p&W: OZB op huidige niveau handhaven lopershamer suist op Sluftervallei Wennen aan begroting nieuwe stijl Risico's voor gemeente car oon Kerngegevens uit de gemeentebegroting: TEXELSE COURANT Texels Belang vraagt opheldering over VVV-affaire -.c- -- Onder één hoedje? Klaverjasdrive igroting in pieuw jasje VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1995 i(jofp rouwt een beetje. Het liristieke rieten receptiedak ikantiapark Sluftervallei is «aek gevallen onder de slo mer. Er komt een veel gro- ^uw voor terug. Dat moet tl, want in veertig jaar tijd is ijonpark gegroeid van vijf- Br tweehonderdvijftig bun- week tijd ging het markante gebouw tegen de vlakte. I Texelaar deed nog een aar dje of kozijntje op. Er wor- materialen hergebruikt je nieuwe receptie. Meijert Boon uit De Cocksdorp start maandag 18 september met de nieuwbouw, die tot 15 maart zal duren. Hij wordt daarbij geas sisteerd door een firma uit Am sterdam. Eigenlijk wilde Aegon tegelijkertijd een overdekt zwembad laten bou wen. De vergunning is echter nog niet rond. Bedrijfsleider Dirk Kruk: „Mocht dat nog snel lukken, dan overwegen we er alsnog mee te beginnen. Het hangt ervan af of het werk voor het nieuwe seizoen af te krijgen is." De nieuwe receptie krijgt welis waar een fraai dak, maar niet van riet. „Je moet wel erg rijk zijn om dat te kunnen bekostigen bij zo'n groot gebouw", lacht Kruk. On derhoud en verzekeringspremie lo pen bij riet aardig in de papieren. „Het is niet ons uitgangspunt om een peperduur gebouw neer te zetten. Die kosten moeten ook er gens vandaan komen. We willen het graag betaalbaar houden." Kruk begrijpt dat „durpers" de sloop van het gebouw betreuren. Hij wijst op de efficiëncyverbete- ring. „Als je iemand de huisjes in een openlucht museum laat zien vinden ze die allemaal reuze schattig. Maar als je voorstelt om erin te gaan wonen vindt iedereen ze daar veel te klein voor." Hij denkt dat het aanzicht snel went. „Toen de bungalows met de rieten daken plat gingen was ook ieder een ontsteld, zelfs de gasten. Maar nu die in een luxe onderko men zitten hoor je ze echt niet mopperen hoor." Overlast Tijdens de bouw huist de receptie in noodkantoren op het naastgele gen speelveld. De containers zijn tamelijk comfortabel. Kruk: „We willen wel dat het een beetje oogt. We zitten nog helemaal vol deze week en we wilden die mensen netjes naar hun huisje loodsen. We hebben 's winters ook veel gasten." Van de bouwactiviteiten hebben bungalowbezoekers waarschijnlijk weinig last. Alleen bij de entree van het park worden ze ermee ge confronteerd. Er is een „veilig heidszone" ingebouwd van huisjes die dicht bij de werkzaam heden staan. Die worden komen de tijd niet verhuurd. „We gebruiken ze om overkants perso neel van de bouwbedrijven in on der te brengen", vertelt Kruk. Texels Belang wil, via de gemeen telijke vertegenwoordiger in het VVV bestuur, opheldering over de affaire rond de congresbrochure. De partij vraagt dit in een brief aan het college van b en w. -C—F--' ïrktan dak van het Sluftervallelgebouw moest eraan geloven. Texels Belang vindt het een goed initiatief dat de VVV zich richt op de zogenaamde MCI-markt. Min der geslaagd vindt men het dat niet alle mogelijke bedrijven zijn benaderd voor deelname. „Dat lijkt niet in overeenstemming met de benodigde zorgvuldigheid van een organisatie die de belangen van al haar leden op evenwichtige wijze dient te behartigen", aldus fractievoorzitter Dick Drijver. Texels Belang heeft al eerder ge wezen op een eenzijdige promotie van zeer luxe bungalows via de iforo r.cu de Grieft) Duitse televisie en de bezorgde signalen van kleine logiesverstrek- kers over de toedeling van reserve ringen via de VVV. Niet opdonderen Vincent de Jong van Greenside in De Koog wil zijn uitlatingen, die door Horeca Nederland, afdeling Texel in een brief aan het VVV- bestuur zijn doorgegeven, nuance ren. Hij is het met Girbes eens dat een onderzoek moet worden gestart naar het functioneren van de VVV in deze zaak. Hij wil zich echter verre houden van de harde uitspraken die Girbes ten aanzien van VVV-directeur Van Linge deed. „Greenside mag niet wor den gepasseerd, daar gaat het mij om. Het moet netjes worden afge wikkeld. Uit de toonzetting van Girbes kan worden afgeleid dat Van Linge maar moet opdonderen. Déér distantieer ik me van." Collecte. Van 17 tot en met 23 september wordt gecollecteerd voor het Prinses Beatrix Fonds. Deze instantie overkoepelt alle be langenverenigingen van spier ziekten. Klaverjasclub „De Doormars" in Oudeschild start 22 september met de competitie. Vrijdag is er voor de leden al een clubdriva Het is de bedoeling dat elk lid een maat meeneemt Er zijn prijzen te winnen en er is een verloting met een Texeler dekbed als hoofdprijs. Liefhebbers van extra grote prijzen kunnen alvast vrijdag 24 novem ber noteren. De club houdt dan een open drive ten bate van de Zonnebloem. astingen hoeven volgend jaar niet omhoog. Ten- |s, als de gemeenteraad het eens is met de bezuini- irstellen van het college van B en W. De begroting |I996 is sluitend en in een nieuw jasje gestoken. Grote singen zitten er niet in. Gisteren gaven b en w een ting. pt eerst zijn de gemeentelij met de uitleg gepresen- |n een zogenaamde „pro moting". Dit maakt deel jhet BBI-project, waardoor lijfmatigheid, klantvriende- fin duidelijkheid van de ge- moet worden vergroot, de bedoeling dat de »n daardoor een beter in- üjgen. waardoor ze goede an kunnen maken. Het is al vaker uitgelegd en ot deel van het lijvige boe- Itostaat uit een handleiding moet worden gelezen, het voor menigeen nog tnnen zijn. ïeentelijke begroting her- figenlijk geen sensationele len. Texel is een financieel gemeente. Dat er wegens starting flink moest wor- luinigd is al eerder aange- Een deel van het geld is boven tafel, 'et college de resterende vandaan wil halen is ook al orde geweest. De Bolder De Hogeberg worden ontzien. Bovendien zullen 3de er geen gedwongen ontslagen val len bij de gemeente, al zullen vrij komende banen niet zomaar weer worden ingevuld. De afdeling Welzijn moet het meeste geld ophoesten (f285.000,-). Toch had wethouder Nel Eelman gisteren ook nog wel wat leuks te melden. Zij vindt het behoud van alle studierichtingen in het voortgezet onderwijs op Texel een belangrijk onderwerp voor volgend jaar. Het ministerie heeft haar deze week toegezegd dat Texel een extra bijdrage krijgt voor de afdeling consumptief. Die behoort namelijk nog niet tot de „vaste afdelingen" van de OSG, maar dit geld moet worden gezien als een overbrugging om dat wèl te worden. Geen subsidie De onderwijswereld zal komende jaren zowiezo schudden op haar grondvesten. De gemeente krijgt de zorg voor de huisvesting van het rijk in de schoenen geschoven en moet daar plannen voor ont wikkelen. Verder wil de gemeente de bestaande scholen voor basis- en speciaal onderwijs beslist handhaven. Bekeken wordt of dat financieel haalbaar is door direc tietaken samen te voegen. Dat ge beurt met behulp van een onderzoeksbureau. In februari hoopt de wethouder duidelijkheid te hebben. Bezuinigen zonder zaken te schrappen lijkt een onmogelijke taak. Met veel creativiteit heeft de gemeente gepoogd oplossingen te vinden. Zo is besloten het systeem van subsidies aan vereni gingen te veranderen. Instanties die daar recht op hebben krijgen voortaan een raamsubsidie. Daar van moeten ze zelf geld reserveren voor eventuele investeringen, want de gemeentelijke pot daar voor verdwijnt. Boysveld Wethouder Eelman wil dat in 1996 een beslissing wordt genomen over de verhuizing van voetbalve reniging Texel '94. De gemeente wil de vorig jaar gefuseerde SV Texel en Texelse Boys naar de loka- tie van laatstgenoemde hebben. Daarvoor zijn waarschijnlijk wel wat aanpassingen nodig. De Boys kantine is nog niet zo lang geleden voor veel geld opgeknapt. „Het is niet gezegd dat die tegen de vlak te moet. Misschien moet er alleen een stukje bijgebouwd", aldus de wethouder. Over het Texelse museumbeleid is afgelopen jaar veel opschudding geweest. Reden voor het college om de gemeentelijke stellingen in '96 tegen het licht te houden. Verslaving De wijzigingen op gebied van de Algemene Bijstandswet brengen voor de gemeente veel werk met zich mee. Texel heeft ervoor geko zen niet te knabbelen aan mini mum uitkeringen. Die mogelijkheid liet het rijk wel. Wel zal de samen werking met het Arbeidsburo wor den verbeterd. Daartoe is al een rechtstreekse computerverbinding tussen deze instantie en Sociale Zaken opgezet. Voor De Bolder wordt het een spannend jaar. Het onderzoek naar huisvestingsmogelijkheden moet in 1996 een beslissing ople veren over eventuele verhuizing. Verslaving baart wethouder Nel Eelman zorgen. De voorlichting over de negatieve aspecten zal, met name voor jongeren van 12 tot 16 jaar, intensief worden voortgezet. Vuilnispotje De Onroerend Zaak Belasting is vorig jaar tien procent omhoog ge gaan. Verdere stijging is niet no dig, als de raad de zes ton aan bezuinigingsvoorstellen over neemt. Andere keuzes kunnen uiteraard wel worden gemaakt, mits daar dekking voor wordt aan gegeven. Wat wel toeneemt is het riool recht. De drie procent stijging be hoort echter bij eerdere afspraken om tot kostendekkendheid te ko men. Er komt een plan voor aan sluiting van onrendabele gebieden, waarin uitgebreid aan dacht zal worden besteed aan de strandpaviljoens. „Daar hebben we zo veel van, in vergelijking met andere Waddeneilanden. En ze lig gen ook nog zo ver van het be staande rioolnet af", verzucht wethouder Poster. De leges blijven gelijk, op kleine tóale structuur 'inwoners én: laar jdar 8|aar laar en ouder Periodieke ^gerechtigden ii. beneden 65 jaar van 65 jaar en ouder 3* uitkeringen "en I0AZ l^erkgestelden in Arkgemeenschappen Werkelijk Raming 1-1-1995 1-1-1996 13.130 13.250 B. Fysieke structuur Oppervlakte gemeente Werkelijk Raming 1-1-1995 1-1-1996 C. Financiële structuur Uitgaven (x ƒ1.000,-) Werkelijk Raming 1-1-1995 1-1-1996 in hectare 58.041 58.041 per inwoner 3.934 4.094 897 2.441 905 2.463 waarvan: binnenwater 360 360 Opbrengst belastingen 563 552*) 7.971 1.821 8.044 1.838 per inwoner Aantal woonruimten waarvan: woningen 5.371 5.454 Algemene uitkering 4.031 4.055 gemeentefonds 16.392.520 16.8 86.610 298 317 huurwoningen 1.192 1.251 per inwoner 1.248 1.274 wooneenheden 148 148 145 2 17 134 81 160 2 19 136 84 woonwagens Lengte van de wegen in meters waarvan: buiten de bebouwde kom binnen de bebouwde kom Lengte van de recreatieve fiets-, ruiter- en wandelpaden Aantal mz openbaar groen 277.700 277.700 194.900 194.900 82.800 82.800 Vaste schuld per inwoner 5.847 3.439 waarvan voor woningbouw 2.423 275 Daling wordt veroorzaakt door het reinigings recht. Exlusief voorgestelde 3% verhoging rioolrecht. Exclusief toeristische belastingen. 106.350 106.350 449.500 449.500 uitzonderingen na. De reinigingstarieven dalen door de meevaller waar onlangs uitvoe rig over is bericht. Meerpersoons huishoudens gaan f375,- betalen (was f395,-) en eenpersoonshuis houdens f233,- in plaats van f245,-. Ook voor bedrijven is de daling doorgevoerd. Wethouder Poster vindt het onterecht dat de gemeente door TVO de Zwarte Piet kreeg toegespeeld, als zou men pas met lagere tarieven zijn gekomen nu bedrijven naar een particuliere inzamelaar dreigen te stappen. „Wij hebben pas afgelo pen maand precies gehoord hoe veel we overhielden. Er is geen sprake van een truc." Ondanks de verlaging van de tarie ven houdt de gemeente nog f178.000,- over. Hiervan wordt een potje gemaakt om nadelige gevolgen op te vangen, bijvoor beeld als meer bedrijven dan ver wacht overstappen naar de particuliere inzamelaar. Of, en zo ja hoe dit potje jaarlijks moet wor den gevuld wordt volgend jaar vastgesteld. Om de werkgelegenheid te stimu leren wil de gemeente veel bedrij ven naar Texel halen. Daartoe zal een brochure worden gemaakt waarmee men actief het land in trekt. Maar dan moet er wèl ruim te zijn voor vestiging van die be drijven. Vandaar dat wethouder Poster vaart wil zetten achter uit breiding van het terrein rond Ou deschild. Er komt een voorstel over de wervingsacties. Poster: „Het geld daarvoor? Ach, we heb ben nog wat van het PEN...." Er zullen ook plannen worden uitge werkt om de controle van de toe ristenbelasting aan te passen en uit te breiden. Met name de groepsverhuurgemiddelden wor den onder de loep genomen. Ver der wordt in samenwerking met de commissie voor financieel, eco nomisch en technisch beleid een begroting voor toeristische uitga ven en inkomsten opgesteld. Daardoor moet duidelijk worden dat Texel het toerisme bepaald niet als melkkoe gebruikt, maar er ook flinke kosten aan heeft. Na veel omzwervingen ligt het schip van de afdeling Ruimtelijke Ordening weer vast op koers. Bloemrijk verwoordde wethouder Daan Schilling dat wordt afgeste vend op voltooiing van het bestemmingsplan buitengebied. „Alle andere franje proberen we zoveel mogelijk af te wimpelen." Op gebied van woningbouw gaat de aandacht uit naar huizen voor ouderen. Daar zit voor Den Burg enige schot in, maar meer tipjes van de sluier wilde de wethouder niet oplichten. Ook voor jongeren probeert hij uit alle macht de pro vincie contingenten te ontfutse len. Aangezien de vergrijzing echter weer toeneemt, ligt priori teit bij de ouderen. „Bovendien la ten die altijd een woning achter en daar profiteren vaak jongeren van." Het blijven streven naar verbete ring van de verkeersveiligheid krijgt ook volgend jaar veel aan dacht, evenals restauratie van gro tere monumenten op het eiland, bijvoorbeeld kerktorens. „Je kunt een kostbare investering wel steeds uitstellen omdat het je financieel niet goed uitkomt, maar je komt jezelf een keer tegen", al dus burgemeester Van Rappard. Hij legde uit waarom volgend jaar echt een nieuw blusvoertuig voor de brandweer moet worden aan geschaft. Liefst een voertuig dat ook door onherbergzaam gebied kan rijden. Schaalvergroting is een mode woord, maar het lijkt er toch steeds meer op dat het rijk ge meenten wil vormen met minstens 40.000 inwoners. Voor Texel geeft dat wat fysieke proble men. Het college gaat ervan uit dat door de eilandpositie voor de Wadden een uitzondering wordt gemaakt. Dat onderling meer zal moeten worden samengewerkt is een feit. „Misschien moeten we als Waddeneilanden zelfs wel een Europese regio vormen met die van Duitsland en Denemarken", mijmerde Van Rappard. De automatisering binnen de ge meente rukt op. Er wordt geïn vesteerd in on line verbindingen met intergemeentelijke netwer ken, binnenkort kan bij burgerza ken worden gepind en in de toekomst wordt het waarschijnlijk mogelijk tijdens verkiezingen elec- tronisch te stemmen. Wordt de baliejuffrouw vervangen door een robot? „Nee, dat zal niet gebeu ren", aldus Van Rappard. „Tot nu toe heeft de automatisering geen enkele arbeidsplaats gekost. Maar de gemeente moet mee in de ont wikkelingen op dit gebied." Om dat de gemeente zich op veel verschillende gebieden begeeft, waarvoor overleg nodig is, worden ook in de toekomst geen rigoureu ze personeelsinkrimpingen door automatisering verwacht. Het gaat financieel goed met Ge meente Texel. Toch zijn er altijd ri sicofactoren, waardoor die geruststellende situatie ineens kan veranderen. In de begroting is een lijst met 19 punten opgeno men, die mogelijk problemen kun nen opleveren. Het verloop van sociale uitkerin gen is niet te voorspellen. Een stij ging van een procent kost de gemeente f5000,- per jaar. En als de rentetarieven met een procent stijgen kost dat ruim f60.000,- per jaar. Dat de vuilverbrandingtarieven zullen stijgen is onafwendbaar. De vraag is of alle kosten kunnen worden verhaald op de bevolking. Als ze zó hoog worden dat een on aanvaardbaar tarief ontstaat, kan het zijn dat de gemeente jaarlijks een flink bedrag moet bijpassen. Calluna Als op het eiland minder wordt ge bouwd, dalen de inkomsten aan leges. Mochten de toeristen andere va kantiebestemmingen prefereren dan Texel, dan komt er uiteraard minder toeristenbelasting binnen. Een daling aan overnachtingen van een procent geeft ruim f30.000,- minder inkomsten. Calluna blijft een onzekere factor voor de gemeenta De betaling van rente en aflossing beloopt f4.100.000,-. Het is niet te voor spellen hoe deze kwestie zich ont wikkelt. Er loopt een onderzoek naar samenwerking met zwembad Molenkoog. Geen geldzak Het rijk heeft de nare gewoonte ieder jaar opnieuw kortingen op zogenaamde doeluitkeringen door te voeren. Dat zijn bedragen voor de gemeente, die voor een spe ciaal doel zijn bestemd zoals de Londonormen voor onderwijsmid delen. Het is niet te voorzien hoe dit verloopt. Extra kortingen op het algemene gemeentefonds be horen ook tot de mogelijkheid. Het rijk en de provincie delegeren ver der gretig taken naar de gemeen te, maar sturen geen bijbehorende zak met geld. Ook de zorg voor OSG De Hogeberg wordt naar de gemeente gedecentraliseerd. De kans bestaat ook dat komende tijd steeds meer moet worden be taald aan het Gewest. Vuile grond De gemeente staat garant voor de artsenpost in De Koog. Als de huur van de ruimte in het dorps huis niet kan worden opgebracht, moet dit door de gemeente wor den bijgepast. Afhankelijk van grondonderzoeken kan de gemeente worden ge dwongen het schoonmaken (sa nering) voor een deel te betalen. Als de BTW over de verkoopprijs van percelen grond moet worden terugbetaald, bestaat de kans dat dit niet meer met de Belasting dienst kan worden verrekend. Er zal een extra gemeentelijke bij drage nodig zijn om de exploitatie van het artikel 11 gebied in De Koog (Stappeland) sluitend te krijgen. Aansprakelijk De gemeente krijgt f210.000,- minder voor sociale werkplaats De Bolder, terwijl de nieuwbouwplan- nen juist extra geld vragen. Ook de Nieuwe Algemene Bijstandswet geeft risico's. Mo menteel bedraagt de gemeentelij ke bijdrage tien procent van de bijstandskosten. De nieuwe wet voorziet in een basisbedrag dat door de gemeente verhoogd mag worden met een toeslag van maxi maal 20 procent. Er is nog een nieuwe wet die maakt dat gemeenten sneller fi nancieel aansprakelijk kunnen worden gesteld. Dit kan oplopen tot flinke bedragen.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5