•en „zinderende" match Onroerend-zaakbelasting i/olgend jaar niet omhoog Brandweer krijgt z'n nieuwe blusvoertuig 0iïbÜ Weijers houdt collegebeleid overeind Jongeren in afwachting van ton Pr, +A)1 /^TKJA. £«r ^neë?^ TEXELSE COURANT Schilling wil fikkie stoken Bezuiniging op zout strooien rond De bal is JGOED GEDRAM L HULP-WETHOUDE.R ffi SCHEIDS iKWORD ttu.pi—\EliiKS INGEHRRLD C ERNRl'1 -( 3EGBRT HI6R '/-T TOCH GEEN U VTUINVl/Rt MflKEN ik ZRL' .UlT-RUKKEN ZO'M PLUIM SCHEPT WEL VERPLICHTINGEM HE DAAN ^WOOiTm scf na de aftrap was het al i Texels Belang werd door de wsitie getackeld: TB zou teveel naar zich toe trekken als het il om bepaalde resultaten Icon- '3nt, inspraak bestemmings- Waddenzee, stuifdekmotie). i'bazend dat de groenzwarte naar iemand anders gaat 'de Texels Belang-fractie zelf", 'linksbuiten Dirk Terpstra. „Jul- foetsen voortdurend je eigen in op" ui deze opmerking later tijdens match werd herhaald, had de Hokte verdediger van Texels Be- 5. Daan Schilling, zijn antwoord Als je je eigen veren niet ioetst, zink je." 'Hing deed voorkomen alsof hij h eigenlijk niet in dit soort duels "e storten, wijs als hij afgelo- /aar is geworden door de vele flange commissievergaderin- on hoorzittingen. „Jullie lok- het uit." filling pareerde een hard schot In vergelijking met een jaar geleden is de lucht in de ge meenteraad flink opgeklaard. Maar soms dondert het nog. Het jaarlijkse begrotingsde bat is bij uitstek het moment om met elkaar over het beleid te discussiëren c.q. elkaar in de haren te vliegen. Tijdens de over twee dagen uit gesmeerde vergadering wa ren die traditionele botsingen en onverwachte oprispingen vaak aardige onderbrekingen van de taaie begrotingskost. Een impressie. van Erna Eelman-van der Kooi. De VVD-soliste constateerde dat de resultaten van de groenzwarte bri gade tot dusver „niet spektacu- lair" zijn. Toen zij de rotonde Hoornderweg-Pontweg bestem pelde als ,#en prestige-object" van het college, kaatste Schilling de bal terug. „Waarom? De raad mocht zelf aangeven welke rich ting het op moest. Er is zelfs een aparte vergadering voor belegd. We kwamen alleen niet tot eensluidende conclusies." De tenen van de Texels Belang- spelers waren lang toen Erna Eel- man opmerkte dat de stuifdekpro- blematiek voor Texel alleen kon worden opgelost via landelijke po litieke kanalen. „Wij hebben in on ze club méér partijen dan u denkt", reageerde Paul Kikkert tot hilariteit van de supporters. Nog meer gelachen werd er tij dens de rust in De Lindeboom. Vertellend over zijn vakantie in Brazilië ontpopte Kees Hin zich als een humoristisch spreker. Hij deed uit de doeken hoe hij een dief op het strand van Rio, de Copacaba- na, op de vlucht had gejaagd door hard in diens oor te schreeuwen: „I don't have money!" „Hoe erg het er vanavond ook aan toe gaat, ik ben nergens meer bang voor", stroopte Hin de mouwen op voor de tweede helft. Als CDA'er had hij trouwens niets te duchten, want zijn team volgde wel héél braaf het collegebeleid. De steunbetuigingen van me despeler Jan Koolhof aan het adres van b en w vielen zelfs zó op, dat de sluitpost van het colle ge, Gerbrand Poster, dacht dat hij over een hulp-wethouder beschik te. Zo volgzaam als het CDA stelde die andere collegepartij, Texels Be lang, zich niet op De inworp van TB om boeren bij wijze van experi ment tegen betaling een weidevogel-project te laten uitvoe ren, werd op de slof genomen door Erna Eelman. „Zouden wè de Groenen in de raad hebben? Maar nee, het is toch heus Texels Belang die dit zegt." „Dit wordt on dersteund door agrariërs in heel Nederland", verdedigde Dick Drij ver ITB) zich. „Groen Links is links ingehaald door Texels Belang, dat wil ik best erkennen", grijnsde Peter Bakker. Teamgenoot Jaap Vlaming zat in zijn nette pak op de reservebank. Stilletjes genietend zag hij toe hoe de anderen bijna ongemerkt atle voorzetten van zijn aanvoerder in kopten. Daar moesten ze samen na afloop in het clubhuis maar een borrel op drinken... Spits Bakker toonde zich doeltref fend in een tweestrijd met Drijver over de mogelijkheid dat de raam- subsidie kan worden stopgezet als organisaties in strijd met het ge meentelijk beleid handelen. „Stel dat de werkgroep Landschapszorg raamsubsidie krijgt. Kan je dan op deze wijze de financiën afknijpen en ze zo de mond snoeren?" Drij ver struikelde en wist niet zo gauw waar hij met de bal heen moest. „Ik geloof dat dit niet zo'n goed voorbeeld is, want Land schapszorg komt niet in aanmer king voor een raamsubsidie", zei hij tenslotte. Pieter de Groot, de pingelaar van de gemeenteraad, scoort soms, zoais dinsdag met de OSG, maar even vaak werken zijn opmerkin gen averechts. Door een paar keer driewerf hulde" te roepen voor collegebeleid dat hij niet steunde, schopte hij vooral de Texels Betang-afvaardiging tegen de schenen. Gerard Weijers moest op het eind van de avond zelfs ,£ven braken". Toen De Groot -die zich profileert als man van de grote lijnen- het gegoochel op de vierkante meter over de kosten van het nieuwe blusvoertuig zat was, riep hij dat hij ,jich schaamde voor een debat als dit". „Waar slaat dèt nou weer op?", vroeg Corry Heijne ITB) ge pikeerd. „Als een tang op een var ken", wist landbouwvoorlichter Koolhof het antwoord. „Jij kan het weten", had De Groot toch nog het laatste woord. Een andere man van het laatste woord is -dat is bekend- Gerbrand Poster. Meestal wil hij vroeg naar de kantine, maar dinsdagavond drong hij er bij scheidsrechter Van Rappard op aan om het eindsig naal nog even uit te stellen. „Laten we maar doorgaan, al wordt het half twee. Als het zo laat wordt, gaat het tenminste snel. Morgen gaat iedereen weer op herhaling." Vergadertijger De Groot schaarde zich aan zijn zijde Peter Bakker dacht er anders over: „Er zijn nog mensen die de volgende ochtend hun brood moeten verdienen", zei hij, terwijl hij zich vermoeid in de ogen wreef. De anderen zagen doorgaan evenmin zitten. Dat er woensdagavond een ver lenging moest komen, was in de eerste plaats te wijten aan de spe lers. De arbiter gaf hen de ruimte voor het gewenste politieke spel en dat speelden ze met volle over gave. Omdat de leidsman af en toe een paar buitenspelgevallen over het hoofd zag, tikte het klokje maar door. Maar door de voordeel- regel toe te passen, kreeg het pu bliek enkele amusante één-twee tjes te zien en dat is ook wat waard. In elk geval konden de gele kaarten op zak blijven en na de ru moerige start van deze club vorig seizoen is dat een prettige consta tering. Frans Hopman VRIJDAG 17 NOVEMBER 1995 Opmerkingen in het jaar verslag van de politie over „il legale meierblissen", met name op het boerenland, zijn Groen Links een doorn in het oog. Fractieleider Peter Bak ker deed een poging om deze aloude traditie een legale sta tus te geven via een vrijstel lingsregeling. Wethouder Schilling bleek daar wel voor te voelen: „Ik ben een ver woed fikkiestoker." Hij beloof de vóór de ontstekingsdatum, 30 april dus, met een voorstel te komen. „Maar als dat niet lukt, verzeker ik dat er even goed wordt gefikt." jna ging het mis tijdens de begrotingsvergadering, maar gdslid Gerard Weijers redde het college van b en w. Op t laatste moment stemde hij niet mee met zijn fractiege- itan van Texels Belang (TB), die de onroerend- gkbelasting (OZB) met 2% wilden verhogen. De stem- rhouding werd hierdoor 8-7 in het voordeel van het colle- i, zodat het OZB-tarief voor 1996 niet zal stijgen. li gang van zaken hield in dat n aantal wensen moest worden ichrapt en dat de bezuinigin- n voor een totaalbedrag van ton doorgaan. Door de stem 1 Weijers ontsnapte ook het isomstudiefonds niet aan het uinigingsmes. zoals TB had toopt. De fractie wilde name- de benodigde f19.000,- uit I extra OZB-geld betalen. Met reinigingsrechten haalde het lage wèl bakzeil door toedoen i een coalitiepartner. Het CDA mde tegen kleine verlaging i de tarieven voor de burgers; i overblijvende geld gaat in een ids waarmee eventuele tegen- lars op het gebied van de afval- werking worden opgevangen. rard Weijers gaf woensdag- jnd tijdens de vergadering geen klaring voor zijn afwijkend mgedrag. Gevraagd om een lichting zei Weijers dat het punt ide OZB al moeilijk lag binnen els Belang. Afgesproken was i de raadsleden het frac- itandpunt zouden blijven steu- Tijdens een door wethouder ter (financiën) gevraagde iorsing van de vergadering ver- lerde Weijers echter van ge- ;hten. De twee TB-wethouders iter en Schilling) probeerden vier fractieleden over te halen, p een gegeven moment krijg je Kmatie waardoor je je stand- it wijzigt", verklaarde Weijers. I hij precies met die informatie ioelde, kon hij moeilijk aange- l „Een scala van argumenten, i gaat om het totaal, niet om ipunt dat de doorslag gaf", zo if hij vaag. Tijdens het onder- or gladheidsbestrijding is aks f27.000,- minder beschik- ar dan de afgelopen winters, it ds stemmen van PvdA, VVD 066 tegen ging de raad met tl bezuiniging van 15% ak- ord. De tegenstemmers vrezen or juridische aansprakelijkheid glijpartijen in het verkeer. Vol os wethouder Schilling zal het li loslopen: ,.AIs het nodig is, Iken we uit." meentewerken denkt de bespa- gte kunnen bereiken door min- i vaak zout te strooien. Op (aderlijke gladheid wordt niet tuinigd, maar bij zware sneeuw- Ikomt men minder in actie, om mat die vorm van gladheid voor (weggebruikers duidelijk is. opmerking van Schilling gaf de JA reden om aan de ware be dingen te twijfelen: „Dit is een hijnbezuiniging." a Eelman (VVD) noemde het in bedenkelijke ontwikkeling". '6 moeten de verzekering heb- tdat het niet ten koste gaat van verkeersveiligheid." ithouder Schilling antwoordde t hij een veilig verkeer hoog in i vaandel draagt. „Maar aan iheidsbestrijding hebben we «ctureel teveel geld uitgege- n" ling spoedoverleg was afgespro ken dat de TB-raadsleden vrij waren om voor of tegen te stem men. Weijers toonde zich als enige van de vier TB-raadsleden gevoe lig voor de druk van de twee wet houders. Geen discussie Eerder hadden twee verdergaande voorstellen om de OZB te verho gen het evenmin gehaald. De PvdA had de OZB met 7% willen verhogen om de bezuinigingen in de welzijnssector te verhinderen. Alleen D66 en Groen Links voel den daarvoor. Pieter de Groot (D66) stemde later overigens te gen de verhoging van 2%. Vergeefs had PvdA-fractieleider Dirk Terpstra twee dagen lang ge probeerd wethouder Poster tot een discussie te verleiden waarom die het nodig vond om de belastin gen gelijk te houden en tegelijk in te stemmen met zoveel bezuini gingen. Een voorstel van Groen Links om de OZB, die op Texel in vergelijking met andere gemeenten laag is, jaarlijks met 5% op te voeren, kreeg slechts de steun van de PvdA. Reinigingsrechten Eerder tijdens de vergadering had wethouder Poster vergeefs gepro beerd de raad op andere gedach ten te brengen inzake de reinigingsrechten. Het college wil de een verlaging voor meerper- soonshuishoudens van f395,- naar f375,- en voor eenpersoons huishoudens van f245,- naar f233,-. Alleen Texels Belang was bereid dit voorstel te steunen. De andere partijen vonden de verla ging te gering en niet verstandig. Toen burgemeester Van Rappard meteen al tot stemming wilde overgaan, trok Poster hem aan zijn jasje. „Ho ho, we hebben nog maar één stem nodig", zo bleek Poster de koppen te hebben ge teld. „We sluiten de burgers nu buiten. Liever hadden we een ver laging van f40,- of f50,- doorgevoerd, maar dat is niet ge lukt. Maar ook f 20,- vind ik nog al tijd geld", stelde Poster. Het opvangen van tegenvallers was volgens hem al geregeld, omdat de gemeente ook bij een tariefs verlaging een buffer van f178.000,- overhoudt. Populair doen Zijn woorden maakten weinig in druk, integendeel. „Dit klinkt wel erg goedkoop", schamperde Peter Bakker (Groen Links). „Door dit te zeggen, kunnen burgers roepen 'die Gerbrand is geweldig, hij werpt zich in de strijd'. Maar het is beslist niet verkeerd om het tarief op hetzelfde peil te houden, gezien de onzekere ontwikkelingen rond de vuilverbrandingsoven en de oud-papierprijs. Bovendien hebben de burgers een paar jaar geleden al een grote korting gekregen. Nu zijn de bedrijven eens aan de beurt." Ook de andere fracties deden een duit in het zakje. Doorslaggevend was dat het CDA niet van mening veranderde. „Die paar tientjes zijn niet de moeite. Wij kunnen het niet Ladder Bakker had, om een brug -in brandweertermen „een ladder"- te slaan tussen de diverse diverse voorstellen, geopperd om wèl f450.000,- te reserveren, maar daarbij de cijfers van Texels Belang te betrekken. De commandant moest volgens Bakker de opdracht krijgen een zo goedkoop mogelijk wagen te zoeken, onder voorwaar de dat die aan alle eisen zou vol doen. „Zorg dat het bedrag bij de bespreking van de voorjaarsnota bekend is. Als blijkt dat er geld over is, kunnen we dat inzetten voor diverse wensen die nu blijven f450.000,- reserveren. Burge meester Van Rappard beloofde dat de gemeente z'n best zal doen om een zo goed mogelijke wagen voor een zo laag mogelijk bedrag te ko pen. Woordvoerder Corry Heijne van Texels Belang zei te vrezen dat de gemeente dus ook f450.000,- zal betalen. Van Rappard verzekerde dat daarnaar niet wordt gestreefd, maar dat wordt geprobeerd geld over te houden. TB vertrouwde het echter niet en stelde een in vesteringsplafond van f400.000,- voor. Dit voorstel ging gepaard met drie offertes, die TB op eigen initiatief had laten uitbrengen. De bedragen voor een 4-wiel aange dreven voertuig schommelden van 3,6 tot 3,9 ton, voor een 2-wielig aangedreven type rond de 3,4 ton. Onzin? Erna Eelman (VVD) en Pieter de Groot (D66) vonden dat TB te ver ging. „Het kan niet zo zijn dat frac ties hier met offertes komen en dat we op basis daarvan beslis sen", aldus Erna Eelman. „Dit is onzinnig, want zo nemen we de brandweercommandant niet se rieus en kun je hem net zo goed ontslaan", stelde De Groot. Peter Bakker (Groen Links) nam het op voor Texels Belang: „Wat De Groot zegt is pas onzin. Texels Belang maakt gebruik van het recht op initiatief. Ik twijfel perti nent niet aan de capaciteiten van de brandweercommandant." liggen, zoals een lokaal minimabe leid en het weidevogelproject." Met deze laatste suggestie raakte Bakker een gevoelige snaar bij fractieleider Dick Drijver van Texels Belang, die eerder al ver geefs financiële steun had ge zocht voor „zijn" weidevogels. En passant hoopte Bakker om zijn eigen stokpaardje, een extraatje voor de minima, te realiseren. Drij ver reageerde echter star, door vast te willen houden aan de TB- offertes als uitgangspunt. De bur gemeester zag dat niet zitten. Haat en nijd Door alle commotie had Bakker geen zin meer om zijn voorstel te handhaven. „De brug wordt prik keldraad. Mijn bedoeling was twee kanten bij elkaar te brengen, maar dit levert alleen maar chaos en haat en nijd op." Toen het voorstel van maximaal f400.000,- in stemming werd ge bracht, kreeg Texels Belang alleen steun van het CDA. Het voorstel van het college (f450.000,-) was hiermee automatisch aangeno men. Erna Eelman (VVD) had de investering liever nog een jaar uit gesteld, omdat zij het geld wilde inzetten voor de aanleg van een fietspad langs de Vuurtorenweg. De publieke tribune was dinsdagavond tijdens het begrotingsdebat tijdelijk goed gevuld. Dat was te dan ken aan een groep jongeren, benieuwd of de raad f100.000,- zou uittrekken voor allerlei plannen op gebied van jeugd- en jongerenwerk. Op verzoek van jongerenwerkster Carla Schrama waren zij naar de raadszaal getogen. Tot driemaal toe zelfs. Naar verwachting zou hun kwestie om vier uur 's middags aan de beurt zijn, maar de raad schoot niet erg op. Ook half zes bleek nog te vroeg, waarna de meeste jongeren 's avonds opnieuw voor de deur stonden. Voor sommigen werd het te laat, omdat ze de bus naar huis nog moesten halen. Anderen bleven de moeilijke discussie tot het eind toe volgen. Bode Piet Roeper voorzag de jongens en meisjes intussen van een flesje frisdrank. Een besluit werd dinsdagavond nog niet genomen, maar de volgende dag kon de jeugd juichen: de raad stelde de verlangde ton beschikbaar. Waar het geld precies voor wordt ingezet, is nog niet zeker. Alles op jongerengebied en rond jongerensoos Time Out wordt onder de loep genomen. Carla Schrama was er mee in haar sas: ,,Het geld is er, we kunnen nu aan de slag." (Foto Frans Hopman) opbrengen om daarmee populair te doen", aldus Kees Hin. Voor particulieren blijven de reini gingsrechten in 1996 gelijk aan dit jaar, bedrijven kunnen een verla ging tegemoet zien. Van de overi ge gemeentelijke belastingen stijgt volgend jaar alleen het riool recht (+4%). Deze extra in komsten worden ingezet om de riolering in De Koog (Dorpsstraat) en De Cocksdorp (Lange- veldstraat) aan te pakken. Het ge- lijkhouden van de gemeentelijke leges stuitte alleen op bezwaren van PvdA, Groen Links en D66, die vonden dat de salaris- en prijsstijgingen hadden moeten worden doorberekend. Keesomfonds Dick Drijver deed nog een wanho pige poging om het Keesom- studiefonds te redden. Hij stelde voor om het nog een jaar in stand te houden en eind '96 te bezien of het zinvol zou zijn om door te gaan. Zijn voorstel om het bedrag te financieren uit de Algemene Re serve viel echter verkeerd. „Dan had Texels Belang maar voor ver hoging van de OZB moeten stem men", zei Erna Eelman. „Als jullie nu zomaar uit de reserves putten, heb ik ook nog wel een paar wen sen." Besloten werd vervolgens het stu diefonds in 1996 af te bouwen. Volgens wethouder Nel Eelman zit er nog voldoende geld in het fonds voor studenten die het nodig hebben. Huisvuilcentrale. Volgens wet houder Schilling is het nodig om de huisvuilcentrale in Alkmaar „tot het bittere einde" te blijven steu nen. Hij zei dat op een vraag van Dick Drijver, die wilde weten of de gemeente financieel aansprakelijk is als de centrale niet rendabel blijkt. Schilling heeft goede hoop dat dat meevalt: „Er is vullis zat." De Texelse brandweer hoeft geen protestactie te verzinnen, want de gemeenteraad is akkoord ge gaan met de komst van een nieuw blusvoertuig. Nog mooier voor het vrijwilligerskorps is dat aan de kosten van deze door hen vurig gewenste aanschaf geen li miet is gesteld, zoals sommige fracties wilden. Het belangrijkste is dat de brand weerwagen voldoet aan een pro gramma van eisen. Na een lange discussie en stemming besloot de raad het collegevoorstel te volgen:

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5