Jonge ramlammeren topklasse Kwaliteit Texelaars stijgt nog steeds TEXELSE^COURANT Een jaar lang voor half geld de Texelse Courant Studenten abonnement De Texelse Courant houdt de band in stand! TEXELSE^" coURANT Klaverjassen 55-plus Aan de overkant vronen en studeren, maar toch op de hoogte blijven van je eiland? Lezen wat je oude sport- cluppie presteert en wat ze allemaal uithalen in je geboortedorp? Meeleven met oud-klasgenoten die gaan trouwen of een kindje hebben gekregen? W?ten wat er de komende weekends te beleven valt? Meepra ten over branden, ongelukken, poli tiek en ander nieuws? Dat kan allemaal met een op de Texelse Courant. Jongens en meisjes die aan de over kant wonen en studeren, kunnen ook in dit studiejaar 1995-1996 een speciale korting van 50 procent op het abonnementsgeld krijgen. Je hoeft alleen maar een schoolver- klanng te overleggen en uiterlijk vóór 1 oktober a s. te reageren. Ook degenen die afgelopen schooljaar de Texelse Courant ontvingen en hun studenten abonnement willen verlengen, moeten dit vóór 1 oktober regelen. Informatie: aan de LenR-balie Parkstraat 10, telefoon 62600 DINSDAG 5 SEPTEMBER 1995 (ADVERTENTIE) ),nOU maak je eerst een dakgoot aan die paraplu, of .dieren toonden deed denken aan ipt'm in." Flinke regenbuien teisterden 's ochtends de je schapenfokdag die, traditiegetrouw, de eerste idag in september werd gehouden. Maar verder pi de zon, niet in de laatste plaats door de goede en B aanvoer van Texelse schapen, die nog steeds in jurylid moet voor heTpubliek met teit toenemen. een missverkiezing. Toch voldoet deze wijze van keuren uitstekend. Het is democratisch en toeschou wers zien duidelijk hoe een eind- score tot stand komt. „leder de billen bloot", gniffelde consu lent Zijlstra. „Ik weet zeker dat er lind was de aanwezigheid «sl overkantse toeschou- Oubbeldeks bussen met en Luxemburgers werden j al op het eiland gesigna- Het wijst erop dat het nog steeds geldt als het van de Texelaars-fokkerij, kwamen te laat. De idieren die ter keuring wer ingeboden, waren al van lar gewisseld, of werden tiouden voor een veiling die ptember na de keuring in imd wordt gehouden. t gevulde koeken bij de j. Het gaat goed met het schapenstamboek. „Met vnboek wel, maar met de nhouderij is het minder", loorzitter Jan Zwagerman sbroek. Toch keerde hij aan da van de dag als een tevre- sns huiswaarts. De Texelse presenteerden nóg weer dieren dan andere jaren. En it zal op den duur betalen, «ertuiging van Zwagerman. Hoosbuien jon voor de betrokkenen Voor vijven werd al ges jet balen stro. De hoosbui- in in de loop van de dag af. sg, anders zien de schapen zo verpieterd uit", aldus de inzenders. „Heb je dan hn bij je, Piet?', plaagde ichouwer. neplaats vormde het per- cor voor de schapendag. i dergelijk evenement in irum te houden, ontstaat it publiek bestond niet al- vakmensen, veel voorbij- zochten de gezelligheid ring in Opmeer is al eens in een circuit voor mod- lelaars. Op Texel gaf de mdergrond weinig proble- jebied van wateroverlast. Hoop was het plein met krachten snel weer Met liefdevolle eendacht voorgebracht, de oudere kamploensram. Overkanter ipen voor het jaarlijkse werden geleverd door Iwintig Texelse fokkers. In 'iel alleen de naam van E. uit Aalsmeer uit de toon. «Texelaar op een Texels ait? Zwagerman: „Dat is dent diergeneeskunde die Texelse schapen houdt, i een stuk land op Texel lopen. Vandaar dat hij er- e zomer heeft z'n tol Mier de schapen. Menig oor de hitte bezweken. Na- selectie, vindt Zwager- !et bewijst maar weer dat Isn zorgen voor een vitaal sterke dieren hebben geen in gehad." nummers had de fokdag te lijden van de zo- Er waren meer aanmel- in vorig jaar. bijna niet te geloven dat zo'n evenement wordt gedragen door maar zo weinig mensen", al dus J. Zijlstra, die als consulent van de sector veehouderij toezicht hield. Minder moeten het er niet worden, vindt ook het stamboek- bestuur. „Anders is de Texelse fokdag niet in stand te houden." De hoop is gevestigd op de jonge agrariërs op het eiland. Propperig De acht keurmeesters, waaronder één uit België, hadden een drukke dag. Alle hokken werden afgelo pen. In de grote keuringsring liep menig schaap mopperend rond, ondanks liefdevolle aanmoedigin gen en lekkere hapjes. Hoewel veel fokkers afgelopen tijd zijn ge signaleerd bij het uitlaten van hun dieren ter oefening, lieten niet alle schapen zich even makkelijk zien. Texelaars hebben niet alleen fraai gevormde hoofden, er zit ook nog wat in. De selectie van grotere groepen had af en toe meer weg van een rodeo. Eduard Hin en Carlo Veeger haalden met razendsnelle uitvallen aangewezen dieren uit het koppel. Missverkiezing De kampioenskeuring waarbij de juryleden om beurten via bordjes hun punten voor de geselecteerde een paar het schaamrood op de kaken hebben gehad omdat colle ga's een duidelijk afwijkende me ning hadden." De namen van Piet Verberne en Kees Kikkert vielen vaak in de kampioensrubrieken. Unaniem werd een oudere ram van eerstge noemde gekozen voor het rood- wit-blauwe lint. Een jonge ram, die Verberne samen met Bert Laan heeft, werd minder eensluidend kampioen, terwijl in de rubriek oudere ooien zowel de kampioen als de reservekampioen van deze fokker waren. Kees Kikkert leverde de beste jonge ooi en vijf van de tien geselecteerde ramlammeren. De overige waren van J.C. Hin, twee van Kees Commandeur en twee van Dick Kikkert. Lofzang Hoofdinspecteur Mart Nijssen glunderde na afloop. „Ik kom al ve le jaren op Texel, dus ik heb het ras zien ontwikkelen." Hij was zeer te spreken over de ramlammeren, die veel lengte en ontwikkeling hadden. In het verleden werd bij een Texe laar gedacht aan een propperig, gedrongen dier. Al een aantal jaren wordt gestreefd naar schapen met meer diepte, zodat het aflammen minder problemen geeft. Onder sceptici bestond de angst dat dat zou leiden tot een dier met weinig spieren en nauwelijks rastype. Nijssen: „Die zwartkijkers moeten maar eens naar Texel komen. We hebben hier kunnen zien hoe het moet." Na zo'n lofzang op de jon ge dieren was het niet verbazing wekkend dat hij de oudere schapen als iets minder om schreef. „Maar ook dat zijn nog steeds beste dieren." Zijn stelling werd onderschreven door een hobbyfokker uit België, die likke baardend tussen de hokken dwaalde. „Het slechtste schaap dat hier staat is nog altijd vele klassen beter dan het beste dier dat ik thuis heb...." Dick Reijne, die alle inspecties en dieradministraties heeft geregeld, zorgde de hele dag dat alle rubrie ken vlot achter elkaar werden af gewerkt. Bovendien voorzag hij het publiek van vakkundig com mentaar. Ook hij toonde zich bij zonder verguld met de kwaliteit van de aangeboden dieren. Van enige dank voor het vele werk dat hij heeft verzet wilde hij niet weten. Al verkocht Stamboekvoorzitter Zwagerman noemde het Texelse evenement de belangrijkste dag van het jaar op fokkerijgebied. „Neem nou de toestroom van mensen. Overal ko men ze vandaan, uit binnen- en buitenland. En niet om te kopen hoor, want de beste zijn allemaal al verkocht. Zondag zijn nog een boel dieren van de hand gegaan, overal in het land zag je be langstellenden lopen." Het komt regelmatig voor dat lammeren van een week oud in het voorjaar zijn verkocht, maar bij de fokker zijn gebleven. De eigenaars komen naar de fokdag om te kijken hoe hun dier het doet. „Als ze 's och tends met de boot aankomen vlie gen ze naar het hokje van hun schaap, want thuis hebben ze al in de catalogus opgezocht welk nummer hij heeft." Volgende week is in Purmerend de provinciale fokdag, waar de Texe laars het moeten opnemen tegen de Noordhollandse afdeling van het stamboek. Meestal worden de verkochte dieren na die keuring af geleverd. Lage prijzen De slachtprijzen zijn laag en de ex port ligt bijna stil. Het stamboek krijgt minder inschrijvingen. Kom mer en kwel in de schapenhoude rij. Toch worden voor de Texelaar nog redelijke prijzen gemaakt. „Hoeveel? Da's moeilijk te zeggen. Duizend tot vijftienhonderd gulden voor een ram. Terwijl zo'n lam voor de slacht niet meer zou opbrengen dan honderdvijftig honderd zestig gulden", aldus Zwagerman. Het verontrust hem. „Je moet er niet aan denken dat deze trend te lang doorzet." Hoge kwaliteit ziet hij als enige oplossing. „Er zijn teveel kruislin- gen en die hebben lang de be- vleesdheid niet van een Texelaar. Vet bij een Texelaar zit als een randje om het vlees, dat kan je er zo afsnijden. Bij een kruisling zit het er doorheen gemarineerd." Zwagerman denkt dat de Texelse fokkers op de goede weg zijn. Tekst en foto's: Tessa de Graaff Door het systeem met de bordjes kan het publiek het scoreverloop goed volgen. ker/eigenaar: C.A. Commandeur, Den Hoorn, 1E Fokker/eigenaar. G. Bakker, Oosterend, 1F Fokker: L.K. Roos, West- zaan; eigenaar: HJ.C. Barhorst, Ooster end; 1G Fokker/eigenaar: Fa. C.M. Veeger en Zn, Den Hoorn. Rubriek 4 (28-36). Rammen geboren in 1994: 1A Fokker/eigenaar: Fa. H. en K. Tjepkema, De Waal; 1B Fokker: C. Kikkert, Den Burg; eigenaar: P.G. Kooiman en R.J. Witte en J. Mantje; Texel (res. kampioen); 1C Fokker/eigenaar: P. Verberne, Ooster end; 1D Fokker/eigenaar: J. Eelman, Oosterend; 1E Fokker/eigenaar: Fa. H. en K. Tjepkema, De Waal; 1F Fokker: D Kik kert, Den Hoorn; eigenaar: Fa. H. en K. Tjepkema, De Waal en E.J Witte, Ooster end; 1G Fokker/eigenaar: Fa. C.M. Veeger en Zn., Den Hoorn; 1H Fokker: C. Kikkert, Den Burg; eigenaar: J. Eelman, Oosterend; 11 Fokker/eigenaar: L.C. Eelman, Oosterend. Rubriek 5 (37-46). Rammen geboren in 1994: 1A Fokker: D. Reijne, Barsingerhorn; eigenaar: G. Bakker, Oosterend, 1B Fok ker/eigenaar: P. Verberne, Oosterend; 1C Waal; G Bakker, Oosterend, C.A. Com mandeur, Den Hoorn; CA. Commandeur, Den Hoorn; C.A. Commandeur, Den Hoorn; J. Eelman, Oosterend; J. Eelman, Oosterend, J. Eelman, Oosterend; L.C Eel man, Oosterend; Fa. J.C. Hin en Zn., Oosterend; C. Kikkert, Den Burg; D. Kik kert, Den Burg; D. Kikkert, Den Burg; D. Kikkert, Den Burg; D. Kikkert, Den Burg; Fa. H. K. Tjepkema, De Waal; P Verber ne, Oosterend; P. Verberne, Oosterend. Rubriek 9 (142-147). Eenjarige ooi en lam(meren). 1A Eigenaar. D. Kikkert, Den Hoorn; 1B Eigenaar: Fa. H. en K. Tjepke ma, De Waal, 1C Eigenaar: D. Kikkert, Den Hoorn; 1D Eigenaar: Fa. H. en K. Tjepke ma, De Waal; 1E Eigenaar: D. Kikkert, Den Hoorn. Rubriek 10 (148-149). Ooi en 3 lammeren 1A Eigenaar: D. Kikkert, Den Hoorn; IB Eigenaar: P. Verberne, Oosterend. Rubriek 11 (150-157). Ooi en 2 ramlam meren. 1A Eigenaar: C.A. Commandeur, Den Hoorn; 1B Eigenaar: D. Kikkert, Den Hoorn; 1C Eigenaar: C.A. Commandeur, Den Hoorn; 2A Eigenaar: J. Eelman, In de hokken kwamen de keurmeesters maar weinig dieren tegen die niet aan de eisen voldeden. Uitslagen ®n uit stal Verberne in de rubriek oudere ooien. Rubriek 1 (1-10). Rammen geboren In 1991 en 1992: IA Fokker/eigenaar: C.A. Commandeur, Den Hoorn (res. kampj; 1B Fokker/eigenaar: CA. Commandeur, Den Hoorn; 1C Fokker/eigenaar: P. Verberne, Oosterend; 1D Fokker: P. Verberne, Oosterend; eigenaar: J.C. Roeper en Fa. Joh. D. Roeper en Zn, Oosterend; 1E Fok ker/eigenaar: D. Kikkert, Den Hoorn; 1F Fokker: J. Eelman, Texel; eigenaar: H.J.C. Barhorst, Oosterend; 2A Fokker: P. Verber ne, Oosterend; eigenaar: L.C. Eelman, Oosterend; 2B Fokker: Mts. P. Bregman en Zn., Benningbroek. Eigenaar: J.C. Roeper, Oosterend; 2C Fokker: M. v. Eimeren, Eist; eigenaar: Fa. C.M. Veeger en Zn., Den Hoorn; 2D Fokker: J. Eelman, Texel. Eige naar: A. Brans Pzn., Oosterend. Rubriek 2 (11-18). Rammen geboren in 1993: 1A Fokker/eigenaar. P. Verberne, Oosterend (kampioen); 1B Fokker: P.J. Nooy, Bergen; eigenaar: Fa. H. en K. Tjep kema, De Waal; 1C Fokker: A. Oomen, Sprundel; eigenaar: Fokker en C.A. Com mandeur, Den Hoorn; 1D Fokker/eigenaar: C.A. Commandeur, Den Hoorn; 1E Fokker: D. Kikkert, Den Hoorn; eigenaar: Fa H. en K. Tjepkema, De Waal en E.J. Witte, Oosterend; 2A Fokker/eigenaar: H. v.d. Star, Oosterend, 2B Fokker: C. Kikkert, Den Burg; eigenaar: Fa. C.M. Veeger en Zn., Den Hoorn. Rubriek 3 (19-27). Rammen geboren in 1994: 1A Fokker/eigenaar: P. Verberne, Oosterend; 1B Fokker/eigenaar: Fa. C.M. Veeger en Zn., Den Hoorn; 1C Fokker/eige naar: P. Verberne, Oosterend; 1D Fok- Fokker: N Laan en Zn., Winkel; eigenaar: Fokker en P. Verberne, Oosterend (kam pioen); 1D Fokker/eigenaar: C.A Comman deur, Den Hoorn; 1E Fokker/eigenaar: D. Kikkert, Den Hoorn, 1F Fokker/eigenaar: P.G. Kooiman, Den Burg; 2A Fokker/eige naar: Fa. C.M. Veeger en Zn., Den Hoorn; 2B Fokker: C. Kikkert, Den Burg; eigenaar. Fa. H. en K. Tjepkema, De Waal en E.J. Witte, Oosterend; 2C Fokker: Fa. H. en K. Tjepkema, De Waal, eigenaar: E.J. Witte, Oosterend. Rubriek 6 (47-56). Rammen geboren in 1994: 1A Fokker/eigenaar: P Verberne, Oosterend; 1B Fokker/eigenaar: J. Eelman, Oosterend; 1C Fokker/eigenaar: D. Kikkert, Den Hoorn; 1D Fokker/eigenaar: D. Kik kert, Den Hoorn; IE Fokker/eigenaar: C.A. Commandeur, Den Hoorn; 1F Fokker/eige naar E. de Haan, Aalsmeer; 2A Fok ker/eigenaar: L.C. Eelman, Oosterend; 2B Fokker/eigenaar: Fa. C.M. Veeger en Zn., Den Hoorn. Rubriek 7 (57-100). Tweetallen ramlam meren van 1 vader: 1A inzending van C. Kikkert (beste tweetal), Den Burg; 1B in zending van C.A. Commandeur, Den Hoorn; 1C inzending van P. Verberne, Oosterend; ID inzending van C. Kikkert, Den Burg. Eerste inzendingen: G. Bakker, Oosterend; G. Bakker, Oosterend; G. Bak ker, Oosterend; C.A Commandeur, Den Hoorn, CA. Commandeur, Den Hoorn, C.A. Commandeur, Den Hoorn; C.A. Com mandeur, Den Hoorn; Fa. J.C. Hin en Zn. Oosterend, Fa. J.C. Hin en Zn., Oosterend, C. Kikkert, Den Burg; C. Kikkert, Den Burg; P.G. Kooiman, Den Burg; P.G. Kooiman, Den Burg; J. Mantje. Oudeschild; Fa. H. en K. Tjepkema, De Waal; Fa. H. en K. Tjepke ma, De Waal; Fa H en K. Tjepkema, De Waal; P. Verberne, Oosterend; P. Verberne, Oosterend; P. Verberne, Oosterend; R.J. Witte, Den Burg Rubriek 8 (101-141). Drietallen ramlamme ren van één vader: 1A inzending van C. Kikkert, Den Burg (beste drietal); IB inzen ding van C A. Commandeur, Den Hoorn, 1C inzending van C. Kikkert, Den Burg; 1D inzending van D. Kikkert, Den Hoorn; 1E inzending van Fa. H. en K. Tjepkema, De Oosterend; 2B Eigenaar: J. Eelman, Oosterend; 2C Eigenaar: P.G. Kooiman, Den Burg; 2D Eigenaar: P.G. Kooiman, Den Burg; 2E Eigenaar J. Eelman, Oosterend. Rubriek 12 (158-164). Ooi en 2 ramlam meren. 1A Eigenaar: C.A Commandeur, Den Hoorn (beste stel), 1B Eigenaar: Fa. H. en K Tjepkema, De Waal; 1C Eigenaar: C.A. Commandeur, Den Hoorn; 1D Eige naar: D Kikkert, Den Burg; 1E Eigenaar: Fa. J.C. Hin en Zn., Oosterend; 2A Eige naar: J. Mantje, Oudeschild; 2B Eigenaar P.G Kooiman, Den Burg. Rubriek 13 (165-174). Ooi en ooi en ram- lam. 1A Eigenaar: C. Kikkert, Den Burg, IB Eigenaar. Fa. H. en K. Tjepkema, De Waal (kampioen); 1C Eigenaar P Verberne, Oosterend; 1D Eigenaar: Fa. C.M. Veeger en Zn., Den Hoorn; 1E Eigenaar: PG. Kooi man, Den Burg, 1F Eigenaar: Fa. H. en K Tjepkema, De Waal; 1G Eigenaar: D. Kik kert, Den Hoorn; 2A Eigenaar' J. Eelman, Oosterend; 2B Eigenaar: Fa. C.M. Veeger en Zn., Den Hoorn, 2C Eigenaar: J. Mantje, Oudeschild Rubriek 14 (175-184). Ooi en ooi en ram- lam. 1A Eigenaar: CA. Commandeur, Den Hoorn; 1B Eigenaar: E. de Haan, Aalsmeer; 1C Eigenaar: C.A. Commandeur, Den Hoorn, 1D P.G. Kooiman, Den Burg; 1E Eigenaar: D. Kikkert, Den Hoorn; 1F Eige naar: P.G Kooiman, Den Burg; 1G Eige naar: D Kikkert, Den Hoorn; 1H Eigenaar: P.G. Kooiman, Den Burg; 11 Eigenaar: J. Eelman, Oosterend Rubriek 15 (185-194). Ooi en 2 ooilamme ren: 1A Eigenaar C Kikkert, Den Burg; 1B Eigenaar: D. Kikkert, Den Hoorn; 1C Eige naar: C A. Commandeur, Den Hoorn; 1D Eigenaar: Fa. J.C. Hin en Zn., Oosterend, 1E Eigenaar- PG Kooiman, Den Burg; 1F Eigenaar Fa. H. en K Tjepkema, De Waal; 1G Eigenaar: Fa. C.M. Veeger en Zn., Den Hoorn; 2A Eigenaar: L.C. Eelman, Ooster end; 2B Eigenaar: J. Eelman, Oosterend; 2C Eigenaar: T. Witte, Den Burg. Rubriek 16 (195-200). Viertallen oudere fokooien: 1A inzending van P Verberne, Oosterend (kampioen); IB inzending van C. Kikkert, Den Burg (res kampioen); 1C inzending van Fa. J.C. Hin en Zn., Ooster end; ID inzending van LC. Eelman, Oosterend; 1E inzending van D. Kikkert, Den Hoorn. Rubriek 17 (201-207). Viertallen eenjarige ooien van 1 vader 1A inzending van P. Verberne, Oosterend (kampioen); 1B in zending van C. Kikkert, Den Burg (res. kampioen), 1C inzending van J Eelman, Oosterend; 1D inzending van P. Verberne, Oosterend, 1E inzending van Fa. J.C. Hm en Zn., Oosterend; 1F inzending van P.G. Kooiman, Den Burg; 1G inzending van P.G. Kooiman, Den Burg. Rubriek 18 (208-214). Viertallen eenjarige ooien van 1 vader: 1A inzending van P Verberne, Oosterend; IB inzending van.P Verberne, Oosterend; 1C inzending van Fa. H. en K. Tjepkema, De Waal; 1D inzending van J Mantje, Oudeschild; 1E inzending van P. Verberne, Oosterend; 1F inzending van Fa. H en K. Tjepkema, De Waal; 1G in zending van J. Mantje, Oudeschild. Rubriek 19 (215-221). Viertallen ooilam meren van 1 vader 1A inzending van C.A. Commandeur, Den Hoorn (res kampioen); IB inzending van C, Kikkert, Den Burg; 1C inzending van C. Kikkert, Den Burg; 1D in zending van C Kikkert, Den Burg; IE in zending van Fa. J£. Hin en Zn., Oosterend; 1F inzending van Fa. J.C. Hin en Zn., Oosterend. Rubriek 20 (222-228). Viertallen ooilam meren van 1 vader: IA inzending-van C. Kikkert, Den Burg (kampioen); IB inzen ding van P. Verberne, Oosterend; 1C inzen ding van P. Verberne, Oosterend; ID inzending van P Verberne, Oosterend; IE inzending van D. Kikkert, Den Hoorn; 1F inzending van P.G Kooiman en J. Mantje en R.J. Witte; 1G inzending van P.G. Kooi man, Den Burg. Voor 55-plussers start donderdag om 13.30 uur het nieuwe klaver- jasseizoen. In De Buureton wor den gezelligheid en spanning afgewisseld door een zucht over teveel pech. Tussendoor is er tijd voor koffie en een praatje Er wordt gespeeld met losse maten. Eén keer per maand (de laatste donderdag) zijn er prijzen te win nen. Het inschrijfgeld per middag is symbolisch (één gulden). Voor vragen: de Stichting Welzijn Oude ren (12696)

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5