Cjroen ^warL-Jéxels in het den burg Kavelruil is altijd eer een uitdaging N- Veilig Verkeer: 't Kan best zachter op Texel ïichting Agrarisch Texel 25 jaar 0E& ummer 06 904 904 01 gem. TEXEL Minder snel? Dank u wel! pienter ventje Traumateam redt Texelaar Beledigend gebaar Hoed is rood Speedboot zinkt bijna in haven Zedenmisdrijven: man aangehouden Gerrie betaalt ook mee... Bromfiets gestolen VERDER IN DIT s» Feestje voor zwevers en springers 2 s» Geen wind: slechts 13 surfers overeind 5 Finale voor Molenkoog 5 kr, Veldwerkers bekeken Texelse natuur 7 s» Bok bijna beste 7 Kritiek op afwijzing van puinsortering Hoofdletsel na val uit nooduitgang HERFSTNIEUWS van Slijterij-wijnhandel DE WIT Inleveren advertenties t/m 26 september GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11018 DINSDAG 19 SEPTEMBER 1995 Langeveld en de Rooy btv., tel. (02220) 62600, Vfftenties/abonnementen/bezorglng tel. 62600, fax 14111. ^tJe tel. 62620, fax 14111. j. in dringende gevallen 06-52 7Q 49 62. j^ctie buiten werktijd Gerard Timmerman, ttonval 11. Den Burg, telefoon 14687. [MIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. LOSSE NUMMERS ƒ1,45. even de krant bellen Kic*. I voor nieuw 2 voor sport. 3 voor dc agenda, 4 voor hei weer IX- TC-Nieuwslijn, altijd het laab.lt nieuws Mag tv/at minder® en van de Texelse Veilig verkeer setdeling stamen zaterdag hun actie op het Schilderend in Den Burg IFoto Harry de Great) De mentaliteit moet veranderen. Automobilisten en andere wegge bruikers moeten rustiger gaan rij den, zodat vooral op de invals wegen in de diverse Texelse dor pen een eind komt aan gevaar en overlast. De afdeling Texel van Veilig Verkeer Nederland voert daarvoor sinds zaterdag actie. Begonnen werd op het Schilde rend in Den Burg waar de bewo ners al jaren klagen over hardrij- dende auto's, vooral op het ge deelte tussen komgrens en het kruispunt Keijserstraat. Ongeluk ken, bijna-ongelukken en overlast doen ernstig afbreuk aan het woongenot van de buurt en aan het gevoel van veiligheid van kwetsbare weggebruikers zoals kinderen, fietsers en voetgangers. Het betreffende weggedeelte wordt onder andere gebruikt door schoolgaande jeugd en zwembad bezoekers. De Veilig Verkeer- bestuursleden Jan Driehuis, Gerda Rungs, Jan Brouwer en Liekele van der Veen plaatsten bij de kom grens opvallende borden, die voor zichzelf spreken. Of het helpt zal spoedig blijken, want de politie heeft tevoren snelheidsmetingen gedaan en zal deze vergelijken met metingen tijdens en na de actie. Soortgelijke actie zal worden ge voerd bij de komgrenzen van De Koog, De Waal en mogelijk nog andere plaatsen. In oktober is de Boodtlaan in De Koog als eerste aan de beurt. Milieu Rustig rijden is niet alleen in het belang van veiligheid en rust, maar is ook goed voor het milieu. Het staat vast dat de uitstoot van schadelijke stoffen door auto's sterk afneemt bij lagere snelheid. Hard rijden is vooral op Texel meestal zinloos. De afstanden zijn immers kort. Wie de proef op de som neemt komt er al gauw ach ter. De weinige tijdwinst die „scheuren" oplevert, staat in geen verhouding tot het gevaar, de on rust, de vervuiling en de motor- en bandenslijtage. De Texelse Veilig Verkeers-afdeling haakt met de actie in op de lande lijke actie „Minder snel in onze straat". In tegenstelling tot elders wordt de actie op Texel niet in de zomer gehouden. Het zijn namelijk niet zozeer toeristen maar vooral Texelaars die te hard rijden. het doel van de Stichting Agrarisch Texel? Wat stelt r in de praktijk? De meeste Texelse boeren weten I ongeveer, maar buiten de agrarische kring is de ien maar een weinig opwindend woord, dat een en- uikt in gemeentelijke papieren en kranteartikelen, leeft die organisatie een effectvolle rol gespeeld voor arische bedrijfstak, die ondanks alle quoterings- en misère van de afgelopen jaren nog altijd een van de van de Texelse economie is. ikten een praatje met en- et betrokkenen, naar aan- van het feit dat de j Agrarisch Texel de afge zand 25 jaar bestond. Het wordt aanstaande vrij en klachten na men op Vliehors 'I echte bommen die vrij- igen op de Vliehors zijn S hebben op Texel geen tveroorzaakt. De drukgol ven dankzij de matige sten wind (kracht drie) Texel gevoeld. verpen van de achthon- tders was onderdeel van lening voor piloten die op s Villa Franca in Italië wor- slationeerd. Mogelijk wor- «igezet bij bombardemen- Bosnië. Er werd gevlogen fegbasis Volkel. Bij de ge- kwam geen enkele klacht Het is niet bekend of bin- opnieuw „live weapons" Vliehors worden afge- 'kft M Kh dijk en duinenrij door Klaas Bonne e keek verbaasd i» moeders schoot de hoed nog gries Eensklaps rood 'l-r in de nacht gebeurd VI) ze nooit zien kwasten wei uut voorzichtigheid 'het op de gasten een rooie schoenendoos '?ies getinte dessel 'keet de juiste kleur '®er van Tien voor Tessel heb het altijd seit [*"09 om spannen 'eg is toch wel een feit 1Seed bij de pannen 'k'daags jarig ben f ileurdoos vragen flekker alles vol [plicht kan verdragen dagmiddag herdacht tijdens een officiële bijeenkomst in hotel De Lindeboom, die door meer dan Nadat hij door de brandweer uit zijn auto is gezaagd, heeft het traumateam zich donderdagmid dag op Rijksweg 9 ter hoogte van 't Zand ontfermd over een 57-jarige Texelaar. Het leek ern stig, maar zijn verwondingen ble ken achteraf mee te vallen. De inwoner van Den Burg had een bezoek gebracht aan de fokvee- dag van Purmerend. Op de terug reis kwam hij met zijn Hyundai ter hoogte van 't Zand op de verkeer de rijbaan terecht. Hoe dit kon ge beuren is niet duidelijk. De Texelaar raakte als eerste een 52-jarige tegenligger uit Den Hel der, vervolgens botste hij frontaal op de wagen van een 26-jarige man uit Sint Pancras. Een daar achter rijdende 22-jarige Heerhu- gowaarder reed op de ravage in. De Texelaar en de man uit Sint Pancras leken er ernstig aan toe, zodat het per helikopter opereren de traumateam werd gealarmeerd. Na behandeling ter plekke werden beiden naar het Medisch Centrum Alkmaar vervoerd, waar ze nog steeds liggen. De verwondingen vallen mee: een beenbreuk en let sel aan hoofd en borst. De overige betrokkenen raakten niet gewond. Wegens het ongeval is de rijksweg ruim een uur voor het verkeer af gesloten geweest. Een onbekende bromfietser heeft zich grof gedragen nadat hij op het fietspad langs de Nieuwlander- weg een 25-jarige vrouw uit het Duitse Rietberg had aangereden. De vrouw kwam ten val doordat de naderende bromfietser niet vol doende rechts hield. Hij hielp haar niet, maar maakte een beledigend gebaar en reed toen door. De vrouw bleef met schade aan haar fiets achter. Ze deed aangifte bij de .politie. Het incident gebeurde woensdagavond omstreeks zeven uur. 120 genodigden wordt bijge woond. Verleden en toekomst van de Texelse landbouw in nationaal en internationaal verband zullen daar door meerdere sprekers aan de orde worden gesteld. Onder hen een vertegenwoordiger van het ministerie: Ir A. Grijns, direc teur van de afdeling Noord-West. 's Morgens om 10.15 uur is in de zelfde zaal een plechtigheid ge houden, waarbij handtekeningen worden gezet onder een omvang rijke kavelruil, die de stichting on langs heeft begeleid. Doel... Blijkens de statuten die 25 jaar ge leden door vervangend notaris H. Holtman werden verleden, is het doel van de stichting „bevordering van de verbetering van de agrari sche structuur van Texel". Verde rop staat dat dit zoveel mogelijk moet gebeuren in samenwerking met andere agrarische en recrea tieve organisaties en dat rekening gehouden moet worden met de landschappelijke en recreatieve functie van het eiland. De oprichting had plaats toen de ruilverkaveling en de daaraan ver bonden streekontwikkeling op Texel min of meer waren afgerond. Directe aanleiding was het ver zoek om provinciale subsidie voor grondverbetering op Texel. De pro vincie stelde namelijk als voor waarde dat eerst een autonome stichting in het leven moest wor den geroepen die zich met dit pro ject zou bezig houden. Onderzoek In de beginjaren hield de jonge stichting (toen onder bestuur van W.H. Bakker, Jurr. Beumkes, Jan Witte, Jan Trap en Kees Kager) zich in samenwerking met ge meente en provincie ook bezig met een omvangrijk onderzoek naar de agrarische structuur van Texel. Dat leverde een 79 pagina's tellende rapport op, dat zicht gaf op de ontwikkelingsmogelijkhe den van de agrarische bedrijfstak. Daarbij werd geraamd hoeveel boeren er zouden stoppen en hoe veel er door wilden gaan. Het be grip „wijkers" en „blijvers" werd daarbij gehanteerd. De ervaring heeft inmiddels geleerd dat het aantal wijkers nog groter is dan toen werd voorzien. Een onderzoek stelde de SAT ook in naar de bereidheid van de boe ren om tuinwallen te handhaven. De toen begonnen discussie heeft uiteindelijk geleid tot de huidige Op raadselachtige wijze is van de ene op de andere dag de beruchte „hoed" van het Greenside-complex in De Koog rood geworden. Zijn er nachtelijke schilders aan het werk geweest? Bij Greenside was helaas nie mand bereikbaar voor com mentaar. Spektakel op zondagmiddag in de haven van Oudeschild. Terwijl de vier opvarenden nietsvermoedend een kopje koffie dronken op het terras van Adrie Hutjes, ging hun kostbare speedboot bijna kopje onder. Kok Willem Roeper van restaurant 't Oude Veerhuis zag vanuit zijn keuken dat de boot, die naast de TX 44 was afgemeerd, water maakte. Hij sloeg meteen alarm en ging er met een pomp op af. Ook werden pompen van het schip De Poolster en mosselvisser Dirk Slik ingezet. Pas toen kreeg de bemanning van de speedboot in de gaten dat hun peperdure be zit in gevaar was. De boot werd met touwen aan de TX 44 vastgebonden en leegge pompt. Binnen een half uur had den de Texelaars de penibele situatie onder controle. De oor zaak bleek een lek bij de schroe fas. De opgeluchte pleziervaarders vertrokken per Teso-boot weer naar Friesland. Gisterochtend haalden ze in alle vroegte met een schip van de Makkumer scheeps werf hun speedboot op. regelingen die op behoud zijn gericht. Grondverbetering Wat metterdaad versterking van de agrarische structuur opleverde was het grondverbeteringsproject, waarbij met mengrotors en andere machine's de „storende laag" die vooral in delen van Eierland op on geveer een meter diepte zit, werd doorbroken. Aanvankelijk gebeur de dat met een machine van het vasteland, later met een apparaat dat door Duinker uit Nieuweschild was geconstrueerd. Er werd zo'n duizend hectare bewerkt en het resultaat was de moeite waard. Nu de plantenwortels ook bij aan houdende droogte het water kon den bereiken, waren de groeicondities veel gunstiger. In de afgelopen zomer kon het ver schil tussen bewerkte en niet be- Lees verder pagina 3 Een 55-jarige Texelaar is vrijdag door de politie meegenomen naar het bureau voor verhoor. Meerde re personen hebben aangifte ge daan van zedenmisdrijven, ge pleegd door de man. De politie wil weinig loslaten over de zaak. De man is thuis aange houden en gisteren voorgeleid bij de officier van justitie. „Een fami lielid heeft een verklaring afgelegd over incest, maar er zijn ook mel dingen van anderen uit de omge ving van de man", aldus een woordvoerder van de politie. Taxiondernemer Gerrie Groot- jen kreeg zaterdag als eerste de roemruchte WV-sticker, het bewijs dat hij zich heeft verplicht de komende vijf jaar zijn financiële bijdrage te leve ren voor de toeristische pro motie van Texel. Het TVO-bestuur had hem met enige moeite over de streep gekregen, want Gerrie betaal de in het verleden niet, wat te maken had met een menings verschil. Een ,,goed gesprek" had echter als resultaat dat de strijdbijl de grond inging en dat Gerrie overtuigd is van het algemene belang voor Texel dat in het geding is. TVO- bestuurder Willem Mets kwam zaterdagochtend de sticker bezorgen. Die maakte van de gelegenheid gebruik om er nog eens op te wijzen dat de sticker en de naamspu- blicatie alleen betrekking heb ben op degenen die voor de komende periode tot het jaar 2000 hun bijdrage hebben toegezegd, dus niet op dege nen die hebben betaald voor de lopende contractperiode. De bijdrage is niet gekoppeld aan het TVO-Hdmaatschap. Voor niet-leden die inzien dat ze belang hebben bij de in standhouding van het toe risme op Texel en zich verplichten tot bijdragen, ligt de sticker ook klaar. De ko mende dagen zullen ook de anderen die hun toezegging hebben gedaan van stickers worden voorzien. IFoto Harry da Graal) In de Pamassiastraat in De Koog is zondagmorgen een bromfiets gestolen. Deze is van een 28-jarige man uit De Koog en stond afgesloten in diens tuin. Het betreft een rode Honda MT 5. Vanavond zal ondernemer Willem van Tatenhove reageren op het besluit van b en w om zijn plan voor een puinsortering in de voor malige PEN-centrale af te wijzen. Hij krijgt het woord tijdens de raadscommissie ruimtelijk en huisvestingsbeleid. In de rond vraag van de raadsvergadering gaf Jan Koolhof al een schot voor de boeg: ,,ln de PEN-centrale heb ben 22 jaar motoren gedraaid, dus waarom zou de firma Taten hove daar geen puinsortering kunnen beginnen. Zijn de argu menten van b en w wel steekhou dend?" Inmiddels hebben ook andere raadsleden contact opgenomen met Tatenhove. Menig fractie plaatst vraagtekens bij de door het college aangevoerde argumenten. B en w besloten de puinsortering af te wijzen wegens de nabije lig ging van natuurgebieden, de jachthaven en de Waddenzee. Wel mag Tatenhove zijn aannemings bedrijf verplaatsen van de Marico- weg in Den Burg naar het terrein in Oudeschild. Het bedrijf heeft daar veel meer ruimte. Tijdens de raadsvergadering had Koolhof ook kritiek op de wijze waarop b en w het besluit naar buiten hebben gebracht. Volgens hem was Tatenhove niet eerst offi cieel ingelicht, maar moest hij het uit de Texelse media vernemen. Wethouder Daan Schilling ant woordde dat het een openbaar stuk betreft, dat voor ieder toe gankelijk is. Hij verklaarde zich be reid dat aan de betrokkenen uit te leggen. Verder zei Schilling dat het lang heeft geduurd alvorens b en w op de aanvraag van Tatenhove hebben gereageerd, omdat het college deze zaak zorgvuldig wilde beoordelen. Willem van Tatenhove wilde giste ren geen officiële reactie geven, omdat hij die liever voor de verga dering van vanavond wilde bewa ren. Waarschijnlijk op zoek naar de WC heeft een jongen uit Uithoorn zich in de nacht van vrijdag op zater dag slaapdronken in de deur ver gist. Hij nam de nooduitgang van een hotel in Eierland, gleed uit op het gladde dak en viel een etage naar beneden. Met een schedelba- sisfractuur en gebroken ribben is hij in het Geminiziekenhuis op genomen. (ADVERTENTIE) TEXELSE «COU RANT T.„: Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de folder (ADVERTENTIE) Dankzij snel ingrijpen werd voorkomen dat de speefboot onder water verdween. IFoto Bert Koning)

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 1