Texelse concertserie van zeer hoog niveau teso Nieuw pedaal klinkt fraai in De Waal Muziekschool en De Krim presenteren: Blues naar ieders smaak op achtste festival Heeft de elub het gered Kouder mij? Agenda TEXELSE COURANT Raadsvergadering Herfstconcert in De Cocksdorp Hondenclub ook bij dierendag Ledenvergaderin Ledenvergadering SI - XIElWSIvIJX 06-904 904 01 DINSDAG 10 OKTOBER 1995 Naar de overkant voor een hoogwaardige portie cultuur? Dat is deze winter niet nodig. Zeven concerten, verzorgd door top-ensembles, worden op het eiland gehouden. De zondagmiddagserie is tot stand gekomen door de Muziek school in samenwerking met vakantiecentrum De Krim. Het eerste optreden op zondag 15 oktober is meteen een knaller: het kamerorkest Combattimento Consort uit Am sterdam. Een vreemde combinatie, maar eentje die wonderwel klikt: een gesubsidieerde instelling en een commercieel bedrijf. Muziek schooldirecteur Hendrik Jan Trooster liep al lange tijd met het idee rond optredens van hoog ni veau naar het eiland te halen. Een geschikte ruimte en vooral het ontbreken van een flinke zak met geld vormden een beletsel. De Krim opende een nieuwe thea terzaal en zocht een invulling. Iets dat wat toevoegde, iets dat Texel nog niet had. En liefst ook iets dat het imago van het vakantiepark positief beïnvloedt. Verlanglijst In januari stuurde Trooster een uit gewerkt plan op naar De Cocks- dorp en in juni kreeg hij groen licht. Eigenlijk een beetje laat om de drukbezette ensembles op zijn verlanglijstje nog te strikken, maar met zijn enthousiasme kreeg hij het toch rond. „Ik hoefde nergens terug te vallen op een tweede keus." De concertserie is „De Muze" ge noemd. De zeven acts hebben al lemaal een hang naar het klassieke, maar zijn toch zeer ver schillend van karakter. Ze zijn ze ker ook leuk voor mensen die niet van klassieke muziek houden. Zo treedt een fascinerende slagwerk groep op en vier virtuoze saxofo nisten die ongelooflijke dingen uithalen met hun instrumenten. Ook bijzonder is de familie voorstelling „Carnaval der dieren", gespeeld door het Daniël Speer Trombone Consort. De meeste op tredens zijn op zondagmiddag, maar er is ook een voorstelling op woensdag in de voorjaarsvakantie en op tweede paasdag. In decem ber zijn, wegens de feestdagen, geen voorstellingen. Omdat niveau voorop staat, liefhebbers kunnen lid worden van „Vriendenkring De Muze". Lid maatschap kost eenmalig f25,-. Leden krijgen vijf gulden korting per concert en bij boeking van zes of zeven concerten mag eentje gratis worden bezocht. Tevens kan één ander gezinslid gebruik maken Het kamerorkest vormt de daverende opening van de muziekserie De Muze. De Texelse gemeenteraad verga dert vanavond om 19.30 uur in het raadhuis. Publiek is welkom. De agenda luidt: 1. Opening. 2. Vaststelling volgorde stemming. 3. Vaststelling besluitenlijst raadsvergadering de dato 12 september 1995. 4. a. Herinrichting Dorpsstraat/ Badweg te De Koog. b. Riolering Dorpsstraat te De Koog. 5. Voorbereidingsbesluiten ten behoeve van het bouwplan van: a. V.O.F. Meubelmakerij Tromp, voor de vestiging van een am bachtelijk bedrijf op het per ceel Schilderweg 194; b. de heer Beerling, namens de heer Plaatsman, voor de uit breiding van de receptie en re creatiezaal van hotel/pension „De Wael"; c. mevrouw Bakker-Palm, voor het omzetten van een B-blok in een A-blok aan de Oor- sprongweg te De Cocksdorp; d. B en M, namens de Texelse Wolonderneming, voor een dienstwoning aan de Laag- waalderweg; e. de heer R. Arensman, voor het plaatsen van een garage aan de Peperstraat 17 te Oosterend. 6. Raamsubsidie Stichiting Loka le Omroep Texel. 7. Investeringen Stichting Lokale Omroep Texel. 8. Extra bijdrage afwatering en afwerking buitenterrein De Bruinvis en bovenwijkse speel terrein. 9. Verzoek schadevergoeding ex artikel 49 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening. |I0. Wet op de onderne- meingsraden. 111. Erepenning: a. wijziging veror dening; h toekenning erepenning. 12. Vaststelling plan voor scholen. 13. Overzicht post onvoorziene uitgaven. •14. Vaststelling overzicht ver meerdering Huisvesting 1997. 15. a. Ingekomen stukken. b. Mededelingen. c. Beantwoording vragen. 16. Rondvraag. -17. Sluiting. kosten de optredens een lieve cent. „Winst zal er niet mee wor den gemaakt", lacht Trooster. De Krim is bereid een bijdrage te leve ren aan de cultuur op het eiland. De serie is voornamelijk bedoeld voor Texelaars en wordt daarom buiten de drukke tijden gehouden. Er kunnen ongeveer 250 mensen in de zaal van De Krim. De kaartjes kosten f20,- per persoon. Echte De Raad van het Zomerwerk van de Texelse Kerken houdt in de herfstvakantie nog twee concer ten. Het eerste zal worden gege ven in de RK-kerk van De Cocksdorp op dinsdagavond 17 oktober, aanvang 20.15 uur. De sopraan José Jonkers uit Alkmaar voert, begeleid door organist Frans Visser, werken uit van Ci- ma, Viadana en Couperin. In het tweede deel van het programma zingt zij, met begeleiding van cla- vecymbel. werken van Schutz en Purcell. Het orgel van de RK-Kerk in De Cocksdorp werd rond 1740 ge bouwd door Pieter van Assendelft uit Leiden. Dit „schuilkerk-orgel" werd in 1893 vanuit Obdam naar het eiland verscheept en is daar mee het oudste orgel van Texel. Het orgelfront is zeer fraai en ka rakteristiek en de dispositie, die overeen komt met die van het oud- Hollandse kabinetorgel, levert een zeer krachtige en heldere klank, zoals dat gebruikelijk was bij or gels uit deze periode. Frans Visser speelt orgelwerken van Frescobal- di en Zipoli en zal op zijn clavecim- bel, dat in 1989 door Gerrit Klop in Garderen werd gebouwd, muziek spelen uit oude handschriften en een drietal werkjes voor luit van Sweelinck. José Jonkers begon haar zangstu die bij Maartje Kliffen en studeer de af aan het conservatorium te Amsterdam bij Max van Egmond. Daarna specialiseerde zij zich in de Spaanse liedkunst. Zij maakte haar operadebuut in het Sao Car- lostheater in Lissabon in de rol van Koningin van de Nacht en is met een veelzijdig repertoire te be luisteren als soliste bij koren en kleinere ensembles. Vele malen heeft zij met organist Frans Visser op Texel gezongen, terwijl zij ook bij enkele concerten van het Texels Mannenkoor als soliste heeft op getreden. Het concert is gratis toegankelijk. Wel wordt na afloop een collecte gehouden, waarvan de opbrengst deze keer grotendeels bestemd is voor de actie „Een pedaal voor het orgel van De Waal". Bij de keuring van dieren in de Wei koop was vorige week niet alleen dierenarts Veronne Koot betrok ken, maar ook Marion Zijm van de Hondenclub. Zij gaf tips over de africhting en beantwoordde speci fieke vragen over de opvoeding van honden. van de voordelen maatschap. van het lid- Dinsdag 10 oktober Om 13.00 uur begint op heel Texel het ophalen van kleding, dekens en schoenen in het ka der van de actie „Geef ons de zak". Omstreeks 17.00 uur moeten alle zakken weg zijn. Mochten er toch zijn achtergebleven, dan wordt tussen 17.00 en 18.00 uur een telefoontje op prijs gesteld: nummer 312041. Ze worden dan alsnog gehaald. De openbare raadsvergadering begint om 19.30 uur. Rechtstreekse uitzending via Radio Texel. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Braveheart". De afdeling stamboomonder zoek van de Historische Vereni ging Texel komt om 20.00 uur bijeen in d'Ouwe ULO. Ook niet-leden zijrt welkom. In d'Ouwe ULO begint om 20.30 uur een voorlichtings avond over terminale (thuis)zorg, georganiseerd door de afdeling Texel van de ANVVL. Toegang vrij. Woensdag 11 oktober Om 10.00 uur begint een na- tuurtocht door zee, strand en duinen. Aanmelden bij EcoMare. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Frank en Frey" en om 16.00 uur „Batman Fore ver". (Dus 's avonds geen film). De Muziek- en Dansschool Texel houdt een voorspeeluur, aanvang 19.15 uur. Belangstel lenden hebben vrij entree. Donderdag 12 oktober In „De Poort" bij de Gerefor meerde kerk van Den Burg be gint om 9.15 uur een interkerkelijke koffieochtend. Dina Mazzolari spreekt over „Identiteit, wie ben ik in Christus". Een natuurtocht met toelich ting in het Duits begint om 10.00 uur; een excursie op het wad bij De Cocksdorp om 15.00 uur. aanmelden bij EcoMare. Betrokkenen bij de Texelse tv- uitzending van 11 november worden om 19.30 uur in Time Out (Ouwe ULO) verwacht. „The Dubliners" treden om 19.30 uur op in het nieuwe ge bouw van Vakantiecentrum De Krim. Kaarten in voorverkoop f45,-; aan de zaal f50,-. Sportvereniging De Cocksdorp (SVC) houdt ledenvergadering in Het Eierlandsche Huis; 20.00 uur. Een filmpremière in Cinema Texel: „Apollo 13". Aanvang 20.30 uur. Bij helder weer is Volkssterren wacht De Jager in EcoMare voor publiek geopend vanaf 20.00 uur. Vrijdag 13 oktober In Cinema Texel draait om 18.30 en 21.30 uur „Apollo 13". In Den Burg gaat het bluesfesti val om 22.00 uur van start. Meer informatie elders in deze krant. Zaterdag 14 oktober In de openbare bibliotheek wordt om 9.45 uur de expositie „Ecologisch beheer op Texel" geopend. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Frank en Frey" en om 18.30 en 21.30 uur „Apollo 13". Het Eerhart Dubbelkwartet uit Weesp treedt op in de Her vormde kerk van Oosterend met Franse gezangen (a capel- la). Toegang vrij; aanvang 20.00 uur. Zondag 15 oktober Bij het surfstrandje van D| manshuizen begint om io.(y uur een fiets-wandelexcurs» begeleid door gidsen van Stichting Natuur Excursies, In de concertserie De Muze De Krim wordt opgetreden doo het kamerorkest Combattimen to Consort uit Amsterdam aanvang 14.00 uur. Entree f20. vriendenkringprijs f15,-. Voora brunch f17,50, aanvan 12.00 uur. Natuurexcursies. Dagelijj worden excursies gemaakt i de Muij, de Geul en de Slufte om 11.00 of 14.00 uur. Aanred den bij EcoMare Extra afvaarten (halfuursdienst) op vrijdag 13 oktober van 9.35 uur (vanaf Texel) tot en met 16.05 uur (vanaf Den Helder). Op zaterdag 14 oktober idem. Let op: vrijdag zijn de afvaarten 10.05 uur (van Den Helder) en 13.35 uur (van Texel) uitslui tend bestemd voor het vervoer van gevaarlijke stoffen. Er worden geen wachttijden verwacht. Nieuwe informatienummers: 0222-369690 (informatie wachttijden, inzet extra schip en eventuele actuele boot- dienstinformatie); 0222-369691/369692 (infor matie dienstregeling en ta rieven); 0222-369655 (informatie over gevonden voorwerpen, op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur); 0222-369600 (hoofdkantoo open maandag tm donderd; van 8.00 tot 12.30 en 13.00 tot 16.30 uur. vrijdag v- 8.00 tot 12.00 uur). 0222-369642 (kentekent, gistratie, bereikbaar tijder kantooruren). 06-9292 (informatie openb» vervoer - bus/trein - 50 cento minuut). Meer informatie via de 1 Nieuwslijn, telefoon 06 90 904 01. Hoogwater te Oudeschild Di. 10 Wo. 11 Do. 12 Vr. Za. Zo. Ma. Di. 13 14 15 16 17 9.30 en 21.55u 9.47 en 2140 u 10.05 en 22.20u 10.40 en 22.50u 10.57 en 12.17 en 11.07u 12.40 en 11,40u 0.17 en 12.341 Aan het strand is het ongeveer een m eerder hoog water. De zon komt 15ok tober op om 7.02 en gaat onder o? 17.46u. 10 oktober springtij 16okt> ber laatste kwartier. Veel reacties Via een adressenbestand zijn fol ders over de serie toegestuurd aan verschillende Texelaars. Tevens zijn exemplaren uitgedeeld tijdens de open dag van De Krim. Wie geeneen heeft gehad, maar wel is geïnteresseerd, kan bij de Muziek- en Dansschool terecht (telefoon 13493). Trooster hoopt dat de maandelijk se concerten een enthousiaste vaste groep bezoekers oplevert. „We moeten natuurlijk afwachten of er een voedingsbodem voor dit soort topevenementen is. Wij heb ben er alles aan gedaan. Mocht de animo tegenvallen, dan zullen we ons moeten beraden. Maar voorlo pig zijn de reacties op de plannen overweldigend." Brunch De opening van de serie is een concert van formaat. Wie alvast aangenaam in de stemming wil komen kan vooraf aanzitten aan een brunch (aanvang 12.00 uur, kosten f17,50). Het optreden be gint om 14.00 uur. Het Combattimento Consort Am sterdam is in 1982 opgericht en heeft zich een reputatie verwor ven door vertolkingen van beken de en onbekende werken uit de Barok en vroeg-klassieke periode. Er zijn meerdere CD's uitgebracht van het gezelschap, onder andere in samenwerking met violist Jaap van Zweden en hoboïst Han de Vries. Het orkest staat onder leiding van violist Jan Willem de Vriend, die ook als solist optreedt. Hij verzorgt een toelichting bij de werken die worden gespeeld. Op Texel zijn dat stukken van Marini, Biber, Von Wassenaer, Vivaldi, Helledaal en Schmelzer. Kaartjes voor het optreden zijn te verkrijgen bij voorverkoopadres sen De Krim, de VVV en Nauta Boek. Daarnaast zijn ze door de week verkrijgbaar bij de Muziek- en Dansschool. Reserveringsfor mulieren voor de serie zijn daar ook verkrijgbaar. Binnenlandse, buitenlandse en Texelse artiesten. Alles is verte genwoordigd tijdens het blues festival dat vrijdag om 22.00 uur losbarst. Vijftien bands treden voor het voetlicht, waaronder grote namen als Julian Sas Band, BB The Blues Factory en Red Rooster. De etablissementen in Den Burg, waar het festival zich afspeelt, hebben vergunning om vrijdag en zaterdag tot 04.00 uur geopend te zijn. Welke band waar speelt is te lezen in de speciale blueskrant die vrijdag is verspreid. Wie geen exemplaar heeft ontvangen kan bij L R eentje afhalen. Sluimerend Het gehalte aan Belgische blues is dit jaar groot. Maar ook Texel laat zich niet onbetuigd. Bottle, Steel Co met de Adriaans-brothers in de gelederen speelt vrijdag in De Lin deboom en zaterdag in de Grooten Slock vooroorlogse blues. De Van Beurden Blues Band gaat twee da gen disco Question op z'n kop zet ten. Na een periode van sluimerend bestaan is hard ge werkt om de fans een uitgebreid repertoire voor te schotelen. Kleine kroegen Zondagavond is het traditionele afsluitingsconcert. Dit keer speelt dat zich echter af in twee zalen. Per loting wordt namelijk bepaald welke gelegenheid de afsluiting krijgt toegewezen. Dit jaar viel liet lot op 't Tesselaartje, maar daar kunnen niet zoveel mensen te recht. Vandaar dat Piano Pete van af 21.00 uur in 't Tesselaj speelt en Jumpin' Arnold 1 Black Jacks in De Karseboom Een passepartout voor alles en alle dagen kost f 30,-. Eend passepartout (éég avond voor zalen) kost f20,-. Losse kas per zaal zijn f7,50. Donderdag 19 oktober Gymnastiekvereniging Oudesc in 't Skiltje haar jaarvergaden aanvang 20.00 uur. Donderdagavond houdt SVCI jaarlijkse algemene ledenverg ring in het Eierlandse Huis, i vang 20.00 uur. De notulen v« vergadering van 1994, de age voor de komende vergadering het financieel overzicht li inzage in het Eierlandse Huis. „Oosterend heeft eigenlijk een ander orgel nodig." Peinzend blikt Frans Visser op een vel bladmu ziek. Door zijn enthousiasme heeft het orgel van De Waal een pedaal gekregen. Zijn gedreven heid wordt door velen verkeerd uitgelegd en daarom staat hij niet te springen om opnieuw de barri caden op te gaan. Tijdens de laatste weken van de Tweede Wereldoorlog is de her vormde kerk van De Waal ver woest. Compleet met het Van Dam orgel. Dankzij inspanningen van de toenmalige predikant domi nee Janse werd in 1952 een ge heel nieuw orgel in de herbouwde kerk geplaatst. Het instrument was volgens oude ambachtelijke vaardigheden gemaakt van hoog waardig materiaal door orgelma ker Flentrop. Uit besparing werd besloten een pedaal achterwege te laten. Dat scheelde f300,-. „Nu een schijnt je, maar toen een flink bedrag", verklaart Visser. Een pedaal is een houten voetklavier dat door een organist wordt gebruikt voor de baspartij. Maar lang niet alle orga nisten zijn bedreven in het bedie nen van het pedaal, vandaar dat het gemis niet overal wordt gevoeld. Beunhaas Een kleine commissie, gedragen door Frans Visser, besloot de or gelcultuur op Texel een duwtje te geven en vijftig jaar na dato een aangehangen pedaal voor De Waal bij elkaar te sparen. De kosten be droegen f6500,- als orgelbouwer Klop uit Garderen de klus zou kla ren. Flentrop bestaat ook nog steeds, maar was te duur. „Er bood zich nog een beunhaas voor f500,- aan. Gelukkig is de kerk voogdij daar niet ingetrapt", aldus Visser. De commissie stortte zich in fondsverwerving. Teso, Texel Vast goed, Timmerbedrijf De Ridder en vele particulieren gaven bijdragen. Verder werden enkele concerten gehouden met een collecte na af loop. „Soms zaten er twee briefjes van f50,- in het zakje. Kijk, dét is leuk." Plannen Toen het bedrag op f600,- na bin nen was, werd Klop aan het werk gezet. De commissie hoopt het laatste geld uit een concert op 17 oktober in De Cocksdorp te halen of anders uit een gezamenlijke dienst in De Waal op 5 november. Het aangehangen pedaal geeft geen extra klanken, want het heeft geen eigen pijpen. Toch biedt het al veel meer mogelijkhe den. Visser hoopt dat het een im puls geeft aan de orgelcultuur, zodat meer mensen, met name jongeren zich voor deze tak van muziek interesseren. Hij zit vol plannen om, met organist Dyo Wassink, cursussen op touw te zetten. Ook zijn er gesprekken ge voerd met de muziekschool. Tot spijt van Visser en andere or gelliefhebbers heeft Texel echter nog steeds geen orgel dat ge- schikt is voor echte grote ziekstukken, zoals bijvoorbeeld heeft' geschreven is tevens een tekort aan bespe van dergelijke gecompliceerd! gels, maar volgens Visser een verhaal van de kip en hel „Als je niet zo'n orgel hebt, fi ook nooit zulke bespelers krijge Gammel 4 Stiekum heeft hij zijn gedact laten gaan over Oosterend, een bijzonder gammel orgel dat hoognodig aan vervanging is. Een nieuw instrument met vrij pedaal kost ruim een „Maar dan wordt het ook wel waar heel Texel van zal opkijk! mijmert de liefhebber. Toch wi geen stappen nemen. „Mijn ge venheid is al vaker uitgelegd drammerigheid. Ik zou het tastisch vinden, maar laat andei dit plan van de grond tillen." ser kan het toch niet laten erop wijzen dat de aanschaf van nieuw orgel misschien duur maar het op termijn niet is. J naar dat van De Waal: 43 jaaro en in perfecte staat. We hebben nu nóg een hoop plezier vanJ gelijk het maar eens. Een elekt nisch orgel is na tien jaar stokoud." (ADVERTENTIE) Frans Visser heeft voor de foto de plaat voor het binnenwerk vandaan gehaald. Op Ingenieuze wijze zijn de pedalen met de toetsen en de bijbehorende klank verbonden. (foto Teaaa do Graaft) Bel de TC Nieuwslijn en je weet alles: Spoil, nieuws, agenda, TESO- gegevens, hoogwatertijden en het Texelse weer. Alles op één lijn. Even de krant bellen dus. Altijd direkt bereikbaar, zelfs vanaf je vakantie-adres. Het "Texels Dagblad" met het nieuwste nieuws voor ca Iper minuut

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 2