Cjrocn kwartsJexels in het hart Zilveren erepenning foor jubilerende SAT Zilveren vakantiepark zet poort wijd open Touwtrekken, Normaal en bier Feestelijk jubileum De Krim 06 904 904 01 10-10-95 COLLECTIE drogisterijen Ullim fTlcts GEEF ONS DE ZAK VERDER XI IN DDT JNUmmer Vrolijk feest voor 60-jarig gehuwden 2 Trouwen cabaretier geen grapje 2 r> Natuur op Texel ontwikkelt zich in afzondering 5 Spierbundels, visroken en höken op de haven 7 Vismaaltijd voor bewoners De Skuul Landschapszorg helpt Krim bij aanleg golfbaan 'e op het strand Caravanbrand igeval op A7: ree Texelaars rerongelukt Caféverlater mishandeld Jeugd Jozefschool is er vroeg bij fEXELSE^COURANT Mjve Langeveld en de Rooy b.v., tel (02220) 62600. wrtentles/abonnementen/bezorging tel. 62600, fax 14111. fcctle tel. 62620, fax 14111. jg m dringende gevallen 06-52 78 49 62. dactie bulten worktijd Frans Hopman, ;ar Witteplein 27, Den Burg, telefoon 15472. ICHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. LOSSE NUMMERS ƒ1,45. even de krant bellen Kicn I wk* nieuws 2 vuur *pon. 3 wmr ik jgenda. 4 vuur hel weer IX Tt -Nieuwslijn, altijd hel laatste verandert uw telefoonnummer wijzigings- kaarten is binnen! Drukken.'IXtpewnj Langr.rld en de Rooy Parkstraat 10. Den Bury Telefoon 02220 62600 Fm 02220 Mill TEXELSE*'COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Visliefhebbers onder de bewoners van De Skuul troffen het donder dagavond. Twee mannen uit En schedé werden 's middags op het wad bij De Cocksdorp betrapt op het vissen op bot met een puntige stok. Deze illegale methode bleek succesvol, want toen de politie ar riveerde, hadden vader (67) en zoon (30) al achtentwintig vissen geprikt. Zij kregen een procesver baal en de politie nam bovendien de stokken en de buit in beslag. Na overleg met de provinciale voedselcommissaris werd beslo ten de vissen te schenken aan het opvangcentrum voor alcohol- en drugsverslaafden. lÊRlCHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11020 DINSDAG 26 SEPTEMBER 1995 geeft om 20.30 uur het startsein van de jubileumviering, wethouder Eelman van 't Veer opent officieel het nieuwe vergader-, sport- en theatercentrum 't Paviljoen en wethouder Schilling zet de eerste spade in de grond voor de aanleg van de golfbaan. ning, is amper klaar of de volgen de uitbreiding, een golfbaan, dient zich al aan. Gasten moeten zich op het park kunnen vermaken, al worden ze tevens gestimuleerd om Texel te verkennen. Actief vakantie vieren staat hoog in het vaandel bij De Krim. Dat blijkt zondag tijdens de open dag. Bezoekers kunnen zelf aan allerlei activiteiten deelnemen. Maar wie liever toekijkt, hoeft zich evenmin te vervelen. Op het centrale plein is er een Texelse markt en zijn er optredens van het Visserskoor, jazzband Miss MTP en Lot Kom brink. Kinderen kunnen zich laten schminken, pret maken met clown Kareltje Krim en spelen in de pret- mobil. Alle Texelse schooljeugd is uitgenodigd om 1.500 ballonnen op te laten; om 13.30 uur op het sportveld. In het theater wordt nog éénmaal de eigen produktie „Sneeuwwitje de zeven puisten" opgevoerd (13.30 uur). Afgelopen zomer was dat een regelrechte hit. De zingen de bouwvakkers „Meezing Trof fels" treden" driemaal op. Om 15.00 uur komen de beste karaoke-zangers van dit seizoen uit in de finale. Sportief ingestelde Texelaars kun nen in de sporthal deelnemen aan het „open Texels kampioenschap indoor roeien" op een roeiappa- raat van FITT (14.00 uur). De zweefvliegclub is present op het sportveld en in de squashhal kan men zich in het zweet werken. Op de bowlingbanen geven Texelse cracks demonstraties. Zelf een balletje slaan onder deskundige begeleiding is mogelijk op de oefen-golfbaan elders op het ter rein. Bij het buitenbad kan men steile-wandklimmen of kanovaren, binnen is het vrij zwemmen. Atle tiekvereniging Texel houdt om 14.00 uur een koppelloop, inschrij ving vanaf 13.00 uur. Ook kan men het terrein rustig te voet of per fiets verkennen. De zaterdagavond is bestemd voor vaste relaties van De Krim. Een hoogtepunt is de doop van het ju bileumboek „25 Eigen-wijze ja ren". Het 144 pagina's tellende boek is voor belangstellenden gra tis verkrijgbaar. Op het program ma staat voorts de presentatie van een nieuwe brochure ter stimule ring van het „vergadertoerisme". Het feest wordt opgeluisterd door het bijna voltallige college van b en w. Wethouder Poster is met va kantie, maar de overige collegele den hebben allemaal een officiële taak. Burgemeester Van Rappard Natuur speelt een belangrijke rol in de golfbaan bij De Krim. Onder meer worden op voormalige land bouwgrond duintjes en waterpartijen aangelegd. Opmer kelijk is dat de werkgroep Land schapszorg Texel advies geeft over de inrichting van het gebied. „Het wordt een stuk natuurgebied waar je ook golf kunt spelen", al dus een lyrische Krim-directeur Martin Warnaar. De werkgroep is er volgens hem bij betrokken, om dat „zij er gewoon verstand van hebben". Warnaar noemt de sa menwerking „buitengewoon ple zierig". Bedoeling is om een overgangsge bied te creëren tussen natuurge bied de Haneplas en het vakantiecentrum. Het gebied, dat tot voor kort agrarisch werd ge bruikt, krijgt een natuurlijker aan zicht. Bijna een herstel van de vroegere situatie, want toen wa ren er ook lage duinen. Nieuw is de aanleg van een duinrel, waar kwelwater vanuit de Slufter wordt opgevangen. Langs de oevers moet een rijke, bijzondere vegeta tie ontstaan. In het gebied zullen alleen de kort geschoren „greens", waar de ho les zich bevinden, worden bemest. De afwatering daarvan gebeurt niet via de duinrel, maar via een andere route. Met de aanleg van de 9-holes baan is inmiddels be gonnen, maar wethouder Daan Schilling geeft zaterdagavond tij dens de viering van het zilveren ju bileum van De Krim het officiële startsein. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE] 11.15 uur vroeg hij of hij de docht verlaten om geld te Eerst werd dit geweigerd, da enig aandringen werd hij taak gezet. Toen hij op stond kwam het personeel Khterna. Eén van hen pakte "den beet en gooide hem op "ad. De jongen werd getrapt blagen en liep daarbij een !»eus en gekneusde armen ^1 heeft bij de politie aangifte an"an mishandeling. fittend is op het strand Paal 9 en paal 17 zwarte aangespoeld. Het gaat 51 kleine hoeveelheid. Van- f ls de gemeente gestart handmatig opruimen van t'*tjes. Waar de olie vandaan onbekend. Het controle- P van Rijkswaterstaat «8 kunnen ontdekken. Gemeentebode Piet Roeper opent het portier voor het jongste bruidspeer in de Texelse geschiedenis. IFoto Gerard TimmermanI De brandweer rukte vrijdag avond kort na middernacht uit nadat aan de Oorsprongweg een caravan in brand was ge raakt. De oorzaak van het vuur is onbekend, evenals de herkomst van de caravan. De brand was snel onder controle. Stichting Agrarisch Texel geeft de Zilveren Erepenning de gemeente Texel gehad. De onderscheiding is be id als waardering voor de belangeloze inspanningen die SAT de afgelopen 25 jaar heeft geleverd en daardoor merkelijke waarde toevoegde aan de bestaande agrari- e structuur. emeester Van Rappard die de ing vrijdagmiddag in hotel De ■boom overhandigde aan het or, doelde in het bijzonder op verse vrijwillige kavelruilingen ie stichting vooral de laatste op Texel tot stand heeft hel- jrengen. Vootal door het ver ven dat de bestuursleden ten lukte het om de soms gecompliceerde transacties jenoegen van de betrokken aars rond te krijgen. Doelen- d de „mammoetruil" die die md tot stand was gekomen, e burgemeester: „Als er 36 imoet er niet één huilen". Harmonie lappard noemde de tactiek itn ongeval op rijksweg A7 #gte van de afslag Hoorn 130-jarige Roel van der Hei- ïijn 29-jarige partner Annie rerd uit Eierland om het le- tkomen. Ze raakten zondag 16.00 uur met hun motor (ken bij een kettingbotsing. edracht van het ongeluk is Stienog niet helemaal duide- i'aarschijnlijk is de veroorza- ■n 18-jarige Heerhugowaar- ij dacht zelf een klapband te li gehad, maar daar bestaat sen zekerheid over. tomobilist raakte in een slip sm rechts tegen de vangrail, wagen schoot vervolgens (over de weg en raakte daar- tschillende auto's. Anderen op de ravage in, waaronder else motorrijder, die ten val en werd overreden door één e betrokken voertuigen, an was op slag dood. Zijn giere raakte zwaar gewond fll, na behandeling door het ■steam, overgebracht naar U-ziekenhuis in Amsterdam, re kort na aankomst over- Het tweetal laat één kind na. automobilisten die bij het al betrokken waren, zijn gewond in het ziekenhuis «men. Ten tijde van de crash Ie het licht. De weg was 'aar de echte hoosbuien bra- as later los. "aal van een discotheek in banstraat kreeg het van za- '3 °P zondag aan de stok met 20-jarige Monnikendammer, «gen kreeg fikse klappen. die de SAT in deze volgt „conve- nantsaanpak", wat neerkomt op: kijken wat er mogelijk is op vrijwil lige basis. Dit blijkt een heilzame weg te zijn, die dan ook steeds meer zal worden bewandeld. Vrij willige kavelruil kan ook een be langrijke rol spelen bij het oplossen van de problematiek rond de verzuringsgevoelige ge bieden op Texel. De burgemeester had er bijzondere waardering voor dat de SAT ook denkt aan andere dan agrarische belangen en daar door bijdraagt aan een goed over- legklimaat waarin problemen harmonisch tot oplossing worden gebracht. Alvast Het is de eerste keer dat de ge meentelijke erepenning wordt toe gekend aan een stichting, dus een rechtspersoon. Tot dusver is de onderscheiding altijd aan natuurlij ke personen gegeven conform de regels van de betreffende verorde ning. Vooruitlopend op een wijzi ging van die verordening door de gemeenteraad in de oktoberverga dering, is daar nu in overleg met het „seniorenconvent" (de fractie voorzitters uit de gemeenteraad) van afgeweken. Bij monde van voorzitter Kees Vla ming toonde het bestuur van de SAT zich blij verrast met de hoge onderscheiding. „Het is een sti mulans om door te gaan". Het jubileumfeest werd door meerdere sprekers aangegrepen om hun licht te laten schijnen over verleden, heden en toekomst van de (Texelse) landbouw. Cijfers Landbouwvoorlichter Jan Koolhof, als adviseur aan de stichting ver bonden, toonde interessant verge lijkend cijfermateriaal. Daaruit bleek onder meer dat de opper vlakte cultuurgrond op Texel tus sen 1970 en 1994 is afgenomen van 8990 tot 8309 hectare. Het aantal agrarische bedrijven daalde in die periode spectaculair: van 424 nadr 289 (over heel Neder land van 184.613 naar 116.184). De produktiecijfers groeiden daar entegen sterk. In 1970 werd ge middeld 5000 kg wintertarwe van een hectare gehaald; in 1994 was dat 9000 kg. De produktie con sumptieaardappelen groeide in die tijd van 37.000 naar 50.000 kg per ha en de melkproduktie per koe nam toe van 4500 tot 7300 kg, bij een vetgehalte dat toenam van 3,96 tot 4,34%. Bij de beoordeling van de econo mische ontwikkeling van het agra risch bedrijf zijn ook de grondprijzen en loonkosten van belang. De loonkosten stegen van f6,- per uur in 1970, via f20,- per uur in 1980 tot bijna f38,- per uur in 1994. De grondprijzen gingen van f7000,- naar f22.000,- per hectare. Dat zijn dus „Texelse" prijzen; elders moet voor grond veel meer worden neergeteld, vaak het dubbele. De landbouw maakt als gevolg van de lage prijzen van de produk- ten moeilijke tijden door. Rode draad in het betoog van Koolhof was echter dat agrariërs altijd te maken hebben gehad met sterk wisselende omstandigheden, waaraan zij zich steeds hebben Lees verder pagina 5 Texels grootste vakantiecentrum. De Krim, viert komend weekend het 25-jarig bestaan. Zaterdag avond op officiële wijze, met een paar honderd genodigden. Zon dag is iedereen van 12.00 tot 17.00 uur welkom om deel te ne men aan een feestelijk program ma, waaraan door diverse Texelse verenigingen en organisaties wordt meegewerkt. Een opqn dag voor en door Texe- Trouw niet voor je veertigste. Een advies waar Michelle de Grave en Doran Pauka, beiden vijf jaar, geen boodschap aan hebben. Vrijdag lieten ze zich in een Amerikaanse slee naar het raadhuis rijden om als bruid en bruidegom in de trouwzaal elkaar volmondig het ja woord te geven. Klasgenootjes van groep twee van de Jozef- scheol en juf Els Blom hadden er voor gezorgd dat de hele ceremonie volgens protocol ver liep Dat begon al met een bruisen de vrijgezellenparty met overdadig veel limonade en chips. Nadat in de bruidskist van de Jozefschopl passende treuwkleding was ge vonden spoedde het gezelschap zich naar de raadhuistrappen waar bode Piet Roeper de rode loper had uitgerold. Nooit eerder zag ambtenaar van de burgelijke stand Jannie Huizinga zo'n feestelijke raadszaal voor zich met kleurige ballonnetjes en slingers. Toen de ringen aan de vingers waren ge schoven en de niet van echt te on derscheiden huwelijksakte was ondertekend, spoedden de jeugdi ge feestgangers zich richting Jo zefschool voor een uitbundige receptie waarop werd gespecu leerd over....de huwelijksnacht. laars past geheel in de visie van De Krim. Hoewel het bedrijf een eigen koers vaart, wordt zoveel mogelijk samenwerking gezocht op Texel om het de gasten opti maal naar de zin te maken. Boven dien hecht De Krim aan een positief imago bij de Texelaars. „PR begint bij de buurman", stelt directeur Martin Warnaar. Hij maakte bijna twintig van de vijfen twintig jaar mee en zag het bedrijf uitgroeien van een gewone cam ping tot toonaangevend vakantie centrum, waar jaarlijks vele miljoenen omgaan en dat werk biedt aan gemiddeld 70 personen. Vooral de afgelopen tien jaar is het snel gegaan. Centrale voorzienin gen zoals een zwembad (open lucht en overdekt), restaurant en tennisbanen schoten uit de grond. De jongste aanwinst, het „pavil joen", een multifunctionele hal voor sport, theater en ontspan- De touwtrekkers lieten de spierballen zaterdag flink rol len. Op de zonovergoten visserhaven trokken de specta culaire wedstrijden veel bekijks en vloeide het bier rijkelijk. Zondag gingen de hemelse sluizen open en viel het buitenprogramma volledig in het water. Nog natter werd het in de tent waar volgens de Normaal-traditie het bier door de lucht vloog. Verder in deze krant een uitge breid verslag.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 1