Niet bezuinigen, maar OZB verhogen Ad hoc-beleid laat geen ruimte voor fietspad Liever scherpe kantje bezuiniging afvlakker 6 Bodem van de schatkist in zicht College verliest algemeen belang uit het oog Verlaging reinigingsrecht „miezerig fooitje Er- Mensen TEXELSE COURANT Algemene beschouwing PvdA Algemene beschouwing VVD Algemene beschouwing Groen Links Wat ik zeggen woi Neva-ensemble in Waalder kerk Diavoorstelling in De Kiekendief Reclameborde Oproep DINSDAG 17 OKTOBER 1995 Inplaats van te snijden in uitgaven voor gladheidsbestrijding, ver keersveiligheid. basiseducatie, raamsubsidies, onderhoud open baar groen, begeleid wonen, strandbewaking en bodembe scherming, zou de gemeente de onroerend zaak-belasting moeten verhogen. De Partij van de Arbeid betoogt in haar algemene be schouwing dat dit veel billijker en evenrediger is. Immers door de bezuinigingen zullen met name de welzijnsinstellingen hun tarieven moeten verhogen „zodat de ge bruikers het gelag betalen van een keuze die het college heeft gedaan om zogenaamd de bur gers te sparen voor onaangename verhoging van belastingen en hef fingen". Bij verhoging van de OZB worden de lasten over meer schouders verdeeld waarbij het meest wordt betaald door mensen die veel on roerend goed hebben. Het gaat gemiddeld om maar enkele tient jes per gezin en zo kunnen pijnlijke ingrepen worden vermeden. Goedkoop succes De PvdA geeft het college er ste vig van langs met het verwijt dat het uit is op goedkope succesjes door allerlei individuele wensen te vervullen en daarbij het algemeen belang uit het oog te verliezen. „U vraagt, wij draaien. Zo blijven je vrienden je beste vrienden". Daar aan wordt toegevoegd dat een lange termijn-visie ontbreekt en dat belangrijke besluiten (buitengebied-plan) telkens voor uit worden geschoven. De fractie steekt de draak met het historisch medegebruik. „Hoe lang valt er bij voortgang van dit non-beleid nog iets mede te gebruiken? Dan wordt het met recht historisch, omdat we dan alleen nog maar kunnen memoreren wat er vroeger allemaal kon!". De socialisten menen dat b en w zich niet houden aan de afspraak dat het gedeelte van de salaris- en prijsstijgingen dat ten laste van de gemeente komt, moet worden op gevangen door belasting- en ta riefsverhoging. Nu wordt dit bedrag van f25000,- per jaar voor 1996 en 1997 ten laste van de derhoud van het openbaar groen op Texel nu al te wensen overlaat, zodat ook daar niet op bezuinigd mag worden. Bovendien is het strijdig met het beleid om de om geving leefbaar te houden. De fractie stemt in met de voor stellen van het college wat betreft het reinigingsrecht, maar vraagt zich wel af wat de gevolgen zijn van de zeer sterke daling van de oud papier-prijs. ombuigingsoperatie gebracht. De fractie vraagt daarover ophel dering. De PvdA wil een koppeling zien tussen de financiële positie van de gemeente, de totale lastendruk, de betaalbaarheid van de voorzienin gen en het onderhoudsniveau van gebouwen, wegen, plantsoenen ed. „Hierover moet een afgewo gen discussie plaatsvinden. Nu is het niet verhogen van de onroe rend zaakbelasting tot hoogste ideaal verheven zonder dat duide lijk is of dat nu echt het beste is voor de gemeente en haar inwo ners". Het niet verhogen van die belasting zou volgens de fractie bovendien uitlokken dat het rijk nog meer kortingen aan Texel oplegt. Het ontbreken van lange termijn- beleid blijkt volgens de fractie ook uit het niet meer ter sprake bren gen van het Sociaal Economisch Structuuronderzoek. „Wil het col lege zich wel vastleggen op de langere termijn? Of bent u toch lie ver met korte termijnsuccesjes bezig?". De fractie wil het onlangs tot stand gekomen convenant nog zien als een onderdeel van lange termijn-beleid, maar vraagt zich af of dit convenant ondanks dan wel dankzij de fracties van Texels Be lang en CDA tot stand is gekomen. Vervolgens wordt uitgelegd waar om het korten op de genoemde uitgaven onaanvaardbaar is. Ver keersveiligheid is van groot be lang; prioriteit moet worden gegeven aan een integraal ver- keersveiligheidsplan voor Texel. Ook de basiseducatie moet in stand blijven, want hiermee wordt iets gedaan aan het terugbrengen naar de arbeidsmarkt van mensen die in de bijstand zitten. Dat de raamsubsidies niet mogen worden aangepast motiveert de partij door te wijzen op afspraken die zijn gemaakt met de profite rende instellingen. In elk geval moeten de loonkostenstijgingen normaal worden vergoed. Het wordt in dit licht merkwaardig ge vonden dat het zomerrecreatie- werk door het college ongemoeid is gelaten bij de bezuinigingen. De bezuiniging bij de strandbewa king (o.a. door verkorting van de bewakingsduur) vindt de PvdA strijdig met het streven naar sei zoenverbreding, met name het naar Texel lokken van jonge gezin nen buiten de schoolvakanties. De fractie wil dat het project be geleid wonen niet wordt opgehe ven, gezien het succes. Ook de bodembescherming en bo demsanering moet over geld blij ven beschikken. Dan kan snel worden gehandeld bij kleine bo demverontreinigingen zoals on langs in de Waalderstraat. Plantsoen De socialisten vinden dat het on- De PvdA vindt dat de realisering van de uitkijkposten bij De schor ren en De Petten betaald moet worden uit het fonds voor recrea tie en toerisme en wil daar ook ge realiseerde en nog te realiseren Thijsse-fietsroutes bij betrekken. De partij vindt verder dat de jacht haven zijn tarieven zou moeten verhogen zodat de kosten en ba ten van deze voorziening in beter evenwicht komen. Het wordt onverstandig genoemd dat b en w hebben uitgesproken dat alle woonkernen van Texel op de kabel moeten worden aan gesloten. „Op deze manier wekt u de indruk dat wij partij zijn en lokt u aanvragen om bijdragen voor de realisering uit". De fractie spreekt ten aanzien van het minimabeleid uit dat de eigen bijdrage in de Bijzondere Bijstand moet worden afgeschaft. Ook wordt verlangd dat B en W zich uitspreken over preventie wat betreft de reiniging, dus beleid ge richt op het voorkómen van ver vuiling. Tenslotte vragen de socialisten maatregelen om de positie van starters op de woningmarkt te ver beteren en ze willen ook dat het onttrekken van woningen aan de woningvoorraad en het laten leegstaan van huizen werkelijk wordt aangepakt. „De ruimhartigheid waarmee het college met de middelen om springt is verontontrustend." Vol gens Erna Eelman van de WD komt de bodem van de schatkist in zicht. „En dan te bedenken dat het college bij haar aantreden een goed gevulde buidel aantrof. B en w gaan echter onverminderd door met het royaal doen van uitga ven." Volgens Eelman is er door dit beleid geen ruimte voor duur zame investeringen, zoals het fietspad langs de Vuurtorenweg. „Het roer moet om. Er zal een strukturele verlaging van de uitga ven moeten komen, willen we de solide financiële positie niet in ge vaar brengen. Als gevolg van dit beleid is belastingverhoging on ontkoombaar", aldus Erna Eel man. Als voorbeeld van ad hoc-beleid noemt ze het Jeugd- en Jongeren werk. „Op het investeringsplan is plotsklaps een bedrag van f100.000,- geplaatst, voor een speelplek voor jongeren tussen 12 en 16 jaar. Het is nogal naïef om te denken dat door het beschikbaar stellen van een groot bedrag, pro blemen zijn op te lossen. Bekijk eerst maar precies wat er aan schort. Dit is symptoombestrij ding." Afval Eelman is kritisch over het afval beleid. „Waarom gaat het college nu de tarieven verlagen, terwijl het zo goed als zeker is dat deze vol gend jaar weer verhoogd moeten worden? Wordt de burger blijge- maakt met een dooie mus? Het ligt meer voor de hand om een deel van het overschot te benut ten om de bijdrage van de toe ristenbelasting in de reinigingsta rieven te verlagen." Eelman vraagt het college wat het gratis aanleve ren van grof vuil heeft gekost. De VVD vreest dat door allerlei kleinere uitgaven grote investerin gen op de lange baan worden ge schoven. Voorbeeld daarvan is het voetpad langs de Schumakers- weg, dat van '94 is doorgescho ven naar '97, en het fietspad langs de Vuurtorenweg. „Het re keningsoverschot in '93 was f800.000,-. Hier is niets uit gere serveerd voor het fietspad." Om te voorkomen dat de gemeente met lege handen staat als de provincie straks met subsidie over de brug komt, doet de VVD zelf een finan- cieringsvoorstel. De speelplek voor jongeren vervalt (f100.000,-), evenals een aantal andere kleinere uitgaven. Verder wil ze de aan schaf van een nieuwe brandwee rauto (f450.000,-) een jaar uitstellen. De verbouwing van De Waldhoorn (f150.000,-) hoort vol gens Eelman niet thuis in het in vesteringsplan, maar kan uit de algemene reserve worden geput. In haar begroting komt f700.000,- vrij voor het fietspad langs de Vuurtorenweg. Overleg „Als u de bedrijvigheid wil stimu leren, dat is een eerste vereiste een goede verstandhouding. Meerdere beslissingenzouden met of genuanceerder zijn genomen als tijdig met het bedrijfsleven was overlegd. De uitgifte van slaap plaatsen had zeker met de toeristi sche sector besproken moeten worden. Dan waren alle onoverko melijke bezwaren eerder aan het licht gekomen. De middenstand weet niet meer waar ze aan toe is, als het gaat om detailhandels vestigingen. De uitkomst van het overleg met TVO over de hoogte van de reinigingstarieven heeft de verstandhouding geen goed ge daan." WV-zetel Volgens Eelman is er een discre pantie tussen de portefeuilleverde ling in het college en de OSG ..De Hogeberg". Een zelfstandige toekomst of is samenwerking met scholen van de vastewal tochbeter? Waar zijn de leerlingen het meest bij gebaat? (Foto Gerard Timmerman De koppen van het college uitge houwen in Italiaans graniet op de „Durper Dam". Een ironisch visi oen van Groen Links, nu b en w hebben besloten de Onroerende Zakenbelasting niet te verhogen. Fractievoorzitter Peter Bakker omschrijft de verlaging van het de reinigingstarieven in hun algeme ne beschouwing als „een mieze rig fooitje". Ze gebruiken het geld liever om de scherpe kantjes van de bezuinigingen af te vlakken. Een socialer minimabeleid, in standhouding van de bijdrage aan het ROC, een veiliger Bernhard- laan en een actiever beleid om mensen uit de bijstand aan een baan te helpen, zijn zaken die Groen Links nastreeft. Verlaging van de reinigingstarie ven staat goed, maar daar is vol gens GL alles mee gezegd. „Het gaat slechts om f 20,- per meerpersoons- en f12,- per één persoonshuishouden, slechts een kwartje tot veertig cent per con tainer." Van Groen Links hoeven de tarieven niet omhoog, maar ook niet omlaag. „Enige jaren ge leden is de honderd procent dek king losgelaten om tot aanvaardbare tarieven te komen. De huidige tarieven zijn dus geac cepteerd." Om de doelstelling „de vervuiler betaalt" uit te voeren, wil GL voor vaste lasten, zoals het ophalen, het wagenpark, de kosten van glas, papier, GFT-afval onderbren gen een aparte „heffing voor her gebruik" instellen. Overig afval moet worden gewogen, zodat zo wel particulieren als bedrijven naar aanbod betalen. „Afvalscheiding wordt hierdoor beloond." Volgens GL kan de tariefsverlaging voor de bedrijven in stand blijven. Minima GL werpt zich op voor de minima. „De wettelijke mogelijkheden moeten maximaal worden benut, teneinde het levenspeil van deze mensen te verbeteren. „Mensen die langdurig moeten rondkomen van een uitkering, moeten bijv. na drie jaar in aanmerking komen voor een uitkering van duizend gulden. Dit bedrag moet los wor den gezien van de bijzondere bijstand, bedoeld voor de aan schaf van een bril, etc. Volgens GL is ook op Texel sprake van „stille armoede". „Er zijn 21 gezinnen met kinderen onder de zestien jaar in de bijstand. Het gaat om vijftig kinderen. Een dagje uit met de kinderen, een cadeautje voor vrienden, het zit er gewoon niet in. Elk kind moet tenminste van één vereniging lid kunnen zijn. We geven geld uit aan van alles en nog wat. Dan hebben we ook de morele plicht te zorgen dat deze mensen niet in het riool van de sa menleving belanden." Bolder Minder mensen afhankelijk van de bijstand, doorstroming op de ar beidsmarkt en opheffing van de wachtlijst bij De Bolder. Drie doelstellingen van de coalitie, die volgens GL bereikt worden als Texelse bedrijven hun wettelijke verplichting nakomen om ten minste twee procent van de ar beidsplaatsen voor gehandicapten beschikbaar te stellen. „We willen dat het college met de werkgevers in gesprek gaat om te zorgen dat de norm wordt gehaald." GL voelt niets voor verkeer* op de kruising Hoomderwegj weg, zoals een raadsmeerc» wil. „Net als bij Akenbuun, de fietser voor wie het aanj( zou moeten worden op de h plaats. Om de fietsers veilig ten oversteken pleit de partj een kleine rotonde Aan de bi rand van de rotonde een dui herkenbare (bijvoorbeeld rt* kleurde) fietsbaan." Gezien het aantal fietsers da gelijks oversteekt vindt Gl i tuatie op de Bernhardlaan nijpender. „Deze mensen bij het oversteken aan hu overgelaten. De veiligheid v bewoners van de Bernhardla de Mars hebben bij ons del ste prioriteit. Fiets- en voe gerslichten liggen vergeleken de Pontweg/Hoornderweg Bernhardlaan veel meer voi hand. Wij bepleiten verkeer mers ter hoogte van Wilsterstraat en de Buytern In verband met geluidsov voor omwonenden en trillingi GL vrachtwagenverkeer om Burg heen leiden. GL stelt grenzen aan het hisii (toeristisch) medegebruik. 3.000 ha duingebied hebber 90 km wandelpad. In het b 197 meter per hectare ing< als wandelpad. Het strand» deel van de Slufter is vrij to kelijk. Waar zeurt men dantr, Texelaars in het buitengebied ten 30 april een meierblis ki ontsteken, zolang die op vefi stand van boerderijen ligt ei wassenen toezicht houden. Verder stelt GL voor de disteb dening te schrappen, omdat kels weinig schade zouden r maar grote aantrekkingskrad insecten uitoefenen. De Bernhardlaan wordt als onveilig ervaren. Omwonenden klagen over overlast door vrachtwagens. Moeten de auto's om Den Burg worden geleld7 Foto Gerard Timmerman Het Neva-ensemble uit Sint Pe tersburg heeft vorig jaar furore gemaakt op Texel. Zondag treden ze weer op, om 20.00 uur in de Hervormde kerk van De Waal. Het gezelschap heeft zich toege legd op het zingen van originele Russische muziek, zowel van we reldse als van kerkelijke aard. De bestuurszetel in de Stichting VVV Texelpromotie, die door burge meester Van Rappard wordt be kleed. „Doordat wethouder Poster van Financiën geen zitting heeft in het VVV-bestuur ontgaat hem de behoefte aan meer middelen om het promoten naar behoren uit te kunnen voeren. Dit valt af te lei den uit zijn voorbehoud bij de ver hoging van de promotiegelden. Voor de toeristische bedrijfstak met zo'n groot uitstralingseffect op de voorzieningen is het van le vensbelang alert te reageren op nieuwe ontwikkelingen." Onderwijs De VVD is voor een administratie ve samenwerking van de basis scholen (netwerkvorming). „Het voordeel is dat kleinschaligheid in combinatie leidt tot die van groot schaligheid." Over volledige zelfstandigheid van OSG „De Hogeberg": als door sa menwerking op bestuurlijk niveau met scholen elders het voortbe staan, inclusief het aantal taken pakketten op de lange duur, beter gehandhaafd kan worden, dan is dat in het belang van de kwaliteit van het onderwijs. Het belang van de leerling moet altijd voorop staan." Overleg met andere waddeneilan den vindt de VVD een goede zaak, maar op landschappelijk gebied is hier sprake van een risico. „Op an dere eilanden overheersen de na tuurgebieden, maar hier beschikken we over veel cultuur grond." zangers en zangeressen zijn alle maal opgeleid aan het conservato rium en werken afzonderlijk in opera's. Het Neva-ensemble staat bekend om het evenwicht in de samenklank. De entree voor het optreden be draagt f7,50. Kaarten zijn mo menteel al in de voorverkoop verkrijgbaar bij de Welzijnsstich- ting in d'Ouwe Ulo. In theater De Kiekendief op De Krim vindt woensdag 25 oktober een diavoorstelling plaats door de ervaren Duitse reisfotograaf Ru- dolf Schroder. Schroder verzorgt in Duitsland regelmatig voorstel lingen over zijn avontuurlijke reizen in de Verenigde Staten, Canada, Noorwegen en Zweden, en geeft daarbij gevarieerde informatie over deze landen, hun bewoners, de landschappen en de natuur. Woensdag beperkt Schroder zich tot Texel, wat al vele jaren zijn va kantiebestemming is. De entree voor de voorstelling be draagt f 5,=. Kaarten zijn verkrijg baar bij de receptie van De Krim en aan de zaal. De voorstelling begint om 20.00 uur. Beste gemeentebestuurders nologen, reclameboys en commissie Oosterend! Graai ik een opmerking maken w inrichting van de hoek Kerk Oesterstraat. Met name de u van straatmeubilair, zoals I» de kluiten gewassen fietser* nu het pas geplaatste ravis informatiebord (voorzien van reclame). Deze doen het piti ke dorpsgezicht geen Ze getuigen van, en ik denkr ook namens anderen in Oos* spreek, een gebrek aan i smaak, gemakzucht (spit ma en een gemis aan ov buurtbewoners. Ze worden p ling geconfronteerd met voer pen waar ze nog lang tege moeten kijken. Kunnen we no dere frivole objecten tege zien? Er is nog ruimte tusse kinderhoofdjes over! Hopelijk u nogmaals nadenken betere plaats van fietsenrek formatiebord. Misschien is d de binnenkomst van Ooste zoals elders gebruikelijk is wijsheid toegewenst. Jaap Sd Ooste Maaike van der Kooi heeft haar studie aan de Hoge Hotelschool van Maastricht met succes afge rond. Ze deed de specialisatie Food and Beverage en liep daar voor stage in New York en Den Haag. Haar zus Sarah voltooide de HEAO in Amsterdam. Ze deed de richting Commerciële Economie met als specialisatie International Business. Ze studeerde een half jaar in Dortmund en deed een half jaar stage in Leeds. In Alkmaar is Els Bergman ge slaagd voor het examen leidster kindercentra. Ze studeerde aan het Alkwaard College.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 6