Cjrocn ZwartsJex els in het harL, Nioz-leiding praat met dertien medewerkers Positie jutters inzet overleg museumleiding Eind december pas meer duidelijkheid Pompoensoep voor Sint Maarten PUIS* 06 904 904 01 ,Het loopt met it een sisser af" Hoog Provincie bevestigt bijdrage De Koog Molengat krijgt kleine dokbeurt a VVN ogentest en alcoholsimulator Postagentschap Oosterend over in andere handen VERDER" 1N BIT j s» Waddenoverleg op Terschelling 2 w Sinterklaasprijsvraag 3 9* Tip voor scholieren: carrière op Texel kan mooi zijn 5 n Nieuwe straatnamen 5 TV Texel klaar voor promotie-uitzending 7 Inbraak VVD-motle: een half miljoen voor Noordkop Waarom naar uw drukker voor een kerstkaart? TEXELSE^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: A. van der Vis Drogisterij WIM METS Begrotingssamenvatting Gemeente Texel NR 11032 VRIJDAG 10 NOVEMBER 1995 tgiv0 Langeveld en de Rooy b.v., tel. (0222) 362600. Mrtenties/abonnementen/bezorgfng tel. 362600, fax 314111. dictie tel. 362620, fax 314111. in dringende gevallen 06-52 78 43 20 of 06-52 78 49 62. fictie bulten werktijd Tessa de Graaff, it Witteplein 3, Den Burg, telefoon 315639. SCHIJNT dinsdags en VRIJDAGS. LOSSE NUMMERS n,45. even de krant bellen Kies I voor nieuws. 2 voor spon. "k 3 voor de agenda. 4 voor hel weer l)r TC-NieuwsJijn, altijd het laatste nieuws gelaten stemming heerst in het Niozgebouw. Dertien jewerkers hebben dinsdag van prof. dr. Verhoeff van bestuur te horen gekregen dat hun functie ter discussie it. Het is echter nog lang niet zeker of en hoeveel ge- mgen ontslagen er zullen vallen. „Het kunnen er minder maar ook méér", aldus Swier Oosterhuis en Wim van phorst van de ondernemingsraad (OR). Pas eind de- iber komt het definitieve reorganisatieplan op tafel. «nsen die door de Niozleiding igelicht, zijn werkzaam op de mg repro, de kantine en de re- e van het Nioz-tijdschrift Ne- inds Journal of Sea arch. Daarnaast zijn de me rkers audiovisuele dienst, sche zaken en grafische ont- sn op de hoogte gesteld dat functie in het geding is. lis niet bij de gesprekken be- in. „Dat willen we niet", al- losterhuis en Van Raaphorst, is de taak van directie en ur om de plannen aan de me rkers te presenteren. De OR irt de belangen van het per il in het algemeen zo goed lijk te behartigen." Daartoe een onafhankelijk adviesbu- n de arm genomen. Het bu- PVK uit Groningen gaat een -expertise uitvoeren naar de ibouwing en de gevolgen van roorgenomen reorganisatie, irhuis: „Dit is een belangrijke We hebben hiertoe besloten ivies van de vakbond. Kijk, allemaal maar amateurs in situatie. Dit bureau heeft er- ook bij dergelijke institu- e zullen alle scenario's tegen :ht houden." Ontslagen irhuis en Van Raaphorst be- ukken dat niet duidelijk is I gedwongen ontslagen er lelijk zullen vallen. „De OR zo'n drie vier jaar geleden wezen op financiële conse- Iers dan zijn Manen Toon- ichtige naam doet ver- eden, heer Anne Douwe Knob- een bloedserieuze recrea- 'eskundige die de Verenig- Téxelse Logiesverstrekkers igs voorhield dat er meer reen naar musea dan naar ilhalwedstrijden gaan. Hij telde zijn gehoor met af- •rgde en gewaagde voor at en twijfelde bovendien de waarde van dure on- loeken door andere des- digen. Daarbij in het den latend waar hij zelf wijsheid vandaan heeft. r inspiratie genoeg! Uw heur Girbes kwam spon- op het idee van een eco- isch platform. Hee, dat den we eerder gehoord! '0rms voor politici, agra- t natuurbeschermers en al Heden die het beste met 11 voor hebben. Vanaf gro- dogte kijken binnenkort al- specialisten op ons neer dep alen zo onze toekomst, '"el het eerst gewoon S. is Hen pas Ouwe Sunder- 8 zie je de speulers al voor We hoog zit, kan... Horszei quenties van bepaalde beslissin gen. Die waarschuwingen werden weggewuifd. Dat zouden ze dan wel zien. Er zou wel geld komen, maar dat kwam dus niet", aldus Oosterhuis met enige verbittering. Van Raaphorst valt hem bij: „Van gelijk krijgen worden we nu niet vrolijk." De schuldvraag dient zich aan, maar is niet duidelijk te beant woorden. „Wij vragen ons af of de leiding het overzicht zélf wel had. De oorzaak is complexer dan iedereen denkt. Wij hebben steeds gewaarschuwd tegen bepaalde besluiten op onderdelen. We vroe gen om een totaalplaatje, maar dat kregen we niet. Dat wés er mis schien niet." Paniek onder het personeel heerst er niet, volgens de OR. Er is wel kwaadheid, vooral door de manier waarop zaken worden afgehan deld. De afwezigheid van directeur Mook deze week (hij is naar een congres in Afrika) wordt hem in het instituut bijzonder kwalijk ge nomen. Oosterhuis: „Een paar maanden vóór bekend werd hoe dramatisch het ervoor staat werd ons nog gezegd: ach, het is zo erg niet. Maar dit is niet iets dat met een sisser afloopt." Het aantal ontslagen hangt onder meer af van de oplossingen die worden gevonden voor de men sen, wiens functie in het geding is. Daarbij wordt gedacht aan het in tern vinden van een nieuwe func tie afvloeiing door natuurlijk verloop of een wachtgeldregeling. Voor dergelijke overbruggingen is ook geld nodig. Het valt volgens Oosterhuis en Van Raaphorst on der de totale reorganisatiekosten, waarvoor bij de Nederlandse We tenschappelijke Organisatie (NWO) een bedrag van 3 4 mil joen wordt gevraagd. Voor het eind van het jaar wordt bekend of het Nioz op dit geld van de „moe derorganisatie" kan rekenen. „An ders wordt de situatie nog ernstiger", verklaart Oosterhuis. „Dan zouden die wachtgeld- en VUT-mensen namelijk ook onder de gedwongen ontslagen moeten vallen....." In de wandelgangen gaat men er vanuit dat NWO een bijdrage le vert. De vraag is alleen hoeveel. Privatiseren De kans bestaat dat mensen hun conclusies trekken en zelf actief op zoek gaan naar ander werk. „Het is ook de plicht van het bestuur en de directie om even tuele plaatsing buiten het Nioz ac tief te begeleiden", verklaart Van Raaphorst. „Dat moet je heel breed zien, bijvoorbeeld door te helpen een baan te zoeken in een soortgelijk instituut, maar ook ge woon via het arbeidsburo." Een ander plan van de Nioz-leiding is privatisering van enkele afdelin gen. Hoe dat moet is nog niet uit gesproken. Van Raaphorst: „Het komt erop neer dat de mensen hun eigen salaris moeten verdie nen." De OR heeft twijfels over de haalbaarheid van dit idee. Het tijdschrift zou dan aan een uit gever moeten worden overge daan, de kantine bijvoorbeeld aan een cateringbedrijf en de repro afdeling zou een concurrent wor den van andere drukkerijen op Texel. Met alleen het werk voor het Nioz zijn dergelijke „bedrijfjes" niet overeind te houden. Consegu- entie is dat de vleugels moeten worden uitgeslagen. Maar of daar ruimte voor is in de Texelse markt situatie is de vraag. Al deze regelingen maken deel uit van het totale reorganisatieplan, inclusief het sociale plan. Pas als volledig bekend is wat dit inhoudt zal de OR zich over de ideeën buigen. Lees verder pagina 3 De provincie geeft f308.000,- voor de herinrichting van de Dorpsstraat en de Badweg in De Koog. De toezegging is gisteren verstuurd. Voorwaar de is dat de gemeente en de ondernemers uit het dorp ieder een zelfde bedrag op ta fel leggen. Mochten de kosten hoger uitvallen, dan kan niet opnieuw een beroep op de provincie worden gedaan. Een delegatie van de jutters gaat maandag om de tafel met Benno van Tilburg en Maarten Roeper, respectievelijk directeur en bestuurslid van het Maritiem en Juttersmuseum om te proberen uit de impasse te komen. Inzet van het geschil is de hoogte van de onkostenvergoeding, die vol gens de jutters omhoog moet. Ook de positie van de jutters bin nen de Stichting Texels Museum (STM) komt ter sprake. Over anderhalf jaar loopt het con tract af tussen de Stichting Jut tersmuseum en de STM. Doordat de partijen het niet eens konden worden over de hoogde van de on kostenvergoeding, dreigden de jut ters in hoeve Flora een eigen museum te beginnen. Op verzoek van de gemeenteraad, die versnip pering niet zag zitten, gingen de jutters de onderhandelingen met de STM weer aan. Om resultaat te boeken, pleitte Texels Belang bij museumdirecteur Van Tilburg voor een vaste onkostenvergoeding voor de jutters, bijvoorbeeld een dubbeltje per bezoeker. Als onder handelaar schoof de STM bestuurslid Maarten Roeper naar voren. Uit een gesprek dat in sep tember plaatsvond, putten zowel de STM als de jutters hoop dat het alsnog tot een akkoord zou komen. Verbazing Hun verbazing is groot nu Van Til burg in een artikel in de Helderse Courant aangaf niets te voelen voor verhoging tot een dubbeltje per bezoeker. „Als we daaraan be ginnen schept dat een precedent voor alle andere participanten in het museum. Dat is erg ongebrui kelijk. Het museum is geen instel ling die winst draait. Die bedragen zijn er gewoon niet." Het is een argument dat de jutters bekend in de oren klinkt. „Daar mee komen we dus geen steek verder", verbaast Klaas Uitgeest, onderhandelaar namens de jut ters, zich over de uitspraak. In sep tember zijn volgens hem geen concrete bedragen over tafel gegaan. Tot dusver ontvingen de jutters jaarlijks tweehonderd gulden, plus de mogelijkheid duizend gulden te declareren voor uitbreiding van de collectie. Deze bedragen heeft de STM alweer in de ijskast gezet, omdat de jutters het geld anders zouden beheren dan bedoeld. De bestuursleden betalen nu zelf de rekeningen van de Stichting Jut tersmuseum. Van Tilburg laat duidelijk weten dat hij ondanks verschillen van in zicht met de jutters tot een ak koord wil komen. „Want twee juttersmusea, daar schieten we niets mee op." Intussen zijn de jutters nieuwsgie- De Texelse veerboot Molengat vertrekt maandag naar Amster dam. Het schip krijgt daar op de Oranjewerf een tussentijdse dok beurt. Vervanging van onderdelen van de Voith Schneider Propeiler is de reden. Bij goed weer zal het schip tevens buitenom worden geschilderd. Naar verwachting zal het karwei vijf dagen in beslag nemen. Als de Molengat weer in veerhaven 't Horntje is teruggekeerd, komt hij in de vaart als dienstboot. De Schulpengat, die nu al negen maanden onafgebroken vaart, komt dan aan de kade te liggen voor onderhoud. In januari gaat de Schulpengat, de grootste van de twee Teso-boten, in dok voor een grote beurt. rig naar een rapport over het mu seum dat door interim-manager Margriet Lestraden is gemaakt. De geheimzinnig waas die er over hangt, geeft jutters het vermoe den dat de conclusies niet stroken met de ideeën van STM-directeur Jan Kuiper. Volgens Kuiper is dat zeker niet het geval. „Ze heeft op ons ver zoek in het rapport zeer openhar tig over het museum en de medewerkers geschreven. Boven dien heeft ze commentaar gege ven op een haalbaarheidsstudie archeologie die onlangs is verricht. Ze schrijft echter over mensen en dan is het niet netjes om dat zo maar op straat te gooien. Het is zuiver voor intern gebruik. We gaan uiterst zorgvuldig en doelbe wust met het rapport om." Snelle groei Dat rapport kan inderdaad ver keerd worden uitgelegd, verklaart maakster Margriet Lestraden des gevraagd. Ze omschrijft het als als een „sterkte/zwakte-analyse" van het museum, waarin de hele orga nisatie tegen het licht is gehou den. Wat haar conclusies zijn, wil ze niet prijsgeven. „Maar het mu seum heeft een snelle groei door gemaakt, waarbij de inkomsten eigenlijk niet in hetzelfde tempo meegroeiden. Het zal nog wel eni ge tijd vergen voor het ideaalplaat- je is bereikt, maar met de nodige begeleiding is dat zeker haalbaar." Volgens Lestraden is het conflict tussen de jutters op termijn wel op te lossen. Kuiper betreurt dat vooruitlopend op het gesprek van maandag de sfeer al zo geladen is. „ledereen bemoeit zich er maar mee, de poli tiek en de media. Het is toch al zo moeilijk zoeken naar een even wicht tussen de jutters en de stichting. De zaak ligt héél gevoe lig. Zelf bemoei ik me er liever ook niet mee." Vóór de maaltijd... Zaterdag is het Sint Maarten. Veel kinderen gaan met lampi onnen langs de deur. Tegen woordig zijn die meestal van papier, maar vroeger werden uitgeholde bieten en pompoe nen voorzien van een lichtje. Om alvast in de stemming te komen namen de kleuters van de Thijsseschool gisteren met juf Rianne de grootste pom poen van Harry Bakker uit Den Hoorn onder handen. De zaden van het 53 kilo wegen de exemplaar gingen terug naar de teler, die volgend jaar gaat proberen nóg grotere exemplaren te verbouwen. De rest van de inhoud werd ver werkt tot een heerlijke soep, die door de kinderen en hun ouders onder de middag werd verorberd. De reusachtige pompoen, voorzien van een lichtje, zorgde voor een sfeer vol decor. tijdens de maaltijd. (Foto s March Hei/rtan) Primeur op Texel: De alcoholsimulator van Veilig Verkeer Nederland is al eens op Texel geweest. Eind november komt een verbeterde versie naar het eiland, met oogmeetsppara- tuur. Dit is een primeur voor heel Nederland. De familie F. Visser stopt volgend jaar met het postagentschap in Oosterend. Dat betekent echter niet dat deze service uit het dorp verdwijnt, want de familie H. Knol is bereid het agentschap over te nemen. De datum is nog niet he lemaal zeker; waarschijnlijk wordt het februari of maart. Na vele jaren moest de familie Vis ser wegens gezondheidsproble men een keuze maken. Het houden van het postagentschap in hun winkel met bloemen, planten en andere artikelen was hen teveel geworden. Besloten werd het agentschap af te stoten. „Maar we wilden het graag voor het dorp behouden", aldus exploitant Floor Visser. „Het voordeel van een agentschap is dat alle lokethande lingen mogelijk zijn. We wilden voorkomen dat men in Oosterend alleen nog voor postzegels terecht zou kunnen. Er verdwijnt hier al genoeg." De familie Visser gaat wel door met de winkel. Op welk adres het postagentschap zich straks zal be vinden, staat nog niet vast. Op de scholengemeenschap De Hogeberg wordt actief gewerkt aan het project Gezonde School. Dat gaat in op allerhande versla1 vingen en de negatieve bijver schijnselen. In het kader daarvan werd door docenten contact ge zocht met VVN-afdeling Texel met het verzoek de alcoholsimulator nog een keer naar het eiland te ha len. Met dit apparaat kan worden gedemonstreerd hoe zeer de reac tiesnelheid terugloopt als een au tomobilist drank op heeft. De machine is afgelopen tijd ver beterd, zodat ook omstandighe den als mist, sneeuw en rijden in het donker kunnen worden nage bootst. Nieuw is echter een apparaat dat bij niet-bril en -lensdragers de oogsterkte meet. Volgens VVN rij den veel automobilisten rond zon der bril die toch niet goed zien. Deze test is gratis. De simulator wordt 28 en 29 no vember in de aula van de OSG ge zet. De eerste middag mogen leerlingen hun ouders meenemen om zich aan een test te onderwer pen. Op donderdag 30 november staat de apparatuur van 10.00 tot 16.00 uur in De Lindeboom en mag iedereen gratis meedoen. Een promotieteam van VVN verspreidt folders. Een caravan aan de IJsdijk, die door een groep jongeren uit Oude- schild wordt gebruikt, is in de nacht van zondag op maandag opengebroken. De daders hadden een plank weggehaald die als af sluiting voor een raam zat. Er werd een geldkistje gestolen met enkele honderden guldens. Provinciale Staten hebben gister avond een WD-motie aangeno men, waardoor een half miljoen beschikbaar komt voor economi sche impulsen in de Noordkop Vóór 1 april worden voorstellen uitgewerkt waar dit bedrag aan moet worden besteed. De om bouw van de Rijkswerf in Den Hel der tot cultureel-toeristische attractie komt waarschijnlijk in beeld, evenals projecten op gebied van recreatieverkeer in de Noord kop. Daarbij wordt vooral gedacht aan zogenaamde PPP- constructies, waarbij naast de provincie ook een gemeente en particulieren bijdragen. (ADVERTENTIE] .\lleen hij heeft de grootste keuze. Ook kaarten van WWF en Amnesty In november 10% korting op de indrukprijs (ADVERTENTIE) y-n» T"rfi Ur l—-»L 00Ê f€T ZB> UA»T

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 1