Opvullen olietanks is niet afdoende Weekend teso Blijft het vandaag droog op Texel Koos van Zomeren heeft weinig woorden nodig Opnieuw Aktie Tankslag VOOR Agenda TEXELSE^? COURANT' Geef ons dinsdag de zak! oud Papier van 7 en 8 oktober 1995 Kerkdiensten zondag 8 oktober Interkerkelijke koffie-ochtend Waar is dit? Baha'f-jongeren bijeen op Texel Collecte voor verstandelijk gehandicapten Stuk in studie BRAVEHEART jXHHTVSLIJX 06-904 904 01 VRIJDAG 6 OKTOBER 1995 Schrijver Koos van Zomeren had niet te klagen over gebrek aan be langstelling toen hij woensdag avond optrad in de openbare bibliotheek. Zo'n 98 Texelse lees- en natuurliefhebbers hingen aan zijn lippen. De organiserende „boekwerkers" kunnen dus te vreden zijn over hun eerste geza menlijke evenement waarmee zij de belangstelling voor boeken wil len stimuleren, er was zelfg al di rect rendement: in de pauze werd een flinke partij Van Zomeren- boeken verkocht, die ter plekke door de schrijver van een handte kening werden voorzien. Voor de pauze las de schrijver voor uit eigen werk. Weinig lange ver halen, maar merendeels korte dag bladcolumns waaraan Van Zomeren veel van zijn faam heeft te danken. De bijna poëtische stukjes munten uit door het mini male woordgebruik, bij maximale zeggingskracht en informatie. ,,Hoe krijg je die kleine stukjes zo kort?", was dan ook één van de vragen die na de pauze werden gesteld. Storing Bij het voorlezen duurde het even voordat schrijver en luisteraars op elkaar waren afgestemd. Maar toen eenmaal het vereiste contact Naar aanleiding van vragen die we de afgelopen dagen van diverse kanten kregen: Welkom zijn alle soorten kle ding die nog in redelijke staat verkeert, maar ook dekens. De dekens hoeven niet apart te worden aangeboden. Ze kunnen dus gewoon samen met kleding in zakken worden gedaan. Het is heel belangrijk dat de schoenen, die naar het so ciaal project Tori Oso van Nel Bakker in Paramaribo worden verscheept, wé/ in aparte zak ken worden aangeboden. In Suriname is vooral behoefte aan kinder- en sportschoe nen. Met andere schoenen en laarzen kunnen we minder. Zet u dinsdag uiterlijk 13.00 uur de zakken goed zichtbaar aan de straat? bij Voorbaat dank. Rotaryclub Texel. tot stand was gekomen raakte het publiek in de ban van de voor dracht en steeg de bewondering. Het kwam dan ook hard aan toen de draadloze alarmontvanger van een journalist in het publiek luid begon te piepen omdat er brand was op De Krim. De journalist maakte zich snel uit de voeten maar de betovering was even ver broken en Van Zomeren begon zijn verhaal opnieuw. De discussie na de pauze had een genoeglijk karakter. De schrijver met zijn Rinus Ferdinandusse- stem bedient zich van droge hu mor. Hij leek nog niet helemaal te hebben afgerekend met de vijf ja ren waarin hij actief was als „be roepsrevolutionair". Met voldoening stelde hij vast dat zijn streven van destijds om het CDA „tot de grond toe af te branden", nog maar zeer onlangs met suc ces is bekroond. Interessant was zijn mededeling dat herinneringen uit zijn geest verdwijnen, zodra hij ze aan het papier toevertrouwt. „Niet schrijven is dus een vorm van onthouden". Spanning Desgevraagd bevestigde hij dat het dagelijks moeten schrijven van een stukje een zekere stress ver oorzaakt, maar erg is dat niet. „Wat onder dwang tot stand komt hoeft niet persé slecht te zijn. Niet alle stukjes zijn even geslaagd. Soms zijn ze slecht, maar lezers zijn vergevingsgezind. Wat mijn genoegen soms wel schaadt is dat je thuis zit te schrijven terwijl je er eigenlijk op uit zou moeten trek ken om inspiratie voor het volgen- Koos van Zomeren in gesprek met een Texelse bewonderaarster. (Foto Harry de Graaf) de stukje op te doen. En aan het plezier van het rondtrekken wordt weer afbreuk gedaan omdat je er steeds aan loopt te denken wat je er straks over moet schrijven". De natuur is een belangrijke inspi- ratietiebron voor Van Zomeren. Hij heeft echter geen biologie gestu deerd. „Maar ik maak een deskun dige indruk omdat ik met deskundige mensen praat, zoals veldbiologen". Schrijven over beesten noemde hij tijdrovend. „Want met beesten kun je over het algemeen geen afspraken maken". Van Zomeren komt uit Woerden, waar Dr Jac. P. Thijsse ook een tijd heeft gewoond. Hij was echter nooit door de geschriften van de grote Thijsse geïnspireerd ge weest, eenvoudig omdat hij van huisuit niet met „zulke dingen" was opgevoed. Misschien is dat maar goed ook, want Van Zome ren wordt door het lezen van een goed boek alles behalve gestimu leerd om zelf te gaan schrijven. „Je voelt dat je het toch niet beter kunt, dus begin je er maar niet aan. Het lezen van goede boeken kan heel ontmoedigend zijn". Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op. De mensen wordt verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden in geladen. Deze week wordt oud papier op gehaald in de volgende straten: 6. Duinreep, Zeebries. Vloedlijn. Golfslag. Vaargeul en Schoorwal. De Cocksdorp Zaterdag wordt in De Cocksdorp en omgeving oud papier opge haald door ouders van leerlingen van o.b.s. Durperhonk. Men wordt verzocht het papier uiterlijk om 8.30 uur aan de weg te zetten, 's Middags van 13.00 tot 15.00 uur wordt in de rest van de Eier- landse polder door de Strijbos- school oud papier opgehaald. Opnieuw zal op Texel een Aktie Tankslag worden gehouden. Dit is geen militair project, maar de sa nering van ondergrondse olie tanks die het eiland nog steeds rijk is. Die vormen namelijk een voortdurende bedreiging van de bodem en het grondwater. In ok tober wordt een informatie-avond gehouden. Een stagiair milieukunde heeft op het eiland een inventarisatie ge maakt van nog aanwezige olie tanks. Zijn conclusie was niet geruststellend. Van de ongeveer 1150 tanks, zitten er nog 250 350 in de grond. Er zijn er nog 53 in gebruik. In de jaren tachtig is al een aktie Tankslag gehouden. Daarbij zijn echter diverse tanks verwijderd door niet-gecertificeerde bedrij ven. Ook zijn er een aantal leegge zogen en volgepompt met het middel „Ekoperl". Dat zou het resi- HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9.30 u. ds. gezamenl. met Doopsgezinden in de Herv. kerk; ds. L. Knipscheer; uitz. via De Lichtboei. De Waal: 11.00 u. ds. J. ter Haar. De Koog: 9.30 u. ds. C. de Jong uit De Lier. Den Hoorn: 9.30 u. ds. H.R. Betting; uitz. via Radio Texel. Oosterend: 9.30 u. ds. J. ter Haar. Oudeschild: 11.00 u. ds. H.R. Betting. De Cocksdorp: 11.00 u. ds. C. de Jong uit De Lier. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.00 u. ds. F.J. Daane; start ZWO-project (3e Wereld). 19.00 u. ds. F.J. Daane. Oosterend: 10.00 u. en 19.00 u. ds. G.A. Westerveld uit Apeldoorn. GEREFORMEERDE GEMEENTE In Kerkgebouw Schoolstraat te Oosterend. 10.00 en 16.00 u. dienst. GEREFORMEERDE KERK (vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 16.15 u. dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Kogerstraat, Den Burg. 9.30 u. gezamenl. dienst in Herv. kerk; ds. L. Knip scheer; uitz. via De Lichtboei. BAPTISTENGEMEENTE Julianastraat, Den Burg. 10.00 u. ds. J. Visser. 19.00 u. dienst; uitz. via De Lichtboei. ds. J. Visser; Evang ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: Za. 19.30 u. herenkoor; uitz. via De Lichtboei. Zondag: 10.45 u. dameskoor; nevendienst en crèche. Oudeschild: zo. 9.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN Noordwester 3, Den Burg. Openbare lezing: 10.30 u. „Hoe kunnen jongeren het hoofd bieden aan de huidige crisis?" Wachttorenstu die: 11.20 u. „Mijn juk is weldadig en mijn vracht is licht". Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags voor 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen. Van za. 8.00 tot ma. 8.00 u.: Dokter W. Vos, Haffelderweg 2, Den Burg, tel. 12023. Verpleegkundige thuiszorg (wijkverpleging) Kruiswerk Kop van Noord-Holland, afdeling Texel. Voor verpleegkundige thuiszorg op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Centraal Meldpunt 06-8998828. Spreekuur jeugdgezondheidszorg (iedere werkdag van 8.30-9.00 uur), telefoon 13241. Het uit leenmagazijn in het wijkgebouw aan de Schoonoord singel 24 is elke werkdag tussen 13.00-14.00 uur geopend, telefoon 13241 Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is er spreek uur zaterdag en zondag om 18.00 uur precies, Witte Kruislaan 19, Den Burg. Bij ongevallen of bloedingen is een tandarts bereikbaar via tel. 12323. Thuiszorg (bejaardenhulp en gezinszorg): Voor dringende hulp in het weekend en buiten de spreekuren: 14152. Spreekuur na het weekend maan dag 8.00-10.00 uur en 14.00-15.00 uur. Stichting Thuiszorg Texel, Jonkerstraat 6, Den Burg. Nuttige adressen: *Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 06-11. •Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is da gelijks open van 9.00 tot 17.00 uur. Telefoon: tijdens kantooruren 22188; buiten kantooruren 12222. Bij spoedeisende gevallen: 06-11 •Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 22188. •Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen tel. 12527. •Verslavingsproblemen: Voor hulp bij acute problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: tel. 19413 (De Nieuwe Skuul). •Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwem mers in nood: tel. 16270. •Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. •Kunstgebitreparatie: Tandtechniek Van Kralingen (samenwerkend met het heelkundig centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R. van Oosten (particuliere praktijk), tel. 10605. •Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd al leen voor spoedeisende gevallen. du absorberen en daardoor on schadelijk maken. De praktijk heeft echter uitgewezen dat dit middel niet afdoende werkt. Ge bruik ervan is geen waarborg te gen bodemvervuiling. Volgens overheidsregels moeten de tanks met Ekoperl worden behandeld alsof ze nog steeds als olietank in gebruik zouden zijn. Eigenaars van een tank vol Ekoperl kunnen geen schade claimen, vreest Kees Witte van de gemeen telijke milieu-afdeling. „Dat is er indertijd gratis in gegooid, nadat tanks zijn leeggepompt. Er is nooit enige garantie voor afgegeven." Bodemonderzoek Na 1 maart 1998 is het wettelijk verboden een niet in gebruik zijnde olietank te hebben, tenzij die door een gecertificeerd bedrijf onscha delijk is gemaakt. Naast verwijde ring is afvullen met zand door zo'n erkende instelling ook een moge lijkheid. Wie een tank heeft laten weghalen door een niet-gecertificeerd bedrijf kan in de problemen komen bij verkoop van de woning. Dan moet namelijk een „Kiwa-bewijs" wor den overlegd, dat alleen door er kende instellingen kan worden afgegeven. Een verklaring van schone grond is het enige dat de verkoper dan nog rest. Maar daar voor moet wel een bodemonder zoek worden gedaan. Dure grap Door een gezamenlijke actie te houden, kunnen de kosten worden gedrukt. Na drie offertes heeft de gemeente het oog laten vallen op Voor vrouwen wordt donderdag een interkerkelijke koffie-ochtend gehouden in De Poort. Vanaf 09.15 uur staat de koffie klaar. Dina Mazzolari zal spreken over het the ma: Identiteit, wie ben ik in Christus? ledereen is welkom. Op deze foto uit de oude doos staat een stolp Drie mensen pose ren op de voorgrond. Wie de boer derij en/of de mensen herkent, wordt verzocht te bellen naar Maarten Stoepker, telefoon 312940. Vrijdag 6 oktober SVC-gym houdt de jaarlijkse uitvoering in het Eierlandsche Huis, aanvang 19.00 uur. Te vens demonstratie jazzgym. Toegang gratis. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Braveheart". Zaterdag 7 oktober ANBO Texel viert het 25-jarig bestaan in de Burgemeester De Koning-hal van 10.00 tot 17.00 uur. 's Morgens onder andere lezing over veranderingen in het ouderenbeleid, 's Middags van af 14.00 uur cabaret Kees Stet jr- In de OSG wordt van 8.00 tot 16.00 uur een workshop ge houden over tv-maken. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Frank en Frey" (Dis ney, Nederlands gesproken), om 16.00 uur „Batman Fore ver" en om 20.00 uur „Bra veheart". Pieter de Vries opent om 20.00 uur een fototentoonstelling van Leo Barnard in ,,'t Schildertje" (voormalige Doopsgezinde Ver maning) in Den Hoorn. In Het Eierlandsche Huis is van af 20.30 uur gelegenheid voor stijldansen Zondag 8 oktober Onder leiding van mensen van de stichting Natuur Excursies Texel begint om 10.00 uur bij het surfstrandje van Dijkmans huizen een fiets-wandeltocht langs de waddenkant. JVIarcel Groenendaal leidt een paddestoelenexcursie van IVN en Vogelwerkgroep. Start om 10.00 uur bij de kruising Heidvlakweg-Rozendijk. In Cinema Texel draait hetzelfde filmprogramma als zaterdag. De MAB-motorcross begint om 14.00 uur op het parcours aan de Hoofdweg. Maandag 9 oktober De Plattelandsvrouwen van de afdeling Texel hebben een bij eenkomst in de kantine van de OSG De Hogeberg (voormalige LBO-kantine), Emmalaan 55. Het programma is een verras sing en wordt verzorgd door het ééndagsbestuur. Aanvang 20.00 uur. Niet-leden betalen f5,-. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Braveheart". In de Hervormde kerk in De Koog begint om 20.00 uur een dia-avond over Texel. Dinsdag 10 oktober Tussen 12.00 en 12.30 uur zendt Radio Noordholland (te beluisteren via Radio Texel) een reportage uit over de try out voorstellingen van Youp van 't Hek op Texel. Om 13.00 uur begint op heel Texel het ophalen van kleding, dekens en schoenen in het ka der van de actie „Geef ons de zak". De openbare raadsvergadering begint om 19.30 uur. Rechtstreekse uitzending via Radio Texel. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Braveheart". De afdeling stamboomonder zoek van de Historische Vereni ging Texel komt om 20.00 uur bijeen in d'Ouwe ULO. Ook niet-leden zijn welkom. Woensdag 11 oktober Om 10.00 uur begint een tuurtocht door zee, strand; duinen. Aanmelden EcoMare. In Cinema Texel draait 14.00 uur „Frank en Frey' om 16.00 uur „Batman fa, ver". (Dus 's avonds geen fit. De Muziek- en Dansschol Texel houdt een voorspeel^ aanvang 19.15 uur. Belam lenden hebben vrij entree Natuurexcursies. worden excursies gemaakt' de Muij, de Geul en de Slufti om 11.00 of 14.00 uur. Aanmj den bij EcoMare Extra afvaarten (halfuursdiens op vrijdag 6 oktober van 9.3 uur (vanaf Texel) tot en rrt 16.05 uur (afvaart Den Heidei Op zaterdag 7 oktober idem Er worden geen wachttijdt verwacht. Meer informatie via de I Nieuwslijn, telefoon 06 904 01. Hoogwater te Oudeschild Vr. Za. Zo. Ma. Di. Wo. 11 Do. 12 Vr. 13 6 7 8 9 10 6.06 en 18.54 7.05 en 20.05 7.45 en 20.55 8.55 en 21.36 9.30 en 21.55 9.47 en 21.40 10.05 en 22.20 10.40 en 22.50 Aan het strand is het ongeveer een eerder hoog water. De zon komt8& tober op om 6.50 u. en gaat onder p 18.01 u.; 8 oktober volle maan, lOol tober springtij- het bedrijf De Vries en van de Wiel uit Schagen. Het weghalen van een tank komt op ongeveer f1600,-, afhankelijk van de plaats waar het gevaarte ligt. Het vol zand gooien, dat gebeurt als de tank op een onbereikbare plaats ligt (bijvoorbeeld onder een bouw werk), kost niet veel minder. De gemeente heeft een bestand met adressen waar waarschijnlijk nog een tank in de grond zit. Brie ven worden gestuurd en er wordt een informatie-avond belegd. De bedoeling is dat de eerste tanks nog dit najaar de grond uit gaan. Er is nagedacht over het geven van een bijdrage voor het verwij deren van tanks. De gemeente ziet daar echter van af, omdat dat niet eerlijk zou zijn tegenover de men sen die eerder al uit eigen zak een sanering hebben betaald. Boven dien is een Kiwa-certificaat een belangrijk waardepapier dat in vloed heeft op de prijs van een woning bij verkoop Vanavond arriveren vijftien stu denten uit diverse plaatsen van het land op Texel om daar een weekend door te brengen. Het zijn aanhangers van het Baha'i- geloof. die vorige maand deelna men aan een Europese conferen tie in Boedapest. Onder de Nederlandse deelnemers ont stond daar het idee om in eigen land nog eens bij elkaar te komen om na te praten. Op voorstel van de Texelse deelneemster Maartje Habraken uit De Koog werd geko zen voor Texel. Het hele gezelschap zal zijn intrek nemen in de woning van de familie Habraken aan de Plevierstraat. De bedoeling is om niet alleen van gedachten te wisselen over reli gieuze onderwerpen, maar ook om er een ontspannend weekend van te maken met strandwandelen en andere vormen van Texel- verkenning. Mogelijk wordt ook een bezoek gebracht aan een of meerdere bejaardenhuizen voor een muzikale presentatie. „Hun leven, onze zorg!" Met deze slagzin wordt dit jaar aanda.cht ge vraagd voor de nationale collecte voor mensen met een verstandelij ke handicap, die volgende week (van 9 tot en met 13 oktober) voor de 36e maal wordt gehouden. Deze gehandicapten hebben ook mogelijkheden. Met goede zorg, trainingen en thuishulp kunnen die mogelijkheden worden vergroot, zodat zij beter kunnen func tioneren. Daar is véél geld voor nodig; de collecte helpt daarbij. Tien pr<x van de opbrengst zal aan de van verstandelijk gehandicaj op Texel worden besteed. Toneelvereniging 't Amati heeft een stuk in studie genor Het betreft „De onnozele" schreven door Anton Beuvinj dramatisch toneelspel in drie drijven dat in een grijs verledi eens door 't Amateurtje op planken werd gezet. Toen met Roeper in de hoofdrol, ditmaal Jan Eelman. De uitvoering zaterdag 18 november in De lewaal. ek Kloek in kilt. met blauwe oor logskleuren en veel charisma wist ene William Wallace rond 1300 een rebellerende Schotse meute tegen de En gelse overheersers tot opstand aan te sporen. Vol gens de legende kreeg hij 100.000 man op de been. „Een echte kerel", dacht Mei Gibson en voelde zich als geen ander aangesproken om in de huid té kruipen van deze zogeheten 'Braveheart', om die woeste tijden van toen te doen herleven. Volgens Gibson (regie, hoofd rol en produktie) een „schitte rend verhaal over moed, trouw, eer en de gruwelen van oorlog". De strijd ging in die tijd gepaard met ongelooflijk veel bloedvergieten en vrijelijk inhakken op tegenstanders, wat met veel close-ups en een bijna macaber gevoel voor realisme gefilmd. Vol gens de kenners is Braveheart geweldig middeleeuws vies en gewelddadig goed in beeld gebracht; een drie uur duren de adembenemende pracht al zijn bloederige gruwelijk heid vakkundig op cellulok vastgelegd. Wie Gibson lieve te als een romantische held zief P* kan ook zijn hart ophalen hij in contact komt met prin kif ses Isabella. Zij is ongelukk* in de echt verbonden met weke kroonprins Edward, dit scherp contrasteert met di stoere, naar zweet ruikendi oerman Gibson. j, BATMAN FORE VEI f De laatste Batman nog me gezien? Zaterdag-, zondag- er woensdagmiddag nog kansje om die maffe Jim Car rey, die schone Nicole Kidmar en die stoere Val Kilmer aanschouwen in een high tech spektakel van twee uur. De Batmanfans vonden dit de beste van de drie! FRANK FREY, de geh« Nederlands gesproker Disney-klassieker terug voo de jeugd. Zaterdag, zonder en woensdag om 14.00 uur 's middags voor de stuntprij van f7,50. Als u bovendien met vier personen heengaajaal betaalt u slechts voor drie. BATMAN FOREVERfilu za.zo.wo. 16.00 uur. BRAVEHEART, do. t/m we om 20.00 uur. Bel de TC Nieuwslijn en je weet alles. Het Texelse weer, nieuws, sport, agenda. TESO-gegevens en hoogwatertijden. AJIes op één lijn Even de krant bellen dus. Altijd direkt bereikbaar, zelfs vanaf je vakantie-adres. Het "Texels Dagblad" met het nieuwste nieuws voor ca I.- per minuut Je dii

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 2