itallatie Groep Texel jgt duidelijk gezicht Gelden Vredesplatform naar anti-oorlogsmuseum ildwerkers onderzochten Texelse flora en fauna vekot doet coördinatie TEXELSE 7 CouRANT Cinema Paradiso is op woensdag Orgel van De Waal heeft een pedaal Vakantiebrochure gehandicapten in oktober klaar Riet in brand Zondagschool Ruilbeurs voor prentbriefkaarten Dienst in teken vredesweek „Emmie" sleept botter binnen Ondanks acties meer langdurig werklozen Grote nederlaag voor SV De Koog Brugklassers maken kennis Populieren weg: essen weer lucht xelse kunst ip televisie ïformatiedag De Buureton Texelse bok bijna Nederlands beste DINSDAG 19 SEPTEMBER 1995 iwioi uo nomiiytaay wuruon ae stammen van ae populieren in mootjes gezaag a Maar nu krijgen de eronder staan de essen meer lucht. Populieren zijn bijzonder snel groeiend en daardoor populair. „Zeker in nieuwe wijken en boom singels. Je hebt dan snel een flin ke boom", vertelt Bolier. Toch heeft de populier verschillende na delen. Zo verdringt de soort alle andere onderbegroeiing, maken de wortels riolering en wegdek stuk en is de boom na een jaar of dertig af. Dode takken vallen van grote hoogte naar beneden en vormen een bedreiging. Op Texel staan niet zoveel populie ren. In de dorpskernen zijn de meeste ongeveer twee jaar gele den verwijderd. In het Koppesbos- sie stonden er nog een paar. „De omwonenden hadden al een paar keer geklaagd dat ze gevaarlijk dicht hun kant op hingen", vertelt Bolier. Onder de bewuste populieren staan fraaie essen. Eén ervan sneuvelde bij het verwijderen van de vijf opdringerige populieren, maar de resterende bomen zullen het aangezicht van het bossie spoedig bepalen. De introductie-avond van Cinema Paradiso is niet vanavond, maar morgenavond om 20.30 uur in de bioscoop. In de agenda en het filmnieuws van de vorige krant stond het juist vermeld, maar in de aankondiging van Cinema Paradi so was een foute dag geslopen. tel Opduin, de verbouwing van Hotel Molenbos en het paviljoen van Vakantiecentrum De Krim werden door IGT aangepakt. Maar daarnaast wist ook menig particu lier het samenwerkingsverband te vinden. Boven verwachting, maar wel zeer naar genoegen van de participanten. Danny Westerlaken: „Wat wij hadden gehoopt kwam uit. Mensen vonden het ideaal om maar één aanspreekpunt te heb ben. Voorheen moesten ze de hele dag achter allerlei gasten aanbel len. Bovendien konden ze één van ons uitkiezen die ze het beste lag. Dat praat toch makkelijker." Twee petten De samenwerking werd door de participanten onderling ook als leerzaam ervaren. Ze kregen meer kijk op eikaars deel van het werk. Het deel van de omzet dat via IGT binnenkwam steeg gestaag. Knel punt bleef echter dat de deelne mers altijd met twee petten op zaten als iemand een klus kwam aanbesteden. „Je denkt toch altijd De actie „Een pedaal voor het or gel van De Waal" heeft zijn bekro ning gekregen. Vijftig jaar na de bevrijding is het orgel nu weer compleet. Orgelmaker Henk Klop uit Garderen verbond een nieuw pedaal (voetklavier) mechanisch aan het manuaal en leverde een nieuwe orgelbank. Het fraaie Flentrop-orgel heeft nu beduidend meer mogelijkheden gekregen. De (wat grijze) „orgellandkaart" van Texel heeft er door deze ingreep een duidelijk kleurtje bij gekregen. Het eerste concert op het ver nieuwde orgel is zondagmiddag 24 september te horen, aanvang 15.30 uur. De Texelse organist Frans Visser speelt die middag een aantal werken van Scheidemann en Buxtehude, waarbij het pedaal een grote rol zal spelen. Verder wordt aan dit concert meegewerkt door Hans Cadee op dwarsfluit. Zij speelt met orgelbegeleiding wer ken van Pepusch, De Fesch en Vivaldi. De toegang is gratis en na afloop is er een collecte voor het orgel fonds van De Waal. eerst aan je eigen bedrijf, wees nou eerlijk", aldus Dries Veltkamp. Het gemis aan een centraal kan toor deed zich ook voelen. En zo kwam Willem Duvekot in beeld. „We hebben eigenlijk elkaar gevonden", lacht de Oosterender. De IGT-mannen zochten een pas send persoon in hun team, iemand met kennis van zake die het con tact met de klanten kon onderhou den. „Geen dictator", aldus Veltkamp. Na een korte bedenktijd besloot Duvekot zijn bedrijf op te laten gaan in het samenwerkings verband en de taak van coördina tor op zich te nemen. Dat betekent wel dat zijn firma ophoudt te be staan. „Maar verder verandert er niets", haast hij zich te zeggen. „Mijn klanten kunnen nog steeds bij mij terecht. Alleen wordt het werk nu uitgevoerd door de IGT." (Foto Dirk Kuiter Volgende maand presenteert de VVV een nieuwe brochure met een overzicht van de mogelijkhe den op Texel voor gehandicapte toeristen. In de brochure bevindt zich een lijst van aangepaste ac commodaties. Tijdens de raads vergadering drong Dirk Terpstra (PvdA) erop aan ook informatie over de Texelroute in de brochure op te nemen. Terpstra en ook Groen Links dron gen aan op het maken van een aparte folder voor gehandicapte toeristen. De mogelijkheid om Texel met de auto te verkennen kan dan bij die groep onder aan dacht worden gebracht. Tegelijk kan de bewegwijzerde Texelroute worden afgeschaft. Tien voor Texel had hierom gevraagd in een brief aan de gemeenteraad. De route is echter geen verantwoor delijkheid van de gemeente, maar van de VVV. De WV is niet van plan de Texel route af te schaffen. Behalve voor mindervaliden voorziet de route ook in een behoefte voor o.a. ouderen en gezinnen, die met slecht weer een rondje over het eiland willen rijden. Al lang voor de discussie over de Texelroute op gang kwam, had de VVV in sa menwerking met de Stichting Va- kantiezorg Gehandicapten besloten tot de uitgave van een brochure. Daarin komt algemene informatie over de vakantiemoge lijkheden op Texel. In de concept tekst wordt de Texelroute niet spe ciaal genoemd. Tijdens de raads vergadering beloofde wethouder Schilling hierover een signaal aan de VVV door te geven. Gistermiddag om vijf uur kwam de brandweer in actie voor een berm brandje aan de Nieuwlanderweg. Gemaaid droog riet dat in de sloot kant lag, was over een lengte van tachtig meter in vlammen geraakt, mogelijk aangestoken. De brand weer doofde het vuur in enkele minuten. Vredesplatform Texel schenkt de resterende gelden aan het varend anti-oorlogsmuseum. Het vre desplatform werd op intitiatief van pacifistisch Texel in de zeven tiger jaren opgericht en voerde tot in de tachtiger jaren actie tegen onder meer de kruisraketten. Sindsdien lijdt het een slapend bestaan. „Initiatieven tot het voeren van ac ties zijn de afgelopen periode niet genoen", schrijft Theo van de Berg. „Niet dat het niet nodig zou zijn. De vrede is mogelijk verder weg dan ooit en er worden in steeds meer landen conflicten ge wapenderhand „opgelost"." Dat het vredesplatform niet meer ac tief komt volgens hem doordat de leden van toen, zich thans met an dere - „ongetwijfeld ook belangrij ke" - zaken bezig houden. De toenmalige penningmeester, Jaap Dijksen, heeft al die tijd zorgvuldig gewaakt over het bedrag dat nog steeds in kas was. Een bericht over de oprichting van De historische vereniging houdt vrijdagavond een ruilbeurs voor prentbriefkaartenverzamelaars in De Witte Burcht. Aanvang 20.00 uur. Bijstaande afbeelding, uitge geven door pension Opduin, is ge maakt in de dertiger jaren. „Droom en werkelijkheid" is het thema van de vredesweek die de kerken deze week houden. Woensdagavond wordt in de Her vormde kerk in Den Burg een avondgebed gehouden om 19.30 uur. Leden van de Werkgroep In terkerkelijk Overleg, Amnesty In ternational, ds. FJ Daane en organist Dyo Wassing verlenen medewerking. Na afloop is er kof fie en thee. Door zijn bedrijf te laten opgaan in de IGT kan Duvekot volkomen on afhankelijk het werk verdelen. Daarnaast krijgt hij tijd om zich be zig te houden met advisering, na- controle en het actief verwerven van opdrachten. „We zullen heus niet altijd de goedkoopste zijn, maar we willen wel uitblinken in wat we doen. Super tevreden klanten, daar gaat het om", vindt Dries Veltkamp. In het voormalige kantoor van Vin- ke heeft Duvekot alle ruimte om de IGT-klanten te informeren. Per 1 oktober gaat de nieuwe samen werking van start, maar omdat het pand nog moet worden voorzien van de huisstijl zal Duvekot eerst enige tijd zetelen in een container. Schipper Alfons Boom had zater dagmiddag een onverwachte at tractie voor de gasten aan boord van zijn toeristische garnalenkot- ter TX 10. De „Emmie" bood hulp aan de botter RD 28, die met mo- torpech kampte. De zeven opva renden maakten een tocht over de Waddenzee. Toen de wind weg viel, wilden ze op de motor verder varen, maar ter hoogte van Oude- schild gooide een storing roet in hét eten. De TX 10 nam het schip op sleeptouw en bracht het naar de haven van Oudeschild. De Doopsgezinde zondagschool Uitblinkers geeft ouders en belangstellenden op zondagochtend 24 september de gelenheid de zondagschool bij te wonen. De informatiebijeen komst in het zaaltje bij de kerk in de Kogerstraat duurt van 10.00 tot 11.00 uur. Alle inspanningen ten spijt is het aantal langdurig werklozen op Texel in augustus niet gedaald ten opzichte van juli. Vorig jaar was dat nog wel het geval. De ver wachting is dat deze groep ko mende jaren alleen maar zal groeien. Het Texelse Arbeidsburo hanteert twee begrippen. Werkzoekenden zijn alle personen die zijn inge schreven, dus ook degene die al een baan hebben en hun positie willen verbeteren. Daarnaast zijn er de niet-werkenden. Beide groe pen zijn ten opzichte van vorig jaar in aantallen gestegen. Het komt regelmatig voor dat va kantiegangers gegrepen worden door de sfeer van het eiland en zich bij het Arbeidsburo laten in schrijven. Dat zijn bijna allemaal positieverbeteraars. In augustus van 1995 zijn 59 va catures ingediend, waarvan 54 met succes konden worden afge handeld. Dat is een beter resultaat dan vorig jaar, toen 57 banen wer den gemeld en 47 mensen werden geplaatst. Na een aarzelende start is de ani mo voor uitzendmedewerkers via „Start" gegroeid. Steeds meer seizoensbedrijven zien de voorde len van deze formule in. een anti-oorlogsmuseum sprak hem aan. Dit museum is niet op een vaste lokatie gevestigd, maar vaart. Het museum komt naar de mensen toe. De aankomst wordt een gebeurtenis die aandacht trekt, waarbij muziek en theater voor de hand liggen. En dat stimu leert het vredesonderricht aan jong en oud, aldus de initiatiefne mers. In overleg met andere leden van het Vredesplatform besloot Dijk sen het overgebleven geld, enkele honderden guldens, aan het mu seum te doneren. Texelaars die ook geld willen overmaken of in formatie willen hebben, kunnen contact opnemen met het mu seum, tel. 020-6681868. Een grote teleurstelling, dat was de eerste competitiewedstrijd van SV De Koog. Keeper Jan Plaats man moest tegen Dess maar liefst acht keer de bal uit het net halen. Na een verloren duel wordt de schuld maar al te vaak gegeven aan de bal, het veld of de scheids rechter. In het geval van De Koog had de laatstgenoemde inderdaad een flink aandeel. In het eerste half uur ging de strijd gelijk op. Martijn de Veij had enke le kansen. Hij opereerde voor het eerst vanuit het middenveld. Na een handsbal van een Dessverde diger had De Koog op voorsprong kunnen komen, ware het niet dat de arbiter weigerde de bal op de stip te leggen. Hij gaf 'm aanvan kelijk wel, herriep die beslissing en gaf Dess zelfs een vrije trap! De wedstrijd werd beheerst door zulke merkwaardige beslissingen. Dess kreeg een penalty mee toen een speler, struikelend over eigen benen, net naast het strafschop gebied viel. De protesten leverden voor De Koog nog twee gele kaar ten op. Vlak voor rust werd het 2-0. Meteen na rust werden de Koger illusies grondig de kop ingedrukt. Een Dess-spits walste over de complete Texelse defensie en maakte daarbij zeker één overtre ding. Hij scoorde. De scheidsrech ter, die het verloop van de wedstrijd van grote afstand volg de, floot niet. Ook niet na twee buitenspel-doelpunten. De spelers van Sybekarspel gaven na afloop zelf ruiterlijk toe dat deze twee punten niet helemaal eerlijk op hun conto waren gekomen. Dennis Eelman werd vervangen door coach/speler Hans van de Park, maar die verfrissing mocht niet baten. Het werd een bescha mende 8-0. De zeven brugklassen van OSG De Hogeberg hebben een bijzondere introductieweek achter de rug. De leerlingen logeerden in stacara vans op Euroase-park De Turkse Tent bij De Koog. Daar moesten ze hun eigen potje koken en samen taken vervullen. Verder brachten de brugklassers een bezoek aan schapenboerderij De Noordkroon en moesten ze op het strand bouwwerken van zand maken. Hun creatieve resultaten varieer den van een Gaudi-achtige kerk en een piramide tot een rovershut en Hollandse klomp Tijdens de acti viteiten leerden de scholieren, die vóór de zomer nog op de basis school zaten, elkaar èn de leraren spelenderwijs beter kennen. Ziezo, de klomp is kleer. IFoto Frans Hopman) ,Jfi van de provincie zijn dit ir begonnen aan een inven- ,(e van de Texelse natuur, oderzoek vloeit voort uit het ^ant dat tussen met Texel is loten. Van vrijwel alle Texel aren mochten ze hun gang Dat was in 1985 wel an- Toen weigerde twintig pro hen de toegang tot de De veldwerkers presente- jnderdagavond van 19.30 100 uur de resultaten in het antehuis. jji zou de Provinciale Natuu- rarisatie al twee jaar gele- -,n start gaan. Boerenorga- gemeente en provincie i echter maar niet tot over winning komen op welke matuur, milieu en landbouw eiland zouden worden be- j Voorafgaand aan de in- van reservaats- en ontwikkelingsgebieden èn uitgangssituatie bij het slui- een beheersovereenkomst te leggen, wordt nu met inden van de agrarische organisaties een natuurin- atie gehouden, a dat begon werd boeren brief gevraagd mee te wer- echts twee drie procent Je hun medewerking. Toen na de nodige voorbereidingen het veldwerk van start kon gaan, dreigde huisvesting van de onder zoekers roet in het eten te gooien. Alle vakantiebungalows waren volgeboekt. Eén boer bleek echter bereid zijn gloednieuwe woning aan de provincie te verhuren. Muizevallen De veldwerkers die met notitie boekjes en verrekijkers in de hand in de bermen of langs slootkanten struinden baarden deze zomer op zien. Voor het natuuronderzoek werden zelfs muizevallen ingezet. Er is ook gezocht in reservaten de Roggesloot, polder WaalenBurg, De Bol en Dijkmanshuizen. Mo menteel zijn de landerijen tussen Den Burg en Den Hoorn aan de beurt, waar vooral aan de sloot kanten een rijke vegetatie wordt aangetroffen. Via Oudeschild en Oosterend hoopt de provincie eind september het veldwerk nabij De Cocksdorp te voltooien. De voorlopige resultaten van het onderzoek zijn donderdagavondte zien in het gemeentehuis. Naast tekst- en fotopanelen zijn er bak ken en schalen met levende plant jes en beestjes. Er staan ook microscopen. De veldwerkers zijn aanwezig om tekst en uitleg te ge- Dertig jaar oude bomen omzagen. Iedere natuurliefhebber zou daar moeite mee hebben. Toch heeft Piet Bolier van de gemeente ertoe besloten. Uit het Koppesbossie aan de Achtertune werden vorige week vijf populieren gehaald. inwerking bevalt goed. Zo its dat de bedrijven in In- Groep Texel (IGT) nog ipje verder gaan. Willem flaat zijn bedrijf opgaan in henwerkingsverband en coördinator. Bovendien IGT een eigen kantoor in malige pand van Vinke Spinbaan. Hingen de drie grootste in stallatiebedrijven van Texel een sa menwerkingsverband aan dat al snel in een grote behoefte voor zag. CVI (verwarming), VEM (elek trotechniek) en firma Veltkamp (loodgietersbedrijf) bleven zelfstandig, maar wie een klus had waarbij alle specialisaties aan bod dienden te komen, kon voortaan op één adres terecht. Het liep als een trein. Grote projec- ten als de nieuwe vleugel van Ho- Skooltekening „Zeehon- van Lenie van 't Noor- "n van de kunstwerken stlecteerd voor het Avro Kogramma Kunst te Kijk. non zijn zaterdag in De te Den Helder. te beeldende kunst onder focht brengen van een Mek. Dat wil de Avro met W programma. Men wil èk tevens via een verlo- is bieden in het bezit te h een kunstwerk. is komend weekend aan de beurt. Tachtig inzendingen zijn vooraf bekeken door een Hel- derse selectiecommissie. Daarna boog een deskundige tienkoppige jury zich over de resterende kunst werken. Bij de twaalf die overble ven zat de tekening van de Texelse. Gemeente Den Helder koopt alle twaalf werken, zodat de makers schadeloos zijn gesteld. Tijdens de kunstmarkt die overdag in de Kampanje wordt gehouden, zijn de werkstukken te zien. De verloting vindt tijdens de opnamen plaats. Het toegangskaartje 710,- dient als lot. „Zeehondebabies" is geko zen tot publieksprijs. Wanneer het programma op televi sie komt is nog niet bekend. -jchting Welzijn Ouderen loudt aanstaande zaterdag «n dag in „De Buureton". :edag zijn de verschillende eten van de stichting te ide vorm van demonstra- voorlichtingsstands. Daar- s er gelegenheid om te i waarbij prijzen te winnqn egramma luidt als volgt: opening; 10.30-11.30 u. sen, jazzdansen en volks- 11.45-12.30 u. koersbal; 4.20 u. seniorenkoor „Me- 14.30-14.55 u. gym; i.30 u. koersbal; 15.40- j. muziekgroep „Musio"; 7.00 u. stijldansen, jazz- en volksdansen. :ie is te verkrijgen over En- kookcursus voor man- eatieve handvaardigheid, mg, warme maaltijdvoor- klusjesdienst, zwemmen nuziekschool. ■es van het dienstencen- fe Buureton is Molenstraat uarend (b jaar, met beker) en Christiaan 13) Terpstra en hun mooie witte bok. De 3 V2 -jarige witte bok Sonja's Jouke van W. Terpstra (Californië- weg) behoort tot de top van Ne derland. Dat bleek zaterdag tijdens de nationale keuring van de NOG (Nationale Organisatie voor de Geitenfokkerij) in Luttenberg (Overijssel), toen het dier werd uit geroepen tot reservekampioen. Aan deze keuring mogen alleen dieren meedoen die door de pro vinciale bond zijn uitgekozen. De nationale keuring wordt maar eens in de vijf jaar gehouden, zodat het mogen vertegenwoordigen van Noordholland al een eer op zich was.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 7