Cjroen Twartxjexels in het harL ffi tetie Dorpsstraat: al iiim twee ton binnen N lepziekte verspreidt zich over het eiland 60 Procent Teso-aandelen weer in Texelse handen x ADVERTEREN Zorgelijke ontwikkeling" IN DE NAJAARSSPECIALS Handel weer in rustiger vaarwater ummer LEVERT GEWELDIG VOORDEEL OP! Reageer vóór 19 september TEXEL RACE 1995 06 904 904 01 ^orszel Knuffel Onderzoek naar vraag latere bootreis VERDER IN DIT sw Helderse parkeergarage 3 Sluftervallei met de grond gelijk 5 w Gemeentebegroting 5 w Magneetkaart vervangt knipkaar veerboot 6 w, Wielrenners binden strijd aan met de klok 9 w Harry viert feestje 9 Ontzette kaak na ruzie in verkeer Informatie: advertentiebalie Texelse Courant Auto in sloot TEXELSE^ COURANT NaÏtiA oSoek NR 11015 VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1995 Langeveld en de Rooy b.v., tel (02220) 62600 itles/abonnementen/bezorglng tel. 62600, fax 14111. tel. 62620, fax 14111. dringende gevallen 06-52 78 49 62. buiten werktijd Tessa de Graaff, VVitteplein 3, Den Burg, telefoon 15639. flfljNT DINSDAGS EN VRIJDAGS LOSSE NUMMERS H.45. De winnaars bij het wielrennen? even de krant bellen De TC-Nleuv*sliJn, altijd het laatste nieuws iliksemactie die de Koger ondernemers voeren om 000,- bijeen te krijgen als bijdrage voor het verfraaien lorpsstraat en Badweg, lijkt te gaan lukken. De toege- bijdragen belopen inmiddels een totaal van ruim ton. het slot van de gisteravond gehouden informatieavond tycentrum Calluna, was de stand f203.232,72. hebben de initiatiefne- hit pleit echter nog niet ge in. De laatste loodjes wel eens zwaar kunnen want het opknapplan kent llleen maar voorstanders, sde vrees dat enkelen niet meebetalen, wat voor an- aanleiding kan zijn om ook wr de brug te komen. De tie vragen die gisteren wer- I, hadden echter voor- betrekking op de ring van het plan. Dat staat echter nog volop ter i. Wat thans ter tafel ligt love schetsen en ideeën die verandering vatbaar zijn. rsle prioriteit heeft het geld. top 15 september bijeen is, gemeente en provincie elk drie ton over de brug, legen ton kan worden geïn- leester Van Rappard wees lernemers er met klem op nverstandig aan doen deze i grijpen. „Zorg dat u die niet laat lopen", napbeurt komt vooral neer ranging van het wegdek sse gele klinkers. Daarbij ten brede voetgangerstra- gevormd die vanuit de (raat een vervolg krijgt op Badweggedeelte tussen 3 ."V.V/7 M S \SxSt 'H IL? tmberichten geven lal aanleiding tot veel er ts, woede en onmacht. is pas echt nieuws als ten hoog rampengehalte en de ellende ervan af- t In ons Tesselaartje valt tfemaa/ wel mee, maar er tnoeg om je over op te itrr. De berichtgeving ter steeds geforceerder bende Tropical Sea Festi- 'ft weinig vreugde en je ie afvragen of we inmid- niet overvoerd raken met 'tóten. Het bijzondere ttntrekkelijke verdwijnt, even en er niets meer om uit te kijken. Zelfs Ouwe b'klaas wordt bedreigd, soms staan er gelukkig vertederende stukjes in ent. Alle kritiek op de tse Hooglanders is na de ene van die sketige kalf- norgoed verstomd. Ver zijn de zeehondjes. fs Harry zijn er toch zat. hebben er een nieuwe M bij en een aardig ideet- kr de souvenirhandel... Horszei Dorpsstraat en Ruyslaan. Op het Badwegdeel komt daarnaast een afgescheiden baan voor het auto verkeer, zodat de straat daar als geheel breder wordt. Verder zullen kruisingen verhoogd worden uit gevoerd en komt er fraaiere ver lichting en straatmeubilair. Duur? Een en ander werd an de hand van dia's die van tekeningen waren ge maakt, toegelicht door technisch ambtenaar Bert Dennenberg. De vragen hadden onder meer be trekking op de totale kosten, die door sommigen wel heel erg hoog werden gevonden. J.M. Jonk bood zelfs aan het hele project voor een ton minder uit te voeren. Sommi gen veronderstelden dat in de kosten van het huidige plan, ook de voorbereidende kosten van twee oude plannen (die nooit zijn uitgevoerd) zijn doorberekend. Dit werd van gemeentewege echter ontkend. Riool Als de plannen doorgaan, zal tege lijk de riolering van de Dorpsstraat worden vernieuwd. Dat zou aan vankelijk veel later gebeuren, maar wordt nu naar voren gehaald om dat het ongewenst is de straat twee keer overhoop te halen. Er zal bij de aanleg volgens een zoda nige techniek worden gewerkt, dat de ondergrond niet eerst lange tijd hoeft te „bezakken" voordat het definitieve plaveisel erop komt. Als dit najaar het riool wordt ge legd, kan in het vroege voorjaar de bestrating worden gemaakt. Dat riep bij een ondernemer de vrees op dat de straat lange tijd niet be gaanbaar zal zijn, wat omzet zal kosten. Een andere ondernemer drong erop aan dat er niet alleen andere lantaarns komen (liever hangend en niet staand in verband met vandalisme) maar dat het aantal lichtpunten ook veel groter wordt. Nu zijn er slechts dertien lichtmasten in de straat en daar van zijn er ook nog acht defect. Ri chard Bakker, die zijn hotel aan de Boodtlaan heeft, drong erop aan ook de Boodtlaan in de opknap beurt te betrekken. In ieder geval moet een snel eind komen een de rioolstank in deze omgeving. Architect R. Honing wees op de kosten van het project en advi seerde goede ontwerpers aan het werk te zetten, zodat men voor het geld ook echt iets moois krijgt. Alle opmerkingen zullen de aan dacht krijgen van de werkgroep. Werkgroepvoorzitter Harry Wuis legde er de nadruk op dat een op geknapte Dorpsstraat een zeer po sitieve uitstraling zal hebben en daardoor aantrekkelijk wordt voor de toeristen. Volgens hem is dat hard nodig. „De Koog moet dè badplaats van Texel blijven". Teso gaat onderzoek doen naar de wenselijkheid van flexibeler vaar- tijden. Bijvoorbeeld of de boot 's avonds langer moet doorvaren. Teso zal daartoe een enquête hou den onder de passagiers. Daarbij wordt ook de vraag gesteld of de reizigerseen tariefsverhoging voor de extra service overhebben. Wan neer het onderzoek start is nog niet bekend. 111 i Stukje bij beetje werd de iep kleiner gemaakt, opdat omringende bebouwing niet beschadigd zou raken. iFoto fft» de Graaft) Met een grote kraan zijn woensdag twee iepen aan de Lijn baan in Den Burg verwijderd. De bomen waren ernstig aan getast door de iepziekte, die wordt verspreid door de iepespintkever. Dit insect maakt een goed jaar door, tot verontrusting van Piet Bolier. De chef van de gemeentelijke bui tendienst heeft op het eiland ver schillende zieke iepen ontdekt. Vorig jaar werden al zo'n 1900 bo men van dit type verwijderd en het jaar daarvoor 1700 exempla ren. Tot nu toe zijn in '95 zo'n 1000 bomen weggehaald. In totaal staan op het eiland wel een half miljoen iepen, dus een be dreiging voor de soort vormt de verwijdering niet. Toch maakt Piet Bolier zich zorgen. „Vroeger kwam de ziekte voor in kleine concentra ties. Kapte je een paar bomen, dan was het weer onder controle. Nu verspreidt het zich meer en meer over het eiland." De iepespintkevers maken een opleving door, na de warme zo mer. De insecten hebben een zie ke boom nodig om hun eieren in te leggen. De jonge kevers vliegen uit naar een gezonde boom en vreten zich in de toppen naar de volwas senheid. Daarbij wordt de ziekte overgebracht. Door de zieke bo men zo snel mogelijk weg te ha len, probeert de gemeente de keverpopulatie klein te houden. Normaal planten de kevers zich in de zomer zo snel voort dat er twee Lees verder pagina 3 Bij onenigheid tussen twee auto mobilisten dinsdagmiddag in de Parkstraat te Den Burg viel een ra ke klap. Het slachtoffer moest zich onder doktersbehandeling la ten stellen met een ontzette kaak, de dader ontkent te hebben geslagen. Het incident vond plaats rond kwart over twee, toen zich een kleine file had gevormd achter een stilstaande vrachtwagen. Een 31-jarige man uit De Cocksdorp dacht dat hij wel even de Burgwal kon inrijden, mits een andere auto mobilist een klein stukje zou oprij den. Om de ander daarop te attenderen gaf hij een signaal met de claxon. De 45-jarige bestuurder van een PTT-auto ergerde zich aan het getoeter, stapte uit en liep op de Cocksdorper af om hem eens flink te waarheid te vertellen. Die bleef achter zijn stuur zitten, waarna een onaangename woor denwisseling volgde. Volgens de toeteraar kreeg hij daarop een vuistslag in het gezicht. De PTT-er noemde dat een verzinsel. Hij ver klaarde tegen de politie zich in het verleden vaker te hebben geërgerd aan het gedrag van zijn opponent. De spreiding van de aandelen die Teso wilde bereiken met de introduktie van de aandeelhouderspas, lijkt geslaagd. Meer dan zestig procent van het aandelenkapitaal is weer in Texelse handen. Onder de kopers ook veel reizigers van de vastewal. Een geruststelling voor de veerdienst, die on gewenste overname vreesde. Dé handelswaarde van een aandeel Teso lijkt sinds de hausse die zich inzette rond de mislukte omzetting naar een coöperatie, weer gestabili seerd. Op de beurs werd voor een aandeel van ƒ25,- nomi naal onlangs f3375,- neergeteld. De aandeelhouderspas heeft de waarde van een aandeel Teso in een heel ander daglicht geplaatst. (foto Gerard TimmermanI (ADVERTENTIE) Kort nadat begin februari bekend werd dat de aandeelhouders naast van het koud buffet op de verga dering, op vijftig gratis overtoch ten konden rekenen, steeg de vraag explosief. „Er zijn bij ons toen 102 aandelen van vijf gulden omgegaan", aldus een mede werkster van effectenkantoor AOT Broekman in Amsterdam. Was tot en met januari minder van vijftig procent van hetaandelenkapitaal in Texelse handen, momenteel is dat zestig procent. Krim Eerlijkheidshalve moet gezegd worden dat de overname door De Krim van een pakket ter waarde van 1,2 miljoen gulden van rederij Doeksen, daarvan de grootste oor zaak is (circa 11 procent van het aandelenkapitaal). Volgens Wortel heeft De Krim er bij Teso geen di rect financieel voordeel van. Aan de hand van de pasjes blijkt dat tien procent van de aandeel houders niet-Texelaars zijn, die re gelmatig met Teso reizen. „Dat zijn ook mensen die belang heb ben bij een gezonde veerdienst. En daarmee bereiken we ook de spreiding van de aandelen, zodat het overnamegevaar door één aandeelhouder is geluwd." Teso doet geen verder onderzoek meer naar juridische constructies om dat te voorkomen. Beurs Op de parallelmarkt noteerde een aandeel Teso aan het begin van dit jaar even 730 tot 745 gulden. De waarde wordt altijd per aandeel van vijf gulden nominaal uitge drukt, maar eigenlijk werd er uit sluitend gehandeld in die van 25 gulden. „Van vijf gulden zijn ze nauwelijks meer te krijgen. We bieden ze niet eens meer aan", aldus een hoek man op de beursvloer. Hij typeert de handel als „rustig". „Er is wel vraag, maar weinig aanbod." Na enig aandringen: „Natuurlijk, alles is te koop. Ik bied 7650,-'en voor 73450,- ben je koper." Een prijs die volgens Teso- directeur Rob Wortel op termijn waarschijnlijk wel omlaag zal gaan. „Kijk, in het begin was er vooral vraag onder forensen die minstens vijftig overtochten per jaar maken. Die hebben er tegen de huidige prijs wel financieel voordeel van. Wortel schat dat aantal op honderd. „Als die groep is verzadigd, komen de mensen die een stuk of twintig, dertig keer per jaar overgaan." Grens Een rekensom leert dat de grens voor hen rond de tweeduizend gul den ligt. „Mensen die een aandeel louter voor de winst hebben zullen merken dat speculatie op overna me weinig zin heeft en zij zullen hun aandeel uiteindelijk voor een lagere prijs van de hand doen." Wie een aandeel van vijf gulden bezit, kan er volgens Wortel op re kenen dat de waarde hiervan toe- kruipt naar dat van 25 gulden. Het rendement (gratis overtochten) is immers hetzelfde. Schommelingen Overigens leert de geschiedenis dat het Teso-aandeel aan waarde schommelingen onderhevig is. „In de zeventiger jaren hadden ze slechts curiositeitswaarde. Ze no teerden toen dertig tot veertig gul den. In de jaren tachtig liepen ze op tot 7900,- en daarna daalden ze weer tot twee driehonderd gulden." „De gratis overtochten geven het aandeel nu een tastbare waarde. Maar voor velen zijn er ook emo tionele redenen om er een te wil len. Zoals de betrokkenheid bij een De politie trof maandag in de sloot van de Nieuwlanderweg een zwaar beschadigde Jaguar aan. De eigenaar, een 42-jarige man uit Den Burg, was daar de voorgaan de nacht ingeraakt. Hij liet zijn wa gen achter en ging naar huis. Hij heeft de Jaguar inmiddels op gehaald. Rijkswaterstaat. Het kantoor van Rijkswaterstaat aan de Kee- somlaan krijgt met ingang van 11 september een ander telefoon nummer, te weten: 02220 - 62800. gezonde veerdienst. En het erbij willen horen." Uit computergegevens blijkt dat een aantal pasjesbezitters hun vijf tig overtochten al hebben ge bruikt. Er zijn er echter ook die nog maar een paar keer zijn over ge weest. Met de kosten is jaarlijks een bedrag van één tot anderhalve ton gemoeid. (ADVERTENTIE! (ADVERTENTIE) (?r.M 7* vrh ii bt< Kirt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van BAKKER OPTIEK cro

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 1