Cjrocn 'Zwarts jexel in het harL, N 10 „Kleinschaligheid en beslotenheid terug" Zolderbrand richt veel schade aan Niet alleen wenselijk, zelfs noodzakelijk Wampexers niet ziek ummer goreus plan Nauta voor centrum Den Burg 06 904 904 01 Niet opgelet VERDER IN DIT Concerten van hoog niveau Waar blijven de kontekloppers? sh Texels trouwen op z'n Hongaars sw Actieve rol ANBO benadrukt 9* Meesterschutter ont troond door Jimmink B en w: VVV volgt markt juist alert Duistere roof TEXELSEtlcoURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: JAAR PARKSTRAAT ELKE DAG EEN FANTASTISCHE FEESTAANBIED ING Meubelhuis hkken vergeten? !waargewonde uipend om hulp Radio Favoriet uit de lucht gehaald Oude caravan geplunderd Adviesbureau MBK over plan Nauta: GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11023 DINSDAG 10 OKTOBER 1995 Langeveld en de Rooy b.v., tel. (0222) 362600. itortantles/abonnementen/bezorglng tel. 362600, fax 314111. uictie tel. 362620. fax 314111. ^.indringende gevallen 06-52 78 43 20 of 06-52 78 49 62. factie buiten werktijd Tessa de Graaff, Witteplein 3, Den Burg, telefoon 315639. SCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. LOSSE NUMMERS M,45. even de krant bellen Kicn 1 voor nieuw v. 2 voor spon, 3 voor dc agenda. 4 voor hef w eer De TC-Nicuwslijn. altijd het laatste taling een Wampex-sticker die op vallend leek op het TVO-embleem. De plechtige uit reiking vond plaats aan boord van het schip Brakestein van Duikclub Texel, dat in de Mokbaai lag afge meerd. Aspirant-wampexers moesten aan de hand van de coördinaten die in de Texelse Courant waren gepubli ceerd de exacte plaats van het meldpunt zien te vinden. Volgens sommige berekeningen was dat aan boord van de Tesoboot, ande ren kwamen uit bij de slagboom van het amfibisch oefenkamp De verwarring werd compleet toen er niet één maar twee boten in de Mokbaai lagen. Een grote bagger- schuit lag er bij toeval, maar dat kwam de organisatie goed uit, ze ker toen enkele deelnemers naar de verkeerde boot koersten. Ande ren stapfen resoluut het wad op om alle waarschuwingen ten spijt even verderop bijna tot de knieën in de modder te zakken. makkelijk te maken had schipper Cor van Heerwaarden de boot op ruime afstand van de droge zand bank afgemeerd. Sommige teams hadden er een nat pak voor over. Anderen peddelden met een rub berbootje of kano naar het meld punt en een enkeling kwam zelfs met de speedboot langszij. Binnen een uur meldden zich 29 teams, waarna de Wampex-organisatie het anker hees en zich voor beraad terugtrok. Het maximum is gesteld op 30 teams, zodat er voor laatkomers alsnog een ge zondheidsverklaring inzit. Dat de wampexkoorts het eiland in z'n greep heeft, blijkt ook uit de de hoeveelheid reacties op de Wampini, die vrijdag in de krant stond. De uitslag van de prijsvraag kan tot woensdag-15.00 uur bij de redactie worden ingeleverd. In gedachten verzonken reed een 31-jarige vrouw uit Oosterend zon dag vanuit een uitrit de Rozendijk op, juist op het moment dat daar een 71-jarige automobilist uit Pur- merend naderde. Een botsing was het onvermijdelijke gevolg. Er ont stond slechts lichte materiële schade, waarvoor de vrouw zal moeten opdraaien. eind worden ze verbonden door een winkelgalerij. De Parkstraat wordt door de bebouwing een stuk verlengd. Op de plaats van de entree van het gemeentehuis komt een openbare looproute (doorgang of onderdoorgang), waardoor het deel met de raads zaal wordt afgescheiden van de rest van het raadhuis. Zo ontstaat vanaf de Zwaanstraat een door gaande wandelroute naar het Lees verder pagina 5 het advies tot gevolg dat de beste dingen omhoog gaan, maar ook dat sommige delen van het cen: trum aantrekkelijker worden. Door de schaal van het project vindt MKB-Advies het geen be dreiging voor de bestaande detail handel in Den Burg of de buitendorpen. Wél moet de keuze van de branche zorgvuldig worden afgewogen. Hiervoor is een nade re analyse nodig. Texelse onderne mers moeten volgens de onderzoekers de voorkeur genie ten om er hun bedrijf te vestigen. Gedacht wordt aan verplaatsing of het opzetten van filialen. Een pro jectgroep met daarin vertegen woordigers van belanghebbenden moet de uitvoering van het plan in goede banen leiden. Niets dan lof voor de aanpak van de VVV. Dat uitten b en w in een brief aan raadslid Dick Drijver (Texels Belan g), die vragen heeft gesteld over de promotie op de congresmarkt, waarvoor niet alle betrokken Texelse bedrijven zou den zijn benaderd. Op een Duitse zender is een recla me te zien geweest voor dure bun galows op Texel. Omdat betrokkenheid van de VVV werd vermoed is veel commotie ont staan. De bungalowverhuurder heeft echter zélf zendtijd gehuurd. De vrees van kleine logiesverstrek- kers dat zij door de VVV worden achtergesteld, is bij de gemeente ook bekend. Volgens het college zijn de feiten echter niet hard en onvoldoende aantoonbaar om op te treden. Wat betreft de affaire rond de con- gresmarktbrochure ziet het colle ge ook weinig problemen. De VW werkt wel vaker samen met één of meer afzonderlijke bedrijven voor speciale arrangementen of lezer sacties. Firma's die het beste pas sen in het plan worden benaderd. Op die werkwijze is tot noch toe nooit enige aanmerking geweest. Wat betreft de brochure voor de congresmarkt waar Greenside in De Koog niet in staat, heeft het VVV-bestuur een toelichting ge geven. Als dit bedrijf zich aantoon baar op deze markt heeft begeven, kan het in volgende brochures worden opgenomen. Volgens het college is inmiddels door Greensi de onderschreven dat een selec tieve benadering door de VVV mogelijk moet kunnen zijn. de plek waar het toestel stond. Het dak was daar praktisch door gebrand. Van de tv zelf was wei nig over. Snel herstel De schade aan de woning (eigen dom van de Woningstichting Texel) beloopt ongeveer f30.000,- Met het herstel is gisteren be gonnen. De hele kap zal worden vervangen. De slaapkamers eron der moeten van nieuwe plafonds worden voorzien want de zacht- boardplafonds werden vrijdag avond zwaar en week van het bluswater en stortten neer. Nogal gedupeerd is Meivin. Zijn spullen op de zolderkamer waaronder audio- en andere elektronische ap paratuur ter waarde van duizen den guldens, gingen merendeels verloren. Omdat het huis onbewoonbaar was geworden maakte de familie Everwijn gebruik van door buur man Koos Stark aangeboden lo gies. Thans zitten ze i« een bungalow op De Toes in afwach ting van herstel van de woning. De bedrijfsleider van Al bert Heijn in Den Burg krabde zich onlangs eens flink achter de oren. Het win kelwagentjespark was wel èrg klein geworden. Bij telling bleek dat er nog slechts honderdtien waren, terwijl er honderdzestig horen te zijn. De vermindering moet een sluipend proces van de laatste maanden zijn. De politie vermoedt geen kwade opzet en vraagt gemakzuchtige klanten eens in schuur of tuin te kijken... (ADVERTENTIE) JAN BROUWER BEELD GELUID s drogisterij (ADVERTENTIE) T/M A.S. ZATERDAG Ei? f* Oo»t«rhof 6 Parkstraat 3, Den Burg ■B 312246 i op dé Groeneplaats, huizen in het park, een vleu- aan het raadhuis en een wandelpromenade dwars door gemeentehuis naar het park. Stuk voor stuk rigoureuze epen die het centrum van Den Burg het kleinschalige «sloten karakter moeten teruggeven. Althans, in de van Jook Nauta, die op eigen initiatief en kosten een «sbureau in de arm nam. De toekomst van de stede- wkundige visie „Het Hart Hersteld" ligt nu in handen ide gemeenteraad, die zich er in commissieverband vol de week voor het eerst over buigt. Groeneplaats wordt al tiental- aren als ongezellig en sfeer ervaren. Met het nieuwe eentehuis verdwenen destijds oude raadhuis en 't Raaksje z'n karakteristieke panden, doorbraak naar de Elemert en verbreden van de Parkstraat tien een einde aan de beslo- ieid van de Groeneplaats, die ■«el groter is dan vroeger. Door sioop van de bebouwing aan de gwal verdween een duidelijke is tussen h&t park en de Burg- ^middag wordt op heel ■«el kleding en schoeisel op- 'tiaald voor de actie „Geef de zak!". De verwachting 'dat om 17.00 uur alles is in- iïameld. Mochten na dat toch nog zakken zijn riiiergebleven, dan wordt Wijk 18.00 uur een tele- >1ie op prijs gesteld naar >1 De Lindeboom, 312041. worden dan alsnog ge- Bij voorbaat dank voor m edewerking! Rotaryclub Texel. Nauta, die bezig is zijn zaken op Texel af te bouwen, vond het een '1-jarige automobilist uit Den die vrijdagochtend tegen uur opweg was naar Oude- 'd, raakte nabij de voormalige aifabriek in de berm. verloor macht over zijn wagen en am in de sloot tot stilstand. De liep daarbij een gebroken P en ander ernstig letsel op. eist echter uit het wrak te ko en kroop naar de woning 'dellandse weg 2 waar hij hulp 'ddels had de politie van een ^ganger al het bericht gehad een auto in sloot lag zonder een inzittende was te beken- De 71-jarige werd met een 's boot naar het Gemini zieken- sgebracht waar hij op de inten- care-afdeling werd opge- sen. De Radio Controle Dienst heeft gisteren een inval gedaan bij radi opiraat „Favoriet" aan de Nieuw- landerweg. De zender, twee mengpanelen en nog wat appara tuur ter waarde van ruim f 5000,- werden in beslag genomen. De enige aanwezige, een 21-jarige in woner van Oudeschild. kreeg een proces verbaal. „Boos? Ach, die mannen doen ge woon hun werk. We weten dat we een risico nemen", luidt het com mentaar van de radiopiraten. Tien Texelse jongens oefenen al ander half jaar hun hobby uit vanaf de plek, die wordt gemarkeerd door een enorme mast. Eerder zaten ze in een caravan in De Waal. „Daar hebben we twee jaar geleden ook een inval gehad." De aanleiding voor de actie was storing die de zendactiviteiten van Favoriet zou veroorzaken op onder andere het vliegveld. Dat verbaast de jongens. „We hadden een soort stilzwijgende afspraak dat we bij storing op de hoogte zouden wor den gesteld, zodat we die overlast konden verhelpen. Maar we zijn niet gewaarschuwd. Nou kan het zijn dat dat wel is geprobeerd, maar dat er niemand hier aanwe zig was." Radio Favoriet blijft voorlopig uit de lucht. „Eerst maar even orde op zaken stellen. We waren toch al van plan om na de zomer een stop van anderhalve maand in te lassen om de apparatuur te laten revise ren. Noodgedwongen stoppen we dus maar wat eerder." Een langs de Laagwaalderweg staande caravan, die als alterna tief clubhuis dient voor een groep je jongelui, werd in de nacht van zaterdag op zondag opengebro ken. Een cd-speler plus versterker werden ontvreemd, met een totale waarde van zo'n zeshonderd gul den. De diefstal werd bij de politie aangegeven door een 17-jarige jongen uit Den Burg. uitdaging het volgens hem groot ste stedebouwkundige probleem van Den Burg op te lossen. Hij zegt niet uit winstbejag te hande len. „Het verbetert de leefbaarheid en is goed voor de economie. Dat geeft genoeg rendement." Vormloze ruimte Nauta wil terug naar de oorspron kelijke situatie met vier duidelijk afgebakende open plekken binnen de cirkel van de Parkstraat en de Burgwal; de Vismarkt, de Groene plaats, het kerkhof en het park. „Van de toenmalige begrenzing is nu weinig meer terug te vinden. De openbare ruimten zijn nu on derdeel van één grote onsamen hangende en vormloze ruimte De verhouding bebouwd en onbe bouwd is zoek. In het middenge bied „zwemmen" enkele gebouwen in een zee van ruimte." Park Het park geeft het centrum welis waar extra kwaliteit, maar vanaf de Parkstraat, Groeneplaats en de Vismarkt is het nauwelijks zicht baar. Het raadhuis noemt het rap port „een misplaatst gebouw van magere architectonische kwaliteit in een verkeerde schaal in een ver keerd gebied". Uitgangspunt van Nauta's ont werp is om de Vismarkt, de Groe neplaats, het park en het kerkhof weer duidelijk herkenbaar te ma ken, waardoor de kleinschaligheid en het besloten karakter terugke ren, Het oorspronkelijke cirkelvor mige stratenpatroon is dan hersteld. Nauta trekt de vergelijking met de stad Middelburg, waarvan het centrum in de oorlog werd ver woest. Uitgangspunten voor de wederopbouw waren de histori sche kenmerken van de stad. „Het oude karakter van Middelburg is behouden gebleven, zonder de oude stuctuur precies na te bou wen." Ingrijpend Het voorstel om de Groeneplaats en de Vismarkt gedeeltelijk te be bouwen is het meest ingrijpende, maar volgens Nautageiijktijdig het meest effectieve onderdeel van het plan. De Groeneplaats wordt van de Vismarkt gescheiden door een gedeelte van het plein voor het gemeentehuis te bebouwen. Haaks op het raadhuis komen twee rijen winkels met op de bo- venverdiepeing woningen. Aan het Realisatie van het plan „Het Hart Hersteld" is niet alleen wenselijk, zelfs noodzakelijk om voor de lan ge termijn de economische positie van Den Burg te handhaven en waar mogelijk te versterken. Dat is de conclusie in het verkennende onderzoek „Versterking Winkel hart Den Burg", dat Nauta door MKB-Advies - het adviesbureau van de Koninklijke Vereniging voor Midden-v en Kleinbedrijf Nederland - heeft laten uitvoeren. „Herstruc turering en revitalisering van het centrum betekent een aanzienlijke kwaliteitsverhoging voor het toe ristisch produkt Texel. De verblijfs- waarde van het winkelgebied wordt verhoogd, Den Burg ver sterkt zich als toeristische attrac tie, het winkelaanbod zal in omvang en kwaliteit toenemen en het horeca-aanbod zal worden ge concentreerd." Dat heeft volgens Aanzienlijke brand- en rookscha de was het gevolg van een brand die vrijdagavond uitbrak op de zolderverdieping van de familie J.F. Everwijn. Mulderstraat 34 in Oosterend. Om kwart voor acht merkte de in de huiskamer zittende familie dat enkele lampen uitvielen. Toen de heer Everwijn boven ging kijken stuitte hij al gauw op hitte en dich te rook zodat hij niet verder kon. Hij belde de brandweer die het huis met persluchtmaskers bin nenging en met hogedrukspuiten voorkwam dat het een uitslaande brand werd. Het vuur is ontstaan in de zolder kamer van zoon Meivin (21), vrij wel zeker door sluiting in een televisietoestel. Nog geen kwar tier tevoren was hij met een vriend in de kamer geweest en toen was er niets aan de hand. Geruchten dat de jongens in de kamer kaar sen hadden laten branden, worden door hen als verzinsels bestem peld. Duidelijk was te zien dat het vuur het meest fel is geweest op Het goeddeels uitgebrande interieur ven de zolderkamer. IFoto Harry de Graaf) Wampexkoorts of niet, u bent in ieder geval niet ziek. Gealarmeerd door de TVO-slogan „Texel is ziek" onderwierp de organisatie van de Wampex die 3 en 4 no vember wordt gehouden de deel nemers alvast aan een test. Elke gezonde inschrijver kreeg na be- Wampexers schuwden geen middel om droog op het meldpunt in de Mokbaai aan te komen. Inzet: Organisator Kees Jaap Hartlng (rechts) overhandigt wampexers de ge zondheidsverklaring. (Fotos Ben Koning) Qm het de Wampexers niet al te

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 1