beeld van Het gaat in deze branche teeds om de laatste slag" )e Krim, 25 jaar strijdlust artin Warnaar staat niet lang stil bij jubileum: Bedrijfsleven nieuwe markt voor De Krim TEXELSE^ COURANT Jubileumboek ia twintig jaar is Martin Warnaar het boegbeeld van De Onder zijn energieke leiding groeide het bedrijf sinds uit van een gewone camping tot een luxe vakantiecen- dat tot de top van Nederland behoort. Hij weigert lui 'over te leunen. Liever denkt hij in stappen van vijfjaar it. „Je moet je steeds blijven vernieuwen", zegt War rant het gaat in deze branche steeds om de laatste Tot nu toe hebben we geluk gehad." »Ja. Maar visie speelt ook Zo wilde ik nooit vrienden t heen verzamelen. Het is peidelijk om gelijk gestem- m te trekken. Maar dat up den duur niet. Je moet wakker houden, als team lijn." ïnkelijk zijn noemt Warnaar 'belangrijk punt. „Het is no- 'Ue vrije keus te houden. Al- kun je snel groeien." tlemaal toevallig heeft het "boek dan ook de titel „25 wijze jaren" meegekregen. «w is tegen de politieke po- 31 uit Den Burg in ontstaan. 'Slaat op de stichters, maar sotaliteit zit er nog steeds in. "Iaën, maar initiatief ne- Spaans dorp oelhankelijke houding wekt bewondering, anderzijds „Als je groter wordt, iedereen meer louter po- ',3r ie, zo heb ik gemerkt." Texel-liefhebber sloeg Reddend de bouw van luxe vakantiehuizen fSpaanse dorp verpestte "ischap. Jk ben geen natuur- «aar wel een buitenjongen. 31 Plan alleen nog maar op bestond, heb ik genoten "Sebied zoals het wès. Zó 5 bet gewoon niet meer. ids b Punt. Maar als je met z'n allen een boterham wilt hebben, moet je concessies doen. Die afweging is 25 jaar geleden gemaakt en ik denk dat het een goede beslissing is geweest. Kijk maar naar de eco nomische ontwikkeling. In de an dere sectoren gaat het minder, we moeten het van het toerisme heb ben." Tikkie eigenwijs Soms waren de aanvallen op de persoon gericht. Gevraagd naar de meest nare ervaring op dat gebied, noemt Warnaar de herstructure ring van TVL, een paar jaar gele den. Als bestuurslid werd Warnaar ervan verdacht misbruik te maken van zijn macht. „We meenden ob jectief gezien een goede oplossing te hebben. Omdat ik woordvoer der was, werd ik persoonlijk aan gevallen. Op een gegeven moment kon ik de onredelijkheid niet meer begrijpen. In zo'n periode moet je blij zijn dat je een tikkie eigenwijs bent. Ik hoop nu meer eelt op m'n ziel te hebben gekregen. In elk ge val heb ik er veel van geleerd." Warnaar heeft zitting in veel besturen. „Ik ben bovenmodaal bezig." Hij doet dat mede om de belangen van De Krim optimaal te behartigen. „Maar onze belangen lopen vaak parallel met die van Texel." „De EMK heeft nooit echte winst maximalisatie nagestreefd. We zijn ook een beetje dienend aan Texel. We handelen volgens het winstprincipe, maar continuïteit is het belangrijkst. Bovendien heb je als grootste toeristisch bedrijf op het eiland een sociale functie." Zo probeert De Krim „bijna tot het eind toe" met Texelse bedrijven te werken en wordt ernaar gestreefd Texelaars in dienst te nemen. Ook is het bedrijf actief op het gebied van sponsoring van verenigingen en evenementen, vooral als iets van de grond moet worden getild. De Texelrace, het rondje Texel voor surfers, is daarvan een voorbeeld. Aardig zijn voor de Texelaars is ook goed voor het imago, iets waar mee De Krim héél bewust bezig is. „Ja, maar daar is niets verkeerd aan. PR begint bij de buurman, zo heb ik geleerd." Versneld Tien jaar geleden begon de op mars met de aanleg van het zwembad, gevolgd door uitbreidin gen van de supermarkt, de bouw van een restaurant, accommoda tie voor sportieve recreatie en na tuurlijk het villapark. Anno 1995 is een multifunctionele hal geopend en staat een golfbaan op stapel. Had Warnaar medio jaren tachtig verwacht dat De Krim van het hui dige niveau zou zijn? „Ja. Op pa pier maken we steeds plannen voor vijf jaar. Wat we in het hoofd hadden, is uitgekomen. Soms ging het zó goed, dat we plannen ver sneld konden doorvoeren." De explosieve groei had uiteraard ook gevolgen voor de organisatie. Ter vergelijking: in 1985 was de omzet maar de helft van de huidi ge loonsom... „Het spel van een organisatie is iets dat ik heb on derschat. Er ontstaan andere structuren. Het kost energie om dat bij elkaar te houden; omscha kelen eveneens." Traagheid Anderhalf jaar geleden is de orga nisatie drastisch aangepast, om dat de oude structuur niet meer werkte. Onder leiding van een des kundige werd een nieuw model opgezet. Warnaar is -als het moet- nog wel met uitvoerende taken bezig, maar laat het leeuwendeel over aan vier managers, die ieder een eigen budget en verantwoor delijkheid hebben. Voor een direc teur die van snel beslissen en actie In de afgelopen kwart eeuw zijn er al bergen grond verzet op De Krim. Martin Warnaar aanleg van de golfbaan. De kraan staat bovenop één van de ..greens". poseert hier bij zijn nieuwste ..hobby": de (foto frans HopmanI houdt, is dat soms even slikken. „Een organisatie heeft een inge bouwde traagheid. Dat accepteer ik nooit van m'n leven. Als ik ach terover leun, ben ik tevreden. Maar als directeur mèg ik dat niet zijn." Hoewel de welbespraakte War naar naar buiten toe slagvaardig overkomt, bekent hij: „Vaak had ik twijfels of ik de volgende stap weer zou kunnen maken. Vroeger voelde ik me de grootste twijfelaar van de wereld. Nu is dat minder. Ik zit ergens in de middenmoot denk ik." Invloed Hoe groot is de economische irj- vloed van De Krim op Texel en de noordkop in het bijzonder? „Eén vijfde van de drie miljoen toeristi sche overnachtingen gaat naar De Krim", schat Warnaar. „We zijn dus een economische factor. Ver reweg het meeste geld blijft op Texel. De winst van de huizen bouw is naar Coltof en de aanne mer gegaan. Maar de overige investeringen blijven in hoge mate op Texel." Op Texel, of op De Krim? Immers, zo'n beetje alles dat elders op het eiland een succes is, wordt door De Krim overgenomen. „Bij Center Parks willen ze dat de gasten van elke gulden niet meer dan één cent buiten het park besteedt. Wij zijn met twee kwartjes ook tevre den. De mentaliteit van De Krim is open: we geven informatie over activiteiten op héél Texel. Je moet mensen niet proberen op te slui ten. Wie zich opgesloten voelt, voelt zich niet vrij en zal niet meer terugkomen. Het is trouwens op vallend hoeveel gasten met het mooie weer van de zomer in het park bleven." De Krim is mede opgericht om de leefbaarheid in Eierland en De Cocksdorp te verbeteren. Over schaduwt het vakantiecentrum nu niet het dorp? „Ach, we hebben wel eens verschil van mening. Maar laten we waken voor ver deeldheid. We zitten nu aan de top van de levenscyclus en moeten zorgen dat er geen terugval komt. Dat is niet nodig, een gewaar schuwd Chinees telt voor twee." Puntjes op de i Tot slot: hoe verwacht Warnaar dat De Krim eruit ziet in het jaar j, volgende opening", zei Warnaar op 15 juni 1985 genodigden die de inge- ie van het nieuwe cam- in en een aantal centrale énlngen bijwoonden. Zijn klonk niet als bluf. Al wist de Exploitatiemaat- De Krim (EMK) precies wilde. Toen na jaren van eindelijk de eerste spade in md ging. voltrok de realisa- Taxels grootste recreatie- Kh in sneltreinvaart. In 25 (inoodcamping tot modern (jecentrum. a voor het Krimplan werd in 1952, toen De Koog, Inorn en De Cocksdorp door mologische Dienst als re- igebied werden aangewe- jaren van besluiteloosheid, ai groep strijdlustige polder- ers de lont in het kruitvat, juli 1969 schreef een groep onder aanvoering van dok- Siebinga aan de gemeente- jjt men bereid was tien grond in het Krimgebied te en te exploiteren. De Eier- i deden dat omdat ze zich maakten over de leefbaar- sn De Cocksdorp en de pol- terisme en recreatie zouden der wellicht nieuwe kansen Men wilde voorkomen dat [er de scepter zou zwaaien, jan zou de polderbevolking teinig van profiteren, was in zee gegaan met de drdinatiebouw, later Newo- neten. Deze projectontwik- ,4 Naarden wap van plan er xhuizen te bouwen. De van 27 wist de gemeente san te overtuigen dat zij se- fnomen moest worden. De vervolgens ontstond, is n volhardende Eierlanders Men voor hun toekomst te- letwat arrogante bestuur let bolwerk Den Burg die in te weten wat het beste :or de noordkop. De onver- Éeid van de groep van 27 Jkwam het tot de oprich- ide EMK. Schoolmeester Monen en zijn vrouw gingen de camping behe- ie-oprichter Cor Dros was e directeur, maar dat was duur omdat hij tot wet- werd gekozen. In het jubi- ek „25 Eigen-wijze jaren" «Dros zich de begintijd als We waren een goed klup- bedachten van alles. We strooibiljetten uit bij de ïeijert Boon (die man was De Krim in 1978. Alleen de oude camping aan de Krlmweg Is er, de rest bestaat al leen nog op tekening. 1. camping; 2. huidige plaats centrale voorzieningen; 3. Postweg; 4. Vuurtorenweg; 5. Krlm weg. (Foto Jook Noma, archief Texelse Couranti z'n tijd vooruit) ontwierp toiletu nits en we plaatsten een reinwa- terkelder, tegenwoordig werkt de PWN ook met die dingen. Ook heb ik me het vuur uit de sloffen gelo pen met aandelen. Ik heb er meer dan 200 van verkocht. Al m'n knechten hadden een aandeel. Het gros zette ik weg bij de boe ren. Dat ging vrij soepel, want we gaven 12 procent rente als ze bin nen een jaar werden volgestort." Na de turbulente oprichting was het in de jaren erna niet veel rusti ger. Bij de eerder genoemde ope ning in 1985 blikte president-commissaris J. Miede- ma terug op de aanlooptijd: „In de periode tot 1980 hebben we vele toeristische kansen niet gegrepen. Zonder veel ervaring, maar met veel lef groeide het EMK-kind toch naar levensvatbaarheid." Dat blijkt uit de omzetten, die jaar lijks een stukje stegen. In 1985 werd voor het eerst het miljoen gepasseerd. Een jaar eerder was eindelijk het licht op groen gezet voor de uitvoering van het Krim plan, toen het bestemmingsplan den zijn gebouwd. Toen Coltof's verkooptaktiek werkte, kon War naar beginnen aan de volgende „fase" (bij De Krim denkt men in fases vooruit). Na de moeizame aanloopjaren groeide De Krim in de jaren na 1985 explosief. In 1994 kwam de winst voor het eerst boven de grens van 10 miljoen gulden en kregen de aandeelhouders (die in de beginjaren geen cent vingen) een dividend van liefst 14%. De Krim boekte vorig jaar 458.000 overnachtingen. Tegelijk kunnen ongeveer 5.000 gasten op het park verblijven. En het eind is nog niet in zicht. In het jubileumboek zegt Warnaar dat de concurrenten in de „vecht- markt" waarin De Krim zich be vindt één voordeel niet kunnen imiteren: „Dat is de kracht van het eiland zelf. Texel heeft een grote naamsbekendheid en een redelijk goede naam. In onze marketing zijn de drie belangrijke pijlers: loka- tie, lokatie en lokatie. Texel dus. De pracht van het eiland verkoopt zichzelf." De Krim. zomer 1995. De Krim is uitgegroeid tot een dorp op zich. Icentrale voorzieningen io.a. receptie en supermarktI; 2.buitenzwembad: 3.'t Paviljoen; d.oudste campingterrein; 5.Residentie Texel feerste Coitof-huizen); 6.ViUapark Texel {tweede serie Coltof7.golfbaan in aanleg Iklaar medio '961; 8.Postweg; 9.Vuurtorenweg; W.Krimweg. (Foto Nama/Da Krimi rechtsgeldig werd en alle benodig de grond kon worden gekocht. Toen het allemaal serieus werd, haakte de Newomij af als bunga lowbouwer, waarna aannemer Macobouw én René Coltof Bunga lows in het gat sprongen. Coltof maakte in juni 1986 een sensatio nele entree op Texel. Hij beloofde 193 vakantiehuizen, die in prijs va rieerden van /119.500,- tot 7170.000,-, in drie maanden tijd te slijten. Het eerste weekend wilde hij er minstens vijftig verkopen. Kopers kregen een gratis rond vlucht boven Texel. Het was geen bluf: meteen al werden 69 huizen aan de man gebracht. Directeur Martin Warnaar, die in 1976 was aangesteld, kon meteen aan de gang met de verdere uit breiding van de centrale voorzie ningen. Afgesproken was dat het in 1986 geopende openlucht zwembad overkapt zou worden zodra er 200 vakantiehuizen zou- V RIJ DAG 29 SEPTEMBER 1995 De roerige geschiedenis van De Krim is vervat in een 144 pagina's tellend jubileum boek. Voormalig TC-journalist Hans Oosterhof dook in diver se (privé-)archieven, sprak met menig betrokkene en schetste zo een levendig beeld, dat de moeite van het lezen meer dan waard is. Het eerste exemplaar wordt zater dagavond tijdens de jubileum viering aangeboden. Zondag is het tijdens de open dag op De Krim voor iedere be langstellende gratis ver krijgbaar. Om de bezetting van het vakan tiecentrum het hele jaar door op peil te houden, richt De Krim zich op het bedrijfsleven. Speciaal voor deze ,,congresmarkt" is een nieuwe brochure ontwikkeld. De presentatie daarvan gebeurt za terdagavond tijdens de officiële viering van het 25-jarig bestaan. De Krim voelt zich rijp voor deze stap, nu het gloednieuwe sport-, theater- en vergadercentrum 't Pa viljoen in gebruik is genomen. Dit. gebouw is mede met het oog op de congresmarkt ontwikkeld. Het-» gaat overigens om méér dan al leen congressen. „MCI" zo heet het in de zakenwereld: Meetings, Conferences, Incentives. Bedrijf- suitstapjes, cursussen, vergade ringen, themaweekenden erE dergelijke. Een interessante markt, aldus di recteur Martin Warnaar. „We moe ten ons geld momenteel in zes zeven maanden vakantieseizoen verdienen. Het hoogseizoen van MCI ligt juist buiten de vakanties." Deze ontwikkeling kan gunstig zijrv voor de werkgelegenheid en de. kwaliteit van de medewerkers. „Goede mensen hou je alleen als je ze een goede jaarbaan biedt." Momenteel werken er bij De Krim gemiddeld 70 mensen op jaarba sis. Het personeelsbestand schommelt van ongeveer 40 tot 130. Mond-tot-mond Warnaar verwacht dat De Krim op de MCI-markt een goede positie verovert. „Zonder dat we er recla me voor hebben gemaakt, hebben^ we al heel wat boekingen." Dat is mede te danken aan de bungalo weigenaren, die over vele contac ten in het bedrijfsleven beschikken. „Zij helpen ons terdege In dat we reldje speelt mond-tot-mond recla me een grote rol. Ervaringen worden doorverteld. De afgelopen maand hadden we drie grote groe pen, die enorm tevreden waren over de ontvangst en de mogelijk heden. De sfeer die ze hier treffen, is 'doe maar gewoon, doe je strop das maar af op dit eiland'. Maar het moet wel perfect voor elkaar zijn. Wat voorzieningen betreft, hebben wij veel te bieden. Op dat gebied behoort De Krim zo langza merhand tot de top van Neder land." Op maat Overigens worden in de brochure ook de recreatieve mogelijkheden elders op Texel genoemd. De me dewerkers van De Krim maken dan een programma „op maat". Met de slogan „Texel, op slechts 114 auto-uur van de randstad en toch over zee", wordt de goede bereik baarheid van het eiland aangepre zen. De Krim wedt niet op één paard. Naast de eigen brochure staat het bedrijf in de congresfolder van de VVV en wordt samen met een zestal andere Zilverberk-parken landelijk geadverteerd. 2020? Natuurlijk heeft hij zijn ant woord meteen klaar. „Wat erken ning betreft zitten we ook aan de top: er zijn maar vijf of zes bedrij ven in Nederland die net als wij een vijf-sterren camping èn vijf sterren bungalowpark hebben. Maar naar onze eigen maatstaven moet het nog beter kunnen. De puntjes op de i zetten en nog meet naar de klant toe denken. Aan een breder aanbod van accommodatie wordt gewerkt. Alles moet op een goed niveau. Onze kansen liggen in goed zijn, maar wel met een er-' landgevoel. De huiseigenaren zien dat ook in; zij strijden met ons om' de kwaliteit op peil te houden. Als we blijven innoveren, kunnen wé aan de top blijven." Frans Hopman

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 11