Goede opleiding geen garantie voor werk KERSTKAARTEN? car Bdon Oude namen in moderne spelling voor Mars „Texel minder eenzijdig dan vaak wordt beweerd" Drie straten doortrekken B Texels heo Zijm (arbeidsbureau) over mogelijkheden: TEXELSE COURANT Wat biedt Texel OSG-leerlingen? stel ouderraad G niet populair iuwbouwlokaties cksdorp bekeken Politie blijft controleren Weer vergunning voor Circus Royal SLOTWOT SLOT!!! ZE BENNE NOG Til ET EENS BEGONNEN OH...HOM KS\< DE SLOT UITZENDING u m-MTTZZ Texel Visie Jook Nauta over carrière op eiland: Verkoping welfare Riolering door Fa. Tatenhove Pittige kwis in boekje begroting 10% VRIJDAG 10 NOVEMBER 1995 alle schoolverlaters van OSG logeberg zich op de Texelse dsmarkt zouden storten, n we binnen een paar jaar onoverkomelijk werkloos- iprobleem." Dat constateer- heo Zijm, directeur van het dsbureau, gisteravond in de iiula. De mogelijkheden op zijn echter beperkt, zeker hoog-opgeleiden. Dit jaar ko- ilechts 25 van de 215 leerlin- 112 procent) voor het eiland, ast koos voor een vervolgo- ing. Degenen die verder le- karen meestal niet terug naar tiland om werk te zoeken. goede opleiding biedt geen itie voor werk, aldus Zijm. tonici vinden net zo moeilijk aaan als ongeschoolden. Be- (i vragen voor vacatures wèl hoger opgeleiden. Zijm rast dat de opleiding die de gever als eis stelt in de vaca- iet altijd hetzelfde is dan het iingsniveau van degene die aangenomen. Ongeschoold ■n toch een ruime ervaring >n in een bepaalde functie ,oldoende zijn. Eisen stellen invulling aan geven is veelal westie van onderhandelen. Problemen X)0 worden landelijk proble- •erwacht bij het werven van iten, vertalers, vormgevers, igen, artsen, etc. op alle ni- i. Een MBO-diploma is het e wat jongeren nodig heb- v'oor mbo'ers verzorging, ad- iratie, horeca en motorvoer- itechniek zijn de vooruitzich- iecht. De conclusie van het irchcentrum voor Onderwijs tedsmarkt dat de kansen in uenstische sector het al- :htst zijn, geldt hopelijk niet Texel. Analyse iresenteerde de ouders van IG-leerlingen in de aula een lilleerde analyse van de lo- rbeidsmarkt. Het aantal va- s groeide dit jaar met 163, 33 procent. Ze overstijgt het aanbod van schoolver- die zich melden op de ar- narkt. ie 6.400 banen komt met het grootste deel voor reke- «n de horeca. Het aandeel nog steeds. In vergelijking ïn jaar geleden is het aantal ires in de horeca met 44 it toegenomen tot 291. De variatie in bedrijven levert een even gevarieerde vraag naar keu ken, huishoudelijk en bedienend personeel. Werkgevers eisen van serveersters en kelners steeds va ker dat ze het Duits beheersen. Er is een struktureel tekort aan vak bekwame en aankomende koks. In de tekorten in de andere horeca- beroepen is gemakkelijker te voor zien. Naarmate lager geschoolden ouder worden, maken ze minder kans maken op een baan in de ho reca. „De vraag naar jeugdigen in de horeca en ook de handel is al tijd al hoog geweest. Jongeren zijn goedkoper en plooibaarder." Schaars In het hoogseizoen, als personeel Thêo Zijm:...Academicus vindt nu netzo moeilijk werk els ongeschoolde... schaars is, nemen werkgevers eer der genoegen met (oudere) laag geschoolden, dan in rustigertijden. In het seizoen werft het arbeids bureau veel personeel buiten Texel. Wèl is samen met belangen organisaties onlangs een werving scampagne op het eiland gevoerd. Bouw De werkgelegenheid in de bouw en de metaal staat onder druk. Dat heeft volgens Zijm te maken met afname van de opdrachten uit de toeristische sector, die in '94 ruim de helft van de bouwopdrachten leverde. Dit jaar daalde het aantal orders met tien procent. Aanne mers die erg afhankelijk zijn van het toerisme zien hun orderporte feuille slinken. Dat is te merken in het arbeidsbureau, dat tachtig procent van alle vacatures op het eiland verwerkt. In 1985 was vanuit de bouw vraag naar 78 mensen. Tien jaar later is dat gedaald tot 25. De vraag richt zich vooral op timmerlieden. Ze zijn breed inzetbaar tijdens prak tisch alle fasen van de bouw. Het aantal metselaars neemt af. Zij zijn slechts een beperkte periode in zetbaar. Was de laatste jaren in de bouw volop werk - er werden zelfs metselaars van de vastewal inge huurd - dit jaar worden zorgelijke geluiden vernomen. Een en ander werkt door in de metaalsector, waarin de installatiebedrijven zijn gerangschikt. Bij drukke bouw werkzaamheden is er tijdelijk be hoefte aan personeel. Kooplust De mooie zomer heeft de kooplust nadelig beïnvloed. Er was minder vraag naar winkelpersoneel. On derzoek wijst uit dat de handels sector in de toekost een tekort aan personeel verwacht. De vraag va rieert van vakkenvuller tot verko per in een speciaalzaak, vooral naar jeugdigen. In drukke tijden gaan ook in deze sector de eisen omlaag. De kantoorsector was dit jaar goed voor 41 vacatures (zes pro cent van het totaal), vooral door seizoenbedrijven, die receptio nisten zochten. De vraag naar kantoorpersoneel is stijgende en varieert van licht administratief werk tot functies op HBO-niveau. Explosief gestegen is de vraag naar schoonmaakpersoneel, die met 117 vacatures ruim driemaal zo groot is dan vorig jaar. Het be treft hier vooral seizoenbanen. To taal werken 750 mensen in deze sector. De landbouw is een krimpende sector. Er is nauwelijks vraag naar vaste medewerkers. Eerder zijn Veel leerlingen van OSG De Hogeberg staan voor de keus: doorstromen, studeren of aan het werk, liefst op Texel. Maar hoe zit het eigenlijk met de toekomstperspectieven op het eiland? Is er voldoende werk, is er een baan die leuk genoeg is, ook op lange ter mijn. Of weegt de kwaliteit van het werk minder zwaar dan de aantrekkingskracht van het eilandDe ouderraad van de OSG, die gisteravond bijeenkwam in de aula, nodig de Theo Zijm, directeur van het arbeidsbureau en Jook Nauta, ondernemer en Texel- animator, uit om hierop hun visie te geven. Twee verschil lende opvattingen over wat de Texelse arbeidsmarkt de leer lingen na het examen heeft te bieden. kleine zelfstandigen op zoek naar loonwerk of iets dergelijks. In de visserij is sprake van overcapaci teit en dreigt inkrimping. In de ver zorgende sector is op gezette tijden vraag naar personeel. De Melkert-banen, gesubsidieerde ba nen die worden toegewezen aan doelgroepen, vertekenen het beeld. Er wordt momenteel vrij veel met oproepkrachten gewerkt, variërend van schoonmaakster tot verpleegkundige. Ondernemend De ondernemersdichtheid op Texel blijkt groot, namelijk negen onder nemers per honderd inwoners. Er zijn veel kleine bedrijven op het eiland. De consument wordt ech ter steeds kritischer. De onderne mer die met zijn personeel en organisatie kwaliteit wil bieden, stelt steeds hogere eisen aan zijn medewerkers. Voor de detailhan del en horeca zouden kandidaten met en VBO/mavo/havo en vervol gens een opleiding via het leerlin genstelsel of een training in het bedrijf zeer waardevolle medewer kers opleveren. sector: vaste kr. sei- zoenkr hulpkr totaal Horeca 950 1000 1950 Detailhandel 1150 250 200 1600 Landbouw/visserij 600 600 Zakelijke dienstv 400 400 Bouw en in stall .bed. 400 500 Vervoer en commu nicatie 300 300 Overheid 250 250 Metaal en nut6b. 200 200 Overig 750 750 Totaal 5000 1250 200 6450 De werkgelegenheid In de belangrijkste sectoren. rierraad van OSG De Hoge- moet het met éérV urslid minder doen. Voor af- id voorzitter Hendrik van en Gitta Witte meldde zich 'ivond slechts één vervan- lenneke Kragt uit De Koog. merkwaardig, want de taak niet als een grote belasting l Veel ouders trekken echter 'gelijking met de ouderraden isisscholen, waar meer werk worden verzet. De OSG- 'aad kan gevraagd en onge- 1 advies aan de schoollei- en medezeggeschapsraad 'gen. Ouders kunnen met Sn bij de ouderraad terecht, il het gewenst is eerst con- khijnlijk besluiten b en w leze maand over nieuwe mogelijkheden in De Cocks- De dorpscommissie had u een verzoek ingediend. Meel zijn er alleen nog vier bouwkavels aan het Kei- tact op te nemen met de schoollei ding. De bevoegdheid van de Medezeg genschapsraad (MR), waarin ouders, leerlingen, onderwijs ondersteunend personeel en do centen zitting hebben, gaat ver der. De MR bestaat zo'n anderhalf jaar en heeft invloed op het beleid op school, waarmee de democra tie is vergroot. Nadeel is dat de le den van de MR slechts twee jaar zitting hebben, waardoor ze zich nauwelijks kunnen inwerken in de soms moeilijke materie. Gepro beerd wordt die termijn te verlen gen. gemeente wordt ambtelijk h aan een voorstel, waar- et college zich deze maand gen. Men heeft verschillen slies op het oog. Eerst is het de vraag óf er nog nieuw- nDe Cocksdorp mogelijk is. bntal woningcontingenten '■er Texel de komende jaren kt, is niet groot en ook de (buiten)dorpen willen 'en stukje uitbreiden. 4'stel wordt op zijn vroegst 'uari voorgelegd aan de lommissie ruimtelijke orde- tan wordt ook de aanvraag familie Kuijper voor nieuw- aan de Langeveldstraat be- id. De Texelse politie heeft ook deze week intensief gecontroleerd of automobilisten zich wel houden aan de maximumsnelheid. Woens dag gebeurde dat op het traject waar de Pontweg en de Koger Dorpsstraat in elkaar overgaan. Daar geldt een maximumsnelheid van 50 kilometer per uur. Tussen 14.15 en 15.30 uur passeerden 160 voertuigen, waarvan er 33 te hard reden. De politie constateer de dat er „fors" werd gereden. Eén automobilist presteerde het om met een snelheid van 114 km/u door de bebouwde kom te racen. Gemiddeld reden de overtreders rond de 100 km/u. Zij allen kunnen een bon tegemoet zien. Nog een meevaller, meent de politiewoord voerder, want tweemaal harder dan toegestaan betekent door gaans dat de auto in beslag wordt genomen. Dinsdag controleerde de politie tussen 14.00 en 17.45 uur in de Bernhardlaan te Den Burg. In to taal werden 680 voertuigen gere gistreerd. Daarvan reden er slechts negen harder dan de toe gestane 50 km/u. De hoogst ge constateerde snelheid was 84 km/u. Ook deze overtreders kun nen een bon tegemoet zien. De nieuwe straten in De Mars fa se III krijgen namen die aansluiten bij de rest van het gebied. Dat is tenminste het voorstel van het college. Zij kiezen echter wel voor een moderne spelling van de historische uitdrukkingen. In het nieuwe Marsgedeelte kun nen drie bestaande straten wor den doorgetrokken. Dat betreft het Paelwerck, de Abbewaal en de Schoudieck. Voor de overige vijf moeten nieuwe namen worden bedacht. Gelein Jansen heeft een voorstel uitgewerkt: Hoefslagh, Jaarlijks probeert Texel een mid delgroot circus naar het eiland te halen. Uit drie aanvragen is op nieuw gekozen voor circus Royal, dat volgend jaar met een speciaal jubileumprogramma komt we gens het 100-jarig bestaan. Texel geeft meestal de voorkeur aan een circus dat nog niet eerder of lang geleden op het eiland is ge weest. De ervaring heeft geleerd dat programma's jaarlijks niet zo erg wijzigen en gepoogd wordt toch ieder jaar iets nieuws te bie den. Circus Royal is een uitzonde ring. Zij huren jaarlijks compleet nieuwe acts in, zodat alleen de clows (dat zijn de directeuren) de zelfde blijven. Het jubileumprogramma is veelbe lovend en aangezien het circus kwalitatief toch als erg goed te boek staat, was de keuze niet moeilijk. De overige gegadigden waren Cir cus Renz Berlin en Circus Herman Renz. Zuydhaeck, Waerdwei, Marcgrave en Noordvlack. De eerste namenreeks in De Mars is gebaseerd op een artikelen van de historicus H. Schoorl over Texel in de 16e eeuw. Ook de vijf nieu we uitdrukkingen hebben een historische achtergrond. Verder is rekening gehouden met de twee lettergrepige afwisseling in klank, zoals ook bij Vaargeul, Zeebries enz. is gebeurd. Jansen is voorstander van oude spelling, maar het college niet. Ze nemen de namen van Jansen over, maar dan als Hoefslag, Zuidhaak, Waardwei, Markgrave en Noord- vlak. P. Beemsterboer heeft een verzoek ingediend om oud-gemeente- secretaris en verzetsman W.N. Kelder te vernoemen. B en w vin den dat niet passen bij dit gebied, maar houden het voorstel wel in beraad. Eerst Texel, dan een hele tijd niets en dan...de rest van de wereld. Volgens Jook Nauta ligt er voor elke leerling op het eiland een uit gebreid pakket kansen. „Als je de veelzijdige mogelijkheden van het Texelse bedrijfsleven maar her kent, ambitie en inzet toont en een positieve instelling hebt over de lokale economie en toerisme." „Het bedrijfsleven op Texel is veel minder eenzijdig als vaak wordt beweerd. Vooral de toeristische sector heeft een omvangrijk en in gewikkeld netwerk van veelsoorti ge, directe en indirecte bedrijvigheid en dienstverlening. Dat varieert van de bootdienst, lo- giesverstrekkers, winkels, over heid, accountant tot arts, etc. Dat toerisme monocultuur betekent is gewoon onzin. Er is geen be drijfstak die zoveel facetten heeft als het toerisme en die direct en indirect zoveel mogelijkheden biedt. De meest positieve factor van ons eiland, die we moeten koesteren. Het eiland kenmerkt zich door kleinschalige bedrijven. Ze zijn het best in staat in te spe len op nieuwe trends en ontwikke lingen. Het grote aantal ondernemers, rond de duizend, onderstreept die kleinschaligheid. Kleinschaligheid - small is beauti- full - past bij onze voorkeur. Een sociale omgeving, waarin je als persoon wordt herkend. Een eiland dat veelzijdig en groot genoeg is om je te kunnen ontplooien. Texel is Nederland in het klein, of an dersom. Nederland is net Texel in het groot. Het bedrijfsleven staat open voor instroom van eigen Texelaars. In geburgerde sollicitanten hebben bij voorbaat al een voorsprong op overkanters. Bovendien is de zeer problematische huisvesting al ge regeld. Leerlingen van de OSG zijn -oneerbiedig gesteld- halffabrika ten, de basis voor verdere maat schappelijke ontwikkeling is al gelegd. In elke bedrijfstak zijn mogelijkhe den om vakbekwaamheid en vaar digheden te ontwikkelen. In de horeca is er na het VBO een leer lingstelsel van vijf jaar met oplei dingsmogelijkheden voor alle facetten van de horecavak tot en met all round-horeca ondernemer. Het zelfstandig ondernemerschap behoort in het Texelse bedrijfsle ven tot de meest ambitieuze uitda ging. De perspectieven zijn hiervoor op het eiland optimaal. Jook Nauta:.. Nederland net Texel In het met name door de kleinschalig heid. De vaardigheden voor het ondernemerschap worden wel eens onderschat. Een goed vak man is nog lang geen ondernemer. Een moeilijk, gecompliceerd, maar heel boeiend vak. De ontwikkelings- en carrièremoge lijkheden als zelfstandige zijn on beperkt. De kwaliteit van werken en leven wordt niet bepaald door het hoogst haalbare Er is niets zo frustrerend en stress- veroorzakend als je steeds op je tenen moet lopen. Dat wreekt zich als je ouder wordt en je energie af neemt. In je carrière klim je op tot je het niveau van je eigen onbe kwaamheid hebt bereikt. Immers, wanneer je in een positie goed functioneert, zal je een stap hoger komen. Als je in je nieuwe taak ca pabel bent, kom je in aanmerking tot de volgende stap Tot jedoor- schuift van het niveau van be kwaam naar onbekwaam. Het gevolg is dat na verloop van tijd ie ders plaats gewoonlijk wordt inge nomen door iemand die niet voor z'n taak is berekend. Dat is de re den waarom er in onze maat schappij zoveel mis gaat. En wie blijven bekwaam functio neren, voelen zich happy en zijn een weldaad voor hun omgeving? Degenen die niet die laatste stap hebben gezet. Die zijn bekwaam en gelukkig, worden gewaardeerd en gerespecteerd, kennen geen stress en gaan fluitend door het le ven. Een model voor een gelukkig, werkzaam leven op Texel." De afdeling welfare van het Rode Kruis Texel houdt donderdag de najaarsverkoop Belangstellenden kunnen van 9.00 tot 12.00 uur te- recht in het Rode Kruis-gebouw aan de Jonkerstraat in Den Burg. De te koop aangeboden spullen zijn vervaardigd door bejaarden en zieken. De riolering van de Slufterweg, Genteweg/Kaai en Ruyslaan wordt aangepast door aannemersbedrijf Tatenhove. Met het werk is orvn cw btw gemoeid. Deugdelijke verlichting. De poli tie heeft aangekondigd de komen de weken serieus werk te maken van de controle op de verlichting van fietsen en bromfietsen. Erg to lerant zullen de wetsdienaren daarbij niet zijn. Er wordt niet ge waarschuwd; bestuurders van een ondeugdelijke tweewieler worden direct bekeurd. Naar gelang de mate van inferioriteit kan de boete uiteen lopen van dertig tot tachtig gulden. Fiets gestolen. Uit de We verstraat in Den Burg werd in de nacht van zaterdag op zondag een fiets ontvreemd. Eigenaar was een 20-jarige jongen uit Den Burg. Hij ontdekte de diefstal rond vijf uur, twee uur nadat hij de fiets er nog had zien staan. Vandaag wordt de „begroting in één oogopslag" verspreid met de Texelse Courant. In deze gemeen telijke uitgave staat een samenvat ting van de begroting voor komend jaar. Om de lezers meer bij de politiek te betrekken staat er een kwis in met tien pittige vra gen. De antwoorden zijn te vinden in het boekje, maar vergen wel enig denkwerk. Tot 24 november kunnen de ant woorden worden ingeleverd bij de gemeente. Door loting onder de goede inzendingen wordt de win naar getrokken. Hoofdprijs is een jaar lang gratis ophalen van het huisvuil. Er zijn ook andere prijzen in de vorm van abonnementen op Calluna en Molenkoog en schet sen van Blok van der Velden. Personeel van de gemeente mag niet meedoen. (ADVERTENTIE) Drukkerij Langeveld De Roov heeft keus uit honderden kerst- en nieuwjaars kaarten. Wanneer u ze laat indrukken in de maand november geven wij u korting; op de indrukprijs. Drukkerij/uitgeverij Langeveld en de Rooy I D Parkstraat 10 Den Burg I W7/l\ Telefoon 0222 - 362600 Fax 0222 - 314111

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5