Cjroen cZwartsJexeh in het hart Aquacultuur voelt niets oor condities gemeente Wethouder grote afwezige bij opening expositie „Texelaars betrekken bij het kustbeheer" Dorpscommissie wil themagerichte aanpak \osselkweek in PEN-bassin in impasse Groenwerkers sieren bibliotheek Avond over plan Nauta 06 904 904 01 tuur van Texels ang uitgebreid iewonden bij ommerongeluk entrumplannen Den Burg te ijk en te koop VERDER TvT in dit iNummer s» Muziek: klassiek en blues slaat aan 2 Sport: gelijkspel voor Texel en ZDH 5 sw Algemene beschouwingen Texelse partijen 6/7 vt Concurrentie voor Texel als badplaats snel in opkomst 9 Roland Bisschop nieuw hoofd RWS 1995 Beeldenroof Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: drogisterij NR 11025 DINSDAG 17 OKTOBER 1995 Langeveld en de Rooy b.v., tel. (0222) 362600. Jrtantles/abonnementen/bezorglng tel. 362600, fax 314111. ,eti0tel. 362620, fax 314111. j m dringende gevallen 06-52 78 49 62. iictjo buiten werktijd Frans Hopman, VVitteplein 27, Den Burg, telefoon 315472. jilJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. LOSSE NUMMERS H,45. even de krant bellen Kies 1 voor nieuws. 2 voor spon. 3 voor dc agenda. 4 voor hel weer V l Dc TC'-Nieuwslijn, altijd liet laaLste nieuws in van Aquacultuur Texel en Slik om in het PEN-bassin ils te gaan kweken lijken in npasse beland nu Aquacul- (i het college het niet eens in worden. De gemeente zo goed als zeker de pacht tan het PEN. maar wil het hooguit voor vijf jaar ver- Die termijn is voor Aqua- echter te kort. Een ander m is de omvang en diepte it bassin. Volgens Aquacul- het te klein en te ondiep twee bedrijven. tarten van een mosseibedrijf van hangcultuur lukt vol- biologe Cynthia Winkelman, met Flip Duinker en Theo tr initiatiefneemster van jjltuur, niet als het bassin voor vijf jaar kan worden ht. „De kweek gaat na vijf as iets opleveren. Welke fi- wil nou geld in zo'n project Dat moet minstens voor tmijn van tien jaar." jtzondering van wethouder voelt het college niets voor trgelijke termijn. Die wil de ikheid open houden om bij- jemeenteraadsverkiezingen liswaar nog ver weg, Texels heeft alvast besloten alfa- lijst te handhaven. Het dat kandidaten boven aan in het voordeel zouden zijn, volgens de leden niet op te- et profijt. De kiezers stem- toch steeds vaker op de laat die hun voorkeur heeft, het bestuur. Het bestuur van donderdagavond uitgebreid es Bakker van de Ruigendijk te Kuiper-Roeper uit de Prins ikpolder en bestaat nu uit Texelaars. (volg van een brommeron- op het fietspad langs het lerend zijn zaterdagavond personen gewond geraakt, twee vrij ernstig. snrijding ontstond toen' een rge jongen uit Den Burg, die fe richting van Oudeschild i, niet genoeg rechts hield. !l moment naderde een hem wetkomende bromfiets, met peen 18-jarige man uit Den vergezeld van een 15-jarige assagier uit De Waal. De »as groot. De 16-jarige brak 'terbovenarm en de 15-jarige terbeen. Zij werden voor be ding naar het Gemini- nhuis in Den Helder ge- t De 18-jarige man kwam er vanaf, maar erg pijnlijk »èl dat de nagel van de grote ran zijn linkervoet omklapte. Phwil verdiepen in de plan- op initiatief van Jook Nau- üemaakt voor het opknap- de Groeneplaats en om- kan op kantooruren een "•men in de kantine van het «is. voorbeeld over vijf jaar het bassin te gebruiken voor uitbreiding van de (jacht)haven. Volgens wethou der Schilling zijn er buitendijks geen mogelijkheden om de haven te vergroten. Volgens collega Poster zal inlijving van het bassin bij de haven op zo'n termijn zo'n vaart niet lopen. Mocht de termijn van vijf jaar echt hèt struikelblok in de onderhandelingen worden met de mosselvissers, dan lijkt wethouder Poster bereid de ter mijn opnieuw aan het college voor te leggen. Slik Het is de vraag of het zover komt. Aquacultuur vindt het technisch niet haalbaar om het bassin te de len met mosselvisser Dirk Slik. Winkelman: „We hebben niets te gen de persoon Dirk Slik hoor, in tegendeel. Maar het bassin is er gewoon te klein en te ondiep voor. En het gevaar voor ziektebesmet ting ligt bij twee bedrijven op de loer. Wie moet je dan aansprakelijk stellen voor de schade?" Slik heeft wat het college betreft echter de oudste rechten op het bassin. B en willen tenminste een vijfde deel aan de mosselvisser uit Oudeschild beschikbaar stellen. Als alternatief onderzocht Aqua cultuur of het mogelijk was één bedrijf op te rechten waarin ook Slik zou deelnemen. Winkelman: „Maar dat is ons van alle kanten afgeraden. Het heeft niets met de persoon te maken. Maar het is net zoiets als een gedwongen huwe lijk. Nou, in welke tijd leven we nu eigenlijk." Geen probleem Dirk Slik vindt het begrijpelijk dat samen één bedrijf niet mogelijk is, maar houdt er verder hele andere bedrijfopvattingen op na dan Aquacultuur.. „Ik zie er totaal geen bezwaar in om met twee bedrijven in het bassin mossels te kweken. Een termijn van vijf jaar is voor mij geen enkel probleem. Dan kijken we dan wel weer of het inderdaad nodig is om de haven te vergro ten." Slik betreurt het dat er geen schot zit in het overleg met de ge meente. „Ik wil het al jaren probe ren. Als ik eenmaal bezig ben, zie ik wel wat het oplevert. Op deze manier komt er niets van terecht." De kwestie was voor raadslid Ge rard Weijers (Texels Belangl aanlei ding om aan wethouders Schillig te vragen in wel stadium het over leg met het PEN verkeert. Schilling antwoordde dat overleg gaande is. Hij verzekerde dat het bassin niet achter de rug van de gemeente om zal worden verpacht. Het opschorten van de plannen in het bassin is niet de enige tegen slag voor mosselvisser Dirk Slik. Anders dan is beloofd, is hem nog steeds geen mosselperceel in de Waddenzee toegezegd. Onlangs is hij tegen een afwijzende beslissing van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij in beroep gegaan. Roland Bisschop, hat nieuwe hoofd van de dienstkrlng Texel van Rijkswaterstaat: Het is onverstandig om alles achter gesloten deu ren te houden." zende Bol) zich daar goed voor lenen. „We moeten alleen ingrijpen waar dat strikt noodzakelijk is." Aquacultuur Texel vindt een pachttermijn van vijf jaar tekort voor een goede exploitatie van mosselcultuur in het PEN-bassin. Foto Getord Timmerman) „Rijkswaterstaat moet een open, inzichtelijke organisatie zijn. Texe laars moeten betrokken worden bij het kustbeheer." Roland Bis schop, met ingang van 1 decem ber het nieuwe hoofd van Rijkswatertaat dienstkring Texel, is zich bewust van de betrokken heid van de Texelaars bij alles wat er op het eiland gebeurt. „Het is onverstandig om alles achter gesloten deuren te houden." De visie van Bisschop, tot voor kort produktiemanager bij de meetkundige dienst van RWS in Delft, sluit naadloos aan op een recente studie naar het imago van RWS. „Openheid is een hot item binnen de dienst. We moeten laten zien wat we doen. De burgers be trekken bij het kustbeheer." Uit het onderzoek is gebleken dat de burger niet altijd een even hoge pet op heeft van RWS. Met name de enorme kostenoverschrijding van bijvoorbeeld de Deltawerken beïnvloedde het imago negatief. „Wel begrijpelijk, want we werken tenslotte met geld van de burger. Daar moet je goed mee omgaan." Als tastbaar voorbeeld van de openheid zal ieder RWS-onderdeel in de toekomst een goedgekeurde accountantsverklaring publiceren, zodat de burger inzicht krijgt in het financiële beheer. Bisschop zal niet schromen om, als dat voorde liger uitkomt, bepaalde projecten aan andere organisaties of bedrij ven uit te besteden. Belangenorganisaties Dat de Texelaars best wel eens an ders over de uitoefening van taken kunnen denken dan RWS, sluit Bisschop niet uit. „Wat wij een probleem vinden, kan de burger wel anders zien." Gezien de be trokkenheid van de Texelaars over weegt hij in voorkomende gevallen belangenorganisaties op het eiland bij plannen te betrekken. „Je kunt op zo'n eiland niet om el kaar heen." In sommige gevallen kan het bij voorbeeld gewenst zijn om in be paalde gebieden de natuur z'n gang te laten gaan. Net als voor ganger Johannes Reeder, die over gestapt is naar de Afsluitdijk, vindt Bisschop dat bepaalde na tuurgebieden (bijvoorbeeld De Ra- „Ik hoop niet dat dit incident de expositie gaat overheer sen", aldus een trieste Jan Kuiper. De voorzitter van de Stichting Thijssejaar opende zaterdag zelf de groenwerkers-tentoonstelling in de bibliotheek. Dat was eigenlijk voorbehouden aan wethouder Daan Schilling, maar die was zó ontstemd over een bijschrift bij één van de foto's, dat hij de klus weigerde. Ook de grote Jac R Thijsse is ooit begonnen in zijn eigen achtertuin. Die zinsnede is te vinden in de Groenwerkers-expositie in de bi bliotheek. Officiële instanties als Rijkswaterstaat, de gemeente en Jac.P. Thijsse-jaar op Texel "GROENAVERKERS Ook dc grulc Jac.P ThlJ i> uuil in zijn achtertuintje hcc'inn Bij afwezigheid van de wethouder opende Jan Kuiper zelf maar de Groenwerkersexposl- tle. IFoto Tessa de Graaft) Staatsbosbeheer presenteren de manieren waarop zij omgaan met de natuur op Texel. Daarnaast zijn verenigingen en particulieren ver tegenwoordigd. De voorbeelden van en mogelijk heden tot ecologisch beheer wor den op panelen met foto's getoond. De kwaliteit varieert van uiterst professioneel tot vruchten van huisvlijt. Het doel van het Thijssejaar is de waardering voor de natuur in eigen omgeving een impuls te ge ven. Wie iets waardeert, past daar ook goed op. „Dat is eigenlijk de essentie. Deze tentoonstelling toont voorbeelden hoe op Texel re kening wordt gehouden met eco logische principes. Alle deelnemers hebben zelf een stukje ingevuld, waardoor een divers ge heel is ontstaan, dat toch een een heid is. Eigenlijk dus ook een soort ecosysteem." Kunstwerk Jan Kuiper memoreerde dat het Thijssejaar al een aardig eind om is. Er is veel gebeurd: exposities, educatieprogramma's voor scho len, fietsroute, markten, excursies, lezingen en een fotowedstrijd. De koek is echter nog niet op. Eind deze maand volgt nog de presen tatie van een boek over Thijsse. Vergadertafel Bisschop (36) realiseert zich dat zijn taak als hoofd van RWS voor een groot deel zal bestaan uit overleg aan de vergadertafel. Toch schuwt hij de laarzen niet. „Ik wil me van dichtbij goed op de hoogte houden van de praktijk." Eén van de projecten waarover hij zich in de toekomst zal buigen is de eventuele overdracht van de Uit een tuin langs de Bernhardlaan in Den Burg is een grote stenen kikker verdwenen. Het opvallende beeld, eigendom van een 49-jarige vrouw, is ongeveer 75 centimeter hoog en anderhalf S twee meter in omvang. Het vertegenwoordigt een waarde van zo'n f750,-. De diefstal moet tussen 29 septem ber en 7 oktober zijn gepleegd, maar werd pas deze week bij de politie aangegeven, vissershaven aan de gemeente. Verder zijn er ontwikkelingen op het gebied van nieuwe technieken om kennis te krijgen over de kust. Daarmee kan bijvoorbeeld na een storm sneller de schade aan de kust worden vastgesteld. Bis schop is van plan zich met zijn fa milie spoedig op het eiland te vestigen. dorpscommrssie zal hun mening afstemmen op die van de jeugd werker. Bovendien hopen de initiatiefne mers nog steeds het jaar te kun nen afsluiten met de realisatie van het kunstwerk dat is ontworpen door Jan Wolkers. „Helaas is dat nog niet zeker", aldus Kuiper, die doelde op de nog niet rond zijnde financiering. Woedend Over de afwezigheid van de wet houder was Kuiper erg eerlijk. Schilling had vrijdag de expositie al bekeken, om goed beslagen ten ijs te komen voor de opening. Bij een foto van één van de particulie re deelnemers stond in kleine let ters een onderschrift dat als grap was bedoe ld. „Wat er precies stond? Ach, het refereerde aan de distelverordening en wethouder Poster. Ik wil het niet exact herha len", aldus Kuiper. De wethouder vatte de zin op als sneer richting zijn partij en ontstak in woede. Hij weigerde de exposi tie te openen en kwam daar ook niet op terug toen het bewuste on derschrift was verwijderd. Geen pas Kuiper zat erg aan met de situatie en hoopte dat het de expositie niet zou overheersen. Ook de aanwezi gen verbaasden zich over de rechtlijnigheid van de wethouder. „Ik hoop dat ie onze algemene be schouwing dan nog wel kan heb ben", mompelde Peter Bakker van Groen Links. Schilling wilde zelf niet veel zeg gen over het incident. „Ik vond dat het geen pas gaf. Weggehaald? Daar weet ik niks van." Nog steeds heeft het grootste dorp van Texel officieel geen ech te dorpscommissie. Een kleine groep mensen werkt daar echter hard aan. De commissie in oprich ting wil avonden over thema's be leggen om zo de inwoners te betrekken bij zaken die hen raken. Rond de 5 mei viering kende de dorpscommissie io. van Den Burg een opleving. Dat was echter het laatste wat lange tijd van de initia tiefnemers werd vernomen. Tot voor kort, want de kleine kern, be staande uit Peter („Hema") Bak ker, Riet Veenendaal, Ruud Nooij en Anne Bijlsma, gaat er weer te genaan. Ze vergaderen eens per maand. Themagerichte aanpak, dat gaat het worden. Peter Bakker: „Je krijgt mensen niet zover dat ze over alles willen meepraten. Maar als het om een onderwerp gaat dat hen raakt, dén komen ze wel." De dorpscommissie i.o. voelt zich geen afvaardiging van de bevol king. „We kunnen hooguit menin gen inventariseren en lijnen verkorten door deskundigen en betrokken ambtenaren uit te nodi gen voor bijeenkomsten. Als dat lukt, kunnen we frustraties weg nemen. Veel burgers hebben nu het gevoel dat het toch geen nut heeft iets aan de gemeente mee te delen, omdat er toch niets mee wordt gedaan." Jeugdwerk Ook de dorpscommissie i.o. heeft zo z'n frustratie over de gemeente. Onbeantwoorde brieven, vergade ringen waar ze niet voor worden uitgenodigdde voorbeelden zijn legio. Toch wordt de handdoek niet in de ring gegooid. Vorige week is een onderlinge bij eenkomst gehouden waarvoor de nieuwe jeugdwerker Carla Schra- ma was uitgenodigd. De commis sieleden hadden namelijk het idee dat speeltuintjes verdeeld over de wijken van Den Burg moeten wor den aangevuld met spelmateriaal voor de wat oudere jeugd. Schra- ma wist hen ervan te overtuigen dat zo'n speelplaats beter centraal geregeld kan worden. „Jongeren van die doelgroep hebben sociale contacten nodig. Die willen bij el kaar zitten", aldus Bakker. De Plan Nauta Tweede genodigde was Jook Nau ta. Zijn plan over de herinrichting van het centrum hebben veel los gemaakt, ook bij de dorpscommis sie i.o. Allen konden zich vinden in de uitgangspunten. Bakker: „Je kunt je vragen hebben bij bepaal de onderdelen, maar het gaat om het geheel. Het gesprek over het herstel van het karakter moet nu van de grond komen." De dorpscommissie is bang dat het hele idee onderuit wordt ge schoffeld door problemen over de tails. „De vraag moet niet zijn of de Groeneplaats volgens de plano logie wel mag worden bebouwd. Dat is een later stadium. Het plan is een handvat om goede ideeën samen te brengen en er iets mee te doen." Bijeenkomst Nauta heeft zijn plan aan de ge meente gepresenteerd. „Wij kun nen er dus niet mee aan de loop gaan. Maar eigenlijk zouden wij vreselijk graag een avond willen beleggen om met de inwoners van Den Burg erover van gedachten te wisselen. We zullen de gemeente vragen of wij dat mogen organise ren." (ADVERTENTIE) T E X E LS E? 'COl I RANT >jri i.'rl 1-urL

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 1