teso I Iuui ik Ri oll vaudcuu» veilig geloven? Agenda EE- Mensen - TAtAS-KSD TC#%NIEUWS>IJJ]V 06-904 904 01 TEXELSE^» C0URANX Texel in één eeuw van dorpsomroeper naar tv-omroepster Dorpsmaaltijd in Den Hoorn „Man op krukken" gaat in première Kinderdisco GVT Politie verdedigt Texelse eer in het buitenland I Rock en jazz in De Harmonie Bewonersvereniging houdt vergadering Geen verandering reductieplannen voor Sint Jan Pansier tijdelijk bedrijfsleider van Calluna Trio brengt publiek in Spaanse sferen Politieke radio door het CDA I I I SI ■PLRaNJ sfflN fc C0MT75," Bel de TC Nieuwslijn en je weet alles Het Texelse weer, nieuws, sport, agenda, TESO-gegevens en hoogwatertijden Alles op één lijn. Even de krant bellen dus. Altijd direkt bereikbaar, zelfs vanaf je vakantie-adres Het "Texels Dagblad" met het nieuwste nieuws voor ca Iper minuut DINSDAG 31 OKTOBER 1995 (ADVERTENTIE) „Van dorpsomroeper naar TV Texel" heet de bescheiden ten toonstelling die tot en met 19 no vember te zien is in de oude werkplaats van Geus aan de Burgwal in Den Burg. De expositie is opgezet ter promotie van de proefuitzending van de lokale te levisie op zaterdag 11 november. „Het is geen diepgravend, com pleet overzicht, maar gewoon een leuke greep", zegt Arjan Trap (28), die samen met Martina Jimmink (24) de expositie samenstelden. Beiden studeerden beeldende kunst en cultuurgeschiedenis aan de Hogeschool Holland in Diemen en zijn als lid van de redactie kunst cultuur betrokken bij TV Texel. Op eigen initiatief besloten ze tot een tentoonstelling die laat zien Den Hoorn houdt woensdag (mor gen) de eerste gezamenlijke maal tijd van dit seizoen. De zuurkool met worst (en een toetje) wordt geserveerd om 18.30 uur in De Waldhoorn, voorafgaand aan de bejaardensoos. De zaal gaat open om 17.30uur. Het eten wordt ver zorgd door „Loodsmanswelva ren". Opgeven kan tot woensdag morgen 10.00 uur bij Janny Schuijl of let de Ruijter. Mensen die slecht ter been zijn kunnen desgevraagd met de auto worden opgehaald. De videofilm „De man op kruk ken" van de Texelse filmclub „Ta ke 88" gaat zaterdagavond in Cinema Texel in première. Voor deze eerste officiële vertoning zijn onder andere de ongeveer honderd medewerkenden met „aanhang" uitgenodigd, zodat er geen plaats is voor andere be langstellenden. Die zijn echter de volgende dag welkom bij een ma tinee (aanvang 14.00 uur) met hetzelfde programma. „De man op krukken" werd ge maakt naar een verhaal van Jaap Bakker over het bedriegelijke op treden van een marskramer, kort na de oorlog in Oudeschild. De twintig minuten durende film kan natuurlijk de avond niet vullen, zo dat voor een uitgebreid voorpro gramma wordt gezorgd, bestaan de uit maar liefst 10 korte films, die op één na allemaal zijn ge maakt door Take 88 in de afgelo pen jaren. Die films zijn „Stranding" (24 mi nuten) over wat er in een Texelse dorpsgemeenschap gebeurt als een schip strandt; „Virus" (5 mi nuten) over mensen die worden „gegrepen" door de computer; „Kiezen of delen" over een beleve nis van een Texelse tandarts; „Ser vice" (1 minuut) gemaakt door videofilmer Jan de Goede uit Vel- sen; „Zebra" (2 minuten) een re clamefilmpje voor de modezaak van Hans Strick dat werd ingezon den voor het clips-festival 1993; „Service plus" (2 minuten) over een bijzondere inspanning van postbode Gerrit Terpstra; „Het ha bijt" (5 minuten) over een geeste lijke die verliefd wordt; „Vivid" (4 minuten) een videoclip die van de gelijknamige groep werd gemaakt bij het vertolken van het nummer Insane; „De Slinger" (5 minuten), een promotiefilmpje voor het veld werkcentrum van EcoMare en „Lucifer" over een generatiecon flict dat ontstaat als een jongen een relatie begint met een veel ouder meisje. Met uitzondering van de .echte" 8 mm-film „Stranding" zijn het alle maal videofilms, die zaterdag en zondag met speciale apparatuur zullen worden vertoond op een groot scherm. Zaterdag houdt de jeugdraad van GVT een kinderdisco, ledereen van 6 t/m 12 jaar is uitgenodigd, niet alleen leden. De disco wordt ge houden in sportzaal De Ferrever, de kinderen van zes, zeven, acht en negen jaar zijn welkom van 19.30 tot 21.00 uur, de kinderen van tien, elf en twaalf jaar van 21.00 tot 22.30 uur. Tijdens de disco zijn chips en drinken te krij gen. Deze consumpties kosten 70,25 en 70,50. Tijdens een zaalvoetbaltoernooi in Londen is een team van politie Texel op de zesde plaats geëin digd. Er deden tien teams mee uit België, Duitsland, Nederland en Engeland. In de strijd om de vijfde plaats ver loor de Texelse delegatie nipt van de sterke arm van Turnhout (Bel gië). Een team uit DenHelder ein digde op de achtste plaats. Het Texelse team houdt op 28 de cember een zaalvoetbaltoernooi in sporthal Ons Genoegen. Daarvoor hebben zich politieteams aange meld uit Den Helder, Schagen en Enkhuizen. Verder doet de politie te water, brandweer Texel, ge meente Texel, marechaussee Den Helder en het Marine Bewakings Korps Den Helder mee. De Engelse strijders v.l.n.r. staand: Albert SpoelstraVincent Blom. Peter de Vries. Zit tend: Johannes Sieblnga. Muus Smit. Egbert van der Velden en Aad Blom. Dinsdag 31 oktober Tot 16.00 uur heeft de Doops gezinde Zusterkring in het zaaltje bij de kerk verkoping. De baten zijn voor de opvang van thuisloze kinderen in Brazilië. In Cinema Texel draait om 19.00 uur „Mortal Kombat" en om 21.00 uur „Apollo 13". De wekelijkse politieke uitzen ding van Radio Texel wordt ver zorgd door het CDA: van 19.00 tot 20.00 uur. Onder andere gesprekken met een kleine lo- giesverstrekker en een inter view met Jook Nauta over zijn ideeën voor het centrum van Den Burg. Woensdag 1 november Van 10.00 tot 15.00 uur wordt een vogel/natuurtocht ge maakt. Aanmelden bij EcoMare. Deelname kost f25,-. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Frank Frey", om 16.00 en 19.00 uur „Mortal Kombat" en om 21.00 uur „Apollo 13". In de openbare bibliotheek ver zorgt Arie Koster (medewerker van het Europese jaar van de Natuurbescherming) een lezing over de natuur in de directe woon- en werkomgeving. Aan vang 20.00 uur; entree f2,50. Donderdag 2 november In hotel Opduin begint om 8.00 uur het „Grote Wuis-ontbijt" ter afsluiting van de TVO-actie om het gewenste bedrag pro- motiegeld bijeen te krijgen. Van 10.00 tot 15.00 uur wordt een natuur/vogelexcursie ge maakt met toelichting in het Duits. Aanmelden bij EcoMare; deelname kost f25,-. In Cinema Texel draait om 19.00 uur „Judge Dread" en om 21.00 uur „Apollo 13". In d'Ouwe ULO wordt een in formatieavond gehouden door centrum De Vlinder uit Schoorl onder het motto „Persoonlijk heidsontwikkeling, wat is dat?". Aanvang 20.00 uur; en tree f5,-. De Texelse Vereniging van Lo- giesverstrekkers houdt leden vergadering in partycentrum Calluna; 20.00 uur. Gymnastiekvereniging Oude schild heeft ledenvergadering in dorpshuis 't Skiltje; 20.00 uur. Vrijdag 3 november In Cinema Texel draait om 19.00 uur „Judge Dread" en om 21.00 uur „Apollo 13". In de voormalige LTS-kantine houdt mevrouw dr R.M. van Soesbergen (van de afdeling reumatologie en auto- immuunziekten van het Sloter- vaartziekenhuis te Amsterdam) een lezing over reuma. Bedoeld voor leden en donateurs van de Texelse reumavereniging. Ook andere belangstellenden zijn welkom; 20.00 uur. In de kantine van vv Texel '94 gaat om 18.00 uur de Wampex 1995 van start. Zaterdag 4 november In de Muziek- en Dansschool (Ouwe ULO) wordt een works hop showdans gehouden van 10.00 tot 16.00 uur. Om 16.00 uur presentatie voor publiek. In zaal De Ferrever wordt kin derdisco gehouden, georgani seerd door de GVT-jeugdraad. Van 19.30 tot 21.00 uur 6-9 ja rigen en van 21.00 tot 22.30 uur 10-12 jarigen. In Cinema Texel is de première van „De man op krukken" van filmclub Take 88. Alleen voor genodigden. Vanaf 20.30 uur is er stijldan sen in het Eierlandsche huis in De Cocksdorp. Toegang gratis. Zondag 5 november Bij het surfstrandje van Dijk manshuizen begint om 10.00 uur een fiets/wandelexcursie langs de waddenkant onder lei ding van een gids van de stich ting Natuur Excursies Texel. Aanmelden bij EcoMare. Tussen 13.00 en 14.00 uur kan in Het Torenpaviljoen bij de Eier landsche vuurtoren worde gestart voor de Vuurtor« wandeltocht. Inschrijft,, f12,50. In Cinema Texel is de matine van de filmpremière „De nv op krukken", aanvang 14; uur. Entree f10,-. In Cinema Texel draait o 16.00 uur „André the seal"l0 19.00 uur „Judge Dread" om 21.00 uur „Apollo 13". In theater-restaurant Klif 12 Den Hoorn begint om 20.' uur de uitvoering van Magn Carta. Entree f19,50; vriendei prijs f17,- Natuurexcursies. worden excursies gemaakt de Muij, de Geul en de Sluft om 11.00 of 14.00 uur. Aanma den bij EcoMare Geen extra afvaarten (halfuut dienst). Er worden geen wacl tijden verwacht. Stremming NS: Zondag 5 vember rijden tot 17.00 geen treinen op het baants Heerhugowaard-Anna Pauloi na. De NS zet bussen in. Trei reizigers van en naar Te* moeten rekenen op langei reistijden. Voor nadere inform tie kunnen zij bellen met 0! Reisinformatie, telefoo 06-9292 of Teletekst pagin 754 raadplegen. Ook informatie via de 1 Nieuwslijn, telefoon 06 90 904 01. Hoogwater te Oudeschild Di. 31 0.25 en 13.10u Wo. 1 1.35 en 14.30 Do. 2 2.57 en 15.50 u Vr. 3 4.15 en 17.10 Za. 4 5.35 en 18.15 Zo. 5 6.34 en 19.35ti Ma. 6 7.46 en 20.26u Di. 7 8.20 en 20.40u Aan het strand is het ongeveer eenw eerder hoogwater. De zon komt 5 vember op om 7.41 en gaat onder 17.04 u., 2 november doodtij, 7n< vember volle maan. Arjan Trap en Martina Jimmink toasten op het succes van de media-expositie. iFoto ham Hopmani welke, informatiebronnen in de af gelopen eeuw de lokale televisie vooraf zijn gegaan. In de fraai gerestaureerde schuur aan de Burgwal, nu eigendom van Jook Nauta, vond zondagmiddag de opening plaats. „Boeren, bur gers en buitenlui!", zo ging de Texelse acteur Aris van Zeijlen te rug in de tijd. Tijdens zijn korte voordracht snorde de tv-camera; de beelden worden gebruikt in de uitzending op ,4e elfde van de elfde". Tot de „leuke greep" van de twee samenstellers behoren verschei dene attributen waar de nostalgie van afdruipt. Zoals de bel die de vroegere dorpsomroepers gebruik ten. De omroeper ging met de bel door het dorp en verkondigde op bepaalde plaatsen met luide stem het laatste nieuws. Hoe de uit 1887 daterende Texelse Courant vroeger werd gedrukt is te zien aan de hand van een letterbak en een oude drukpers. Fraai is de col lectie antieke radio- en tv- toestellen, beschikbaar gesteld door Oebele Jan Agter. Ook is er aandacht voor de rol die de postbode vroeger voor de nieuwsvoorziening op het eiland vervulde. Verzamelaar Nan Huijs- man uit De Koog, auteur van het boek „De posthistorie van Texel", gaf hiervoor materiaal in bruikleen. Verder is er een beknopt overzicht van de huidige media op Texel. Hoewel Martina Jimmink en Arjan Trap van diverse kanten medewer king kregen, is het tentoongestel- Vijftien meisjes van de afdeling Jazzdans van GVT gaan zondag naar Leeuwarden om in schouw burg De Harmonie hun succes nummer „The Flintstones" te dansen. Dit nummer werd afgelopen voor jaar met veel succes vertoond tij dens de Demogyjada in Castricum. Aangezien samen met de uitnodiging het verzoek werd ontvangen vooral niets te wijzi gen, zal ook het Rockmobiel weer van stal worden gehaald. De voorstelling begint om 13.30 uur, er zijn nog kaarten 710,-) te koop aan de kassa van de schouwburg. Voor meer informa tie: Yvonne Bruining, tel. 315228. De bewonersvereniging van Wo ningstichting Texel houdt maan dag 13 november haar algemene ledenvergadering. Deze begint om 20.00 uur in de voormalige LTS-kantine in Den Burg. Tijdens de vergadering houdt de heer Frans de Munk van de Nederland se Woonbond een voordracht over zaken in het belang van de huurders. Tevens zal hij eventuele vragen beantwoorden. Het bestuur van de bewonersvere niging is de bewonersraad. Deze raad is vorig jaar officieel gekozen en daardoor onderhandelingspart ner van de Woningstichting. In de bewonersraad zetelen de afge vaardigden van de zeven wijkcom missies. Deze commissies komen, indien nodig, op geregelde tijden bij elkaar om zaken als wonen en woninghuur te bespreken. De bewonersvereniging telt circa 950 leden. De wijkcommissies zijn in de maand juni j.l. in de gelegen heid gesteld om een cursus van de Nederlandse Woonbond te volgen. De bond is de landelijke belange norganisatie van huurders en wo ningzoekenden. Het bestuur roept alle huurders op om de vergade ring op 13 november bij te wonen. De agenda wordt in de Texelse Courant gepubliceerd. de vrij summier. „We wilden het overzichtelijk houden", luidt hun verklaring. Toch houden ze zich aanbevolen voor bijzondere spul len, die een verrijking voor de ex positie zouden zijn. Dat geldt ook voor de filmzaal op de bovenver dieping, waar zondag oude dorps films van Den Burg en Oosterend werden vertoond. Vooral bij de oudere bezoekers had dat zóveel succes, dat nog méér films van vroeger welkom zijn. Wie nog iets heeft, kan contact opnemen met de initiatiefnemers, die op de openingsdagen maan dag, woensdag, vrijdag en zater dag steeds aanwezig zijn. Zij houden zich tevens aanbevolen voor scholen. De provincie wil nog steeds 15 verzorgingsplaatsen in Sint Jan opheffen. Gedeputeerde Van de Wildekamp (PvdA), de opvolgster van Els Berman, houdt vast aan deze bezuiniging. De provincie wil tot het jaar 2001 48 miljoen gulden bezuinigen. Dat gebeurt door oudere verzor gingstehuizen te sluiten. Het plan veroorzaakte aanvankelijk veel on rust op Texel, omdat ook Sint Jan op de lijst stond. Dat is inmiddels teruggedraaid. Wèl moeten 15 plaatsen worden ingeleverd. „Dat weten we en daar proberen we een goede vorm voor te vinden", aldus Lia van Orden, directeur van Zorgcentrum Texel, zoals het samenwerkingsverband van de Texelse verzorgingstehui zen is genoemd. Bij de provincie is een plan inge diend. Dat gaat uit van omzetting van de vrijkomende ruimte in het tehuis tot appartementen. Daar moet thuiszorg worden verleend. „We praten erover op ambtelijk ni veau. Het draait uiteraard allemaal om geld", aldus mevrouw Van Or den. Gert Pansier vervult tijdelijk voor halve dagen de functie van be drijfsleider bij zwemparadijs Cal luna. „Bert Bergsma is wegens ziekte al enige tijd afwezig en de lopende zaken moeten toch door gaan", aldus Jaap Honingh, voor zitter van het RMT-bestuur. Pansier werkt bij de gemeente op afdeling Welzijn en houdt zich daar onder andere bezig met zwembad Molenkoog. „Hij heeft veel ervaring in zwembadzaken en omdat in de wintermaanden Mo lenkoog toch gesloten is, leek het ons een goede oplossing", ver klaart Honingh. „Of de gemeente op deze manier een vinger in de pap houdt? Nee, daar is geen spra ke van. Pansier is ingehuurd op za kelijke basis." De bestuursleden van de Recreatie Maatschappij Texel hebben in het dagelijks leven allemaal hun werkzaamheden, zo dat zij niet konden inspringen. Bij Calluna werken acht personeelsle den in vaste dienst. Er wordt door een speciale werk groep onder leiding van Rob Wor tel hard gewerkt aan een bedrijfsplan voor het noodlijdende zwemparadijs. Pansier maakt ook deel uit van deze groep. Met een fantastisch optreden zet te flamenco-gitarist Eric Vaarzon Morel zaterdagavond De Worstel- tent op z'n kop. Geassisteerd door de Spaanse zanger Olayo Jimenez en de Nederlandse percussionist Antal Steixner verzorgde de 34-jarige Amsterdammer een op treden dat van begin tot eind boei de. In het volle restaurant trof het trio een welwillend luisterpubliek, dat vooral tijdens de eerste twee ses sies de adem inhield. Belangstel lenden durfden geen stoel te verschuiven om het optreden niet te verstoren. „Het was zó stil, dat we er zenuwachtig van werden", vertelden de muzikanten in één van de pauzes. Later op de avond veranderde de stemming, toen het drietal naast melancholieke nummers ook op de vrolijke toer ging. „Alegerfa" Iletterlijkblijdschap) heet dat in flamenco-termen. De flamenco kent ingewikkelde ritmes, waarbij het handgeklap van de muzikan ten een duidelijke functie heeft. Meeklappen door het publiek kan dan hinderlijk zijn. Zaterdagavond hielden de aanwezigen zich lang in en klapten slechts na elk nummer langdurig de handen stuk. Pas tij dens de toegiften klapte men massaal mee en was olé-geroep niet van de lucht. Spontaan hoogtepunt was een optreden van Texelaar Gerard Schrama en een Amsterdamse vriendin, Karin Nijhuis, die zich in het publiek bevonden. Schrama draait in zijn programma op Radio Texel wel eens muziek van Vaar zon Morel en greep nu de kans om de gitarist „live" mee te maken. Tot zijn stomme verbazing was Olayo Jimenez als zanger meege komen. Schrama en zijn partner kenden hem als dansleraar van wie ze in Amsterdam de beginse len van Spaanse dansen hadden geleerd. Toen ze zaterdagavond door de muzikanten werden uitge daagd om de flamencodans te de monstreren, konden ze daar -tot enthousiasme van het Texelse publiek- niet onderuit. Dat de hoog aangeschreven Vaar zon Morel een gratis optreden op Texel verzorgde, is te danken aan zijn vriendschap met Alfons Griffi oen, mede-exploitant van De Worsteltent. Ze kennen elkaar uit de Amsterdamse horeca. Af gesproken was dat als Griffioen ■nog eens een eigen zaak zou be ginnen, de gitarist hem een vrien dendienst zou bewijzen. Die belofte werd nu ingelost en beviel van beide kanten prima. Zelfs zó goed, dat Vaarzon Morel komende zomer waarschijnlijk nog eens te rugkomt om op het terras een sfeervol openluchtconcert te geven. Susan Ezerman (26) heeft dialyse-opleiding aan het AMC Amsterdam met succes al Ze werkt momenteel in het Luc ziekenhuis te Amsterdam. Het CDA verzorgt vanavond sen 19.00 en 20.00 uur een zending op Radio Texel. Er w een gesprek gevoerd met kit logiesverstrekkers, onder and over de invulling van slaappil sen. Verder geeft Jook Nauta uitleg over zijn plan voor het c trum van Den Burg. Het CDA verhaalt van een bijt komst met de provincie, waarb gesproken over ouderenbeleid, OSG, de haven en het mestbeli Tussendoor wordt muziek draaid. Tot enthousiasme van het publiek geven Gerard Schrama en Karin NIJhula op uitnodiging van de muzikanten een staaltje dans weg. inno

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 2