de VVV nog sneller an de lijn te krijgen? Texels kampioenschap ploegen in Eierland lolengat over 10 jaar aan vervanging toe „Boordevol plannen" Carla Schrama (44) nieuwe jeugdwerker ureau „Interfoon" stelde onderzoek in TEXELSE COURANT Verkeerscampage: „Fiets verlicht" Muziek en dans voor 55-plussers Strender toren in de steigers cord deelname in afzwemmen GEEF ZAK VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1995 je telefonische bereikbaarheid van de WV is het niet ,1 gesteld, zo blijkt uit een onderzoek dat in opdracht je Stichting VVV Texelpromotie is gehouden door het uJnterfoon" uit Raamsdonksveer in de periode 6 4 augustus jongstleden. De VW-medewerkers(sters) eed om met de vragen om informatie, al moet soms op persoonlijk contact worden gewacht dan ge- is. De afhandeling van de gesprekken is doelmatig prrect, een enkele keer nogal kortaf. njerzoekers belden 143 keer ir de informatieafdeling van (V, nummer 14741. In veertig werd de reserveringscen- benaderd, nummer 12847, n] alleen de bereikbaarheid getest. De onderzoeker die I belde wekte de indruk een sesseerde aspirant toerist te i vroeg in vijftig gevallen om aiding van informatie en stel- 87 gevallen drie vragen: a. is iel?: b. Kunt u een goed ho- ertement/restaurant aanra- t moet ik voor de boot neren? d vaststellen van de bereik- leid en wachttijd maakten de lookers een vergelijking met idelde gegevens betrekking md op landelijke commercië- drijven, vastgesteld aan de van 15.000 onderzoeks tijen. 143 telefonische benaderin- sn nummer 14741 kwamen iontacten tot stand. In zes i, als alle zes lijnen bezet klonk de „in gesprek"- Eén keer was er „geen ge- De bereikbaarheid is dus "ij de landelijke commer- bedrijven ligt dat rond de gemiddelde wachttijd lijf seconden (landelijk ruim snden). Wachten i VVV belt krijgt meestal set een persoon aan de lijn oort via een bandje dat hij eduld moet hebben („vox- ■systeem) omdat alle be- are informatrices in gesprek Ij de 143 proefgesprekken timer 14741 was er 23 keer contact na gemiddeld zes len en 113 keer contact via iqueue. Dat wachten in de Voxqueue duurde soms rijkelijk lang: gemiddeld na 32 seconden was er live contact met een mede werker. Zes keer legden de onder zoekers de hoorn op de haak omdat er na vijf minuten nog geen contact was. De bereikbaarheid van nummer 12847 (reserveringscentrale) bleek bij veertig gesprekken 100% te zijn. De gemiddelde wachttijd was zes seconden, waarbij vijf keer direct contact met een mede werker ontstond terwijl men 35 keer in de wachtrij werd gezet. De gemiddelde wachttijd was nog langer dan bij nummer 14741 na melijk 42 seconden. Moge|jjk? Maatregelen om het wachten kor ter te maken zouden dus gewenst zijn. Volgens VVV-directeur Joost van Linge is dat bij de huidige techniek en personeelsbezetting niet of nauwelijks mogelijk. Ver groting van het aantal telefoonlij nen heeft weinig zin als er geen mensen genoeg zijn om de tele foon aan te nemen. Extra perso neel daarvoor inhuren is niet zo eenvoudig omdat het telefoonver keer naast enorme pieken (onder andere op maandagochtend) ook stille perioden kent. De kwestie heeft echter de aandacht, omdat men zich zeer wel realiseert dat lang wachten irritatie opwekt waardoor potentiële klanten naar de concurrentie worden gejaagd. De inmiddels afgeschreven tele fooncentrale van de VVV zal mo gelijk binnen afzienbare tijd worden vervangen. Moderne cen trales bieden naast een eventueel grotere capaciteit tal van andere nuttige opties. Het zou bijvoor beeld mogelijk zijn om de ant woorden op vragen die door zeer velen worden gesteld vanaf een bandje te laten klinken, zodat de informatrices meer tijd krijgen voor andere gesprekken. „Tele foondiscipline" bij de informatri ces is ook belangrijk. Zij staan voor de uitdaging om vriendelijk te zijn en toch het ge sprek zo kort mogelijk te houden. Op de hoogte Afgezien van de te lange wacht tijd, mankeert er volgens het on derzoek dus weinig aan de telefoonbehandeling bij de WV. De WV-medewerkers waren door de directie op de hoogte gesteld van het op handen zijnde onder zoek van „Interfoon". Ze wisten dus dat er onder de vele bellers die zij dagelijks te woord staan onder zoekers van het bureau konden zitten. Mogelijk zullen sommigen daarom de waarde van het onder zoek in twijfel trekken. Directeur Van Linge zegt dat hij op een vol wassen manier met zijn mensen wil omgaan en hen daarom niet onwetend heeft gelaten. Hij denkt dat dit op hun doen en laten in de telefoongesprekken geen invloed heeft gehad. „Ze voeren hier hon derden telefoongesprekken. Het is onwaarschijnlijk dat ze er steeds aan denken dat het misschien een onderzoeker van „Interfoon" is die ze aan de lijn krijgen. In het vuur van het werk zijn ze dat al gauw vergeten". Gastheren „Interfoon" heeft in dezelfde pe riode ook een onderzoek ingesteld naar de telefonische bereikbaar heid en de manier van telefonisch reageren van verhuurders, die aan gesloten zijn bij de Texelse Vereni ging van Logiesverstrekkers (TVL). Bij dit in opdracht van de TVL uit gevoerde onderzoek werden 180 logiesadressen benaderd, waarbij 169 contacten tot stand kwamen; de overige logiesverstrekkers ga ven geen gehoor of waren in ge sprek. Dat levert een „bereikbaarheidspercentage" op van 93,9% terwijl dat landelijk in dezelfde branche rond 98% is. De totale gemiddelde wachttijd was 10 seconden wat iets beter is dan het landelijk gemiddelde van 12 seconden. „Fiets als een vorst, fiets ver licht", is het motto van de fiets verlichtingscampagne die op 7 oktober start. Rijwielbezitters kunnen hun fiets tussen 14.00 en 16.00 uur op de Groeneplaats gratis ter controle aanbieden. Kleine defecten worden meteen verholpen. Voor grotere manke menten wordt men met een ge- brekenkaart doorverwezen naar de fietsenhandel. De reparaties worden tot eind 1996 gega randeerd. Tijdens de campagne worden fiet sers erop gewezen dat ze serieuze weggebruikers zijn, die zich goed moeten laten zien. Goede verlichting is dus noodza kelijk. Afgezien van de controle op de Groeneplaats (bij slecht weer in de fietsenstalling achter het raad huis) worden op de basisscholen ook fietsen gecontroleerd. Als de fiets in orde is, krijgt men een prijsvraagkaart waarmee leur ke prijzen zijn te verdienen. Repa raties die men gedurende de actieperiode (oktober en-novem ber) laat uitvoeren bij de detailhan del, worden tot en met 1996 gegarandeerd. De deelnemende fietsenhandelaren zijn te herken nen aan een raamsticker. De actie is een gezamenlijk initiatief van de gemeente en Veilig Verkeer Neder^ land, afdeling Texel. In hoeverre de politie verscherpt toezicht gaat houden, is nog niet duidelijk. Er zit beweging in de oudere Texe laars. Dat bleek zaterdag tijdens de open dag van de Stichting Wel zijn Ouderen in de Buureton, waar veel belangstelling was voor ver schillende demonstraties. In sa menwerking met de Muziek en Dansschool worden steeds meer activiteiten op touw gezet voor ouderen. Muziekmaken en jazzdansen staan bovenaan de lijst. Stijldansen, gymnastiek, volks dansen en jazzdansen zijn voor beelden wat er allemaal mogelijk is. De demonstraties oogstten veel belangstelling. „Bij gym nastiek moeten de mensen niet het idee hebben dat ze saai op een stoel zitten. Alles gebeurt op basis van muziek", aldus docente Jolien Scholte. In januari start de cursus jazzdansen waarvoor veel animo wordt verwacht. De deelnemers mogen zelf de dans uitzoeken. Nieuw is ook de cursus muziek voor 55-plussers. Het bespelen van een instrument is daarvoor niet nodig. De cursus bestaat uit acht thema-ochtenden, waarbij steeds verschillende onderwerpen worden behandeld, zoals westerse muziek en zelf muziek maken. Ook wordt een concert bezocht. Volgens „Interfoon" is een gunsti ge wachttijd, waarna gestreefd moet worden, maximaal 9 secon den. Daaraan voldeden de onder zochte Texelse logiesverstrekkers in 99 gevallen, oftewel 58,6%. Een nog acceptabele wachttijd van 10-15 seconden werd 27 keer geregistreerd en in 43 geval len (25.4%) was sprake van een niet-acceptabele wachttijd van meer dan 16 seconden. In 80 gevallen vroegen de bellende onderzoekers van „Interfoon" om schriftelijke informatie over het betreffende bedrijf. In 43 gevallen werd die ook werkelijk op gestuurd. Vooral kleine particuliere logiesverstrekkers beschikken niet over eigen foldermateriaal en ge ven mondeling informatie via de telefoon. Blijkens het rapport van „Interfoon" was erdoor de logies verstrekkers „regelmatig" niet juist geadresseerd en een keer was er onvoldoende gefrankeerd en zat er f1,10 strafport op. Na de toren van de Ned. Her vormde kerk in De Waal staat ook die van Oosterend in de steigers. Schildersbedrijf Bre mer is begonnen met het rei nigen van het pleisterwerk. De muur zat onder een groene aanslag. Bedoeling is dat de toren rondom een nieuwe stu- claag krijgt. Verder worden de deuren en het hek bovenin de toren opnieuw geschilderd. Opdrachtgever gemeentewer ken hoopt dat het hart van Oosterend" er in de loop van volgende week weer blinkend uitziet. Natuurlijk was onze correspondent Dirk Kuiter ter plekke om de werkzaamhe den op de gevoelige plaat vast te leggen. Zondag strijden de beste ploegers van het eiland om het Texels kam pioenschap. Dat gebeurt vanaf 13.00 uur op het land van Dieter Stoll aan de Oorsprongweg. In de Eierlandse polder houdt tegelijker tijd de Oude Trekker- en Motoren club Texel een onderling ploegkampioenschap met antieke tractoren en ploegen. Piet Bakker (van „De Atlas") verzorgt een de monstratie met de paardenploeg. De organiserende Vereniging van Oud-leerlingen der Texelse Land bouwschool rekent op ongeveer tien deelnemers. Niet veel, maar meer dan vorig jaar, toen zich slechts zeven kandidaten meld den. Aanmelding is overigens nog tot zaterdag mogelijk bij Marcel Witte, tel. 18486, of Mare van Heerwaarden, tel. 11226. Ge ploegd wordt met de twee- of drieschaarwentelploeg. Het land (gerststoppels) verkeert in een goede conditie; ook als er nog meer regen valt gaat de wedstrijd door. Diverse sponsors (o.a. land- bouwmechanisatiebedrijven) pre senteren zich zondag tijdens de wedstrijd. Marc van Heerwaarden, die eerder deze maand deelnam aan het Ne derlands kampioenschap, raadt jonge landbouwers aan om mee te doen. „Je wordt kritischer en nauwkeuriger. Ook leer je de ploeg beter kennen, waardoor je 'm be ter kunt afstellen. Goed ploegen is de basis, want je zorgt voor een goede bodemstructuur voor het gewas. Bovendien is een ploeg kampioenschap ook gezellig." Om de deelnemers niet onvoorbe reid aan de start te laten verschij nen, is er vanavond een voorbespreking bij Marcel Witte in De Nes. De „ploegavond" begint, om 20.30 uur. atsto afzwemdag van het inleverde donderdag in Mo- meteen een record op. fefst 163 kinderen doken te vergezeld van veel ouders. leexamens was veel belang- 9- De deelnemers aan A en B ygeleid tijdens het school men of via zwemlessen. De voor het basiszwemdi- zijn allen tijdens het school men geoefend. Koenen, Christy Albers en ide Koning keken of alle af- mers aan de eisen voldeden, ïeciale groep vormden de Saers en de oudere afzwem- Ook zij voldeden aan de aarden voor het bemachti- bi een diploma. VA: Kenter/B. Kenter, Douwe Vonk, i Pestova/Malic Pestova, Oieneke =tr, Laura Tjepkema, Mark Steven Slot, Lars den Braven, Gerie Hordijk, Irene Terpstra, Caroline Imhoff, Mike Zuidema, Marianne Duinker, Arie J. Ellen, Danny Goënga, Bart Witte, Niels Witte, Sarah Krijnen, Amanda den Brok, Anna Ridde- rinkhof/Ria Horzelenberg, Jigal Baruch Coutinho/Joost Coutinho, Anika Smit, Stefan Rab/Jan Jacob Rab, Annemieke Grootjen, Esther Duvekot, Mariska Kuiper Anne Mariene Zegers/Remetta Zegers, Vi- ane Bremer/Biem Bremer, Randolph v.d. Stap/Rob van der Stap, Leon Westerlaken, Sil Eelman, Bernd Köhne/Fred Köhne, Mi- scha Bijl, Mariëlle Bolier/Gerri Bolier, Rik Monster/Renske vxJ. Tempel, Dennis Boon, Maarten Eelman, Rster Zijm, Ramon Tim- mers. Jan Dekker, Kyra Purmer, Mark Kemper. Diploma B: Anouk Buisman, Esther Bakker, Marjan Amens, Paulien de Ridder, Arjan van der Star, Anne Marie Schoo, Judith Boogaard, Pieter-Pepijn Kooiman/Henriëtte Kooiman- v.d. Werken, Michiel Kuip, Esther Dorst/Ton Dorst, Hans Duin, Jan Marcus Vlaming/Jacob Pieter Vlaming, Jesse van Heerwaarden, Lisa Berling, Sascha Kleere- bezem, Tjerk Jan Vonk, Bo Keyzer, Albert Pestova, Pim de Lugt, Miriam Marije Slot, Tim Riegman, Simone Stiggelbout, Erik van Es, Sannie v.d. Slikke, Nick Schagen, Daniël Gonzales/Marcel de Ridder, Wessel Schenk, Adriaan Jan v. Maldegem, Freek Verpaalen, Nathalie Siemeling, Iris Bar- horst/Karin Wolse, Joost v. Heerwaarden tolengat wordt over tien jaar Pijnlijk vervangen door een gelijke dubbeldekker als de 'P«ngat. Teso verwacht na- Nat het vervoer zich in de 'flst stabiliseert op het ni- 1993. De vervoerdienst af uit onderzoek door Consultants, dat zich mede op een computermodel ^voorspellingen over slaap- automobiliteit, econo- ,n toerisme zijn ingevoerd. voer is de prognose vrijwel hetzelfde, waarbij de middelste lijn iets naar beneden afbuigt. Trendbreuk De verwachte stabilisatie betekent een trendbreuk met het verleden. In de afgelopen dertig jaar groeide het vervoer jaarlijks met twee tot drie procent. Teso heeft het beleid inmiddels afgestemd op vervan ging van de Molengat in 2005 door een soortgelijke dubbeldek ker als de Schulpengat. De ver vangingswaarde van dit schip is vorig jaar getaxeerd op 92 miljoen gulden (inclusief rente tijdens de bouw en bouwtoezicht). Met voorbereiding en bouw van een nieuw schip is zo'n drie jaar gemoeid. Als er onverwacht toch een groter schip moet komen, moeten de havens ook worden aangepast. Dit vergt al met al ze ven jaar. Om zekerheid over de prognose van DTV-consultants te krijgeh, wordt die in 1997 ge toetst. Zonodig kan Teso het be leid bijstellen. Doeke de Leeuw, Malik Kariebo, Michel Stroo, Martine Ipenburg, Kimberly Hou wing, Maurice Lanser, Roël Beyert/Gea Beyert, Hessel van Faassen, Elmo van der Wel, Ruud van Boven, Ilse Pastoor, Mi chael Brands/Martinus Abraham Brands, Michelle Nadieh Eelman, Shabab Gartwi- ni, Roxan Zegers, Gijsbert Buijsman, Joe- ren Bergman/Jos Bergman, Silve Schoorl/Gert-Jan Schoorl, Linsey Blom/Opa F. Blom en Oma A. Blom-v. Kla ver, Liselotte Schoo, Lars Hoogenbosch, Hendrik Tromp/Erna Tromp Tuinema, Kris Arkenbout/Gerard Arkenbout, Peter Eel- man/Tine Eelman-Vonk, Anne Mattner, Le on Daalder/Arie Daalder, Bart Tezienus Schreurs/Warner Schreurs, Hendrik Jan Bakker, Marcel Zegers/Torvald Visser, Jo- rinde Bakker, Ruth Sprenkeling, Joost Broekman, Feiko v.d. Laan/Marga van Lan- gelaan, Yanthe Bijl, Nadja Grootjen, Aram Valkenburg, Simone de Graaf, Bart Boon, Gian Battista Marck, Nick Rutten/Theo Rutten, Frauke Engelaer, Nicole van Beek, Damëlle Witte/Jolanda Witte, Julius Flori- an, Eelco Bruyn. Basisdiploma: Marjolijn Smidt, Marissa Bakker, Roy Boeyen, Jolanda Breman, Maarten Broek man, Cisca Hoogenbosch, Marit Hoogen bosch, Linda Trap, Sander Trap, Ferry Zegel, Mara Hooyschuur, Ditsy Kulk, Ma- reike Bremer, Dennis Laan, Albert de Rid der, Servio Switzer, Liese Schreurs, Esther Brouwer, Imme Bakker, Rémon Beckers, Charib Kariebo, George Kariebo, Dick Hooyschuur, Josien Westdorp, Eva v.d. Linde, Nelleke Saai, Margit Janine Boer, Joost de Winter, Marina Grit, Wendy v. Hinsum, Meivin Kikkert, Channa Meelin Ismaël, Dirk de Vries, Roel de Boer, Marie ke de Visser, Kimberly Margaretha v.d Vliet, Charlotte Diewertje Boon, Lisette Land, Suzanne Drijver, Ingrid Brands, Sari na Schuyl, Ralph v.d. Star, Sebastiaan de Graaf, Marije Duinker, Felicia Siebert. Snorkeldiploma A: Martijn Kooiman, Rob- bin Oosterhof, Ramon Noorlander. Snor keldiploma B: Britta Fokker, Mark Roeper, Dominique Kooiman. (Speciaal opgeleid door Jannie de Koning). Ouderen diploma A: Janny Witte. Ouderen diploma B: Bennie Stark, Bert Stark, Alie de Lang. EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF Voor 24 uur aangenomen, maar wel voor 80 uur plannen. Carla Schrama is terug op Texel. De nieuwe jeugdwerker wil een groep vrijwilligers organiseren en samen zaken op touw zetten waar de jeugd zich in kan vinden. De Texelse Schrama heeft 25 jaar in Amsterdam gewoond. Na haar studie aan de sociale academie deed ze als bevoegd jongerenwer ker de coördinatie in verschillende centra. Haar Texelse wortels speelden echter op. „De eerste tien jaar niet hoor. Maar daarna had ik steeds de drang om naar het eiland terug te keren." Voor een periode van twee jaar deed ze dat ook. Ze hield zich on der andere bezig met de lokale ra dio. „Ik blijf de sponsorwerving voor mijn rekening nemen." Een nieuwe baan in Amsterdam lokte haar even terug naar de stad, maar toen de functie jeugdwerker op Texel verscheen viel de beslissing snel. Problemen Voor de Texelse jeugd werd altijd al van alles georganiseerd. Daar blijkt weinig over bekend bij de be volking. Daar wil Carla Schrama verandering in brengen. Bovendien wil ze meer doen in de richting van de jeugdhulpverlening. Er is wel een speciaal spreekuur en ook de OSG heeft bepaalde ingangen voor jongeren met problemen. „Te hoogdrempelig en niet gericht op jongeren die niet naar school gaan", vindt Schrama. Zij denkt aan het instellen van een Jonge ren Informatie Punt (JIP), dat in d'Ouwe Ulo moet komen en iede re dag tussen 16.00 en 18.00 uur moet worden bemand. „Dat moet een plek zijn voor élle vragen. Van ruzie thuis tot wat te doen als je bent uitgeloot voor een studie Niet te ingewikkeld, niet te offi cieel. Ze moeten er voor alles te recht kunnen. Vandaar dat dat JIP ook in de buurt van jeugd moet zit ten. Bij de „ramp" dus." Het ministerie erkent dat jeugd hulpverlening belangrijk is. Voor de Noordkop gaat het meeste geld naar Den Helder. Maar daarmee wordt voorbij gegaan aan de plat telandsgemeenten, waar ook veel jongeren wonen. Speciaal voor hen wil het ministerie vier ton uit trekken. „Wij moeten zorgen dat Texel daarbij aanhaakt." Beloning Belangrijkste taak vindt Carla Schrama echter het aanbieden van activiteiten die jongeren leuk vinden. „Het gaat om hun cultuur, niet wat anderen goed voor hen vinden." Ze wil de jeugd daar ac tief bij betrekken. Vrijwilligers wor den beloond via een puntensysteem. „Ik wil af en toe een uitstapje organiseren, bijvoor beeld naar een echte grote house party, een voetbalwedstrijd, een festival....verzin het maar. Iets wat de jeugd interesseert. Wie vol doende punten heeft verzameld, mag gratis mee" Ter geruststelling van de ouders: er gaat begeleiding mee. Zelfstandigheid Schrama wil Time Out veranderen in een gezellige club. „Misschien dat de LBO-afdeling kan helpen er een intiemere sfeer te creëren. Een beetje MTV-achtig." Verder wil ze de schoolverlaters die aan de overkant gaan studeren op weg helpen. „Goede cijfers zijn geen garantie voor zelfstandig heid. Als je van school komt, heb je veel geleerd. Maar kan je een huurcontract begrijpen? Of een gi rootje invullen? Op Texel weet iedereen het raadhuis wel te vin den, maar waar moet je in je nieu we woonplaats zijn?" Dat soort zaken èn een cursus zelfstandig op kamers wonen lijkt Schrama nuttig. Ook wil ze op zoek gaan naar oplossingen voor de huis vestingsproblemen die voor jonge ren op het eiland bestaan. Veel geld Grootse plannen kosten vaak veel geld. Het jeugdwerk krijgt van de gemeente een ton. Dat is eigenlijk bedoeld om een speelplaats op te zetten. „Daar horen al mijn plan nen bij", vindt Schrama, die denkt dat ze het met dat bedrag wel redt. Op woensdag 4 oktober is in d'Ouwe Ulo om 20.00 uur een bij eenkomst over de „ramp". Omwo nenden, gebruikers van het gebouw en jeugd zullen dan van gedachten wisselen over een defi nitieve plaats voor de rolschaats- baan. Carla Schrama wil van de gelegenheid gebruik maken om na die bespreking te polsen waar de jeugd belangstelling voor heeft. bliift Carla Schrama: ....boordevol plannen voor en door de jeugd.. (Foto March Hel/nan)

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5