m (verleg over vervolg chans-opgravingen Puistje Toren weer als nieuw TEXELSE p couRANT m Forf draait mee in VOC-project Spotlight nieuw op Radio Texel Extra subsidie voor scouting en fanfare DEK Media-expositie Tegemoetkoming in kosten voor gymvereniging BRUINROT HOORNDERWEG Top tien van gevaarlijke kruisingen ,angs de weg 10% wijzerplaat op hersteld metselwerk IFoto's Htrry de Greafl De toren van de Hervormde kerk van De Waal is meer zo goed als nleum. In zes meken tijd is het voegmerk van het ruim 26 meter hoge bakstenen boumsel ver nieumd en zijn aan diverse onder delen zomel buiten als binnen onderhouds- en reparatiewerk- zaamheden uitgevoerd. De in 1961 gebouwde toren, ont worpen door de architecten Pot en Pot-Keegstra en eigendom van de gemeente Texel, was dringend aan een grote beurt toe. De voegen van het metselwerk waren voor een groot deel kapot gevroren of op andere wijze verweerd waar door water naar binnen kon sijpe len. Bij hevige regenval moest de organist zelfs maatregelen nemen om droge voeten te houden. Ver der stond de klokkestoel op instor ten omdat de ijzeren balken die in de muren waren gemetseld, goed deels waren doorgeroest. Ook het ijzerwerk op de spits dat het haantje draagt, was aan onder houd toe en hetzelfde gold voor het haantje zelf, de wijzerplaten en de pijpen en goten van de he- melwaterafvoer. Nadat steigers waren geplaatst, verwijderde Bouwbedrijf Daalder Zn uit De Cocksdorp de reste rende voegen en bracht nieuwe aan, bestaande uit een ouderwet se tras-mortel. De gemeente zelf zorgde voor reparatie en onder houd van ijzerwerk, goten, e.d. De zinken goten werden daarbij door koperen vervangen en de afvoer- VRIJDAG 27 OKTOBER 1995 imp,,:-, t v.'AU." r, V-i Da werklieden bevestigden bij het opknap pen van het muurtje bij de Ingang van de Waalder kerk een asbak, bedoeld als spe ciale service voor het gemeentelid Flip Bremen. Deze pleegt bij het betreden van de kerk altijd zijn sigaar te doven en op het muurtje te leggen om hem na afloop van de dienst weer op te steken. pijpen die in de muren zaten, zijn nu door de muren heengevoerd zodat ze bereikbaar blijven voor onderhoud. Gemeenteschilder Hans Bakker bracht nieuw blad goud aan op wijzerplaten en haan. De gezamenlijke werkzaamheden aan de toren hebben de gemeente f135.000,- gekost. De kerkelijke gemeente, eigenaar van de rest van het gebouw, maakte van de gelegenheid ge bruik om ook een deel van de an dere gevels te laten herstellen en reinigen. De eerstvolgende uitwendige ker krestauratie waarmee de gemeen te te maken krijgt, betreft de tweede fase van het herstel van Hervormde kerk van Den Burg. Stenen en metselwerk van zowel de toren als de westelijke gevel van het schip moeten worden op geknapt. Voor voorbijgangers is alle betrokken partijen op zal worden besproken hoe »«rder moet met fort De us en met de gedane sten. Dat stelt Gerard Alders het Provinciaal Depot voor mvondsten. Volgens hem zal ipport van het onlangs ver provinciaal archeologisch izoek daarbij als leidraad die- In elk geval is het de bedoe- om in het Maritiem en rsmuseum een expositie aan opgravingen te wijden. «rslag van de twee archeolo- ierbonden aan de Rijksdienst «idkundig Bodemonderzoek I, die het onderzoek uitvoer- s naar verwachting over en- neken klaar. Op basis van de dingen en aanbevelingen gesproken met o.a. de jroep archeologie van de rische Vereniging Texel, die zeer heeft ingespannen om sten op De Schans te bewa il te conserveren, werkgroep ichans, die zich bezighoudt o.a. het toekomstig gebruik, smeente en het Maritiem en rsmuseum (MJM). Van- irekend wordt ook Natuur- snenten, eigenaar van De ss, erbij betrokken. Expositie directeur Benno van Tilburg is van plan zo spoedig mogelijk een expositie over de opgravingen in te richten. De tentoonstelling is gepland van januari tot en met maart. Naast de resultaten van het pro vinciaal onderzoek kunnen dan ook eerdere vondsten, gedaan door Texelaars, worden tentoon gesteld. Momenteel zijn de vrijwil ligers van de werkgroep archeologie wekelijks bezig met het lijmen van de scherven die zij hebben aangetroffen. Een verslag hiervan staat in het laatstversche nen blad van de Historische Vere niging. De werkgroep wist vele materialen te redden, die verloren dreigden te gaan omdat de ROB niet geheel op de hoogte was. Enkele vrijwilligers hebben ook meegeholpen met het provinciaal onderzoek. Toekomst Oud-notaris C.J. Boswijk, lid van de Texelse werkgroep De Schans, laat desgevraagd weten „graag iets van het fort te willen maken". De werkgroep wil met o.a. Natuur monumenten en de provincie graag afspraken maken over de toekomstige exploitatie. Ook wil de werkgroep overleg over de wij ze van restaureren. Nu verdwijnen sommige oude fundamenten on der het zand; andere worden afge broken en opnieuw in beton opgebouwd. De werkgroep vraag zich af waarom authentieke vondsten niet in originele staat worden getoond. VOC-project Al vast staat dat De Schans vol gend jaar deel uitmaakt van een landelijk project rond de Verenigde Oostindische Compagnie, de VOC. Het project haakt in op de grote belangstelling die momenteel bestaat voor alles wat met de Gouden Eeuw te maken heeft. In en rond Oudeschild zijn diverse objecten die met die roemruchte tijd verband houden. Behalve De Schans zijn dat o.a. de Wezenput- ten en het Zeemanskerkje. Bij de ingang aan de Schansweg zal een informatiebord worden geplaatst. Ook staan historische routes en vaartochten op stapel. Van elke VOC-stad, en dus ook Texel, ver schijnt een informatieboekje dat men per deel kan kopen. Het VOC-programma start met Pa sen. In het MJM staan minimaal nog twee exposities die met de Gouden Eeuw verband houden: van Pasen tot en met de zomer de expositie „Naar Azië! Via Nova Zembla of Kaap de Goede Hoop?" en vanaf de zomer een ten toonstelling over het Scheurrak-wrak. Jeugdgebouw. Het jeugdge- bouw in Oosterend heeft van het Juliana Welzijns Fonds een bedrag van 3.000 gulden gekregen. De bijdrage is toegekend voor de re novatie van het dak, dat in slechte staat verkeerde. Het Juliana Wel zijn Fonds steunt in het hele land groepen en organisaties die zich inzetten voor het maatschappelijk welzijn. „Spotlight" is het nieuwe pro gramma van Radio Texel dat in het teken staat van bekende popgroe pen. De eerste aflevering wordt maandagavond van 19.00 tot 20.00 uur uitgezonden. Dj's Tho mas Bakker en Peter Buijsman besteden aandacht aan de forma tie U2. Bezwaar maken heeft zin. Mu ziekvereniging DEK en Scouting Texel krijgen extra subside van de gemeente. Zij waren het niet eens met de hoogte van de bedragen die voor volgend jaar waren vast gesteld. DEK wist tijdens de commissiever gadering van welzijnsbeleid vol doende te onderbouwen dat zij recht heeft op bijna 1900,- méér raamsubsidie. Die komt daardoor op ongeveer f6000,-. Scouting Texel kwam niet opda gen om het bezwaarschrift te ver dedigen. De afgevaardigden hadden zich vergist en stonden een dag later voor de deur van het raadhuis. Omdat hun verzoek in dezelfde lijn lag als dat van DEK, wil het college het eveneens ho noreren. Beide toekenningen gaan ten koste van de overgebleven begro tingsruimte. goed te zien dat veel stenen zijn kapot gevroren en dat voegwerk is verdwenen. Het benodigde geld moet voor een groot deel komen van het rijk (omdat het een rijksmonument betreft). De finan ciering van de gemeentelijke bij drage is nog niet geregeld. „Van dorpsomroeper naar TV Texel". Zo heet de expositie die SLOT TV Texel zondagmiddag opent. De tentoonstelling biedt een overzicht van de vele ontwik kelingen op media-gebied die uit eindelijk tot de geboorte van de lokale televisie hebben geleid. Plaats van handeling is de onlangs fraai gerenoveerde oude werk plaats van Geus aan de Burgwal in Den Burg. Tot 19 november kan men op maandag, woensdag, vrij dag en zaterdag een kijkje nemen. Gym- en volleybalvereniging Gyvo uit De Koog kan voorlopig niet te recht in De Kaapsnol wegens de verbouwing. Vandaar dat is uitge weken naar sporthal Ons Genoe gen. De huur daarvan is veel hoger. De gemeente heeft beslo ten dit verschil op te vangen. Gyvo had ook gevraagd om een gemeentelijke bijdrage in de ver voerskosten, nu gebruik wordt ge maakt van accommodatie in Den Burg. Daar wil het college van b en w echter niet in meegaan. De afdeling volleybal van Gyvo heeft tijdelijk onderdak gevonden bij Tevoko. Het vervoer wordt on derling geregeld. VERVOLG VAN PAGINA 1 De PD wil dit nog niet bevestigen, evenals het vermoeden dat een bedrijf in Friesland de haard zou zijn. Wél is bekend dat het ras Bildtstar een cruciale rol speelt. Bedrijven die pootaardappelen van een besmet bedrijf hebben ge kocht worden als „verdacht" aan gemerkt. Ze staan onder verscherpt toezicht. Over een eventuele verdachte partij die op Texel zou voorkomen, wordt door de keuringsdienst en voorlichting gezwegen. Het stilzwijgen heeft een begrijpelijke oorzaak. Een be drijf dat de verdenking op zich heeft geladen, wordt gebrand merkt. Om bruinrot uit te roeien wordt een bedrijf dat met bruinrotis besmet direct aan de ketting ge legd. Besmette percelen mogen vijf jaar niet worden beteeld. Aan getaste partijen worden vernietigd of onder bepaalde condities ver werkt tot bijvoorbeeld zetmeel. Om besmetting te voorkomen ne men landbouwers en keurings dienst de grootst mogelijke hygiëne in acht. Werktuigen die op verschillende bedrijven worden gebruikt, moeten worden gedesin fecteerd. Keurmeesters nemen niet zonder schone hand- en over schoenen een monster bij een be drijf. Van iedereen die een pootaardappelenbedrijf bezoekt wordt gevraagd de nodige hygiëne in acht te nemen. Nog één week en dan zijn de win naars van de Wampini bekend. Voor de deelnemers met de meeste punten staan drie „echt Tesselse" houten puzzels van Co Koomen, geassisteerd door An- toon Goes, klaar. Om wat meer verschil in de puntentotalen te krijgen, bestaat de opdracht van vandaag uit twee delen. Veel succes! Opdracht 3 leverde méér inzendin gen op dan de razendmoeilijke tweede opgave. Bovendien wisten alle deelnemers ditmaal het goede antwoord: natuurgebied Dijk manshuizen. De oplossing was te vinden op het snijpunt van de lijn tussen de voormalige PEN- centrale en hoeve Primarium, Schorrenweg 1, en de lijn tussen het schuurtje bij De Zandkes en het woonhuis van Swier Ooster huis in Zuidhaffel. Opdracht 4 Veel achternamen op Texel verwij zen naar het beroep van één van de voorvaderen van het geslacht. Bakker, de Boer, Kuiper en Koop man zijn daar voorbeelden van. (We zijn trouwens benieuwd naar het verhaal achter het geslacht Pastoor, maar dit terzijde.) Uw opdracht is de volgende: 1. Noem zoveel mogelijk Texelaars die hetzelfde beroep uitoefenen als hun achternaam; 2. Maak een zo groot mogelijke cirkel. Bijvoorbeeld: Jan Bakker is kok, Piet Kok is koopman en Frans Koopman is bakker. Het laatste beroep moet weer overeenkomen met de eerste achternaam. U mag voor uw cirkeltjes alleen Texelaars gebruiken, dus het adres van de betrokken personen moet erbij. Al gemeen bekende bijnamen zijn ook toegestaan. Oplossingen moeten weer vóór a.s. woensdag 12.00 uur bij de re dactie van de Texelse Courant bin nen zijn. VERVOLG VAN PAGINA 1 op de fietsers voorrang hebben. Naar zijn idee is dat dé oplossing. De gemeentelijke deskundigen zijn dat niet met hem eens. „Binnen de bebouwde kom misschien, maar daarbuiten niet. Bovendien, de provincie wil het niet hebben", al dus Dennenberg. Dirk Terpstra (PvdA) betwijfelt of een rotonde wel zo veilig is voor fietsers. Hij is bang dat die bij drukte gaatjes zoeken om tussen de op- en afrijdende auto's door te komen. Volgens Dennenberg hoe ven ze nog maar op één kant te letten, want er zit in het ontwerp een vluchtheuveltje tussen de twee rijbanen. Nu-kunnen ze ver keer van alle kanten verwachten. „Voor vrachtwagens is een roton de een crime!", riep Arie van der Vis. Hij nodigde Dennenberg uit voor een proefrondje over de ro tonde van Eierland. Die nam de uitdaging aan, maar ging inhoude lijk niet op de uitroep in. De com missieleden hadden er, op Groen Links na, wél oren naar. Modegril In het televisieprogramma Twee Vandaag was toevallig net voor de vergadering het onderwerp roton des aan de orde geweest. Niet alle commissieleden hadden de uit zending gezien. Die ging over de verschillende voorrangsregels die op de rotondes in Nederland wor den gehanteerd, maar uit het ver haal werd duidelijk dat de rotondes toch bijzonder goed functioneren. Het aantal ongeval len met auto's neemt dan met 70 procent af en bij fietsers met 30 procent. Jan Koolhof had geke ken, maar was niet overtuigd. Hij vond de percentages te laag. „Ro tondes zijn een modegril. Het rijk heeft er ongetwijfeld geld voor over. Maar ik zie meer in stoplich ten en een snelheidsbeperking tot 50 km." Hij gaf echter aan dat de rest van zijn fractie er waarschijn lijk anders over denkt. Verdeeldheid Pieter de Groot van D66 waar schuwde dat de gemeente niet on financiële redenen (hoge rijksbij drage) moet kiezen voor een ro tonde. „Het gaat om de meest De top tien van gevaarlijke kruisingen op Texel is geba seerd op het aantal ongeval len in de periode 1990-1993. De aard ervan is niet mee gewogen. 1. Emmalaan/Schilderend. 2. Pontweg/Pijpersdijk. Ex Ae quo 3. Beatrixlaan/Keesom- laan, Bernhardlaan/Kogerstraat, Pontweg/Keesomlaan, Pont- weg/Akenbuurt en Pont- weg/Gerritslanderdijkje, Ex Aequo 8. Emmalaan/Haf- felderweg en Pontweg/Ro- zendijk. Ex Aequo 10.Pontweg/Hoorn- derweg, Postweg/Slufterweg, Bernhardlaan/Waalderstraat en ElemertAWarmoesstraat. veilige oplossing." Hij koos voor verkeerslichten. „Als je de cijfers bekijkt (s het namelijk geen onvei lige kruising. Het gaat dus om een gevóel van onveiligheid. Daar heb ik wel geld voor over, maar niet zo veel." Erna Eelman en Dick Drijver (Texels Belang) schaarden zich achter hem, al gaf de laatste aan dat de rest van zijn fractie voor een rotonde is. Groen Links heeft er nooit een ge heim van gemaakt het meest te zien in een rotonde. „Laten we be kijken of fietsers binnen die ring kunnen worden gepland. Dat geeft meteen meer draairuimte voor vrachtwagens. Gevaarlijk? Welnee, er wordt immers niet hard gereden." Dirk Terpstra neigde naar lichten, maar wil de financië le plaatjes van beide plannen nog eens bekijken. Doorgereden. In de Kik- kertstraat in De Cocksdorp werd dinsdagmiddag de auto aangere den van een 40-jarige Duitse toe rist. Dader was een landgenoot van de man, die doorreed na de botsing. Een getuige was behulp zaam door het kenteken te note ren. De politie stelt een onderzoek in. eens meegemaakt dat een '0 je op het laatste mo- weigert te opereren? Zo- komt zelden voor, dus is nij overkomen. Sn slepende voorgeschie- vol hoop, vrees en te- stelling, waarover ik tot Jens toe in deze krant heb "even, zou ik vorige week Jag eindelijk aan mijn knie Jen geholpen. Een arthoro- zou het worden, beter M als kijkoperatieZe ma- Jan twee gaatjes zo groot '*n knoopsgat en gaan aan piepkleine televisieca- door het ene gaatje naar sa. Met een ander appa- «ordt dan via het andere J alles weggeknipt en ge- 4 dat in het kniegewricht thuishoort. Zo zou ik van kapotte meniscus worden tt en hopelijk kort daarna kunnen lopen als een kie- i Pre-operationele onder st was ik met de aneste- trereen gekomen dat het plaatselijke verdoving Steuren. Een paar keer k geopereerd onder volle- 'arcose. Zeer tot genoe gen, maar ik wilde het nu eens bewust meemaken, vooral om dat je dan de boel een beetje in de gaten kunt houden. Ter wijl de chirurg met zijn came raatje kijkt, vertelt hij wat hij allemaal tegenkomt en wat hij eraan gaat doen, kun je reage ren. Inspraak! Als het een beetje klikt tussen arts en pa tiënt, kan het heel gezellig worden. Operatie en recreatie gaan dan naadloos in elkaar over. Het toppunt van jolijt is dat die tv-beelden worden vastgelegd op de video. De band krijg je na afloop mee naar huis zodat je er met vrienden en kennis sen nog eens naar kunt kijken. De jongens van de lokale Texel se televisie hebben al gevraagd of ze band mogen uitzenden als eerste aflevering van de onthullende serie Texelaars on der het mes, zodat de mensen die mij nu alleen van buiten kennen, ook een blik in mijn bloederige binnenste kunnen werpen. Reality-TV! Die plaatselijke verdoving ge beurt met een prik in je rugge- merg. Toen ze dat vertelden, werd ik schijtbenauwd. Ik dacht dat het vreselijk zeer zou doen en dat je er zelfs een dwarslaesie van kon krijgen. Ik had namelijk altijd begrepen dat je in je ruggemerg beter niet kunt snijden of prikken. De anestesiste (ja, een vrouw, maar verder niets dan lof) lach te hoofdschuddend toen ik dat zei. „Natuurlijk kan het mis gaan", zei ze opgewekt. „Maar wij hebben het nog nooit mee gemaakt en we hebben toch al honderden ruggeprikken uitge deeld". De pijn van de prik zou ook best meevallen. „Wie het één keer heeft beleefd, wil nooit meer wat anders. U zult straks meer last hebben van uw knie dan van die prik". Gerustgesteld door het eerste maar verontrust door het laat ste, toog ik dinsdag met de boot van zeven uur naar Den Helder. Rammelend van de honger, want ze hadden ge zegd dat ik nuchter moest zijn. Een lege videoband had ik bij me Die wordt namelijk niet door het ziekenhuis verstrekt, want ze moeten daar ook op de kleintjes letten. Als alles goed zou gaan, zou ik met de boot van twee of drie 's mid dags weer huiswaarts keren. Zo vlot gaat dat tegenwoordig. Ook bij zo'n kleine pperatie zijn de voorbereidende maatregelen uiterst zorgvuldig. Ik moest me brandschoon wassen en het operatie-uniform aantrekken, bestaande uit een blauw jas- schort met lastige knoopjes op de rug, een overmaatse plastic baret en een mallotig, ballon- vormig onderbroekje, dat ook nog half doorzichtig was. God dank waren er geen Texelaars in de buurt. Van een zuster kreeg ik onge vraagd een nogal pijnlijke maar kalmerende injectie in het been. Ook haalde ze met een scheermesje de haartjes van de onderhavige knie en zette er met een viltstift een grote zwarte pijl op. Om te voorko men dat de dokter de verkeer de knie zou opereren, legde ze ernstig uit. Het klonk alsof de man dagelijks in verkeerde li chaamsdelen sneed en dat dat daar nu maar eens een eind aan moest komen. Ik liet verder alles in aangena me gelatenheid over mij ko men, want de afgelopen drie jaar werd ik al twee keer eer der geopereerd zodat het on derhand gesneden koek is. Met een geroutineerde zwaai plaatste ik dan ook de zetpil (tegen de pijn na de operatie) en deze keer vergat ik niet het papiertje eraf te halen. In het voorgeborchte van de operatiekamer ergens bovenin het Gemini-complex werd ik verwelkomd door de assistent- anestesist („Dag, ik ben Ger- ritl") die diverse kabeltjes aan mij vastplakte en de naald van het infuus in mijn pols stak. Toen werd de echte anestesist erbij gehaald die de gevreesde ruggeprik zou toedienen. Hart- kloppend zat ik daarop in de vereiste kromme zithouding te wachten, maar er gebeurde niets. De medische mannen wezen elkaar ontdaan op een pleistertje op mijn rug. Had ik er daags tevoren opgeplakt omdat daar een jeukend puistje zat, dat ik spelenderwijs had opengekrabt. „Ik denk dat we een probleempje hebben", hoorde ik zeggen. Orthope disch chirurg Benink werd uit de operatiekamer gehaald. Hij bekeek hoofdschuddend het puistje en besloot dat de ope ratie niet kon doorgaan. Want ze hielden er rekening mee dat in en rond dat puistje wel eens heel agressieve streptococcen zouden kunnen zitten. En het was niet uitgesloten dat die bij het toedienen van de verdovingsprik in mijn rug gemerg terecht zouden komen. Met als gevolg een fatale her senvliesontsteking. Ze zaten nogal aan met hei geval en putten zich uit in ex cuses. Maar ik vond het niet erg. Het is natuurlijk niet leuk voor een patiënt om onverrich- terzake naar huis gestuurd te worden, maar een fatale her senvliesontsteking heeft ook zijn schaduwkanten. Ik vond het zelfs een fantastische de monstratie van zorgvuldigheid. In ons Gemini wordt geen en kel risico genomenl Hoewel van narcose geen spra ke was geweest, parkeerden ze me evengoed voor een half uur in de uitslaapruimte, temidden van patiënten die net onder het mes waren geweest en ro chelend en kreunend bezig wa ren tot hun positieven te komen. De daar werkzame zusters keken naar me alsof ze Lazarus uit het graf zagen opstaan. Zó fris hadden ze nog nooit een patiënt uit de opera tiekamer zien komen. Nu willen natuurlijk weten hoe het met dat puistje is afgelo pen. Nou, dat was de volgende dag al dicht en drie dagen later helemaal verdwenen. Woens dag maakte ik op de polikliniek met dokter Benink een nieuwe afspraak. Het zal nu gebeuren op 17 november. Als er niks tussenkomt. Harry. (ADVERTENTIE) Drukkery Langeteld De Roo> hoeft keus uit honderden keret- én nieuwjaars kaarten IVfonneer u ze laat indrukken in de maand november geven wij u korting op de indrukprijs Drukkerij/uitgeverij Langeveld en de Rooy Parkstraat 10 Den Burg Telefoon 0222 - 362600 Fax 0222 -314111

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 7