)nderhandelingen met TVO niet hervat «fEÏ=f Wat ik z eggen wou... Mationaal Park moet naar Texels model Ondanks pleidooi raadsleden: car oon ieuwe status duinen welkommaar: iigen bijdrage bijzondere bijstand vervalt wellicht TELECOM TAXI TEXELSE^" couRANT Zonering vliegveld in laatste fase Openbaar Groen „dure hobby"? COLLEGOS IK DOKTER BEHRINOELIttG WO VW NEUROLOGIE ZEGGEN "KOPPEN" STOM STEL DE 10 PUNTEN VOOR L/ftN DE bJRT ZEGT U DOKIER LRGERÜELD? BH DOKTER DOES VAN UROLOGIE GEWOON RNRBL behandelen sarbW H EN m ZEKER WEER DE TOTZOOi OpRUM II' /Y J Doodziek Herziening gemeentegids VVV als vereniging Vandalisme, zo kinderachtig! Even plakken Solexrace WINTERDIENSTBIGELING vanaf zondag 17 september S000OO VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1995 reinigingsrechten blijven stof voor discussie bieden, idagavond was het in de raadsvergadering weer raak. PvdA en vooral de VVD pleitten voor hervatting van oprekken met TVO, nu nieuwe gegevens uitwijzen dat grieven een stuk lager uitvallen. Het college van b en jldaar niet van weten. „Het is over en uit", aldus bur ster Van Rappard. =k aan onderhandelingstac- Oat verweet Erna Eelman van ïD het college. Ze vreest dat trede in verhoudingen tussen en de gemeente onherstel- is, als beide partijen niet snel jlkaar om de tafel gaan. Pieter jtot van D66 vond dat ook maar is vooral geïnteresseerd vraag hoe dit zo heeft kun- jebeuren. En hoe kan worden tomen dat de gemeente in de jast weer pas zo laat de cijfers weet. Hondestaart joieester Van Rappard erger- th aan de scherpe toon van Eelman. Hij was niet de eni- ide raadsvergadering van fe- is collectief besloten de ihandelingen met TVO te sta lls u het daar niet mee eens had u toen een motie van af- ng moeten indienen. Je moet is een kéér een punt achter a Anders blijf je als een hond je eigen staart aanhollen." uder Poster verdedigt mo il de Texelse belangen aan dere kant van de Atlantische Oceaan, vandaar dat zijn collega's het voor hem opnamen. Wethou der Nel Eelman verzekerde dat het college pas vanaf maart inzicht in de reinigingstarieven kreeg. „U kunt het ook zo stellen dat TVO geen geduld heeft gehad om op de definitieve cijfers te wachten", merkte ze fijntjes op. Blijdschap met het overschot miste ze bij de raadsleden. Huisvuilcentrale Pieter de Groot haaste zich te zeg gen dat hij wel degelijk blij was met het surplus. Hoe de gemeente in de toekomst tussentijds beter op de hoogte kan zijn van de ont wikkelingen zal in de raadscom missie voor financieel, economisch en technisch beleid binnenkort uitgebreid worden be handeld. Dat de gemeente de reinigingsta rieven nu wil verlagen omdat TVO aan de bel heeft getrokken, noem de Dirk Terpstra (PvdA) een idiote bewering. Wel bleef hij erop hame ren dat de gemeente opnieuw met TVO om de tafel moet gaan. De dreigende financiële tekorten van de N.V. Huisvuilcentrale in Alkmaar hebben enkele raadsle den verontrust. Peter Bakker van Groen Links waarschuwde ervoor de reinigingstarieven nu al te verla gen, want misschien moeten ze straks weer omhoog om dit pro bleem op te lossen. „Ik voel me behoorlijk belazerd door de huis vuilcentrale. Ze hebben ons inder tijd zaken veel te rooskleurig voorgespiegeld." Geïrriteerd mengde burgemeester Van Rappard zich tot twee keer toe in de discussie. Hij vond dat die teveel ontaardde in een begro tingsdebat. „Bewaar u kruit maar voor het najaar." De zoneringsplannen voor Vlieg veld Texel verkeren in het laatste stadium. Alleen de Tweede Kamer moet er nog goedkeuring aan geven. Na'jaren van overleg is een zone ring voor het vliegveld op papier gezet. Daarbij is bepaald dat Texel in het jaar 2000 maximaal 43.000 vliegbewegingen mag hebben. Het huidige aantal is ongeveer 26.000, dus dat geeft nog wat lucht. In het jaar 2000 wordt echter een strengere geluidhindernorm voor kleine luchtvaart van kracht. Aan de hand van de zoneringsbepaling is vastgesteld dat op Texel dan nog maar 21.500 vliegbewegingen mogen zijn, tenzij er stillere vlieg tuigen komen. Volgens havenmeester Ed de Bruijn biedt de zonering Vliegveld Texel wel overlevingskansen, maar zal het nog best moeilijk worden. De behandeling in de Tweede Ka mer zal volgens planning verlopen. Poster in opspraak Altijd als hij er niet is raakt hij in opspraak. In de raadsvergadering van dinsdag merkte Hans Roeper van de PvdA op dat het verkopen van openbaar groen een dure hobby is van een voormalig raadslid. Wethouder Poster zit echter in Canada. In zijn plaats viel collega Daan Schilling over de aantijging. „Beneden alle stijl", zo combineer de de wethouder twee gezegden om zijn afschuw uit te drukken. Roeper maakte de opmerking naar aanleiding van de jaarstukken van de dienst gemeentewerken.. Daar uit blijkt inderdaad dat het verko pen van openbaar groen meer geld heeft gekost dan opgeleverd. „En het gaat nog om forse bedragen ook", aldus de PvdA-er. De drie overgebleven collegeleden beloofden dat in commissiever band door de aangesprokene zelf zaken op een rij zullen worden ge zet. Schilling wees er nog op dat het verkopen van openbaar groen als een speerpunt in het college programma is gezet, dat door de raad wordt gedragen. Roeper re pliceerde dat het duidelijk een stokpaardje van Poster is en dat het weinig zakelijk is, gezien de magere opbrengsten. Binnenkort valt bij iedereen de nieuwe gemeentegids in de bus. Alle vermeldingen zijn gecontro leerd op hun geldigheid en waar nodig zijn aanpassingen gedaan. Mensen met een nee-sticker op de deur (beide varianten) kunnen de gemeentegids afhalen op het raadhuis. Daar blijft de uitgave een jaar lang verkrijgbaar. Brieven van lezers Buiten verantwoordelijkheid ran de redactie houdt een flinke vinger in de pap bij de aanwijzing en fiting van het duingebied tot nationaal park. Het colle- gematigd enthousiast, mits er niet aan de afspraken tiet convenant wordt getornd. De commissie Kleister- die gisteren voor een informatief bezoek op het eiland legt zich hierbij neer. De commissie vindt de aanwe- sid van het amfibisch oefenkamp in het park niet on- komelijk, zodat de nationaal park-status binnen ibereik lijkt. ationaal park moet niet wor- verward met een land- ispark, waarover destijds commotie is ontstaan. Een ehapspark omvat ook cul- snd, het nationaal park al- hot duingebied. de commissie veel aan gele de Texelaars achter de plan- voor het nationaal park te fl. Kosten nog moeite wor- jespaard, getuige de adver- achterop de Texelse int. „We ren alles zo open mogelijk te 1 Een park-status kan niet covenaf worden opgelegd. De ners moeten het zelf willen. 1st niet het geval is, gaat het -door." lommissie ging gisteren op met belanghebbenden die 'Si gereageerd. Tijdens de 3 over het eiland waren de des wat afwachtend, maar ilwijzend. Wel werd duidelijk is status niet ten koste van de ïen van de betrokkenen djaan. Kampeerterreinen mmissie moet dus water bij |hi]n doen. Dat betekent dat f sen Nationaal Park krijgt dat "Ivan de rest in Nederland, i mevrouw W. van Mont- frans en Ben van 't Veer, respec tievelijk voorzitter en secretaris van de Voorlopige Commissie Na tionale Parken erkennen. De campings horen volgens de re gels eigenlijk niet thuis in nationa le parken. „Het is een situatie die historisch is gegroeid, een voldon gen feit dat je niet zomaar kan te rugdraaien", aldus de voorzitter. Het dunbevolkte kampeerterrein doet volgens haar geen afbreuk aan de natuur. Uit onderzoek zou zelfs gebleken zijn dat er net zo veel vogels nestelen als in de rest van de duinen. Wethouder Schil ling bekeek het anders. „Verblijfs- recreatie in een nationaal park, waar vind je dat nou?" De Mok Het amfibisch oefenkamp is een andere exclusiviteit. Uit overleg met het ministerie van Defensie leidde de commissie af dat het kamp voorlopig niet zal wijken. Toch ziet de commissie er geen bezwaar in het oefenkamp binnen de grenzen van het park te hou den. „Het doet geen afbreuk aan de natuur. Kijk maar naar de kolo nie dwergsterns. Daar is goed op gepast. En de Mokbaai is toch een uniek oefengebied voor de mari niers. Daar heb je zo geen vervan ger voor, al zijn er voorbeelden te noemen van parken waar de oe fenterreinen van Defensie wèl zijn opgeheven", sloot Van 't Veer niet uit dat het kamp op denduur ver dwijnt. Bufferzones Uitbreiding van het park met buf ferzones langs de duinen zit er niet in. Schilling stelde glashard dat de afspraken in het convenant over natuurontwikkeling in landbouw gebieden niet ter discussie staan. „Als dat wèl zo is, zijn wij klaar met nationaal park." De commis sie stelt zich coulant op. Burgemeester Willem van Rappard ziet wel voordelen in de status. „Het is een soort keurmerk. Een stuk nationale erkenning van de kwaliteit van de natuur, wat naar buiten toe gunstig is." EcoMare zal daarin informatief middelpunt worden. Directeur Jan Kuiper constateerde dat de Texe laars niet negatief tegenover de plannen staan. Vooruitlopend op de parkstatus incasseert het cen trum jaarlijks f60.000,- van het rijk. Een bedrag dat als de status wordt verleend wellicht nog zal groeien. „Maar dat betekent niet dat we ten koste van alles akkoord gaan. We stellen ons kritisch op." Ook voor de inrichting en het be heer zal het rijk gelden vrijmaken, evenals voor de exploitatie Dat is bijvoorbeeld gunstig voor het we- genbeheer. Overigens gaat het niet om grote bedragen. Niet doorslaggevend Het financiële voordeel is voor Schilling niet doorslaggevend. „Het is juist het overleg tussen de verschillende partijen dat iets aan het duingebied toevoegt. We wor den een partner van het rijk. Het blijft altijd een kwestie van geven en nemen, maar uiteindelijk kom je altijd met een gezamenlijke stand punt naar buiten." Schilling vindt de status van natio naal park een goed alternatief voor de Natuurbeschermingswet. Vol gens Schilling is het de wens van het rijk alle Nederlandse duinen onder dat regime te plaatsen. „De zaken worden dan meer van bove naf opgelegd. Als Texel geen park wordt, dan kun je er op wachten dat dit komt." Nu alle belanghebbenden hun zeg je hebben gedaan gaat de com missie Kleisterlee de aanmerkingen in het concept ad vies verwerken. Het kan nog jaren duren voor de aanwijzing door de minister van Landbouw, Visserij en Natuurbeheer een feit is. Vooruitlopend daarop krijgen de duinen wel het predikaat Natio naal Park in oprichting. Open brief aan VVV-directeur Van Linge Het stuk van TVO is dermate be neden peil, dat ons wederom iede re lust ontnomen is ons door deze organisatie bij u te laten vertegen woordigen. TVO noemt ons in dit fraaie staaltje morele chantage maar liefst parasieten, na ons vo rig jaar al uitgemaakt te hebben voor profiteurs en wanbetalers. Uiteraard wordt nu weer met de kreet solidariteit geschermd. We vragen ons af welke van de onder tekenaars bij ons klant zullen wor den als zou blijken dat het ons slecht zou gaan... We vragen ons werkelijk af of dan de jaarlijkse huurverhoging uit solidariteit ach terwege kan blijven... In toenemende mate merken we dat mensen besluiten hun vakan tie weer op Texel door te brengen. Dat doen ze omdat ze bij ons vin den wat elders blijkbaar een schaars goed aan het worden is: het gevoel werkelijk gast te zijn en niet een portemonnee op pootjes. TVO stelt dat Texel ziek is. Vorig jaar zomer kreeg ik over het hele eiland verontrustend veel bijval van mede-ondernemers in mijn protest tegen de toon van TVO. Als een meerderheid van de on dernemers inderdaad weigert via TVO de VVV-bijdrage te betalen, zou dat wel eens kunnen beteke nen dat TVO aan dezelfde ziekte lijdt als de voormalige Oost- Europese staten. Dit hoeft echter niet te betekenen dat de Texelse ondernemers de VW een kwaad hart toedragen. Als u besluit om van de VVV een Texelse vereniging te maken, dan kunnen we lid worden zonder ons te laten vertegenwoordigen door TVO. Want we willen meedenken, meepraten en meewerken, maar zeker ook meebetalen. Voor een WV die werkelijk van ons is, kunt u ons onmiddellijk als lid noteren. Frank Polling en Renée van Dam, Den Burg. Op de uitkijkpost bij Loodsmansduin geeft Roel Klaassen van Staatsbosbeheer commissieleden en toehoorders uitleg over het Mokslootgebied. lForo Gerard Timmerman) !llik hoeven Texelse uitke- Wrechtigden vanaf volgend ,9«en „drempelbedrag" van meer te betalen, alvorens Wndere bijstand van de ge ls kunnen ontvangen. De van PvdA, Groen Links en 'dongen er dinsdagavond tij- [to raadsvergadering op aan *'9an bijdrage te laten ver- Wethouder Nel Eelman- 'Veer zegde toe dit punt nog 'ia overweging te nemen en da begrotingsvergadering ha voorstel te komen. JW drempelbedrag wordt ^9even tot welk bedrag uitke- wechtigden in staat worden 'bijzondere uitgaven te kun nen doen van zijn of haar uitke ring. Momenteel is dat bedrag wettelijk bepaald op maximaal f186,- per jaar. Door invoering van de nieuwe Algemene Bijstandswet mogen gemeenten zelf bepalen of ze de drempel hanteren. Dinsdagavond pleitten de linkse fracties voor afschaffing. Dirk Terpstra (PvdA): „Deze mensen staan onder financiële druk. Als zij in het begin van het jaar worden geconfronteerd met rekeningen die ze niet bij de bijzondere bijstand kwijt kunnen, zitten ze meteen in de problemen." Volgens hem en de woordvoerders van Groen Links en D66 (resp. Vla ming en De Groot) zullen de finan ciële gevolgen voor de gemeente gering zijn. Het gaat slechts om een klein aantal personen en het zal de ambtenaren nauwelijks meer werk opleveren. CDA en VVD hielden wel vast aan het drempelbedrag, Texels Belang wil de alleen voor specifieke gevallen een uitzondering maken. Wethouder Eelman erkende dat het drempelbedrag voor- en nade len heeft. Volgens haar zou af schaffing wel degelijk extra werk geven, maar wellicht zijn er andere mogelijkheden, zodat men niet voor ieder tientje naar het ge meentehuis hoeft te komen. Daarnaast wees ze op het „maat werk", een nieuwe beleidsmaatre gel om werklozen weer aan het werk te helpen. Op Texel krijgt dit beleid gestalte door nauwe sa menwerking tussen het arbeids bureau en de gemeentelijke sociale dienst. Met maatwerk wordt bedoeld dat per geval wordt bekeken welke (financiële) hulp en scholing nodig is om iemand uit de bijstand te krijgen. Toeslagen De gemeente krijgt per 1 januari a.s. ook de verantwoordelijkheid voor het toeslagenbeleid. Bijstand suitkeringen voor burgers van 21 jaar en ouder worden gesplitst in een landelijke basisnorm en een gemeentelijke toeslag. B en w hebben ervoor gekozen de hoogte van de toeslagen zó vast te stel len, dat de huidige uitkeringen op hetzelfde niveau worden gehand haafd. De raad stemde dinsdag met deze zienswijze in. Men zou best „ruim hartiger" willen zijn, maar gezien de budgettaire problemen van de gemeente kan de raad zich niet al teveel veroorloven. Pieter de Groot wilde een uitzon dering maken voor de 21- en 22-jarige alleenstaanden en schoolverlaters van 21 tot 27 jaar. Deze groep krijgt een lagere uitke ring. De D66'er vindt dat hun uit kering tot een normaal peil moet worden opgetrokken. Op Texel gaat het om zo'n klein aantal, dat de financiële gevolgen beperkt blij ven. Wethouder Eelman zei echter meer nut te zien in de toepassing van maatwerk om deze categorie zo snel mogelijk op de arbeids markt in te schakelen. Dit moet me even van het hart: In De Cocksdorp ondervinden wij ieder jaar meer hinder van vernie ling en diefstal. In het hoogseizoen '94 zijn van ons binnen twee we ken drie fietsen gestolen. Deze waren al op leeftijd, vandaar geen aangifte. Dit jaar was het weer raak. Het seizoen begon met het stelen van een nieuwe brommer met een helm ter waarde van f120,-. Een week later werd onze dochter beroofd van haar sleutels en moest zij naar huis lopen. Toen zij de brommer wilde ophalen, bleek deze te zijn gestolen. Na een Het gebeurde in augustus onder weg naar de markt van Den Hoorn. Mijn fiets maakte plotse ling een klapperend geluid en ging nog maar langzaam vooruit. Ein Platten! Lekke band! Heel verve lend. Ik had geen reparatiespullen en naar Den Hoorn was het nog ver. Dus ging ik in de hitte lopend ver der met de fiets aan de hand. Vro lijke fiets(t)ers haalden me in of kwamen me tegen. Maar daar riep iemand me toe: „Even plakken?" Met een uitnodigende beweging in de trant van „Dat verhelpen we meteen" wenkte hij me. Met zekere handgrepen zette hij de fiets op de kop, haalde de bin nenband eruit en speurde naar het lek. Spoedig vond hij een gaatje, deed er lijm en een plakkertje op, inspecteerde de buitenband en pompte de band weer op. Het geheel duurde hoogstens tien minuten. De hele tijd vroeg ik me af hoe ik voor zoveel spontane hulpvaardigheid zou kunnen be danken. Een beetje verlegen be dankte ik mijn helper. Vervolgens kon ik mijn weg naar Den Hoorn, „hoog op m'n ros", voortzetten, vol vreugde en dankbaarheid. Wat een verschil tussen Platten en plakken: ein Platten een onaangename gebeurtenis; even plakken een reddingsactie, een geschenk van een voor mij onbekende Nederlan der. Hartelijk bedankt! Marithea Haarkoll, Duitsland. zoektocht van een dag zien we de brommer rijden in de richting van paal 28. Wij in de achtervolging. Er zat een jochie op van zestien. Hij bleek het vervoermiddel in De Koog voor vijftig gulden te hebben gekocht. Na de vakantie gaat dochterlief te stappen in Den Burg. De brommer staat vast aan een zware ketting. Toen zij 's nachts naar huis wou, bleek de brommer totaal vernield. Zij moest bij kennissen in Den Burg overnachten. De ellende begon al voor de va kantie. Ook de stalling bij de OSG wordt regelmatig geteistert door vandalen. Haar brommer is acht maanden oud en totaal vernield. Een brom mer van f2.000,-, f1.000,- el lende en wij maar werken' Vandalisme, zo kinderachtig! Een boze moeder, S. Boon-Griener, De Cocksdorp Tijdens het touwtrekweekend in Oudeschild wordt op zondag 24 september een solexrace gehou den op de haven. Deelnemers kun nen zich ter plaatse opgeven bij de bus van de organisatie De start van de race is om 14.30 uur bij de feesttent. Er wordt een kwartier over de haven gereden, waarna in drie ronden een eindsprint volgt. Er zijn geen regels, alleen moeten wel alle deelnemers zijn verzekerd. Berini's mogen alleen buiten me dedinging meedoen. (ADVERTENTIE) In verband met de winterdienst dient u vanaf zondag 17 septem ber uw Telecom Taxi vóór 10 uur te bestellen. Bestaat uw gezelschap uit mini maal vier personen, dan kunt u ook nog van 10 uur tot 2 uur terecht. In alle andere gevallen na 10 uur: Taxi Grootjen, tel. 17555

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5