DA schaart zich achter neeste collegeplannen Betaald weidevogelbeheer met vergoeding per nest Snel beleid maken over oeristische toekomst" Geen extra geld Calluna D66 wil duidelijke lijnen Werk aan Dorpsstraat start in december Verhoog onroerend zaakbelasting met 2%" Badweg een jaar uitstellen? TEXELSE 7 COURANT Algemene chouwing CDA Algemene ichouwing D66 Algemene beschouwing Texels belang DINSDAG 17 OKTOBER 1995 worden doorgegeven. Koolhof: „Volgens ons schaadt dat de pri vacy echt niet." Het plan voor een elektronisch stembureau wordt door het CDA met enige argwaan bekeken. De vraag is wat de kosten zijn en hoe dit er in de praktijk voor de bevol king uit gaat zien. Een speciaal blusvoertulg voor brandbestrijding in moeilijk toe gankelijke gebieden vindt het CDA nge vergaderingen en Ste epler brengen de politiek 4 niet dichter bij de bevol- )et die stelling begint frac- nitter Jan Koolhof de me beschouwing van het ge partij kan zich in de collegeplannen vinden, staan de CDA-ers niet ach- fiaging van de reinigings- Met het huidige tarief n tegenvallers worden op- pn. t herdenkingen hebben de pen stilstaan bij de ontwik- nop het eiland in de afgelo- ftig jaar. „Die zijn onstuimig st", aldus Koolhof. Ivan stabilisatie lijkt aange- De landbouwsector werkt bh duurzame land- en tuin- waarbij het beheren van na- landschap voor het CDA ^van belang is. tnzorg vindt de partij uiterst tijk. Het plan Jan Dirksoord housiast ontvangen, maar olgens het CDA nog niet ge- Gestraft dorpen van Texel moet een Igevestigd blijven, vindt het nieuwe financierings- fa het rijk voor de scholen bedacht, kan echter voor nen zorgen. Ook de onder- oestand van het hoofdge- van de OSG baart de partij gemeente door het rijk gestraft" met een korting en jarenlang zuinig finan- eleid, is de partij een doorn oog. „We verwachten dat fege er alles aan doet om de irde ingezetenen van Texel irken", aldus Koolhof. Hij :t college met de sluitende ig en heeft geen moeite voorgestelde bezuinigin- ■ie zullen geen grote gevol- oben voor het welzijn van mers." JA wil de belastingen op Subsidiëring van zwemparadijs Calluna Is een hot Item in de algemene beschouwingen. Hoeveel is de slechtweervoorzlening ons waard,Foto Gerard TimmermanI Texel zo lang mogelijk proberen laag te houden, maar vindt het te overwegen een verhoging door te voeren als belangrijke investerin gen moeten worden gedaan. Ook het CDA wil graag een spe ciale toerisme-begroting om be leidskeuzes in de toekomst te vergemakkelijken. Verdere terug dringing van kampeermogelijkhe- den voor jongeren vindt de partij een zorgelijke ontwikkeling. „Het eiland moet aantrekkelijk blijven voor iedereen." Kwaliteitsverbete ring wordt door het CDA nog steeds als het beste middel gezien om verzekerd te blijven van vol doende overnachtingen in de re creatieve sector. Calluna Een beter overzicht van de ge meentelijke financiën is gewenst om sneller te kunnen inspelen op ontwikkelingen. Rond de bouw van de vuilverbran dingsinstallatie in Alkmaar zijn de nodige problemen gerezen. Het CDA is bezorgd en vraagt zich af of dit financiële consequenties voor Texel zal hebben. Er mag geen grotere bijdrage aan Calluna worden verstrekt. De par tij vindt samenwerking met Mo lenkoog prima, maar tolereert niet dat daardoor dit openlucht bad eventueel verloren gaat voor de bevolking van Texel. Nieuwbouwplannen voor De Bol der worden met belangstelling af gewacht. „Misschien kunnen nieuwe, nog te ontwikkelen pro- dukten van de sociale werkplaats de te verwachten financiële kor ting voor een deel opvangen", al dus de fractievoorzitter. Veegbeurten Er is teveel zwerfvuil op Texel, vindt het CDA. Een hoger tonnage aan veegafval mag de gemeente niet aanzetten tot vermindering van het aantal veegbeurten in de dorpen. Het CDA wil laten onderzoeken of gegevens van Texelse autobezit ters automatisch via een compu terverbinding aan Teso kunnen een niet noodzakelijke investering. De prioriteiten worden elders ge legd, bijvoorbeeld bij een spoedige beveiliging van de kruising Hoorn- derweg/Pontweg/Emmalaan. Om meer parkeergelegenheid in Den Burg te krijgen wil het CDA een ruimte inrichten op het terrein dat vrijkomt als De Ferrever wordt afgebroken. Met smart wordt gewacht op de evaluatie van de openbaar groen verkoop. Het CDA staat daar wel achter, maar vindt de afwikkeling te ingewikkeld en te tijdrovend. Daardoor worden de kosten te hoog. Gedeeltelijke privatisering van de sportvelden kan de goedkeuring van de partij wegdragen. Met een ton voor het jeugd- en jongeren werk heeft het CDA ook geen moeite. „Misschien is het een idee voor strandpaviljoens om rietvij vers met helofytenfilters aan te leggen. Of wellicht kunnen opslagtanks en reservoirs de kosten voor riolering beperken", merkte Jan Koolhof op. 'Maar op het beleid van gelopen jaar onthouden zij sn. „Ons oordeel daarover 'osgzaam bekend", aldus de Groot, fractieleider van De partij roept ten aanzien fiischillende onderwerpen duidelijke beleidslijn. Maar en adviezen op (nen. Daartoe heeft D66 eperkt. Een aparte begroting 'et toerisme op Texel kan de uiring van fractievoorzitter ut wegdragen. „Dan kan in skomst het toeristenbelas- «artje voor een deel weer "ede worden gebracht aan Serisme zelf." Gesprekken tetrokkenen, onder andere seiners, over de toeristisch- hische ontwikkeling na moeten snel op gang ko- «ndt de partij. "hoging van de gemeentelij ke aan de VVV heeft D66 moeite. De partij vindt wel Weling tussen de VVV en khterban moet worden ver- Meer blauw JWieentelijke automatise- ;i°iecten stuiten bij D66 niet 'Wennen, mits vaker een be- *°rdt gedaan op Texelse Ie ders. 'Ned van politiezaken wil de "eer blauw op straat. De „Beperking van evenemen- 91 het weren van jongeren to openbare orde misschien We, maar dat heeft op den economische consequen ts wil de sluiting van terras- jefechakelen aan de 1-2-3- "9- 'voorstander van een eigen 5 verkeers- en vervoersplan. Bezuinigen op gladheidsbestrij- ding wil de partij eerst bekijken in het licht van verkeersveiligheid. Onveilig In samenwerking met vervoerders moet een parkeerterrein voor vrachtauto's worden ontwikkeld, zodat deze niet langer in dorpsker nen hoeven te staan. Met de herinrichting van de Beatrixlaan-Emmalaan- Bernhardlaan moet haast worden gemaakt, omdat de situatie daar volgens D66 bijzonder onveilig is. Al eerder heeft De Groot aan gestipt dat de woonfunctie op be drijventerreinen steeds meer gaat overheersen. Hij pleit voor een dui delijke nota bedrijventerreinen, waardoor ook helder wordt hoe de regels zijn voor detailhandelvesti ging en ambachtelijke zaken. Onderwijs D66 wil dat de gemeente bij vaca tures de voorkeur geeft aan Texel se kandidaten. Zijn die niet voldoende geschoold, dan dienen ze een aanvullende opleiding te krijgen. De veranderingen in het basis- en speciaal onderwijs moeten wor den besproken met de ouders. Op de OSG moet het arbeidsklimaat worden verbeterd, zodat het ziek teverzuim minder wordt. Het idee om verenigingen en an dere instanties voortaan geen ex ploitatiebijdrage meer te geven maar een raamsubsidie, wordt gesteund door D66. Alleen is de partij er niet blij mee dat clubs zeer verschillende bedragen krijgen, doordat de één de weg naar de ge meente beter weet te vinden dan de ander. De Groot: „Alle vereni gingen moeten binnen nu en twee jaar een beargumenteerde aan vraag voor raamsubsidie indie nen." De partij wil een apart budget voor startsubsidies houden. Als De Ferrever dicht gaat moet vervangende accommodatie wor den gevonden. Bij sloop zijn de kosten waarschijnlijk hoog, daar asbest in het gebouw is verwerkt. Er dient dus geld te worden gere serveerd. Praktijk De Welzijnsstichting en de nieuwe jeugdwerker moeten beleid voor het jongerenwerk ontwikkelen. De Groot: „Beleid en uitvoering moe ten in meer gevallen dichter bij el kaar liggen. Neem bijvoorbeeld ook het ouderenbeleid. Het moet aansluiten op de praktijkbehoef- Texels Belang wil dat de gemeen te volgend jaar f15.000,- uittrekt voor een project voor betaald wei devogelbeheer. Boeren voeren op hun grasland een zodanig beheer dat maximale mogelijkheden wor den geboden voor het nestelen van weidevogels. Afhankelijk van het succes, te bepalen aan de hand van het aantal uitgekomen legsels. krijgen ze dan een ver goeding. Texels grootste politieke partij lan ceert dit plan in de algemene be schouwing bij de behandeling van de gemeentebegroting. Proeven met betaald agrarisch natuurbe heer worden elders in het land al genomen. „Voor agrariërs die het willen en die het past, kan het aantrekkelijk zijn om dergelijke ac tiviteiten in de bedrijfsvoering op te nemen". Voorgesteld wordt het projekt op Texel drie jaar te laten lopen en er vijf boeren aan te laten meedoen. De benodigde f15.000,- per jaar zou moeten worden ge dekt uit het fonds toeristische voorzieningen .omdat het project een positieve uitstraling zal heb ben en zal bijdragen aan de kwali teit van het toeristisch product". Bedrijfswoningen In de beschouwing doet Texels be lang diverse voorstellen tot veran dering van de begroting. De fractie vindt dat voortaan voor bedrijfswoningen op bedrijventer reinen een hogere grondprijs moet gelden dan voor de bedrijfsgebou wen. Voorgesteld wordt een vast bedrag extra van f15.000,- per wo ning te berekenen. Ook wordt ge vraagd om een regeling die erop neerkomt dat bewoners van be drijventerreinen wat meer hinder van de omgeving voor lief moeten nemen, anders zijn de woningen een bedreiging van de bedrijvig heid ter plaatse Texels Belang wil dat ook gemeen telijke woningen in bewoonde staat verkocht kunnen worden. De partij laat zich opgetogen uit over het onlangs tot stand geko men convenant en het daarmee samenhangende ammoniakreduc- tieplan. Met trots wordt eraan her innerd dat Texels Belang de bouwstenen voor een en ander heeft aangedragen. De partij juicht toe dat de gemeen telijke bijdrage voor VVV promotie wordt opgetrokken naar f195.000,- per jaar. „onder voor waarde dat de andere partners dat ook doen". Wat betreft gebruik van drijfmest bij de stuifbestrijding wordt ge vraagd om een „doorbraak". Wat in de veenkoloniën mag, moet ook op Texel mogen. Inzake onderwijs wordt voor gesteld de scholieren van Durper- honk in De Cocksdorp voortaan niet meer zwemles te geven in Molenkoog maar in het bad van het dorpshuis, naast de deur. Subsidie De partij vindt dat verenigingen ed. die van de gemeente subsidie ontvangen niet altijd maar in alle opzichten hun gang mogen gaan. Als hun activiteit strijdig is met het gemeentelijk beleid moet de subsidie onder voorwaarden wor den verleend of gestopt. Texels Belang vindt dat bij de hui dige „natuurbouw" wel de natuur maar niet de cultuurhistorie wordt behartigd. Gepleit wordt voor een aanlegvergunning voor natuuront wikkelingsprojecten. De partij is er onaangenaam ver baasd over dat in de aanbiedings brief bij de begroting niets wordt gezegd over groei, kwaliteit, con currentie e.d. van het toerisme. Gepleit wordt voor de reconstruc tie van een manschappenverblijf in fort De Schans, waarin vondsten uit het fort tentoongesteld kunnen worden. Wat betreft Texels Belang moet de gemeentelijke subsidie voor de lo kale omroep gewoon doorgaan. Kritisch staat de partij tegenover het Projekt Innovatie Ouderen zorg. De fractie wil weten wat de resultaten zijn en welke kosten hier tegenover staan. Voorgesteld wordt de bezorging van gemeentelijke post en het on derhoud van straatmeubilair voort aan over te laten aan De Bolder. Verder wordt voorgesteld om over drie jaar te bekijken of gemeente lijke subsidie voor de Medische Post in De Koog nog wel nodig is. Ook wordt gepleit voor een stijl voller voorziening voor het plaat sen van urnen op de algemene begraafplaats in Den Burg. Meerdere keren laat de fractie in zijn beschouwing een pleidooi doorklinken voor Texelse herken baarheid en historisch medege bruik van natuurgebieden. „Een herkenbaar eiland draagt bij aan de leefbaarheid en is ook toe ristisch, dus economisch van be lang. Gepleit wordt voor aanpassing van de huisvestings verordening zodat oud-Texelaars ruimere mogelijkheden krijgen voor terugkeer. Geklaagd wordt over niet passen de bouwwerken die op het eiland tot stand zijn gekomen. B en W moeten voortaan ingrijpen als er ontwerpen komen die niet passen in de omgeving. Texels Belang is voor soepelheid, maar wel binnen de bestaande re gelgeving. Illegale bouw kan niet en de „hoed" van het Greenside- gebouw moet er dus af. De gemeente moet klantvriende lijk zijn. Voorgesteld wordt een meldpunt in te stellen waar bur gers terecht kunnen met klachten daarover. De partij wil dat bij Teso wordt aangedrongen op het invoeren van een 5-vaartenkaart voor personen en dat wordt onderzocht of 's avonds (vooral vrijdag) langer kan worden doorgevaren. Wat betreft de uitbreiding van het f letspadennet kent de fractie hoge prioriteit toe aan een pad langs de Westerweg. Er kan alvast begon nen worden met een pad langs de Akenbuurt waar nu een onveilige toestand is. Een andere verkeerswens betreft verplaatsing van het parkeer ter rein aan de Langeveldstraat in De Cocksdorp naar het terrein bij de R.K.kerk. Het voetpad langs de Schumakersweg in De Koog zou het komende jaar gerealiseerd moeten worden. OZB omhoog Gevraagd wordt de thans zeer la ge Onroerend Zaak-belasting met 2% te verhogen. Dat levert elk jaar f50.000,- extra op. Daaruit wil Texels Belang met f19.000,- het Keesomstudiefonds voeden en de rest in de algemene reserve stor ten, zodat de gemeente beter is opgewassen tegen de kortingen en tegenvallers die nog in het ver schiet liggen. Het Keesomfonds zou ook versterkt kunnen worden uit de extra opbrengst van grond voor woningen op bedrijventerrei nen. Het fonds mag in elk geval niet door bezuinigingen worden getroffen omdat het voor sommi gen onmisbaar is om een bepaalde studie te kunnen volgen. n Pluim De fractie is zeer te spreken over de gemeentelijke afdeling finan ciën. Dit „bolwerk van degelijk heid" was het afgelopen jaar o.a. bijzonder inspannend bezig met het BBI-projekt en de uitwerking van het forfaitaire systeem voor, toeristenbelasting. Dat de politiek dat laatste heeft afgeblazen doet daaraan niets af. De fractie zal daarom de partijtrofee „De Groen zwarte Pluim" aan de mensen van deze afdeling geven. te." Een ton uittrekken voor een speelplaats voor oudere jeugd wil de partij niet. „Liever reserveren we A50.000,- voor het jeugdwerk in algemene zin." D66 wil de reinigingsrechten nog niet verlagen. Het is nog niet dui delijk hoe de kosten zich komend jaar ontwikkelen. De partij heeft geen problemen met de verhoging van de rioolrechten. Financiële hulp voor strandpaviljoenhouders bij de aanleg van riolering is echter uit den boze wegens de rechtson gelijkheid tegenover andere onren dabel gelegen pandbezitters. „Zoek liever naar goedkopere al ternatieven." Groeneplaats D66 wil, vooruitlopend op defini tieve maatregelen, op korte ter mijn de Groeneplaats al aantrekkelijker maken op een goedkope manier. Daarbij wordt gedacht aan een terras, straat- meubilair en beplanting. Tussentijdse veranderingen in de financiële situatie van de gemeen te moeten sneller worden gemeld. Verder wil D66 dat de gemeente bedenkt wanneer wél en wanneer geen beroep kan worden gedaan op ondernemers voor een geldelij ke bijdrage, zoals bij de herinrich ting van de Dorpsstraat. Nierstichting. De collecte van de Nierstichting heeft op Texel' f8207,30 opgebracht. Handhaving van de openbare orde houdt de politici bezig. Moeten organisatoren van evenementen bijvoorbeeld zelf de kosten van de extra Inzet van agenten gaan betalen? (foto Gerard Timmermani „Prijzenswaardige solidariteit". De gemeenteraad complimenteer de De Koog vorige week in lo vende bewoordingen wegens de geldinzameling voor herinrichting van de Dorpsstraat, ledereen is blij met het plan, waarin ook ver vanging van de riolering is opge nomen. Slechts kleine kanttekeningen werden ge plaatst. Meerdere raadsleden waarschuw den dat de nieuwe Dorpsstraat wel goed toegankelijk moet zijn voor minder validen. Wethouder Poster verklaarde dat dit juist een speerpunt is in de plannen. Corrie Heijne (Texels Belang) stel de voor de herstrating van de Bad weg een jaar uit te stellen. Verbouwingswerkzaamheden op camping Kogerstrand brengen zwaar verkeer met zich mee en het raadslid voorzag dat daardoor de fraai aangelegde straat zou worden stukgereden. Poster voelt daar weinig voor, omdat de werk zaamheden in een kort tijdsbestek moeten plaatsvinden. In december gaat de eerste schop de grond in en vóór Pasen moet alles klaar zijn. Handtekening Erna Eelman van de VVD voegde eraan toe dat eventuele schade op de dader kan worden verhaald. „Het gaat trouwens niet om de hele Badweg. Alleen het stuk tot de Ruyslaan." Ze maakt zich wel zorgen over het uitblijven van de formele bevestiging van de provin cie, die één derde van de kosten voor haar rekening zou nemen. De wethouder verzekerde Eelman dat dit slechts een kwestie van tijd is. „Gedeputeerde Lagrand heeft al getekend, dus we zijn voor 99,9 zeker." Het potje voor cultuur en historie leek Eelman een mogelijkheid om nieuw straatmeubilair te bekosti gen. Daar wilde de wethouder geen uitspraken over doen. Er komt wel nieuw meubilair. De keu ze wordt bepaald in overleg met de werkgroep die de herinrichting begeleidt. Verdeling Pieter de Groot van D66 had kri tiek op de gelijke verdeling van de kosten van het project over provin cie, gemeente en het dorp. „Het moet niet zo'n standaard verdeling zijn. Ondernemers hoeven niet te betalen voor zaken die naar aard bij de gemeente thuishoren. U zou alle werkzaamheden uiteen moe ten rafelen en daar prijskaartjes aan hangen." De Groot denkt dat in de toekomst wel vaker projecten in samenwer king met bevolking zullen worden aangepakt. „We moeten hier een velletje papier aan vuilmaken, zo dat het vastligt." Poster vond dat geen slecht idee, maar wees erop dat in het geval van De Koog de provincie de eenderde verdeling eiste. Rioolrechten Paul Kikkert van Texels Belang vond het jammer dat door bericht geving de indruk was gewekt dat de verhoging van de rioolrechten nodig is om de achteruitgescho- ven vervanging van het riool in de Cocksdorper Langeveldstraat toch te kunnen uitvoeren. „U had er waarschijnlijk minder moeite mee gehad als er had gestaan dat dat voor de Dorpsstraat was", merkte de burgemeester fijntjes op

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 7