ips en downs tekenen historie Jeroen jrkenners halve eeuw op avontuur V TEXELSE f C0URANT Eilanders" al I938 opgericht DONATEURSKAART I hfjyv-C yyuA nederland mim'm Carlo Bakker beschreef historie Jeroengroep - \k Stand TVO-actie: f160.000,- Naalrand dicht voor herstraten Convenant: geld nodig voor een onderzoek Stiltemeditatie Storing brug stremt Teso VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1995 n bereiden een maaltijd op een houtvuur De foto Is genomen tijdens de opening van de Paardenstal in 7Ö58. (foto archief Scouting Texel) I bijzondere en levenslustige groep die ook wel eens hin griepje heeft gehad", aldus kenschetst Nick Slij- nestor en erevoorzitter, de roerige geschiedenis van ing Texel. Van een gelovig katholieke vereniging, ver ia de Jeroengroep in een gemeleerde club waar mrlijke Texelse jongens en meisjes zich thuisvoelen. md halen (oud-)leden herinneringen op tijdens de ju- mring in het clubgebouw aan de Bernhardlaan. Eigenlijk zou de Jeroengroep al eerder worden opgericht, maar een verbod op de jeugdactiviteiten door de bezetters gooide roet in het eten. Kapelaan Kroon, die in 1939 op Texel werd geïnstalleerd, was zeer geïnteresseerd in het jeugdwerk. Hij maakte direct plan nen voor een katholieke verken- nersgroep. Zelfs het uitbreken van de oorlog weerhield hem er niet van zijn ideeën vorm te geven. Op het eiland waren toen twee pad- vindersgroepen actief, één in Oosterend en „De Eilanders" in Den Burg. Het waren openbare or ganisaties, met wie het overkoe pelende Dioscaan Hoofdkwartier van de katholieke verkenners niets te maken wilde hebben. „Niet te veel aanpappen", luidde de boodschap. Sint Jeroen Nadat kapelaan Kroon in de oorlog van het eiland verdween, pakte ïschiedenis van de pad- irij gaat op Texel al terug toen de openbare siging „De Eilanders" I opgericht. „Ons troep- was in de Weverstraat, t het glop naar het Ach- n", herinnert oud-lid Wim nan zich nog. „Onze ake- is Nel Boot en de hop- was Siem Duinker, ssteerd door vaandrig il Brouwer." Na de bevrij- keerde „De Eilanders" terug. Er kwam wel weer nieuwe openbare groep Zwalkers", die het club- aan de Weverstraat had naast de woning van f Schalkwijk. Frans Gerritsma, administrateur bij de VVV, na de oorlog het initiatief weer op. De verkennersgroep kreeg als naam Sint Jeroen, ver noemd naar de heilige Jeroen, een priester uit Noordwijk die door de Noormannen was onthoofd. Als troeplokaal werd de zolder van de Sint Jozefschool ter beschikking gesteld. Streng gelovig Gerritsma, die verkenner en stam- lid was geweest bij de RK Verken nersbeweging in Amsterdam, werd op Texel tot hopman (hoog ste verkennersleiderl benoemd. Hij was een streng gelovig man die de katholieke godsdienstbeleving hoog in het vaandel had. De ver kenners moesten onder ede ver klaren hun plicht te doen tegenover God, de kerk en hun land. Bij iedere bijeenkomst moest de aalmoezenier aanwezig zijn. Op kamp ging steevast de kapeltent mee waarin elke morgen een mis werd voorgedragen. Gerritsma hield niet van dansen en vaardigde hiertegen zelfs een verbod uit. Overtreders werden weggestuurd. Naast de kerk had het district gro te invloed op de activiteiten. De hoofdleiders moesten cursussen volgen en er werd geen kampver- TEXELSCHE PADVINDERSVEREENIGING „DE EILAND E RS" voor Jto*.n DE HOPMAN DE VAANDRIG Da donateurskaart van ,,De Eilanders" van Wim Kalkman. (ADVERTENTIE) YWCCOSL- si f' bet Av gunning verleend alvorens een ge- dailleerd programma was opgestuurd. Aanwas De padvinderij groeide gestadig. In navolging van de junioren verken ners meldde jeugd van 14 tot 16 jaar zich aan. Voor hen werd de troep senioren-verkenners opge richt. Verkenners vanaf 17 jaar gingen in 1946 over naar de „stam" (ook wel voortrekkers ge noemd), omdat die volgens Ger ritsma „steviger kost" zouden verlangen. Dat viel tegen. Het en- thousiasmebleek minimaal. De stam was geen lang leven bescho ren. Texelse Boys Er heerste rivaliteit tussen Texelse Boys en de Jeroengroep. Vanuit de katholieke opvatting vonden ouders dat hun kind lid moest zijn van een roomse vereniging. Meer keus dan tussen de padvinderij en de voetbalclub was er toen nog niet. De avontuurlijken onder de jeugd sloten zich aan bij de Je roengroep. De aanwas van de pad vinderij kort na de oorlog was dermate groot dat de voetbalvere niging ledenverlies voorzag. Er vond pittig overleg plaats, waar bij de aalmoezenier als bemidde laar tussenbeide moest komen. Uiteindelijk werd besloten tot oprichting van een RK Jeugdraad, met twee leden uit iedere groep die problemen uit de weg moesten ruimen. Eten als wolven In de naoorlogse jaren hadden de verkenners het niet altijd even makkelijk. Geld en goederen wa ren schaars. Er moest bij het dis trict worden gesmeekt om uniformen. Voor het kamp van 1946 moest ieder lid voedselbon nen meenemen. Om het ledental op te peppen gingen de verken ners per fiets op zomerkamp. Dat kostte veel energie en vereiste meer voedselbonnen. „De verken ners aten als wolven", schreef Gerritsma. Bivak De verkenners hielden veel bivak ken. Een geliefde plek was hoeve Bloemwijk in het Gerritsland, waar een „struintocht" door De Den nen binnen handbereik was. Ver der was het Texels Museum in het bos nabij, evenals de kerk. De pad vinders wilden wel eens rumoerig zijn. Op gezette tijden kwam „tan te" Johanna dan klagen dat het stiller moest zijn. In 1952 nam het ledental toe en werd de seniorenpatrouille „De Sperwers" opgericht. De groep hield zich bezig met zwemmen ('s winters droogzwemmen), pionie ren, seinen, schatten (van afstan den), EHBO, koken, kaartlezen, bijlwerk en zwerftochten. Op de fiets trokken ze het hele land door. De uitrusting moest zoveel moge lijk in de fietstassen worden ge propt. „We maken er geen rijdende galantriezaak van." Klerevent „Een klerevent", zo typeerde Adri Schoo de 34-jarige Nick Slijderink bij zijn entree in 1957 als hopman, toen die bij de firma Zegel werkte. Het bleek een misvatting. Achter af constateerde Schoo dat onder leiding van Slijderink, die 34 jaar bij Scouting zou blijven, veel goed werk is gedaan voor de opvoeding en vorming van de jeugd. Slijderink legde een enorme inzet en originaliteit aan de dag en on- topte zich als dè grote stimulator van de Jeroengroep. Hij vormde een stabiele factor in de organisatie. In zijn tijd werden tal van activiteiten ontplooit en groeide het ledental. Beatles Halverwege de zestiger jaren daal de het ledental. Op wisselingen van generaties binnen de vereni ging volgden doorgaans moeilijke periodes. Wellicht was het „Beatles-tijdperk" van invloed. Eind zestiger jaren verdwenen oude katholieke gewoontes. Ook niet-katholieken werden toegela ten. In '76 mochten voor het eerst meisjes lid worden. Ze waren ac tief in de kabouter- en gidsen- groep. Voor oudere verkenners werd nadien de Rowan-afdeling opgericht. Later kwamen de Sher pa's erbij, die na verloop van tijd met de Rowans samenvloeiden. Ze gingen regelmatig op kamp. Ook waren erwandeltochten en werden soms afgevaardigden uit gezonden naar de World Jambo ree. Milieuweekend In 1981 werd het eerste Milieu weekend gehouden, waarin de scouts alle aangespoelde rommel uit de Slufter en de Muy opruim den. Later namen ook overkantse groepen deel aan de werkzaamhe den. Om de kosten te dekken sta ken de scouts zelf de handen uit de mouwen. Tot 1989 werden vodden ingezameld. Oud papier, waarvan de gemeente de prijs ga randeert, wordt nog steeds opge haald. Dankzij de inzet en verdienste kreeg de Jeroengroep tweemaal de Dubbele von Sion uitgereikt. Huisvesting Al vanaf de oprichting wilde de Jeroengroep een eigen gebouw. Onder Slijderinks leiding werd in 1957 de „Paardenstal" aan de Hollwal van de Rooms-Katholieke kerk verbouwd tot clubhuis. De zestig meter lange schuur werd voorheen gebruikt door kerkgan gers om de koetspaarden te stal len. Na de intrede van de auto werd de stal niet meer gebruikt. Met veel tam-tam werd de paar denstal op 18 mei 1958 officieel geopend. In 1971 werd duidelijk dat de plannen voor een verpleeg huis op de plek van de Paardestal werkelijkheid zouden worden. Een ander onderkomen was zo snel niet gevonden. De kantine van de Texelse Boys, Sarasani of hoeve „Ons Genoegen" werden als alter natieven genoemd. De Zwalkers De oplossing diende zich aan in 1973, toen de openbare groep „De Zwalkers" zich wegens le dengebrek besloot op te heffen. Uiteindelijk kwam het tot een fu sie tussen „De Zwalkers" en de Sint Jeroengroep. De Zwalkers burcht, het clubhuis aan de Bea- trixlaan, werd het nieuwe onder komen van de stichting Scouting Texel, in de volksmond nog vaak Jeroengroep genoemd. Drie jaar later kwam het bericht dat de Zwalkersburcht moest plaatsmaken voor Sint Jan. Scou ting liet het oog toen vallen op het Centrum 147 aan de Bernhard laan. „Toen ik er in 1992 aan begon dacht ik: ik zie wel waar het schip strandt. Maar het boek over Scouting Texel moest er gewoon komen." Ruim drie jaar verder ligt het er.toch, de volledige historie van de Jeroengroep, tot in detail beschreven door Carlo Bakker. Bakker (33) woont door zijn werk bij vliegtuigbouwer Fokker al een jaar of negen niet meer op Texel, maar heeft nog een hechte band met Scouting. Als 7-jarig jochie kwam hij bij de welpen, werd later verkenner om uiteindelijk als leider te eindigen. „Ik vind het heerlijk om buiten te zijn, dingen te onder nemen. Zoals bij de verkenners, waar we met een man of zes dwars door De Dennen trokken. Je kwam op de prachtigste plek ken." Zijn historische interesse bracht hem ertoe in de geschiedenis van de Jeroengroep te duiken. Hij worstelde zich door het archief dat opgeslagen was in negen gro te bananendozen. „Ik denk dat ik er al met al 500 uur aan heb ge werkt, maar het kunnen er net zo goed 1000'zijn." Het resultaat is een overzichtelijk en geïllustreerd boek, getiteld „Een goed pad", vernoemd naar de afscheidsgroet van de scouts. Voor f9,75 is het te koop op de jubileumavond en straks wellicht op een aantal ver kooppunten in Den Burg. Bestellen kan ook via Carlo Bakker, Nienke van Hichtumstraat 55, 2135 RM Hoofddorp (tel. 02503-52318) v Carlo Bakker stak veel tijd In het boek over Scouting Texel. Foto Gerard Timmerman De TVO-actie om de 7195.000,- binnen te krijgen voor de VVV- bijdrage verloopt volgens ver wachting. Inmiddels is door zo'n 240 ondernemers een bedrag van 7160.000,- toegezegd, voor een periode van vijf jaar. De ondernemers hebben nog vier weken de tijd om het -resterende geld in te zamelen. Hans de Leeuw, die samen met Ruud Kalu- sche de TVO-campagne uitvoert, schat de totale doelgroep op zo'n 350 ondernemers. De ruim 735.000,- die nog resteert moet dus bij zo'n 110 bedrijven vandaan komen. De Leeuw spreekt berich ten tegen dat de RST automatisch het tekort bijpast. „Al hebben we het ze nog niet ge vraagd." Het gevaar isvolgens de bestuurder aanwezig dat als het bedrag er niet komt, andere parti cipanten daaruit hun conclusies kunnen trekken. Volgens De Leeuw heeft de campagne aardig wat ondernemers over de streep geholpen. Een deel van de mensen was het formulier vergeten in te vullen. „Sommigen vonden de ad vertentie wat hard, maar de meesten reageren positief." Vanaf woensdag wordt de Naal rand in Den Hoorn drie vier we ken afgesloten voor alle verkeer wegens herstrating. Het betreft het gedeelte tussen de Mokweg en de Stolpweg. In verband met het convenant moet een onderzoek worden ge daan. Dat heeft te maken met de inpassing van het „ruime jas mo del". Kosten van het project be dragen 790.000,-, maar zowel de provincie als het rijk betalen een derde deel. Voor de gemeente blijft dus 730.000,- over. Omdat de beslissing via commis sievergaderingen aan de raad moet worden overgelaten, heeft het college de andere partners voorgesteld het geld voor te schieten. Geprobeerd wordt voor het bedrag subsidie te krijgen via het Gewest. Daar zit namelijk geld voor een landschappelijk ontwikke lingsplan, waar dit onderzoek pri ma in past. In meditatiecentrum Aleph in Den Burg start vrijdagavond 13 oktober een serie avonden over stiltemedi tatie. Er wordt gebruik gemaakt van Tïbetaans-Boedhistische in structies. De meditaties zijn niet aan een religie gebonden. De cur sus bestaat uit tien vrijdagavon den (om de twee weken) van 19.00 tot 20.15 uur en staat onder leiding van Arien en Mirjam van Er- kelens. Voor opgave en informatie tel. 19449. De defecte brug die de overlast veroorzaakte. De oprijbrug van Teso is, door on bekende oorzaak, gistermorgen anderhalf uur buiten gebruik ge weest. Alleen passagiers konden via de zij-ingang de boot be treden. De Schulpengat voer pas om 06.20 uur uit, toen duidelijk werd dat het euvel niet snel te verhel pen was. De passagiers troffen het niet: toen zij om 06.40 uur in Den Helder arriveerden was de bus reeds vertrokken. Volgeladen vertrok de boot om 07.15 uur weer richting Texel, waar de brug met de hand werd bediend. Daarbij werd hulp ver leend door wachtende Texelse vrachtwagenchauffeurs. Het handmatig op en neer draaien van de brug is een zwaar karwei. Foto Dirk Kuiter) Om 07.35 uur konden de eerste auto's en vrachtwagens mee voor een overtocht. Pas vanaf 09.05 uur werd weer volgend de normale dienstregeling gevaren. Rond de middag deed zich op nieuw een storing voor. Ook wil den de kleppen van het fietsendek enige keren niet omhoog. Technici houden zich met de zaak bezig.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 7