Cjrocn <ZwartsJexeh in het harL, (apsters openen jacht op beunhazen lechter moet oordelen over De Worsteltent Aantal oefeningen Vliehors neemt af N part logiesgebouw naast monument ,,We bieden ze werkplek aan" TV0 "parasiet' Ondanks sluiting Noordvaarder: ummer 06 904 904 01 Jongen mishandeld Bromfiets in brand gestoken Radio interviewt i auto's betrokken bp-staartbotsing VERDER IN DIT w Russisch ensemble imponeert in De Waal 2 sw Flamenco-gigant treedt gratis op 2 Zaal erbij voor Texelse bioscoop 3 Lutz Lohse wint met mijlen voorsprong 5 x* Hotel Boschrand groeit naar honderd bedden 7 Extra vergadering over rotonde en bedrijventerreinen Lezing Piersma over wadvogels De Parasiet aan het (weder-) woord Vanavond 20.00 uur RADIO TEXEL 106.1 FM - 98.5 Kabel jéRICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11027 DINSDAG 24 OKTOBER 1995 give Langeveld en de Rooy b.v.( tel. (0222) 362600. I^rtenties/abonnementen/bezorging tel. 362600, fax 314111. actie tel. 362620, fax 314111. 0. m dringende gevallen 06-52 78 49 62. actie buiten werktijd Frans Hopman, ■n Witteplein 27, Den Burg, telefoon 315472. CHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. LOSSE NUMMERS ƒ1,45. even de krant bellen Kjc% I voor nieuw v 2 voor vpon. 3 voor de agenda, 4 vuur hei weer Ut TC-Nieuwslijn, altijd het laatste nieuws jvv is het niet. Tien jaar gele- trokken de gevestigde Texel- appers ook al eens ten strijde m de beunhazen. Het sluime- ie fenomeen steekt echter de weer op. dus een nieuwe ac- s nodig. even Texelse kappersbedrijven ken de koppen bij elkaar loken. Steeds meer signalen en erop dat beunhazen de kt verzieken. Vaak gaat het om ex-werknemers, die thuis hun be roep weer oppakken. „Het gaat ons niet om iemand die zijn familie knipt. Dat gebeurt en dat is niet il legaal. Maar zodra vrienden en kennissen in beeld komen en er geld voor wordt gevraagd, dan gaan ze in de fout", aldus Cocky Penha, namens de beroepsgroep. Tien jaar geleden waren zo'n vijf tien illegale kapsters („het zijn meestal vrouwen") actief. Het kostte bijna vier arbeidsplaatsen. Nu zijn in ieder geval vijf namen bekend. Ook nu wordt het bestaansrecht van kapsalons be dreigd en komt de werkgelegen heid in gevaar. Baan aangeboden Om aan te tonen dat hun motieven zuiver zijn bieden de kappersbe drijven de beunhazen een betrek king bij één van hen aan. Cocky Penha: „Als ze zo graag willen werken kan dat, maar dan wél le gaal." Een afgevaardigde van de Texelse kappers gaat langs de zwartwerksters. Ze krijgen een verklaring voorgelegd die ze moe ten ondertekenen. Daarmee belo ven ze hun activiteiten te zullen staken. Wie zijn handtekening wei gert kan op een bezoekje van de belastingdienst rekenen. „Hard? Ja, keihard. Maar we menen het ook echt. Wij moeten ook met on ze billen bloot, dus dan zij ook." De kappers erkennen dat het voor (ex-)werkneemsters soms moeilijk is om „nee" te zeggen tegen vrienden en kennissen. „Het wordt vaak gezien als vrienden dienst. Maar het is oneerlijke con currentie en er zou dus gewoon niet om moeten worden ge vraagd." Een 15-jarige jongen uit Oude- schild liep in de nacht van zater dag op zondag rake klappen op na een uit de hand gelopen menings verschil met een 17-jarige dorps genoot. Meest in het oog springend gevolg waren enkele blauwe plekken in zijn gezicht. De beide jongelieden hadden eerder op de avond al onenigheid gehad, maar de ruzie escaleerde toen ze elkaar rond twee uur opnieuw te genkwamen op het Schilderend in Den Burg. De jongste van de twee beweert dat de ander hem vervol gens van zijn fiets trok, waarna hij in elkaar werd geslagen. Zijn op ponent ontkent alle schuld. De po litie heeft aangekondigd een onderzoek te zullen instellen. De bromfiets van een 63-jarige man uit Oosterend, die donderdag uit de Warmoesstraat in Den Burg werd gestolen, is enkele dagen la ter elders teruggevonden De brommer bleek in brand gestoken. De bijna dertig jaar oude Kreidler had een zeer grote emotionele waarde voor het slachtoffer. vijf weken weten Annet Arends en Alfons Griffioen horecabedrijf De Worsteltent of ze hun bedrijf mogen reiden. Dan velt de Alkmaarse rechter een oordeel in conflict dat de firmanten hebben met de gemeente inzake de door hen vurig verlangde uitbreiding van De steltent met een apart logeergebouw. tmeente wil daar niets van i. Mede gedreven door de om het aantal toeristische in op Texel binnen de af- oken perken te houden, de bouwaanvraag vorig jaar s hand gewezen en werd het p dat Arends en Griffioen er hadden ingesteld, onge- verklaard. Waarop de firma sat Maurice Frantzen (be- van de „hoed" in De Koog) arm nam en haar gelijk pro- te halen bij de rechtbank imaar. Hotel verandering van boerderij in abedrijf (bijna dertig jaar ge- op initiatief van de Amster- ïer Ko van den Busken) werd orsteltent niet alleen restau- naar ook hotel. De kleine en leer in deze tijd passende ka- zijn nu echter weggebroken hele ruimte staat ten dienste et restaurant. Het verstrek- «1 logies is voor de bedrijfs- 9 echter noodzakelijk en de wil daartoe haaks op het be de gebouw een apart logeer- w stichten. Opnieuw ka- in het bestaande gebouw willen ze niet, want als de- trekken aan de huidige eisen m is er niet genoeg ruimte en het uiterlijk van De eltent aantasten vinden ze ngewenst. Dat zou boven- l'ote problemen geven want een rijksmonument. Volgens het ontwerp van architek- tenburo Jan Visser zal het aparte gebouw ruime, exclusief uitge voerde kamers van diverse groot ten (24-40 m2) bevatten met totaal 28 slaapplaatsen. Het exte rieur zal passen bij de bestaande Worsteltent: een lage lange kap met oud-Hollandse pannen, muren opgetrokken uit oude gele stenen en raam- en deurpartijen die doen denken aan wagendeuren en stalramen. De initiatiefnemers dachten dat te verwezenlijken door gebruik te maken van een wijzigingsbe voegdheid die in het bestem mingsplan is opgenomen. Die bevoegdheid voorziet een extra bebouwingsvlak van maximaal 250 m2. Het conflict komt erop neer dat de gemeente dat extra gebouw wel wil toestaan, echter uitsluitend om er centrale voorzieningen in onder te brengen, bijvoorbeeld een recreatiezaal, zwembad of keuken. B en W zeggen dat de vrijstelling daarvoor is bedoeld en niet voor slaapplaatsen. Men wil wat dat betreft niet soe pel zijn gezien het stringente slaapplaatsenbeleid op het eiland, al zou de bestaande Worsteltent volgens het bestemmingsplan 60 bedden mogen bevatten, zodat de 28 bedden die nu door Arends en Griffioen worden gevraagd, beter bij het beleid passen. Feit is echter dat 60 slaapplaatsen in het be staande gebouw puur practisch gezien niet zijn te verwezenlijken, zodat de gemeente de wél reali seerbare slaapplaatsen in het ge vraagde extra gebouw, ziet als uitbreiding. De initiatiefnemers voerden tij dens de rechtszitting op 12 okto ber jl. bij monde van Mr Frantzen aan dat de gemeente in deze niet consequent is. Bij andere gebou wen (zoals Californië, en Bosch en Zee) zou de gemeente via de wijzi gingsbevoegdheid wél aanzienlijke uitbreiding van slaapplaatsen heb ben mogelijk gemaakt. Bij monde van ambtenaar Olaf Storms legde de gemeente uit dat die vergelij king niet opgaat. Bij genoemde andere projecten ging het namelijk om totale nieuwbouw, maar de wijzigingsbevoegdheid werd ook daar gebruikt voor centrale voor zieningen. Recht Mr Frantzen wees erop dat de si tuatie niet beoordeeld moet wor den naar de feitelijke situatie van dit moment maar op grond van de geldende bestemming. De Worsteltent zou een veel groter aantal slaapplaatsen mogen be vatten dan nu wordt gevraagd. De gemeente respecteert dus de in het bestemmingsplan vastgelegde rechten niet, aldus de advocaat, Firmant Alfons Griffioen met een foto- en bouw. die verder suggereerde dat de ge meente op deze manier („Blufpo ker!") wil bereiken dat de initiatiefnemers van hun plannen zullen afzien zodat er helemaal geen slaapplaatsen komen. Vol gens Frantzen is dat een illusie. De twee firmanten hebben logiesge- legenheid hard nodig om tot een acceptabele exploitatie te komen. Als het logiesgebouw niet door gaat, zullen Arends en Griffioen gedwongen zijn in het bestaande oude gebouw weer overnach- tingsmogelijkheden te scheppen eri de centrale voorzieningen in het nieuwe gebouw onder te bren gen. De gemeente heeft dan zijn zin, maar er is geen enkel belang tekeningencollage die een beeld geven van de mee gediend, in tegendeel, er ont staat dan een logiesgelegenheid van lage kwaliteit die de waarde van het monumentale gebouw in gevaar brengt. Het is bovendien hoogst onpraktisch en strijdig met het gemeentelijk beleid dat op kwaliteitsverbetering van de ver- blijfsrecreatie is gericht. Verwachtingen Frantzen vindt bovendien dat de gemeente verwachtingen heeft gewekt of in stand gelaten toen de initiatiefnemers De Worsteltent kochten en vooraf informeerden naar de uitbreidingsmogelijkhe den. Er is althans nooit gezegd dat de wijzigingsbevoegdheid alleen Pontweg, iets voorbij de 9 met de Emmalaan, vond ag kort na het middaguur bp-staartbotsing plaats vier auto's betrokken wa- passagiere van een taxi de voorruit en moest doktersbehandeling Een andere inzittende 'een pijnlijke knie aan over. auto's reden allen in de richting van De Koog, toen de voorste bestuurder uit Den Haag plotseling moest afremmen. De automobilist uit De Waal daarach ter trapte ook op de rem, maar twee bestuurders uit Lelystad en uit Heemstede, reden te dicht ach ter hem om tijdig te kunnen stop pen. Bij de kettingbotsing die toen ontstond raakten alle vier de voer tuigen beschadigd. De politie kwam er aan te pas om het ver keer vanaf de boot in goede banen te leiden. De brandweer werd in geschakeld om het wegdek schoon te vegen. Radio Texel zendt vanavond een exclusief interview uit met ,de pa rasiet". Het programma, dat om 20.00 uur begint, is een onderdeel van de actie van het Texels Ver bond van Ondernemers om de nieuwe promotiebijdrage voor de VVV bijeen te krijgen. In de adver tentiecampagne „Texel is ziek" speelt de parasiet (ondernemer die niet meebetaalt, maar wel mee profiteert) een hoofdrol. Radio Texel is te horen op 106.1 FM, of 98.5 op de kabel. De campagne wordt donderdag 2 november afgesloten met „het grote Wuis ontbijt" voor Texelse ondernemers in hotel Opduin. Tij dens het ontbijt geeft de VVV een toelichting en wordt gesproken over „de herinrichting van het Texels ondernemerslandschap". met name betrekking op luchtsteun bij grondoperaties. Vroeger kwamen daar veel vaar digheden bij kijken voor de piloten en diende dus regelmatig te wor den geoefend. Tegenwoordig is de technologie zover dat alleen maar af en toe hoeft te worden be proefd of alles nog goed werkt. „Met een druk op de knop doet de computer het werk", legt majoor Bijkerk van de luchtmacht uit. Ver weg Luchtverdedigingsgevechten ver gen veel meer van een piloot. „Lo- aan twee van de vier auto's die bij de kettingbotsing betrokken waren, was aanzienlijk. (Foto Gerard Timmorman) De sluiting van het straaljager- oefengebied De Noordvaarder op Terschelling heeft geen negatieve gevolgen voor Texel. Gevreesd werd dat overlast zou ontstaan door intensiever gebruik van de Vliehors. Het totaal aan oefenin gen blijkt echter steeds meer af te nemen. Dat schrijft staatssecre taris Gmelich Meijling in een brief aan het Coördinatiecollege Wad dengebied. Het sluiten van de Noordvaarder was een overheidsbeslissing. Lan ge tijd is daar door diverse instan ties voor gepleit. Luchtmachtoefe ningen zijn milieubelastende acti viteiten en samenvoeging op één punt werd beter geacht dan sprei ding over twee gebieden. De faciliteiten op Vlieland zijn be ter. Op de Noordvaarder konden slechts eenvoudige oefeningen worden gedaan. De keuze welke range in stand moest blijven was dus niet moeilijk. Per computer Het einde van de wapenwedloop gaat gepaard met reductie van de fensiemateriaal. Dat is in Europa steeds duidelijker zichtbaar. Het aantal jachtvliegtuigen is ook sterk gedaald en daarmee dus het gebruik van de schietrange. Daarnaast is er nóg een reden. Oe- Steeds minder oefeningen op de Vliehors. dus steeds minder kens op overlast. feningen op de Vliehors hebben isoto Archioi Texelse cour,mi toekomstige, maar nog omstreden nieuw- (Foto Frans Hopman) kon worden gebruikt voor centrale voorzieningen. Als dat toen zo vast stond, had de gemeente het bouwplan ook niet aan de welstandscommissie hoeven voorleggen. Dat is wèl gebeurd en die commissie oordeelde er zelfs heel positief over. Frantzen wil dan ook dat de rechtbank de beschik king van de gemeente vernietigt, zodat de wijzigingsbevoegdheid alsnog kan worden gebruikt voor het stichten van het logiesge bouw. Ook vraagt hij om een uit spraak inzake een nader vast te stellen vergoeding van de schade die zijn cliënten door de vertragen de rechtsgang en de extra kosten hebben geleden. gisch dus, dat daar steeds meer het accent op wordt gelegd. Maar daar hebben we de Vliehors niet voor nodig"» aldus de majoor. De gevechten tussen vliegtuigen on derling worden getraind op de Noordzee, zover van land verwij derd dat geen lawaaioverlast ontstaat. Door deze factoren daalt de hoe veelheid oefeningen op de Vlie hors. Ten opzichte van 1989 is het aantal momenteel bijna gehal veerd. De Noordvaarder is dus niet alleen om milieuredenen gesloten, maar ook wegens overtolligheid. Op Texel bestond de angst dat door samenvoeging de openingsu ren van de Vliehors zouden wor den verruimd. Dat gebeurt niet. Wel wordt nog steeds af en toe met echte bommen geoefend. In november is de eerstvolgende keer. Dan zullen vliegers van de basis Volkel drie dagen lang „500 ponders" afwerpen, voor zij naar Villafranca vertrekken voor werk- De raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid houdt mor genavond een extra vergadering. Vanaf 19.30 uur wordt in het raad huis gesproken over twee punten: aanpassing van de kruising Pontweg-Emmalaan- Hoornderweg en de notitie detail handel op bedrijven- en industrie terreinen. De commissie zal reageren op de voorstellen van b en w. Hoewel verschillende be langhebbenden zijn uitgenodigd is het geen hoorzitting. Ook alle an dere geïnteresseerden zijn welkom om op de publieke tribune plaats te nemen. Theunis Piersma houdt maandag een lezing over wadvogels. De or ganisatie is in handen van het IVN, maar iedereen is welkom. En daar de bioloog een smakelijk ver teller is, is de bijeenkomst die om 19.45 uur begint in de Thijsse- school, een aanrader. Theunis Piersma heeft veel onder zoek gedaan naar de kanoet- strandloper en de rosse grutto. Hij kan daar begrijpelijk over vertellen, zodat ook niet-vogelkenners een aardige avond kunnen beleven. Het enthousiasme van Piersma is aanstekelijk. Bezoekers hoeven geen entree te betalen. De school is toegankelijk aan de zijde van de dierenartsen praktijk. Over vier weken, op 27 november, houdt het IVN de jaarlijkse leden vergadering, met voorafgaande een lezing over vlinders. Meer in formatie daarover volgt nog. zaamheden boven het voormalige Joegoslavië. De luchtmacht zal opnieuw een meetpost op het eiland installeren en rekening hou den met de weersgesteldheid. „Mocht er schade ontstaan, dan stoppen we de oefening gelijk", verzekert luitenant-kolonel Fortuin van de luchtmacht. (ADVERTENTIE)

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 1