Eerste uitzending oogst alom lof Massaal afscheid van Tatenhove Textiel V Texel professioneel van start Familie Knol neemt gedeelte over TEXELSE y couRANT vee bijeenkomsten lattelandsvrouwen Wat '-ikzeggen wou.. Sint-acties in Den Burg Weet de „rechter" wel wat...? Kinderpostzegels opnieuw in Rabo Jeu de boules Lessen aikido send, interessant en bijzonder professioneel opgezet, orden van lof die werden geuit na afloop van de motie-uitzending van TV Texel. Van de hektische tafere- tijdens de repetities was zaterdagavond niets meer te iken. „Het verliep perfect. Eng gewoon aldus mede- iatiefnemer Bart Heijnen. mddag vóór de uitzending leek nog allerminst te lukken. Facili- bedrijf Ruad uit Amsterdam imet de eerste boot naar het id gekomen om in De Linde- Calle apparatuur op te stellen, dat klaar was konden de re lies beginnen. „Eigenlijk te aldus Heijnen. „Wil je alles memen voor de camera, dan letwee dagen nodig. Maar dat ;niet wegens de financiën. We jen niet twee dagen de appa- iur, de mensen en de lokatie af- i." televisiewerk hoort enige ss, maar die rees zaterdagmid- tot boven menig kookpunt, gntatrices die compleet «sloegen, geluid dat het niet j,...de verwarring was groot, draaiboek gaf van minuut tot «ut aan wat er moest worden san. Dat bleek 's avonds een isbaar houvast. Testbeeld «nnigheid met het medium orzaakte komische mis- janden. Eén van de bands jde tijdens de repetities een mer, waar de camaramensen op in stelden. John Smit: „De dingen van de ene camera de andere hadden we af- eld op het ritme. We waren klaar toen ze opgetogen ver in dat ze 's avonds een heel ander nummer zouden spelen..." Om 19.00 uur ging TV Texel in de lucht, alleen nog niet met de offi ciële uitzending. Er werden sfeer beelden vertoond van de Groeneplaats, waar twee fraaie dames Sint Maartengangers trac- teerden, van de bijzonder fraai uit gelichte voorgevel van De Lindeboom en het kindertoneel van de Van Tasjes, die Klif hadden verruild voor de feesttent op de Vismarkt. Deze eerste indruk was echter niet positief: rommelig en schreeuwe rig. Het kindertheater is „live" erg leuk, maar kwam op televisie niet over. De programmamakers reali seren zich dat het eerste uur ach teraf niet zo'n goede zet is geweest. „Je moest het zien als een soort bewegend testbeeld", vertelt cameraman John Smit. Bart Heijnen vult aan dat niet dui delijk genoeg was aangekondigd dat het intro niet de officiële uit zending was. „Mensen werden op het verkeerde been gezet." Presentatie Kijkers die het volhielden tot 20.00 uur, werden beloond. De promotie-uitzending begon met de schitterende „leader". Filmbeel den waren gemonteerd tot korte flitsen door Gerard Rump. De mu ziek maakte het perfect. Marija Westerlaken sprak de programma onderdelen aan elkaar. Ze bleek dé ontdekking van de avond: een rustpunt, duidelijk en helder. „We zijn als de dood dat een professio neel station met haar aan de haal gaat", aldus Bart Heijnen. Wester laken is gecoacht door Noortje Roll, die op de avond zelf ook aan wezig was om geestelijke bijstand te verlenen. Kanttekeningen De uitzending was boeiend. Korte items werden afgewisseld met filmpjes die afgelopen zomer zijn gemaakt bij diverse evenementen. De plannen voor volgend jaar wer den ermee geïllustreerd. Het deed verlangen naar meer. Tussendoor interviewde Aris van Zeijlen in het voorste gedeelte van De Linde boom verschillende mensen, ter wijl Hans Eshuijs dat in de tussenzaal deed. De gesprekken duurden soms te lang, waardoor het saai werd. Inhoudelijk waren er ook zwakke momenten bij. In de zaal waren tevens optredens van Super Groover en de Daltons. Ook die waren tamelijk verschil lend van niveau. De geluidskwali teit was vooral bij de muziek niet optimaal. In de voorzaal speelden Gerhard Smeenk en Johan Ran klassieke werken voor viool en pi ano. Zij waren echter nauwelijks te horen. De jeugd, die door de Sint Maar- tentractatie naar De Lindeboom was gelokt, kon zich vermaken in de feesttent tijdens een kinderdi sco. Daarvan waren geen beelden te zien. „Wilden we wel, maar het bleek technisch niet mogelijk", vertelt Heijnen. „Als je weet hoeveel er mis kén gaan, dan is het echt een wonder dat het zo goed is verlopen", merkte Heijnen na afloop op. „Na tuurlijk zijn er kanttekeningen te plaatsen. De belichting in de voor ste ruimte was met goed en niet alle interviews liepen lekker, maar er waren vooral veel positieve uit schieters." Geen kabel Tijdens de uitzending zat een tele foonpanel klaar om de reacties van Texelaars te noteren. Helaas was er maar één lijn, dus als iemand belde, kreeg de volgende in gesprek. Dat zal menigmaal zijn voorgekomen, want sommige mensen belden met technische vragen, omdat ze het goede ka naal niet konden vinden. „Ik zat al een hele tijd aanwijzingen te ge ven aan iemand en het wilde maar niet lukken. Na een tijdje kreeg ik een ingeving en vroeg ik waar die meneer woonde. In Oosterend. Daar ligt geen kabel...", aldus één van de telefonistes. Oproepen voor donateurs ƒ25,- leverden zo'n vijftien reacties op. Menig beller feliciteerde de initia tiefnemers. Een jonge Texelaar meldde dat hij met vrienden op stap zou, maar dat ze daar vanaf zagen, omdat ze de uitzending wilden volgen. Anderen gaven tips voor items in volgende uitzen dingen. Doorgaan De promotie-uitzending trok veel pers, al liet de kabel-tv verstek te presentatie door Marija Westerlaken. IFoto March Heijnen afdeling Texel van de Ned. van Plattelandsvrouwen dt deze week twee bijeen- 'sten. Morgen om 9.30 uur wacht het bestuur alle leden 75 jaar en ouder in het zaaltje de Doopsgezinde kerk in Den J Donderdagavond om 20.00 begint in de aula van OSG De jeberg een gezamenlijke nd met het RK Vrouwengilde. De 75-plussers krijgen een gezelli ge ochtend voorgeschoteld. Bij praten, oude foto's kijken, een hapje en drankje zijn onderdelen van het programma. Een dag later luistert de heer Bijlsma uit Heerenveen de geza menlijke avond op met een diale zing, getiteld „Dwaaltocht door Oranjes paleizen". Bijlsma verzorg de enkele jaren geleden al eens een geslaagde dia-avond op Texel. Niet-leden zijn ook welkom; hun entree bedraagt f7,50. (ADVERTENTIE) Drukkerij angeveld ïeuwja kolt in Drukkerij/uitgeverij Langeveld en de Rooy Parkstraat 10 Den 8urg Telefoon 0222 - 362600 Fax 0222 - 314111 gaan. Robert Vinkenborg was na mens Radio Noordholland aanwe zig en ook in beeld. Omdat zij ook bezig zijn met regionele televisie projecten was hij door de initiatief nemers van TV Texel gevraagd de uitzending bij te wonen. Bart Heij nen: „Maar na afloop vroeg hij óns om naar Alkmaar te komen en hen te adviseren! We voelen ons erg gevleid." Heijnen is ervan overtuigd dat de uitzending volgend jaar een ver volg krijgt. Eind november moet de overkoepelende Stichting Lokale Omroep Texel een sluitende begro ting gepresenteerd krijgen. „Dat gaat lukken", verklaren Smit en Heijnen stellig. „De advertentie verkoop loopt lekker. Tot nu toe verkochten we lucht, maar nu kunnen we een band van de promotie-uitzending laten zien." De fraaie dames tracteerden alle Slnte Maarten vierders Bart Heijnen en floormanager Ben Zegers hielden de touwtjes van de regie strak in handen. Zwarte Piet was een weekje te vroeg, maar werd gelijk ondervraagd door Jan Driehuis. Rond het sinterklaasfeest houdt de ondernemersvereniging van Den Burg verschillende acties voor jong en oud. Daarnaast zijn er extra koopavonden. Kinderen tot 6 jaar kunnen mee doen aan een kleurwedstrijd. Er liggen kleurplaten klaar bij Bakker Optiek, Fred van der Werf, Klavert je Vier, Bakkerij Ofrein en L R. Voor kinderen van 6 tot 8 jaar is een verhalenwedstrijd uitgeschre ven en jeugd van 8 tot 10 jaar wordt uitgedaagd om een verhaal op rijm te maken. Tot en met Ons gemeentebestuur is de be schermer van ons erfgoed. In hoe verre hebben onze bestuurders dit nog in de hand? Een projectont wikkelaar, een enkele Texelaar of een ander soort overkantse in vesteerder heeft geen enkele boodschap aan het Texelse land schap. Zij willen alleen maar een smak geld bij elkaar harken. En met behulp van een architect wordt er weer een stukje mooi Texel om zeep geholpen en bebouwd. De ene ellende is nog niet voorbij of de andere dient zich al aan. Kijk maar naar de nieuwe hotelplannen in De Koog aan de Badweg. Bij de gemeente denken ze dat ze alles in de hand hebben, maar later blijkt hiervan niets waar te zijn. Neem bijvoorbeeld „de Hoed" in De Koog, dan vraag je je inmiddels toch af: wat en/of waar is het mis gegaan bij de gemeente? Dit had toch kunnen worden voorkomen. Nu moet de rechter beslissen of de hoed er af moet of niet. Neem bijvoorbeeld De Worstel- tent, waar al jaren wordt gepro beerd dat hoekje vol te bouwen. Ook hier beslist de rechter en de gemeente gaat nat op alle fronten. Hoe kan dat nou? Hoe is het toch mogelijk dat die advocaten slim mer zijn dan onze gemeenteamb tenaren? Weet de rechterhand daar wel wat de linker doet? Peter Riteco en Menno Stam, Den Burg. Na de bekendmaking dat ze na bijna twintig jaar stoppen met hun textielwinkel, kregen Dirk en Cobie van Tatenhove vorige week een ware stormloop te verwer ken. „Het leek wel oorlog. Op 'n positieve manier dan." Klanten kwamen vertellen hoe jammer ze het vonden en plaatsten extra bestellingen. In de loop van de week kreeg het Oosterender pu bliek echter ook goed nieuws te horen: een deel van het assorti ment wordt overgenomen door Henk en Jolanda Knol, die op een steenworp afstand een winkel hebben. Tatenhove Textiel is niet alleen in Oosterend, maar ook daarbuiten een begrip. De kleine winkel aan de Verlorenkost is als het ware een verlengstuk van de huiskamer van het echtpaar Van Tatenhove. Het is er knus en vertrouwd en de stellin gen puilen uit. Lappen stof, kleinvak-artikelen („garen, knopen, ritsen"), werkkleding, ondermode en talloze accessoires zijn er ver krijgbaar. Ook voor artikelen waar naar weinig vraag is, kun je er terecht. „Over heel het eiland hebben we klanten. Bijvoorbeeld overalls kun je elders op Texel wel kopen, maar verstelgoed niet. Mensen die daar voor naar ons komen, combineren hun bezoek vaak met andere boodschappen, want hier in Oosterend heb je natuurlijk een aantal prima winkels." Aandacht En wie eenmaal een bezoek had gebracht, kwam er graag terug. „De mensen krijgen hier persoon lijke aandacht. We verkopen over de toonbank. Veel ouderen zijn daar blij mee, die hebben een he kel aan zelf uitzoeken. De klant voelt dat wij erachter staan. Het is onze eigen zaak. Je moet natuur lijk zakelijk blijven, maar ook men selijk." Zo ontstond menig goed contact. In het dorp vervulde de winkel een echte sociale functie. „Geen nieuwtjes, maar wel kregen wij veel in vertrouwen te horen. Klan ten vertelden ons dingen, waar verder niet over werd gepraat." Sokken Toeristen ontdekten Tatenhove Textiel eveneens. „Sommigen ko men hier elk jaar. Omdat ze het een gezellige dorpswinkel vinden, maar ook omdat wij hier vanalles verkopen. In de stad moet er in de artikelen omzetsnelheid zitten. Mensen met specifieke wensen vallen daardoor buiten de boot." Tot de klantenkring behoren Duit sers, die dol zijn op zelfgebreide sokken van scheepswol. Ze plaat sen zelfs bestellingen, zodat ze tij dens hun vakantie de sokken kunnen ophalen. Dubbele taak Om gezondheidsredenen valt nu het doek. Na een operatie voelt Cobie van Tatenhove zich niet meer in staat lange dagen in de winkel te maken. Samen deden ze de in- en verkoop, maar de afgelo pen maanden kwamen beide ta ken op de schouders van Dirk neer. Om door te gaan, zou er een medewerkster moeten worden aangetrokken. Dat is echter niet rendabel. „Volgend jaar worden we allebei zestig. Het is nu het moment om te stoppen." Per 1 december houden ze ermee op. Nadat dat vorige week in een advertentie in de Texelse Courant werd bekend gemaakt, werd het echtpaar overstelpt met reacties. De bossen bloemen met „Van har te beterschap" voor Cobie stro men binnen. Klanten doen extra bestellingen „omdat het nu nog kan". Vooral maakte men zich on gerust over de uitdunning van het Oosterender winkelbestand. Robbedoes Tot ieders vreugde wierp de fami lie Knol, die ook al het postagent schap van de familie Visser voortzet, zich op als reddende en gel. In hun winkel „De Robbe does" op de hoek Koetebuurt-Kerkstraat is nog ge noeg ruimte om een deel van het assortiment uit te stallen. Overge nomen wordt de gangbare handel: babykleding, kleinvak-artikelen en het stomerijdepot van De Bolder. Jolanda Knol stopt per 1 januari met haar werk voor halve dagen in een bakkerij om zich helemaal op De Robbedoes toe te leggen. Ze vertelt dat ze nog niet precies weet welke richting het met de winkel uit zal gaan. Dit jaar zijn ze gewoon begonnen met souvenirs en videoverhuur, maar er is nog plaats voor andere produkten. Circa 65 Texelse vrijwilligers be ginnen morgen met de verkoop van de nieuwe serie kinderpostze gels. Daarnaast bieden zij ook een uitgebreide collectie kerst- en nieuwjaarskaarten aan. Evenals verleden jaar vindt de verkoop plaats in de Rabobank in Den Burg. In 1994 was de verbouwing van het postkantoor de reden om naar de bank uit te wijken. Landelijk heeft de PTT bepaald dat in de nieuw ingerichte postkantoren al leen nog tegen betaling plaats is voor verkoopstands van andere or ganisaties. De Stichting Kinder postzegels Nederland wil zo weinig mogelijk kosten maken, waardoor de plaatselijke comité's op zoek moeten naar een ander onderkomen. Omdat het Texelse comité tevreden was over de sa menwerking met de Rabo, is op nieuw voor die lokatie gekozen. De nieuwe serie kinderpostzegels komt morgen officieel uit. Boek handel Nauta was zo vriendelijk de verkoop van de eerste dag envelop te gunnen aan het plaatselijk co mité. Liefhebbers kunnen daar voor dus terecht in de Rabobank. Verkoop vindt tot eind december plaats gedurende de openingstij den van de bank. De waarden zijn 70+35 cent, 80+40 ct en 100+50 ct. De opbrengst is bestemd voor kinderen in binnen- en buitenland die het extra moei lijk hebben. Thema is dit jaar „Kind en fantasie". De ontwerpen zijn gemaakt door kinderen. Voor het herfsttoernooi ver plaatste jeu de boulesclub Den Burg zich naar de Dennen, waar de gekleurde bladeren voor een passende entourage zorgden. To taal werden drie wedstrijden gespeeld. Toen de balans werd op gemaakt, stonden vijf leden met 39 punten bovenaan. Om de win naar te bepalen, mochten deze vijf ieder nog éénmaal gooien. Geertje Roeper kwam het dichtst bij de but en eindigde daarmee als eer ste Tweede werd Tonnie Kleinveld, derde Richard Kleinveld, vierde Ar jan Verhoef en vijfde Nel Smidt. De volgende clubwedstrijden zijn op dinsdag en zaterdag in de nota- ristuin aan het Achterom in Den Burg. In sportzaal De Ferrever in Den Burg is morgen van 17.00 tot 19.00 uur een introductieles aiki do. Aikido is een Japanse zelfver- dedigingskunst/-sport. Effectief bewegen en meegaan met de be wegingen van de aanvaller zijn kenmerken van aikido, dat door jong en oud kan worden beoefend. Voor meer inlichtingen: Paul van Mierlo, tel. 319706, of "lom Dijksterhuis, tel. 310467. Cobie en Dirk van Tatenhove staan deze maand voor het laatst achter de toonbank in hun textielwinkel. IFoto Frans Hopman

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 7