Com Bijzondere soorten gedijen hier goed Texel is net Madagaskar" Grootste kavelruil aller tijden Texel '94 houdt open dag pupillen Kampioenen Koogerslag AVT houdt Krim-koppelloop Erepenning Vondsten Schans te bezichtigen i TEXELSE^" C0URANT Actie Augustinessen leverde 200 nieuwe contribuanten op Belangstelling voor de schrijvertjes en waterkevers. (foto Tessa de Graaff) ALS ELKE SECONDE TELT Tennisvereniging „Koogerslag" heeft clubkampioenschappen ge houden. De eerste prijzen werden gewonnen door: Jeugd tot 14 jaar: HE 1. Eddie Witte HD Eddie Witte/Eelco Buys Mixed D Eddie Witte/Sandra Stig- gelbout Junioren tot 18 jaar: DE Musetta Pellegrina DD Harmke van Aken/Musetta Pellegrino Mixed D Harmke van Aken/Rutger Panneman. Senioren 18 jaar en ouder: DE Annemieke Erwich HE Maurice de Groot (voor de 3e keer). DD Atie Voer- man/Annemieke Erwich. HD Gerbrand Zoetelief/Maurice de Groot. 35 jaar en ouder: DE Annie Kamstra. HE Jan vd. Meer. DD Petra Keyser/Annie Kamstra. HD Hans Bakker/Abe Keyser. Mixed D Marjan van Aken/Hans Frank. DINSDAG 26 SEPTEMBER 1995 Zondag wordt in het kader van het 25-jarig bestaan van de Krim een Krim-koppelloop gehouden. Het parcours bestaat uit ronden van 1150 meter. Omdat het een echte koppelloop is, wordt alleen door koppels gelopen. Er zijn verschillende moge lijkheden: a. Het koppel bestaat uit een vol wassene (vanaf 18 jaar) en een jongere (tot en met 12 jaar). Zij moeten een afstand van 3450 meter afleggen. De volwassene loopt het eerste rondje (1150 me ter), de jongere het tweede rondje en het laatste rondje wordt weer door de volwassene afgelegd (3450 meter). b. Vanaf 13 jaar lopen de koppels zes ronden. Bij elke ronde moet gewisseld worden, totale afstand 6900 meter. Het parcours is geheel gelegen op het terrein van de Krim. De start vindt om 14.00 uur plaats op het kampeerterrein van „De Lage Dui nen" achter het sportterrein. In schrijven in een caravan vanaf 13.00 uur. De kosten zijn vijf gul den per koppel. Voor iedereen ligt na afloop een herinnering klaar in de vorm van een certificaat en is er een gratis consumptie. Voor meer informatie: Pierre Bon net, Weststraat 10, tel. 10355. "an "e sricnrmg Agrarisch Texel toonde zich verrast toen hij uit handen van burgemeester Van Rappard Hatelijke erepenning ,n ontvangst mocht nemen. H,„y wat betreft het veilig stellen van ecologische waarden in het agra risch gebied. Nog niet lang gele den kon je hier veel gemor horen en zelfs een pleidooi voor het uit een vliegtuig gooien van provin ciebestuurders die de groene voor nemens kwamen bepleiten... De provinciale overheid heeft inmid dels aardig in de gaten dat men op Texel graag zijn eigen zaakjes re gelt. Als daaruit goede afspraken voortkomen, wil de provincie zor gen voor geld en mensen om het beleid uit te voeren. Op de achter grond speelt het toenemende be sef dat de agrariërs niet kunnen worden gemist als het gaat om het behoud van het landschap als een verworvenheid uit het verle den. Daarom manifesteren zich te genwoordig ook niet-agrarische groeperingen als pleibezorgers voor de boeren. Teleurstelling Teleurstellend voor Texel zijn de jongste rijksbeslissingen inzake het toelaten van drijfmest om ver stuiving van gronden tegen te gaan. Niet voor Texel, maar voor de veenkoloniale gebieden wordt de gewenste uitzondering ge maakt. Achterstraat kon zich de boosheid hierover voorstellen en vond de Texelse verlangens alles zins redelijk. „Hier moeten we over praten". Rinus Kuiper, voorzitter van WLTO- Texel, schetste in bloemrijke be woordingen de hoogwaardigheid en kleurrijkdom van de Texelse landbouw. Over de ruimte die deze landbouw moet hebben heeft WLTO vaak met de provincie over hoop gelegen. Echter, de contac ten met de provinciale STIVAS zijn steeds heilzaam geweest en de Stichting Agrarisch Texel die ope- aan te passen. „Voor wie "speelt op de voortgaande teringen is er nog een be lt kans op bestaan, ook op Terugblik Iter Kees Vlaming van de «g Agrarisch Texel blikte te- geschiedenis van zijn ju- ile stichting, die destijds »am uit een commissie, "tiatief was niet onomstre- Hollandse Maatschappij v. ;w werkte niet mee. Met ilruilingen die nu de hoofd- sitvan de stichting vormen, st in het begin moeizaam, "en waren argwanend. Het «en moest nog groeien, langzamerhand kwamen de «toch van de grond, aan- bescheiden in omvang en "tie. Op dit moment is meer B ha grond op Texel van verwisseld bij vrijwillige hen er zit nog meer in het spitten, een „oude" ach ten de SAT, gaat intussen i'n 30 tot 40 hectare tegenwoordig per jaar onder jenomen. Gebleken Is dat lig is de gronden die 25 jaar zijn bewerkt, nu weer in ig komen. De bewerking Utter minder diep te gaan: om de bovenste 60 centi- 'ogelijk zal blijken dat de van Duinker die tot een tepte ging, aangepast of moet worden voor deze .beurt". Werkbaar I waarschuwde dat de overheid bij het stellen van ecolo gische en landschappelijke eisen in mooie gebieden zoals de Hoge- berg, niet moet vergeten dat de daar wonende boeren in staat moeten blijven een stuk brood te verdienen. Als dat onmogelijk ge maakt wordt, is er geen opvolger en dreigt verpaupering. „Gemeen te en provincie, let op uw zaak!". Vlaming onderschreef de wense lijkheid dat de melkquota zoveel mogelijk op Texel blijven zodat daar een behoorlijk areaal grasland in stand kan worden gehouden. Feit is dat grond zonder melkrech- ten in 80% van de gevallen voor bollenteelt of akkerbouw in ge bruik wordt genomen. Toch moet de verkoop van quotum naar het vasteland niet actief worden te gengegaan. Vlaming verwachtte dat er ook wel weer melk néér het eiland zal komen. Belangstelling voor grond op Texel is er in elk ge val genoeg. „Er ligt hier geen on gebruikte grond". Wat betreft toekomstige kavelruilingen noem de Vlaming het gewenst dat ook grondeigenaars als Natuurmonu menten en Staatsbosbeheer daar bij worden betrokken, maar dan wèl onder dezelfde condities als gelden voor .gewone" grondge bruikers. Henk Flens en Jan Koolhof zijn al 25 jaar verbonden aan de Stich ting Agrarisch Texel, respectieve lijk als bestuurslid en adviseur. Beide jubilarissen kregen als dank voor hun inspanningen bloemen, een cadeaubon en een mandje Texelse produkten. Provincie Ook de provincie liet zich horen op de receptie. Gedeputeerde J. Ach terstraat uitte zijn voldoening over sterk verbeterde overlegsituatie Voetbalvereniging Texel '94 houdt woensdagmiddag een open dag voor F- en E-pupillen in de leeftijd van zes tot en met negen jaar. Er zijn vier onderdelen uitgezet waar op ze hun techniek kunnen etale ren, zoals penaltyschieten, het duel één tegen één, een dribbel- parcours en last but not least het partijtje. Ook niet-leden en vriend jes die willen voetballen zijn wel kom. Tijdens de pauze worden de kinderen getracteerd en na afloop is er nog een kleine verrassing. Archeologen aan het werk op De Schans. Tijdens de opgravingen in de oude vesting zijn enkele opmer kelijke resten vanvroegere bebou wing aangetroffen. Zo zijn er twee beerputten gevonden die destijds door officieren moeten zijn ge bruikt. Dat leiden de veldwerkers af uit overblijfselen van het „luxe" afval. In de resten van het voorma lige poortgebouw kwamen ook drinkputten aan de oppervlakte. Wie de opgravingen met eigen ogen wil zien, is woensdag wel kom op de open dag. De archeolo gen die al vijf weken veldwerk doen zijn vanaf 15.00 uur aanwe zig om uitleg te geven. Binnenkort worden de oude putten gesloopt, om geheel opnieuw te worden ge metseld. Het werk is onderdeel van de restauratie van het fort, dat dateert uit de Tachtigjarige oorlog. (Foto W. (Pip) Barnard) reerde onder deze organisatie, heeft sterk bijgedragen aan het economische belang van deze sector. Ministerie Ir A. Grijns, directeur van de afde ling Noordwest van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij, gaf een bespiegeling ten beste waarin hij onder andere naar voren bracht dat een „in zichzelf gekeerde" landbouw in elk geval tot de ondergang is gedoemd. Voor lang niet iedereen staat het vast dat de landbouw onmisbaar is voor de Nederlandse samenle ving. Agrarische produkten kun nen tegenwoordig immers makkelijk van elders worden aan gevoerd. In elk geval is de econo mische betekenis van de landbouw dalende waar tegenover staat dat de natuurwaarden, die de bedrijven hebben, toenemen en ook economische aspecten heb ben. In een gebied als Texel speelt De kavelrulllngen die door de Stichting Agrarisch Texel tot stand worden ge bracht. worden steeds omvangrijker en gecompliceerder. Het voorlopig record be treft een ruil die op de ochtend van het ju bileum van de SAT werd beklonken en waarbij 35 boeren en 230 hectare grond is gemoeid. De ITexelsewaarde van de grond is vijf miljoen gulden en het bedrag dat het bestuur met zijn vrijwillige inzet voor de boeren heeft verdiend, loopt in de tonnen. Vrijdagochtend waren de meeste betrokken boeren in De Lindeboom aan wezig (foto) om de op de transactie be trekking hebbende stukken en kaarten in ontvangst te nemen en om hun voorlopige handtekening te plaatsen. De voldoening over het bereikte resultaat was groot, want tal van percelen grond liggen nu veel gunstiger ten opzichte van het bedrijf, wat van fundamenteel belang is voor moderne efficiënte bedrijfsvoering. De hulde die werd gebracht aan voorzitter Kees Vla ming en penningmeester Flip Breman. die zich persoonlijk enorm hebben ingespan nen om zovelen tot overeenstemming te brengen, werd dan ook van harte on dersteund. Laatstgenoemden lieten nuch ter weten dat zij inmiddels de eerste stappen hebben gezet voor een nieuwe kavelruil. (foto Harry de GraafI dat nog meer dan elders en het is dan ook verheugend dat de ont wikkeling hier gaat in de richting van goed evenwicht tussen eco nomische en natuurwaarden, blij kens het onlangs tot stand gekomen convenant. Naar aanleiding van deze „voorzet ten" ontspon zich een discussie, die door wethouder Daan Schilling werd aangegrepen om te pleiten voor „gebiedsgerich te" regelgeving. De situatie (o.a. op milieugebied) is op Texel gunstiger dan elders, dus hoeven ook de landelijke regels niet onver kort te worden toegepast. Ook bij de stuifbestrijding zou dat soelaas bieden, immers, op Texel is geen mestoverschot maar een mestte- kort. Er is niets tegen om mest te gebruiken voor het vastleggen van stuivende grond. Grijns toonde be grip en wekte een beetje hoop. Hij waarschuwde echter dat er meer gebieden zijn in Nederland die me nen dat zij in een uitzonderingspo sitie verkeren. Rinus Kuiper bracht daar tegen in dat het rijk al een precedent heeft geschapen door toe te laten dat de veenkoloniën wel mest gebruiken. Als het daar kan, kan het op Texel zeker, want hier is de situatie nog urgenter. Grijns verklaarde over de tege moetkoming jegens de veenkolo niën ook verbaasd te zijn. Actie is gaande. Gedeputeerde Achter straat heeft de kwestie al met twee ministers besproken. De jubileumbijeenkomst werd af gesloten door Harry de Graaf, die een uitgebreid verhaal voorlas, dat bestond uit „agrarische" jeugdhe rinneringen. Hij kreeg als beloning een mooie gift voor zijn Papoea fonds. Voor een groep speciale genodig den bestond de afsluiting van het jubileumfeest uit een aperitief, ge volgd door een uitstekend ver zorgd koud buffet. zeldzame dieren- en plante rten aan de overkant steeds li in de verdrukking komen, in ze op Texel goed te gedij- Het ontbreken van vijanden of tie natuurlijke bedreigingen I daar alles mee te maken, is de conclusie die tot nu toe worden getrokken na het on- ;oak dat biologen van de pro hebben gedaan. jnaal klaar is de studie nog Donderdag werd in De Linde- n een voorlopige presentatie jrgd. Hoewel het bepaald niet liep, vertelden de aanwezige gen enthousiast over hun be- Ingen. Ze hadden voorbeelden genomen om hun verhaal, dat op papier verschijnt, te verle- Sgen. nventarisatie is verdeeld naar thema's: dieren, planten, wa- «shouding en vogels. Wegens was de vogelman niet aan- gom verslag te doen. Muizen veldbiologen waren van me- dat de eilandsituatie gevol- heeft voor de flora en fauna, tgroot zijn dergelijke effecten ld van Australië en het Afri- Madagaskar. Daar komen zn voor die zijn afgeleid van neen bekende dieren, maar itaal eigen ontwikkeling heb- loorgemaakt. „Het is hier net dein Madagaskar. De ontwik keling verloopt anders omdat de omgeving anders is." De Noorse woelmuizen, die samen met een klein bosmuisje in een bak zaten, („we laten ze na de pre sentatie weer los, hoor") be vestigden deze uitspraak. Aan de overkant is de woelmuis uiterst zeldzaam. Het dier is door andere soorten verdreven en komt alleen nog in moerassige gebieden voor. Op Texel is het echter een zeer al gemeen voorkomende soort. Zeldzaam De waterspitsmuis gedijt ook pri ma op het eiland. Bijzonder is dat die aan de overkant een witte buik heeft. Zwemmend in het water steekt hij, van onderaf gezien, dan niet af tegen de lucht. Op Texel leeft de soort echter gewoon op de kant en heeft dus een zwarte buik. Zeer zeldzame exemplaren van de geelgerande waterkever worden op het eiland vrij algemeen gevon den. Ook komt hier een loopkever soort voor die elders in Nederland nog maar twee keer is gezien. Zoet en zout Volgens de waterdeskundige van de provincie is de situatie op Texel toch minder gunstig dan enkele ja ren geleden. De brak-waterfauna komt in de verdrukking. Voorheen kwam nog wel zout kwelderwater onder de dijken door, maar dat is al een tijd niet meer het geval. Ge volg is dat de brakke gedeelten troebel worden en minder ge schikt voor de specifieke planten die daar voorkwamen. Er zal een speciaal onderzoekje worden gedaan naar de effecten van de stekelbaarspassage in De Cocks- dorp. Mogelijk dat die enige verbe tering in de situatie brengt. Ook over de sloten zijn de biolo gen niet zo tevreden. Het water wordt steeds zoeter, waardoor de zoute vegetatie afsterft. Maar het is nog niet zoet genoeg voor de zoetwaterminnende planten. Verder treuren de deskundigen over het verdwijnen van vele kol ken. „Die waren uiterst interes sant. Zoet water is schaars op het eiland en er kwam allerlei bijzon der planten- en dierenleven in voor. Tuinwallen De zandgrond op Texel zorgt voor een speciale vegetatie. Volgens de plantendeskundigen zijn met na me de bermen op het eiland erg fraai geworden. De daarin massaal voorkomende knolboterbloem baarde opzien. Nog nooit eerder was de bos- kortsteel op de Wadden aangetrof fen. Dit keer hadden de onderzoekers de soort echter ge zien. Het grasklokje komt steeds algemener voor in tuinwallen. Ver geleken met enige jaren geleden is op plantengebied in de soortenrijk dom weinig veranderd. Het plantenonderzoek is afgerond en de gegevens worden momen teel op papier gezet. De faundes kundigen gaan nog tot eind oktober door. de actie van de zusters Augusti nessen van Sint Monica om op Texel het aantal contribuanten uit te breiden, is een succes gewor den. De zusters Gabrielle Emke en Regina Bot die gedurende een week op Texel op pad waren, heb ben 200 nieuwe begunstigers kunnen inschrijven waardoor het totale aantal adressen waar jaar lijks mag worden aangeklopt op 600 is gekomen. De zusters ver zochten ons te vermelden dat zij overal buitengewoon hartelijk zijn ontvangen en dat algemeen be kend bleek te zijn met welk werk zij zich bezig houden. Wie geen bezoek heeft gehad en toch steun wil geven kan contact opnemen via 035-837528.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5