m Er Mensen F amilieberichten i Kavelruil TEXELSE J COURANT Nieuwe cursussen in „Prem Mandir" Nieuwe cursus voor vrouwen 1 Familieberichten DINSDAG 19 SEPTEMBER 1995 lm grond goed worden project werd geflancierd door provincie. Het verstrekte geld door de belanghebbenden jaar worden terugbetaald, rpioos. Dat gebeurde via de Sti- Noordholland, de overkoepe- organisatie waaronder de liting Agrarisch Texel en acht rtgelijke andere stichtingen in provincie ressorteren. Kavelruil kwam het accent van de daamheden van de SAT veel te liggen op het bevorderen ■«geleiden van vrijwillige kavel- Samenvoeging van landerijen aanvankelijk in stukken en ken over het eiland waren ver- d, was al op grote schaal ge- fj tijdens de ruilverkaveling, telkens als nadien agrarische «en vrij kwamen door gebrek opvolgers of door andere om- tjgheden, deed zich opnieuw wenselijkheid voor om de d toe te delen, bij voorkeur je meest belanghebbende bu- spreekt vanzelf dat het effi- is om boerenland zoveel mo- aaneengesloten bij elkaar te en, liefst aan dezelfde kant de weg. Dat bespaart veel en weer gerij en geloop van sn en dieren. lan soms geruime tijd duren alle partijen het eens zijn. De eSng van grond is vaak een in- kkelde puzzel, waar veel tijd it zitten. Zo was er een kavel- De Westen waar totaal 18 ïi bij betrokken waren en ca bunder grond. In 1988 werd begonnen en pas in april was de zaak geklaard. Veel werk zatste jaren hebben vooral titer Kees Vlaming (van „De en penningmeester Flip Bre- man zich intensief met dit werk bezig gehouden. Het grootste deel van hun vrije tijd gaat erin zitten. Het komt neer op onderhandelen. Als één van de belanghebbenden uiteindelijk niet meedoet, strandt soms het hele projekt. Maar het kwam dus rond in De Westen (18 deelnemers, 94 ha) maar ook in de Prins Hendrikpolder (6 deelne mers, 25 ha) en rond Dijkzicht (7 deelnemers, 30 ha). Bij deze ruilin gen was de Stivas betrokken, maar de Stichting Agrarisch Texel treedt ook vaak zelfstandig op. Het is ook wel gebeurd dat de SAT zelf land kocht om een kavelruil rond te krijgen. Vertrouwen De Stichting Agrarisch Texel heeft de afgelopen kwart eeuw op Texel veel vertrouwen opgebouwd. Dat is vooral te danken aan de tacti sche en geduldige wijze' waarop het bestuur tewerk gaat, maar ook de inspanningen van landbouw- voorlichter Jan Koolhof die als ad viseur aan de stichting is verbonden, werpen vrucht af. Koolhof kent de bedrijven op Texel en weet dus wanneer zij willen sa neren. Een representatief voorbeeld van een geslaagde kavelruil is het ge val Kerkeplaats. Die boerderij kwam te koop toen de weduwe Zuidewind overleed. Witte van „Julia" had interesse en liet zich adviseren door de stichting. Het kwam tot koop, waarna Witte liet blijken een perceel bij „Rem brandt" te willen inleveren en de stichting verzocht daarvoor ko pers te zoeken. Die werden gevon den: P.C.Hin, C.Wtte en Jaap en Th. Hin. PC. Hin leverde land in dat een kilometer van zijn huis lag en dat kwam uiteindelijk terecht bij Cor Witte. Op zijn beurt leverde die land in dat zes kilometer van zijn bedrijf lag en dat werd toegedeeld aan Edo Rutten. Jaap en Th. Hin kregen drie bunder van Wtte van „Julia", gaven een stuk dat een ki lometer van hun bedrijf lag terug en dat ging naar de er vlakbij wo nende Jaap Eelman. Laatstge noemde gaf op zijn beurt een stuk veraf gelegen land terug en dat ging naar Teun Wuis, die er vlak naast woont. Van dat laatste stuk kwam één hectare met gebouw in handen van Auke Poede, die zat de springen om een onderkomen voor zijn bollenbedrijf, nadat hij de zuivelfabriek had moeten verlaten. Onnodig uit te leggen wat een tijd en hoofdbrekens het kost om met iedereen tot overeenstemming te komen. Maar Kees Vlaming en Flip Breman beweren dat dit nog een makkelijk geval was. Een voorlopig record wat omvang en aantal betrokkenen betreft zit eraan te komen. Op de ochtend van de viering van het zilveren ju bileum van de stichting komt een kavelruil tot stand waarmee 230 hectare verspreid over heel Texel en 38 eigenaars en huurders zijn gemoeid. Remmingen Bij dergelijke ruiltransacties werkt niet iedereen altijd direct mee. Naast zakelijke argumenten zijn er vaak gevoelsoverwegingen die boeren ervan weerhouden afstand te doen van grond die altijd in de familie is geweest. En niet altijd denken man en vrouw er hetzelfde over. „We zitten soms een hele middag te praten zonder ook maar iets te bereiken", aldus Vlaming. Enige druk op de ketel is er meestal wel, want als de meest voor de hand liggende afnemer niet toehapt, is er altijd wel een ander die interesse heeft. Gekkenwerk? Wat drijft Vlaming en Bremer om zo intensief bezig te zijn met dit vrijwilligerswerk? Uit het lacherige antwoord van de heren blijkt dat het de uitdaging is om een moeilij ke puzzel tot voldoening van alle betrokkenen op te lossen. Gelde lijk gewin speelt in elk geval geen rol. De bestuursleden ontvangen voor hun tijdrovende inspanningen die onbetwist van groot belang zijn voor de kwaliteit van de agrari sche structuur van het eiland, geen cent. Ze mogen alleen hun kosten declareren. „Veel mensen vinden dat we gek zijn dat we ons zo uitsloven. Misschien hebben ze wel gelijk!" Voorzitter Kees Vlaming (links) en penningmeester FBp Bremen van de Stichting Agrarisch Texel. Evelyn Eelman (25) uit De Koog studeert 29 september af aan de Rijksuniversiteit te Leiden in het fiscaal recht. Voor haar afstudeer project onderzocht ze het interna tionaal belastingrecht. De titel van haar scriptie luidt: „De geschiede nis van de voorkoming van de dubbele belastingen". De juriste treedt als belastingadviseur per 1 oktober in dienst van „Morret, Ernst Young" in Amsterdam. In meditatiecentrum Prem Mandir start woensdag 27 september de cursus „Op reis langs de chakra's, een ervaringsgerichte kennisma king met de betekenis en de wer king van de chakra's. Er wordt gewerkt met bio-energetica, ademtherapie, meditatie, visuali satie, dans- en bewustwording soefeningen. Ook op woensdag avond is een cursus Reichiaans li- chaamswerk. Deze vorm van li- chaamswerk helpt deelnemers bewust te worden van de spierspanningen in het lichaam. Door deze spanningen los te laten komt er ontspanning en gaat de energie weer vrij stromen. Dinsdag 3 oktober begint de cur sus „terug naar de bron", waarin de deelnemers door middel van di verse technieken o.a. de Quantum Light Breath (een ademtechniek) en pendelen, contact maken met het kind in henzelf. Door inzicht te krijgen en bewust te worden van kinderlijke patronen, kunnen men- Vrouwen die zich oriënteren wil len op de arbeidsmarkt kunnen bij het Open Leercentrum terecht voor een cursus. Het gaat om vrouwen die nog geen stappen hebben gezet om een baan te ver werven. De opleiding bevat een algemene oriëntatie, waar een interesse-test deel van uitmaakt Verder worden vaardigheden en kennis opgehaald die nodig zijn voor het volgen van opleidingen. Dat gaat om taal, re kenen, het maken van verslagen en werkstukken. Het derde onderdeel van de cursus betreft typen, tekstverwerken en informatica. Hierin kunnen diplo ma's worden behaald. De opleiding begint in oktober en duurt 25 weken. Met schooltijden en vakanties wordt rekening ge houden. De kosten bedragen /125,-. Daar komen nog kosten voor boeken bij. Wie interesse heeft is welkom tij dens de informatie-ochtend die 27 september om 10.00 uur wordt gehouden in d'Ouwe Ulo. Ook kan worden gebeld met Mijkje Uitten bogaard of Siem Zijm (10233, 14203 of 11741). Bestuursleden RST. In het bestuur van de Recreatiestichting zijn drie bestuursleden herbe noemd, Margriet Tromp-de Boer (overkoepeling vrouwenorganisa ties), Daan Welboren (dorpscom missie Den Hoorn) en Kees Graaf (TVO) werden door de gemeente raad met ruime meerderheid op nieuw gekozen. sen zichzelf bevrijden van ouderlij ke conditioneringen en een duidelijker beeld krijgen van hun ware „zelf". Programma op aanvraag verkrijg baar. Meer informatie en opgave Ratnam Dros, De Ruyterstraat 62, Oudeschild, tel. 14013. 16 september 1995 ging van ons heen i lieve man, onze lieve vader, schoon er en opa Dirk Herman Keijser echtgenoot van J. Siebenga leeftijd van 82 jaar. Den Burg: J. Keijser-Siebenga smstad (Curasao): J. v.d. Veen-Keijser P. v.d. Veen Gaby Floris fechta (Duitsland): M. v. Kempen-Keijser J. v. Kempen Maartje Jeroen Amsterdam: L. Keijser K. v. Veen C. Keijser I. Albreghs Alexander 16 september 1995 nierstraat 68, EC Den Burg. sgenheid tot condoleren woensdag 20 tember in de Doopsgezinde kerk te Den 3 van 19.30-20.30 uur. korte rouwdienst zal worden gehouden anderdag 21 september om 14.00 uur in ^genoemde kerk, waarna de begrafenis =e Algemene begraafplaats te Den Burg plaatsvinden. Een leven slechts en dat vraagt Gij o, Heere droefheid geven wij u kennis, dat na een 'folie verzorging in de „Gollards", toch plotseling is overleden onze lieve, zorg- moeder, schoonmoeder, groot- en ?ootmoeder Aaltje Smit weduwe van Jan Eelman •11-1905 116-09-1995 Osterend: L. Eelman C. Klippel-Plaatsman Oost: A. van Liere-Eelman C. van Liere Klein- en achterkleinkinderen 16 september 1995 bollards", k 12, Den Burg. ^pondentie-adres: *man, Botterstraat 45, Oosterend. tot condoleren maandag 18 van 19.30-20.30 uur in de fenheid ^ber lïds". ^aartdienst zal worden gehouden dins- september om 14.00 uur in de „Gol- waarna de begrafenis op de ene begraafplaats te Den Burg zal binden. Icemen. In de eindigheid van water en wolken kerft het leven een streep Zacht en kalm is toch nog plotseling van ons heengegaan, mijn innig geliefde vrouw en onze zorgzame mam Arina Hamer-Sok Texel, *22-01-1944 Texel, 115-09-1995 Den Burg: Ruud Hamer Monnickendam: Karina en Harry Hilversum: Stado Correspondentie-adres: Fam. R. Hamer, Postbus 131, 1790 AA Den Burg Een korte overdenkingsdienst zal worden ge houden op woensdag 20 september om 14.00 uur in de Ned. Hervormde kerk te Den Burg, waarna de begrafenis op de Oudeschil der begraafplaats (Hogeberg) zal plaats vinden. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in „Uitvaartcentrum Texel", Bernhardlaan 147 te Den Burg. Gelieve geen bezoek aan huis. „Papa can you hear me? Papa can you see me? Papa can you find me in the night?" (Barbra Streisand) Hé Zus, Dag Zus. Trix Omringd door liefde en warme gedachten, van allen die haar dierbaar waren, is van ons heengegaan onze zuster, schoonzuster en tante Arien Ide Moerbeek Irma Moerbeek-Savelkouls Petra en Andre Roxan Ingmar en Sigrid Zelfs als je het verwacht, het komt altijd onverwacht. Beseffende hoe wij haar zullen missen, zijn wij diep bedroefd na het overlijden van Arien Hamer Jannie Sarie Trea Ina Tiny Wim Veel heeft ons met jou verbonden. Wij zullen je heel erg missen. Lieve Arien Je vrienden, Willem en Reineke Speelman Machteld, Jan Willem Jan en Jenny Stolk Frans en Margo, Jolanda Henk en Catrie van Wijk Jan, Erik, Melle, Ardine Hans en Wil de Leeuw Anouk, Judith, llja Henk en Marja Bruin Clarck en Cindy, Amber Walter en Magda Brommersma Ilse, Marieke Jij had weinig tijd om te vragen, nog minder om te klagen, maar de strijd gedragen. Arien Hamer-Sok Wij, winkeliers van de Parkstraat wensen Ruud en zijn kinderen veel kracht en sterkte toe. Den Burg, 15 september 1995 Arien Je blijft in onze gedachten. Liesbeth, Cees en kinderen Lieve Arien Give me five minutes more! Jan-Jenny Nel Hans-Wil Dag Jen Dag meisje De besten gaan eerst. Je vriend Heden ontvingen wij bericht van het over lijden van Arien Hamer Wij wensen Ruud, Karina en Stado veel sterkte toe met dit verlies. Rob, Eric, Benjamin, Janneke, Hans, Svea, Frank, Richard, Barry, Ronald en Agnes Arien Bij ieder antwoord, kun je een nieuwe vraag stellen. Behouden vaart. K.Z.V. Westerslag Niets zal ooit nog hetzelfde zijn Arien 15 september 1995 Ann en Willem Daman, Broek op Langedijk Na vier jaar enorme vechtlust is, toch nog onverwachts, overleden mijn lieve zorgzame man, onze vader, broer, schoonzoon, schoonvader en opa Jakob Willem Dekker echtgenoot van Tilly Wafelbakker Ridder in de Orde van Oranje Nassau oud-directeur V.V.V. Texel in de leeftijd van 64 jaar Den Burg: T. Dekker-Wafelbakker Dalea en Willem Savannah Den Oever: Esmeralda en Bert Veghel: Ans Dekker Bussum: J. Weering-Bos Texel, 18 september 1995 Bernhardlaan 166, 1791 XJ Den Burg. Een korte rouwdienst zal worden gehouden op donderdag 21 september om 19.30 uur in de Doopsgezinde kerk te Den Burg. Aanslui tend is er gelegenheid tot condoleren en af scheid nemen. De crematieplechtigheid zal plaatsvinden op vrijdag 22 september om 15.00 uur in het crematorium te Schagen, Haringhuizerweg 3, waarna er nog gelegenheid is de familie te condoleren. Lieve Opa een klapzoen van je kleine prinsesje. Savannah Zaterdag 23 september 1995 is het 60 jaar geleden dat onze ouders Jan Kramer en Klaske Kramer-Dijkstra elkaar het ja-woord gaven. Wilt u hen hiermee feliciteren, dan bent u van harte welkom op zaterdag 23 september van 14.30 tot 16.00 uur in „Theodorahoeve", Kogerstraat 26, Den Burg. Joop en Ina Age en Anneke Jan Reijstraat 6, 1791 GZ Den Burg. Op 15 september zijn wij, Roel Bruin Karin v.d. Plas getrouwd. Graag willen wij iedereen bedanken voor de geweldige dag die wij hebben gehad. Kerkstraat 316', 1017 HC Amsterdam, telefoon 020-6238092. Den Burg, 18 september 1995 Beste mensen. Na ruim acht maanden behandeling is mijn ziekte genezen. Langs deze weg willen wij u bedanken voor de enorme steun die wij van u kregen in de vorm van o.a. brieven en kaarten, bloemen, fruit en vis. Ik hoop snel voldoende op krachten te komen om m'n werk weer te kunnen doen. Onze hartelijke dank, Frank Zwager, Marjo en Mieke Een nieuw leven een klein wonder het klinkt zo gewoon maar is voor ons zo heel bijzonder Heel erg blij zijn wij met de geboorte van Albert Sebastiaan Bas is geboren op donderdag 14 september 1995 Monique den Braven Marieke Kooiman Veenendaalkade 124 2547 AT Den Haag Telefoon 070-3672852 Gelukkig en dankbaar geven wij kennis van de geboorte van onze zoon Maarten Stephanus Maarten 14 september 1995 Martine en Stef Kees Nielen-Krijnen Kenaupark 4 2011 MS Haarlem Tel. 023-312019 Vrijdag 22 september wordt Toon de Leeuw (Ome Toon) 90 jaar U kunt hem feliciteren in ,,'t Wapen van Texel" van 15.30 tot 17.30 uur.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 3