Techniek wint het van spierbundels Höken op de haven Achterhoekse rockers spetterende finale kers en kraam u»ken de aandacht Jonge Vissers" vierde bij touwtrekken TEXELSE y coURANT dinsdag 26 september i995 Oefenmarathon Gezelligheidsrit Ankertillen Twintig bier bestellen en de gevul de plastic bekertjes achteloos over de schouder het publiek in werpen. Niet normaalWèl Nor maal. Achter de bar maakte TC- verslaggever Frans Hopman de taferelen van dichtbij -zeg maar gerust aan den lijve- mee. Zijn druipende conclusie: ook de Texelse vissers weten wat höken Hol trappenI is. Tussen twee en drie uur vlucht het volk de feesttent in om een veilig heenkomen te zoeken voor het noodweer buiten. Niet veel later is het in de tent echter natter dan buiten. Zodra de Achterhoekse band de eerste akkoorden inzet, vliegt het bier over de hoofden voorin de zaal. Eerst nog aarzelend hier en daar, maar al spoedig neemt het 'gevecht' grotere vor men aan. De bestellingen ook. „Doe mij er maar vijftien", zegt iemand. Een ander steekt acht vingers op. Nummer drie weet niet hoeveel, maar legt een stapel verkreukelde, doorweekte bonnetjes neer. De tap staat nu onafgebroken open. Als iemand om een colaatje of spa'tje rood vraagt, komt dat 'n beetje vreemd over op dit bier feest. Het gooi- en smijtwerk blijft be perkt tot lichte plastic bierglazen alle andere voorwerpen zijn op aanwijzing van de Normaal- veiligheidsdienst opgeborgen. Achterin de zaal staan de mensen inmiddels ook niet meer veilig. Aan de bar gieten twee vrienden pils bij elkaar in de broek tot ze in hun schoenen lopen soppen. Een verschil met sneeuwballen gooien is dat bier kleeft, stinkt en lang niet gratis is. Uit ethisch oog punt is het verwerpelijk: je hoort niet met voedsel of drank te gooi en. 'n Voordeel is dat de stemming niet agressief is, maar jolig. Zo hoort het ook bij echte hökers. In het bargedeelte dat het meest de zaal in steekt, zie ik hoe barkee pers Arnold en Gerrit de volle laag krijgen. Zelf ben ik de dans nog ontsprongen, maar een Oudeschil der heeft dat in de smiezen en tracteert me tot tweemaal toe op een koude douche Natuurlijk krijgt hij een koekje van eigen deeg te rug. Het voelt eerst koud en vies aan, maar ach, alles went en bovendien is het druk aan de bar. Een kotter- visser plaatst een bestelling en voegt me voor de vierde keer toe: „Wel 'n leuk stukkie skrieve he". En of ik vooral niet vergeet te ver melden dat de TX 36 -de Jan van Toon dus- als enige kotter voor het havenfeest een nieuw verfje heeft gekregen. In de pauze ontstaat een nieuw fe nomeen: glijbaantje spelen. Ge huld in oliepakken glibberen durfals over de spekgladde houten vloer. Deden ze dat op Woodstock niet in de modder Een deel van de aanwezigen ver laat de zaal. Vermoedelijk over wint het verlangen naar een weldadig warm bad het van de ge dachte aan de volgende 'verkwik kende' bierdouche. Dat höken niet van gevaar ont bloot is, blijkt kort na de pauzeEr ligt een jongen op de dansvloer. Het gerucht verspreidt zich snel. „D'r ligt 'n dooie", horen we bij de bar. Gelukkig zit er nog leven in, maar een gebroken been is ook niet leuk. Normaal laat zich van de professionele kant zien. Zanger Bennie Jolink vraagt het publiek rustig te blijven. Om de spanning te breken, begint hij „Busje komt zo..." te zingen. Als de gewonde is afgevoerd, gaan de fans weer te keer alsof er niets is gebeurd. Als Normaal is uitgespeeld en het volk de tent verlaat, blijkt hoe groot de puinhoop is. Willem Parel kan de indoor solexrace wel op zijn buik schrijven. Véél te glad. Oprui men is een beter idee. Verrassend snel gaat alles aan de kant. De container zit tot de rand vol met platgetrapte plastic bierglazen. Als ik door de regen naar huis ga, dringt een penetrante lucht m'n neusgaten binnen. Getver, bier! Vol met versierde kotiers bood de vissersheven een fraai decor voor de touwtrek wedstrijden. ifotos Gerard r,mm»rmani Voorafgaand aan de officiële sa mengestelde menwedstrijd van komend weekend, kunnen men ners woensdag meedoen aan een oefenmarathon. Daarvoor worden speciaal vijf hindernissen ge bouwd. Deelnemers starten om 12.30 uur op de Rommelpot bij Den Hoorn. Menvereniging Tussen Wad en Duin houdt zondag na de samen gestelde menwedstrijd een gezel ligheidsrit. De aanvang is 12.00 uur bij manege Akenburg, waar na twee uur snert wordt geserveerd. Meedoen kost ƒ7,50 (incl. één consumptie). Aanmelden kan tot en met donderdag 20.00 uur bij Lies Eelman (12746). Regen Het Normaal-optreden zou de af sluiting vormen van de zondag middag met solexraces en een demonstratie van oude trekkers met ringsteken. De stromende re gen waarmee de weergoden afre kenden met de mooie nazomer. Normaal had veel show in huis. ke van Dienen aan de bar herinne ringen ophaalde met Gerrit Coevert. Jolink rekende op een ge zellige middag. „Ik kom zelf van het platteland. Er heerst toch altijd een apart sfeertje onder de boe ren." Wimke van Dienen, Ketsen Jan, Steven Paul, Buizen Berend en de Drent Fokke Bartje maakten van hun hart zondag geen moord kuil. Voor deze gelegenheid be trokken ze ook de vissers in hun act. „Jullie vallen tenslotte onder hetzelfde ministerie", schreeuwde hij tijdens bij het inzetten van „De boer is troef". „Ik hoop dat het nog eens zover komt dat het vre ten zo duur wordt dat die kloterige ambtenaren op en handen en voe ten naar de boeren en de vissers komen kruipen." Normaal liet de 700 bezoekers in een optreden van bijna tweeënhalf uur zien in topvorm te verkeren. Oude hits wisselde het vijftal af met eigentijdse rockers, waarbij de show niet werd geschuwd. hield de bezoekers echter weg bij de oude trekkers. Een domper voor de organisatie, die op meer toeschouwers had gerekend. Besloten Werd de solexrace dan maar né Normaal in de tent te houden. Om veiligheidsreden werd daar toch maar vanaf gezien. Na afloop gonsde het op de haven van de speculaties. Kan het feest uit of niet? Risicodrager Willem Roeper kregen we gisteren niet te- pakken. Titelverdediger Sybrand van der Vis van de TX 4 is bij het ankertillen zaterdagavond in Oudeschild van zijn troon gestoten. Voortaan mag John Albrechts zich de sterkste vis ser noemen. De vissers moesten een anker van vijf tien kilogram zo lang mogelijk omhoog houden. Op de foto is Van der Vis onder toezicht van Catherina Witte bezig met zijn poging. (Foto B«rt Koning) leeuwen vochten ze, de touwtrekkende Jonge Vissers, jheren van de Nationale touwtrekkampioenschappen (vissers die zaterdag in Oudeschild werden gehouden, dappere krachtsinspanningen waren toch niet genoeg, lega's uit Goeree, Wieringen en kampioen Oudorp had- nèt iets meer grip op het touw. De Texelaars waren iier niet ontevreden met de vierde plaats. Zeker gezien vele schouderklopjes over de vlekkeloze wijze waarop iet toernooi hadden georganiseerd. teek wel vlaggetjesdag, zater- (i de vissershaven waar de érde kotters een prachtig de lerreden voor de touwtrek- jioenschappen. Terwijl op de nergoten kade de zeevarende bundels zich opwarmden middagje touwtrekken, (en de toeschouwers een op de dijk of langs de ring. Ie teams bleek dat de ene g het kampioenschap veel se er opvatte dan de andere. Op jzichten van de Jonge Vissers ook het gelegenheidsteam f, dat bestaat uit wat oude- sers, stond de spanning af te Nieuwsgierig werden de Jitingen van de concurrenten geslagen. Anders ging het er („Odeklonje" uit Den Helder, i-oor de mannen een touw ;n aangeraakt, gingen de bla- ieral in het rond. „Het is voor pure ontspanning. We zijn underdog." Krachtexplosie idsrechter Rob Kassenberg de Koninklijke Nederlandse itrekkersbond zag erop toe rubbeVen wedstrijdmat pre- volgens de regels werd neer- Het neerdalen vanzijn ontketende op de mat een krachtsexplosie, waarbij man met van pijn vertrokken opbouw veel aandacht had op geëist. Om alles weer op te ruimen hebben de vissers deze week zelfs vrij genomen. Techniek Wie denkt dat touwtrekken een kwestie is van alleen gewicht en brute spierkracht is, heeft het mis. „Techniek en conditie, daar draait het om", wees Schagen naar de Oudeschild by night. gezichten aan het touw scheur den. Elke team kwam twee keer tegen elkaar uit. In de eerste partij tegen Breskens lieten de Texelaars zich omver trekken. Luid aangemoe digd door het publiek lieten ze zich dat geen tweede keer flikken. Na een uitputtende strijd gingen de zware Zeeuwen ondersteboven. De Jonge Vissers, naar de zege geschreeuwd door coach Albert Schagen, haalden tijdens de eer ste beurt tweemaal winst binnen. Tevreden was de coach toen nog allerminst. „Het duurde veel te lang. In twee rukken moet zo'n partij bekeken zijn. We hadden er nu wel twintig nodig." Als excuus wordt aangevoerd dat de toernooi- Foto Bon KoningI Oudorpers. „Deze vissers rukken niet steeds aan het touw, maar lo pen gewoon achteruit. Elke stap precies gelijk. Het zijn echte pro fessionals. Ze hebben bijna elke week wel een wedstrijd en zelfs een eigen clubhuis. Ze trainen op rubber matten. Wij doen het ge woon op gras." Het gladde rubber bleek inderdaad een glibberige ba sis. Conditie is belangrijk als je zoals zaterdag 18 partijtjes moet touw trekken. „Op het laatst kan je het touw gewoon niet meer vasthou den. Als je een goede conditie heb, dan herstel je snel genoeg voor de volgende ronde. Teams die dat niet hebben, zie je aan het eind van het toernooi wegzakken." Bij de Jonge Vissers lijkt het te gendeel het geval. Gaandeweg het toernooi kwamen ze steeds beter in het ritme. Het andere Texelse team draait iets minder. De vissers wisselen elkaar af als coach en blijken ondanks de intensieve trai ningen niet zo goed op elkaar af gestemd als de concurrentie. Als het even niet wil was het speaker Martin Trap wel die ze naar de overwinning schreeuwde. „Als je verliest wordt je gekielhaald. Kot ters genoeg, je mag er zelf een uit zoeken." De manier waarop Trap het vier uur durende toernooi aan elkaar praatte wekte bewondering. On danks het bloemrijke commentaar had het toernooi voor vele toe schouwers wel iets korter mogen duren. Temeer daar de tus senstand niet zichtbaar was en de scheidsrechter niet aan het woord kwam. Het Katwijkse team maak te het zo bont, dat het bij de laat ste trekbeurten uit het café moest worden gehaald. Jurylid Agnes Karsenberg legt uit dat de voorschriften een sneller verloop niet mogelijk maken, „leder team moet twee keer tegen elkaar aantreden. In pouls zou het nog langer hebben geduurd." Rond kwart over vijf viel de beslis sing. In de finale kwamen de Wie- ringers kracht tekort tegen de Ouddorpers. Uitslagen 1 Oudorp (18 punten), 2. Wieringen (16), 3 Goeree (14), 4. Jonge Vissers (11). 5. Bruinisse (8). 6. Breskens 1 (8), 7. Texel (71, 8. Katwijk (31, 9 Den Helder 13) 10. Bruinisse 2(2). Kop-s taart-botsing. Bij een aan rijding op de kruising Ront- weg/Zuidhaffel zijn de wagen van een 35-jarige man uit Den Burg en een 26-jarige vrouw uit Den Hoorn beschadigd. Beiden kwamen uit de richting van Den Burg toen de vrouw afremde om linksaf te slaan. Dat werd te laat opgemerkt door de achterop komende man, die haar niet meer kon ontwijken. tijd bij was kon zaterdag rekenen op een maaltje gerookte vis. ,,Het is met muziek maken net als met sex. Het verveelt nooit." Zo'n twintig jaar nadat hij met de hit „Oerend Hard" op het Texelse Parkpop speelde, stond Bennie Jolink, alias Buizen Berend, op nieuw met de mannen van Nor maal op een Texels podium. Het daverende optreden werd de kletsnatte finale van een totaal verregende zondag. Jolink en z'n mannen gaven graag gehoor aan de Texelse uitnodiging en hadden voor het optreden tijd voor een praatje. „Ik kom graag op de eilanden. In de winter, als ieder een weg is. Die Duitsers hè, en ik woon er zelf al zo dichtbij." Het optreden van twintig jaar geleden in het park achter het gemeente huis werd ruw verstoord door een bende motorrijders. „Tjongejonge, dat ging helemaal niet goed", wist Jolink zich nog te herinneren. Negen jaar later traden zo op nieuw op, ditmaal op het strand bij paal 17. „Dit wordt onze derde keer op Texel, want Nederland Mu ziekland tellen we maar niet mee. We werden toen met een jacht van Frits Langeveld teruggebracht. We hebben er tweeëneenhalf uur over gedaan om in Den Helder te komen. De schipper was de weg kwijt of zo. ledereen aan boord was kotsmisselijk. Behalve die boeren uit de Achterhoek. Die mankeer den niets. Ik stond met losse han den overboord te pissen toen Ronnie Tober me van achter vast pakte. Zeker bang dat ik overboord zou vallen." Sfeertje De groep bivakkeerde zopdag in 't Oude Veerhuis, waar bassist Wim- schar, paling, geep, en schol lagen ook minder bekende als de bizarre snotdolf, de gevaarlijke kleine en grote Pieterman en de doornhaai. „Ze moeten er flink voor hebben gespaard", toonden NIOZ- biologen Hans Witte en Mare La- veleije zich onder de indruk. De viskenners maakten opnamen voor het Radio Texel-programma Natuurwijzer, dat zondag werd uit gezonden. Alfons Boom wist nog te melden dat de schol- en garna- lenvisser een topweek hadden ge had. „Eén kotter ving in één uur 100 kisten schol, dat is vier ton. Er waren weekbesommingen van 2000 kisten." Uit de recordvangsten moet vol gens de twee biologen niet wor den afgeleid dat de visstand ineens is gestegen. „De vis is mis schien massaal gaan trekken. Zo'n kotter is daar waarschijnlijk net middenin gekomen." Harry Slinger Hield het touwtrekken de kijkers in het begin weg van het optreden van popgroep Intrude, na verloop van tijd trok de vlotte formatie toch steeds meer bewonderaars. De drukte in de tent nam verder toe tijdens het optreden van de Klapband. Jammer was dat het la ter op de avond aangekondigde optreden van het Visserkoor niet doorging. De reden was dat de or ganisatie het koor te laat over het optreden had ingeseind. De for matie Manheim compenseerde het gemis deels, al vroeg menig feestganger zich af of het repertoi re wel aansloot bij de samenstel ling van het publiek. Het kostte Harry Slinger, de slotact van de vrijdagavond, weinig moeite om de zaal aan de gang te krijgen. geveer een uur moeten ze klaar zijn, ik denk de slippies iets eer der." Visroker Henk Boeijen deed het niet slecht. Met 179 punten ont ving hij de beker voor de derde prijs. Het duo Willem Jimmink en Bart Wijsman was met 181 punten nog nét iets beter. Beste roker werd Anton Slabbers met 185 punten, die helemaal uit Brabant naar Oudeschild was gekomen. Vis Onafgebroken druk was het in de viskraam waarin Sjef en Alfons Boom tekst en uitleg gaven over de enormde verscheidenheid aan vis. Tussen bekende soorten als logt omstanders uit welke vissoorten worden gevangen. schreven voor de wedtrijd van za terdag. Naast routiniers als Willie Barhorst en Willem Roeper, schroomde ook een beginner als Ron Buisman niet om de slibton- getjes en poontjes in het vat te hangen. „Ik stook op verschillende soorten hout, net wat er is. Als er maar geen gelijmd spul tussen zit. De temperatuur moet oplopen naar een graadje of zeventig en dan langzaam weer omlaag. In on- 'P het touwtrekken was uit ten, hoefde zich op de haven Ndeschild zaterdag beslist vervelen. In de feesttent Havenpop de aandacht, ter- 'P de kade het visroken, de met allerlei vissoorten en vertier de aandacht trok. aangekondigd optreden van Bierskoor ging niet door. isrokers hadden zich inge-

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 7