\r gaan meer mensen naar musea dan naar voetbalwedstrijden.... Geef om het kind van nu. Geef aan Jantje Beton. JantjeöBeton Oosterender vechtlust beslist Hoornder derby F amilieberichten TEXELSE COURANT ileeënman Knobbe pleit voor cultuur als toeristentrekker Feest bij Baha'i Boerenkoolrit Tweede woning opengebroken De Mars Texelaartjes DINSDAG 7 NOVEMBER 1995 leatief denken. Afwijken van gebaande wegen. Samen ging zoeken met de concurrentie. Natuur en cultuur ge- jiken als toeristentrekker. Regelgeving terugdringen, (jus enkele elementen uit de lezing die „Ideenberater" fine Douwe Knobbe uit Schaijk donderdag hield in party- intrum Calluna voor de Texelse Vereniging van Logies- ustrekkers. Knobbe rekende op speelse wijze af met gemeen aanvaarde opvattingen over recreatie en bedrij- gheid in het algemeen en gaf tussendoor wat tips waar- ue Texel zijn voordeel kan doen. il hij zei varieerde van zaken die nl inmiddels al een tijdje weet toepast (zoals natuur en cul- ii als steeds belangrijker ele- inten in de vakantiebeleving) ihet zoeken van samenwerking it aanstaande toerisme-con- nent Den Helder. I leek niet allemaal bruikbaar il hij zei. maar het was wel een ije in flexibel en fantasievol nken. wat nog altijd de basis n vernieuwing is. vernieuwing is nodig om het irisme te redden. Knobbe voor- ilde een enorme concurren- strijd als gevolg van het simpele dat het aanbod op de markt itoerisme en vrije tijd toeneemt wijl het aantal consumenten jenoeg gelijk blijft.ln dat licht rsterde hij weinig vrees voor te il drukte op Texel. De bestaande :kte in stand houden is al een e prestatie. Hebzuchtbungalows ictaculaire concurrentie is er .oorbeeld wat betreft het aan- van bungalows in Nederland, iwel de vraag ernaar inmiddels nier is dan het aanbod, worden in allerlei gemeenten nog sds gebouwd in opdracht van nsen die geld hebben en be- irlijk rendement niet zo belang- vinden. Gevolg is prijsdum- de geschiedenis, architectuur en culturele gebruiken van het gebied waarin zij vertoeven. Daarin moet dus worden geïnvesteerd. „Er gaan tegenwoordig meer mensen naar musea dan naar voetbal wedstrijden". Wat Texel betreft vond hij dat de Russenoorlog on derdeel moet worden van het toe ristisch product. Ook moet er meer te beleven zijn op het gebied van theater en muziek, zoals op het schiereiland Rügen in de Oost zee waar je regelmatig opera's en concerten kunt bezoeken. Creatievelingen Hij had overigens zijn bedenkingen jegens het door deskundigen laten onderzoeken van deze en andere economische problematiek. „Met meer dan de helft van de rappor ten die in Nederland worden ge produceerd, gebeurt helemaal niets". Toch moeten op een of an dere manier „creatieve denkers" hun kans krijgen. Dat zal niet mee vallen want afwijken van gebaan de wegen betekent al gauw dat men in botsing komt met wettelij ke grenzen. De wettelijke regelge ving moet dus in elk geval worden teruggedrongen en de creatieve lingen moeten erop rekenen dat zij niet altijd direct worden toege juicht. „Een middelmatige geest weet altijd bezwaar te maken om een goed idee om zeep te helpen". Knobbe had weinig goede woor den voor de wijze waarop Neder land in het buitenland toeristische promotie bedrijft. De buitenlander moet onderhand denken dat Ne derland alleen bestaat uit Amster dam en andere grote steden, terwijl ook het platteland biedt wat velen zoeken. In het land zelf gaat het er ook niet toeristvriende- lijk toe. Duitse toeristen worden verwelkomd met waarschuwingen tegen zakkenrollers en maken mee dat bij geldwisselen een verkeerde koers wordt berekend. De straten liggen bezaaid met hondedrollen en patatbakjes en monumenten, treinen en gebouwen zijn beklad. Paradijs Knobbe, die blijkbaar niet onder de indruk was van het huidige Texelse buitengebied, pleitte voor „her scheppen" van het landschap van Texel. „Zorg dat het een paradijs wordt. Fraaie, goed onderhouden landschappen trekken toeristen, dat is bewezen". Hij zag een dui delijke taak voor de boeren bij het bieden van cultuurhistorie en ver- blijfsrecreatie. De gewone land bouw biedt geen enkele toekomst meer. Van sta-caravans op erven wilde hij echter niets weten. Er moet iets karakteristieks worden geboden. Knobbe zag ook brood in „gezondheidstoerisme", waarbij hij als terloopse tip lanceerde: „Geef geen Spa. Dat is niet te zui pen. Een Duitser gaat ervan over zijn nek". In algemene zin pleitte de spreker „Het verschil zit in de mentali teit." Treffender had ZDH-trainer Henk Knol het niet kunnen zeg gen. Zijn ploeg, op papier de bete re, was zondag niet opgewassen tegen Oosterend dat met harde hand de zwaluwen van het lijf hield. De schoonheidsprijs ver diende het optreden van SVO niet, maar daar had de winnende ploeg van Bep Vonk geen bood schap aan. Met zestien punten uit acht wedstrijden voor ZDH en acht punten uit zes wedstrijden voor SVO lagen de kaarten voor de Hoornders duidelijk beter. ZDH had echter buiten de gedrevenheid van de bezoekers gerekend. SVO- stemmingmakers hadden op de trainingen het derbyvuur hevig aangewakkerd. Veel jongens die vanaf de welpen bij Oosterend voetballen ging niets te ver om de eer van hun dorp te verdedigen. De tactiek van de harde aanpak moest de overwinning brengen. Het verhaal deed zelfs de ronde dat er een prijs op het hoofd van ZDH-speler Stefan Bouwsma was gezet. In Den Hoorn denkt men anders over het spelletje. ZDH komt het best tot z'n recht tegen voetbal lende ploegen. Het vernieuwde team van Knol schopte het dankzij fraai voetbal en grote inzet tot de tweede plaats. Gebrek aan club geest deed de zwaluwen zondag echter de das om. Rijen met toeschouwers zagen in de openingsfase een gelijkopgaan- de strijd en zelfs een kansje voor ZDH dat spits Stefan Bousma naast tikte. Toen het Hoornder- offensief haperde en de ploeg in een onzekere fase belandde, nam Oosterend het initiatief over. De gasten liepen een stapje harder en deelden flink uit. ZDH ontsnapte toen een vrij trap nèt naast het doel zeilde. In de twintigste mi nuut zag Oosterender Jan Bloem doelman Chris Stolk ver voor zijn goal staan. De boogbal vanaf een meter of dertig viel niet meer te stoppen. ZDH knokte terug, maar gaf de te genstander teveel ruimte. De ploeg raakte dieper in de proble men toen de verdediging de bal verspeelde. Oosterender Kees Mets bracht ploegmaatje Sil van Dijk in stelling, die niet aarzelde 0-2 aan te tekenen. SVO, dat niet van plan was de roy ale voorsprong weg te geven, greep alle middelen aan om ZDH te stoppen. De zwaluwen lieten zich intimideren door het ruwe spel. De scheidsrechter oordeelde dat dergelijke praktijken thuisho ren in een derby en trad nauwelijks vermandend op. Na de rust drong ZDH wat meer aan. De hoop voor de zwaluwen keerde terug toen Jelte van der Kooi vanuit de scrimmage ZDH op 1-2 bracht. Protesten wegens hands werden weggewuifd. Oosterend had het antwoord snel gevonden. Vincent Kaspers speel de Sil van Dijk aan in kansrijke po sitie, die zijn tweede treffer aantekende. Het voetbalgedrag van enkele Oosterders werd de scheidsrech ter toch wat te dol, waarop hij Piet Graaf en Dirk Jan Wuis geel voor ogen hield. Wuis zag hierin geen reden van aanpak te veranderen, zodat hij na een volgende charge de arena kon verlaten. Een kwar tier voor tijd leek bij ZDH het der byvuur echt te ontbranden. Bousma zette voor op invaller Ro nald Biesboer, die de bal met het hoofd achter doelman Marco Drij ver werkte. 2-3. Routinier Drijver verzette in de slotfasebergen werk om zijn ploeg op voorsprong te houden. Pleister op de wonde voor de zwaluwen was de 5-1 overwin ning die de Hoornder recreanten zondagmorgen op Oosterend 2 boekte. voor het bieden van bijzondere dingen. „Als mensen iets unieks kunnen kopen, hebben ze er veel voor over". Den Helder redt! Nogal opmerkelijk was de beteke nis die Knobbe toekende aan de toeristische plannen van Den Hel der voor het toerisme op Texel. Hij noemde dat zelfs „de redding van het toerisme van Texel". Texel moet dus samenwerking zoeken en zich niet afzetten. Dat is ook belangrijk om in aanmerking te ko men voor steun van Economische Zaken. „Zonder Den Helder doet EZ niet mee". De reacties op de lezing liepen nogal uiteen. Velen meenden volslagen nieuwe dingen te heb ben gehoord, anderen dachten dat Texel de meest essentiële onder delen van het betoog al kent en zelfs toepast, terwijl men zich van andere adviezen niet kon voorstel len dat deze op Texel uitvoerbaar zijn. Van kennelijk respect voor wat naar voren was gebracht, ge tuigde de aankomende Texelse ideeënman Ray Girbes. Die zei te willen voorkomen dat straks alles wat Knobbe heeft gezegd, weer is vergeten. Hij wilde de meningsvor ming aan de gang houden door oprichting van een soort econo misch gespreksplatform. „Wilt u ons daarbij adviseren?". Dat wilde Knobbe wel, zodat Texel mis schien nog meer van hem zal horen. Zwarte markt. In manege Aken- burg wordt zaterdag Zwarte Markt gehouden, maar die gaat alleen door als voldoende kramen wor den verhuurd. Gegadigden kunnen zich aanmelden via 314490, 318958 of 313861. De geboortedag van Bahé'u'llah, de grondlegger van het baha'i- geloof, wordt zondag gevierd. Wie belangstelling heeft voor dit feest is vanaf 15.00 uur welkom bij fa milie Habraken in Plevierstraat 16 te De Koog. Er wordt thee ge schonken, verhalen voorgelezen en naar muziek geluisterd. Kinde ren zijn welkom. Inlichtingen via 317896. Menvereniging Tussen Wad en Duin houdt zondag een boeren koolrit. Om 12.00 uur is de start bij de manege. Na afloop wordt in de foyer boerenkool geserveerd. Kosten f7,50, opgeven vóór vrij dag 20.00 uur bij Lies Eelman, te lefoon 312746. Omwonenden ontdekten zondag middag dat er was ingebroken in een tweede woning aan de Naal- rand in Den Hoorn. Om binnen te kunnen komen hadden de inbre kers een raam opengebroken. Op het oog leek er niets weg. De eige naar moet daarover echter nog uit sluitsel geven. Gemini. De röntgenafdeling van het Gemini Ziekenhuis in Den Hel der houdt zaterdag een open dag in het kader van het 100-jarig be staan van de röntgenstraling. Be langstellenden zijn welkom van 10.00 tot 14.00 uur. Er zullen re gelmatig rondleidingen worden gehouden, die ongeveer een half uur duren. VERVOLG VAN PAGINA 1 l want in de praktijk wordt h driekwart van die „hebzucht- I igalows" te huur aangeboden. >bbe waarschuwde tegen otschaligheid en eenvormig- d van parken met bungalows hij „premie A-woningen met bbelbad" noemde. „Vakantie- rpen moeten sfeer hebben" it Texel betreft zag Knobbe on- andere kansen in versterking het cultuur- en natuurtoe- me. De vraag daarnaar is opval- groot. Mensen blijken ssaal naar grote culturele mani- taties te trekken inplaats van de televisie te zitten. Ze leg- i belangstelling aan de dag voor ZDH-speler Roald van der Slikkeltwaede van links) komt te laat om SVO-aanvaller Sil van Dijk af te stoppen. Doelman Chris Stolk is kansloos. IFoto Tesso de Greeff) Van Rappard verweerde zich ook tegen de kritiek dat De Mars-lil te veel dure koopwoningen zou be vatten. „Daarmee bevorder je wel de doorstroming, zodat elders goedkopere woonruimte vrij komt. Dat kon wel eens voordeliger zijn dan nieuwbouw van woningen voor mensen met lage inkomens. Zolang in die dure woningen ten minste maar mensen komen die sociaal en economisch aan Texel gebonden zijn." Hans Wendrich, directeur van de Woningstichting Texel, sprak van „een uniek project". Hij toonde respect voor Momberg en dat was opvallend uit de mond van Wen drich. „Mijn credo is: je hebt slech te en heel slechte projectontwik kelaars. Ed heeft zich van zijn bes te kant laten zien." De toekomstige huurprijs van f650,- werd door Wendrich om schreven als „heel mooi". De huur kan worden gedrukt dankzij de verkoop van woningen door de Woningstichting. Tijdens de onderhandelingen met Van Liempt stelde de gemeente als voorwaarde dat de bouw door Texelse bedrijven zou worden uit gevoerd. Alle sprekers toonden zich verheugd dat met De Mars-lil inderdaad een groot stuk werkge legenheid op Texel blijft. Hoofd aannemer Vissers Bouwbedrijf uit Oudeschild werkt samen met di verse eilandelijke bedrijven. Tot de eeuwwisseling zijn zij verzekerd van werk in De Mars. Komende winter komen er 26 woningen, in 1996 start de bouw van twintig stuks en in 1997 volgen er nog maals twintig. Een aantal van deze kavels is reeds verkocht. In de ja ren daarna kunnen er nog vijftig woningen bij worden gebouwd. Ook komt er een bedrijventerrein, waar o.a. de Gamma al een optie heeft. Opdrachtgever Ed Momberg en aannemer Marten Visser overhandigden na afloop van de eerste steenlegging een cheque van f10.000,- aan burgemeester Van Rappard en HINO-directeur Van Liempt. Samen bepalen zij aan welk goed (Texels) doel zij dit bedrag zullen schenken. Bedroefd delen wij u mede dat, zo kort na onze vader, toch nog onverwacht, gesterkt door het H. Sacrament der zieken, van ons is heengegaan onze lieve moeder, schoonmoeder en oma Johanna van 't Noordende-van den Berg weduwe van W. van 't Noordende de leeftijd van 63 jaar. Julianadorp: Saskia Buschman- van 't Noordende Cor Buschman Rogier en Frank Stoutenburg: Rob van 't Noordende Joke van 't Noordende-Hin Sarah, Jette en Maartje fcxel, 4 november 1995 Wolenlaan 16, 1795 AM De Cocksdorp. Gelegenheid tot afscheid nemen en condo- 'eren aan huis op dinsdag 7 november van I9.00-20.00 uur en na de begrafenis in hotel De Nieuwe Aanleg". H. Eucharistieviering zal worden gehou den op woensdag 8 november om 14.00 uur R.K. kerk te De Cocksdorp, waarna de 'eraardebestelling aldaar zal plaatsvinden. *9s deze weg willen wij u heel hartelijk be- ^en voor uw medeleven en de vele lieve torden bij het overlijden van onze moeder, ^oonmoeder en oma ANNA ZUTPHEN-V.D. WAL tor uw steun zullen wij proberen de draad op te pakken. namens de familie, Janny Zutphen Een man een man een woord een woord. Met droefheid geven wij kennis dat toch nog onverwacht is overleden mijn vriend, onze pappa en ons aller oom Aad Adriaan Antonie Kunst 23-4-1919 t 6-11-1995 D. van Boven-Huizinga Mariska Boddé-Kunst llona Kunst Hans - Janneke en Eric Peter - Annet en Ruud Marcel - Petra en Naomi P. Kunst Texel, 6 november 1995 Noordwester 31, 1791 HE Den Burg Aad is thuis opgebaard, gelegenheid tot condoleren aan huis en na de crematie plechtigheid in het crematorium. De crematieplechtigheid zal worden gehou den op vrijdag 10 november om 14.00 uur in het crematorium te Schagen, Haringhui- zerweg 3. Wij zeggen dank aan alle kennissen van onze moeder SOUKJE DIJKER-OLDENBURG voor wat zij voor haar betekend hebben. Ook dank aan allen die belangstelling hebben ge toond bij het naar haar laatste rustplaats brengen. De kinderen INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woens dag vóór 17.00 uur. KOSTEN: f7,65 tot en met 3 regels. Per regel meer f2,55 (incl. btw). Toneelver. St. Jan, 17 no vember, Klif 12. Beter een Bovag-autobe- drijf voor al uw reparaties. Autobedrijf Herm v.d. Beek, De Cocksdorp, 316571. Papa beer zegt even stil, omdat de baby slapen wil. Op onze teentjes lopen wij, want wij hefrben er een broertje bij. Inge en Eva Niek Sebastiaan is de naam van onze zoon en broertje. Hij is geboren op 4 november 1995, om 03.35 uur, weegt 3.350 gram en is 48 cm lang. Onze papa en mama zijn: Jan en Anuschka Maas Schoudieck 33 1791 WD Den Burg 0222 - 312660 Ter kennisgeving Wegens ziekte verblijft mevrouw Loes Visser-Spaan enige tijd in het Academisch Ziekenhuis te Utrecht, Postbus 85500, 3508 GA Utrecht, vleugel C4- oost, kmr. 12. Het gaat goed met haar. Desondanks kan het enige tijd duren voordat zij weer thuis is. 1 Hele metworst voor 5 gld: deze week bij slager iepe de boer, tel. 317552. Sony audio en video. Ser vice Center Texel, 3117 77. Gewijzigd: Oud3 13 16 3 Nieuw: 322600 Fax: 322400 Fam. H. Jimmink Kogerweg 1 38 1791 MK Den Burg Decoders voor satelliet of kabel. Service Center Texel, 311777. Te koop: electronisch or gel, Solina. Tel. 318284. Accu's voor telefoons (ook Mobiel). Service Center Texel, 311777. Smedencursus in het Agrarisch Museum. Opge ven, tel. 312108. Havenfeest gemist? Je kunt de schade inhalen op 11 november als je kijkt naar Slot-TVTexel. Het leven is mooi, maar je moet het wel zien. Kijk b.v. eens bij Hans van der Klift in z'n Kunstwinkel. „Hobie Cat 16", bj. '93, in nieuwstaat met trailer (kist) en strandtrailer, f11.750,-. Tony van Oeve- ren, tel. 023-5716984. Volvo 360 GTL, apk nov. '96, f2.080,-. Autobedrijf Herm v.d. Beek, De Cocksdorp, tel. 316571. Elke week een weekaan- bieding in de Wadden winkel. Toneelver. St. Jan, 17 no vember, Klif 12. Geen Iers of Amerikaans, maar (h)eerlijk Texels rundvlees zonder hormo nen, Slagerij Joop Schip horst, Waalderstr., Den Burg. Winter-aanbieding: aan hangwagens, leuke kor ting, ook speciaalbouw. Autobedrijf Herm v.d. Beek, De Cocksdorp, 316571. Zuivere zuivel, natuurlijk lekker van Sint Donatus. Dinsd. midd., donderdag en zaterdag aan de boerderij. Gespecialiseerd in auto- schaderep. Autobedrijf Herm v.d. Beek. De Cocksdorp, tel. 316571. T.k.a.: Antieke Brabantse potkachel. Tel. 314960. Amstrad service-dealer. Service Center Texel, 311777. Klaverjassen. Heden dins dagavond weer een leuke kaartavond. Aanvang 20.00 uur in de Witte Burcht. Woningr.: gr. 3 k.-flat m. c.v., lift, eiken keuken, f. box, zolder, A'dam. Gevr. huis op Texel. Tel. 020-6116179, antw. app. of 312212, Tex. Div. smaakvolle vegetari sche snacks nu in de aan bieding. De Vlier. Lekker water? Bel 313637. Magneet-waterontharders. Gratis bij u geïnstalleerd en 3 maanden op proef. Novemberaanbieding: Bra- bantia ped. emmer, 20 Itr. 59,95, nu 49,95. Rente naar, O'end, tel. 318000. Beter een Bovag-autobe- drijf voor al uw reparaties. Autobedrijf Herm v.d. Beek, De Cocksdorp, 316571. Geen Iers of Amerikaans, maar (h)eerlijk Texels rundvlees zonder hormo nen, Slagerij Joop Schip horst, Waalderstr., Den Burg. Winter-aanbieding: aan hangwagens, leuke kor ting, ook speciaalbouw. Autobedrijf Herm v.d. Beek, De Cocksdorp, 316571. Zuivere zuivel, natuurlijk lekker van Sint Donatus. Dinsd. midd., donderdag en zaterdag aan de boerderij. Gespecialiseerd in auto- schaderep Autobedrijf Herm v.d. Beek. De Cocksdorp, tel. 316571. Haal de aktiekrant bij De Vlier. Deze volgende week geldig. Openingstijden Slagerij iepe de boer: 8.30-12.30 en 14.00-17.00 uur. Zater dags van 8.30-13.00 uur. Dinsdags gesloten. Let op het vrijdagsjuttertje van de Waddenwinkel. T.k.: vosbonte Shetland- pony, jonge cavia's, mim- schapen, krielkippen. Tel. 319497. Zaterdag 11 november is de dag.. De promotie uitzending van Slot TV Texel! Vanaf 20.00 uur li ve spektakel op de kabel frequentie 30-. Kijken dus! Niet zomaar een paar dub beltjes korting, maar ech te knallers heeft De Vlier in de aktie. Toneelver. St. Jan, 17 no vember, Klif 12. Perfect beeld op uw PTT- schotell Service Center Texel, 311777. Straks zinvol meepraten en meedenken over het vernieuwde hart van Den Burg? Koop dan nu het komplete plan voor één tientje bij Nauta Boek. Verhuisd: Hans Yvonne, Sander, Iris Bakker. Nieu we adres: Wiekstraat 8, 1841 GK Stompetoren, tel. 072-5039942. Kamers aangeb. voor 1 of 2 nette studenten in Alk maar. Incl. warme maaltij den f400,- p/mnd. Tel. 072-111771. SCT. Satelliet-tv. 311777. Knaller: Vi liter biologi sche biogarde voor (u leest het goed) 1 gulden De Vlier. Runderschnitzels, 100 gram, f1,98 bij slager iepe de boer, tel 317552. Woningruil. Aang.; 3 kmr- woning in Alkmaar (Oud dorp) met tuin. Gevr.: idem op Texel. Tel. 072-5119234. Antennes (voor tv, radio, scanner, carradio etc.). Service Center Texel, 311777. Het testbeeld van Slot TV Texel is nu al op de kabel te ontvangen op kanaal 30-. Afstellen dus! Ronde over Texel: donder dags bestellen, vrijdags gratis bezorgd. Service van slager iepe de boer, tel. 317552. Heeft u iets te vieren? Ook Café De Karseboom. V.a. 25 pers. is de levende muziek ons kadootje. Inl. tel. 312476, b.g.g. 315557. 't Is weer voor haar'! Qnipp Kapsalon. Liefst op afspraak. Tel. 312227.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 3