teso Waalder intimiteit drijft Russen tot grote hoogte Heeft de club het gered zonder mij? Klassiek en folk van Neva Ensemble Zeehonden Agenda Duits spreken Wat ik zeggen wou... Vlaming texelseScourant \TEUWSUJX 06-904 904 01 TEXELSE^ COURANT' Visliefhebbers winnen reis EcoMare vernieuwt zeehondenboekje Uitslag wedstrijd Kinderboekenweek Informatieavond: jezelf ontdekken Thijsse-busreis naar Bloemendaal Beroemd gitarist in Worsteltent it* holpen nalaan en om 15.00 uur excur sie. Aanmelden in de Waddenwinkel. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Frank Frey", om 16.00 en 19.00 uur „Mortal Kombat" en om 21.00 uur „Apollo 13". Van 19.00 tot 22.00 uur is in manege Akenburg kijkavond, in verband met de veiling. In manege Akenburg begint om 20.00 uur een informatieavond in verband met de menwedstrij den om de Jaap de Graaf- bokaal. Vrijdag 27 oktober Van 9.00 tot 16.00 uur wordt in De Witte Burcht verkoop van tweedehands kleding ge houden. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Frank Frey", om 16.00 en 19.00 uur „Mortal Kombat" en om 21.00 uur „Apollo 13". Om 15.00 uur begint op het veld van Texel '94 „Goal- master". Twee topvoetballers trainen 72 jonge Texelaars. In en bij de Mokbaai wordt een natuurexcursie gehouden, aan vang 15.30 uur. Aanmelden bij de Waddenwinkel in de Wilhel- minalaan in Den Burg. Wethouder Nel Eelman opent om 15.30 uur in het raadhuis een expositie van Lenie van 't Noordende. Vanaf 19.00 uur is in manege Akenburg gelegenheid om te veilen goederen te bekijken. De veiling, onder leiding van Hans Boom, begint om 20.00 uur. Zaterdag 28 oktober In Cinema Texel draait hetzelfde filmprogramma als vrijdag. Vanaf 19.00 uur wordt in De Worsteltent aan de Smitswep opgetreden door flamenco virtuoos Eric Vaarzon Morel Entree gratis. Zondag 29 oktober Bij het surfstrandje van Dijk manshuizen start om 10.00 uur een fiets/wandelexcursie onder leiding van en gids van de stich ting Natuur Excursies Texel Aanmelden bij EcoMare. Natuurexcursies. Dagelijks worden excursies gemaakt in de Muij, de Geul en de Slufter om 11.00 of 14.00 uur. Aanmel den bij EcoMare. Extra afvaarten (halfuursdienst) op vrijdag 27 oktober van 9,35 uur (afvaart Texel) tot en met 16.05 uur (afvaart Den Helder). Let op: de afvaarten Den Helder 10.05 en Texel 13.35 uur zijn uitsluitend bestemd voor het vervoer van gevaarlijke stoffen. Er worden geen wachttijden verwacht. Ook informatie via de TC Nieuwslijn, telefoon 06 904 904 01. Hoogwater te Oudeschild Di. 24 8.15 en 20.55 u. Wo. 25 9.05 en 21.25 u. Do. 26 9.56 en 22.10 u. Vr. 27 10.24 en 22.30 u. Za. 28 11.00 en 22.50 u. Zo. 29 11.30 en 23.40 u. Ma. 30 1 2.08 u. Di. 31 0.25 en 12.10 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt 29ok tober op om 7.27 en gaat onder om 17.16 u. 25 oktober springtij, 30okto ber eerste kwartier. geven bij Henk Groenen, bereik baar via de VVV, tel. 314741, of bij Hans Roeper, tel. 318673. De kosten bedragen 115,- per per soon. De eventuele bus vertrekt met de boot van 12.05 uur en is om 19.00 uur terug op Texel. De presentatie duurt van 15.00 tot 17.00 uur. Tijdens het vakantieseizoen is een goede beheersing van de Duitse taal op Texel van groot be lang. Speciaal voor degenen die werkzaam zijn in de horeca, toe risme. recreatie en detailhandel wordt deze winter in d'Ouwe Ulo in Den Burg een cursus spreek vaardigheid Duits gegeven. Het betreft een praktijkgerichte training, met uitgebreide aandacht voor beleefdheids- en omgangs vormen, de uitspraak en rekenen in het Duits. De cursus wordt van af 6 november gehouden, maan dags van 15.15 tot 17.30 uur en vrijdags van 9.15 tot 11.30 uur. Het Open Leercentrum Texel, onder deel van het ROC Kop van Noord holland, organiseert de cursus. Voor meer informatie kunnen be langstellenden bellen met het ser vicebureau in Den Helder, tel. 0223-616166. Collecte. De collecte voor me sen met een verstandelijke har cap heeft op Texel f8914,: opgeleverd. Vorig jaar f8722,15 gegeven. Eerlijk gezegd had ik niet de indruk dat ik, door zo nu en dan mijn me ning in deze rubriek te ventileren, anderen de toegang tot deze ru briek ontnam. In die gedachte word ik nog eens bevestigd nu blijkt dat zelfs Frans Vlaming, die feitelijk niets te melden heeft en inhoudelijk nergens aan refereert, ook toegang heeft tot deze rubriek. J.A. Does, Oosterend. </rr-« jV-rrt'J»li l"> Colofon De Texelse Courant is een onafhankelijk nieuwsblad, aangesloten bij de Nederlandse Nieuwsblad Pers (NNP). Verschijnt tweemaal per week. Uitgave: Langeveld de Rooij b.v. Parkstraat 10, 1791 CA Den Burg Postbus 11, 1790 AA Den Burg Telefoon (02220)-62600 Telefax (022201-14111 Redactie: Hoofdredacteur: Frans Hopman. Redactieleden: Tessa de Graaff, Harry de Graaf, Gerard Timmermsn. Margreet Berndsen. (De redactie is uitsluitend verant woordelijk voor de redactionele inhoud, dus niet voor de advertenties). Redactieadres: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg. Advertenties: Tarieven op aanvraag bij onze advertentie-afdeling. Texelaartjes t/m drie regels f 7,50, per regel meer ƒ2,50. Texelaartjes dienen contant te worden betaald, bij fac turering worden administratiekosten berekend. Inlevertijd voor adverten ties is voor de krant van dinsdag vóór maandag 10.00 uur en voor de krant van vrijdag vóór woens dag 17.00 uur. Bezorging: Voor klachten over de bezorging telefoon (02220) 62600. Buiten kantooruren: bel uw bezorger. Abonnementen: Abonnementsprijs /52,45 per half jaar. Studenten of scholieren, woonachtig aan de vaste wal, heb ben recht op 50% korting via ons zgn. studenten-abonnement. Betalingen: Postbank 652. ABN-AMRO nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742 I.N.G. bank nr. 67.34.60.398 (ADVERTENTIE) Bel de TC Nieuwslijn en je weet alles; Sport, nieuws, agenda, TESO- gegevens, hoogwaterti|den en het Texelse weer, Alles op één lijn. Even de krant bellen dus Altijd direkt bereikbaar, zelfs vanaf je vakantie-adres Het 'Texels Dagblad' met het nieuwste nieuws voor ca 1,- per minuut. DINSDAG 24 OKTOBER 1995 Woensdag 25 oktober Tweede sopraan Olga Romanovskejasoleert tijdens het optreden van het Neva Ensemble. De vocalisten van het Neva En semble uit Sint Petersburg die zondag voor de tweede keer het eiland bezochten, voelen zich hier goed in hun element. Bij het con cert in de Hervormde kerk in De Waal verkeerde het Russische koor in grote vorm. De vertolking van de klassieke en folkloristische liederen, doorspekt met roman tiek en theater, maakte diepe in druk op de toehoorders. Zelfs zodanig dat de storende bijgelui- Familie van der Vis uit Den Burg vertrekt in december naar Gran Canaria. De reis werd gewonnen met de haringactie die door Vi- scentrum Blom in Oudeschild werd gehouden. Bij aankoop van haring konden ze gels worden gespaard. Een volle kaart en een slagzin was nodig om mee te dingen naar de hoofdprijs. Die werd gewonnen door familie Van der Vis. Vrijdag ontvingen zij de prijs. Bo vendien gaat de familie als specia le gast van het viscentrum naar Katwijk, waar een bezoek wordt gebracht aan de gloednieuwe ves tiging van het verwerkingsbedrijf Ouwehand. De winnaars kunnen daar met eigen ogen zien hoe ha ring wordt schoongemaakt, ma kreel wordt gerookt en hoe allerlei andere visprodukten met de mo dernste hulpmiddelen hygiënisch worden bereid. den van de verwarmingsinstalla tie voor lief werden genomen. Het Neva Ensemble dat tijdens het Nederlandse toemee zeventig concerten geeft, bestaat uit louter professionals. De trip door Neder land is voor de muzikanten uit het voormalige Leningrad naast een cultureel uitstapje een manier om wat bij te verdienen. Na de om wenteling in Rusland zijn de leven somstandigheden er voor arties ten niet op vooruit gegaan. Het koor is een typische exponent uit de leerschool van het voormali ge Oostblokland. Eerste sopraan Irina Schascheva deed na haar conservatoriumopleiding ervaring op als soliste in de opera van Sint Petersburg. Tweede sopraan Olga Romanovskaja voltooide een opleiding tot operettezangeres. Alt Tatania Muchine doorliep even eens een conservatoriumstudie. Tenor Sergei Snegierov, bariton Michail Lukonin en bas Andrei Owetschkin hebben ook een in drukwekkende staat van dienst. Balans De balans binnen het zeskoppige koor was indrukwekkend. Duide lijks was dat het zestal tijdens de toer goed op elkaar was ingezon gen. Elk van de vocalisten nam een solopartij voor zijn of haar re kening, waarbij men elkaar goed aanvulde. De verschillende stem men zorgden voor een speelse va riatie in het repertoire. Zware geestelijke werken werden afge wisseld door melancholieke num mers. Moeiteloos schakelden de In cUt boekje vertellen we d* bfldregingen. rcr zeehonden, hun manier vah leven. ecoMare De verschillende soorten zeehon den, hun manier van leven, be dreigingen en opvang zijn onder werpen die aan de orde komen in een nieuw boekje, uitgegeven door EcoMare. Het 28 pagina's tellende drukwerk vervangt de in 1990 verschenen uitgave, die bij na is uitverkocht en niet meer ac tueel is. Arthur Oosterbaan, veldbioloog en medewerker van EcoMare, heeft „Zeehonden" geheel herschreven. Hij heeft o.a. de laatste zeehon dentellingen en de nieuwe metho de om uit te zetten zeehonden te merken, opgenomen in de tekst. De nieuwe versie is voorzien van foto's, illustraties en grafieken. Te zien is o.a. hoe een zeehond een vis vangt, hoe hij zich op het droge voortbeweegt en hoeveel grijze en gewone zeehonden in de Wadden zee leven. Een kaartje toont waar zich zeehondenreservaten bevin den. Interviewtjes met Jan van Dijk, schipper van bewakingsschip „Phoca", en zeehondenverzorger Henk Brugge verlevendigen het geheel. Verder is er aandacht voor de geschiedenis van de zeehonde nopvang op Texel (gestart in 1951 door het echtpaar De Haan) en voor het onderzoek door dr. Peter Reijnders van het IBN in 't Horntje. Lezers kunnen zich via een uit- knipcoupon aanmelden als vriend(in) van de Zeehondenop vang EcoMare. Het informatieve boekje is bedoeld voor kinderen vanaf twaalf jaar. Oosterbaans eenvoudig geschre ven, doeltreffende teksten zijn echter ook voor volwassenen inte ressant. Bij de vorige editie is ge bleken dat het boekje vaak als basis dient voor een spreekbeurt of een werkstuk over zeehonden. De oplage van deze druk-is 3.000 stuks. EcoMare verwacht dit aan tal in drie jaar te verkopen (prijs f6,90), In maart zal een Duitse versie gereed zijn. Alle scholen op Texel hebben inmiddels een gratis exemplaar voor in hun bibliotheek ontvangen. zangers over van uitbundige zang naar een ingetogen volume. Vooral de bariton en de alt wekten be wondering. Het gemak waarmee de zangers optraden wees op een goede beheersing van de tech niek. Hun verrichtingen werden met ademloze belangstelling ge volgd door Texelse vocalisten. An dere liefhebbers sloten de ogen en lieten de gedachten de vrije loop. Er werden werken gezongen van Rachnaminov tot Bortnianski. Voor het tweede gedeelte met volksliedjes verwisselde het koor de concertkleding voor een folklo ristische outfit. De strakke pose maakte plaats voor een speelse houding, waarbij sopraan Olga Ro manovskaja in het Duits iets over de achtergrond van de speelse en soms ondeugende liedjes vertelde. Ook in dit concertdeel was variatie troef. De zangers toonden zich te vreden over de akoestiek in het kleine Waalder kerkje. Het publiek zat in de redelijk gevulde banken bijkans op hun lip. Het contact met de luisteraars deed ze zichtbaar goed, zelfs zodanig dat het niveau van dit optreden hoger lag dan menig concert in grotere kerken elders. De handen van het publiek gingen spontaan op elkaar bij de theatrale uitsmijter „Kalinka", waarin een amoureuze en humoristische hoofdrol was weggelegd voor ba riton Lukonin. De Boekwerkersjury heeft met grote moeite een keuze weten te maken uit de inzendingen. De creativiteitsprijs ging naar Hanne- ke Legierse (6). „Zinvolle combina tie van toegepaste materialen en een verrassende diepte gecreëerd door uitsnijding van figuren", al dus de jury. De Aquarelprijs was voor Bianca Zandee (3), dankzij een bijzonder toepassing van wa terverf. De Kleurpotloodprijzen was voor Sjoerd Ruarus (7). Twee de werd Mariëlle Bolier (8). De De- coratieprijs was voor Maaike Zijm (10). Tweede werd Ger. Eelman (7). De Seniorenprijs was voor Cy- rina Zoetelief en Mireille Ooster hof. Extra prijzen waren er voor Joost Marijn Verduyn (10), Tessel Veltkamp (3) en Mike Zuidema (7). De Achterwerkenprijsvraag werd gewonnen door Caroline Duine- veld (10). Guus van Raaphorst (8) won de Beestenbende boeken prijs. De prijsuitreiking is woens dagmiddag om 15.00 uur. In d'Ouwe Ulo is donderdag 2 no vember een informatieavond met als thema „Persoonlijke ontwikke ling, wat is dat?". Anneke Menger en Klaus Reisig van centrum De Vlinder uit Schoorl zullen vanaf 20.00 uur tekst en uitleg geven. De entree bedraagt f5,-. Centrum De Vlinder onderwijst di verse technieken en methoden voor mensen die hun kern, hun „Zelf", willen leren kennen. Dat gebeurt door bewustwording van bepaal'de overtuigingen, ge dragspatronen en emoties, die de mens beïnvloeden vanuit het on derbewustzijn in het dagelijks doen en laten. Als men zichzelf beter kent, komt energie en tijd vrij om het leven prettiger te maken, zo stellen de sprekers. In het cen trum kunnen diverse trainingen, cursussen en sessies worden ge volgd. Dinsdag 24 oktober De Waddenvereniging houdt Kinderwaddendag. Aanmelden in de Waddenwinkel in de Wil- helminalaan. Van 10.00 tot 12.00 uur doe-dingen en aan vang 13.30 uur een wadex cursie. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Frank Frey", om 16.00 en 19.00 uur „Mortal Kombat" en om 21,00 uur „Apollo 13". De wekelijkse politieke uitzen ding van Radio Texel wordt de ze keer verzorgd door de VVD, aanvang na het nieuws van 19.00 uur. Onder andere wordt gesproken over de kruising Pontweg-Hoornderweg, het fietspad van de Vuurtorenweg en het toerisme in het alge meen. Luisteraars kunnen tele fonisch reageren (312199) en desgewenst in de uitzending komen. Ook via Radio Texel wordt aan dacht gegeven aan de actie van het TVO om het geld voor de promotiebijdrage bijeen te krij gen, aanvang 20.00 uur. De Vrouwenbond FNV komt bijeen in De Buureton aan de Molenstraat, 20.00 uur. Hans Bakker vertelt over zijn werk bij de KNRM. Wim Opgelder (orgel) en Harm de Jonge (hobo) geven een concert in de R.K. kerk van Den Burg, aanvang 20.15 uur. De afdeling dialect van de historische vereniging komt om 20.00 uur bijeen in d'Ouwe ULO. Ook niet-leden zijn welkom. Vanaf 20.30 uur wordt in theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn opgetreden door muziektheater Het Herenleven. In de Mokbaai wordt een excur sie gemaakt, aanvang 14.00 uur. Aanmelden in de Wadden winkel in de Wilhelminalaan in Den Burg. In Cinema Texel draaien dezelf de films als gisteren. De raadscommissie voor ruim telijk en huisvestingsbeleid heeft in het raadhuis een open bare vergadering, aanvang 19.30 uur. Onder andere wordt gesproken over detailhandel op bedrijven- en industrieterreinen en over de eventuele rotonde op het kruispunt Hoornderweg- Pontweg. In het Krim-theater De Kieken dief begint om 20.00 uur de dia-vertoning „Thuis onder weg" door reisfotograaf Rudolf Schroder. Entree f5,-. Voor het R.K. Vrouwengilde verzorgt Vera Bakker een dia lezing over culturen en gods diensten van Zuid-Oost Azië. Aanvang 20.00 uur in De Witte Burcht. Niet-leden betalen f7,50. Donderdag 26 oktober Een natuurtocht zee, strand en duinen begint om 10.00 uur. Aanmelden in EcoMare. Om 14.00 uur gaat bij De Schuilhut in De Koog een ker- kentocht van start. Tocht langs kerken en andere historische bezienswaardigheden, bedoeld voor automobilisten en andere belangstellenden die met hen meeliften. Op het wad bij De Cocksdorp wordt een excursie gemaakt, aanvang 15.00 uur. Aanmelden bij EcoMare. Meegedaan kan worden aan de Kinderwaddendag: van 10.00 tot 12.00 uur doe-dingen in de Waddenwinkel in de Wilhelmi- Belangstellende Texelaars kunnen de presentatie van het boek ,,Jac. P. Thijsse, een leven in dienst van de natuur", vrijdag in Bloemen daal, bijwonen. Bij voldoende ani mo vertrekt een bus. Voorafgaand aan de bijeenkomst krijgen de Pas nog vulde hij Carré. Zaterdag speelt Erik Vaarzon Morel vanaf 19.00 uur in De Worsteltent. Het optreden van de flamenco-gigant kan gratis worden bijgewoond. Erik Vaarzon Morel is zoon van een kunstschilder. Hij kreeg op zijn zestiende gitaarles van Paco Pena in Frankrijk tijdens een gitaareve nement. Geïnspireerd vertrok hij op zijn negentiende naar Spanje, waar hij zich in twee jaar de fla menco eigen maakte. Jaarlijks bespeelt de virtuoze gita rist tal van Nederlandse podia. Hij is tevens verbonden aan het Sweelinck Conservatorium als docent. Texelse gasten een rondleiding door Thijsse's Hof, de beroemde heemtuin die de grote natuurken ner in 1925 van de gemeente Bloemendaal voor zijn 60e ver jaardag kreeg. In de hof wordt morgen een standbeeld van Thijs se onthuld. Het boek kwam tot stand op initia tief van de Stichting Thijssejaar Texel en is samengesteld door een groep historici onder leiding van dr. Jan Paul Verkaik van de Univer siteit van Amsterdam. De uitgave is mede mogelijk gemaakt door di verse Texelse bedrijven, die garant staan voor de afname van totaal 350 exemplaren. Het boek gaat niet specifiek over Texel, maar be schrijft de rol van Thijsse voor de natuurbescherming en -educatie in Nederland. Vandaar dat voor de overhandiging van het eerste exemplaar is gekozen voor Bloe mendaal, waar Thijsse ruim 40 jaar woonde. Tijdens de bijeen komst zal het woord worden ge voerd door de schrijvers van verschillende hoofdstukken. Op Texel volgt zaterdagochtend om 9.30 uur een informele presentatie in de openbare bibliotheek. Wie meewil naar Bloemendaal kan zich tot morgen 12.00 uur nog op-

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 2