Zelfs tijd voor borrel in evenwichtige Wampex TEXELSE^ C0URANT 'ampini-winnaars nogen puzzelen Veel records op eerste trimloop Toeristische raad gesprek van de dag 0 DINSDAG 7 NOVEMBER 1995 „We wilden alleen maar het beste Wampex-team van Oosterend worden..." Het dankwoord van Willem Duvekot klonk haast als een verontschuldiging. Natuurlijk had zijn team fanatiek voor de overwinning gestreden, maar er was tussen de opdrachten door ook tijd voor een lolletje en een borrel. Karakteristiek voor deze vijftiende editie, aldus mede organisator Piet Keijzer: „Ik heb nog nooit zo'n relaxte Wam pex meegemaakt." Blok 1, vrijdagavond, was gesitu eerd in de driehoek Den Hoorn-De Koog-Den Burg, blok 2, 's nachts, in de omgeving van De Cocksdorp. Blok 3 bracht de 29 teams zater dag vroeg tussen De Waal en Oosterend en blok 4 tenslotte vond plaats in Oudeschild en het Hogeberg-gebied. Naar aanleiding van de vorig jaar gehouden enquête had organisatie „Kjapsma" gekozen voor minder fietsen en meer doe-opdrachten. Het resultaat mocht er zijn: de Wampex van 1995 was evenwich tig van opzet, met een goede af wisseling tussen fietsen, (ver- In manege Akenburg werden de prijzen uitgereikt door Janny Ko ning van camping De Bremakker, waar de afgelopen veertien keer de eindstreep van de Wampex lag. Door het toegenomen aantal deel nemers is de kantine daar echter te krap geworden. Zij memoreerde hoe de Wampex vijftien jaar gele den met slechts tien groepen van xijswinnaars van de Wampini, door „Kjapsma" bedachte 1 voor lezers van de Texelse 'int, zijn voorlopig niet uit- xeld. Zij kunnen aan de slag ,echt Tesselse" puzzels, ver- 'tligd door Co Koomen van tiraaibedrijf „Cocobolo". Koo- i maakte de legstukken naar ontwerp van tekenaar Antoon s. Uitgebeeld wordt het eiland 'I met o.a. de vuurtoren, cata- meilen, het kerkje van Den m, Thijsse en schapen. Een- i uit elkaar gehaald is het lang eenvoudig de puzzel weer fleet te maken, •tog overhandigde Koomen zijn Stukken aan winnares Chris Lanser uit Den Burg en nummer drie Jan Lap uit Den Hoorn. Chris Lanser vertelde dat zij jaren gele den deelnam aan de Wampex, maar dat haar gezin nu voorgaat. De Wampini was voor haar een mooi alternatief. Jan Lap betrok zijn hele familie bij het oplossen van de opdrachten. Nummer twee, Berry Verschoof uit Utrecht, was afgelopen weekend wel op Texel om deel te nemen aan de Wam pex, maar was meteen na afloop huiswaarts gekeerd. Verschoof komt als leraar al jarenlang op Texel en kent het eiland op zijn duimpje. Met twee collega's en Gerard Bakker van kampeerboer derij Jonkersbergen, waar hij met zijn school jaarlijks werkweek houdt, vormt Verschoof een team. Binnenkort krijgt ook hij zijn prijs uitgereikt. Hoe zwaar is da Wampex7 De weegbrug ven Wetenkamp gat het antwoord. (Foto Tessa de Graaft) Onder ideale omstandigheden vond de eerste trimloop, georgani seerd door de Atletiekvereniging Texel, plaats in De Dennen. 36 Deelnemers werden ingeschreven voor afstanden van 1,3 km, 3,1 km, 6,2 km of 9,3 km. Bij de jeugd t/m 12 jaar werd Evert Maschaert met een nieuw per soonlijk record van 5,29 min. eer ste bij de jongens. Dominique Kooiman werd in 6,11 min. het snelste meisje Bij de 3,1 km sneuvelden zowel het jongens- als het meisjespar- coursrecord. Robert Bakker uit De Koog scherpte zijn eigen record aan met 45 seconden naar 10.44 min. Nienke Eilander (dertien jaar!) wist het record dat op naam stond van M, Beelen met 53 seconden te verbeteren naar 13.09 min. Ver der sneuvelden er persoonlijke re cords van Coen Zoon, Sebastiaan Ran, Robert Jan Appel, Jan Dan- kers en Kim Kooger op deze afstand. Guido Betsema liep over 6,2 kilo meter bijna 3.30 minuut sneller dan vorig jaar. Hij werd met een eindtijd van 26.24 min. derde Voor hem eindigden met 24.16 Kees de Jager en met 25.35 min. Theo Boom. Bij de heren vetera nen eindigde Rinus Kooger als eer ste met een tijd van 27.18 min. Bij de dames Ina van Sambeek in 34.39 en de dames veteranen Tilly Eelman met 31.21 min. Bij de 9,3 km deden zes heren mee. Bij de heren veteranen werd Norbert Dankers in een nieuw per soonlijk record van 40.21 min. eer ste, Martin Baars volgde hem op ruim 2 min. in 42.25 min. Bij de heren werd Minne Goënga eerste in 35.30 min. Uitslagen: Jeugd 1.3 km, meisjes: 1. Dominique Kooiman 6.11; 2. Priscilla Noorlander 7.19, Jongens: 1. Evert Malschaert 5.29; 2. Ru- die v.d. Ploeg 5.39; 3. Ramon Noorlander 5.51; 4 Wouter Dogger 6.00; 5. Robbin Oosterhof 6.01; 6. Freek Verpaalen 6.49. 3.1 km.: Nienke Eilander 13.09; Kim Koo ger 14.16. jongens Robert Bakker 10.44; Coen Zoon 11.51; Jan Dankers 12.20; Erik Bakker 12.51; Marcel Keijzer 13.07, Ronny Keijzer 13.49; Robert Jan Appel 13.51; Se bastiaan Ran 13.56. Dames: Joke Wester- laken 2148 Heren: Remco Nagtegaal 14.22. Heren vet.: Nico Nagtegaal 21.43. 6.2 km, dames: Ina van Sambeek 34.39. Dames vet.: Tilly Eelman 31.21. Heren: Kees Jan de Jager 24.16; Theo Boom 25.35, Guido Betsema 26.24; Maarten Dogger 28.20 Heren vet.: Rinus Kooger 27.18; Jan Dogger 28.35; Henk Schraag 29.46. 9.3 km, heren: Minne Goênga 35.30; Cees Timmer 41.34; Nanne Stienstra 41.49; Paul Boudreau 42.51. Heren vet.: Norbert Dankers 40.21; Martin Baars 42.25. De toeristische raad in oprichting die de gemeente gevraagd onge vraagd advies gaat geven over de meest gewenste ontwikkelingen is onderwerp van gesprek in een uitzending op Radio Texel die van avond (dinsdag) van 19.00 tot 20.00 uur is te beluisteren. Gespreksleider is Pieter de Groot van D66, die in de studio praat met TVO-voorzitter Co Vinke, Teun de Wit van de werkgroep Landschapszorg en VVV-directeur Joost van Linge. Tevens vraagt De Groot zich af of het economisch platform, waartoe Ray Girbes het initiatief heeft ge nomen wel gewenst is. „Wordt Texel een raden-republiek", vraagt de D66'er zich af. In de koude nacht... pas na afloop konden de deelnemers aan de Weekend Expeditie zich écht Om aan de finish te waren ze bijna twintig uur hadden ze zo'n 120 km in het donker door het gedwaald, door modderige in gerend en tientallen (cryp te) vragen opgelost. Dat ge ide het best door het viertal Duvekot, verder bestaand uit lit Schagen. Annelies Schoo 'darloes van der Vis. Een pri- r, want voor het eerst legde team met vrouwen beslag op lerste plaats. Oosterenders hadden aan de h in manege Akenburg slechts n punten voorsprong. Het van vader Dirk Eelman, zoon iPiet en de broers Ab Jan en Witte moest voor de derde j genoegen nemen met de •de plaats. Ze waren ook al naai als nummer drie geëin- „Ach", relativeerde Wim Piet en, „het heeft één voordeel, vader heeft gezegd dat hij net ng doorgaat tot hij de Wam- wint. Dus doet hij volgend jaar linste wéér mee." team van Duvekot leidde van tot finish en verdiende daar- le zege. „Voor het eerst sinds i dat de winnaar geen boe- ep krijgt", constateerde Piet er. Vooral in de glorietijd van uiterst fanatieke .groep Pan- die de Wampex meerdere m won, was de afgunst groot !e strijd hevig. De jongste win ti hanteerden een heel andere lek. Tijdens een opdracht op (rim belandden ze in het jutter- lé. „Daar kregen we een biertje lat smaakte zó goed, dat we er maar eentje namen", aldus •it Schagen. vijftiende Wampex speelde t, zoals het eigenlijk hoort, r geheel op Texel af. Bij de van anderen nodig hadden. Slechts de boomlange broers Kik kert hadden een goed uitzicht en vestigden prompt het parcoursre- cord. Het team van de Helderse Courant leek goed op dreef, totdat Edo Kooiman zijn verbaasde team genoten gebaarde om even in de sloot te blijven staan omdat hij een foto moest maken... Dubbele punten waren te verdie nen met het vlotje varen bij het ge maal Eierland. Van houten pallets, lege jerrycans, auto-binnenbanden en touw moest eerst een vlot ge fabriceerd worden. Twee groepsle den namen daarop plaats, waarna het vlot door de andere twee zou worden voortgetrokken. Extra lastig was het dat het vlot ook on der een brug door moest. De beste bouwers haalden het, anderen sloegen om met hun wankele bootje en repten zich gauw naar het warme „Eitje", de bijnaam van het Eierlandsche Huis. Daar wachtte de vermoeide meute een bord chili con carne en lagen de meegebrachte slaapzakken uitno digend klaar. Sommigen konden de slaap echter moeilijk vatten en dronken zich aan de bar moed in voor de volgende dag. Om zeven uur 's ochtends begaf het peloton zich naar de Zaandam- merdijk, waar een herstart plaats vond om de teams in het volgende blok te verspreiden. Een originele vondst was de kaart van Texel waarop een biljart getekend met een bal die in een bepaalde rich ting moest worden gestoten. „Ga stoffige houten graansilo's was echter een indrukwekkend alter natief. Tenslotte verzamelde iedereen in de schuur van Wetenkamp in Ou deschild voor het vierde blok. Daar had de organisatie twee verrassin gen in petto. De deelnemers moesten eerst het antwoord ge ven op de vraag „hoe zwaar is de Wampex?". Met z'n allen op de weegbrug, inclusief Kjapsma en helpers kwam er ruim 10.000 kilo uit de bus. Verrassing twee was bedoeld om verwarring te zaaien. De deelne mers kregen een broodje waarin een papiertje zat met daarop een nummer en een letter. De Wam- pexers begrepen snel de bedoe ling. Door de papiertjes in volgorde van nummering te leggen zou de volgende opdracht te lezen zijn. De organisatie had een puinhoop verwacht, maar eensgezindheid zegevierde boven eigenbelang. ...de gebroeders Wally en Jan van Beek wagen de oversteek. iroto Kin-.', Roepen (Foto Tessa de Greeff) start, vrijdagavond in de kantine van VV Texel '94, zag het er even anders uit. „Jullie gaan vanavond van het eiland af", vertelde Piet Keijzer. De Wampexers hielden de adem in. Zou het jaarlijkse gerucht over een etappe op Vlieland nu dan waar zijn? Of werd het de Ra zende Bol? Keijzer gaf meteen het antwoord: „We gaan over de Ru- gediek..." plicht) lopen en leuke opdrachten. Opmerkelijk was dat juist de twee compacte blokken (2 en 4) de meeste variatie herbergden. „Min der beulswerk, maar zeker niet licht", aldus het oordeel van Kjapsma. In het eerste blok fietsten sommi ge teams zich helemaal uit de naad, omdat ze buiten de aange geven grenzen gingen zoeken. Het favoriete team van de gebroeders Kikkert belandde bij de poort van De Mok in plaats van op de weg naar het Jan Ayeslag, waar ze moesten droogroeien in de Texel- truck. Een ander team met gezon de argwaan jegens de organisatie Typisch Wampex-beeld. Slmone van Tllborg, Erk van Hardeveld en Martin Wiggers bestuderen een opdracht voor ze weer op pad gaan. (Foto Bert Koning) Droogroeien in de Texeltruck onder leiding van Ted Redeker (links) en Walter Oskam. Rechts houdt vliegende reporter Gerrit Verhoeven de afgelegde afstand in de gaten. (Foto Bert Koning) zocht het zelfs in Oudeschild. De meeste opdrachten waren in en rond het donkere dennenbos. Aan de hand van een luchtfoto van het oude hotel Californië be gon men aan een alternatieve Thijsseroute waarbij -net als in de Verkade-albums- plaatjes konden worden ingeplakt. Buurtbewoner Harry de Graaf moest diverse teams teleurstellen, omdat niet hij maar Willem Kikkert van De Mient de gezochte schrijver van Texelse verhalen was. Een helpende hand kon Harry wel toesteken toen de verslaggever dezes op 150 meter afstand lek reed. De boosdoener bleek... een oorbel, die rechtop in de voorband stak. Sabotage? naar het punt waar de bal 13 kilo meter en 450 meter heeft afge legd", luidde de opdracht. Met een gradenboog en een topografische kaart leidde de oplossing naar een schuur aan het Lageveld, waar een echt biljart klaar stond om extra punten te scoren. Andere doe-opdrachten waren skelteren bij de schuur van Texel BV, een puzzeltocht door Ooster end, eenden zoeken in de eenden kooi bij 't Riemke en een route bij hoeve Rembrandt. Absoluut hoogtepunt was het be zoek aan het graanpakhuis van (vroeger) Keyser Co in De Waal. Eigenlijk wilde Kjapsma de deelne mers laten abseilen van de hoge silo, maar de verzekering van de huidige eigenaar Adrie Mantje wil de geen risico lopen. De zoektocht naar verborgen tekeningen in de Na het droge blok 1 zat het twee de blok vol natte opdrachten. Nog even vies en moe worden voor het slapen gaan, moet Kjapsma heb ben gedacht. De hoogwerkers Bart Boon en Fred Eenhoorn wa ren speciaal ingehuurd om de deelnemers te laten kennismaken met de waterpartij in het Krimbos. Terwijl één teamlid in de bak van de hoogwerker plaatsnam, waad den de anderen naar het eilandje in de vijver. Bedoeling was om vanuit de lucht zoveel mogelijk fietsbanden om een stok te wer pen. Amper warm gefietst kon de lange broek alweer uit voor een race met een kolossale strandbal over de in aanleg zijnde golfbaan. Om het hardst door een kuil met water en tweemaal door een sloot. Het pro bleem was dat de twee groepsle den die de bal voortbewogen niet goed konden zien hoe ze moesten rennen, zodat ze de aanwijzingen Ringsteken was lastiger dan menigeen dacht. Blok 4 was een echte uitsmijter, waardoor iedereen voldaan kon te rugblikken. Letterlijk en figuurlijk hoogtepunt was het abseilen van af het dok van Hans Boom in de Oudeschilder haven onder leiding van Jos Engelvaart. Een klusje voor deelnemers zonder hoogte vrees, dat niemand een nat pak kostte. Dat kon niet worden ge zegd van het „fierljeppen" over een sloot nabij 't Skillepaadje. Eén bibberende deelnemer presteerde het zelfs om naast de ge reedstaande polsstok te grijpen en middenin de plomp te vallen... Wie veilig de overkant haalde, was nog niet klaar, want op het weiland moest nog een ei met het groeps nummer worden gezocht. De vermoeide spieren werden in het bassin nog even op de proef gesteld bij een roeiwedstrijd met rubberboten. Evenwichtskunste naars kwamen aan hun trekken op een lastig motocross-parcours na bij De Hamster, uitgezet door de MAB-club. Achter de oude zuivel fabriek waren punten te verdienen met ringsteken, verzorgd door de ringsteekcommissie Veel sportieve actie dus tot slot, maar ook ontbrak de hersengym nastiek niet. Zeer lokale kennis was vereist voor een Skilder bijnamen-quiz. Opvallend was dat de Oudeschilders het onderling niet altijd eens waren: is „Zak- meel" nou Jan Hemelrijk of Wim Boom? Kjapsma hield het op Klaas Tuinder. start ging. De kern van de organi satie is steeds hetzelfde gebleven, maar de Wampex is uitgegroeid tot een begrip, waaraan 40 50 vrijwilligers en een kleine twintig Texelse bedrijven belangeloos meewerken. Gezien het vlekkeloze verloop van de vijftiende editie zal het met die medewerking ook vol gend jaar wel weer snor zitten. Frans Hopman Uitslag I.Willem Duvekot, Annelies Schoo, Mar- loes van der Vis, Albert Schagen 440 pun ten; 2.Ab Jan Witte, Wim Piet Eelman, Dirk Eelman, Olaf Wtte 433, 3 Kees Bak ker, John Sluis, Wllem Houwing, Ton van Dooyeweerd 419; 4.Klaas, Martin en Nico Kikkert, Rob Doelen 417; 5.Willem van de Kamer, Dick Witta Michel Gomez, Roland Bakker 416; 6.Nanning Kikkert, Jan, Kees en Wally van Beek 407; 7.Danny Wester- laken, Toon van Beek, William Witte, Mark Peter Graaf 393; 8 Edo Pool, Jan Simons, Johan van der Ster, Willem Keijzer 389; 9.Koos Bremer, Janny Werda, Jan Hoekstra, Cobie Bremer 383; lO.André van den Berg, Erwin Daalder, Ed Witte, Ar- noud de Weijer 381. II.Team Wietse Oosterhof 380; 12.Team Gerard Bakker 371; 13.Team Gerard Tim merman 369, 14.Team Cobie Dsalder 368; 15.Team Erna Kuip 366; 16.Team Jan Zijm 365; 17.Team Han Pastoor 358; 18.Team Gerrit Koorn 348, 19.Team Willem Trap 344; 20.Team Nel Collou 339; 21.Team Auke Rienstra 334, 22.Team Henk Keyser 328; 23.Team Piet Knol 325; 24Team Henk van Leersum 320; 25.Team Afra Stoop 316; 26.Team Martin van der Werve 314, 27.Team Martin Wiggers 294; 28.Team Marten Visser 268; 29.Team Pe ter Haker 250. (Foto Tessa de Graaft)

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5