Vérbinding Hors met iazende Bol in studie 'lessures cruciaal voor einduitslag Worsteltent moet alsnog bouwvergunning krijgen Kosten kustbescherming omlaag appe wedstrijd Texel '94 Firmanten door rechter in gelijk gesteld Mensen TEXELSE^ COURANT Auto uitgebrand Van der Zwaag kampioen sportvissen G-team walst over Zouaven Nieuwe handicap voor golfspelers 3d erlaag Mareis koude douche DINSDAG 7 NOVEMBER 1995 ^waterstaat start volgend jaar een onderzoek naar een binding tussen de Razende Bol en de Hors. Door het jangat versneld te dichten bestaat de kans dat de len voor bescherming van de zuidwestkust van Texel en dalen. Als de natuur op z'n beloop wordt gelaten ver- 5ht RWS dat de Noorderhaaks in 2035 met Texel smelt. lustverdediging is een kostba- jak. Jaarlijks stelt de regering 5 miljoen gulden beschikbaar zandsuppleties langs de Ne- mdse kust. De helft is nodig Noordholland, waarvan Texel •veer tweederde opslokt. „Het irf is voor de kustverdediging duurste stukje Nederland. En begrijpelijk omdat daar de tste kustachteruitgang op- dt", aldus RWS. noordwest- en zuidwestkust gemiddeld met zeven meter lar achteruit. Bij De Koog is astachteruitgang kleiner. Ver- langs het eiland is vanaf Ibijna 19 miljoen kubieke me- and op het strand gespoten, prijs per kuub schommelt de de jaren rond een tientje. Ko rf jaar ligt er voor Texel geen letie in het verschiet. tot een verandering van de stro ming, waardoor minder zand zou wegspoelen en de Texelse kust wellicht kan aangroeien. Het on derzoek dat volgend jaar start moet duidelijk maken wat de ge volgen zijn van een verbinding. Ook de manier waarop versnelde Eierland. RWS gaat ervan uit dat door de aanleg van deze dam de kosten van de verdediging van de Eierlandse duinen zestig procent lager uitvallen. Dat de natuur voor onverwachte verrassingen kan zorgen, bleek on langs. Berekend was dat de diepte van de ontgrondingskuil voor de kop van de dam tien meter bene den NAP zou zijn. De stroming heeft nu echter een gat van 18 meter diepveroorzaakt, waardoor extra bestorting nodig was. Door de winterstormen zullen de stenen op de dam zich opnieuw zetten. Het ziet er echter niet naar uit dat verdere maatregelen nodig zijn, omdat de smalle, steile geul zich verbreedt. luidwestkust is in 1993 en Imet drie miljoen kubieke me- trhoogd. Gezien de jaarlijkse ifslag is de verwachting dat Pinnen afzienbare tijd moet !en herhaald. Strandhoofden alternatief voor suppletie pt RWS in vrijwel alle gevallen iuurdere en onzekerder oplos- Molengat •ns berekeningen duurt het •o'n veertig jaar dat de Razen- pl, het gedeelte van de Noor- paks dat boven water lekt, aan Texel vastgroeit, enteel is de geul zo'n 650 De Razende Bol ligt nog maar een klein stukje van Texel verwijderd RWS overweegt de verbinding eerder tot stand te brengen. Foto Jook Neutal meter breed (bevaarbaar deel circa 400 meter) en ruim zeven meter diep. Alleen schepen met een ge ringe diepgang kunnen er passe ren. In 14 jaar tijd is de zandplaat een kilometer in oostelijke richting gewandeld. De laatste jaren gaat dat steeds langzamer. Afdichting van het Molengat leidt verheling (dichtspuiten, een dijk of een dam) moet plaatsvinden, wordt onderzocht. Strekdam Uit een kosten/baten-analyse zal blijken of het voordeel van de ver binding vergelijkbaar is met bij voorbeeld de strekdam bij Behalve de technische aspecten van verheling van de Razende Bol spitst het onderzoek zich ook toe op de gevolgen voor het milieu. Al vorens een beslissing wordt geno men, overlegt RWS met de gemeente, provincie en hoog heemraadschappen. Dan wordt ook de vraag gesteld of de koppe ling te rijmen valt met de bepalin gen in de Natuurbeschermingswet waaronder de Razende Bol binnen afzienbare tijd valt. Minister Van Aartsen beslist binnenkort over de Concept Verordening Razende Bol van de gemeente, die tot doel heeft de natuurwaarden te be schermen, maar tevens de moge lijkheden voor extensieve recreatie (wandelen en zonnebaden) te handhaven. Rücksichtlos „We gaan niet rücksichtlos een onderzoek starten alsof de wereld niet bestaat. Vóór we beginnen gaan we alle zaken nog eens op een rijtje zetten. Ook de gevolgen voor de scheepvaart bijvoor beeld", aldus RWS-voorlichter Ma rianne Nijssen. Volgens haar zal RWS bij de besluitvorming zoveel mogelijk openheid betrachten. Bescherming van de kust, in tech nische zin, is niet het enige werk terrein van RWS. Doordat de kustachteruitgang nu wel tot staan is gebracht, zijn er ook mo gelijkheden voor bebouwing van de kuststrook. „Juist doordat het kustbeleid meer mogelijkheden geeft voor andere functies, zoals natuur, re creatie en bebouwing, schuilen hierin ook bedreigingen. Het is te vergelijken met bebouwing van de uiterwaarden van grote rivieren. De afgelopen winter hebben we geleerd wat voor problemen dit oproept. Met de middelen van ruimtelijke ordening moet het mo gelijk zijn beelden van een volledig volgebouwde kust of een kust die omwille van de natuur niet meer toegankelijk is, al of niet werkelijk heid te laten worden. Hier ligt een belangrijke taak voor de provin cie", aldus RWS. Tweede kustnota In de tweede kustnota, die vol gend jaar verschijnt, opent RWS de discussie om van kustlijnbe- heer naar kustzonebeheer te gaan en te komen tot een brede visie op kustbeheer. Naar aanleiding van die nota zal de minister beslissen of er extra geld wordt vrijgemaakt om de nationa le suppletie-achterstand in te halen. Da vlammen slaan uit de voorruit. De ontsteltenis bij een 77-jarige Cocksdorper was groot, toen hij zondag rond het middaguur ont dekte dat zijn auto in brand stond. Het voertuig stond op het Schilde rend in Den Burg, de plek die slechts een paar minuten ervoor door de man was verlaten om een rondje te maken. Bij zijn terug komst sloegen de vlammen uit de gebarsten voorruit van de metallic-grijze Opel Kadett. Tot opluchting van omstanders en omwonenden was de brandweer snel ter plekke en kon worden voorkomen dat het vuur oversloeg naar de motor of de benzinetank. De auto moet echter als verloren worden beschouwd. De oorzaak was niet geheel duidelijk. Kortslui ting wordt niet uitgesloten. Nadat de brandweer is gearriveerd, is het vuur snel bedwongen. Van het interieur van de wegen is niet veel meer over dan een gesmolten rokende puinhoop. IFoto's Tessa de Graaft) if —ff spektakulaire overwinning oploper KGB, waren de ver- itingen zondag hoog gespan- De teleurstelling voor het tk was groot toen zowel '94 als Wieringerwaard er van bakten. Er viel één doel en daar bleef het bij. ngerwaard had nog wel een 3 excuus voor de slechte itrijd. Het halve elftal kampt blessures en dat heeft de it gesloopt. Texel '94 trad ;r aan in de vertrouwde for- maar zag geen kans om in sdstrijd te komen, aal moment in de wedstrijd het uitvallen van doelman De van Wieringerwaard. Tien ten na aanvang van de wed- schoot bij een actie voor het voor de zoveelste keer zijn vit de kom. Na een oponthoud >'n vijf minuten nam rechts- Slijkerman de positie van de vallen keeper in. voorval bezorgde Wieringer- waard de schrik in de benen. Henk Jan Ramaker profiteerde met een knap schot en tekende 1-0 aan. Texel '94 probeerde door te druk ken, maar dat lukte niet. De partij ontaardde in een saaie vertoning. Weringerwaard hield het 16-me- tergebied dicht en Texel '94 bracht daar niets tegenin. Gemotiveerd In de rust vielen kennelijk stevige woorden in de kleedkamer van de overkanters, want meteen na het fluitsignaal kregen de mannen van trainer Bijl enkele royale kansen. Maar het vizier stond niet op scherp, dus de gelijkmaker bleef uit. Texel kreeg ook nog twee fraaie mogelijkheden. Een opzet van Henk Jan Ramaker werd door Paul van Exel tegen de paal gekegeld. In de allerlaatste minuut leek het erop dat Simon Brand de ein- duitslag dragelijker zou maken. maar de goede richting en scherp te ontbraken. Met enig fortuin heeft Texel drie punten aan haar totaal kunnen toevoegen. Hierdoor staat het team vijfde, met slechts enige punten achterstand op koploper Zouaven. Zondag is de uit wedstrijd tegen Hollandia T in Tuit- jenhorn. Map van der Zwaag is Texels kam pioen bij de sportvissersgewor- den. In elf wedstrijden ving hij totaal 22 vissen, goed voor 640 centimeter. Tweede werd Cor Huisman met 21 vissen (567 cen timeter). Poul Verhagen sleepte 19 vissen op het droge, goed voor 454 cm. Ton Dorst werd vierde (15 vissen, 302 cm). Kees Kalis be haalde de vijfde plaats (8 vissen, 301 cm), Jan Kingma werd zesde (tien vissen, 272 cm). Johan Hop man ving 15 vissen, maar aan de meetlat scoorde hij 263 cm. Ge middeld vingen de 15 deelnemers 268 centimeter. Map van der Zwaag en Nico Tessel (negende), sloegen elk de grootste vis (68 cm) aan de haak. De kleinste was voor Johan Hopman (6 cm). De grootste vangst was voor Map van der Zwaag, die in één dag 191 cm ving. Het G-team heeft zaterdag in Lut jebroek de Zouaven met 1-8 ver slagen. Duospitsen Theo Franchi- mon en Ruud Heuvink namen de doelpunten voor hun rekening. De Texelaars bezetten de tweede plaats. Na het verlies tegen koploper Ro- da 23 versterkte het geïrriteerde G-team de voorhoede. Heuving opende al na tien minuten de sco ren, waarop de westfriezen via fraaie combinaties volkomen zoek werden gespeeld. Met de rust stond het 0-4, waarop de Texe laars in de tweede helft de zege tocht voortzetten. Uitgezonderd de tegengoal, verliep de samen werking gesmeerd. Zaterdag krijg het G-team in De Koog Rivalen 2 op bezoek. De eerste grassprieten komen al uit de grond op de nieuwe korte negen-holes baan. Met dat beeld voor ogen speelden achttien le den zondag de traditionele maandwedstrijd op de driving- range van Golfschool de Krim. De leden zullen nog tot juni volgend jaar moeten wachten voordat zij de nu nog maagdelijke gronden mogen betreden. De spelers hebben laten zien dat zij er klaar voor zijn want er werd voortreffelijk gespeeld. Waren in het verleden 46 Stableford-punten goed genoeg om in de prijzen te vallen, nu haalden Wop Rienks en Rein de Graaf met elk 55 Stableford-punten slechts een der de plaats. Jan Mevius werd tweede met 56 punten en Karl-Heinz Roepke kaapte de eerste plaats weg met het ongekende aantal van 62 pun ten. Manty Wijsman was de meest konstante dame en behaal de de eerste plaats met 39 pun ten. Voor het eerst past de wedstrijd leiding de handicapverrekening toe zodat bijna alle deelnemers na de ze wedstrijd met een verlaging van hun handicap geconfronteerd worden. Winnaar Karl-Heinz, die nu van handicap 36 startte, zal volgende keer een handicap krij gen van 28. Om hetzelfde resul taat te bereiken zal hij dan 8 slagen lager moeten scoren. I T Hans van Vooren heeft zijn studie Economie aan de Vrije Universiteit van Amsterdam met succes afge rond. Hij werkt momenteel bij VNV beveiliging, afdeling training advies. asketballers van De Mareis «n zaterag met 40-50 het 'spit gedolven tegen Hop- 2 uit Hoorn. De Texelaars m niet in vorm. Na de verlen- »an vorige week, kwam de daag als een koude douche, de Mareis met acht man en er bij Hoppers slechts «amen opdagen. eerste helft konden De Ma- foor veel inzet nog partij ge- foch beheersten de Hoppers Mietje beter waarbij de vrije steeds goed werd afgedekt vrije spelers konden scoren, fo rebound was verzorgd. De s verzuimden in de aanval s (sereens) voor elkaar te n om ruimte te krijgen. In de w helft moesten de Texe- 'ïdzaam toezien hoe de te nder naar acht punten fong uitliep Een kleine 'fog bij De Mareis (twee drie- s door Martin Koenen), echter door drie normale 'ivan de center van Hoppers gedaan. Hoppers twee hield 'ïkelijk stand en gaf de zege "eer uit handen. Restaurant De Worsteltent heeft het geding tegen de ge meente Texel gewonnen. De uitspraak van de Alkmaarse rechtbank komt erop neer dat de gemeente alsnog vergun ning moet geven voor een logiesgebouw met 28 slaap plaatsen bij het bestaande gebouw en daarbij gebruik moet maken van de wijzigingsbevoegdheid die in de planvoor schriften van het bestemmingsplan is opgenomen. De gemeente moet naast het grif fierecht (f200,-) de proceskosten fl.420,-) betalen. Ook andere schade die de firmanten Annet Arends en Alfons Griffioen heb ben geleden omdat zij niet met bouwen mochten beginnen, moet door de gemeente worden ver goed. Welk bedrag daarmee is ge moeid, zal nog worden onder zocht. De door De Worsteltent gewenste uitbreiding in de vorm van een losstaand logiesgebouw achter de bestaande voormalige monumen tale boerderij aan de Smitsweg, paste niet in het bestem mingsplan, omdat het maximaal te bebouwen percentage van het terrein werd overschreden. Er zou een bebouwde oppervlakte van bijna 580 m2 ontstaan terwijl het in dit geval niet meer mag zijn dan 404 m2. In zo'n geval kan de ge meente gebruik maken van de wij zigingsbevoegdheid, zoals horecabedrijf. Er staat bij dat deze overschrijding van de maximaal te bebouwen oppervlakte niet mag dienen voor uitbreiding van het aantal slaapplaatsen. Inbreuk Verwijzend naar dat laatste wilde de gemeente geen gebruik maken De Worsteltent gezien vanuit Oostelijke richting. Ongeveer op de plek van de bomen rechts moet het logiesgebouw komen. omschreven in artikel 47 van de planvoorschriften. Die bevoegd heid is bedoeld om centrale voor zieningen (zoals een zwembad) mogelijk te maken ter verbetering van de kwaliteit van een bestaand IFoto Harry da Graaf) van de wijzigingsbevoegdheid en weigerde dus de bouwvergunning. Volgens de firmanten van De Worsteltent die advocaat Maurice Frantzen uit Amsterdam in de arm hadden genomen, handelde de ge meente daarmee in strijd met het gelijkheidsbeginsel. In volgens hen vergelijkbare andere gevallen was de wijzigingsbevoegdheid wel toe gepast om uitbreiding mogelijk te maken. Volgens de Alkmaarse rechter zat de gemeente fout. In de uitspraak wordt erop gewezen dat aan de bestemming „Horeca- en/of pensi- onbedrijven" (waaronder de Worsteltent valt) in het huidige bestemmingsplan geen maximum aantal slaapplaatsen is verbonden. Dat hangt alleen maar af van de grootte van het gebouw en de wensen van de exploitant. De rechtbank: „De onderhavige bepa ling maakt, door op deze wijze het aantal slaapplaatsen te bevriezen, inbreuk op de structuur van het plan". Verder vindt de rechtbank dat de term „vergroting" voor meer dan één uitleg vatbaar is: on duidelijk is of wordt gedoeld op vergroting van het mogelijke aan tal slaapplaatsen of op vergroting van het bestaande aantal slaap plaatsen. De rechter vindt daarom dat de term „De door het toepas sen van deze wijziging veroorzaak te overschrijding van het bebouwingspercentage mag niet dienen voor vergroting van het aantal slaapplaatsen" in strijd is met de wet en daarom geen ver bindende kracht heeft. De rechtbank oordeelt dat de ge meente ook op grond van andere overwegingen wel gebruik had moeten maken van de wijzigings bevoegdheid. In andere gevallen waarin op deze wijze uitbreiding mogelijk is gemaakt, is niet de eis gesteld dat de centrale voorzienin gen zich in het nieuw te bouwen gedeelte moeten bevinden. De fir manten van De Worsteltent had den verder aangevoerd dat geen onderscheid is gemaakt tussen enerzijds hotels die eerst helemaal werden gesloopt alvorens door nieuwbouw te worden vervangen en anderzijds verbouwde hotels. Gewijzigd Tijdens de zitting op 12 oktober was door de gemeente, bij monde van de ambtenaren 0. Storms en J. Commijs, naar voren gebracht dat het gemeentelijk beleid op dit punt was gewijzigd, met het oog op het nog niet van kracht zijnde nieuwe bestemmingsplan, waarin staat dat uitsluitend nieuwe slaap plaatsen worden toegekend aan bestaande logiesverstrekkende bedrijven. Nieuwe verblijfsrecrea- tie wordt aldus tegengegaan. De gemeente werkte niet mee omdat in de gewenste oppervlakteover- schrijdende nieuwbouw geen cen trale voorzieningen komen maar hotelkamers. De rechtbank wijst dit argument van de hand omdat de gemeente dit gewijzigde beleid wel globaal in een nota heeft vastgelegd, maar op geen enkele wijze concreet ge wijzigd beleid met betrekking tot de toepassing van de wijzigings bevoegdheid kenbaar heeft ge maakt. Ook werden de firmanten van De Worsteltent of hun archi tect daarvan niet op de hoogte gesteld, hoewel daar bij de behan deling van de bouwaanvraag meer dan genoeg gelegenheid voor is geweest. Geen verschil Dat de kwestie Worsteltent niet vergelijkbaar is met andere geval len waarin door toepassing van de wijzigingsbevoegdheid uitbreiding kon worden toegestaan omdat het bij die andere gevallen ging op complete nieuwbouw, wordt door de rechtbank niet onderschreven. „De gemeente heeft op geen en kele wijze kunnen aangeven in hoeverre dit verschil tot uitdruk king is gebracht in het (voorheen) gevoerde beleid inzake toepassing van de wijzigingsbevoegdheid, noch heeft de gemeente duidelijk kunnen maken welk essentieel be lang - gezien in het licht van de handhaving van het bestem mingsplan - met dat onderscheid wordt gediend". De rechter herin nert er daarbij aan dat de gemeen te op de zitting heeft aangegeven dat de uitbreiding wel zou zijn toe gestaan als de centrale voorzienin gen in de nieuwbouw zouden komen en de kamers in het be staande gebouw. Zo ook als zou worden toegestaan het bestaande gebouw af te breken en een heel nieuw hotel te zetten. Op grond van dit alles concludeert de rechtbank dat het gemeentelijk besluit om geen bouwvergunning te geven, vernietigd moet worden en dat het beroep van de firman ten van De Worsteltent gegrond is. De gemeente moet met deze uit spraak rekening houden bij het op nieuw behandelen van de bouwaanvraag. Beroep? De firmanten van De Worsteltent zijn dus op alle punten in het gelijk gesteld. Het is voor hen echter nog te vroeg om te juichen, want de gemeente kan binnen zes we ken tegen de uitspraak in beroep gaan bij de Raad van State, waar door de zaak nog lang zou kunnen slepen. B en W zullen daarover beslissen na bestudering van de uitspraak.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 9