfstandiger woonvorm. Ook zij die al zelfstandig wonen, maar nog dingen willen bijleren, zijn welkom. Er wordt rekening mee gehouden dat sommige deelnemers moeite hebben met lezen, schrijven en rekenen. De inhoud van de lessen varieert van koken (1 x per 6 weken), om gaan met geld, het bijhouden van administratie tot klussen in huis en eerste hulp bij ongelukjes. De lessen worden wekelijks op woensdagavond gegeven vanaf 19.00 uur in d'Ouwe Ulo en wor den verzorgd door Mieke Rietveld. De kosten bedragen 7150,- voor het gehele cursusjaar (7110,- cur- suskosten 740,- activiteiten). De eerste les van dit schooljaar zal worden gegeven op woensdag 13 september a.s. Voor meer informatie en voor op gave: Mieke Rietveld, tel. 13747. Cursus theater maken Anneke Berghuis verzorgt dit jaar een cursus theater maken, met al les er op en er aan. Gedacht kan worden aan het zelf bedenken van een verhaal, het toneelspelen daarvan, bewegen op muziek, de cors maken en een mogelijke op- (ADVERTENTIEI Bel de TC Nieuwslijn en je weet alles Het Texelse weer. nieuws, sport, agenda, TESO-gegevens en hoogwatertijden Alles op één lijn. Even de krant bellen dus. Altijd direkt bereikbaar, zelfs vanaf je vakantie-adres. Het "Texels Dagblad" met het nieuwste nieuws voor ca. I.- per minuut Dinsdag 5 september Tussen 11.00 en 13.00 uur wordt op het wad bij De Cocks- dorp een excursie gemaakt. In Cinema Texel draait om 19.00 uur „Free Willy 2" en om 21.30 uur „Congo". De Wielervereniging Texel houdt een criterium op het par cours bij Den Burg. Start jeugd 18.15 uur; senioren 19.00 uur. Om 19.00 uur begint Radio Texel (FM 106,1) met de eerste van een serie uitzendingen over plaatselijke politiek, deze keer verzorgd door D66. Luisteraars, waaronder politici van andere partijen, kunnen telefonisch reageren en desgewenst in de uitzending komen, telefoon 12199. Tussendoor veel muziek. In de Hervormde kerk van Oosterend geven Peter Zwart (orgel) en Ingrid Steenhoudt (piano) een concert, aanvang 20.15 uur. Vanaf 21.00 uur brengt „Nieuw bloed" in theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn de voor stelling „Het lijk drijft al". En tree f19,50, vriendenprijs f17,-. Woensdag 6 september Van 10.00 tot 15.00 uur wordt vanuit EcoMare een vogel- natuurtocht ondernomen. Deel name kost f25,-; opgave bij EcoMare. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Casper", om 16.00 en 19.00 uur „Free Willy 2" en om 21.30 uur „Congo". Donderdag 7 september Tussen 10.00 en 15.00 uur wordt een vogelnatuurtocht in de duinen gehouden. Opgeven bij EcoMare; kosten f25,-. Bij De Schuilhut in De Koog gaat om 14.00 uur een kerken- tocht van start, bedoeld voor automobilisten en andere be langstellenden die met hen meeliften. Bij De Cocksdorp wordt tussen 14.00 en 16.00 uur een excur sie op het wad gemaakt. Kosten f7,50. In Cinema Texel draait om 19.00 uur „Free Willy 2" en om 21.30 uur „Crimson Tide". Vrijdag 8 september In Cinema Texel is hetzelfde programma te zien als op don derdag. Zaterdag 9 september In het kader van Open Monu mentendag kunnen op heel Texel maar in het bijzonder in De Waal monumentale gebou wen worden bezichtigd. Om 11.00 uur start bij de N.H. kerk van De Waal een rondleiding. Om 15.00 uur treedt in de kerk het zangkoor van de Histori sche Vereniging op. Om 13.00 uur gaat op de dijk bij de jachthaven het Noordhol lands kampioenschap tijdrijden van start. In Cinema Texel draait om 14.00 en 19.00 uur „Free Willy 2" en om 21.30 uur „Crimson Tide". In De Worsteltent wordt om 16.00 uur een expositie ge opend van Texelse foto's van Christie de Wit. De Texelse Reddingsbrigade viert het 15-jarig bestaan in De Kaaps-nol in De Koog; 20.00 uur. Zondag 10 september Op het parcours aan de Hoofd weg houdt de MAB-club een motorcross; 14.00 uur. In Cinema Texel worden dezelf de films vertoond als op za terdag. In de R.K. kerk van De Koog wordt de laatste interkerkelijke zomeravonddienst van dit sei zoen gehouden, verzorgd door Bram Guiljam, het Texels Christelijk Mannenkoor en or ganist Piet Krayma. Voor de overige evenementen wordt verwezen naar de Va kantiekrant die vrijdag j.l. voor de laatste keer op Texel is ver spreid. Extra afvaarten: Vrijdag 8 sept.: halfuursdienst van afvaart Texel 09,35 tot en met afvaart Den Helder 16.05 uur. Zaterdag 9 sept.: halfuurs dienst van afvaart Texel 09.35 tot en met afvaart Den Helder 16.05 uur. Verwachting wachttijden: In verband met de afloop de vakantie in de deelstaat eren worden op vrijdag 8 n tember tussen 10.00 en 12c uur wachttijden van ongew, een half uur verwacht. Het ziet ernaar uit dat er in D, Helder geen wachttijden zulk zijn. Stremming treinbaanvak. I terdag 9 september (hele d« en zondag 10 septemb (tot17.00 uur) is het treinbaai vak Anna Paulowna-Den Held, gestremd. NS biedt vervangen busvervoer aan. De bussi vanaf Anna Paulowna rijden v de stations Den Helder-zuid s Den Helder naar de veerhav. Aankomt aldaar 30 minute over de hele uren. Treinreizige met bestemming Texel hourfc dus een goede aansluit» trein-bus-boot. Treinreizigers vanaf Texel di nen rekening te houden i een 30 minuten langer durerx reistijd. Voor nadere informal hierover kan 06-9292 word, gebeld. Voor de meest actuele Info matie: TC Nieuwslijn, tel I 904 01. Hoogwater te Oudeschikj Di. 5 4.20 en 17.30 u Wo. 6 5.57 en 18.55a Do. 7 7.15 en 19.55» Vr. 8 8.25 en 21.25» Za. 9 9.25 en 22.21 u Zo. 10 10.26 en 23.07» Ma. 11 11.00 en 23.35 a Di. 12 11.25 en 23.40a Aan het strand is het ongeveer een u. eerder hoog water. De zon komt september op om 7.04 en gaat onit om 20.06 u. 9 september volle maai 10 september springtij. voering. Dit laatste alleen als de deelnemers dat zelf willen. Uiter aard staan de belevingswereld en mogelijkheden van de deelnemers voorop. De cursus bestaat uit 15 bijeen komsten die wekelijks zullen plaatsvinden op de donderdag avond van 19.30 tot 21.00 uur. De kosten van de totale cursus bedra gen ƒ125,- per persoon. De start zal zijn op donderdagavond 21 september. Voor meer informatie en opgave: Anneke Berghuis, tel. 19625. Sport In samenwerking met de Sport raad en DSW De Bolder wordt we kelijks een sportuur gehouden, op donderdagmiddag (van 16.30- 17.30 uur) in sporthal Ons Genoe gen, onder deskundige leiding van Michel Gomez. Diverse onderde len van sport. Ook mensen met li chamelijke beperkingen kunnen meedoen. Omdat het Groene Kruis dit sportuur subsidieert, zijn er voor de deelnemers geen kosten aan verbonden. Muziek De Texelse Muziek- en Dansschool biedt de mogelijkheid tot deelna me aan een muziekensemble. In dit ensemble kunnen mensen met een verstandelijke beperking, on der leiding van Henk op 't Ende, in Het Kruiswerk Kop van Noord- Holland start in samenwerking met het Verpleeghuis Texel en het Riagg een gespreksgroep voor mensen die dagelijks zijn belast met de verzorging van een ver geetachtig, dementerend familie lid. Daarbij wordt vooral gedacht aan de partners van demente mensen, maar ook kinderen of buren die veel te maken hebben met de dementerende oudere, kunnen aan de groep deelnemen. De deelnemers kunnen ervaringen uitwisselen en elkaar ondersteu nen. Er wordt door wijkverpleeg kundige Hennie Hilgers en maatschappelijk werker Liesbeth Rijk uitgebreid informatie en ad viezen gegeven, bijvoorbeeld over de omgang met en de zorg voor deze ouderen, medicijngebruik, procedures bij opname enzovoort. Bij voldoende belangstelling start deze gespreksgroep op dinsdag 3 oktober aanstaande, waarna nog negen bijeenkomsten van 1,5 2 uur zullen volgen. Kosten van deelname voor leden van het kruiswerk zijn 752,50. De bijeenkomsten worden gehou den in het gebouw van het kruis werk, Schoonoorsingel 24 te Den Burg. Voor meer informatie of aanmel ding kan men elke middag tussen 13.30-17.30 uur bellen naar de Gezondheidswijzer van de Stich ting Kruiswerk Kop van Noord- Holland, tel. 02230-50135. een groep (leren) samen muziek te maken. De lessen worden wekelijks op woensdagmiddag van 13.15 tot 14.15 uur gegeven en kosten 775,- per schooljaar (muziekschoolleer lingen gratis). Voor meer informatie: Muziek- en Dansschool, Schilderend, tel. Soos/eetcafé Op vrijdag wordt van 16.00 tot 19.30 uur een soos/eetcafé ge houden in jongerencentrum „Time-Out". Hier kunnen bezoe kers elkaar na werktijd ontmoeten, een spelletje doen, eens een video bekijken of gewoon lekker bijklet sen. Rond zes uur wordt er geza menlijk gegeten. De kosten van het eten bedragen maximaal 77,50. ledereen kan hier vrijblijvend bin nenlopen. Zondag 10 september houdt het Maartenhuis aan de Ruyslaan in De Koog open huis. Van 13.45 tot 17.00 uur zijn belangstellenden welkom. Centraal staan de werk plaatsen. Ook kan een kijkje wor den genomen bij de nieuwbouw. De „open middag" heeft als the ma „De werkplaatsen, van oud naar nieuw". Na de opening in de grote tent om 14.00 uur volgt een rondleiding over de in aanbouw zijnde werkplaatsen. Ook kunnen bezoekers terecht in de bestaande werkplaatsen. Men kan niet alleen rondkijken, maar ook zelf in actie komen. Liefhebbers kunnen o.a. hun eigen potje honing vullen, wol vilten en kaarden, kaarsen trek ken, hun naam vereeuwigen in baksteen, schilderen en boetse ren. Verder is er een foto-expositie en een informatiehoek van de vriendenstichting. Om 16.00 uur start een rondleiding over de biolo gisch dynamische boerderij annex tuinderij. De winkel is de hele mid dag open. Koffie, thee en ijs ma ken het gezellig in de grote tent. Komend weekend (vrijdagavond en zaterdagochtend) begint de eerste van elf maandelijkse wee kends „Bewust bewegen". Door met aandacht oefeningen te doen, afkomstig uit de Chinese bewe gingskunst T'ai chi, wordt in het li chaam als het ware een energiestroom op gang gebracht die vitaliteit en gezondheid bevor dert. Elk weekend heeft een ander thema. Dit weekend staat „het oneindige bewegen" centraal. Kosten voor elf weekends zijn 7175,-, anders per weekend 722,50. De plaats is Vogacentrum De Aleph, Weverstraat 54, Den Burg. Tijd: vrijdagavond 20.35- 21.45 uur en maandagochtend 9.00-10.30 uur. Voor inlichtingen en aanmelden: Frans Kas, tel. 020-6167663 of 02220-19706 (Paul v. Mierlo). Zangers en zangeressen uit heel Noordholland zijn weer in de gele genheid om mee te zingen in het ..grootkoor" dat zaterdag a.s. in Den Helder met de repetities begint. Zes keer zal in de Vredeskerk in Den Helder van 10.00 tot 13.00 uur worden geoefend onder lei ding van de dirigenten Etty van der Wal en nan van Groeningen, zodat eind november een concert kan worden gegeven samen met het Young Krakow Symphony Or chestra uit Polen dat op uitnodi ging van het grootkoor naar ons land komt. Het repertoire zal bestaan uit klas sieke koorwerken zoals het gloria van Vivaldi, gedeelten uit het Re quiem van Faurre en een cantate van J.S. Bach. Daarnaast zullen ook bekende songs als Love Chan ges Everything en het bekende deel uit Conquest of Paradise wor den gebracht. Wie mee wil doen is zaterdag a.s. welkom in Den Helder. Wie tevo ren informatie wil kan schrijven aan Grootkoor-projekten, Postbus 275, 9200 AG Drachten. Vanaf maandagavond 18 s ber zijn er weer danslessen: ouderen in De Buureton. 's Mi dags is de zilver-ster club beurt, op woensdagavond d ver club. De danslessen op derdagavond beginnen cp oktober. Vrijdagavond 22 s ber gaat de brons-ster club start. Paren die het stijldansen len aanleren kunnen zich opg< bij Henk Snijders in De Buure tel. 12696. De minimumleefti 55 jaar. Op de lessen zijn leenstaande heren nog welkor Hoe komt een rasechte, nuchtere Texelaar erbij om indianen te schilderen of een oosterse scho ne met een draak? „Het komt ge woon bij me op", vertelde Jan Jacob Bruin bij de opening van z'n expositie „Images" vol kleurige en onwerkelijke schilderijen. De afbeeldingen hangen tot en met 30 september in atelier 't Schil- dertje van kunstbroeder Henk Noorlander in Den Hoorn. Hield Bruin zich voorheen bij het maken van etsen nog aan de reali teit, getuigen de bizarre vormen in z'n huidige werken lijkt z'n fanta sie aardig op hol geslagen. Behal ve uitheemse figuren hangen ook doeken aan de wand waarvan hij ook zelf de betekenis niet volledig kan doorgronden. „Zelf kan hij er niet mee zitten. De ene keer zie ik er dit in, de andere keer dat." „Begrijpen doe ik het niet, maar ik vind het prachtig", sprak een be wonderaar tijdens de opening. Schilder Bruin ondergaat de com plimenten schouderophalend. „Het komt bij bij van binnen uit. Als ik bezig ben zie ik wel wat het wordt. Ik schilder de dingen op mijn manier, zonder te kijken hoe iets er hoort uit te zien. Herinnerin gen schieten toch te kort. Dit is voor mij de meest bevredigende manier." De schilderijen zijn uit bundig van kleur en soms een tikje weemoedig. Computer Bruin, in het dagelijks leven tech nisch tekenaar bij het PEN, liep een paar jaar geleden warm voor het schilderen toen hij achter de computer het tekenprogramma ontdekte. „Een mooier schetsboek kun je je niet indenken." De ideeën die ontstaan op de PC werkt hij uit op het doek. „Ik hou van grote vlakken. Als schilder heb ik veel ruimte nodig. Als ik achter de PC vandaan kom worden het ma landschappen of surrealisti zaken. Als ik zónder de comp begin te schilderen zijn, m het altijd mensen." Afgaande op de uitheemse figi zou je zeggen dat Bruin een reisd mens is. „Welnee, ik g ren achter elkaar naar Kreta, bevalt me prima. Maar in hoofd reis ik veel verder." Kun de enige manier om weg te k zonder het huis uit te gaan, lib feert de gastvrouw. Nuchter: ze vast dat de collectie vok aan de criteria om in het voorn ge schuilkerkje te worden geé» seerd. „Henk moet het m vinden." Noorlander is onder de indruk Bruins kunst. „Mooi van kleur compositie. Het is een feestor bij te mogen werken en deze st drijen zijn een goed ge-'" om dronken te worden." Tijdens de opening meldde zid reet al een koper voor een schi rij. Bruin: „Dat ben ik nietgewe Maar het komt wel goed uit. I huis wordt bijna te klein om op te slaan." Schilder Jan Jacob Bruin laat in atelier 't Schildertje zien hoe hij tegen kunst aankijkt.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 2