r teso at ik zeggen wou... Zweefvliegers herdachten zesde bestaanslustrum Kan ik Iiroll vandaal veilig geloven? TEXELSE COURANT Subsidie isolatie van d'Ouwe Ulo Bijdrage provincie voor Thijsseboek Zwangerschapsyoga Tandemsprong nummer 2000 Looncontrole FNV Voor wie is post van „Mamma-san"? Agenda Snelheidsremmers Schilderend Een beetje misselijk Prachtig weerzii kVIEUWSIvIJIV 06-904 904 01 DINSDAG 19 SEPTEMBER 1995 Leden en oud-leden van de zweefvliegclubrond de barbecue op het terrein voor de hangaar. Het was een onderonsje want op de uitnodiging aan andere motorzweefvliegclubs om het jubileum mee te vieren, was nauwelijks gereageerd. (Foto Harry da Graaf) Op Texel zijn de weersomstandig heden „altijd" beter dan op het vasteland. Dat bleek het afgelo pen weekend weer eens, toen op grond van een ongunstige weers voorspelling werd besloten de viering van het 30-jarig bestaan van de zweefvliegclub Texel te verschuiven van zaterdag naar zondag. Achteraf bleek dat dit niet nodig was geweest. Zaterdag vielen in het grootste deel van het land her- De Welzijnsstichting krijgt van het Juliana Welzijnsfonds een bijdra ge van f16.700 voor het nemen van energiebesparende maatre gelen in dorpshuis d'Ouwe Ulo. Het fonds wil gedurende een aan tal jaren extra aandacht geven aan de leefbaarheid van het platteland. Dorpshuizen zijn daarvoor essen tiële voorzieningen. De subsidie is onderdeel van een tweejarige ac tie voor de Noordhollandse dorps huizen, waarvoor het fonds bijna twee miljoen gulden beschikbaar stelda Met name de energie kosten drukken zwaar op begro ting van de dorpshuizen. Energie besparende maatregelen maken de weg vrij om achterstallig onder houd te verrichten. Bovendien zijn ze gunstig voor het milieu. Het fonds ontvangt gelden van onder andere de GiroLoterij-BankLoterij en de Krasloterij. De provincie stelt ƒ12.500,- be schikbaar voor de samenstelling van een boek over Jqc. P. Thijsse. De uitgave is een initiatief van de Stichting Thijssejaar Texel. Mo menteel wordt onder leiding van de historicus Jan Paul Verkaik, die verbonden is aan de Universiteit van Amsterdam, de laatste hand gelegd aan de diverse hoofdstuk ken. Het betreft geen biografie, maar behandelt de betekenis van Thijsse voor de natuurbescher ming in Nederland. Het boek wordt volgende maand in Bloe- mendaal, waar Thijsse het groot ste deel van zijn leven heeft gewoond, ten doop gehouden. Eind oktober vindt een aparte pre sentatie plaats op Texel. Vanaf de derde maand van hun zwangerschap kunnen vrouwen die in verwachting zijn, deelne men aan zwangerschapsyoga. Er kend yogadocente Margot Bik uit Den Burg verzorgt elke donder dagavond lessen. De nadruk bij yoga ligt op het op bouwen van zelfvertrouwen en in nerlijke ontspanning, waardoor vrouwen de bevalling met meer rust kunnen doorstaan. Ademha lingstechnieken zijn heel belang rijk, want daarmee kan de pijn van de weeën worden opgevangen. De deelnemende vrouwen oefenen een aantal soorten ademhaling, zodat ze tijdens de bevalling kun nen kiezen. Met behulp van yoga-oefeningen maakt men het lichaam soepel en wordt de geestelijke groei van de moeder bevorderd. Verder wordt tijdens de cursus algemene infor matie over zwangerschap gege ven. De cursisten leren contact te maken met het ongeboren kind. Ook worden verschillende hande lingen voor de bevallingen doorge nomen en wordt aandacht besteed aan massage voor moe der en later kind. Voor nadere informatie: Margot Bik, tel. 15235. haaldelijk flinke buien, maar op Texel was het de hele dag droog en overwegend zonnig. Gelukkig was het zondag ook mooi zodat het informele feestje van de club in de openlucht kon plaatsvinden. Historie Voordat leden en oud-leden (waar onder medeoprichter Bram Kemp uit Wormer) zich rond de barbecue schaarden, blikte secretaris en voorzitter ad interim Alex Bijma te rug op het verleden van de club. Het was destijds en „echte" zweefvliegclub die zijn toestellen met een lier in de lucht trok. Later werden de zweefkisten met een motorvliegtuig in hoger sferen ge trokken en de laatste jaren be schikt de club uitsluitend over motorzweefvliegtuigen die zonder hulp het luchtruim kunnen kiezen. Wat betreft deze trend loopt de Texelse club voorop. Zowel in binnen- als buitenland maakt het zweefvliegen steeds meer plaats voor motorzweven. In enkele jaren tijd is het aantal motorzweefvlieg tuigen dat in Nederland in gebruik is, gestegen van 35 naar 70. Zondag werd bij het paracen trum Texel de 2000e tan demsprong van dit seizoen geboekt, een record. De sprong werd uitgevoerd door de 20-jarige oud-Texelaar Rowdy Tuinhout uit Ku- delstaart samen met instruc teur Wilco Peppelman. Pas na de landing hoorde Rowdy van paradirecteur Bob Rienks dat hij de 2000e was. De mijlpaal was reden om het champag neglas te heffen. Wat betreft tandemsprongen was deze zomer een uitschie ter. Steeds meer mensen heb ben blijkbaar f285,- of (in juli en augustus) f315,- over voor deze „kick", maar ook de weersomstandigheden heb ben een positieve rol gespeeld. Het oude record van 1750 sprongen werd ge haald in 1993. Het tan demspringen is in de loop der jaren een steeds belangrijker activiteit geworden, een wel kome compensatie van de ge ringe terugloop die zich bij de andere activiteiten van het paracentrum voordoet. De fo to toont Rowdy met instruc teur, direct na de sprong. (Foto Harry de GraafI Bijma legde er de nadruk op dat het succes van een zweefvlieg club in hoge mate afhankelijk is van zelfwerkzaamheid van de le den. Trots is het bestuur op de eigen instructeur (Piet Standaart) en de eigen technische dienst die bestaat uit Piet Standaart, Piet Flens en Rob Haverman. Onmisbaar zijn ook de sponsors juwelier Martin Tromp, Vakantie centrum De Krim en hotel Opduin, die de zweefvliegsport voor jonge beginnende leden betaalbaar maken. Hangaar In een buitengewone ledenverga dering heeft de club vorige week het definitieve besluit genomen om een nieuwe hangaar te bou wen op het vliegveld. Het nieuwe onderkomen, met daarin een afge schutte kantine, werkplaats en sa nitaire ruimte, komt op een andere plek: tussen de grote hangaar en het restaurant. De oppervlakte is 25 x 20 meter bij een hoogte van krap 6 meter. Hoewel de planolo gische procedure nog loopt, wordt ervan uitgegaan dat spoedig met de bouw kan worden begonnen zodat de hangaar op 1 april 1996 klaar is. Dat zal echter alleen luk ken als de leden de bij de bouw de handen uit de mouwen steken. Elke werknemer in de horeca en contract-catering kan dinsdag avond 26 september het loon la ten narekenen door Horecabond FNV. De controle loont voor werk nemers de moeite. Elk jaar vordert het FNV voor duizenden guldens aan achterstallig loon en toesla gen. Zowel seizoenwerkers als jaarrond-krachten zijn welkom. De controle wordt gehouden in hotel Den Burg, van 11.00 tot 15.00 uur. Voor meer informatie of een af spraak: P. Poot, afdeling Den Hel der, tel. 02230-24861. De familie Smidt aan de Wilhelmi- nalaan kreeg deze week een raad selachtige brief, die vermoedelijk verkeerd is geadresseerd. Speur werk en navraag leverde geen re sultaat op, zodat Nel Smidt nu via de krant probeert te achterhalen aan wie de post toebehoort. De envelop, waarop „Mio pio" staat, bevat twee aan elkaar geplakte kaarten en een biljet van honderd gulden. „Doe hiervan met je allen iets leuks mee. Kussen van mamma-san", staat er ondermeer te lezen. De envelop is gericht aan „De hele familie en aanhang, Wil- helminalaan 6, 1791 EC Den Burg- Texel". (De postcode klopt niet; het moet AN zijn.) Wie deze gege vens herkent, kan contact opne men met Nel Smidt, tel. 12323. Dinsdag 19 september In Cinema Texel draait om 19.00 uur „Power Rangers" en om 21.30 uur „Crimson Tide". De raadscommissie voor Ruim telijk en Huishoudelijk Beleid heeft om 19.30 uur een open bare vergadering in het raad huis. De bijeenkomst begint met een hoorzitting naar aanlei ding van bezwaren tegen de vestiging van detailhandel (kwestie Switzer) aan de Wil- helminalaan. Verder wordt gesproken over de recreatieve rordening voor de Razende Bol, de brug tussen woon/zorgcom- plex Dirksoord en de Gollards en de kiosk op het Turfveld. De historische vereniging houdt in d'Ouwe ULO een bibliotheek avond, alleen toegankelijk voor leden; 20.00 uur. Vanaf 21.00 uur is in theater- restaurant Klif 12 in Den Hoorn een cabaretesk concert „Kloosterboer op solotoer". En tree f19,50 (vriendenprijs f17,-). Woensdag 20 september Tussen 10.00 en 15.00 uur wordt vanuit EcoMare een na- tuurtocht naar zee, strand en duinen gemaakt. Deelname kost f25,-. De raadscommissie voor wel zijnsbeleid heeft om 19.30 uur een openbare vergadering in het raadhuis. Onder andere wordt gesproken over het jaar verslag van de Stichting Welzijn Ouderen, de lokale televisie, en- quete van de gewestelijke ge zondheidsdienst inzake aids, jaarrekening en begroting van het Maatschappelijk Werk, de raamsubsidie voor de lokale omroep, ingrijpend onderhoud Jan Drijverschool, verbetering afwatering terrein De Bruin- vis/Kooterkeet. In Cinema Texel wordt een in troductieavond gehouden in verband met het nieuwe sei zoen van Cinema Paradiso. En tree vrij. Aanvang 20.30 uur. In EcoMare wordt tussen 20.00 en 22.00 uur een Duitstalige lézing gehouden over „Paddestoelen op Texel". Entree f5,-. Donderdag 21 september Van 10.00 tot 15.00 uur wordt vanuit EcoMare een natuur- tocht naar zee, strand en dui nen gemaakt, met Duitse toelichting. Deelname kost f25,-. Op het wad bij De Cocksdorp wordt een excursie gemaakt van 12.00 tot 14.00 uur. Aan melding bij EcoMare. Deelname kost f7,50. Om 14.00 uur gaat bij De Schuilhut in De Koog een ker- kentocht van start: tocht voor automobilisten (en andere be langstellenden die met hen meeliften) langs kerken en an dere historisch interessante ob jecten. In zwembad Molenkoog wor den zwemexamens afgeno men. In verband daarmee is het bad na 17.00 uur voor andere zwemmers gesloten. Publiek is vanaf 16.45 uur welkom. In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.30 uur „Batman Forever". In het raadhuis heeft de raads commissie voor financieel, eco nomisch en technisch beleid een openbare vergadering, aan vang 19.30 uur. Gesproken wordt o.a. over de Bruinvis- school, de nota aankoopbeleid en de steun voor de lokale omroep. In d'Ouwe ULO wordt een in formatiebijeenkomst gehouden onder het motto „Hoe word je stap voor stap levenskunste naar?". Aanvang 20.00 uur. En tree f2,50. Vrijdag 22 september In hotel De Lindeboom wordt om 13.30 uur het 25-jarig be staan van de Stichting Agra risch Texel herdacht. In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.30 uur „Batman Forever". Om 19.30 uur begint in De Bijenkorf in Oosterend een damsimultaan met Karin van Lith en Marijke Nicolai. In zwempark Molenkoog wordt een promotietriathlon gehou den voor jeugd vanaf 6 jaar en volwassenen. Start 17.30 uur. Deelnemen kost f2,50. Opgave vóór woensdag bij de kassa. SVO houdt om 20.30 uur de al gemene ledenvergadering in sportcomplex Sieme Keijzer. Zaterdag 23 september In Cinema Texel draait om 14.00 uur „De Zwanenprinses" en om 16.00, 19.00 en 21.30 uur „Batman Forever". Op het haventerrein van Oude- schild beginnen feestelijkheden in het kader van het nationale touwtrekweekend voor vissers. Zie de speciale krant, die huis aan huis op Texel is bezorgd. Van 17.00 tot 20.00 uur wordt in café De Pilaar (Kan toorstraat, Den Burg) opgetre den door de Amsterdams- Texelse band De Daltons. Gymvereniging Texel houdt een wratsjamai (soort avonturen tocht die de hele nacht duurt); start bij de Beatrixzaal om 19.00 uur. Om 19.30 uur gaat bij De Bijen korf in Oosterend een lampion- nenoptocht van start met muziek van Excelsior. Thema: „Oerwoud". Zondag 24 september Van 10.00 tot 11.00 uur houdt de Doopsgezinde zondags school een informatiebijeen komst in het zaaltje bij de kerk aan de Kogerstraat. De Stichting Natuurexcursies Texel maakt een wandeling langs de Waddendijk. Start bij het surfstrandje van Dijkmans huizen om 10.00 uur. Ter gelegenheid van de afslui ting van het zwemseizoen is in zwempark Molenkoog open huis. 12.00-16.00 uur gratis zwemmen; 13.30 uur prijsui treiking topglibbercompetitie; 14.15 uur prijsuitreiking teken wedstrijd; 15.00 uur familie estafette en 15.30 uur honden- zwemmen. In De Worsteltent wordt tussen 14.00 en 17.00 uur opgetreden door De Daltons. Frans Visser (orgel) en Hjn Cadee (dwarsfluit) geven ej concert in de Hervormde keit van De Waal; 15.30 uur. MAB-club Texel houdt op h, parcours in Eierland de wej strijd om de Goënga-bokaj 14.00 uur. In Cinema Texel is hetzelfd filmprogramma te zien als o zaterdag. Natuurexcursies. worden excursies gemaakt' de Muij, de Geul en de Slufp o'm 11.00 of 14.00 uur. Aann» den bij EcoMare. Ingaand zondag 24 septemb tot en met zondag 28 ap 1996 wordt weer gevaren vi gens de winterdienstregelin Het enige verschil met de merregeling is de eerste afvaj op zon- en feestdagen: de ste boot vertrekt om 8.05 u van Texel en om 8.35 uur» Den Helder. Aanstaande vrijdag wordt e halfuursdienst gevaren tuss 9.35 (afvaart Texel) tot en m 16.05 uur (afvaart Den Helde Er worden geen wachtti|d verwacht. Meer informatie via de Nieuwslijn, telefoon 06 904 01. Hoogwater te Oudeschih Di. 19 Wo. 20 Do. 21 Vr. 22 Za. 23 Zo. 24 Ma. 25 Di. 26 3.15 en 15.34 4.27 en 17.15 6.10 en 18.44 7.25 en 19.54 8.05 en 20.44 9.60 en 21.25 9.46 en 22.14 10.36 en 22.45 Aan het strand is het ongeveer es eerder hoog water. De zon koer september op om 6.26 en gaat cn om 18.34 u 24 september rveu maan; 26 september springtij. w Bneven van lezers Buiten verantwoordelijkheid van de redactie Op de hoorzitting over verkeers overlast aan het Schilderend heb ben bewoners hun klachten kun nen spuien bij de verantwoorde lijke wethouders. Daarbij dringt zich wel de vraag op waarover de ze mensen nu precies klagen? Kla gen zij over het verkeer als zodanig, of klagen zij over het feit dat het verkeer op het Schilderend zich niet aan de verkeersregels en dan met name aan de snelheids limiet houdt? In het eerste geval dient men zich te realiseren dat het Schilderend een belangrijke uitvalsweg is van Den Burg die bovendien een ver binding vormt met het industrie terrein en de haven van Oudeschild. Een betere aanduiding, en wellicht verplaatsing van het begin en het einde van het fietspad, en een be tere verlichting door misschien wel het kappen van bomen, zou- den een bijdrage kunnen leveren voor een grotere veiligheid ter plaatse. Maar het aanbrengen van allerlei obstakels in de vorm van wegversmallingen en drempels zal aan de kwantiteit van het verkeer weinig veranderen. De ergenis over ronkende vrachtwagens en autobussen zal groeien als ze voor zo'n obstakel staan te wachten op een om zich heen kijkende toeristi sche tegenligger. Op de tussenlig gende stukken trachten ze het oponthoud te compenseren. Bo vendien moeten bewoners van het Schilderend zich ook realiseren dat als het Schilderend wordt om gebouwd tot een soort flipperkast voor auto's, zij zélf de grootste ge dupeerden zijn, omdat zij dagelijks worden geconfronteerd met deze obstakels. Dit alles laat onverlet dat de bewoners van het Schilder end met recht en reden mogen eisen dat het voor hun deur rijden de verkeer zich aan de regels en aan de snelheidslimiet houdt. Maar er zijn ook andere manieren om dit af te dwingen zonder dat goedwillende weggebruikers hier bij worden gedupeerd. Bivoorbeeld door langs het Schilderend op twee of drie plaatsen een paal te plaatsen met een kastje waarin snelheidscontrole-apparatuur kan worden geplaatst. Die palen zijn niet zo duur (ca. ƒ5.000,-), maar de controle-apparatuur is vrij kost baar, zo'n ƒ50.000,- per set. Men zou dan met één set appara tuur die telkens in een andere paal wordt geplaatst de snelheid van het verkeer op het hele Schilde rend kunnen controleren en beper ken omdat potentiële hardrijders nooit van te voren weten in welke paal de controle-apparatuur is ge plaatst. Deze manier heeft een aantal belangrijke voordelen ten opzichte van de plannen die nu in gemeentekringen leven. Allereerst blijkt het per saldo goedkoper dan het aanleggen en onderhouden van wegversmallin gen en andere obstakels waarvan de kosten hoe dan ook ten laste van de gemeenschap komen. Ten tweede betaalt deze apparatuur zichzelf terug. In analogie met de vervuiler, betaalt hier de snelheids overtreder. Ten derde wordt de normale afwikkeling van het ver keer dat zich wél aan de regels wenst te houden, niet onnodig ge hinderd. En tot slot zou men de controle-apparatuur ook nog eens op andere lokaties waar vaak te hard wordt gereden, kunnen in zetten. Deze gedachten zou ik de wethou ders Schilling en Poster willen meegeven alvorens zij zich tot al te drastische maatregelen laten meeslepen. J.A. Does, Oosterend Oké, ik betaal mee aan de opknap beurt van de Dorpsstraat, omdat ik me al tien jaar erger aan de val kuilen in het wegdek, de stank van het riool, de slordige bestrating en de slechte verlichting. De gemeente Texel vond eigenlijk dat we nog wel hadden kunnen wachten tot het jaar 2003! Inmid dels zijn Oosterend en Den Hoorn keurig opgeknapt, overigens zon der een bijdrage te vragen aan de burgers, grappig hè? Wij hoesten nu met z'n allen even drie ton op om de openbare weg op te laten knappen. Zouden we dat bedrag dan in het jaar 2003 terug kunnen krijgen van de ge meente? Want dat geld houden ze dan natuurlijk over... Oh, help ik word een beetje misselijk (niet ziek), want het antwoord weten we al, of zouden ze misschien toch? ...Neee. Tot ziens in De Koog! P.s. Valhelm en gasmaskertje mee. Janny Wiegmans, Den Burg Richard en Ferdinand, twee» den sinds hun vroegste hebben met ons vele zomerv ties op Texel doorgebracht. I nand is onze zoon. Destijds natuurlijk ook onze dochter la erbij en ook onze kat. Nu, na twintig jaar, beslote vrienden opnieuw naar Tex gaan, omdat ze daar de mo vakanties mochten vieren. Ik bezorgd of het weerzien voo de jongemannen een teleurst zou geven, maar nee! Ze enthousiast dat Texel zo was veranderd. Vooral in de ving van Den Hoorn, waar tijd waren, was geen verand zichtbaar. Geen hoogbouw1 Richard was enkele keren o kantie geweest in Brazilië en tugal, Ferninand o.a. Griekenland, Ierland, Spanj Paraguay. Maar ze waren zó< indruk van Texel dat ze bes telkens weer terug te keren Wij zijn oud geworden, wordt te vermoeiend. We he in het Beierse Woud een huis aan de wanden grote foto': Texel, als herinnering aan mooiste vakanties. Ik wens de mensen op Texel de kracht opbrengen de pos1 te weerstaan om hetzelfde te den als al die andere eilander hun rijzige flats en massatoer Weliswaar brengt dat veel geld op, maar tenslotte vern dat soort toerisme het gevoel. Inge M Münr (ADVERTENTIE) Bel de TC Nieuwslijn en je weet alles. Het Texelse weer, nieuws sp" agenda. TESO-gegevens en hoogwatertijden. Alles op één lijn. Even de krant bellen dus. Altijd direkt bereikbaar, zelfs vanaf je vakantie-adres. Het "Texels Dagblad" met het nieuwste nieuws voor ca. Iper minuut-

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 2