Realisatie irrigatieplan Everstekoog dichterbij Haker fietst door Afrikaanse jungle Langs de weg Krukloper ririzsn.""* Texelaars kom je overal tegen. OSG-rapport Be(fryvigheid leeman verhuist aar Weverstraat huisverpleging kleine schaal Succes klaverjassers Schraag en Barhorst Wat 'ik zeggen wou. Olieslachtoffer TEXELSE JJ COURANT Voorspeeluur Kerkbazaar brengt f10.381,80 op Kaartjes ballonnen van bevrijdingsdag Mareis verliezen op 't nippertje lennen dat er sprake was van rapport en vervolgens dat rap- niet ter beschikking te stellen, lijn verbazing zag De Groot de Texelse Courant blijkbaar kennis had genomen van het iort. (Overigens is dat niet het betreffende artikel kwam jasis van een persbericht en in- ews tot stand zonder dat de it over het rapport beschikte, ^ndien vond De Groot het een jnde zaak dat, zonder de raad ran in kennis te' stellen, onder- jrer Prick is aangetrokken. Cy- h: „Het is dat een kiezer mij e, zodat ik de heer Prick sa- met staatssecretaris Netelen- op de ontbijt-tv kon zien." Geen vergissing houder Eelman beet fel van af, maar was door De Groot lelijk in het nauw gebracht, todaad heb ik in eerste instan- het bestaan van het rapport and. Dat komt omdat het toen niet in de roulatie was. Het geen vergissing van mij, maar bewuste keuze." bevreemdde haar dat De it als één der zeer weinigen an de schoolleiding) in bezit k van het rapport. In een g stadium nog wel. Bovendien net de wethouder niet lekker De Groot niet aanwezig was ns de tweede besloten verga- ig, toen het rapport wél aan lie kwam. andere raadslid bevestigt dat jen over is gesproken, maar ■apport zelf kreeg de commis- net te zien. Daar is in die ver- ring ook niet om gevraagd, at de leden er vanuit gingen te worden geïnformeerd, wekte daarom verbazing, dat bleek dat onderzoeker Prick ixtielsupermarkt Zeeman aan Vogelenzang verhuist in de van december naar de We- traat. Het bedrijf gaat zich igen in het pand van de voor- ,Kippeboet". Met de vrij ende winkelruimte aan thuisstraat wordt supermarkt wil tijd voor de mensen heb- die een beroep op mij doen. gaat ook om een stukje aan- 1" Verpleegkundige Anne per uit De Cocksdorp biedt aan voor thuishulp. Ze heeft i ervaring. shulp wordt steeds vaker ge- jd. Anne Kemper heeft erva- op alle gebied. Ze werkte met lai ren, baby's, in ziekenhuizen pde ambulance. Ze is dus all- d inzetbaar. „Maar het gaat «oral ook om het menselijke ct. Niet dat hollen met één op de klok." minimaal een uur per dag kan reroep worden gedaan op An- emper. Hoe meer uren, hoe feliger. „En het is niet erg als - lan wat uitloopt." In veel ge vergoed de verzekering de )t ze ziek zijn of met vakantie, heeft Anne Kemper vervan- achter de hand. Maar voorlo- xil ze het werk alleen en op e schaal aanpakken. Ze is be- aar via 316462. 0 goed dan, nog één keer x die knie. Maar dan houd fover op, want het moet vervelend worden. Markt- ocht denken, weet je wel? (en onder het mes geweest orthopedisch chirurg Benink "en Helder. Voor alle zeker- d had ik 's morgens nog op mijn rug gekeken, met ulp van twee spiegels in de "remer, maar van puistjes of (fe vertragende verschijnse ls deze keer geen sprake, he operatie zie ik terug met lengde gevoelens.De rugge- van de plaatselijke verdo- 1 viel mee. Het effect was een aangename sensatie: "en een paar minuten wordt '<le onderlichaam gevoel en machteloos. Als je be ef buik aanraakt, voel je Schaam dat van een ander lijkt te zijn. Benink sneed, knipte en trimde dat het een lieve lust was, alle maal via gaatjes van nog geen centimeter die ze in mijn knie hadden gemaakt. Er was niets van te voelen maar het was al lemaal prachtig te volgen op een televisiescherm. Benink gaf er instructief commentaar bij op een levendige toon die deed denken aan weerman Erwin Kroll. Toch was het niet op wekkend want de knie zag er van binnen slecht uit. Zowel de binnen- als buitenmeniscus wa ren gedeeltelijk verwoest en omdat ik in die toestand veel te lang had doorgelopen, had den de restanten een deel van de kraakbeenbekleding van onder- en bovenbeen vernield. Je zag duidelijk de plekken kaal bot. Of dat kraakbeen weer aan groeit, is twijfelachtig. Maar het was niet uitgesloten zei Benink, als ik na de operatie de knie onbelast zou laten, wat inhield dat ik minstens zes we ken met krukken moest lopen. Wel curieus, zo kort na de pre mière van de film „De man op krukken". En wat gebeurt er als dat kraakbeen niet terug komt? „Dan hebt u een pro bleem", zei Benink opgewekt. Ik durfde niet verder te vragen, maar ik begreep dat het leven er dan niet makkelijker op wordt en dat ik mijn jaarlijkse tochten door de bergwouden van Irian Jaya wel kan verge ten. Hoewel, die Papoea's dra gen me op handen, desnoods ook letterlijk. De hele operatie met het wei nig opbeurende commentaar werd op de video vastgelegd zodat ik overtuigend kan bewij zen dat ik echt zielig ben. Nu loop ik dus op krukken. Die dingen kun je lenen in het ma gazijn van de kruisvereniging aan de Wittekruislaan, maar ik kon daar in het weekend niet terecht. Toch liep ik zaterdag al op zulke stelten. Ze werden me spontaan aangeboden door mevrouw T. Parlevliet-Bothof uit Den Hoorn, die ik tegen kwam in Albert Heijn, toen ik daar hinkend bezig was met het inslaan van eerste levens behoeften. Toen ik de krukken later op de dag ophaalde, plak te ze er wel direct een paar adresstickers op, om te voorko men dat ze ze nooit meer zou terugzien. Ze kennen mij blijkbaar. Kruklopen valt voor een nieuw bakken gehandicapte niet mee. Je krijgt er lamme armen en hartkloppingen van, zodat je af en toe moet stoppen om uit te blazen. Het kwam dus goed uit dat veel mensen me maandag op de markt staande hielden om hun deelneming te betui gen. Hartverwarmend. Hoewel, er waren ook andere reacties. „Dat is nu je straf voor dat ge schrijf over doopsgezinden", zei Evert Bays. Een poging om de Rabo-bank binnen te komen lukte voor treffelijk want ze hebben daar een speciale heftruck voor ge handicapten, zodat je die trap kunt vermijden. Het is alleen een beetje lastig omdat je de hefinstallatie moet activeren door een knop ingedrukt te houden. Een krukloper heeft daar eigenlijk geen hand voor vrij. Dat geldt ook voor het postkantoor. Ook daar moet op een knop worden gedrukt, niet om opgeheven te worden maar om de deur motorisch te laten openzwaaien. Gelukkig is er al tijd wel een mede-Texelaar die voor je drukt, waarna je dan kwoorden stamelend naar bin nen kunt strompelen. Je voelt je dan wel dertig jaar ouder. Ik ben nu bijna een week aan het krukken en het gaat steeds beter en in elk geval harder. De snelheid is nu al gelijk aan een gewone wandelpas, al kost het veel meer energie. Voor de konditie is het blijkbaar goed want het hart slaat al heel wat rustiger. De straten van Den Burg zijn redelijk goed afgestemd op ge handicapten. Rolstoelers kun nen er goed uit de voeten, maar is er ook aan de kruklo- pers gedacht? Er zijn voor hen nog vele kleine barrières waar het Texels Invalidenplatform zich druk over zou kunnen ma ken. Ongelijk plaveisel is bui tengewoon lastig voor kruklopers. Vooral als er dikke lagen afgevallen bladeren en patatbakjes op liggen, zoals nu. Nog erger zijn verkeers drempels en andere richels en randen. Kruklopers raken er let terlijk door uit hun evenwicht. Dat gebeurt ook als een van de krukstokken terecht komt in de gaten van een putdeksel of in een hondedrol. Als het een verse drol is glijdt de kruk erop weg en zwik je pijnlijk door je geopereerde knie De geleende krukken heb ik dinsdag al naar de familie Par- levliet teruggebracht. Andere heb ik geleend bij Theo Witte die op werkdagen van 13.00 tot 14.00 uur zitting houdt in het kruisgebouw. „Ben je lid? En waarom niet?" vroeg Theo bars. Want alleen voor leden zijn die spullen gratis. Wat moest ik zeggen? Jaren gele den ben ik een paar keer schriftelijk benaderd met het verzoek lid te worden van het Groene Kruis. Maar ik dacht: zestig gulden contributie is een hoop geld. Lid worden kan al tijd nog. Jong en vitaal als ik was, ging ik ervan uit dat ik nooit wat nodig zou hebben, maar je ziet het: de Voorzienig heid heeft op wrede wijze mijn hoogmoed en suunigheid af gestraft en tevens mijn anti- Doopsgezinde smaadschriften gewroken. Evert kon wel eens gelijk hebben, maar het is wel een erg hard gelag. Ik denk dat ik daarover eens met het Op perwezen in debat ga, maar eerst moet ik woensdag voor controle terug naar lagere we zens zoals orthopeed Benink en de fysiotherapeut. Zo'n ge handicapte heeft het maar druk. Het toeval wil dat ik diezelfde dag bij oogarts Smit moet zijn voor de halfjaarlijkse controle Dus twee controles tegen de reiskosten van één. Wat zal er weer een geld overblijven deze week. De vreugde daarover wordt echter volledig teniet ge daan door het feit dat ik 's morgens bij de oogarts moet zijn en pas laat in de middag bij de orthopeed terecht kan. Dus moet ik mij in de tussen tijd enkele uren zien te verma ken in de lelijkste stad van Nederland in de somberste maand van het jaar. Op kruk ken! Mij blijft niets bespaard. Harry. tv»9 Sn toch zo dichtbij. Voor Chris Schraag en Nico Bar horst was de zevende avond van de klaverjasclub „Den Burg" zeer succesvol. Ze behaalden 8072 punten en staan nu op de vijfde plaats in het klassement. Lieuwe v.d. Veen en Hans Westdorp ruk ten op naar de tweede plaats met 7741 punten. Vijf plaatsen winst behaalden Arend Dijker en Piet Moree met hun 7339 punten. Eveneens vijf winstplaatsen voor Theo Stoelinga en Frans Witte met 7225 punten. Judo Vriens en Elly Eelman stegen 1 plaats met 7158 punten en staan op de vierde plaats. M. Eelman en Jo Keyzer stegen vier plaatsen met 7106 punten. Er werden deze avond 65 marsen We gingen zoals elk jaar met groep vijf en zes naar EcoMare. Op school hadden we een zogenaam de wattenbolduiker gemaakt. Dat is een vogel van papier met watjes op z'n buik. In EcoMare deden we eerst drie opdrachten. Als laatste gespeeld. 6299 Punten was het gemiddelde van deze avond. Totaalstand na 28 partijen: 1. B. Weijdt-W. Koomen 48426; 2. L. v.d. Veen-H. West dorp 47714; 3. echtp. F. Veeger 47333; 4. E Eelman-J. Vriens 46866; 5. Ch. Schraag-N. Barhorst 46800; 6. J. Witte- Th. Witte 46268; 7 M Timmermans-A. Vermue 45523; 8. D. Winters-A. Bakker 45506, 9. W. Derksen-P v. Heerwaarden 45326, 10. F. Hopman-R. de Ruwe 45185. VRIJDAG 17 NOVEMBER 1995 Act Na de schorsing van de vergade ring zei wethouder Eelman de dis cussie in de raad zeer te betreuren. Pieter de Groot toonde zich blij met de toezegging van het rapport. „Ik zal de wens tot ver trouwelijkheid respecteren, maar onder zwaar protest." De discussie kreeg woensdag avond een staartje, toen Corry Heijne het woord nam. „De fractie van Texels Belang distantieert zich volledig van de act van D66", zei ze. „Er is niemand bij gebaat en het is tegen de afspraken. De OSG is de laatste tijd vaak negatief in het nieuws. Je kunt niet alles uit de publiciteit houden; openheid kan ook leiden tot een oplossing. Maar als dat niet lijkt te kunnen, kun je er beter intern aan werken. In de laatste besloten commissie vergadering hebben we in alle openheid met de schoolleiding van gedachten gewisseld. Er was géén sprake van achterkamertjespoli tiek. De OSG is nog steeds een goede school en laat ons dat een zorg zijn." Eén-tweetje? Pieter de Groot voelde zich uitge daagd tot een korte reactie. Hij wees erop dat de eerste informa tie naar buiten is gebracht via een persbericht van de OSG-leiding en vervolgens door de GGD-directeur. Wethouder Nel Eelman was uiter aard blij met de steunverklaring. Dat riep bij Dirk Terpstra het ge voel op van een „één-tweetje", maar dat werd door de betrokke nen ontkend. Financieel gaat het met de school weer wat beter, zo bleek uit een toelichting van Corry Heijne. De begroting voor 1996 vermeldt nog een tekort van een ton, maar vol gens informatie die zij van de school kreeg is dat inmiddels in positieve zin bijgesteld. „Super" komend voorjaar uitge breid. De Texelse vestigingen van Super en Zeeman worden beide geëx ploiteerd door Jan en Ria Ra- venstijn. Ze zitten er ruim vijf jaar en vinden dat de supermarkt nu aan een op knapbeurt toe is. Nu de kans zich voordeed om het pand in de We verstraat te huren, kan ook de ge wenste uitbreiding van de supermarkt doorgang vinden. De formule zal niet veranderen, maar de paden worden wat ruimer en het assortiment, vooral het pakket verse artikelen, wordt vergroot. Er komt ondermeer een verkooppunt van bakkerij 't Gouwe Boltje. Bijko mend voordeel is dat de Super vanaf de Gasthuisstraat meer in het oog springt. Het sortiment artikelen bij textiel handel Zeeman zal na de verhui zing naar de Weverstraat medio december geen verandering on dergaan. Ook de stijl blijft hetzelf de. Het bedrijf werkt op basis van franchise en hanteert prijzen die op de onderkant van de markt zijn gericht. Over cliëntèle heeft Zee man niet te klagen, maar Ra- venstijn verwacht dat vestiging in de Weverstraat (een A-lokatie) toch wel wat extra toeloop zal ge ven. Volgende week begint de ver bouwing van het nieuwe pand, zodat de textielzaak in de loop van december kan verhuizen. Zodra het pand leeg is, starten de voorbereidingen om de ruimte bij de Super te trekken. In de voorspeelruimte van d'Ouwe Ulo houden leerlingen van demuziek- en dansschool woens dag om 19.15 uur een voorspee luur met blokfluit, piano, klarinet, gitaar, fluit, gitaar en zang. park bij Phalaborwa bleek Pieter Bakker, zoon van Bob Bakker (van de Ijzerhandel), te zijn. Haker: „We zaten tien minuten aan de bar, toen hij op mij af kwam. 'Vol gens mij ben jij Dik Haker. Ik her ken je van de foto's in de Texelse Courant', zei Pieter. Ik moest zo wat janken van emotie, als je zó ver van huis bent en dan een an dere Texelaar ontmoet." Bakker loopt als student van de Hogere Hotelschool in Maastricht stage in het luxe park met „ronda- vels" (huisjes met fraaie rieten da- De kans is groot dat gezuiverd ri oolwater afkomstig van de zuive ring Everstekoog wordt gebruikt om de droogteschade op omrin gende landerijen te verminderen. Tot dusver wordt het restwater via gemaal de Krassekeet geloosd in de Waddenzee. Waterschap Hollands Kroon en Uitwaterdende Sluizen staan positief tegenover een irrigatieplan en beslissen bin nenkort. Eigenlijk keert met het plan een deel van de oude situatie van voor 1972 weer terug, toen de verschil lende waterzuiveringen bij de dor pen het afvalwater in de gemeen- schappenlijke polder loosden. In 1972 concentreerde Uitwaterende Sluizen de waterzuivering bij Everstekoog. Verschil tussen toen en nu is dat het huidige lozingswa ter stukken beter van kwaliteit is als destijds. Om het plan te realiseren wordt een bestaande sloot, vanaf Everstekoog naar Hermeshoeve, moesten we na enige uitleg over olieslachtoffers met ons vogeltje een storm nabootsen en daarna ons vogeltje in een bak olie dopen. En aan dat vogeltje hadden we juist zo hard gewerkt! We moesten ons vogeltje in een plastic zakje doen, met onze naam er op Dat kwam in een doos mee naar school. Op school moesten we weer een nieuw vogeltje ma ken. Wat hebben we nu geleerd? Als je een olieslachtoffer vindt, doe je het in een plastic zakje met je naam erop, neem hem in een doos mee naar school en maak gewoon een nieuwe... Marianne Duinker, 9 jaar, Lancasterdijk. ken). Hij bedient de gasten niet alleen aan de bar, maar ook in het zwembad, want er staan barkruk ken in het water. Haker en zijn reisgenoten dronken 's avonds in het verlichte bad een „Vander- Hum", een Zuidafrikaanse variant van Juttertje. Meteen na thuiskomst spoedde Haker zich naar de familie Bakker om het nieuwtje van de onver wachte ontmoeting te vertellen. Bob kwam hem al grijnzend tege moet: „Helaas Dik, de fax is snel ler dan het vliegtuig..." verbreed. Er komen verbindings- sloten, duikers en verschillende stuwen om het slootwater in de gemeenschappenlijke polders op het gewenste peil te houden. Gevolgen natuur Het resultaat is dat de landerijen in de gemeenschappenlijke polders in droge tijden over meer zoet wa ter kunnen beschikken. Het gaat niet om een nieuw plan, maar in het verleden kon het waterschap niet met alle belanghebbenden overeenstemming bereiken. Uit overleg met de Vereniging Natuur monumenten is nu gebleken dat het plan waarschijnlijk geen nade lige gevolgen heeft voor het na tuurgebied Waalenburg. Daarmee kunnen de oriënterende gesprek ken die een paar jaar geleden met de grondeigenaren zijn gevoerd, weer wordenhervat. De kosten van het project worden geraamd op vijf zes ton, waar van de helft wordt bekostigd uit een verdrogingsfonds. De bazaar-bingo van de Neder lands Hervormde kerk in Den Burg heeft vrijdag netto f10.381,80 op gebracht (inclusief een gift van f1000,-). De animo was de hele dag groot. In het kerkgebouw aan de Binnenburg lagen boeken, handwerk en vele rommeltjes uit gestald. Verder waren er diverse raadspelletjes. Bij de verloting werden 3.500 loten verkocht. De hoofdprijs, een damesfiets, ging naar L.Bruin. Mevrouw Schota- nus-Blaauw legde beslag op de tweede prijs, een fotocamera. De derde prijs, een barbecue ging naar N. van der Vis. De opbrengst is voor de restauratie van de kerk. Van de 750e die op bevrijdingsdag zijn opgelaten, zijn bijna zestig kaartjes teruggestuurd. De eers ten uit Friesland kwamen de vol gende dag al weer terug, sommige met de koeienpoep uit de weilan den er nog aan. De meeste ballon nen landden in Friesland en Drenthe De verste reizen eindig den in Bad Salzuflen in Duitsland. Ze werden losgelaten door Daniël- le van der Vis en Brigit Oskam. De meisjes kregen allebei een beer die was uitgeloofd door de dorpscom missie van Den Burg. Kinderen die hun kaartje terugwillen kunnen dit ophalen bij mevr. J. Kuiper op de Vuurbaeck 18. Ze krijgen dan ook een herinneringsvaantje Hieron der de namen van de kinderen kaartjes zijn teruggestuurd. Joel Ismail, Rick Wetsteen. Marga Ham- mmga, Chris Greig, Enk-Jan Lindeboom, Hidde Nieuwland, üsa Winter, Nadine Kuyper, Maartje Witte, Koen Witte, Ruben van Vliet, Dim Baars. Bas Boerkamp, Carla Wjngaarden, Leon Schoorl, Guido van Leeuwen, Ella van Leeuwen. Martijn Hoo- genbosch, Tamar Ismail, Matthijs Vermeu len, Paul Beelen, Lisette Hoep Maaike Visser, Simone de Wt, Hendrik Jan Bak ker, Aileen Wtte, Meivin Molanus, Johan Duinker, Brigit Oskam, Wlliam Witte, Mar- tine de Ridder, Wouter van Groeningen, Stijn van Groeningen, Danielle van der Vis, R Oosterhuis, Bandien Boekhoudt. Daan Dekker, Marian Wiegersma, Ramona van der Vis, Erik Jan Lindeboom, Sascha Vla ming, Ingrid Vooys, Rowena Mosk, Neeltje Bakker. Anika Snoek, Sander Vermeulen Liz Barker, Sanne Vlaming, Clara Thorn ton, Vincent Vollebregt, Kim Eelman en Mariska Oskam. De heren van de Mareis hebben nipt verloren van ZAP. Pas in de laatste minuut liepen de tegen standers uit naar 46-49. ZAP staat bekend als zware te genstander. Texel had zich bepaal de opdrachten gesteld. Het lukte goed om de ZAPpers van het sco ren af te houden, maar zelf wer den te weinig punten gescoord, zodat de rust werd bereikt bij 17-27 in het nadeel van de Mareis. Erik Heyenk nam in de tweede helft de touwtjes in handen, waar door rust in de ploeg kwam. Albert ten Wolde scoorde vier driepun ters op een rij, zodat de Mareis langszij kwamen. Een spektakulair resultaat zat er echter net niet in. Programma 18 november: 18.00 uur sportlaan Mareis h.- HBC 4 Zojuist terug van een drieweekse fietsvakantie in Zuid-Afrika geniet Dik Haker nog na in zijn woning aan het Schilderend. Zestig jaar is hij inmiddels, maar zijn reisavon turen houden hem jong. Ook tus sen Kaapstad en Johannesburg beleefde hij weer vanalles. Haker nam een duik in twee oceanen, fietste door de jungle en zag giraf fes, leeuwen en olifanten. Tus sendoor ontmoette hij een andere Texelaar en ontdekte een plaatsje met de naam „Tesselaarsdal". Dik Haker gaat meestal mee met groepsreizen, maar van alle deel nemers verzeilt hij steevast in de gekste situaties. Soms zonder dat hij het uitlokt. Op weg van de plaats Hermanus, aan de zuidkust, naar Caledon in het binnenland, kwam Haker tot zijn stomme ver bazing een richtingwijzer tegen met het opschrift „Tesselaarsdal 17 km". Het bord bleek zowel naar een dorp als naar een dal te ver wijzen. Helaas liet het reisschema geen routewijziging toe, zodat Haker het dorp niet kon bezoeken. Wèl won hij informatie in. De plaats bleek niet door een kolonie oud- Texelaars zijn gesticht, maar was vernoemd naar de historische fi guur J.J. Tesselaar, heemraad van 1813 tot 1827 en vrederechter van 1827 tot 1832 te Caledon. „Mis schien was het wel een oud- Noordhollander. Die naam komt in de provincie in elk geval vaak voor", oppert Haker. Op dat moment had hij het hoog tepunt van zijn reis al achter de rug: walvissen kijken in Herma nus. „In de hele wereld zijn er twee hotels, waar je uit je kamer walvissen uit zee kunt zien opspringen. Wij logeerden in één van die twee. Het was een fan tastisch schouwspel, ik kon er de hele dag wel naar kijken." Méér wildlife volgde in het binnen land, waar de nationale parken lig gen. Eén daarvan, het particuliere Mbili-park, doorkruiste Haker sa men met zijn reisleider en een lo kale gids („ranger") per mountainbike. Fietsen door de wil dernis dus. Andere reisgenoten vonden het te gevaarlijk en ver klaarden hen voor gek, maar Ha ker genoot met volle teugen. Tijdens de tocht stond hij plotse ling oog in oog met een giraffe, die zich stomverbaasd moet hebben afgevraagd wat dat mannetje in felgekleurd fietstenue op zijn ter rein uitspookte- De overnachting vond plaats in een safaritent. „Apen en steen bokken snuffelden om onze tent. In de verte brulden leeuwen en hy ena's. En honderdduizenden kre kels bezorgden ons een fantastisch gratis concert." Ober Bij het bekende Krüger wildpark, met een oppervlakte net zo groot als Nederland, kwam het tot een Texels onderonsje. De aardige ober achter de bar van het bungalow- Oog in oog.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 11