\NBO wil over toekomst ouderen meebeslissen V Ramp hoeft voorlopig niet te verhuizen Sond in 25 jaar jonger en sterker KORT Texels Time Out straks naar complex Texelse Boys? ^angs de weg Veteraan -TEXELSE^ COURANT- In de rij voor de dierenarts Enorme opbrengst kankercollecte VRIJDAG 6 OKTOBER 1995 jaren zijn geen aparte groep. moeten zolang mogelijk ge- :1 meedoen in de samenle- We moeten eens af van het 'Uaem' vergrijzing." Aan het 4 is Wil de Vries-Pantus. fitter van de Texelse afdeling da ANBO, de Algemene Ne- jndse Bond van Ouderen. Een at eeuw geleden was het be- uuden van Texelse bejaarden dn de belangrijkste taken, inwoordig wil de ANBO zo mogelijk betrokken zijn bij ouderenbeleid. Morgen viert Ideling in de Burg. De Koning- ■at 25-jarig bestaan met een it feest, waarbij 300 leden «ezig zijn. Texel wordt steeds meer naar tIBO geluisterd", concluderen de Vries en haar mede- wrsleden, die voor de jubi- «ering zijn samengekomen. ziet ons staan. Dat komt tot we ons gezicht laten zien. olgt één van ons, Mies Leeg- j, altijd de raads- en commis- rgaderingen. Zij wordt nu matig door raadsleden gebeld naar ons standpunt informe- Er valt volgens het bestuur echter nog veel te verbeteren. „Het ge beurt vaak -bijvoorbeeld op het gebied van woningbouw en zorgverlening- dat wij dingen uit de krant moeten lezen, in plaats van dat we al in de eerste fase bij plannen zijn betrokken. We willen graag meedenken en meebeslis sen over de dingen die de ouderen aangaan." Weerbaarder Een voorbeeld. Toen het Project In novatie Ouderenzorg (PIO) op Texel werd gestart, kreeg de AN BO slechts de notulen. Het bestuur nam er geen genoegen mee en schoot de betrokken in stellingen erover aan. Twee weken later volgde alsnog de uitnodiging om mee te praten. „Zorg dat je ge hoord wordt, dus." Als belangrijk punt voor de toe komst noemt het bestuur: verlich ting van de „mantelzorg" (hulp van familie en kennissen aan be hoevende ouderen). „Tegenwoor dig zijn de kinderen die zorg geven, vaak zélf al boven de zestig. Voor hen is het moeilijk vol te houden. Bovendien wonen de kinderen lang niet altijd meer in de met altijd afwachten wat er- >J komt. Dit was inderdaad mpelend." Breed lachend elkomde Cor van IJsseldijk isdag ruim honderdvijftig iars met hun huisdier. In de sop stond dierenarts Veronne Haar om de beesten te keu- Het werd een lange dag voor „We zouden om vier uur »n, maar toen stonden er liveel mensen dat ik er maar een uurtje aan vast heb gek noopt." Naast veel honden, katten en ko nijnen werden chinchilla's, een ze- bravink en zelfs een kip ter keuring aangeboden. Ook hadden veel mensen foto's van hun dier mee genomen. Het viel Veronne Koot op dat de beesten er allemaal goed uitzagen. Het lange wachten werd door de belangstellenden niet als verve lend ervaren. Er werd enthousiast gepraat over de huisdieren en de koffie stond klaar. Iedereen kreeg een tas met een presentje. Ws Veronne Koot nam ruim de tijd om alle dieren te onderzoeken. iFoto Tessa de Graaf/) buurt. Over mantelzorg wordt nogal lichtvaardig gedacht." Bestuurlijk wordt de ANBO steeds weerbaarder en dus sterker. Gestreefd wordt naar een goede afspiegeling van de Texelse oude ren. „Dan blijf je als bestuur mid denin de groep staan." Feest Wie denkt dat het ANBO-bestuur zich anno 1995 uitsluitend bezig houdt met vergaderen en belan gen behartigen, vergist zich. Ruimte voor feest en andere acti viteiten is er nog volop. In vergelij king met vroeger gebeuren nu veel activiteiten in samenwerking met de Stichting Welzijn Ouderen Texel (SWOT) in De Buureton. Zo staat elk jaar wel een feestmid dag op het programma met bij voorbeeld een bekende Nederlandse artiest. Populair zijn de busreizen, die in een mum van tijd zijn volgeboekt. Vroeger ver trokken onder leiding van Janny Wassenaar twee bussen vol voor een dagje uit naar o.a. de Flevohof, Het Loo en Marken. De afgelopen vijf jaar zijn de uitstapjes uitge groeid tot vakanties van vijf tot ze ven dagen. Ten huize van de familie Huizinga aan de Zes vormt zich op de dag van de inschrijving steevast een lange wachtrij. „Tij dens die reizen word je in een week tijd één familie", zegt ANBO-secretaris C.P. Laan. Oprichting De ANBO ontstond 25 jaar gele den na de invoering van de AOW uit de Algemene Bond van Bejaar den. Op Texel vormde een drie manschap, bestaande uit de heren Taag, Kaczor en Beumkes het voorlopig bestuur. In oktober 1969 zochten zij Jan Agter aan als toe komstig voorzitter. De nieuwe ou derenbond telde begin 1970 op Texel 54 leden. Als startpunt geldt februari 1970, toen het „doel en wezen" van de nieuw gestichte afdeling Den Burg in de krant werd gepubliceerd. Oudeschild (maart) en Oosterend (september) volg den nog hetzelfde jaar. De andere afdelingen kwamen pas eind 1972 van de grond. De Koog op 23 no vember 's middags. De Cocksdorp 's avonds en Den Hoorn de vol gende dag. Dat gebeurde zo om dat gewestbestuurder D. Zalm dan steeds erbij aanwezig kon zijn. Stimuleren Behartiging van de belangen van ouderen was de belangrijkste doelstelling van de bond. In de be ginjaren hield de ANBO zich ech ter ook bezig met het activeren en stimuleren van bewoners van be jaardenhuizen. De ANBO hielp bij het organiseren van een soos, gym, biljarten, zang, cursussen en voorstellingen. Wil de Vries: „Indertijd woonden ook gezonde mensen, die de 65-jarige leeftijd hadden bereikt, in de bejaardenhuizen. Dat beleid is door ontwikkelingen in de oude renzorg totaal veranderd. Mensen wonen nu veel langer thuis. Na de invoering van de AOW werden de mensen minder afhankelijk, ze konden zelfstandiger functione ren." De bond kon rekenen op mede werking van diverse verenigingen. Zo gaf de Texelse folklore de monstraties en voerden de toneel verenigingen voor de „oudjes" nogmaals hun stuk op, wat volle zalen trok. Op Texel gebeurde de afgelopen De ANBO organiseert vrijwel elk jaar een grote feestmiddag. De afgelopen jaren was de lijk gehandicapten, telkens een groot succes. De foto toont een optreden in de Burg. als gastzangeres jaren veel op het gebied van oude renbeleid, zoals het verpleeghuis en de warme-maaltijdvoorziening. Menig onderwerp kwamen op de agenda, omdat de ANBO vanuit de leden signalen kreeg. Activitei tencentrum De Hollebol aan de Burgwal werd in 1984 verruild voor de Buureton aan de Mo lenstraat. Jonger en groter Vandaag de dag telt de ANBO zo'n duizend leden. Dat komt ook om dat de bond jonger is geworden. Mensen hoeven niet te wachten tot hun 65ste; alle 50-plussers mogen lid worden. Zelfs komt het al voor dat twee generaties lid zijn. Onlangs meldde zich een vijftiger aan, wiens 80-plus moeder al lid was. Wil de Vries: „Jongere oude ren die lid worden, kunnen mee praten over hun eigen toekomst." In het blad „ANBO Vizier" zegt bondsvoorzitter J, Hoek van Dijke: „Eendracht maakt nog altijd macht en ouderen hoeven niet al les door anderen te laten beslis sen." Voor de gezamenlijke kerstmaaltijd is De Buureton („ons clubhuis") Disselband. een muziekgroep met verstande- De Koninghal met Jannie Craanen-Hemelrijk IFoto archief Texelse Courant) allang te klein geworden. Krantjes rondbrengen onder de leden is een tijdrovende klus geworden, even als het ophalen van de halfjaarlijk se contributie Toen het hoofdbestuur de acceptgiro wilde invoeren, hielden de leden dat echter tegen. De vrijwillige bezor gers („bodes") fungeren namelijk als praatpaal voor velen. „Het duurt soms een half uur voor je je geld krijgt. Maar die menselijke contacten zijn o zo belangrijk." Frans Hopman Hoorzitting. Op donderdag 19 oktober wordt om 16.00 uur in het raadhuis opnieuw een hoorzitting gehouden over de windmolenplan nen van Vlaming en Boersen. Eer der al werd gepraat over de planologische inpassing, nu staat de milieukant centraal. Voorspeeluur. In de Muziek- en Dansschool wordt op woensdag om 19.15 uur een voorspeeluur ge houden. Instrumenten die aan bod komen zijn: saxofoon, big band, dwarsfluit, keyboard, piano en blokfluit. EO-familiedag. De EO houdt za terdag 14 oktober een familie ontmoetingsdag in Utrecht. Ook vanaf Texel vertrekt een speciale bus naar de bijeenkomst. Wie mee wil kan zich aanmelden bij H. Ellen 13125981, J.b. Lap (319201) of B. Vlaming (318381). Kindertheater. De cursus kinder theater van Anneke Berghuis is al gestart, maar er kunnen nog enke le belangstellenden bij. De lessen zijn op donderdag van 15.45 tot 17.15 uur voor kinderen vanaf 6 jaar. Inlichtingen bij de Wel- zijnsstichting, telefoon 15582. De jaarlijkse collecte van de Ne derlandse Kanker Bestrijding heeft op Texel de recordopbrengst van ƒ19.876,05 opgeleverd. Dat is ruim vijftig gulden meer dan vorig jaar, toen ook al gul werd gegeven voor dit goede doel. De „ramp" moet voorlopig maar blijven op de plaats waar-ie nu staat. Huurders en omwonenden van dorpshuis d'Ouwe Ulo onder vinden weinig geluidsoverlast van de skatebaan en haar jeugdige gebruikers. Maar het speeltuig ligt wel gevaarlijk dicht bij de weg en bovendien blijft er 's avonds nogal eens wat rotzooi liggen. Zélf vindt de jeugd de ramp te klein en te vochtig. In afwachting van een betere oplossing zijn ze bereid het nog even met deze lo- katie te doen. Het liefst gaan de jongeren èn de nieuwe jongeren werkster naar het complex van de voormalige Texelse Boys, maar aan die keuze kleven allerlei be zwaren. De ramp werd zes weken geleden in opdracht van de gemeente langs de zijkant van het jongeren centrum Time Out geplaatst, na dat de Groeneplaats en het plaatsje voor de ingang van d'Ou we Ulo (aan de Wilheminalaan) ongeschikt waren bevonden. Van te voren was bepaald dat na deze proefperiode de meningen zouden worden gepeild. Dat gebeurde door middel van een hoorzitting, die woensdagavond in Time Out werd gehouden. Chaotisch De hoorzitting werd georganiseerd door de evaluatie-commissie (met leden van de gemeente en de Wel- zijnsstichting) en geleid door di recteur Bart Heijnen van de Welzijnsstichting, „uitvoerder' van de gemeentelijke beslissing. Ruim twintig jongeren tussen de twaalf en zestien jaar en zo'n vijf tien omwonenden, ouders en an dere belanghebbenden maakten van de gelegenheid gebruik hun zegje te doen. Omdat bleek dat de meeste jongeren geen boodschap hebben aan vergadertechnieken, verliep de bijeenkomst soms chao tisch. Het ene moment was ieder een in afwachting van elkaar - en zei dus niemand wat -, de andere keer werd door elkaar gebruld en moest gespreksleider Heijnen op nieuw raden wat nu precies de meningen waren. De andere betrokkenen hadden minder moeite hun mening te uiten. De Muziek- en dansschool (bij monde van directeur Hendrik- Jan Trooster) schreef een brief, die mede-ondertekend werd door het Open Leercentrum. Deze twee in stellingen zijn belangrijke en regel matige gebruikers van het dorpshuis. Trooster stelt weinig last te hebben van lawaai, sinds de ramp gevuld is met isolerend zand. „Maar met de voorweten schap dat de gemeente Texel een aanzienlijk bedrag klaar heeft lig gen voor de realisatie van een „speelplaats" voor jongeren, wil ik mij met klem uitspreken tegen een dergelijk project aan de zijde van het gebouw d'Ouwe Ulo. De Ramp in de huidige vorm is prima, maar gebruik het geld liever om Ti me Out aan te passen aan heden daagse maatstaven." Trooster doelde op het bedrag van ƒ100.000,- dat het college in de gemeentebegroting heeft gereser veerd om de opvang van jongeren te verbeteren. Ook sommige om wonenden waren bang dat een „ja"voor de ramp automatisch in houdt dat ze akkoord gaan met een uitbreiding van de voorzienin gen. Dat werd bestreden door Heijnen. Hij stelde dat bij nieuwe plannen op z'n minst een nieuwe hoorzitting zal worden belegd. Dat de ramp een wat dubieuze re putatie heeft, vonden de meeste omwonenden onterecht. Het echt paar De Lugt, dat het dichtstbij woont, noemde de sfeer „gezel lig". Mevrouw De Lugt richtte zich op moederlijke toon direct tot de jeugd: „Ik vind het heel leuk wat jullie doen. Er zitten echte kunste naars tussen. Maar jullie moeten wel iets meer je rommeltjes oprui men." Overbuurvrouw Nel Smidt noemde het een schande dat de kinderen niet weten waar ze aan toe zijn. „Op straat spelen kan ner gens meer. Ze moeten een eigen plek hebben, óók als ze wel eens iets doen dat niet door de beugel kan." Om te voorkomen dat kinderen met hun wieltjes onder zomaar de straat opschieten, zei Heijnen toe zijn best te doen voor een afschei ding, in de vorm van een hek. Voor de „rommeltjes" komt een afval bak en Carla Schrama, de nieuwe jeugdwerkster, beloofde haar pu pillen goed te instrueren. Na de pauze belegde Schrama een vergadering met de vaste bezoe kers van Time Out en de gebrui kers van de ramp over de toekomst van het jongerencen trum. De ambitieuze nieuwe kracht had al bij haar aantreden enkele weken geleden aangekon digd over een eigen kantoor te wil len beschikken: „Anders kan ik niet met jullie praten." Bovendien streeft ze naar het van de grond komen van een JIP, een jongeren- informatiepunt. „Hartstikke lief dat de buren de ramp best vinden, maar als we méér willen, vinden ze dat niet goed. Ja, dat mogen ze zeggen", verduidelijkte Schrama nu op eenvoudige, maar allerminst kinderlijke wijze de standpunten. Haar toehoorders vonden het pr achtig dat ze mochten meeden ken. Als verrassende lokatie voor de nieuwe plannen kwam het voormalige Texelse Boys-complex uit de bus. „De ligging is perfect, er is plaats voor misschien wel een grotere ramp en de kantine is groot genoeg voor al onze plan nen." Aan de uitgezochte plek kleven al lerlei bezwaren. Zo wil de gemeen te nog steeds dat W Texel '94 in de toekomst hier haar thuisbasis krijgt, omdat de oude SV Texel- velden bedrijventerrein moeten worden. Bovendien is de Boyskan tine momenteel verhuurd aan Re- kreatiewerk Texel. Maar Schrama beloofde de jeugd snel een brief te schrijven aan de burgemeester en zijn wethouders. „Als ze merken dat we hard met ze meedenken en wat voor plannen we al hebben, zullen ze dat heel goed van ons vinden." Gemeente-ambtenaar Riekie van Dijk verklaarde dat de politiek het laatste woord heeft, maar dat het nooit kwaad kan dat jongeren zelf eens zeggen wat ze willen. De tweede keuze viel op het oude Deuce-terrein aan de Elemert en als dat allemaal niet lukt, gaan de jongeren desnoods akkoord met een verfraaiing van Time Out. „We willen een bank en lekkere stoe len", zei iemand. De ramp zou dan best in het park achter het ge meentehuis kunnen staan. „Daar zijn ook geen buren die last van ons hebben", verklaarde een an der optimistisch. fen oorlogsveteraan. Om- niemand dat gelooft, ■*9 ik altijd een pasje bij waarmee ik dat kan bewij- Het is me nog maar kort ^den uitgereikt door de mi- van defensie in het ka- van het beleid om de ^rlandse veteranen wat in de watten te leggen. :werd hoog tijd want veel gassen die strijd hebben fterd in Nederlands-lndië, of op een ander strijd- r*el voelden zich miskend, waren jaloers op oud- te Amerika, Engeland 'rankrijk waar veteranen *»eel respect worden be leid, allerlei faciliteiten ge- en vóóraan mogen zitten bij herdenkingsplechtig heden, Ook kunnen ze reke nen op een legertje artsen en psychologen die hen helpen bij het verwerken van de trau ma's die zij aan het front heb ben opgedaan. Een paar jaar geleden besloot de regering om de Nederlandse achter stand op dit terrein in één keer in te lopen. Defensie ont wikkelde een veteranenbeleid, er kwam een veteranenplat- form en alle veteranen kregen een veteranenpas. Met die pas reizen ze gratis met de trein naar veteranenfeesten en herdenkingen, hebben een gratis abonnement op een tijdschrift van Defensie, kun nen gebruik maken van pro fessionele hulpverleners als redders in psychische nood en profiteren ook nog van kortin gen die het bedrijfsleven ver leent bij de aankoop van alle mogelijke goederen en diensten. Defensie is niet erg streng ge weest bij het opstellen van de selectienormen, want ik heb dus ook zo'n pas. Ik zat na melijk als dienstplichtige in het voormalige Nederlands Nieuw-Guinea onder „oorlogs- of daarmee te vergelijken om standigheden". De realiteit is dat ik daar vrij willig-heenging, me kostelijk heb vermaakt, geen schot het gelost en het jammer vond dat ik weer naar huis moest. Ik heb aan dat jaar van alles overgehouden, behalve een trauma. Toch voldoe ik ruim schoots aan de normen. Eigenlijk beschamend, want daarmee hebben ze me op één hoop geveegd met men sen die onder erbarmelijke omstandigheden in kampen hebben gezeten, hun vrienden om zich heen hebben zien neerknallen, aan de Bir- maspoorweg hebben gewerkt, kortom die écht wat hebben meegemaakt en daar dagelijks nog de sores van onder vinden. Mijn ingeboren suunigheid won het echter van de schaamte, dus ik heb toch het aanvraagformulier maar inge vuld. Ik heb daar geen spijt van, want dat pasje geeft niet alleen materieel voordeel, je verwerft er ook merkbaar pu bliek respect mee Deuren gaan open die anders geslo ten blijven. Bij elke samen komst ben je verzekerd van bewonderende blikken. Je ziet hoe moeders naar je wijzen en tegen hun kinderen zeg gen: kijk dót is nou een vete raan. Heerlijk. Op Texel is dat respect echter ver te zoeken. Als ik daar mijn pasje laat zien, barst iedereen in lachen uit. Profeet in eigen land, je kent dat. Ik had nog hoop dat ik als ve teraan gratis met de boot mee zou mogen, maar daar peinzen ze bij Teso niet over. Een aandeelhouder wordt daar blijkbaar hoger aangeslagen dan iemand die pal heeft gestaan voor het vaderland. Dat krijg je als zo'n booton derneming een snotneus, die de oorlog niet heeft meege maakt, tot directeur benoemt. Wat een tijd. Nu zullen jullie zeggen: jij als aandeelhouder van Teso mag toch al gratis over? Was dat maar waar. Het tragische toe val wil dat ik mijn aandeel juist had geschonken aan mijn zoon, toen Teso met die gratis vervoersregeling kwam. Als ik daar ook maar enig vermoe den van had gehad, had ik dat aandeel natuurlijk gehou den. Heel erg. Kijk, dóór krijg je nou een trauma van. Ik vind echter volop troost en begrip bij het bezoeken van veteranenbijeenkomsten, die vooral in mei van dit jaar op allerlei plaatsen werden ge houden, maar ook tegenwoor dig nog regelmatig plaatsgrijpen. Ik verkeer dan temidden van dove oude vechtjassen met grote snor ren, die gekleed zijn in blazers met daarop rijen onderschei dingen. Zelf heb ik maar één onderscheiding: het Nieuw- Guinea herinneringskruis, dat me in 1964 door burge meester De Koning is uitge reikt. Om het nog wat te laten lijken, hang ik er ook de kruisen bij die ik heb overge houden van de Nijmeegse Vierdaagse en de Texelse Avondvierdaagse. Bij de plech tige herdenkingen ga ik altijd in het beeldveid staan van de televisiecamera's en met een beetje geluk zie ik mij dan 's avonds in het NOS-journaal. Wel een beetje zielig, met slechts drie kruisjes. Daarom wordt er ook nooit op mij in gezoomd. Heel leuk bij zulke gelegenhe den zijn de ontmoetingen met andere veteranen. Daar zijn er gelukkig veel bij die er net zo over denken als ik, dus dat is lachen onder het drinken van sloten bier die ons in de plaatselijke café's door be wonderend vrouwvolk worden aangeboden. De aftandse Rambo's kunnen elkaar als begrijpende lotgeno ten vaak nuttige tips geven. Zo beweer ik altijd dat je de veteranenpas kunt gebruiken als bankpas. Als je hem in de betaalautomaat van een er kende Nederlandse bank doet, lees je op het schermpje: „Hartelijk welkom, veteraan. Ook de Rabo-bank is u veel dank verschuldigd voor wat u voor het Vaderland hebt ge daan". Dan moet je je leger- nummer van destijds pinnen en de automaat betaalt dan een gulden voor elke dag dat je onder oorlogsomstandighe den hebt verkeerd. In mijn ge val is dat dus f363,-. Dat wordt ook nog naar boven af gerond, zodat ik maandelijks vier briefjes van honderd in casseer, waarmee ik met ge mak mijn kroegentochten op Texel kan financieren. Al twee keer gebeurde het dat die zakken dat nog ge loofden ook en naar de dichtstbijzijnde bank renden om op die manier geld te tap pen. Ze kwamen dan boos te rug, want de automaat had de pas ondanks herhaalde po gingen telkens weer uit gespuugd en niets betaald. (Wordt vervolgd). Harry.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 9